Pensioenen tot f 5.050 worden met vijf procent verhoogd Geef ze ook kerstfeest! ,Van overige pensioenen zal de grondslag worden verhoogd sicaiPM? SLOAN'S liniment' De gestencilde stukken blijven voorlopig drukwerk Vóór de afschaffing huurwet nog een etappe-verhoging Castella-Ibatwas DE WONDERE WAERELT Tweede Kamer over sociale kwesties E mrrnkt zwakke mensen, want Wijziging Kieswet Bezwaren tegen het stemmen bij volmacht PTT-begroting goedgekeurd Vijftiên telefoongidsen Haarlem herstelde wandtapijt voor Maastricht Minister over huurpolitiek Speciale regeling voor onderweg de bejaarden DE ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting, van Economische Zaken en van Justitie en van Financiën hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen. Wij ont lenen daaraan het volgende: Het rege ringsbeleid blijft gericht op het herstel van vrije huurprijzen. Alvorens de huurprijzen geheel en al kunnen worden vrijgelaten zal er nog ten minste een etappeverhoging nodig zijn. Het buitenwerking stellen van de huurwet zal echter geenszins betekenen, dat daarna van geen enkele overheids bemoeiing op het gebied van huur prijzen sprake zal zijn. Roode Kruis-auto naar Tilburg Duizenden guldens soldij verduisterd Vijfduizendste schip in Amsterdam verwacht DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) HET WAS WEL een zeer ingewikkelde materie, waarmede de Tweede Kamer zich gistermiddag bezig hield. Officieel was vermeld: wets ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925, een aantal militaire pensioenwetten, artikel 62a van de Provinciale wet, artikel 101 van de Gemeentewet en artikel 14 van de wet van 25 Januari 1951, houdende nadere voorzie ningen in verband met de invoering van de ambten van minister zon der portefeuille en van staatssecretaris, alsmede tot het stellen van nadere regelen ten aanzien van de beperking van gelijktijdig genot van pensioen, verleend krachtens een pensioenwet, en inkomsten uit of in verband met arbeid of bedrijf. De formuleringen van deze incidentele wijziging van een aantal pensioenbepalingen en van de daarbij gegeven toelichting waren echter zo moeilijk, dat een oude politieke rot als de heer Weiter 73 jaar, jarenlang Kamerlid en meermalen minister moest verklaren, dat hij in zijn leven talloze ambtelijke stukken onder zijn ogen heeft gehad, maar dat hij er nog nooit zoveel last mee had gehad. gAMENVATTEND kunnen we mede delen, dat het ging om het onder de Pensioenwet 1922 brengen van de ar beidscontractanten; de verkorting van de wachttijden; de tijdelijke aanvulling van het invaliditeitspensioen; de ver hoging der maxima en de beperking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf, of mtt andere woorden: de beperking van de cumulatie. Hierover spraken de heren v. d. Zan- de (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), Blom (P.v.d.A.), Beernink (C.H.) Ritmeester (V.V.D.), Reuter (C.P.N.) en Weiter (K.N.P.). De discussies liepen voorai over de maatregelen, die de arbeids contractanten onder de Pensioenwet bedoelen te doen vallen en over de cumulatie. Het eerste punt vond alge meen toejuiching, doch over de cumu latie waren de meningen zeer ver deeld. Eigenlijk alleen de socialistische afgevaardigde toonde zijn grote ingeno menheid met de bepaling, dat zij die een overheidspensioen ontvangen, op dit pensioen gekort kunnen worden, wanneer zij een particuliere betrek king aanvaarden. De overige sprekers en met name de heren v. d Zande, Rit meester en Weiter oefenden op dit on derdeel felle critiek. Pensioen is uit gesteld loon zelfs de Hoge Raad heeft in deze in uitspraak gedaan was hun uitgangspunt. Daarom mag men het pensioen niet