enda GRATIS! Stad en omgeving 31 DECEMBER Gevleugelde zangertjes deden dapper hun best DRINGENDE OPROEP! Spanning in het Verre Oosten U krijgt 'm tot Aardig spel van „Tonegido in „Per Luchtpost JIMMY BROWN EN DE Expositie van De Kanarie Keurmeester luistert de ganse dag De heer Woldendorp terug in de raad Donaupont 21 Dec. in de vaart Dader van vermoedelijke roofoverval reeds gearresteerd Moeilijkheden i.v.m. veilingbouw December, de maand der kinderpostzegels Geen visitatie n.a. van geschil in N.-H. Kerk Machinefabriek gaat uitbreiden Achtergrond van Korea Gevonden voorwerpen Nagekomen predikbeurten De Kweekschool speelde toneel Slecht stuk vond hartelijk onthaal Aanwinsten Leeszaal Na de brand in Jisp Eigenaar en arbeider gearresteerd ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 Bondskeurmeester J. A. Visser heeft gisteren de gehele dag in een boven- taaltje van café Haring aan de Oudegracht geluisterd naar de holklingcls, de holroilen, de knorren en dc waterrollen van tientallen gevederde zangertjes, die zijn ingezonden op de clubtentoonstelling van de vereniging „De Kanarie" De diertjes zongen voor die vreemde meneer uit Den Haag een solo, duo of kwartet en juist dat laatste is voor de telers van veel belang. Een „stam" van vier vogels wordt in zijn geheel gewaardeerd. Weliswaar beoordeelt dc keur meester de prestaties van de vier vogels, die als bewoners van een vier-étage- woning in hun opgestapelde kooitjes hun best zitten te doen, afzonderlijk, maar alleen het totale puntenaantal geldt voor de wedstrijd. Is dus één van de kanaries in een gemakzuchtige bui en zingt hij niet mee, dan kunnen ook dc andere drie wel ophouden. Want een medaille zingen ze dan gerust niet bij elkaar. Het kan wel eens gebeuren, dat een pas binnengebrachte stam eerst eens rus tig een hapje gaat eten. Wat weten de diertjes tenslotte van een expositie af en wat kan het hen eigenlijk schelen ct hun baas, die in het voorjaar met zoveel zorg de paartjes selecteerde, nu vol spanning in de benedenzaal op de uitslag zit te wachten? Ze wippen wat OU hun stokje heen en weer, draaien de kopjes driftig van de ene kant naar de andere en luisteren opeens naar een zoet gefluit, dat waarachtig wel uit die meneer daar aan tafel schijnt te ko men. De bonte kanarie van de tweede etage gaat er eens even voor zitten. Zou die meneer misschien heus den ken, dat hijeven later vult het diertje zijn krop en glijdt de eerste ivaterrol door het vertrek. Een ogen blik klinkt alleen het gezang van dit vogeltje, dat wel eens zal laten zien, dat het wat meer in zijn mars heeft dan die ene luisterende mens. Maar dan wordt ook de benedenbuur on rustig en begint bovendien kanarie nummer drie (van de derde etage) wat kriebelig heen en weer te hippen. Het duurt niet lang of het viertal laat de ene rol na de andere horen. Het is een machtig concert van raszangers. De keurmeester is de criticus, die de valse tonen noteert, de stamharmonie be oordeelt en punten geeft voor de ver schillende prestaties. Per stam is een half uur uitgetrokken en men kan be grijpen, dat de keuring van honderd en-vijftig dieren heel wat uurtjes in beslag neemt. Voor de fokker is het van belang nu te kunnen vernemen of hun selectie succes heeft gehad. De meesten heb ben genoeg ervaring om te kunnen be oordelen of ze met hun stammen een goede keus hebben gedaan en voorzit ter E. Vellinga gaat zelfs zover, dat hij vóór de keuring het aantal punten schat, dat zijn dieren hem zullen op leveren. Hij heeft ons verteld over toe- rencombinaties, die als tandwielen in elkaar grijpen, over