ONZE KINDERKRANT Wat de post ons bracht EEN VLIEGAVONTUUR EN NU EENS EEN REBUS r Jj^ssistente Nieuws uitl Ons hoekje Huurverhoging noodwoningen, woningwetwoningen enz. De Woningw toch nog v Annabella ASTHMALIJDERS! BOEKEN BULLETIN De brokaten mantel Pim, Pam Pom en de wonderlamp Schrijven van minister aan gemeentebesturen DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar Radioprogramma Kosten zullen f 45.L bedragen Castricum Albert van Dalsum tri voor „Elckerlyc" Bridgen bij Bricas BURGERLIJKE ST^ VRIJDAG 11 DECEMBER 19SS Beste kinderen, Nu, uit jullie briefjes heb ik wel hunnen lezen, dat Sinterklaas mijn neven en nichten allemaal erg aar dig vindt. Anders hadden jullie vast niet zulke mooie cadeautjes gekregen! Gelukkig heeft Zwarte Piet het niet nodig gevonden iemand in zijn zak te stoppen. Hè. hè, dat is al weer een hele opluch ting. Ik was er niet. zo heel erg bang voor, maar toch wel een heel klein beetje,. Immers, je kunt nooit weten Deze week hebben we weer eens een ouderwetse rebus. Ik geloof, dat jullie erg knap zijn in het op lossen daarvan en dus' zullen er komende week wel heel wat brief jes rollen in de bus van: Tante Paitfien, Bureau van dit blad. Tot de volgende keer! Betsie Chatillon is een nieuwe nicht. Zij is een zusje van Dike. Hartelijk welkom ill onze kring, hoor! Jullie hebben één Sintcrklaaspuzzle goed op gelost. Ik denk, dat jullie niet lang ge noeg getuurd hebben op de andere, hij was toch niet zo moeilijk. Jij moet dus ook al hoesten. Nu, je bent lang niet de enige, hoor! Waarvoor gebruik je het gevlochten mandje? En zijn de zak doekje mooi?De groeten aan Dike. Mijn trouwe nicht Frouwkje Dekker uit Alkmaar stuurde een lange brief, en een mooie tekening met een vuur toren en een schip er op. Jij hebt een beste Sinterklaasavond gehad, zeg! Fijn, dat het zo goed gaat met Teddy. Hij' is nu dus helemaal bij je gewend. Ja, die tekening van de boerderij van Koen was ook prachtig. Je oplossingen zijn allebei goed. hoor! Hoe bevalt de nieuwe schooltas? Dag Frouwkje! Tonnie Lansdaal uit Zaandam heeft een hele ris cadeautjes gekregen en nog wel zulke mooie. Nu, je bent echt ver wend, zeg! Ik ook hoor! Sinterklaas heeft mij ook niet vergeten. De raadsels waren eebt niet zo moeilijk. Je moet je er nooit door af laten schrikken en ge- w.oon maar ergens beginnen. Dag Ton nie,. Tot- een volgende keer! Tiny Thomas uit Beverwijk heeft de Sinterklaaspuzzles allebei goed opge lost. Knap hoor! je hebt er zeker hele maal geen moeite mee gehad. Doe je deze -week weer mee? Van Nellie van Leijen uit Qbdam ontving ik nog een brief met een goede oplossing van het raadsel van de voor laatste keer. Dat was een gemakkelijke puzzle, hè? Heb je een fijn Sinterklaas feest gehad? En hoe vond moeder het zelfgemaakte cadeautje wel? Jammer, dat Jacob niet kon komen. Maar ja, Rotterdam is .een heel eind weg en dienst is dienst. Dag Nellie. Tot de vol gende keer! Geer Zeilemaker uit Sijbekarspel heeft haar vulpen gekregen. Nu, maar dat'is fijn! En verder heeft de Sint je ook lang niet vergeten, zeg. Ja, enkele van mijn hartewensen zijn ook vervuld, hoor! De kleurtjes vind ik erg mooi. Wat zul je nu een mooie tekeningen gaan maken! Misschien ook wel één voor mij. O ja, je oplossingen zijn best. Daar vind ik warempel weer een brief van Nellie van Leijen, ditmaal met een goede oplossing van de Sin terklaaspuzzles. Wat heb jij veel ge kregen, zeg! Was er ook een heus strijk ijzer bij? Je kunt nu volop aan het bor duren gaan. Moeder was dus blij met haar cadeau. Nu, dat