aantasten. Enkele sprekers ontmoetten hier een bijna onoverkomenlijk bezwaar tegen het wetsontwerp. Zij beseften echter, dat tegenstemmen ook de goede maat regelen in gevaar zouden brengen. Minister Beel heeft zijn best gedaan de tegenwerpingen weg te redeneren. De cumulatiebepalingen raken het systeem van de wet, zo betoogde hij. Bij deze tussentijdse herziening van de pensioenwetgeving moeten we het niet doorbreken. We zouden dan trouwens weer uitvoerig over de principes van het pensioen moeten gaan praten. Hij ontkende, dat een nieuw element in onze pensioenwetgeving wordt gebracht. Het systeem bestaat namelijk ook bij de militaire pensioenen. (Van onze parlementaire redacteur) Op de late Woensdagmiddag is de Tweede Kamer nog begonnen met de openbare behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1954. Slechts één spreker kreeg hierover het woord de overigen komen hedenmid dag aan bod en wel de heer Zegering Hadders van de WD, die het realistisch beleid van minister Suurhoff prees De afgevaardigde signaleerde het ver werpelijke gevolg van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet, hierin bestaande, dat een aantal arbeiders vooral des winters liever ondersteuning ontvangt, dan se rieus naar werk te zoeken. Wijziging van de wet achtte hij gewenst; hij dacht hierbij o.a. aan de verhoging van het aantal wachtdagen. Overigens vond hij de werkgelégenheidspolitiek gezien het geringe aantal van 50.000 werklozen geslaagd. De heer Zegering Hadders had op zijn verlanglijstje staan: meer aandacht voor oudere arbeiders; verhoging van het sub sidie voor de drie emigratiecentrales voor het jaar 1955; voorzichtigheid bij het geven van toestemming tot emigratie aan mensen, die wij in Nederland best ge bruiken kunnen; beperking van het te grote aantal instructeurs, verbonden aan de centrale werkplaatsen; verdere co ördinatie van de sociale verzekeringswet geving en grondige wijziging van de R ij ksverzekeringsbank. kernen "ensto,te hoe lange: hoe minder voedseltotzmB Uit vrees voor de na elke maal- tiid optredende klachten, zoals l^piin.misseUikhe.dmaa^ zuur ot een zwaar en druKKenu gevoel. Het nieuwe del B 1 C A R P A N verlicht Uw klachten onmiddelli)k en b voortgezet gebruik volgens., voorschrift verdwijnen «1 v°°' goed. U krijgt weer een ge zonde maag en een even ge zonde eetlust. Vraag Uw ge neesmiddelen - leverancier een Uitvoerige beschrijving nver het middel, dat alles bevat om Uw maag te doen herstellers maag-cachets akker (Advertentie, tng. Med.) Deze kwestie zat prof. Beel blijkbaar heel hoog, want hij deelde mee, dat hij het „onaanvaardbaar" zou uitspreken, als de Kamer de desbetreffende bepa ling zou willen schrappen. Wel toonde hij zich bereid alsnog met de commis sie voor Binnenlandse Zaken overleg over de cumulatie te plegen. In een late St. Nicolaasstemming kwam hij vervolgens met enkele toe zeggingen. De regeling voor de oud-gepension- neerden dat zijn zij, die vóór 1947 gepensionneerd werden zal ook van toepassing worden verklaard op de voorlopig gepensionneerden in 1947 en 1948. Er wordt overwogen om de ver hoging met 5 pet. van de daarvoor in aanmerking komende pensioenen op 1 Januari 1954 te laten ingaan. De kwestie van de oud-gepensionneerden is zeer urgent en zal daarom worden bezien. De mechanische pensioenen zullen di rect na de invoering van de herziening worden uitbetaald en de overige pensi oenen in de loop van het eerste kwar taal van 1954. Eerstdaags is een wetsontwerp te ver wachten om de pensioenen tot f 5.050.