De NAVO heeft nu 40 divisies en 5000 frontvliegtuigen De dood lag op de loer in Anna Paulowna De Nobelprijzen uitgereikt in Stockholm en Oslo Moskou lonkt opnieuw naar de vriendschap der Fransen Faroeks bezit onder de hamer Werk prof. Zernike geroemd Onze deviezen- en goudreserve Vrijdag 11 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN I50e Jaargang No. 292 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN IULIEN (Don Camillo) U V I V I E R irie MATINEE me teveel" ie vleeswaren van iheelt me teveel I" 100 21 100 26 100 44 100 41 100 45 100 25 100 49 ,'k 100 35 100 32 100 29 ERKOOP MIENT 6-8 Generaal Gruenther in Parijs: Maandag komen de NAVO- ministers bijeen Losgeraakt wiel op autodak beland Bestuurder werd gedood V.S. willen positie van Frankrijk teniet doen" Goud, brillant en honderden klokken Ook iets voor u bij? WEERBERICHT Tien konijnen het haasje Wetsontwerp in Kamer Geen bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes Beste roerganger bleek eenmeisje Incident in Oslo Boodschap Dr Sch wei tzer klede fauteuils, die midden op Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 137284 AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen i 0.4S per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten. Sen nieuwe film van tv p'aaisen 100 gram 24 fl II li II II II II II II II raat. Tel. 3901 jrstraat 20. Tel. 2733 willen v/ij onze voor- 24 December 3R DEKENS op die dag ge- schts 25 Ct. laid en in verzegelde >ij notaris De Lange, is alleen bij contante en vallen daar buiten. \AR I JET jaar 1953 is één van de beste jaren van de Noordatlantiscbe Verdedigings Organisatie (NAVO) geweest. Onze organisatie be schikt thans over veertig legerdivisies en vijfduizend frontvliegtuigen. Ongeveer honderd nieuwe vliegvelden in Europa zijn voltooid. Eind 1954 hoopt men dit aantal tot honderd vijf en twintig te hebben opge- ■voerd. Dit deelde de stafchef van de NAVO, generaal Gruenther, gisteren te Parijs mede, toen hij met de militaire commissie het jaarrapport besprak van de veertien naties van de organisatie. De veertig landdivisies omvatten Turkse en Griekse strijdkrachten, die niet onder het Westeuropese commando vallen. In West-Europa is de ernstigste zwakte liet ontbreken van de twaalf divisies, die West- Duitsland tengevolge van het Europese Legerverdrag zou hebben hij gedragen gedurende de afgelopen achttien maanden. De NAVO heeft het grootste deel van de militaire uitgaven van 60 milliard dollar tijdens dit jaar besteed aan het opnieuw uitrusten, het versterken van reserves en het tot stand brengen van nieuwe productie van moderne typen bewapening. Het resultaat is geweest een „sterke en gezonde" consolidatie, eer dan een opzienbarende verhoging van operationele kracht, aldus leden van de militaire commissie. De doelmatigheid van de strijdkrachten is met dertig procent verhoogd, maar, zo voegde men er aan toe: Die van de Russen in Europa is met bijna hetzelfde' percen tage toegenomen. QENERAAL Gruenther verklaarde -erder, dat atoomkanonnen, waar van er reeds enkele in Duitsland zijn, thans worden gerekend tot „conventio nele" oorlogswapens in de militaire plannen van het Atlantisch Pact. Toen hij het gebruik van atoomwapens te velde ging bespreken, deed de gene raal alle aanwezigen beneden de rang van luitenant-generaal de conferentie verlaten. Ongeveer vijftig militaire en burger-adviseurs bevonden zich in de wandelgangen, terwijl de generaal zijn verhandeling hield over wat beschreven werd als „het mogelijke revolutionnai- re effect van de atoomoorlog op de tra ditionele gevechtshandelingen te land". De groei van de kracht van de NAVO van dit jaar vertoont een tekort voor de luchtstrijdkrachten, maar volgens functionarissen is er grote vooruitgang geboekt in het overschakelen van ver ouderde types vliegtuigen op moderne straalvliegtuigen. Het aantal squa drons met vliegtuigen die met motoren zijn uitgerust, is belangrijk verminderd Het militaire program voor volgend jaar, dat gister door de militaire com missie is