kan ik me voor stellen! En wat een verrassing, dat Ja cob toch nog gekomen is. Enig! Nu. ik lees w.el uit je brief dat jij een paar heerlijke dagen gehad hebt En nu komt de Kerstvacantie al weer in zicht! Wat is December toch een fijne maand, hè? Mijn tróuwe neef Ferdinand Nellen- stein uit Den Helder heeft de Sinter- klaaspuzzles allebei goed opgelost. Fijn. dat je zo'n mooi boek hebt gekregen. Nee,- ik ken het niet. Is al het lekkers al in je maag verdwenen? Het was heel wat, dunkt me. Ans en Wim Gortzak uit Julianadorp schreven al weer een brief op mooi postpapier. Julie vonden het dus wel leuk je naam in de krant te zien staan. Nu,' dat vinden mijn andere neven en nichten ook allemaal. Jullie oplossingen van de Sinterklaaspuzzles zijn allebei goed, hoor! Thea Smit uit Den Helder schreef maar meteen een brief op haar gloednieuw postpapier. Wat heeft Sin terklaas jou goed bedacht, zeg! Melk op school smaakt natuurlijk veel lek kerder dan melk thuis, hè? Dat schip met die gebolde zeilen is werkelijk prachtig. Het lijkt mij echt postpapier voor een meisje uit Den Helder! Dag Thea. Cilientje en Marietje Briars uit Am sterdam hebben ook al een heerlijke 5 December gehad. Wat hebben jullie veel gekregen! Zijn de boeken mooi? Ja, nu komt de kerstvacantie al weer in zicht. Fijn, hè? Jullie hebben de Sinterklaaspuzzles goed opgelost, hoor! Corrie en Marrie de Boer stuurden mij een uitvoerig verslag van hun Sint- Nicolaasfeest. De goede Sint is dus bij jullie thuis geweest. Was dat even fijn! En hij vindt jullie lieve meisjes, anders had hjj julie.vast niet zo met cadeautjes verwend. Het postpapier is heel mooi. Verder heeft Corrie Sinterklaas nog drie keer ontmoet. Jammer, dat die heerlijke tijd weer voorbij is, hè? Sin terklaas zal intussen al wel weer in Spanje zijn aangekomen. Hebben jullie al iets geborduurd, nichtjes? Ik ben benieuwd te horen of het netjes is gé worden. Er was eens een grote bromvlieg die Cornelis heette. Hij vloog al twee we ken in de huiskamer rond- en dat be viel hem best want er was altijd wel iets te eten. Van de anderen kant werd er .ddor mevrouw nog wel eens jacht op hem gemaakt want zo'n bromvlieg in de ka mer is geen pretje. Maar Cornelis was erg vlug en daarom nam hij de klop partijen voor lief en was in het geheel niet van plan om van jachtterrein te veranderen. Op zekere dag toen hij zich tegen het raam in de zon zat te koesteren streek er plotseling een tweede brom vlieg naast hem neer. „Goeie middag!", zei deze brutaal lachend. „Ik ben Piet. Ik heb gehoord, dat ze hier op de thee tafel een grote suikerpot hebben staanOei man, ik ben dol op sui ker. ga je mee misschien is de deksel er wel af!" „Niks hoor!" zei Cornelis beslist. ..Dat doe il? niet! Ik heb het hier in de huiskamer best naar mijn zin Er ligt vaak suiker op .tafel en daar mag ik graag van snoepen maar.van die suikerpot blijf ik af. Mijn zuster is ook eens in de suikerpot gekropen en toen zette mevrouw plotseling de dek sel er op. Vijf uur iang zat ze opgeslo tenze is er aan gestorven!" „Och", zei Piet. zijn vleugels ophalend. „Een brutale vlieg heeft de halve wereld.... kom mee joch, we letten wel een beet je op". Cornelis moest er nog lang over nadenken, maar tenslotte gaf hij toe en vloog met Piet maar de theetafel. De deksel was van de suikerpot af en het tweetal zette zich neer op de rand. „De pot is haast leeg!", sputterde Cor nelis. „Er zit maar 'n klein bodempje in!" Piet moest hard lachen. „Jij krijgt die suiker, die daar in zit, in geen hon derd jaar