Jan Peetoom maakte indruk en Zondervan stelde teleur Bergen aan Zee in 1956 vijftig jaar Egmond-Binnen krijgt zijn nieuwe raadhuis Berlijn-i be Lamers bond Zondervan en Steffers aan zijn zegekar Geen Brits VVV vergadert op 22 December Voor timmerfabriek geen borgstelling Mr BURGER 1 INTERPELLER Autobus sloeg c de kop Het tornooi om De Zilveren Waag Verbluffende techniek van Wijdeveld Vermig stadsnieuws BURGERLIJKE STAND DE KANARIE EXPOSEERT De Kaasmarkt Langedijk Tulnbouwinventarlsatle bij „De Eendracht" Nog veel kool in voorraad Uitslagen „Schaakmat" Discussies over VVV werden geweerd Openlucht theater in het Parnassiapark Het Maasdammershof nog geen sportveld Middenstand tevreden Ruïne-tornooi biljarten Hei/eo De Hoef zal het zonder moeten doen Beemster LEZING OVER STALIN EN MALENKOV Koedijk Ursem Sublieme voordracht van Aafje Top Petten VVO begon seizoen goed St. Pansras BURGERLIJKE STAND De huurverhoging Amerikaanse giften Westberlijnse arme] Kans op kouder wee WEERBERICH1 VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 ZOLDER OOK MAAR IETS af te doen aan de prestaties van de sterke en minder sterke biljarters, die wij in Alkmaar en omgeving rijk zijn, kunnen wij toch wel stellen dat het jaarlijks terugkerende tornooi in De Nachtegaal, het tornooi om De Zilveren Waag, een hogtepunt is voor ons district. Dat hebben de biljartliefhebbers wel zeer duidelijk begrepen. Toen de heer G. Wessels, voorzitter van de organiserende vereniging „De Optimisten", om twee uur het tornooi opende, ivaren talrijke toeschouivers aanwezig. Reeds op die eerste dag vielen verscheidene sensaties te noteren. Daarvoor is in de eerste plaats de onverwoestbare Westfries, Jan Peetoom uit Schagen, verantwoorde lijk. Kog altijd is hij eerste klasser, maar niettemin bond hij met veel machtsvertoon de hoofdklasser Rob Overdijk aan zijn zegekar. Later moest Berkelmans voor de man uit Schagen capituleren. Dat was overigens geen schantfe. Peetoom produceerde in deze partij de hoogste serie van de dag (193) en voegde daar bovendien nog een serie van 95 aan toe. £)E TITELHOUDER Zondervan heeft een slechte start gehad. Deze ge routineerde speler, die een gedegen kennis van het spel heeft, geen moei- lenkheden kent en met verbluffend gemak de grootste risico's durft te nemen, moest eer de degens kruisen met Wijdeveld uit Amsterdam. Deze Wijdeveld speelt met een verrassende souplesse. Hij stoot niet, maar streelt de ballen en als de geest over hem vaardig is, plaatst hij die ronde din gen precies waar hij ze hebben wil. Toch zag het er aanvankelijk naar uit dat Zondervan ging winnen. Na acht beurten was de stand 298 tegen 164 in het voordeel van de Fries. Drie beurten later was duidelijk dat een achterstand van 120 caramboles voor deze heren niet iets is waarover zij zich bijzonder druk hoeven te maken. Met enkele sterk gespeelde series op de kruising van de kaderlijnen werkte Wijdeveld zijn achterstand weg, om tenslotte met een voorsprong van 400 tegen 358 te zegevieren. QOK TEGEN de Beverwijker Lamers kon Zondervan het niet tot winst brengen. Lamers is een gevaarlijk te genstander. Als dez wat frêle figuur met zijn scherp getekende trekken zich onder de helle lichtkegels over het groene laken buigt is hij alles rond zich vergeten. Deze vechter met zijn ongewone voorhand laat niet los voordat de laatste carambole is ge maakt. Het deerde hem niet dat Zon dervan na drie beurten een voor sprong had van 116 tegen 39. Moei zaam maakte hij in elke beurt enkele tientallen caramboles, totdat na zes beurten de ballen wat gemakkelijker gingen lopen. Zondervan miste de overtuiging om te kunnen antwoorden en toen Lamers de laatste carambole had geproduceerd, was de Fries nau welijks de 200 gepasseerd. DEETOOM ZOU het tegen Berkel- mans, een speler met een achter hand die wij het beste als „onder hand" kunnen beschrijven, moeilijk