Prachtig kleedlokaal werd in gebruik genomen De Noordermarktbond belicht toestand in de tuinbouw Langedijker toneelwedstrijd eerste sinds 20 jaar Nieuws uit Bergen Arbeiders toneelvereniging gaf donateurs leuke avond Groot feest bij DTS in Oudkarspel Sport is een taak van de overheid geworden Warmenhuizen Voor veilig verkeer Voorlichtingsavond voor de tuinbouw Een débacle dreigt Vergoedingsprijs witte kool op 60 pet gesteld De kaarten werden weer geschud Goed initiatief van Jong Leven Vijf verenigingen nemen er aan deel Heer-Hugowaard MC „Huyghenwaert" heeft grote plannen St. Pancras LOOP DER BEVOLKING Obdam Craft Akersloot Raad komt Donderdag bijeen Oude Niedorp Het was weer eens zo.... Groot-Schermer Kwakzalverij in de diergeneeskunde ZWEMDIPLOMA BEHAALD MARKTBERICHTEN Blijspel met vaart Franse films op derde avond van filmliga A. Veis ter aarde besteld MAANDAG 14 DECEMBER 1988 VIER splinternieuwe kleedkamers, een scheidsrechterkamer met drie douches, wasbakken en ander sanitair, alsmede een consumptietent, alles ondergebracht in een 17 bij 5 meter verenigingslokaal, is de nieuwste aanivinst van de voetbalvereniging DTS te Oudkarspel. In de tijd van drie maanden heeft een grote schare van vrijivilligers kans gezien deze aan KNVB-eisen voldoende lokaliteit te bouwen. Het geheel, geschilderd in lichte tinten en aan de buitenkant zelfs in de blauw-witte I)TS-kleuren maakt een keurige indruk, waarop men met recht trots kan zijn. ONDER grote belangstelling van be stuur en leden van DTS en afgevaardig den van zusterverenigingen heeft bur- I gemeester Schelhaas de officiële ope ning verricht, waarbij hem uit handen van het jeugdige adspirantlid Jan Kal- verdijk, het zoontje van de voorzitter van DTS de sleutel werd overhandigd, waarmee het clublokaal ontsloten werd. Dit hoogtepunt in de annalen van DTS werd gecompleteerd door de officiële ingebruikneming van het tweede sportveld, dat eveneens aan alle KNVB eisen voldoet en een sieraad genoemd kan worden voor voetballend DTS. Hier was het de heer J. J. Eecen, cie als beschermheer van DTS het lint doorknipte en het terrein aan de ver eniging overdroeg. In het lokaal van de heer A. Schil derman werd daarna de gelegenheid gegeven het DTS bestuur te compli menteren. Deze, gezeten aan het met bloemen versierde tafel, ojocht van tal loze ziiden felicitaties in ontvangst ne men. De heer Jac. Prijs fungeerde als praeses en leidde, het feest met een geestig praatje in. De voorzitter van DTS, de heer X.. Kalverdijk, sprak zijn grote voldoening uit over dit voor DTS zo grootste ge beuren. Het betekent een mijlpaal in de geschiedenis van de vereniging. Dit al les gaat samen met een grote toeloop van nieuwe leden. Spreker richtte zich in het bijzonder tot de burgemeester, de heer J. Eecen, de heer J. W. Groot, consul KNVB. de aanwezige ereleden en de afgevaardig den van de zusterverenigingen. Na de aanleg van het tweede veld zei spreker, is thans het nieuwe clublokaal verrezen daar de oude kleedkamers al lang niet meer aan de eisen voldeden, die men daaraan moest stellen. Spreker dankte de verschillende aannemers en onder aannemers en de vele vrijwillige hulp krachten, die onder de bezielende lei ding van de heer K. v. d. Plas dit prachtige werk voltooiden. DIVERSE sprekers richtten daarop het woord tot de grote DTS-familie. Burgemeester Schelhaas was de eerste, die zijn gelukwensen aanbood, waarbij hij o.a. zei, dat de overheid naast het particulier initiatief een aanvullende taak heeft. Bij de sportbeoefening gaat het ook om het probleem van de vrije tijdsbesteding en het voorbereiden van de jeugd voor het grote leven. Hij zag in