op!", zei hij. „Jamaar!" ging Cornelis verder. „H....het is zo diepwwe komen haast niet meer weg als er onraad is!" Nu begon het Piet te vervelen. „Als je niet mee gaat dan ga ik alleenbangerd!", bromde hij, wipte op en zat spoedig be neden. Cornelis wilde zich niet laten kennen. Met tegenzin vloog hij ook het Annabella kan niet leren, Zegt haar moeder, zegt haar juf, Annabella kan niet leren, Ze is in de klas zo suf. Annabelle kan wel ballen, Met vier ballen kan ze het, Maar daarvoor krijg je geen cijfer, Zie je, dat is het nu net! Ze wil later naar het. circus, Dan wordt ze jongleur of zo, In een pak met gouden noppen, Vast gekocht in Tokio. Dan gaat ze met kopjes ballen En met schotels wel misschien; Dan kan Annabella tellen En wel verder ook dan tien! Annabella kan best leren. Ach, natuurlijk kan ze 't best, Als ze maar niet steeds wou dromen Van het circus en de rest. PAULIEN diepe potje in en spoedig was het twee tal alle zorgen vergeten, zó heerlijk smaakte de suiker. Ze vergaten zelfs om op te letten, want ineens kwam me vrouw naderbij met een suikerzak en vulde het potje tot aan de rand. Cor nelis en Piet kregen de schrik van hun leven. Ze spartelden in de korreltjes suiker rond en konden haast geen lucht krijgen. „II.... heb.... heb ik het niet gezegd!", hijgde Cornelis, nu... nu is het uit met ons plezierig leven tje....!" Piet moest toegeven dat het er slecht voor hen uitzag. „We.... we moeten b.... binnen v....vijf minuten hieruit zijn", sprak hij benauwd.... anders.... anders". Zonder dat me vrouw het wist zorgde ze zelf voor de redding van de twee vliegen. Ze nam een zilveren suikerlepel en schepte die vol suiker voor de thee. Toevallig gingen Cornelis en Piet mee naar bo ven. „We gaan de hete thee in!" schreeuwde Piet en spartelde met zijn pootjes en vleugels. „We moeten weg voor het te laat is!", stotterde Corne lis zich om en om gooiend en toen, juist op het moment dat de suiker in de thee viel werkten de twee vliegen zich los en vlogen tussen de rondspattende suikerkorx-eltjes door de kamer in. Hoog tegen het plafond gingen ze zitten. Ze beefden nog als een rietje. Wel een kwartier lang. Toen, eindelijk sprak Cornelis. „Ga je nu nóg eens een keer uit de suikerpot snoepen?" „Nee" zei Piet nu. „Nee, dat gebeurt me niet meer!" OPLOSSING RAADSELS 4 DEC. Hoort wie klopt daar kinderen. Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is [de roe. MAAK EEN EINDE AAN UW MARIELINGEN Elke asthmalijder kent het verstikkende gevoel dat een asthma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozó-'.abletten brengen binnen de 30 seconden verlichting en bedwingen de felste aanval in 515 minuten. Om geheel gerust te zijn, nemen vele lijders aan asthma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef! Bij apothekers en drogisten. (Advertentie. Ing. Med.) Een aantal zuivere tn gevoelige ge dichten van Nico Verhoeven, waarvan slechts enkele een experimentele in slag hebben of louter om de klanken combinatie werden geschreven, ver scheen als tweede deel van de twee de Ultimatumreeks onder de titel „De brokaten mantel", naar een van de in de bundel voorkomende gedichten. De Ultimatumreeks van de Bezige Bij te Amsterdam wordt samengesteld uit romans, novellen, essays en gedichten bundels van hoofdzakelijk jonge Ne derlandse schrijvers. De Bezige Bij geeft deze reeks i»it tegen aanmaak- kosten. S Broer en Zus kregen van Oom Wim een brief, maar toen ze de brief openscheurden kwam er een rebus uit. „Wat staat hier allemaal?", vroeg Broer aan zijn