Strijd tegen analfabetisme is met kracht aangepakt Jhr. mr van Vredenburch zou opvolger van Lord Ismay worden Onderzoek naar vergroting van weerstandskracht tuinbouw LAATSTE NIEUWS Instelling van landbouwschap vindt instemming p Met Jhr. dr J. C. Mollerus naar West-Afrika (6) Opleiding leerkrachten en vasthouden van verworven kennis leveren in veeltalig land tal van moeilijkheden op Ook universiteit en debating-clubs IFA F 9, een kleine geriefelijke wagen Vrouw overleden Twee gezinnen door kolendamp verrast Geval van nekkramp in Amersfoort Trekking Staatsloterij Film over Adolf Hitler mag worden gedraaid Persoonswisseling in de NATO-leiding Parijs Minister Mansholt over landbouw en visserij E N Zorgen over de toekomst van IJselmeervissers Volkerengemeenschap in jSoSïlrS Bevolking is volko gedesillusioneer VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 'J'OEN IK twee jaren geleden Egypte, de Anglo- Egyptische Soedan en Ethiopië bezocht stond ik verbaasd over de omvang van het analfabetis me. Ruim 60°io van de bevolking van Egypte kon noch lezen noch schrijven. In 1952 reisde ik dooi de Libanon, door Syrië en door Israël. Een Ne derlander, door de Unesco gezonden naar Damas cus, de hoofdstad van Syrië, sprak mij over hut groot aantal analfabeten in dit land en de pogin gen welke werden gedaan daarin verbetering te brengen. De prachtige foto van een Arabier, welke in mijn bezit is en die hem uitbeeldt met de vijf gestrekte vingers van zijn hand op een stuk papier, een Jkwitantie, waarop de vingeraf drukken het teken vormen van de betaling van zijn loon, spreekt in dat opzicht boekdelen. En ziet, in de Goudkust is het niet anders. Tus sen de 80 en 90 procent van de bewoners van dit land kan niet lezen en schrijven. Men kan zich daarvan nauwelijks een voorstelling vormen. In een in vele opzichten vooruitstrevend land als de Goudkust men denke slechts aan het energieke HET VORMT tezamen maar een klein gedeelte van de vraagstuk ken, die als het ware automatisch naar voren dringen en die stuk voor stuk onder de loupe genomen moeten worden, wil men tenslotte slagen. Dat de in de practi.jk opgedane ervaringen daarbij een belangrijke rol spelen is zonder meer duidelijk. Peze ervaringen zijn in de Goudkust nog maar van korte duur. Dat daar bij bepaalde wensen voorlopig nog niet vervuld worden spreekt voor zichzelf. Zo. is de Goudkust een veeltalig land. Dat brengt tal van moeilijkhe den met zich mede. De strijd tegen het analfabetisme dient dus in meer talen te geschieden. Dat brengt weer met zich mede, dat de opleiders uit verschillende groepen gerecruteerd .moeten worden, tenzij men er zou aantreffen, die twee of meer talen spreken. Als regel wordt het onder wijs in de avonduren gegeven en dan wel door vrijwilligers, wij zou den zeggen door: niet-gediplomeer- ,den. Over ander „materiaal op dit gebied heeft men doodeenvoudig niet de beschikking. Men verkeert mét deze opleiding nog in een be ginstadium; doch men begrijpt heel goed dat het van groot belang is kader te vormen, dat t.z.t. mede de verantwoordelijkheid kan dragen voor de gang van zaken. De opleidingscampagne duurt drie maanden. Het aantal bereikte per sonen schat men op circa 80.000, waarvan ongeveer 25% een examen heeft afgelegd. Uit een der versla gen welke mij werd voorgelegd over de bereikte resultaten, bleek, dat het aantal vrouwen, dat de leergangen volgde groter was dan het aantal mannen. Het aantal mannelijke ge- ;er gro aantal vrouwelijke. Het is een ïn- slaagden was echter groter hjke ge- dan het teressant verschijnsel. Men kan al lerhande gissingen maken en zich afvragen: hoe zit dat? Laten we er ons echter niet in verdiepen en het feit als zodanig aanvaarden. BELANGRIJKER