de sport een taak voor de overheid, die helaas niet altijd goed verstaan is. De afdeling Schagen en Omstreken van fret Verbond voor Veilig Verkeer heeft, helaas voor weinig belangstellenden, in het Patronaatsgebouw een propaganda- avond gehouden. In zijn openingswoord vertelde de voorzitter van de afdeling, de heer J. L. H. J. Westenberg te Schagen, dat het aantal verkeersongelukken nog steeds stijgt. In 1952 waren het er 75.000. De schade bedraagt per jaar 88 millioen gulden dat is per dag f 275.000. *n 195,3 zijn tot dusver al weer 1100 do den te betreuren, hetgeen betekent, dat het verkeer elke acht uur een slachtoffer eist.... Er werd een aantal aardige filmpjes de hoofdfilm „Kijk uit!" vertoond, terwijl na de pauze de chef van de ver keerspolitie, de heer Edzes, een aantal vragen beantwoordde. Hij deelde daarbij a. mee, dat met ingang van 1 Januari rijwielen moeten zijn voorzien van «en reflector, die al dan niet dient te *ijn ingebouwd in het van een rijkskeur voorziene achterlichtje. Wie dus geen re flecterend achterlichtje heeft, moet een ®ndere kopen of tevens een reflector aanbrengen. Voorts raadde de heer Ed- ?e? nadrukkelijk aan bij avond aan de linkerkant van de weg te gaan lopen; ®an kan men het verkeer zien aankomen het is zo, dat veel voetgangers ver- ongelukken omdat zij het achteropkomen de verkeer niét zien. UITSLAG VERLOTING Notaris Westen uit Schoorldam heeft de trekking verricht voor de verloting in het kader van de Sint Nicolaasattractie van de plaatselijke middenstand. Er waren 92 Prijzen beschikbaar gesteld. De drie grootste vielen op de nummers 2847 (ser- Vles). 8353 (tafelkleed) en 23282 (auto- |*d>. Bij de trekking in café M. Pronk veel belangstelling. Hoewel er de laatste jaren wel een en ander gebeurd is op dit terrein, er kende de burgemeester ruiterlijk, dat de gemeente Langedijk hier tot dusver in te kort geschoten was. Spr. uitte de wens, dat de voornemens die men in deze heeft, door de gemeenteraad ge steund zullen worden. Tenlotte hoopte spr. dat DTS onder Gods zegen mocht groeien en bloeien. Het woord werd vervolgens nog ge voerd door de beschermheer van DTS de heer J. J. Eecen, die enige oude her inneringen ophaalde en zei, dat hij ge loofde dat men in de geest van wijlen zijn vader gehandeld had door dit alles op deze manier aan te pakken. Hij at tendeerde de burgemeester tenslotte nog op de aanleg van een ijsbaan en 'n zwembad bij het Waardje, op welke suggesties hij de burgemeester vriende lijk attendeerde. Dr H. Wilmink feliciteerde namens de afd. Noord-Holland van de KNVB. daar de voorzitter, de heer Sougee ver hinderd was aanwezig te zijn. Spr. wees op de grote offers, die tallozen zich iedere week geheel belangeloos getroosten voor de voetbalsport. Als men weet dat iedere week 350.000 jon gens op de voetbalvelden spelen komt dit alles wel duidelijk tot uiting. Spr.v kantte zich tegen het profesion-aüsme en noemde de vaak hoge huren, die de verenigingen aan de gemeenten moeten De schitterende aanwinst vu de voetbalvereniging D.T.S. uit Odd- karspel. betalen. Spreker deed een beroep op de burgemeester om de vermakelijk heidsbelasting af te schaffen. Tenslotte waren het de afgevaardigden van de andere plaatselijke verenigingen die nog een woordje spraken. Th. Magiel- se sprak voor LSVV en J. Nierop na mens Vrone. Van Broek op Langen- dijk was een schriftelijke felicitatie in gekomen. De heer J. W. Groot sprak enkele vriendelijke woorden als con sul van de KNVB, terwijl de heer P. Bobeldijk voor het eerste elftal vijf spiegels voor de kleedkamers aanbood en de heer Th. Maars namens de jeugd commissie de vlaggen, een hamer en