goedgekeurd, voorziet in iets hogere uitgaven en in nog een jaar van consolidatie. De eigenlijke ministersconferentie van de NAVO begint Maandag. Aan de voorbereidende besprekingen van het militaire comité in het Palais de Chaillot te Parijs wordt van Nederland se zijde deelgenomen door de gene raals Hasselman, Baretta, Van Dijk en Carp en door de vice-admiraal De Booy. De bijeenkomst van het comité eindigt vandaag. -De conferentie, die Maandag begint zal van Nederlandse zijde worden bij gewoond door de ministers Beyen, Van de Kieft en Staf en door onze perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO, jhr mr Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer. (Zie vervolg pag. 7 kolom 1) In Parijs zijn de afgevaardigden van de veertien NAVO-landen weer bijeen gekomen. De Nederlandse delegatie onder leiding van generaal Hasselman (mid den ALFRED GRUENTHER 1053, „best" jaar Op de rijksweg Amsterdamhet Gooi, bij de Hakkelaarsbrug, is giste ren een merkwaardig auto-ongeval gebeurd, dat aan de 54-jar'ge heer L. A. Everts uit Amsterdam het leven heeft gekost. Van een vrachtauto met oplegger, komende uit de richting Amsterdam en geladen met een 15 tons vracht, liep, ter hoogte van de zeepfabriek „De Toren", een achterwiel af. Te zelfdertijd naderde uit de tegenover gestelde richting een militaire vracht auto, die aan de voorzijde door het losgeraakte wiel geraakt werd. Door de klap sloeg het- wiel enige meters de lucht in en kwam toen terecht op het dak \an een derde auto, die in de file reed achter de auto die het ongeval veroorzaakte. Het dak van deze auto werd inge drukt, zodat het wiel de bestuurder raakte. De heer Everts, die alleen in de wagen Zat, verloor de macht over het stuur. De wagen reed de berm van de weg af en kwam in de sloot terecht. De bestuurder bekwam een schedelbasisfractuur en is enige mi nuten na het ongeval overleden. Het orgaan van de Russische com munistische party, „Pravda", heeft gis ter het hoofdartikel geheel aan Frank rijk gewijd. Hierin worden de V. S. er van beschuldigd, dat zy pogen Frank- rijks positie als grote mogendheid te niet te doen. Het hoofdartikel in „Pravda", dat zelden aan één land is gewyd, besloeg drie in plaats van de gebruikelijke twee kolommen. Het Frans-Russische verdrag van 1944 was van grote betekenis voor Europa en het beantwoordde, tezamen met het Brits-Russische verdrag, aan het stre ven om te komen tot beveiliging van alle Europese staten, aldus het artikel. Aftierikaanse kringen pogen Frankrijk ten verderve te voeren, door het aan handen en voeten te binden door de overeenkomst inzake het zg. Europese leger, waardoor de Duitse „Wehrmacht" zal worden hersteld en Frankrijk zijn internationale gezag en positie van grote mogendheid zal verliezen. Zo schrijft het Russische blad. Franse functionarissen hebben gister de recente „vriendelijkheid" van de Sovj-t-Unie ten aanzien van Frankrijk een manoeuvre genoemd om de Weste lijk mogendheden te verdelen en Fran se oppositie tegen het Europese Leger te versterken. Het in de „Pravda" verschenen ar tikel n.a.v. de verjaardag van het Frans- Russisch verdrag van 1944 was volgens hen een „lawaaierige poging om Fran se ongerustheid over Duitse herbewa pening uit te buiten. Het Franse ministerie van Buiten- ^WEEtlONDERD vijftig flacons par- turn met goud en brillanten ver sierd, vierhonderd vijftig tabaksdozen en bonbonnièreszevenhonderd klokken en horloges, tweehonderd vijftig pen houders, honderden kilo's gouden en zilveren serviesgoed, zullen tussen 12 Februari en 28 Maart door de Franse vendumeester Maurice Rheims te Cairo worden geveild. Het zijn alle goederen, die hebben behoord aan ex- koning Faroek van Egypte. De grote aantallen van dezelfde stuks duiden op de vreemde verzamelwoede van de verbannen vorst. Weersverwachting tot Zaterdag avond: IETS MEER WIND Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en vooral aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. De catalogus van de veiling, die te Londen is uitgegeven en