krijgen. Zo scheen het althans. In de tweede beurt had Berkelmans een se rie van 105 gemaakt, maar toen twee beurten later Peetoom verraste met een serie van 193 waren de bordjes volledig verhangen. Berkelmans was kennelijk diep onder de indruk van dit geweld, want toen wij na de tien de beurt de stand opmaakten, had Berkelmans nog slechts 129 punten op zijn naam staan en was Peetoom nog maar 22 caramboles van de laatste verwijderd. Oók de caféhouder uit Schagen had toen met een inzinking Geboren: Johanna G. M., d.v. J. Zen veldt en E. J. Vrijhoef; Geertruida G., d.v. W. Wolzak en G. G. den Hol lander; Anneite J., d.v. A. van Rossum en P. van der Es. Ondertrouwd: Harry R. Opdenberg en Guurtje van der Horst; Antoon Luinge en Bertha H. Keizer; Simon J. Schouten en C. C. Vis; Gerard de Jong en Aurelia M. Danzinger; Simon Brug- gema en Jantje Boers. Gehuwd: Lucas Rosien en Willemina G. Ambrosius. Overleden: Christiaan D. J. Beisser, 35 jaar; Christina F. van der Vlugt, 72 jaar, wed. van P. W. Kamper. De vereniging ,,De Kanarie" houdt dit weekend haar clubten oonstelling, waarop de geteelde dieren aan een deskundig oordeel worden onderwor pen. De leden van de vereniging fok ken hun kanaries voornamelijk op zangcapaciteiten en het is de kunst een „stam" van vier vogels bij elkaar te brengen, wier zang een volkomen harmonieus geheel vormt. Daarnaast worden de kanaries ook individueel getest. Vandaag en morgen worden de kanaries, die in café Haring aan de Oudegracht zijn tentoongesteld, door een keurmeester op hun kwaliteiten beoordeeld. De expositie is ook Zondag geopend. Hoe moeilijk het telen van de zang vogels is moge blijken uit het feit, dat de wisselbeker, die in 1943 werd uit geloofd, nog steeds in de circulatie is. Houder is thans de heer S. Duineveld. Op de Alkmaarse kaasmarkt werd vanochtend 1089 kg kaas aangevoerd, waarvan 2 stapels boerenkaas a f 1.73 per kg. De fabriekskaas noteerde f 1.74 per kg. De handel was stug. te kampen. Het zou volkomen normaal zijn geweest als hij de partij in acht of negen beurten had uitgemaakt. Niettemin kon hij pas na de 13e beurt zijn keu opbergen, hetgeen overigens een voortreffelijke prestatie was. QVERDIJK heeft teleurgesteld. Wij kregen zo de indruk dat deze jongeman min of meer „biljartmoe" is. Hij is, zo voelden wij het, vol komen ongeïnteresseerd, maakt ook niet de indruk dat hij laatste tijd veel heeft getraind en zijn nederlagen tegen Peetoom en Wijdeveld behoeven dan ook geen verwondering te wek ken. Toch zagen wij van hem de mooiste serie. In een paar minuten tijd scoorde hij vijftig, zestig caram boles toen de „rood" aan de ko-te band „cheval" lag. Toch had Wijde veld meer moeite om van Overdijk te winnen dan Peetoom. Wijdeveld, zo werd op de tribune gezegd, stond stijf van de zenuwi en had het na 9 beurten nog niet verder dan 127 caramboles kunnen brengen. Pas na dat hij de 200 was gepasseerd begon hij op zijn soepele wijze de ene na de andere carambole te produceren en kon hij Overdijk voorbij streven. Wij develd zegevierde tenslotte met een voorsprong van slechts 32 caramboles. RONDER tot indrukwekkende presta ties te komen heeft De Jong, een van de favorieten, op de eerste dag twee overwinningen behaald. De Rot terdammer won vrij gemakkelijk van Berkelmans en Steffers, spelende met moyennes van resp. 22.22 en 26.66. Dat is beneden zijn stand. In de ko mende dagen zal hij ongetwijfeld nog wel iets anders laten zien. Steffers, de sportieve Haarlemmer, scheen in zijn openingspartij voor een verrassing te gaan zorgen. Na veertien beurten had hij een voorsprong van 379 tegen 281 op Lamers. De Beverwijker gaf de moed echter niet op en niettegen staande het feit dat Steffers enkele zeer behoorlijke aanvangsstoten kreeg verloor hij nog met een verschil van.. 2 caramboles. Het tornooi wordt hedenmiddag en hedenavond voortgezet. De volledige uitslagen luiden: De volledige uitslagen luiden: De Jong (Rotterdam) 400 18 113 22.22 Berkelmans (Vught) 267 18 69 14.83 Peetoom (Schagen) 400 17 154 23.52 Overdijk (Zaandam) 249 17 73 14.64 Lamers (Beverwijk) 400 19 60 21.05 Steffers (Haarlem) 398 19 69 20.94 Wijdeveld (A'dam) 400 13 87 30.76 Zender van (L'warden) 358 13 118 27.53 Peetoom (Schagen) 400 13 193 30.76 Berkelmans (Vught) 267 13 105 20.53 Lamers (Beverwijk) 400 11 88 36.36 Zendervan (L'warden) 249 11 116 2263 De Jong (Rotterdam) 400 15 97 26.66 Steffers (Haarlem) 253 15 58 16.86 Wijdeveld (A'dam) 400 14 106 28.57 Overdijk (Zaandam) 368 14 71 26.28 OUDKARSPEL - De gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de tuinbouwv-reniging „de Een dracht" gaf de volgen cijfers. Tussen haakjes is van Dec. 1952. Rode kool 82,8 wagons (99,1); Deens* witte kool 211,2 (170,6); Ge le kool 90,3 (57,9); Uien 23 (11,3) Peen 8,3 (5,8); Bieten 1,5 (1,2). Wa gons van 10.000 kg. BROEK OP LANGENDIJK De inventarisatie bij tuinbouwvereni- ging „Groentecultuur" gaf de vol gende voorraad, in wagons van 10.000 kg. Rode kool 77,5; Deense witte kool 112,5; Gele kool 208,2; Uien 69,4; Peen 43,3; Kroten, ronde 16,8. NOORDSCHARWOUDE De uit slagen van de tweede competitie wedstrijd van „Schaakmat" luiden als volgt le klas: J. J. Kroon-J. Levendig 0—1; F. H. A. Scholtens-H. Bouwens 0—1; W. P. Groot-W. Kaars 1—0; J. van Hout-G. Keppel 01. 2e klas: P. Glas-J.Ootjers 10; H. de Jong-J. Glas 01; Jac Bakker- K. Bakker 1—0; C. Gutker-P. C. Kloosterboer Va 3e klas: S. WitsmeerG. Toren 1—0, H. Witsmeer-P. Schuit Va-%; J. Vreeken-G. Schroër 10; G. SchroërH. Schroër 01; H. Schroër- T. Snoek 10. LAAGSTE INSCHRIJVERS De Gebr. Henselmans waren de laagste inschrijvers op de in Zaandam gehouden aanbesteding voor de bouw van 99 flatwoningen, 2 woningen, was serij en 12 garages. Hun biljet ver meldde een bedrag van f 1.378.970. KOOLTELLING „DE TOEKOMST". ZUIDSCHARW OUDE. De kool telling van de tuinbouwvereniging De Toekomst had het volgende resultaat in wagons van 10.000 kg.: rode kool 21,9, gele kool 46,3, witte kool 46,1, uien 17,5, peen, 6,3, bieten 2,1. Op 5 Maart 1956 zal Bergen aan Zee vijftig jaar bestaan. Dit werd medegedeeld op de vergadering van Paal 33, die in hotel Prins Maurits werd gehouden. Naar aanleiding van deze mededeling zei burgemees ter dr W. Huygens, dat dit niet een aangelegenheid is, die alléén Ber gen aan Zee betreft, maar Bergen als geheel aangaat. Dit jaar reeds zullen de eerste voorbereidingen worden gedaan om het jubileum waardig te kunnen herdenken. Alvorens tot de behandeling van de agenda werd overgegaan, werd speciale aandacht gevraagd voor punt 12 van de agenda: Een voorstel om aan de VVV te verzoeken voor Ber gen aan Zee een afzonderlijke Hotel-, Pension, en Huizenlijst uit te geven, welk punt door het bestuur van de agenda werd afgevoerd „in verband met de minder goede gang van zaken bij de VVV". Deze kwesties zullen op een aparte vergadering worden behandeld vóórdat de VVV vergadert. Een frisse geest heeft overigens ge waaid op deze Ledenvergadering van „De Paal". In het jaarverslag werd speciaal de dank uitgesproken dat de „ramp nacht", niet tè ernstige gevolgen heeft gehad voor het zeedorp. In het afgelo pen jaar werden zeer vele verbete ringen aangebracht, o.a. de parkeer plaatsen. Tevredenheid werd betuigd over het goede seizoen, dat Bergen aan Zee achter de rug heeft, terwijl met blijd schap werd geconstateerd dat het dorp langzamerhand de gevolgen van de oorlog te boven komt, het puin aan het strand zo goed als verdwenen is en de badplaats steeds meer in het teken van de belangstelling komt te staan. Een minder prettige mededeling was, dat mevrouw Passer per 1 Januari a.s. wegens vertrek het hulppostkan toor zal sluiten, maar dat inmiddels aan de PTT was verzocht maatregelen te willen treffen om hierin te voor zien. In het Jaarverslag kwam mede tot