is het een enkele opmerking te maken over de vraag: is de verworven kennis iets blijvends, kan daarop worden voort gebouwd? Dat zal men alleen kun nen vaststellen, indien men nader hand nog eens een test houdt. En dat doet men inderdaad. Dank zij van overheidswege uitgereikt ma teriaal hoopt men de verworven kennis op peil te houden. In ieder geval heeft men hier te doen met een proces van lange duur. Geleide lijk zal 'men de opleiding uitbreiden en deze niet alleen beperken tot het deelnemen aan cursussen. Daar bij zal gewaakt moeten worden te gen een zekere overlading. Toch is het bewijs al geleverd, dat de inge slagen weg de juiste is. Men kan zonder enige overdrijving spreken van leergierigheid. De animo om zich te ontwikkelen is zeer groot. Dank zij de vertoning van speciale films, dank zij het aankweken van belangstelling voor hygiënische vraagstukken, voor muziek en zo veel andere dingen, gaat men gelei delijk een sluitend systeem van op voeden vormen. Dat bij dit alles het contact van vele Goudkustenaren -met Engelse Lageronderwijsinstellin- gen en het dienst nemen temidden van duizenden anderen een zekere stimulans heeft veroorzaakt, wordt wel als vaststaand aangenomen. Maar er is nog een andere factor, die in dit verband niet uit het oog verloren mag worden: de missie. De Katholieke missie in de Goudkust bestaat voor een groot gedeelte uit Nederlanders. In Kumasi woont zelfs een Nederlandse bisschop, Mgr. v. d. Bronk, die het bij zi.in aankomst in Kumasi niet gemakkelijk heeft gehad en veel steun heeft ondervon den van Ashantihene A. Prampeh, Koning van de Ashanti's. Deze missie verricht daar zegenrijk werk. Zij be schikt over niet minder dan 400 scholen, een aantal ziekenhuizen en loliklinieken. Het ligt zeker in de edoeling de werkingssfeer van deze missie nog uit te breiden. JAAST DIT zegenrijke werk is er in de Goudkust nog meer ge daan, zo o.a. op het gebied van de universitaire opleiding. Al was het er' zó, dat vele jonge studenten uit de Goudkust hun studies gingen vol tooien aan universiteiten in Groot- Brittannië en in de Verenigde Sta- Ashantihene A. Prampeh, koning der Ashanti's die een grote steun tas voor mgr. v. d. Bronk, hoofd van de Nederlandse missie Kumosi. streven dit land een onafhankelijkheid te waar borgen wordt alles in het werk gesteld dit analfabetendoni te bestrijden. Een strijd dus tegen het achterblijven in ontwikkeling; een strijd, die op zichzelf niet alleen de moeite waard is, maar daarnaast noodzakelijk. Dat daarbij vraagstukken van ongekend brede strekking aan de orde komen, is voor een ieder duidelijk. Wie moet men daar voor benaderen: de ouderen, de jeugd, of beiden? Aan wie moet deze opleidingstaak toevertrouwd worden? Welke taal zal men moeten bezigen om een maximumresultaat te bereiken? Hoe staat het met de gelegenheden, waarin dit onderwijs gegeven moet worden? Kan men een zekere tegenzin om te leren, die zo gemakkelijk kan op treden, overwinnen? Op welke bijzondere uitin gen van hen, die het onderwijs ontvangen, zal men moeten letten? Dienen er bewijsstukken ver strekt te worden, dat men met goed gevolg de lessen heeft gevolgd? Moet het onderwijs gratis gegeven worden, of moet men een soort cursus geld laten betalen? ten van Amerika, toch voelde men in de Goudkust zelf, dat een eigen universitaire opleidingsmogelijkheid niet mocht ontbreken. In die gedachte kwam de univer siteit van Achimota tot stand, waar alle faculteiten een plaats vonden met uitzondering van medicijnen en rechten, al ligt het dan ook in het voornemen deze lacune binnen de kortst mogelijke tijd de wereld uit te helpen. Deze instelling voor Ho ger Onderwijs voldoet intussen aan de verwachtingen. Zij is op een enigszins