ruim drie honderd bladzijden beslaat, vermeldt voorts o.a. nog collecties postzegels en munten, juwelen als een topaas van 300 karaat en een zeegroene smaragd van 500 karaat, een van keizerin Euge nie afkomstig toiletgarnituur en een paarlcollier, dat aan Karei de Tiende heeft toebehoord. De veiling belooft de belangrijkste te worden sedert het verkopen van de schatten van Abdoel Hamid in het be gin van deze eeuw. Er doet zich echter bij de verkoop een protocollaire vraag voor. Kan men nl. bepaalde onderscheidingen van gro te waarde en speciale cadeaux. welke door vorsten en staatshoofden aan ko ning Faroek zijn geschonken, verkopen? De regering van Ethiopië heeft reeds officieel om teruggave gevraagd van het collier behorend bij de Orde van Salomo, dat keizer Haile Selassie in dertijd koning Faroek aanbood. Hoewel de witte dagen van Kerst nog zéér ver schijnen, hebben niette min onbekenden op twee plaatsen aan de buitenkant van Amsterdam konij nenhokken geleegd. Tweemaal werd een vijftal konijnen het haasje... landse Zaken heeft geen commentaar willen leveren. Het is duidelijk, aldus functionaris sen, dat de Russische leiders Frankrijk het meest kwetsbaar achten van de Westelijke Grote Drie. Waarnemers ge loven, dat de Russische campagne, die volgens hen ongetwijfeld door de Fran se communistische partij zal worden uitgebuit, wellicht enige invloed op de openbare mening zal hebben. Zij gelo ven echter niet, dat parlementsleden onder de indruk zullen komen, tenzij de Sovjet-Unie bewijzen levert van haar goede wil door in te stemmen met een regeling voor Duitsland en Oostenrijk op de Viermogendhedenconferentie in Berlijn. Eigen bericht) De heer J. C. Blom, verzekerings inspecteur uit Castricum en de heer B. Schot, expediteur uit Oudorp hebben gisteren met hun auto's 'een meter van de dood gestaan. Zij re den langs de vaart by het station te Anna Paulowna en naderden, ieder aan een kant van het water, de bewaakte overwegen, die ;ch aan weerszijden van de spoorbrug bevinden. De spoorbomen waren ge opend en de heer Mol, die met zijn passagier sprak over het afsluiten van een levensverzekering( zou ongehinderd zijn doorgereden als de persoon, die naast hem zat, ni-1 gegild had, dat hij onmiddellijk moest stoppen. De bestuurder bracht De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordi voorgesteld bedrijfsarbeid voor veer tienjarige meisjes te verbieden. Het verbod zal niet gelden voor werk in de landbouw en ook niet voor huis houdelijk werk. Als datum van werkingtreding der we': wordt 1 Juli 1954 voorgesteld. de auto op één meter van de rails tot stilstand en op hetzelfde ogen blik stoof de Dieseltrein uit de rich ting Den Helder voorbij. Ook de expediteur had de trein uit de mist zien opduiken en was op het nipper tje gestopt. Op he't ogenblik dot beide wagens zich in beweging zet ten gingen de bomen dicht.... De zaak is in handen gegeven van de politie voor nader onderzoek. 99 op de jongste reis van het Noorse schip „Luksefjell" naar Canada voer een zekere Alfred Soudemonte mee, die in Antwerpen gemonsterd had en volgens de kapitein „een van de beste roergangers bleek te zijn, die hij kende. In Ottawa kreeg Alfred slaande ru zie met andere bemanningsleden, die hem „verwijfd" vonden en in het ge vecht weerde hij zich danig. Zijn „ver wijfdheid" bleek echter niet helemaal denkbeeldig, want bij de passencontröle door de Canadese douane bleek, dat Alfred een meisje was en wel de 18- jarige Jeanne Mutton Zij is nu aan boord van de Luksefjell, op weg naar Europa, doch ditmaal als passagier. De Franse premier Laniel, die op Ber muda ziek geworden is, kreeg van de dokter toestemming om gister per vlieg tuig naar Parijs te vertrekken. Hij zal samen met Churchill reizen. Op het ogenblik, dat aan gene raal Marshall de medaille en oor konde van de Nobelprijs voor de Vrede werd aangeboden, veroor zaakten twee jongelui op de gale rij enige opschudding door pam fletten uit te strooien, waarin de generaal van „oorlogsdaden" werd beticht. In de pamfletten