vader. Deze liet zijn ogen langs de regels gaan en sprak toen: „Nou jongen, daar staat iets geschreven, waarmee jullie wel erg blij zullen zijn. Probeer het zelf maar eens op te lossen". „Maar hoe moet dat dan. vader?", vroeg Zus ongedul dig. „Kunt -U het ons niet even voor lezen?" „Niets er van", lachte vader. „Oom Wim heeft dit toch zeker voor jullie gemaakt! Maar wacht, ik zal jullie wat op weg helpen. Kijk, eerst staat hier „Een molen!", antwoordde het twee een kalenderblad met de maand Ju- tal gelijk. „Mmaar",, haastte zus li er op. Jullie moeten nu (zoals er zich te zeggen, „de L. wordt een G. onder staat) een letter 1 en een e aan dus er staat „Mogen". „Jullie mogen"... het woord toevoegen. Dus„Dan Nu kunnen we het alleen wel vader!" wordt het „Jullie"!, juichte broer. Broer en Zus gingen hard aan het „Juist vervolgde vader. „En wat werk en hadden de brief spoedig ont staat daarnaast voor een tekening?" cijferd. 195. Tegelijk met de zakken geld kwam er ook een bewaker van de bank naar buiten 'gevlogen, want met het opengaan van de brandkast was er een alarm-installatie in werking gekomen en het doordringend geschel had de be waker uit zijn dutje wakker gemaakt! „Hé wat is dat voor een lawaai", riep Billie verschrikt, toen hij zich onder de zakken geld vandaan gewerkt had. „En wat moet die man daar?" „Dat is alarm-installatie", zei Ali. „Direct zal politie wel hierrr zijn.." Het woord politie bracht Billie tot bezinning en terwijl hij in zijn wagentje sprong, gaf hij vol gas en reed er van door. „Ach, zei hij nadenkend tegen Kareltje. „Wat moeten we ook eigenlijk met geld doen? Al dat gesleep! Het is helemaal niet meer nodig. Ik moet nog even aan het idee wennendat ik ALLES kan wensenKareltje zei niet veel, hij kon het gebeurde allemaal niet zo 'vlug verwerken en toen Billie voor stelde om op een rustig plekje in het bos te gaan picknicken, knikte hij zwijgend van ja JNDIEN het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de gemeen ten en de woningbouwverenigingen dienen over te gaan tot verhoging van de huurprijzen van een aantal woningwetwoningen, noodwoningen en woningen gebouwd met steun van de hypntheekregelingen 1940 en 1941. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft dienaangaande een circulaire tot de gemeentebestu ren gericht. Uit de inhoud daarvan blijkt, dat voor alle woningwetwonin gen, tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945. de huurprijzen met 17, 20, 23, 26 of 29 procent zullen worden verhoogd naar gelang van de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De woningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking bijdragen Wo- ningwetbouw 1948 zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de minister in be paalde gevallen de verhoging tot pen lager percentage beperken nl. voor die woningen van deze groep, waar voor anders, een aanzienlijk hogere huurprijs zou ontstaan dan voor ge lijkwaardige woningen van die groep in dezelfde gemeente. De gemeente besturen zullen daartoe gemotiveerde voorstellen aan de minister kunnen doen. De huurprijzen van woningwetwo ningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking vermin derde bijdragen 1950 en 19501 en van de beschikking bijdragen Wo- ningwetbouw 1950 zullen niet wor den verhoogd. De noodwoningen, gebouwd vóór 27 December 1940 zullen met het in de Mies je moest een tijd geleden, Naar een land hier ver vandaan. Had daarvoor pasfoto's nodig, Waar ze heel goed op moest staan. Ze ging naar de fotograaf toe. „Ik ga reizen", zei ze, ,Jl eus", „Maak voor mij dus snel een foto, Die erg mooi is en flatteus!" Mies ging op een stoeltje zitten, Trok haar allerleukste snuit. Kijk maar naar de lens hoor Miesje. Want daar komt een vogeltje uit! Plots flitsten wel twintig lampen In één keer vlug aan en uit. „Hé, wat is dat?, schrik me 'n aapje!" Riep de muis met schor geluid. Toen ons Miesje een dag later. Het pas-foto'tje bekeek. Zag ze zich niet erg voordelig. „Wat een snert-ding!" riep ze bleek. 