andere leest geschoeid dan bij ons. Zo zijn de studenten een kleine 50(1 intern en het grootste gedeelte studeert middels een» beurs. Bij de toelating wordt een zekere selectie toegepast, waarbij rekening gehouden wordt met de eisen, welke aan de Londense universiteit gelden. Daarbij speelt ook de onderbouw van het andere onderwijs een rol en dient dan ook min of meer af gestemd te worden op de toekom stige studenten, opdat deze direct het universitair onderwijs kunnen volgen. Maar ook daarbij blijft het niet. Andere problemen dringen zich als het ware van zelf naar voren. Eén daarvan is het aantrekken van pro fessoren. Het is zonder meer duide lijk, dat dit uiterst moeilijk is, voor al," omdat de neiging bestaat daarbij nog al exclusief te willen zijn. Naast deze universitaire opleiding is er nog een andere mogelijkheid voor het bekwamen van wat men „kader" zou kunnen noemen. Het betreft hier een bepaalde afdeling voor het gemeenschappelijk bestu deren en bediscussiëren van alle mo gelijke onderwerpen. Daartoe beho ren o.a. de politieke vraagstukken, die in de Goudkust zeer in trek zijn. Het ligt daarbij in de bedoeling, dat er niet alleen een inleiding over dit en andere onderwerpen plaats heeft, De fabrikanten van kleine wagens hebben er een concurrent bijgekregen doordat sinds korte tijd de IFA F.9 op de markt is gebracht. Een Duitse auto, die verrassend veel lijkt op de nieuwe DKW en die door haar soliede en tegelijkertijd sierlijke uitvoering ongetwijfeld een geduchte mededing ster van Volkswagen en DKW zal worden, om ons maar tot de Duitse merken te beperken. Het wagentje, dat ondanks zijn lichtgewicht van 870 kg, een royale indruk maakt, is uitgerust met een 30 pk driecylinder tweetaktmotor en loopt ongeveer 100 kilometer op 8Va liter benzine. De auto heeft een vaste wegligging, hydraulische remmen en schokbrekers, voorwielaandrijving en centrale chassissmering. De breedte is 1.60 en de lengte 4.20 meter. Behalve aan de technische détails is ook rlle zorg besteed aan het uiterlijk van de auto. De carrosserie heeft een vloeien- dé lijn en dezelfde prettige indruk, die de IFA van buiten maakt vindt men ook in de wagen terug. Het dash board is overzicht lijk en van alle vereiste meters voorzien alsmede een klok, die zich naast de kilometerteller en snelheidsmeter bevindt. Doordat de versnellingshandle aan het dashboard is bev.estigd is de ruimte voor de voe ten zo ruim mogelijk gehouden. Zo wel voor als achter geven de zitplaat sen alle comfort. Het ligt in de be doeling in het voorjaar ook IFA- cabriolets, stationcars en bestelwagens in de handel te brengen. Voorlopig echter blijft men de markt onderzoe ken met de F9, die in zijn klasse zeker geen slecht figuur zal slaan. (Ongecorrigeerd) Op de Burgerweg op de grens van De Lier en Maasland heeft zich Don derdag een geval van kolendampver giftiging voorgedaan. Toen men bij de woning van het echtpaar K. aldaar op herhaald bellen geen gehoor kreeg, vermoedde men een ongeluk. Nadat men zich toegang tot de slaapkamer had verschaft vond men het echtpaar op bed liggen. De echtgenote van de heer K. was reeds tengevolge van de kolendamp overleden. De heer K. was nog in leven en is direct naar een ziekenhuis in Delft gebracht. Zijn toe stand is thans goed. Voorts was er nog een logé in huis. Deze was spoedig weer bij kennis. Verder zijn gisteren in Apeldoorn een vrouw en twee kinderen op hel nippertje aan de dood door kolendamp vergiftiging ontsnapt. Dank zij de op lettendheid van de buren. Deze buren bevreemdde het namelijk, dat het bij de familie H. te Apeldoorn zo stil was. Zij gingen daarom op verkenning uit. Tot hun grote schrik zagen zij, dat de vrouw van 35 jaar en de twee kinde ren