uiting, dat Paal 33 de moeilijkhe den, die in de VVV zijn opgekomen, ten zeerste betreurt, gezien de goede samenwerking, die steeds tussen VVV en Paal 33 heeft plaats gevonden. In de loop van het jaar is „De Paal" lid geworden van de „Bond Heem schut". Gememoreerd werd, dat de Zomer feesten een uitstekend verloop heb ben gehad, al waren de financiële resultaten van deze feesten maar zeer matig te noemen, ondanks de subsidie van de N.V. Bouw Exploitatie Maat schappij, die ieder jaar f 200.voor deze doeleinden bijdraagt. Hierna vond een bestuursverkiezing plaats. De beide aftredende leden, de heren K. Folgers en D. Haasbroek wederom werden herkozen. De jaarrekening werd goedgekeurd en de begroting voor het nieuwe jaar aangenomen. Daarna werden langdurige discus sies gehouden, waarin suggesties naar voren kwamen om meer gasten aan Bergen aan Zee te krijgen. De algemene mening was, dat i t pogingen of voorbereidingen hiertoe, niet gewacht moest worden tot aan het voorjaar. De heer Bison stelde voor een „gro te bromfietsenrallye" te organiseren met Bergen aan Zee als eindpunt. Een ander lid voelde hier niets voor. Bromfietsers zijn „boterhammenreizi- gers". Spr. zag meer heil in een auto- rallye. In antwoord op desbetreffende vra gen, deelde de burgemeester o.m. het volgende mee: Door de gemeente zal worden over wogen, met inschakeling van het In stituut Sociale werkvoorziening, in het Parnassiapark een miniatuur Open luchttheater aan te leggen, wat door oudere of minder valide werklozen zal kunnen worden gedaan. Kinder voorstellingen in dit theater zullen meer tot hun recht komen, terwijl het Parnassiapark als geheel tegelijkertijd eens „goed onderhanden" zal worden genomen. Van bevoegden zal advies worden ingewonnen om in het park wederom specifiek- en typische duin flora aan te planten en te doen culti veren. De Burgemeester zegde toe, dat het duinmuseum weer tijdelijk in gebruik mag worden genomen voor de Kleu terschool. Speciaal de plantsoentjes te Bergen aan Zee zijn de zorgenkin deren van de Burgemeester. Aanplant van een speciale duinroos in deze objecten zal worden bevorderd, ter wijl de banken op de boulevard een uitbreiding zullen ondergaan. Het teer-vraagstuk aan het strand veroorzaakt grote problemen, die zelfs op internationaal niveau worden aangesneden. De Burgemeester is door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten hiervoor afgevaardigd. Een opvallende en aparte vraag werd uit de vergadering naar voren gebracht, nl. of de vereniging geen maat regelen kon treffen, dat bezoekers van terras-bedrijven verstoken blijven van een onaangename bejegening, omdat zij, volgens de exploitant, te lang op één consumptie zitten. Door deze ma nier van optreden, worden de gasten niet alleen uit deze zaak verwijderd, maar verdwijnen zij tevens van Ber gen aan Zee om nimmer meer te verschijnen. De voorzitter gaf in overweging deze zaken onderling op te lossen. De onrust, die sinds de laatste ver gadering van de gemeenteraad was gere zen over de vraag of het mooie Maas- dammerhof ingericht zou worden tot sportterrein voor de scholen en de as- phalt-jeugd van Bergen, kan rustig luwen. Het genomen raadsbesluit, waarvan al leen de heer Ellis (KVP) een tegenstan der was, houdt in dat tuintjes, die in de Maasdammerhof liggen, zullen verdwij nen en de grond tot weide wordt opge kweekt. Bomen en beplantingen zullen niet wor den gerooid, maar alleen door het bos beheer in onderhoud worden genomen- De hierdoor ontstane „speelweide" werd foutief met de wat grote naam sport veld" betiteld. De spoed-algemene ledenvergadering van de V.V.V. te Bergen zal op Dins dag 22 December in de Rustende Jager worden gelhouden. In verband hier mede zal aan leden van de V.V.V. een concept worden toegezonden betreffen de de te behandelen agenda. Deze toe zending moet statutair geschieden 8 dagen vóór de uit te schrijven