kanarie-vaders, c'ie ten behoeve van hun spruiten als voorzangers dienst doen en over vele endere facetten van deze liefhebberij, die ook in Alkmaar tal van beoefe naren kent. Bij de Kanarie wordt voornamelijk geteeld op de zang, maar er zijn ook verenigingen, die zich spe ciaal toeleggen op de kleur van de vogels. De Kanarie werd in 1936 op gericht. Zij zal ook deelnemen aan de groepswedstrijden, die volgend jaar in Hoorn worden gehouden. De groep cmvat een gebied, dat zich uitstrekt van Dordrecht tot Den Helder, zodat de concurrentie op de expositie groot zal zijn. De clubtentoonstelling, die nu in café Haring wordt gehouden, is dus als voor-selectie van grote bete kenis. De tentoonstelling wordt van middag om 5 uur geopend en zal ook morgen te bezichtigen zijn van 10 tot 5 uur. De heer D. J. Woldendorp (KVP) heeft medegedeeld, dat hij zijn be noeming tot lid van de raad aan neemt. Hij komt in de plaats van de heer G. van Slingerland, die onlangs voor het lidmaatschap heeft bedankt om gezondheidsredenen. HOORSPEL VAN STADGENOOT Maandagavond om ongeveer 9.50 uur zal de AVRO het hoorspel „Vijf maan den hoogspanning" naar het gelijkna mige boek van onze stadgenoot Tjeerd Adema uitzenden. De microfoonbewerking geschiedde door Rob Geraerds, de spelleiding is in handen van Kommer Kleyn. voor alle KAPPERSPATROONS in Alkmaar en omgeving Voor het bijwonen van een belangrijke vergadering op Woensdag 16 Dec. 1953, 8 uur in Café Haring, Oudegracht. (Advertentie, Ing. Meü.j ZATERDAG VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.i De raadselachtige mr Motto (14 jr.) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.i De grote beslissing (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: Robinson Crusoe en Co (a.l.) REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 u.i 't Is feest in Parijs (18 jr.) gulden vlies, 8 u.: Wim Kan. Wapen van heemskerk, 8 u.i Feestavond v. Gend en Loos. CAFÉ DE NACHTEGAAL, 2 en 8 u.: Biljarttornooi. CAFE HARING, 5—10 u.: Expositie De Kanarie. VICTORY, 7.30 u.: Bridgedrive. BERGEN, Ru ende Jager, 8 uur: Het geheim van de Madonna (18 jr.) N.-SCHARWOUDE, Concordia, 8 u.: „Molière"-Utrecht met „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Tivoli, 7.30 uur: Hongkong (14 jaar). ZONDAG BIOSCOPEN als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Harmonie Theater, 2 uur: Jcugdmatinée. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u.: Openb. dansavond (orkest Aldert Dek ker). CAFE De NACHTEGAAL, 2 en 8 u.: Biljarttornooi. VALKS LUNCHROOM, 10.15 uur: De Dageraad. CAFE HARING, 10—5 uur: Expositie De Kanarie. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Iwo Jima (14 jr.) NOORDSCHARWOUDE. Concordia, 8 uur: Molière-Utrecht met „Ik zie ik zie, wat jij niet ziet." Tivoli, 3.30, 7 en 9.30 u.: Hongkong (14 jr.) SCHOORL. Café Schuyt, 8 u.: Open bare dansavond. MAANDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: De raadselachtige mr Motto (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 uur: De dertiende getuige (14 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Robin son Crusoë en Co. (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: 't Is feest in Pariis (18 jr.) GULDEN VLIES, 8 u.: Toneelvereni ging met „Les dialogues des Carmélites". WAPEN VAN HEEMSKERK, 10 U.: Verg. Ver. Oud-leerlingen RLWS. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: Het geheim van de Madonna (18 jr.