van twee en zes jaar in de huis kamer bewusteloos op de grond lagen. De vrouw en de kinderen werden snel naar buiten gebracht terwijl de G.G.D. werd gewaarschuwd. Met behulp van een zuurstofapparaat waren de slacht- Vorige week is bij het vierde escadron depot lichte luchtdoelartillerie, dat is gelegerd in de Prins Willem Ill-kazerne te Amersfoort, een geval van nekkramp geconstateerd. Onmiddellijk zijn de vereiste quarantainemaatregelen geno men. In de 521e Staatsloterij, 4e klass» 17e lijst, is de prijs gevallen op: ƒ200,— 1510 5601 7276 10798 20662. 1 6 3 2 4 niet met premie 3.000,—, De ministers van Binnenlandse Za ken van alle Westduitse landen hebben Donderdag besloten, dat de film „Tot vijf minuten over twaalf" over het le. vens van Hitier wel mag worden ge- draaid. De ministers waren van oor deel dat de film noch een bedreiging voor de veiligheid, noch een vorm van propaganda ten gunste van de Nazi's is. De minister van Buitenlandse Zaken van Rijnland-Palts besloot de produ cer van de film te verzoeken enkele passages te wijzigen. offers spoedig weer bij kennis ge bracht. De kolendamp is vermoedelijk ont staan door de slechte trek in de schoor steen en door het feit, dat de kachel geheel was afgesloten terwijl er verso kolen op lagen. QECRETARIS-GENERAAL van de N.A.T.O. is de hoogste geïntegreer de dus boven-nationale politieke functie van 's werelds machtigste vei ligheidsorganisatie. Een persoonswisse ling in een dergelijke belangrijke ja waarschijnlijk de belangrijkste fuhctie geeft aanleiding -om de vraag- te stellen hoe die Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (North Atlantic RLIJKENS de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Landbouwbegroting 1954 is omtrent de voortzetting van de premieregeling aan de kleine boerenbedrijven na uitputting van de hiervoor beschikbaar gestelde gelden van de zgn. tegenwaarde-rekening dus in 1955 nog geen beslissing genomen. De minister neigt tot de opvatting, dat op de begroting 1955 geen gelden voor dit doel meer behoeven te worden aangevraagd. Het systeem heeft in de afgelopen jaren zeer gunstig gewerkt en er toe bijgedra gen, dat verschillende moderne methoden ter verhoging van de productie thans op ruime schaal worden toegepast en algemene bekendheid genieten. Tegen het advies van de Sociaal-Economische Raad tot instelling van een landbouwschap bij algemene maatregel van bestuur zijn aanvankelijk bij de regering enige bezwaren gerezen. Het stemt hem tot voldoening te kunnen mededelen, dat het mede op grond van overleg tussen de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en hem enerzijds en de wetgevings commissie van de Stichting voor de Landbouw anderzijds mogelijk is geble ken voor 'die bezwaren een oplossing te vinden, die het niet nodig maakt in de tekst van de voorgestelde algemene maatregel van bestuur wijzigingen aan te brengen. Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat ook bij een zeer snelle behandeling door de Statcn-Generaal van de instellingswetten van een aantal productschappen, een kortstondige verlenging van de be staande bedrijfsschappen practisch niet te vermijden zal zijn. Stichting voor de Landbouw aan de minister voorgelegd. Bij de daar voor met de vertegenwoordigers van de Stichting gevoerde besprekingen bleek hem, dat het instellen van een weerstandsfonds niet als enige mo gelijkheid moest worden gezien om de economische positie van de land bouw te versterken. j^inister Mansholt deelt verder ne- de, dat hij geen mogelijkheden ziet aan de wens - met behoud van de erkenningseisen - een grotere vrijheid om zich in de tuinbouw te vestigen toe te laten en dan tevens te voorkomen, dat deze tak van be drijf zou worden uitgebreid, te