10) Maar toch wel een Interessante. En ook een die mevrouw Holbrook zelf belang moést inboezemen, indien ten minste haar huwelijk en haar man haar nog enigszins interesseerden. Dat was een andere reden, waarom juffrouw Willows het verkeerd vond van mevrouw Holbrook, om haar man zo dikwijls en voor zulke lange perio des alleen te laten. „Ik vroeg mij af", zei ze hardop tegen de muren van haar flat, „hoe lang het dit keer zal zijn". Een vrouw behoorde te beseffen dat een man per slot ook maar een mens is. Zelfs zo'n aardige man als dokter Holbrook. En Janice zag er zo aardig uit. En dat niet alleen, ze wès ook aardig. En toen was ze weer terug op haar uitgangs punt: dat het zo jammer was. „Misschien moest ik eens met Janice praten", dacht juffrouw Willows. Maar wat zou ze zeggen? „Kijk eens Janice, als je niet oppast zul je mijn voetstap pen volgen. De zelfde steile weg naar de ondergang: een man liefhebben en dienen, ja haast aanbidden, terwijl deze zelfs geen onderdeeltje van deze toe wijding zou beantwoorden. Want al wilde hij het, dan zou hij toch niet durven. En zelfs als hij het durfde, zou hij toch die vrouw niet anders kunnen bieden dan dat ze voot hem bleef zor gen en hem bleef .liefhebben. Juffrouw Willows wist niet hoe ze er zo zeker van kon zijn dat er nooit meer dan die karige kruimeltjes zou den afvallen voor de vrouw die haar DOOR: hart aan de dokter gaf. En toch was ze er zeker van. Ze wist het met bijna dezelfde zekerheid ais waarmee ze wist, dat Janice Hilary haar betrekking niet zou opgeven tenzij een onvoorziene omstandigheid haar daartoe dwong. Mevrouw Holbrook mocht dan nooit thuis zijn; ze mocht nooit enige be langstelling voor de zaken van haar man tonen, juffrouw Willows geloofde niet, dat mevrouw Holbrook er ooit over zou denken haar echtgenoot voor goed te verlaten. Zij was niet het soort vrouw dat een echtscheiding wenst. En daar Janice een fatsoenlijk meisje was, was zij niet het soort dat iets te maken wilde hebben met een man die nooit met haar zou kunnen trouwen. „Hemeltje-lief, zulke dingen moest ik niet denken en zeker niet van dokter Holbrook en Janice. Ze zijn nog niet zover dat ze verliefd zijn op elkaar. Ik zal voorlopig niets zeggen", besloot ze. Ze was dankbaar dat ze tot een be sluit was gekomen voordat ze naar bed ging. „Niet voor het zover is. En als het ogenblik daartoe gekomen ft. zal ik het wel merken, dat weet ik zeker." Wiens zijde ze dan zou kiezen die van de dokter of die van zijn assistente wist juffrouw Willows niet. Als het tenminste zover zou komen dat ze kiezen .moest. Ze zou geslingerd worden tussen twee vriendschappen. En ze zou hen beiden gelukkig willen zien. HOOFDSTUK IV „Wel, juffrouw Hilary, bent u er nog?" Dokter Holbrook stond verbaasd stil, toen Janice uit de verbandkamer kwam en haar handen aan een papie ren doekje afveegde. „Maar dat is ook een domme vraag", voegde hij er lachend aan toe. „Ik zie dat u er nog bent, maar ik was er zo zeker van, dat iedereen was weggegaan". „Ik wilde de voorbaden controleren, overdag ontbreekt daarvoor