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. DOKTERSDIENST Tijdens het weekend wordt de dok- tersdienst waargenomen door de artsen S. Schermerhorn, Geestersingel 43 (2017) en R T. Westerkamp, Emma- straat 93 (4357), HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 7.40 20.01 Zondag 8.33 21.02 Maandag 9.34 22.09 TE CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 7.45 20.06 1.45 14.06 Zondag 8.38 21.07 2.33 15.07 Maandag 9.39 22.14 3.39 16.14 ZAANDAM. Indien zich tijdens de laatste phase van de werkzaam heden voor het in de vaart bren gen van de Donaupont hij de Hembrug geen bijzondere om standigheden zullen voordoen, zal deze pont op Maandag 21 Decem ber in gebruik worden genomen. Ongetwijfeld een opluchting voor vele automobilisten. De recherche van de Alkmaarse politie is er gisteren in geslaagd de hand te leggen op de persoon die Woensdagavond geprobeerd zou heb ben een overval te plegen op een winkelierster aan de Laat. Het is een 42-jarige Alkmaarse transportarbeider, die geen onbekende bij de politie is. De man heeft bekend. Volgende week Woensdag zal een vergadering worden gehouden van net bestuur van de coöperatieve veiling vereniging Alkmaar en Omstreken en de vereniging vail RK detaillisten St. Isidorus, die zich niet gebonden schijnt te achten aan een in 1951 genomen be sluit, om 1% van de inkoop af te staan ter financiering van de bouw van de nieuwe veiling. Evenals de tuinders, die 5% van hun omzet als garantie afstaan, hadden ook de gros siers en de kleinhandelaren in groen ten, fruit en aardappelen een bijdrage toegestaan in de vorm van 1% van hun inkopen. Dit besluit is in 1951 met bijna algemene stemmen aanvaard, maar de leden van St. Isidorus me nen, dat dit niet rechtsgeldig is, om dat de vergadering destijds mondeling bijeen was geroepen. De katholieke detaillisten zijn echter eerst nu met hun bezwaren gekomen, hoewel in tussen de 1% bijdrage al in de begro ting is verwerkt, die aan het gemeen tebestuur is toegezonden met het oog op de geldlening, die voor de bouw van de nieuwe veiling is bestemd. Wel iswaar zal de 1% worden terugbetaald als de veiling winst maakt, maar St. Isidorus vreest, dat dit voorlopig nog wel niet het geval zal zijn. In ieder geval zal getracht worden Woensdag a.s. tot een vergelijk te komen tussen beide partijen. Men verzoekt ons opneming van het volgende: December, de maand van Kerstfeest en Jaarwisseling! De maand waarin meer dan anders hart en gedachten uitgaan naar vrienden en verwanten, hier en ver over zeeDe maand van onze feestgroet en gelukwens, die met meer dan gewone aandacht wordt be keken en gelezen en die de taal moet spreken van ons hart. En daarom verwacht ieder op Uw brief of kaart in deze maand de taal die overal ter wereld wordt verstaan. De taal van het hart dat denkt aan de ander, dat denkt aan het misdeelde kind, aan de duizenden misdeelde kinderen, die snakken naar wat licht en vriendelijkheid. Koopt daarom voor al Uw corres pondentie Kinderzegels en -Kaarten. Zij brengen geluk, voor Uzelf, Uw vrienden en voor het misdeelde kind! De stand in de hal van het Postkan toor is dagelijks geopend van 912 en van 1—3 uur. Ue situatie in de Nederlands Her vormde Kerk te Alkmaar ten opzichte *an de Geretormeerde Bond is voor de kerkelijke autoriteiten blijkens een ^hruven van 7 December geen aan- leiding geweest om tot een kerkelijke visitatie over te gaan. Zoals men weet heeft de kerkeraad in de vacature van de inmiddels ver trokken ds N. den Oudsten die bij de gereformeerde Bond was aangesloten, ós G. Tromp beroepen, die geen lid is Van de Bond. De Gereformeerde Bond, die deze ?ang van zaken betreurt daar hij voor zim eigen niet onaanzienlijke groep ovenals de confessionelen en de vrij- zinnigen een predikant wenst van O'gen „kleur", komt voorlopig aan de jvens van zijn leden tegemoet door Donderdag 's avonds (twee-wekelijks) in de Baptistenkerk'' een Evangelisatie avond te beleggen waarop een predi kant van de Bond het woord voert. Men neemt in het geschil een afwach tende houding aan. De directie van de machinefabriek V' van Maarleveld en Zn aan de Voor eer is van plan te gaan uitbreiden. 