datum. De acties van üe Beï^nse Miaden- stand om de plaatselijke inkoop te acti veren 'en te stimuieien mag zeer ge daagd worden geacht. Mocht eerst ae „in Bergen Kopen" ten toonstelling zich in een groot succes ver- neugen, thans is het üe St. Nicolaas-in- Koop-actie van de beide Middenstands- verenigingen, die een uitstekend resul taat heeft opgeleverd. Voor deze actie werden bij aankoop van goederen bons uitgegeven, die opvei len moesten worden gepiaat. De actie, die een week duurde, werd gestimuleerd door een foto-raadsel-wedstrijd, die ge il onoreerd zou worden met een eerste prijs van f 150,een tweede prijs van i 100,enz. in goederen te besteden. Na afloop van de actie werden 5500 vellen ingeleverd, welke een omzetbedrag vertegenwoordigden van f 110.000,—. Bart Hof, de bekende pluimlraaf van het hertenkamp, was de winnaar van de eerste prijs van f 150,Hoewel hij eerst met die „flauwe boel" van die foto's niet zou meedoen, had hij toch ter elf der ure, op aanraden van zijn vrouw, de kaart met de oplossing maar ingestuurd. Tweede prijswinnaar was de familie Freek Jonker aan de Kerkelaan. Andere prijswinnaars kunnen op de publicaties bij diverse winkeliers hun namen terugvinden. Onder auspiciën van de Nederlandse Biljartbond wordt door de Biljartver eniging Bergen een invitatie-tarnooi ge speeld op 14, 16, 18, 19 en 20 December in café Nieuwendijk te Bergen. Voor dit Ruïne-tornooi zijn de volgende spelers uitgenodigd: W. Barten (B.V. Vol harden, Alkmaar), p. Rolie en J. Ruyter (B.V. Lindenhoek, Alkmaar), J. Poets- koke, Th. Schot Jr. en C. v. Lienen (De Optimisten, Alkmaar) en F. Dingerdis en P. Feld van de Biljartvereniging Bergen. Er zal libre worden gespeeld in par tijen van 150 caramboles. Het gemiddelde van de spelers ligt tussen drie en vijf. OPRICHTING AFDELING BERGEN NED. VER. VAN HUISVROUWEN De oprichtingsvergadering van de af deling Bergen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen zal op Maan dag 14 December worden gehouden in de voorzaal van de Rustende Jager. Voor de afdeling Bergen hebben zich reeds 109 leden opgegeven. Deze middag zal worden geanimeerd met declamatie door mevr. Aafje Top. CANDIDAATS-EGATVÏEN RECHTEN Aan de Universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het candidaats-examen Ne- lerlands Recht de heer G. W. Leuve- rink, commies en hoofd van de afdeling Onderwijs der gemeente Bergen. GESLAAGD Voor het ingenieursexamen werk tuigbouwkunde is te Delft geslaagd de heer Th. J. Spangenberg. NEDERLANDS RECHT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Nederlands recht mej. J. M. Gerling te Heiloo. Stel U de raadsagenda voor als de zak van Sinterklaas. Dan was het eerste pakje, dat burgemeester M. Niele tijdens de laatste vergadering daaruit haalde, wel een zeer bijzondere verrassing, bestaande uit de verheugende mededeling, dat de bouw van het nieuwe raadhuis thans is goedgekeurd. Zoals bekend zal dit raadhuis gebouwd worden op de hoek EgmonderstraatwegHerenweg, in de tuin van de heer J. Blonk, Voor de bouw zal diens woning worden afgebroken, zodat voor het raadhuis een klein plein zal komen te liggen. Zo zal Egmond-Binnen dan eindelijk een gemeentehuis verkrijgen, dat aan de eisen van de tijd beantwoordt. De heer Th. Apeldoorn vroeg of met deze goedkeu ring nu definitief vaststaat, dat het gemeentehuis in den Hoef zal wor. den gebouwd. Zijns inziens zou het beter en passender zijn het in de dorpskom Egmond-Binnen te plaatsen. Daarom stelde hij voor het oude voorstel tot plaatsing in Egmond aan den Hoef in te trekken. De voorzitter betoogde met klem, dat het zonder gegronde motieven niet aangaat op een eenmaal geldig genomen besluit terug te komen. Daar komt nog bij, dat een besluit tot plaatsing van het raadhuis te Eg mond-Binnen nimmer de goedkeuring van hogerhand zou verkrijgen, omdat het hoofdmotief van de thans verkre gen