de tijd". „We hebben een stevig tempo gehad, is het niet?" Zijn donkere ogen glimlachten. Hij was niet verder gegaan in de richting van de voordeur, hoewel hij met grote stappen op weg was daarheen, als ver langend om weg te komen. Dat verlan gen had hem verlaten, hij leunde tegen de muur van de smalle gang en keek naar Janice, terwijl ze het papieren doekje in de prullemand wierp, een paar paperassen van het bureau nam, de jalouzieën optrok en de kamer met een laatste blik overzag. „Soms denk ik we] eens", zei de dok ter peinzend, „dat mijn tempo te hoog is; het is een wonder, dat u het kunt bijhouden. U moet me zo nu en dan maar eens wat remmen". „Dat heb ik een paar keer gepro beerd", antwoordde Janice luchtig, „maar het is me niet gelukt". Ze deed het medicijnkastje op slot met een sleu tel van de bos, die ze in haar zak droeg. „Dan is dat het enige wat u niet is gelukt", vertelde hij haar. Zijn ogen volgden vol belangstelling elk van haar bewegingen. „Ik vraag me' wel eens af", zei liij ernstig, „of je eigenlijk wel weet, hoeveel je tot stand hebt ge bracht, Janice". Ze was niet ve'rbaasd, dat hij haar bij haar voornaam noemde; soms deed hij dat, wanneer ze, zoals nu, even een kort babbeltje maakten, na werktijd. Ze was ook niet verbaasd over wat hij zei, daar ze heel goed wist, dat ze waardevol voor hem was geworden in deze jaren. Toch vóelde ze haar gezicht bloien; ze merkte, dat ze niet goed wist wat te zeggen. Misschien doordat zijn stem zo ernstig had geklonken. „U vleit me", zei ze, onderwijl beden kend, dat dit antwoord n^t erg gevat was. Dus voegde ze er ernstiger aan toe: „U weet hoe prettig ik het zou vinden als u er werkelijk zo over dacht, dokter Holbrook". Ze was blij, zo blij, dat haar hele lichaam er van leek te gloeien: geen wonder, dat haar gezicht zo rood werd als dat van een schoolkind. „Je weet wel, dat dat het geval is. Maar luister eens", zei hij plotseling alsof hij besefte, dat ze beiden te ern stig werden, „moet je werkelijk naaf huis? Kun je me niet nog een beetje van je tijd geven? Zie je, ik vind het zo ellendig om naar een leeg huis te gaan. Mevrouw Holbrook vertrok van morgen, zoals je weet. Zou ik je niet kunnen overnalen om met me te gaan eten? Je zou me er een groot plezier mee doen, werkelijk". Zijn stem was weer ernstig gewor den, maar toch anders dan daarnet. Zijn donkere ogen waren smekend, zijn glimlach een beetje droevig, alsof hij wist, dat het heel egoïstisch was om zoveel van haar te vragen. Het was alsof hij zich aan haar genade of on genade overgaf. „Nou, misschien zou dat wel gaan", begon Janice. Ze was niet verrast dcor zijn verzoek. De dokter vroeg haar soms wel êens om met hem te lurchen, meestal wanneer er dingen te bespre ken waren, waar ze, gedurende de spreekuren door gebrek aan tijd, niet aan toe kwamen. „Goed", zei hij, voordat ze meer kon zeggen. Zijn gezicht klaarde op a'sof de gunst, die ze hem verleende, groter was dan hij verdiende.- (Wordt vervolgd). gemeente geldende percentage wor den verhoogd. Die, gebouwd na even- genoemde datum zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de minister tot een lager percentage be sluit. Voorts zullen alle woningen, ge bouwd met steun volgens de hypo theekregelingen 1940 en 1941 met het desbetreffende percentage worden ver hoogd. Tenslotte geldt voor de in complexen vóór 27 December 1940 tot stand ge komen Woningwetwoningen voorkó mende bedrijfsruimten, dat geen huur verhoging zal geschieden, tenzij een nieuwe huurovereenkomst wordt aan gegaan. In