01 óat doel is na veel vijven en zessen estemming verleend een naast de abriek gelegen woning af te breken, "«geen thans bijna is geschied. Na 1945 is er bij Mars feitelijk geen rustpauze geweest, getuige de gebeur tenissen in Indonesië, Israël, China, Malakka, Indo-China en Korea. Deze laatste naam bracht in Juni 1950 dc gehele wereld in beroering en deed overal z.g. „vluchtmaatschappijen" ontstaan. Dc duivelse kracht op de achtergrond was het enorme Russische Rijk, dat ook een door de Sovjets erkende grens als de 38ste breedtegraad bewust deed schenden, daarmede aantonende, dat de over eenkomst van Jalta in Februari 1945 het grootste bedrog aller eeuwen is geweest. Met deze woorden ving gisteravond de kolonel van de Generale Staf B. Koning zijn uit politiek-strategisch oogpunt interessante rede aan, die deze hoofdofficier voor „Schola Publica" in het Gulden Vlies heeft gehouden. Kolonel Koning zette uiteen, dat één maand vóór Jalta de machthebbers van het Kremlin het geheime Polstra- programma hadden opgesteld, dat ach- tereenvolgens de verovering van ge heel Azië in 1950, van West-Europa in 1955 en van de algemene aanval op Amerika in 1962 heeft beoogd, waarna de stichting van de Wereld Sovjet republiek met Moskou als hoofdstad zou plaats vinden. Het moment van de schending van de 38ste breedtegraad was goed ge kozen, want de vrije wereld was toen zwak. Van de 117 divisies, die Amerika in de oorlog had bezeten, waren er in Juni 1950 slechts 4 op oorlogssterkte overgebleven en die waren nog over de gehele wereld verspreid. Tevoren was de koude oorlog reeds uiterst geraffineerd door Moskou ge leid. „Ik kan als officier van de Gene rale Staf achter de schermen kijken en wil U niet bevreesd maken, doch de gevaren, die ons heden ten dage be dreigen zijn enorm veel groter dan die in de dagen na Hitier", zo vervolgde kolonel Koning. „Er zijn vele 38ste breedtegraden". Voor Moskou geldt nog altijd het woord van Lenin: „Als men het Wes ten wil vernietigen, moet men het in het Oosten dodelijk treffen". Toch maakte het internationale com munisme in Korea de fout van zijn leven. Het had het China van Tsjang Kai Tsjck dat van Amerika voor bijna 4 milliard dollar aan wapens had ge kregen, binnen anderhalf jaar in de schoot geworpen gekregen. Daarom dacht het, dat het Westen, de listig be raamde overval van 6 goed uitgeruste divisies op Zuid-Korea wel zou slikken. Doch dit Westen schrok wakker en ging zich na de overval herbewapenen. Daarop had Rusland, dat alleen voor machtsvorming gevoelig is, niet ge rekend. Twee dagen na de overval, vierden de aanvallers in Seoel, de hoofdstad van Korea, uitbundig feest. De enige tegenstand werd toen in het geheim door Mac Arthur georganiseerd, die tegenover de 6 oprukkende divisies aan de Ham slechts een in allerijl uit Japan per vliegtuig aangevoerd batal jon in de strijd wierp en de Noorde lijken volkomen verraste. Van deze 850 nian keerde niemand terug, maar de tijdwinst was gemaakt. Mac Arthur, door Kolonel Koning de grootste stra teeg aller tijden genoemd, concentreer de daarna versterkingen aan de Koem, waarbij de Noord-Köreanen de fout maakten de vliegvelden