vol doen. Regulering van de productie capaciteit van déze bedrijfstak acht hij voorhands nog gewenst. Dit leidt - onoverkoombaar tot zekere verstarring, die - gelet op de wijze van uitvoering van de teeltregelin gen - echter naar zijn mening liet van ernstige 'aard is als veelal wordt verondersteld. Het denkbeeld om tot een weer standsfonds voor de tuinbouw te ko men, werd van de zijde van de Men vroeg zich nl. af, of de inter ne weerstandskracht van de tuinbouw niet evenzeer door an dere passende maatregelen zou kun nen worden vergroot. Bovendien wa ren in het voorstel van de Stichting voor de Landbouw verschillende punten naar z;: mening nog niet voldoende uitgewerkt. Om deze redenen heeft de minis ter een commissie bestaande uit verte genwoordigers van landbouw en van het georganiseerde bedrijfsleven, inge steld, die tot taak heeft hem te advise ren met betrekking tot de maatregelen, (Van een speciale verslaggever) LORD ISMAY, de secretaris-generaal van de N.A.T.O., zal binnenkort zijn functie neerleggen. Hij zal, daartoe door Churchill geroepen, een deel van de werkzaamheden van die hoogbejaarde Britse staats man overnemen. Als opvolger zal een persoonlijkheid van een der kleinere naties uit de N.A.T.O. worden aangezocht. De eerste op wie men een beroep zal doen, is onze landgenoot jhr mr van Vredenburch, wordt in kringen te Parijs onofficieel verzekerd. den van de politieke windvlagen en stormen van bondgenootschappelijke onenigheden en van koude oorlog. Het was de vraag die ons op het hart lag, toen we aan de voet van het monumen tale Palais de Chaillot de lage „pre fabricated" en ietwat uitgewoonde be huizing van de N.A.T.O. betraden. En het was dezelfde vraag die zich aan ons opdrong toen we de S.H.A.P.E.-bus -bestegen op de hoek van de Avenue de Wagram tegenover de Are de Triom- phe de l'Etoile, die ons naar het hoofd kwartier van generaal Gruenther zou brengen, 25 km. ten zuid-westen van Parijs. Wij dachten daarbij niet in de eerste plaats aan de groei -der aantal len divisies, luchtmachteskaders en vlootsmaldclen waarover de N.A.T.O. thans kan beschikken, maar veeleer aan* de houding van de mensen, welke die N.A.T.O. vormen, aan „The men behind the guns", de „mensen achter de kanonnen". Verstaan die mensen elkaar? Dit is eigenlijk de meest brandende vraag zonder welke bevestigende beantwoor ding de beschermende werking van de machtigste wapens wordt verlamd. Bont mengelmoes £)E BUSPASSAGIERS van Parijs naar Gruenther's hoofdkwartier vormen een wonderlijke mengeling van sociale kringen, beroepen en nationaliteiten. Naast elkaar op hetzelfde bankje zit ten een strak-ingetogen kapitein van een Harer Britse Majesteits garde regimenten en een nonchalante maar overigens correcte Amerikaanse lucht machtsoldaat; een kolonel van de Franse generale staf met zijn rode pet met vijf gouden biezen naast een "Ca nadese matroos. Verder monteurs in overall, kantoorklerken, secretaresjes van allerlei nationaliteiten en daartus-' sen door kwetteren vrolijk en druk Parijse ateliermeisjes en kellnerinne- tjes. die nu een baantje .bij.de SHAPE hebben, 'hetzij als dienster in de can- tine, hetzij als werkmeisjes voor het schoonhouden van de gebouwen. En iedereen praat met iedereen en ver staat iedereen. Men ratelt Frans en Engels zonder haperen dooreen. Welis waar ieder met zijn eigen accent, maar er heerst harmonie en een prettige stemming. Wie het hoofdkwartier van generaal Gruenther betreedt moet in de hall eerst naar de security-desk, waarachter drie onderofficieren van de militaire politie staan een Amerikaan, een Brit en een Fransman die uw iden titeit onderzoeken, u inschrijven en uw maar dat daarover ook van gedach ten gewisseld wordt. Een