dat geval zullen de huur prijzen ten hoogste met de desbetref fende percentages worden opgetrok ken. MISSA SOLEMNIS van Ludwig van Beethoven. Er is een tijd geweest, dat componisten de afstand tussen kerk- en operamuziek niet meer wis ten te bewaren. Aan deze ontaarding is Beethoven niet ten offer gevallen. Reeds zijn mis in C majeur kenmerkt zich door een passende ernst en een streven om de muziek de gedachten van de tekst te doen weerspiegelen. Maar tevens betekent het een losma ken van de gedachte van liturgische bruikbaarheid. Voor Beethoven was de tekst een zeer welkom gegeven voor een orato rium, een werk voor de concertzaal. Dit komt nog veel sterker tot uiting in de Missa Solemnis. Hier interpre teert hij de tekst op zijn eigen ma nier. In deze compositie spreekt hij de allerpersoonlijkste verhouding tot God uit. Vrijdag 20.20 uur over Hilver sum 1 (402 meter). STRIJKKWARTET No. 15 IN G van Franz Schubert. Amadeuskwartet. Een prachtige compositie, waarin wij dui delijk de meester herkennen. Toch is het strijkkwartet een zuivere schep ping van Joseph Haydn. Zijn voor beeld volgde Mozart, die zes van zijn- mooiste kwartetten aan Haydn heeft opgedragen. Ook Boccherini was hier in zeer bedreven. Hij componeerde er niet minder dan 91. IVrijdag 23.15 uur over Hilversum 2 298 meter). zaterdag 12 december HILVERSUM I, 402 m.: 7 00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8-15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Franse chansons. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 'Radio Philharmonisch Orkest. 1100 Voor de zieken. 11.45 Vo caal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Amus.muziek. 12.55' Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Piano en viool. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gr^m. 14.20 En gelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Metropole-Orkest, koor en soliste. 15.20 Luchtvaartpraatje. 16.30 De schopn- heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportuitslagen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Amus.muziek. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Zigeuner melodieën. 19-20 Parlementair overzicht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma. 21-50 Actuaiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterkt verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10-00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws* 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9-00 Gym. 9-10 Gram. 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinu-bedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12-33 Gram. 13*99 Nieuws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Gevar. muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Huismuziek. 14.45 Ama teursprogramma. 15.15 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.30 Roemeens Or- kest. 15.55 Vlaamse letterkunde. 19-19 Kamerorkest en solist. 17.00 Radio-week- joumaal. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gram. 18-35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 ,.De Hei dense Wereld, waarin het Christendom ontstond", causerie. 19.55 „Deze week causerie. 20-00 Nieuws. 