en havens in het Zuiden niet aan te vallen. Vervolgens concentreerde Mc Arthur de beroemde eerste Amerikaanse Ma riniersdivisie aan de Naktong met Poe- san als basis. Door het optreden van de geallieerde vloot kon een landing in de rug van de Noorderlijken worden uitgevoerd die in een dubbele greep werden geklemd en over de 38ste breedtegraad werden vernietigd. Mac Arthur rukte op tot aan de Jalve. Hij wist, dat daarachter een Chinese leger stond opgesteld, dat hij een slag voor wilde zijn, door ge heel Noord-Korea te bezetten. De Chi nezen, aangevoerd door de Duitse ge neraal Scharner of een Russische col lega grepen echter in en sloegen op hun beürt Mac Arthur terug, waarbij het geallieerde front werd doorbroken. De weg lag voor de Chinezen vrij met als enige hindernishoogte 325. Het blijft het roemrijke épos van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, dat deze hoogte bezet hield, dat het niet van wijken wist en door stand te houden de krijgskans deed keren. Generaal Ridgway, die Mac Arthur was opgevolgd, dreef de Chinese legers terug, waarop het in China begon te kraken. Over het hoofd der Chinezen heen, bood Malik in Juni 1951 een wa penstilstand aan. De V.N. begrepen, dat doormarcheren niet alleen geheel China, doch ook Sovjet Rusland in de sürijd'zou brengen, wat een honderd maal sterkere macht der V.N. zou ver gen. Eerst na Stalin's dood kwam het tot een wapenstilstand, waaconefi-. kolonel Koning zich weinig illusies maakte. Alom in het Verre Oosten, van Indo nesië tot Birma, hangt een verschrik kelijke dreiging tegen hot Westen. Slechts het krijgshaftige Pakistan en het van Mossadeq bevrijde Iran vor men lichtpunten. De Westelijke beschaving is waard, dat er voor haar gestreden wordt. Al lereerst moet het Westen ondank de voortdurende enorme dreiging het hoofd koel houden door een gezonde economie en een goede geestelijke volks gezondheid te bevorderen, waarbij de juiste christelijke beginselen in de sociale omstandigheden moeten worden toegepast. Daarenboven moet het zor gen voor parate divisies, want aan mobilisabele eenheden hebben wij niets omdat die bij een strategische overval niet tijdig gereed zullen zijn. Wij willen met onze kinderen in een vrije maatschappij met een vrije geest leven en naar verwezenlijking onzer idealen streven, aldus speker. Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 3 t.e.m. 9 December 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur: Portemonnaies, shawls, padvinders muts, wanten, sleutels, snelbinder, ca puchon, muts, rijwielsleutel, broche, kindertasje, parkiet, foto verpleegster, tomatenzaag, geldbedrag, schortje, ball point, handschoenen, armbanden, ro zenkransen, foto, springtouw, sleutel tjes, ceintuurs, badgoed, slof sigaret ten, kettinkje, horloge, halskettingen, parapluie-hoes, bedelarmbandje. Café Centraal, 10.30 uur: Spir.ver. Harmonia. Indien U zich na 15 December abon neert op ons blad, ontvangt U de tot 31 DECEMBER a.s. verschijnende nummers gratis. Geeft U nog heden op bij ons bureau of bij een der bezorgers en agenten! FR is een bepaald soort blijspelen, dat men ieder jaar bij talloze toneelver enigingen op het repertoire kan aantreffen. Stukken, waarvan de regisseur bij voorbaat weet, dat het succes verzekerd is. Gaat men zich echter afvragen of al deze kluchten beantwoorden aan bepaalde artistieke normen, dan moet het antwoord beslist ontkennend luiden. Over het algemeen krijgt men een probleemloos verhaaltje voorgezet, waarin men vergeefs zoekt naar een diepere achtergrond of enige mate van waarschijnlijkheid. Zij