vorm dus van een debat-avond. Dit alles en vooral deze ont wikkelingsmogelijkheden passen in het kader van de geleidelijke wijzigingen, welke zich in dit land voltrekken. Dat daarbij het aloude aangepast moet worden aan het nieuwe is zeker. De vraag is of daarbij de vorm van de noodzake lijke geleidelijkheid gehandhaafd kan worden. die getroffen dienen te worden ten einde tot een vergroting van Ie weerstandskracht van de tuinbouw te geraken. De minister is er zich vervolgens ten volle van bewust van de grote moeilijkheden die o.a. landarbeiders ondervinden als gevolg van de toe passing van de voorschriften .van het besluit bestrijding aardappelmoeheid. Het is echter uiterst moeilijk geble ken hieraan tegemoet te komen. Ge zien de zeer grote belangen, die met de teelt van aardappelen en onze gehele agrarische productie zijn ge moeid, kan de minister geen aanlei ding vinden ten behoeve van deze categorie van de voorschriften af te wijken. 1"en aanzien van de verhoging van het vetgehalte van de consump- tiemelk van 2,5 tot bijv. 3,5 pet deelt de minister mede, dat dit een prijs verhoging zal veroorzaken. Gezien het daardoor ontstaande gevaar van vermindering van het gebruik, wordt een dergelijk plan niet verantwoord geacht. In die sectoren van het kleinbe drijf, waar de opbrengsten van de visserij tengevolge van het gedeel telijk wegvallen van de uitvoer of ten gevolge van schrale vangsten niet voldoende zijn om in het le vensonderhoud te voorzien, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in samenwerking met de bewindsman tijdelijke maat regelen getroffen ter on'ersteuning van de gezinnen en tot instandhou ding van de werkgelegenheid. Tenslotte geeft de toekomstige be staansmogelijkheid voor vele IJsel meervissers bij Voortschrijdende in- poldcringswerkzaamheden meer en meer reden tot zorg. De minder gun stige uitkomsten van dit seizoen zijn aanleiding geweest tot het heffen van een tijdelijke voorziening ter tegemoetkoming in de behoeften van de gezinnen der opvarenden. paspoort tegen een speciaal laisser- passer inruilen (eerst als u er uitgaat krijgt ge uw paspoort weer terug). Op. dat generaals en admiraals niet zou den menen, dat zij van deze veilig heidsmaatregel verschoond blijven, heeft de hoofdkwartiercommandant bij de ingang een bord laten plaatsen, waarop ook deze heren beleefd maar nadrukkelijk worden verzocht zich, net als ieder ander, bij de security-desk te vervoegen. Dat is ook logisch, immers, spionnen behoeven heus niet alleen in de kledij van monteurs en werkmeisjes het hoofdkwartier binnen te komen, ze kunnen dat ook doen als generaals en admiraals. Trouwens als u weet dat er in de vestiaira soms vijftig gene raals- of admiraalspetten liggen, dan kunt u zich voorstellen dat ook de meest geroutineerde deurwachter ze niet uit elkaar kan houden. Prettige sfeer VEILIGHEIDSMAATREGELEN moe- ten er zijn, maar ze worden pp een prettige en van alle dikdoenerij ge speende manier genomen. De ingewik. kelde gezichten welke sommige lieden plegen te trekken bij wie het „super- top-secret" op de saamgeperste lippen ligt bestorven we kennen ze ten onzent ook! zijn bij de S.H.A.P.E., generaal Gruenther's hoofdkwartier, contrabande. Men gaat daar van het gezonde standpunt uit, dat alles wat niet geheim is, iedereen mag we'enen dat iemand, die geheimen moet bewa ren een normaal gezicht kan zetten. In de werkkamers zitten de korpo raals achter een even groot bureau als de hoofd-, opper- en vlagofficieren. Er heerst een prettige omgang zonder hakkenklakkerij en ieder weet zijn plaats. Van de sfeer in het hoofdkwartier van de N.A.T.O. in Palais de Chaillot te Parijs de poliUeke toporganisatie dus kan hetzelfde worden gezegd. Hier