20.05 Gevar. pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—' 24.00 Gram-muziek. Donderdagmiddag is de raad c meente in openbare vergaderin een geweest. Ten aanzien van gehouden aanbesteding voor de van twee dubbele Woningwet gen werd medegedeeld, dat dez besteding geheel is komen te jen, daar zij de begroting ver te ging en Ged. Staten hieraan ni goedkeuring verleenden. Nu is d nemer, de heer J. Kroonenbu Heiloo, bereid gevonden deze gen te bouwen voor de son I 45.500,en als op deze prijs dl keuring wordt verkregen zal no Januari 1954 de gunning gesc De huurprijs van deze woning ƒ7,65 bedragen. Door het bestuur van de avonc voor onderwijs aan volwassene een verzoek ingediend om ged één avond per week een loka o.l.-school te mogen gebruiken deze cursus de algemene ontwil zeer ten goede komt en er ook schoots gebruik van wordt gi (er zijn momenteel twintig leer! werd besloten dit lokaal gratis bruik af te staan. Een dergelij zoek was ook ingediend door derwijsinstelling I.M.M.O. te J dam, voor een lokaal van de o.l. te Driehuizen. In dit geval t houden van een middenstands I Het verzoek werd ingewilligd dien verstande, dat per avond e£ goeding van 1,50 moet worde taald, ten behoeve van extra zaamheden van de schoolschooi ster. Van de heer H. Beets, Wijk A een verzoek binnengekomen o perceel op de waterleiding te aansluiten. Beslotan werd dit t eveneens in te willigen. De ge Alkmaar werd een vergoeding wezen van 7,50 per leerling V uit de gemeente. Zulks in verba een op die school in te stellen i l De leden van de kunstkring lyc" hebben gisteravond het I theater een der mooiste avondi j het seizoen meegemaakt, toer voor hen optrad, een van Ne meest bekende tonelist. H« Albert van Dalsum, die tezami Albertine Visser, vo - de Casl mers 7ndel's beroemde werk biecht van Aemstel" deed he En dat op een wijze, welke di< druk maakte op de aanwezig! man van het klassieke spel, hee de door zijn groot talent de be2 intens laten genieten, waarin hij dig werd terzijde gestaan do< bertine Visser. De leden van de kring zullen dan ook onget nog lang en met grote void aan deze avond terugdenken ons nog te vermelden, dat de ckerlyc-avond tevens werd bijge door de oud-voorzitter, tevens ter der kunstkring, de heer v. d. Horst. De uitslag van de door „Bric: houden eerste drive, derde seri gens het Howell systeem, was al Afd. A: 1 v. Kl-efKossen 2/3 B. Bakker—Meiering 27; 2/3 se—Morelis 27; 4 Peters—A. 7 24(4; 6 GlorieSteeman 22; Schutter 20'/,; 8 A. Bakker—d> 1714. Afd. B: 1 v. 't Huil—Tiebis - Dames Padt—Teerink 48; 3 Bro! Peys 43 4 KoningSchats 4 DijkmanZonjée Jr. 40; 5/6 fa fenberg 40; 7 fam. Wemmers Dames BakkerPeters 36. Afd. C: 1 fam. Gerritse 26; 2 kampMandjes 25; 2/3 Ivan Lagrand 25; 4 GoumaKuiper 6/6 Dames MorelisZonjée 23' v. KluyveRavenswaay 23'/a; V. d. Brink 20%. Afd. D1 Mw. Broksma—Lub 2 Bellende Vries 15%3 fan sen 8'/a4 fam. Leeuwrik 7%. Geboorten: Gerrit Klaas, z.v. Borst en A. H. Goeman, Poe] 47; Johan Diederik, z.v. J. Rentr en C. E. Polet, v. Oldenbarnev 38; Guurtruida Lucia Theodora d v. C. Mooij en M. C. Peters, Weg 1. Ondertrouwd: Nicolaas Jacob ker, wonende te Amsterdam en ha Kroon, wonende te Castricui Catsstraat 27. Gehuwd: Dirk Joan Martin Divera Cornelia Castricum. Overlijden: Maria Barbara 'hergen, oud 41 jaren, zonder gehuwd met F. A. de Groot, w te Castricum. 32000 kg schorseneren op export veiling Aan de speciale veiling van „c lang" bedroeg de aanvoer van s heren 32000 kg. Voor eerste kwali droeg de prijs 44—53 cent per Vo°r de tweede 17—23 cent. De Van peen was 30.000 kg, waarv groot gedeelte voor f 5.— tot f 5 100 kg werd verhandeld. Prijzencommissie blijft a Bij informatie bij de plaatselijk zencommissie werd ons medegedei zij haar werkzaamheden niet zal c !gen, doch deze ten gerieve van woners met kracht zal voortzett

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2