goedkeuring wortelt in het feit, dat de voor het nieuwe gemeentehuis gekozen plaats centraal in de Egmon- den is gelegen, zodat bij verwezen lijking van de nog steeds hangende toekomstplannen (samenvoeging)deze aangelegenheid geen moeilijkheid zal vormen. De heer Th. Apeldoorn bleef bij zijn standpunt. De uitbreiding van gelegenheid voor allerlei zaken is in Egmond-Binnen aanzienlijk groter en daarom is en blijft Egmond-Binnen de meest geschikte plaats. Indien des ondanks de bouw in den Hoef zal moeten doorgaan, stelt hij, samen met het raadslid C. Apeldouin voor, om één amutenaar zitting te laten houden in de dorpskom Egmond-Binnen, ten einde de ingezetenen aldaar tegemoet te komen. De voorzitter acht dit uit gesloten. De uitgaven van het o.l. onderwijs voor 1952 werden vastgesteld op 7693,33; dit betekende een overschrij ding met f 228,29. De vergoedingen 1953 voor de bijzondere scholen werden vastgesteld op ƒ5798,voor de school te Egmond-Binnen en ƒ4775.33 voor die van Egmond aan den Hoef. De uitgaven over het 5-jarig tijdvak ('48'52) voor de o.l.school bedroegen 7 3229,33, terwijl net over dat tijdvak beschikbaar gestelde bedrag 2796,12 was. liet bedrag der overschrijding is derhalve groot ƒ503,18 oï ƒ20,85 per leerling. Voor de bijzondere scholen worden over hatzeilae tijdvak de vergoedingen èn de „erkende uitgaver" vastgesteld, n.l. voor de school te Egmond-Binnen ƒ28.755,10 (vergoedingen) en ƒ28.795,91 (erkende uitgaven); overschrijding ƒ4.81 en voor de scholen te Egmond aan den Hoef waren deze bedragen ƒ22.533,63 (vergoedingen) en ƒ25.215.99 (erkende uitgaven); bedrag der over schrijding: ƒ2682,36. De aanvrage yan het R K school bestuur te Egmond-Binnen om gelden beschikbaar te stellen voor een nieu we rekenmethode werd, na het advies van een deskundige te hebben inge wonnen. afgewezen. De ambtenarensalarissen worden met ingang van 1 Januari aangepast aan de rijksregeling, terwijl voor hen eveneens aangenomen werd de vacan- tie-gratificatieregeling van 2 en de ziektekostenregeling van 50 dier kosten, met een maximum van 60.— per jaar. Vervolgens werden de basis- wedden herzien met gelijktijdige in voering van de rangen van commies, adj. commies en schrijver. Aangezien de werkzaamheden, ver bonden aan gemeentewerken dermate zijn toegenomen, werd voorgesteld de gemeente-architect met ingang van 1 Januari in volledige dienst te nemen. De heer Th. Apeldoorn gaf als zijn mening te kennen, dat hij pas voor dit voorstel is, indien de gemeente architect in de dorpskom. Egmond- Binnen komt te wonen. De voorzitter zeide dat dit niet zal kunnen, aange zien de architect met een claim gaat bouwen, en dat deze bouw nu een maal gebonden is aan het herbouw plan. In verband met het feit. dat nu 8 woningen, inplaats van 9 zullen mogen worden gebouwd, werd besloten de grondverkoop en het aangevraagde voorschot voor deze bouw dienover eenkomstig te wijzigen. Vervolgens werd besloten tot grondverkoop voor 2 herbouwplichten van Bakker en Hopman voor de prijs van 3.30 Dft m2, welke grond destijds van Jhr Six van Wimmenum is aangekocht, voor ƒ3.per m2. In Benoemde prijs van ƒ3.30 zijn de kosten van overdracht verrekend. Met de Bank voor Nederlandse ge meenten zal voor 1954 een "rekening- courant-overeenkomst tot maximum f 20.000,worden aangegaan. Woensdagavond heeft in Het Heeren huis prof. L. H. Grondijs voor het De partement Beemster van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een lezing gehou den over: Stalin en Malenkov. Met grote aandacht hebben de Nutsleden geluisterd, in het bijzonder toen de agrarische Sovjet-politiek werd be licht. In grote lijnen gaf spreker een over zicht van de grote revolutie en het aandeel daarin van de communistische partij, toen in verhouding lot het mil- lioenenvolk slechts een kleine groep. De „stormvogels der revolutie", Lenin en Stalin, deze uitzonderlijke en bui