- met 5 pet. te verhogen en van de ove rige pensioenen de grondslag te verho gen. De Kamer nam het wetsontwerp ondanks de bezwaren, die enkele leden nog hadden hierna zonder hoofdelijke stemming aan. Eu de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de kieswet, heeft de Tweede Kamer tegen twee on derdelen van de regeling voor het stem men bij volmacht bezwaren aangevoerd. In de eerste plaats werd er op gewe zen, dat de huidige regeling het winnen van stemmen van zieken en afwezigen mogelijk maakt, terwijl men het voorts onjuist achtte, dat het stemmen bij vol macht voor de zieke kiezers moeilijker wordt gemaakt dan voor de afwezige kiezers, zulks tengevolge van de eis in zake de geneeskundige verklaring. De Eerste Kamer heeft eerstgenoemd be zwaar onderstreept. Blijkens het advies van de kiesraad is dit college van me ning, dat het nadeel van een beperking in de keuze van de gemachtigde uiter aard is, dat sommige kiezers en met name zij, die in een ziekeninrichting worden verpleegd in bepaalde gevallen geen gemachtigde kunnen vinden. Bij aanvaarding van de voorgestelde be perking In de keuze van de gemachtig de kan naar de mening van de minister een vereenvoudiging worden aange bracht. Met name kan tevens de ge neeskundige verklaring vervallen. De bevoegdheid ware te geven aan allen die niet in staat zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd In huis hebben. (Advertentie. Ing Med (Van onze pari. redacteur) DE MINISTER van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, heeft van zijn voornemen afgezien om met ingang van 1 Januari 1954 gestencilde stukken niet meer als drukwerken te beschouwen en dus de normale briefport verplicht te stellen. Dat lijkt niet zo'n bijster belangrijke zaak, maar zij is toch wel van zo veel gewicht, dat ir Posthumus van de P.v.d.A. er Woensdagmiddag bij de behande ling van de begroting van het Staatsbedrijf der PTT een motie over indiende. Op dit ogenblik mogen gestencilde stukken als drukwerk verzonden wor den. Voor talrijke ver. die haar leden willen bereiken en voor zeer veel firma's, die reclame wensen te ma ken onder haar cliënen is dat van be tekenis. Minister Algera beredeneerde echter op grond van allerlei wetsartike len, dat gestencilde stukken geen druk werk maar gewone brieven zijn en dat dus briefport betaald moet worden. Deze regeling wilde hij op 1 Januari laten ingaan. Er werd aan de minster uit de Kamer verweten, dat in het verleden dan steeds in strijd met de wet gehandeld is. „In zekere zin is dat het geval," gaf hij toe. Gekscherend voegde hij eraan toe, dat hij niettemin geen achterstal lige vorderingen zou indienen Ir Posthumus vond dat blijkbaar wel heel aardig, maar nog liever uad hij, dat ook na 1 Januari 1954 gestencilde stukken als drukwerk verzonden kun nen worden. Hij diende een daartie strekkende motie in. De minister voelde er niets voor, maar na enig onderhandelen kwam men toch tot een resultaat. De bewindsman zegde toe, in afwachting van een latere be handeling van de Postwet, de bestaande cstand na 1 Januari a.s. voorlopig te jmbineren. De heer Posthumus trok daarna zijn motie in. Overigens deelde minister Algera mede, dat na de verhoogde en ver vroegde afschrijving door de P.T.T. in de jaren 1951 en 1952 nagegaan zal worden, in hoeverre een afschrijvings- systeem op basis van de vervangings waarde kan worden ontworpen Een voudig zal dit evenwel voor de P.T1. niet zijn vanwege de vele fluctuaties in de prijzen. De bewindsman was niet bereid het gebied, waarop de locale port geldt, uit te breiden. Wel wordt de locale port vooralsnog gehandhaafd. Wat de uitgifte van vijftien telefoon gidsen voor het gehele land betreft, meende de minister, dat de Kamer zich daarmede, na zijn verleden jaar gege ven uiteenzetting, verenigd had. De P.T.T. is er daarom mede doorgegaan. Er is een diepgaande studie van de verspreiding der gidsen gemaakt en op grond daarvan is men tot het tegen woordige systeem gekomen. Na 's minsters uiteenzetting en zijn toezegging betreffende de gestencilde stukken keurde de Kamer de begrotiing van het Staatsbedrijf der P.T.T. zonder hoofdelijke stemming goed. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting erkent, dat de verde ling van die huuropbrengst, eventueel door m'idel van een bijzondere belas ting een probleem is, dat niet zonder meer kan worden voorbijgegaan. Onder zocht zal worden of het billijk en prac- tisch kan worden geacht een egalisatie fonds te vormen of een huurbelasting in te voeren. J^AAR aanleiding van de opmerking, dat een huurbijslag wenselijk is voor ouden van dagen, die met woningwet woningen vergelijkbare woningen be wonen, deelt de minister mede, dat hij een regeling voorbereidt met betrekking tot nieuwbouw van woningen en tehui zen, die in het kadër van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 speciaal ten behoeve van de bejaarden tot stand worden gebracht.. Van prijs geven van traditionele woningwetver houding, waarbij het rijk 75 pet. van de bijdrage in het exploitatie-tekort voor zijn rekening nam en de gemeente 25 pet., is naar de mening van de minister in het onderhavige geval geen sprake. HET ZIJN hoffelijke rechters in het Tiroler Knfstein. Zij hebben na melijk besloten om ver dachten en getuigen van de zwakke sexe niet meer op de pijnbank te leggen door haar naar haar leeftijd te vragen. De rijpere vrouwen be hoeven voortaan alleen nog maar te verklaren, dat zij boven 21 jaar zijn. De details blijven ver borgen in de nevelen der wellevendheid. JN ZUID-FRANKRIJK werd dezer dagen de voetbalwedstrijd Maga- zanSafi gespeeld, zoals u begrijpt een uiterst spannende en belangrijke ontmoeting. De thuisclub Magazan Werd in de pan gehakt, nadat de scheids rechter verscheidene ma len had gedreigd het veld te laten ontruimen en toe schouwers en spelers eni ge malen op de vuist waren gegaan. Juichend stapten de Safianen in hun auto's en reden huis waarts. Halfweg echter, op een eenzame landweg temidden van uitgestrek te velden, storden hun auto's stil en er kwam geen beweg'ng meer in De inwoners van Maga zan hadden alle benzine tanks gedeeltelijk laten leeglopen,' zodat de SaL auto's precies het een zaamste plekje van de landweg haalden en het daar opgaven. JTN BIJ een voetbal wedstrijd in Kolding in Denemarken geschied de het, dat het zo mistte, dat de toeschouwers niets meer van het spel za gen en eisten, dat de wedstrijd op een elMers gelegen terrein zou wor den voortgezet. De scheidsrechter zag er niets in en weigerde, tot dat een groep toeschou wers zich van de uitrol lende bal meester maak te en een ultimatum stel de. Er was maar één bal, dus de scheidsrechter moest toen wel toegeven. Vierduizend supporters marcheerden daarop triomfantelijk met de bal voorop door het stadje Kolding naar het andere terrein, waar de mist iet zo dik was. §INT NICOLAAS heeft ons uit Spanje ge schreven, dat hij dit jaar tijdens zijn bezoek aan ons land grote moeite had om te voldoen aan de grote vraag naar speel goed-draglines. Deze ap paraten hebben sedert de aanvang van het dijkher stel blijkbaar bijzonder op de verbeeldingskracht van de jeugd gewerkt, maar de speelgoedfabrie ken hebben k- oneliik nie' begrepen, we'ke bijzon dere kansen hier lagen, want de Sint kon lang niet aan de vraag vol doen. Hij ging talloze winkels langs, maar kon slechts een paar speel- goed-draglinetjes op de kop tikken. Waarschijn lijk worden we volgend jaar bedolven onder die apparaten, maar er zal dan wel helemaal geen vraag meer naar zijn. ^yEEST vooral voor