een leest. ZUID-SCHARAVOUDE Op initiatief van de firma C. de Boer Wzn, werd in het lokaal van de heer P. Kramer een voorlichtingsavond gehouden, speciaal voor de tuinders. Het was bepaald ver heugend, dat naast een vijftigtal tuin bouwers ook enige deskundigen aanwezig waren, w.o. de heer Van Herwijnen van de Plantenziektenkundige Dienst. Na een welkomstwoord van de heer W. de Boer kreeg de heer Gerrits van de N.V. Phi lips Roxane het woord, die een uiteen zetting gaf van dit interessante bedrijf, verduidelijkt met lichtbeelden. We zagen o.a. de proefvelden. Spn. vertelde hoe een bestrijdingsmiddel gemaakt wordt voor het bij de tuinders terecht komt. Een tweede inleider, de heer Sindel, heeft daarna in een kort praatje een en ander verteld over de bestrijding van de ge vreesde schimmelziekten. Men is thans zo ver, dat de schimmel gedood wordt, zonder het gewas te beschadigen, met het gevolg dat in vele gevallen de op brengst verhoogd wordt. Spreker had het vervolgens over de bestrijding van de roest- envlekziekte in de bonen en valse meeldauw in uien. Tenslotte werd v nog stip in de kool onder de loupegenoipen bij de bestrijding van bladluizen. „WE vergaderen in omstandigheden, die voor de tuinbouw niet erg hoopvol zijn en weinig perspectief bieden", zei de voorzitter van de veilingvereniging „de Noordermarktbond", in de Zaterdagmiddag ge houden vergadering van bestuursleden van deze organisatie. Er ligt een grote voorraad kool en er is geen afzet. Het zachte weer oefent hierop zijn invloed uit. Er zal spoedig iets moeten gebeuren, anders wordt het een debacle. Spreker hoopte niet, dat men nogmaals een crisisperiode zou beleven, zoals in de dertiger jaren. De kosten liggen weer veel te hoog. Al rot er veel weg door het zachte weer, een oplossing betekent dit niet. Hoe eigenaardig de situatie in de natuur is, bewijst het feit, dat in Zweden de rozen in bloei staan terwijl in Israël de bananen bevriezen. ..In een slechte tijd, zoals we thans doormaken", aldus vervolgde de voor zitter, „is het voor een bestuur moeilijk regeren, daar enkele leden uit het ga reel lopen en hun producten, buiten de veiling om, uit de hand verkopen. Hier werd door spreker met klem te gen geprotesteerd. Al wil men een lid niet aanbrengen, doe het dan schrifte lijk aan het betaalkantoor. DE veilingomzet over de maand Oc tober bedroeg f 523.285.88 en over de maand November f 1.234.355.78. De to taalomzet, dit jaar, tot en met de maand November was f 6.344.437.39. De voorzitter deelde vervolgens de inventarisatiecijfers mede van de voor raad otapelproducten aan de NMB. Alles in wagons van 10.000 kg rode kool 1009 (1071 in December 1952), ge le kool 319 (336), Deense witte kool 1804 (1558), uien 295 (93), peen 160 (53) en bieten 56 (21). Het statiegeld voor een koolkrat be draagt thans f 2.50. Van de tuinbouwgids 1954 zullen een aantal ex. bestemd worden. De onthef- fingsgebieden, in verband met de wet op de aardappelmoeheid, zijn voor deze streek hetzelfde gebleven. „In een vergadering van de vier bond", zei de voorzitter nog, is ter Naar „Groenten en Fruit" mededeelt, heeft het Centraal Bu reau van Veilingen besloten, de vergoeding voor witte kool, (doorgedraaide) in de periode van 31 Augustus tot en met 28 November, van kwaliteit 2, vast te stellen op 60 van de ophoud- prijs. Voor zomer- en herfstwitte- kool is dit f 2,10 voor Succes en Deense witte kool f 2,40 per 100 kg. Van de geheven f 0,50 opslag- heffing zal geèn restitutie komen, gezien de stand van het het min. prijzen fonds. sprake gebracht, de slechte invloed van het bestrijdingsmiddel H. C. H. Aange raden werd, om een ander middel