tengewone figuren hebben het echter mogelijk gemaakt, dat het geweldige verschijnsel wat wij noemen het Rus sische bolsjewisme, een feit is gewor den. De revolutie is volgens spreker niet afgelopen. Het is een laboratorium experiment, waaruit steeds nieuwe dingen worden geboren. Zo moet ook de nieuwe agrarische politiek worden beschouwd als een overwinning der boeren op de communistische idee. Van de gelegenheid om na het be ëindigen van zijn rede de spreker vra gen te stellen, werd geen gebruik ge maakt Het ingekomen verzoekschrift van C, Halff om het uitbreidingsplan zodanig te wijzigen, dat de bouw van een var. kensstal aan de Herenweg (Wimme. num) mogelijk zal zijn ontmoette eerst bezwaar. De voorzitter deelde echter mede dat de planologische dienst geen bezwaren tegen de wijziging had. De moderne methoden, welke in deze stal zullen worden toegepast, zullen voorko men dat de omwonenden schade of hinder zullen ondervinden. Na kennis neming hiervan ging de raad tenslotta met het voorstel accoord. Bij de rondvraag verzocht de heer Th. Apeldoorn om nadere richtlijnen voor de onlangs ingestelde raadscom missie, die tot taak heeft de bestude- ring van het vraagstuk der zomerwo ningen De voorzitter antwoordde, dat d» overheid de huisjes weg willen hebben. Men zal daarom wat de plaatsing van deze zomerwoningen betreft, tot een- tralisatie dienen over te gaan, daarbij rekening houdende met de richtlijnen van het uitbreidingsplan. Bijzondere aandacht daarbij verdienen de water voorziening, camouflering der huisjes door beplanting e.d. en de verberging van huisvuil. De agenda van de gemeenteraad te Koedijk die niettemin enkele belangrij ke punten bevatte, is gisteravond in vlot tempo afgewerkt. Met de Bank voor Nederlandse Ge- meenten werd een rekening courant overeenkomst aangegaan tot een maxi mum opneembaar bedrag van f 30.000 Voor de bouw van 8 woningen ver leende de raad haar goedkeuring tot het aangaan van een lening ten bedra ge van f 82.520, maar op verzoek van Gedeputeerde Staten zag de raad al van haar voornemen om de timmerfa briek ,,De Driehoek" een borgstelling te verlenen. Het bedrijf zal zich dus zonder gemeentelijke steun dienen te ontwikkelen. Aan de polder „Kleimeer" werd een kasgeldlening ten bedrage van f 1500 verstrekt. Het uitbreidingsplan „Zes Wielen" werd vastgesteld en tenslotte de ont- ruimingstermijn der onbewoonbaar ver- kaarde woningen teruggebracht van één jaar op zes maanden. Op sublieme wijze heeft mejuffrouw Aaije Top tijdens de tweede O en 0 avond in dit seizoen het thans reeds beroemde verhaal van Ernest Hem- mingway „De man en de zee" voor gedragen. Het is ten stuk uit het leven van een visser die op een goede dag het plan opvat de grootste vis van zijn leven te vangen. Wanneer hij er ein delijk in slaagt een enorme zwaardvis, die hem veel geld zal opbrengen, aan zijn lijn te krijgen en het dier achter de boot naar de haven meesleept, blijkt de vis tenslotte door de haaien te zijn opgevreten. Wat hij op de wal brengt is slechts een reusachtige graat. Dit meesterlijke verhaal, waarin men het verlangen van Hemmingway, om na een lange periode van literaire in activiteit weer met iets waardevols voor de dag te komen gesymboliseerd ziet, heeft op de toehoorders een diepe indruk gemaakt. Na de pauze gaf mejuffrouw Top nog enkele Spaanse voordrachten ten beste die eveneens zeer in de smaak vielen. De voorzitter, de heer M. Langfreis. was dan ook zeker de tolk van allen toen hij mejuffrouw Top hartelijk dank bracht voor het gebodene. Het is van het bestuur van de VVO een goede greep geweest om de heer De Wijs van de Nederlandse rubbercentrale te laten spreken over de mogelijkheden van rubber. Hij heeft zich op een uit stekende wijze van zijn taak gekweten en zijn uitermate interessant betoog werd aangevuld door verschillende zeer fraaie films. De rubber werd behandeld vanaf de eerste mogelijkheden tot toepassing tot op het huidige ogenblik. Duidelijk werd, dat er heel wat arbeid aan te Pa8 komt. voor het rubberzaadje is verwerkt tot een monsterband voor een vliegtuig- Nadat nog enkele vragen op rubber.gebied werden beantwoord, draaide de heer D® Wijs nog enkele speel filmpjes. Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN; Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 Geboorte: Gene. HuwelijkenAntonius B. Sehrieken en Maartje Snel. Overlijden: Petronella M. Schut. 36 jaar, echtgenote van C. Kooy; Maartje Nooij, 78 jaar, weduwe K. Korver. VAN TWEE kanten is er ferentie van het Westei Januari zou dienen te beg uitgesteld tot begin Febri regering al te wachten. Ei Westduitse Socialistenleide berlijnse inlichtingenbureai Sovjet-Unie met de confere werd gegeven door de Oost die dit wel nauwelijks had Oostduitse kabinet, dat op de Sovjet Hoge Commissari gister voorspeld, dat O geheel Duitsland" bij de In een massa-bijeenkomst in geuit en het belangrijkste c dering een uitgebreid versh (Van onze parlementaire redai In de gistermiddag gehouden v ring van de Tweede Kamer hi Burger, de fractievoorzitter va. v. d. A., verlof gevraagd, aan nister van Wederopbouw en Vol vesting, ir Witte, vragen te stelli de aangekondigde huurverhogir alle nieuwgebouwde woninge woningwetwoningen, behalve laatste twee jaren zijn gebouw Op een kruispunt te Ureterp termiddag omstreeks half zes eet bus met 27 arbeiders in botsing men met een personenauto. Als gevolg hiervan raakten de wielen van de autobus los. D sloeg vervolgens enkele malen c kop en bleef met de wielen c langs de kant van de weg liggen, dat het dak was losgescheurd, 1 de arbeiders, die werkzaam zijn ontginningsobject bij Duurswou* gemakkelijk uit de ravage bevri. Een tiental inzittenden van di liep, mede als gevolg van wegspi de glasscherven, lichte verwon op. doch nadat zij in het ziekenl Drachten waren verbonden, konc len naar hun woningen vertrekt Ook de inzittenden van de nenauto, die afkomstig is uit de (Groningen) konden na behande het ziekenhuis naar hun woning keren. Ongeveer 700.000 behoeftige en loze Westberlijners zullen in Ji een kilo boter en anderhalf kilo poeder- elk ontvangen als gift va Amerikaanse regering. Bovendier wacht men in Januari een Ameri se gift van 270.000 voedselpakl van zes kilo elk. Voorts zullen bi tige Westberlijners binnenkort waardebonnen voor textiel <_n mark, ontvangen; een Kerstges: nen, tot een totaal bedrag van 2 van de drie Westelijke geallieerd velhebbers. Was het verleden jaar win dikwijls ruist en nog eens m ook de afgelopen weken is m een bijna dagelijks weersvi schijnsel geworden. Donders kwam er enige variatie in vorm van regen die in onze ku provincie van weinigbetekei is geweest. Umuiden kreeg gei Schiphol vier en Den Helder d; mm regen, terwijl in De Bilt i mm regen viel. Het droge wet type duurt dan ook nog onvt minderd voort want het ziet nog niet naar uit, dat er de et ste dagen regen zal vallen. H weer wordt bepaald door krac tige hogedrukgebieden, waarv een maximum over Noord-Wt Rusland gelegen de hoofd to. voert. Het is frappant dat er een zo rustige en droge herfst o< nu nog steeds geen ruw lierfi weer is. We richten onze blik g leidelijk weer naar het Oosten i het is niet onmogelijk dat ov enkele dagen koudere lucht ov Duitsland naar ons land zal str men. Een kouder weertype m meer Oostelijke winden lijkt o niet onwaarschijnlijk. Weersverwachting tot Zonda avond: WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt en nevelig, ove wegend droog weer met later ei kele verspreide opklaringe Zwakke tot matige wind tusse Oost en Zuid. Weinig veranderir in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.40, onder 16.2 Maan op 12.28. onder 0.00. MAANDAG: Zon op 8.41, ondi 16.28; Maan op 12 44. onder 1.01.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12