bevredigen slechts een behoefte van het gemiddelde publiek, dat zich tevreden stelt met koddige verwikkelingen, een clowneske figuur, die het slachtoffer wordt van de situatie en twee jongelui, die elkaar pas aan het einde van het stuk om de hals vliegen. Soms wordt er nog wel eens een quasi ernstig fragmentje ingelast, maar dat is dan alleen om het gegeven niet al teveel in het belachelijke door te trekken. Bovendien heeft de toeschouwer er absoluut geen bezwaar tegen, wanneer nu en dan een traantje kan worden weggepinkt. De schrijvers van dergelijke produc ten weten hoe zij het wapen van de publieke smaak moeten hanteren en schrikken er niet voor terug de onmo gelijkste zotheden aan elkaar te ver binden om zodoende het gewenste ef fect te bereiken. Dat dit alles ten koste gaat van de waarde van het stuk, interesseert hen verder weinig. Hoofdzaak is, dat het goedlachse pu bliek zich amuseert. Het toneelstuk „Per Luchtpost" waarvan wij gisteravond in „Het Wa pen van Heemskerk" een zeer geslaag de opvoering door de toneelclub van de Kweekschoolvereniging „Tonegido" hebben gezien, maakt hrerop geen uit zondering. Wij werden geconfronteerd met een blijspel dat rammelde aan alle kanten en daardoor de toets der critiek echt niet kon doorstaan. yOCH zouden we niet durven bewe ren, dat de schrijver gespeend is van bekwaamheid en originaliteit. Dat bewijzen <fe^a#imergenoeg, sporadisch voorkomende gcdeeltën, waarin 'de mise en v-è&êne v-rij dardig - klopt en ook de dialogen fris uit de verf ko men. In de eerste taferelen komt men zelfs tot de veronderstelling, dat wat nog volgen zal een belofte inhoudt Naarmate echter de happy-ending in zicht komt beseft men, dat er sprake is van een schromelijke vergissing Vooral het derde bedrijf is een huts pot van de onwaarschijnlijkste gebeur tenissen en gaat mank aan een hope loze tekst. Neen, de auteur heeft met deze „schepping" weinig eer ingelegd. J^UNNEN we voor het stuk weinig enthousiasme betonen, voor de op voering door de toekomstige onder wijzers hebben we alle respect. Wij hebben gisteravond werkelijk zeer aardig toneel gezien, dat natuurlijk niet volmaakt was, maar dat toch in ieder geval vele prijzenswaardige ele menten bevatte. Over het algemeen hadden de spelers te kampen met een lichte plankenkoorts en liet het ge heugen hen soms in de steek, waar door sommige scènes stokten en er wel eens te veel „witte stukken" voorkwamen. In meer dramatische ge deelten konden enkelen zich niet los maken van een enigszins verkrampte houding. Dit alles vermocht onze to taalindruk niet aan he t wankelen brengen. Een voortreffelijke creatie zagen wij van mej. T. Pos als de jongste zuster. Zij was los van bewe ging, grappig in haar mimiek en uit stekend van dictie. De heer T. Benja min in de rol van de vader deed niet voor haar onder. In mej. R. v. d. Hauw vond hij een prima tegenspeel ster, die de moeilijke rol van de oude re dame zeer goed wist te realiseren. Lieftallig was mej. C. Speur (de oud ste dochter) die vaak in stil spel frappante resultaten bereikte. De heer K. Brinkman dis de luitenant deed soms goed werk, maar maakte toch evenals mej. F. Jofriet (zijn zuster) een te geforceerde indruk. Voor de heer J. Huijberts (de verloofde van de oudste dochter) had men geen be tere kunnen vinden. Hij bezorgde de toeschouwers veel vrolijkheid. Goed was ook de sergeant (H. Aulbers), die het karakter van de bonkige, goedhartige G.I. uitstekend wist te treffen. Tenslotte waren er nog de dienstbode( mej. I. Visser) en de ma troos (de heer M. Langereis) die deze prima bezetting completeerden. De