stond, dat Marshall „een beslis sende bijdrage heeft geleverd tot het levend verbranden van 100.000 mensen te Hiroshima en Nagasaki" (atoombom). Verontwaardigde personen uit het publiek en poli tie werkten de lieden de zaal uit. Enkele zijn gearresteerd. Daartoe behoren twee journalisten van een communistisch blad. ,77# r, het podium waren geplaatst. De Koning Gustaaf Adolf van Awe- onderhMd zich enkele den heeft gister de Nobelprijs ogenMikken mpt Zernike, voor natuurkunde m liet Con- waarna Mj dg ,wogleraur em cerlgebouw te Stockholm uitga- ehequc tpn bedrage v(m mM() reikt aan de Groningse professor kronpn (f 125M0), het diploma F. Zernike. De plechtigheid be- pH ppn den HobehnedaiUe gon met het spelen van de Zweed- overhandigde se mars „Karei de Twaalfde, ko- V nALVORENS de prijzen worden uitge- ning van Zweden Daarna namen reikt, werden enkele redevoeringen de Nobelprijswinnaars (behalve gehouden. De Zweedse hoogleraar Hul- nrnf '/ernilce de Amerikaan then van de universiteit van Stock- De voorzitter van het Nobelcomité prof. Aernihe, ae A men holm gaf een ujteenzetting van ,het van het Storting (Noors parlement), Lipman en de Brit Krebs, ge- werk van de Nederlandse geleerde Hij Gunnar Jahn wijdde eên rede aan le- neeskunde: mevr. Churchill voor roemde de arbeid van prof. Zernike ven en werk van Albert Schweitzer, j i j n en zei, dat het feit, dat een Nobelprijs dlevolgens hem, hoewel van „Frans- naar mail vrede) en de Uuitser voor de klassieke natuurkunde toege-' Duitse" afkomst, nooit een bepaalde prof. Staudingen (scheikunde) kend zo merkwaardig is, dat men moet natie zal toebehoren. Geheel zijn leven nlnafs in met rood fluweel be- teruggaan tot de eerste Nobelprijzen en werk zijn als een boodschap aan piaais in mei rooa jiuweei uc Qm ietg dergej|jks te vjn(jen> ai de la- alle mensen zonder onderscheid van ras tere Nobelprijzen waren volgens de of nationaliteit. Hij omschreef Schweit- spreker toegekend voor ontdekkingen zers karakter als „diep gevoel voor al- op het terrein van de atoom- en kern- ^es wat leeft en de opvatting, dat zij. physica.. Gelijk bekend werd prof. Zer- die gelukkig leven, veel verschuldigd nike de Nobelprijs toegekend voor de zGn aan de ongelukkigen en dat zij ontwikkeling van de phase-contrast- verplicht zijn die laatsten te helpen", microscoop. Vandaag houdt prof. Zer- °e Franse ambassadeur las een bood- nike in de technische hogeschool te schap van Albert Schweitzer voor. „Als Stockholm een voordracht over het on- ik het goed heb begrepen, aldus die derwerp „Hoe ik phase-contrast ont- boodschap, heb ik deze hoge onder- dekte." scheiding te danken aan het feit, dat De Zweedse schrij\er. criticus en ik het bewustzijn van eerbied voor het scheikundige dr Per Siwertz zeide leven in het denken van onze tijd heb over de toekenning van de Nobelprijs binnengebracht. In Lambarenc (Afri- aan Sir Winston Churchill: „In het al- belang van deze ge- gemeen geeft Nobelprijs glans aan dachte ontdekt en mij geroepen ge- de prijswinnaar. In dit geval geeft de voeld haar te verbreiden Het geld van prijswinnaar glans aan de prijs." Na 5?e Pri-Ïs 1S een welkome hulp voor de de toespraak van Siwertz overhandig- bouw van een dorp waar de 250 m de koning Gustaaf Adolf de prijs aan miJn ziekenhuis verpleegde melaatsen mevrouw Churchill. m°eten wor<Jen ondergebracht' De voorzitter van het Noorse Lager- JN de feestzaal van de universiteit van huis Carl Hambro sprak een rede uit Oslo zijn gisteren de Nobelprijzen over leven en werk van generaal voor de vrede voor 1952 en 1953. welke Marshall. Hambro noemde als twee aan Albert Schweitzer en generaal Ge- wezenskenmerken van Marshall diens orge Marshall werden toegekend, uit- onlesbare dorst naar kennis -en begrip gereikt. Generaal Marshall was zelf en immer levendige belangstelling voor aanwezig. De medaille en oorkonde de soldaat en zijn belangen. Na de oor voor Schweitzer werden in ontvangst log wijdde hij zich aan het wegruimen PROF. F. ZERNIKE genomen door de Franse ambassdeur van