zichtig met het poet sen van uw tanden. Een heer in Oenèvc, (ii, a chée had gegeten en dl te geestdriftig zijn tan den aan het borstelen was, slikte zijn hele tan denborstel in. In kaars rechte toestand cert/ hl] naar een ziekenhuis overgebracht. QE GEMEENTEPOLITIE in Leeuwarden Is erin geslaagd een jeugdige dievenbende op te rollen, welke het rovertje spelen al te realistisch opvatte. Negen jongens van twaalf tot zeventien jaar hadden zich schuldig gemaakt aan tal van inbraken en diefstallen in fabrieken, winkels en proeflokalen. Zij stalen o,m. jenever, tabak, snoep, portemon naies met geld en kle dingstukken en sloegen deze buit op in een uit stekend gecamoufleerd rovershol. De meesten van hen zitten achter slot en grendel. JOE het zal gaan met werknemers, die in ambts- of dienstwoningen wo nen, hangt in de eerste plaats af van de regeling, die in elk geval afzonderlijk voor bedoelde woningen is gemaakt. Voor zover het rijkswoningen betreft, bestaat de vergoeding voor die wonin gen in een bepaald pet van het loon. Het bedrag daarvan zal met de stijging van het loon vermeerderen. De bepa ling, dat een eigenaar, die1 zijn eigen dommen zodanig verbetert, dat het woongerief bij woningen of -de gebruikswaarde bij bedrijfsruimte" stijgt, de huurprijs kan verhogen, blijft van kracht. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat dergelijke verbetëringen niet tegen de wil van de huurder kunnen worden aangebracht, tenzij de verbeteringen door de over heid worden gevorderd. Naar aanleiding van de opmerking, dat de slijtage van een pand bij meervoudige bewoning groter is dan bij enkelvoudige bewo ning, verklaart de minister, dat hem van die grotere slijtage nimmer iets is gebleken. Hij kan niet inzien wat het voor verschil maakt of een vertrek als woonkamer of als slaapkamer wordt gebruikt, dan wel als keuken of als badkamer. Het „geluk op wielen", de hoofdprijs van de Roode Kruisprijsvraag van dit jaar, is terecht gekomen in het gezin van de heer C. H. Smulders te Tilburg. De heer Smulders kreeg van de direc tie - de dekenfabriek, waar hij werk zaam is, een extra vrije dag om zijn prijs, een Peugeot, die gratis door de importeur voor het goede doei werd af gestaan, in ontvangst te nemen. De heer A. van Emden, directeur van deze nationale instelling, bood de sleu teltjes van de auto aan. In zijn toe spraak zeide de heer Van Embden o.a., dat alleen al de bijslag op de Roode Krui: tzegels dit jaar een bruto be- van f 240.000 opbracht. Daarnaast worden de v' n op de plm. 400.000 verkochte Roode-Kruis-briefkaarten en op de 70.000 inzendingen van de prijs vraag nog becijferd. „Wij zijn zeer er kentelijk voor al deze financiële mede werking", zo zeide de heer Van Em den, „want de aanvulling en uitbreiding der rampendepots en tal van andere urgente voorzieningen vergen nog grote sommen." De krijgsraad te velde West te 's-Gra- venhage' heeft de 39-jarige, thans met groot verlof zijnde, sergeant-majoor N. J. S. te Amsterdam, gistermorgen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan zes maanden en een week voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar ter zake van verduistering van ettelijke duizenden guldens. S. was ten laste gelegd dat hij, als sergt.-maj.