ziet men ook mensen van de meest uiteenlopende nationaliteiten met elkaar harmonisch samenwerken. Iedereen, van de kleinste bedienden tot de hoogste functionnarissen toe, beijveren zich tenminste twee talen Frans en Engels zo correct mogelijk te spreken. Maar met het „leert el- kaars talen verstaan en spreken" heeft de N.A.T.O. ook de grondslag gelegd tot een werkelijke samenwerking. El kaar vers aan in het gewone dagelijkse leven is eigenlijk de kern, van hetgeen men met het voor velen onverstaan bare woord integratie aanduidt. Wanneer de „integratie", die op deze wijze in de kringen van de N.A.T.O. en de daaraan ondergeschikte organen is begonnen, zich zou kunnen verwij den tot steeds grotere kringen der be trokken volken, dan hebben de staats, lieden niet zoveel moeite meer het za kelijk met elkaar eens te worden en daardoor de vrede en de veiligheid te verzekeren voor ons allen. N.A.T.O.-samenwerking, uitgedrukt in uniformpetten, Alleen de solJaat, die generaal speelt over de hoeftUieksels der opperofjicieren, heeft er wel eens moeite mee. HET TRIESTE van de h dat de meest-belanghe den. Onze stad is in men uiteraard in een metropo accentueerd aan de dag die men onze nieuwe bu wagen te voorspellen, da de stad en dat de New Y versnelde mate in de har IAAT MEN vooropstellen bevolking als New York is. Het vereist een genie a La Guardia, flamboyante fi Italiaanse afkomst verried, het publiek populair te n administrateur en hij was vrienden alleen indien dez kundig waren. Gunsten we hij de scepter voerde was misstanden, gangsters, dievi die meenden dat zij voorbi lopen. Maar dit soort lieden zaak was, dat La Guardia heids- en ophaaldiensten, v nen werden geen oneerbare taal van de 11 jaar (1934 CINDSDIEN is het met Ne- O bergafwaarts gegaan, vooraanstaand Amerikaan he afschuw uitgesproken over i standen, die zich sinds 1945 metropolies hebben gewortel „New York is de vuilste si d wereld", heeft een opini zoek uitgewezen. Dat is nog n de ernstigste beschuldiging. 1 jeugd van New York bestaan uitwegen. Naast het vele part werk, dat er op dit gebied g( (doch dat altijd aan bepe gebonden is) punt de gemeer uit innietsdoen. Speeltuinen zijn schaars, staan er daarvoor ruimten 1 baar. „Speelstraten" (waa automobilist niet meer dan per uur mag rijden) zijn noi de voornaamste oplossing, die mcente voor het jeugdproblei te vinden. Geen wonder, dat htie machteloos staat tegen nemende 'misdadigheid om jeugd, een steeds erger wi verkoop van verdovende m en telkens opnieuw verbijs woning-wantoestanden. Met de ophaaldienst is he vig gesteld. In de gemeente huizen zijn de staven overw' is de verpleging vaak het keerde van wat het zou moet De ondergrondse spoorweg, baar bestanddeel van een polis van zo'n inwonertal, is ondanks het feit dat de be thans per rit het drievoud! taalt van het tarief van vi geleden. De verhouding tus gemeente en de vakbonden buschauffeurs vertegenwoord: nauwelijks een verhouding men. „City Hall" staat d; bloot aan chantage van allerli De boeken zijn als gevo boekhoudkundige kunstgrepei vergaande staat van ontreddU TUT ALLES laat zich gema y of snel, herstellen. Men zi derhalve kunnen indenken, bevolking de gelegenheid v: burgemeesterverkiezing zou aangegrepen om in grote get stembus te gaan en een man zen die welke partij hij ook sanhangen het vertrouwen deze reuzen-taak met redelijk op succes op zich te kunnen Minder kiezers dan ooit Jn aantal als ook relatief in r «mg tot de uitbreiding van wonerstal trokken echter: kicslokalen. Er was geen can die groot vertrouwen genoot. Er was geen La Guardia net drietal waartussen men in FlOtiEi.l.O I.A GUAHDl. .zegenrijk bewind..,. r

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6