wat oorlogen kan veroorzaken. ..schone momenten..., Louis de Monicault. In dit verband noemde de £VEN jaar geleden is de minister van Finai ciën gezwicht voor de aan drang, die uit de Tweede Kamer op hem werd uitgeoefend om regeima'ig een specificatie te geven van ons goud- en valuta-bezit. Vermoedelijk tegen da zin van de directie van De Neder- landsche Bank in. Weliswaar kan ieder, die de een voudige berekening kent, elke week uit de weekstaat van De Nederlandsche Bank opmaken hoe groot ons netto be zit aan goud en valuta is, maar het is onmogelijk om vast te stellen van welk gehalte die valuta is. M.a.w., als wij berekend hebben aan de hand van de weekstaat, die Dinsdag avond 8 December werd vrij gegeven door de Nederlandsche Bank, dat ons netto bezit aan goud en valuta op 7 De cember f 4.360 millioen was, dan weten wij wel een heleboel maar nog niet of die valuta uit harde of zwakke bestaat. Hoe groter toch het bedrag aan har de valuta: aan dollars, Marken, Zwit serse francs, Belgische francs, des te krachtiger is onze reserve, omdat wij met die harde valuta overal terecht kunnen. Bestaat onze valuta-voorraad voor een groot deel uit zwakke valuta, Franse francs b.v., dan kunnen wij met recht zeggen, dat de schijn bedriegt. Nu gaat de directie van onze circu latiebank nog niet zóver, dat zij de boeken volledig openlegt: wij komen dus niet aan de weet hoeveel van eika valuta wij bezitten. En dus ook het bui tenland niet. Zij splitst ons goud- en valutabezit alleen in vier groepen: het goud, de al gemeen convertibele geldsoorten, dus de valuta die vrij converteerbaar is (practisch alleen de dollar); de geld soorten die convertabel zijn alleen in E. B. U. verband (hieronder vallen har de valuta als de mark en de Zwitserse en Belgische franc maar ook zachte valuta als de Griekse drachme) en ten slotte de niet-convertibele geldsoorten, die bijgevolg helemaal niet converteer baar en uitgesproken zwak zijn. Deze week werd tegelijk met de bankstaat ook de specificatie van ons valutabezit gegeven. Niet van 7 Decem ber maar van 30 September jl. Het gaat onze autoriteiten kennelijk nog te ver om zulke up to date cijfers te ver strekken. Waarom is ons overigens on verklaarbaar. Duidelijk blijkt in de eerste plaats de algemene vooruitgang t.O.v. 30 Juni jl. Ons bezit steeg nl. van f 4.153 mil lioen tot f 4.307 millioen. De stijging ging ook nadien nog wel verder, doen de vaart is er een beetje uit. Wij zitten dus bijna aan ons plafond. Verder valt het op, dat ons goudbe- zit met f 408 millioen is toegenomen, doch dat de algemene convertibele geldsoorten (de dollars dus) met 165 millioen zijn afgenomen. Hier zien wij dus nog eens door de cijfers bevestigd, dat de Nederlandse Bank de voorkeur aan goud boven dollars geeft: zij heeft dollars verkocht en daarvoor goud ge kocht. Men heeft' wel eens verkondigd, dat onze overheid de dollar niet voor 100 procent vertrouwt en zich zoveel mo gelijk tegen een eventuele devaluatie van de dollar wil dekken. Nu geloven wij niet erg in een devaluatie van de dollar, zodat uit dezen hoofde de om zetting niet is te verklaren. Bovendien is het streven van onze circulatiebank er op gericht om ook andere harde va luta in goud om te zetten: in het inter nationale betalingsverkeer heeft het goud nu eenmaal een universeel beta lingsvermogen en hiermede kan de overheid alle kanten uit. De E. B. U. geldsoorten waren op 30 September met netto f 850 millioen even hoog als op 30 Juni, gelukkig dus geen verdere stijging, omdat het stre ven moet zijn om deze vordering zo snel mogelijk liquide te maken. En tenslotte de niet converteerbare valuta: deze zwakke valuta verminder de met f 45 millioen tot netto f 235 mil lioen. Al met al een verbeterde struc tuur, waarop we trots kunnen zijn. SCHWEITZER eerbied voor het leven.... spreker het plan tot hulpverlening aan de opbouw van Europa Marshall-plan i De plechtigheid werd bijgewoond door koning Haakon en erfprins Olaf van Noorwegen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1