-administrateur te Schoon hoven soldijgelden, die hadden moeien worden uitbetaald aan deserteurs, die niet van het hun, voordat zij naar In donesië moesten vertrekken, verleende inschepingsverlof waren teruggekeerd, had verduisterd, een gezamelijk bedrag van meerdere duizenden guldens. De auditeur-militair had tegen S„ die reeds een veroordeling op zijn naam heeft staan, een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met 'n proef tijd van twee jaar gerequireerd. Onvoorziene omstandigheden vooi- behouden, zal binnen enkele dagen het 5000ste schip van dit jaar de haven van Amsterdam binnenlopen. Het zai voor de eerste maal zijn in de geschie denis van de hoofdstad, dat een zo groot aantal schepen in één jaar lig plaats koos in haar haven. Vandaar dat een feestelijk ontvangst aan deze aan komst een bijzonder reliëf zal geven. In de iverkplaats tot herstel van antiek textiel in Haarlem is het wandtapijt „Mozes slaat water uit de rots", dat bestemd is voor het gemeen*ehuis van Maastricht, gereed gekomen. Een laatste in spectie van het prachtige doek. JK ben de redactie van dit blad uit zonderlijk dankbaar, dat zij mij de gelegenheid bood het volgende ondei Uw aandacht te brengen: Dezer dagen stelde de Stichting HULPACTIE VOOR HONGARIJE U Amsterdam zich met mij in verbin ding en verschafte ondergetekende eer aantal bijzonderheden over de toe standen in de kampen van de Hon gaarse DP's, vithetmden, die politieke of religieuze redenen nie langer in hun land konden blijven Wat ik te horen kreeg was niet alleer goeddeels nieuw voor me, maar he was aangrijpend, verbijsterend en on beschrijfliik triest. Er bestaat in dez wereld dus nog zóveel armoede, zó veel misère, zóveel droefheid en veel wanhoopEr bevinden zich ii die Oostenrijkse en Westduitse kam pen meer dan 100.000 Hongaren, di> geen Kerstfeest zullen vieren. Om dat de middelen daartoe ontbreken Omdat er geen geld is om iets vieren. Omdat ze „over" zijn. Onde die 100.000 bevinden zich vele zieken vele ouden van dagen en heel vee kinderen. Zij zullen tijdens dat ko mende Kerstfeest niet sterven vai honger, maar meer ook niet. Tei.zij.... Tenzij de Stichting al: nog over voldoende contanten mogen beschikken om haar prachti werk te voltooien, eer de Kerstklo ken hier, in Nederland, gaan luider Deze stichting werkt voor alle ge zindten. Zij heeft de volle sympathi van Buitenlandse Zaken, van het M nisterie van Justitie, van de Rijk: vreemdelingendienst en van het Roe de Kruis. Haar methode is: niets ma aan de strijkstok blijven kleven., alles voor de DP's. De stichting vond een der grootst Nederlandse bedrijven bereid voor di gezinnen 2 soort i Kerstpakketten men te stelleneen van f 5.en ee van f 10.Dat bedrijf doet dit voo minder dan de kostprijs en het steld niet eens de eis dat de naam beken gemaakt zou worden. Werkelijk ee zeldzaam gulle geste. Maar een b( paald bedrag moet er komendz kan alleen van u komenDaarvoc schreef ik deze oproep. Wat u zou kunnen doen? Nog var daag een bedrag van f 5.of f 10.- overschrijven op de giro van onde getekende: 422274 te Bergen NH Me vermelding „Kerstfeest voor een Hoi gaars gezin". Dat geld van u wordt bruto aar gewend voor' het doel. U krijgt va de stichting officieel bericht van on vangst, en uw naam en adres worde aan het pakket toegevoegd, zodat naar alle waarschijnlijkheid van Hongaarse gezin wel nader hoort. 1 sta er borg voor dat er aan de actie geen enkel politiek of financie< „achterdeurtje" is verbonden. Meer behoeft er waarschijnlijk ni gezegd te worden. Alleen nog: indie u instaat (èn bereid bent) te helpe doe dat dan vandaag. Er is haast b de actie en de weg naar die kampe is vrij lang. Namens de stichting: hartelijk dan voor uw bereidheid een D P-gezin i de gelegenheid te stellen Kerstfee: te vieren met uw geschenk. Nogmaals: giro 422274, ten narr van ondergetekende te Bergen NI Indien u geen girorekening bezit... dan een postwissel, Of op welke ai dere manier ook om geld te versturei Ik hoop een klein kapitaal aan d Stichting te mogen afdragen. Mag ik op u rekenen? ANTHONY VAN KAMPE

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3