regie was in goede handen van de heer J. Huygen. Vooraf werden door enkele leerlingen o.l.v. de heer J. Zeeman liederen van Beethoven en Dopper gezongen. Na afloop van de toneelvoorstelling volgde er nog een gezelig bal met „De Microsolisten". RU YS HANDELSVEREKNICINC L HoofdkantoorVGrevenhage, Lange Voorhout 17,1*1.1 &4160 (Advertentie, Ing. Med.) A25.5 A44m A481i B29ml B79.9 tB93.6 F13.7 G38.6i G76v G95.1d J41.7 J45.6 L37.5p L38.3 L64.2 M27.7 M80.3S M81.2e S20.5 S51.7m S65r S87.7 V35.3 W59.6j *Z12.3 Aldridge, De diplomaat. Asch, Maria. Austin, Het late inzicht. Baum, Marion leeft. Bowen, E„ De hitte des daags. Budd. Sneeuw in April. Fallada ps. van R. Ditzen, Wat nu, kleine man? Gilbreth. Ik ben een boffer. Green, De verzoeking. Guareschi, Don Camillo en zijn kudde. Jones, J„ 's Levens taptoe. 2 dln. Joye, Het was mijn kind niet. Lehmann. Het paardendorp. Levi Christus ging Eboli voorbij. Lister, Bij de wateren van Babyion. Marsh, Moord in de lift. Morgan, Sparkenbroke. Morrison, Ezeltjes vertelden; Kerstverh. (J). Saxegaard, Zuster Rita (J). Simenon, Maigret en het weeuwtje. Slaughter, De roman van Lucas. Stinetorf, Witte wonderdok ter. Veroel, Moeder of vader. Wharton, De jaren der on schuld. Zabel, Catharina de Grote. is historisch; (J) is ook voor jongeren, t is christe lijk. 28. Nu het had geholpen dat Jimmy de professor eens hardhandig tot de werkelijkheid had terugge bracht. Het was net alsof hij uit een droom ontwaakte. „Mensen", zei hij. „Ik heb ook zulke vreemde dingen in dit boekje gelezen. Het laat mijn gedachten gewoon niet los. De helft van dit boek is gewijd aan Koesj-Koesj, de boze geest van het Himalaja-ge- bergte, die woont in het gebied waar de sneeuw begint en die niet duldt dat mens of dier een voet in zijn rijk zet. Hij bewaakt de toppen van het geberg te en wee hem die zich verstout in zijn rijk door te dringen. Op een afstand van bijna drie honderd meter is zijn blik ai dodelijk. Wie hem ziet is ten dode gedoemd. Er is slechts één mens geweest die hem aanschouwde en die dit overleefde. Het is de schrijver van dit boek geweest. Maar toen hij het gereed had en de laatste hand had ge legd aan de platen die hij er zelf in tekende is hij krankzinnig geworden en kort daarna gestorven. Dat staat niet in dit boek gedrukt, maar dat heeft een onbekende met inkt achter in het boek geschreven. Hij ontraadt het lang naar de afbeelding van Koesj- Koesj te kijken daar dit ongeluk kan brengen". Jimmy had opmerkazam zit ten luisteren. Hij moest toch een beetje lachen om oom Pepie. „U laat zich geloof ik een beetje bang maken door de een of andere aardig verzonnen volkslegende, professor", zei hij. „Ik wilde u wijzer hebben". Deze woorden deden de professor verontwaardigd op springen. „Dat is het niet waarover ik heb zitlen piekeren" riep hij uit. JISP De brand in de voormalige kaasfabriek heeft voor de eigenaar van de in deze fabriek gevestigde zakkenwas- serij onaangename gevolgen. De omstandigheden, waaronder de brand is ontstaan en mede het feit dat onlangs het fabriekspand voor een hoog bedrag was verzekerd, gaven de Ri/ks- politie aanleiding de eigenaar, de heer J. W. S. uit Koog aan de Zaan, eens na der aan de tand te voelen. Ook werd de heer T. uit Wormerveer, die in het be drijf werkzaam is, een verhoor afgeno men. De verklaringen van eigenaar en werknemer waren voor de Rijkspolitie aanleiding beiden in arrest te stellen, ver dacht van brandstichting. S. en T. zijn ingesloten in de voormalige marechaus seekazerne te Wormerveer.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11