te gebruiken, daar gebleken Is, dat H. C. H. op sommige producten een slechte invloed heeft. Er waren o.a. klachten gekomen over partijen aard appelen, die niet te consumeren zijn. De beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering van de Prov. Vei- lingsbond werd behandeld. Nadat het schrijven was voorgelezen, dat als protest aan de productencom missie is gezonden tegen de verlaagde minimumprijzen van de witte kool, volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Aan de kla- verjasdrive, die in de Rode Leeuw ge houden werd hebben twee-en-dertig per sonen deelgenomen. Er werd volgens een ander systeem dan men gebruikelijk volgt gespeeld. De uitslagen warén als volgt: Groep A; Jb. Zijp—A. Keppel 57 p., Ie prijs; N. van KleefJ. Zijp 49 p., 2e prijs; G. EngelTh. Droog 47Vi p-. 3e prijs. Groep B: K. BakD. van Heerde 51 p., Ie prijs; J. Mettes—J. v. Kleef 47Vs P-> 2e prijs; C. Borst—A. Bruin 47 p., 3e prijs. KERKELIJKE VERKIEZINGEN OUDKARSPEL De heer G. Verkroost is gekozen tot diaken bij de Ned. Hèrv. kerk, in de vacature-A. Kramer, die on langs naar Noord-Scharwoude verhuisd is- De heer Kramer werd benoemd tot ouder ling van de Herv. kerk te Noord-Schar woude, speciaal voor het jeugdwerk. MEER STAPELGROENTEN BIJ L.G.C. BROEK OP LANGENDIJK. De in ventarisatie van de veiling Langedijker Groenten Centrale gaf de volgende cij fers (de tussen haakjes geplaatste sijfers hebben betrekking op Dec. 1952)rode kool 489 (505), gele kool 580 (535V-), Deense witte kool 906'/s (895V?), uien 207 (67Vs). peen 88 (13) en bieten 54 (20). De opgave betreft het aantal wagons van 10.000 kg. LANGEDIJK. Het Nationaal Toneel concours, dat op initiatief van de toneel vereniging „Jong Leven" georganiseerd wordt, heeft Zaterdag een aanvang geno men. Iedere deelnemende vereniging treedt twee avonden achter elkaar op. Vooraf vond ten gemeentehuize de offi ciële ontvangst plaats in tegenwoordig heid van bestuur en leden van „Jong Leven" en de deelnemende verenigingen, t. w. „Molière" uit Utrecht, „Varia" uit JJmuiden en „ADO en DVS" uit Den Haag. Voorts was aanwezig de jury, bestaande uit mevr. IJ. S. E. Wegener Sleeswijk Van Balen Blanken, Den Haag, en de heren C. J. Pieters uit Haarlem (regisseur van „Jong Leven") en A. Wiedijk uit Barsingerhorn. Burgemeester Schelhaas, de deelnemerr begroetende zei dat het hem een grote vreugde was dat „Jong Leven" het initia tief tot het houden van deze toneelwed strijd had genomen. Het is de eerste maal dat in de gemeente Langedijk, na de sa menvoeging der vier Langedijker dorpen, een dergelijke wedstrijd plaats vindt?- Spreker, die zelf dertig jaar geleden lid is geweest van een reciteerclub, rele veerde de verandering, welke zich op dit gebied in den lande heeft voltrokken, warm hart toedroeg. De voorzitter van „Jong Leven", de heer H. Kuirer, uitte daarna zijn grote erkentelijkheid voor deze officiële ont vangst en merkte op, dat men ongeveer tot twintig jaar terug moest gaan, om in de voormalige gemeente Noordrchar- woude weer een dergelijke Nationale to neelwedstrijd tegen te komen. 's Avonds was het de Utrechtse Rede rijkerskamer „Molière", die als eerste Tijdens een matig bezochte ledenver gadering in het clublokaal „De Koffie molen" hebben de leden van de motor club „Huyghenwaert" besloten toela ting bij de KNMV te verzoeken. Dit werd noodzakelijk geacht in verband met de wijziging van de Wegenver keerswet; men zal dan ook in de toe komst ritten en wedstrijden mogen organiseren. Onder de leden zijn vol doende leden van de KNMV om voor een lidmaatschap in aanmerking te komen. In plaats van de heer J. v. d. Gulik te Waarland, die zich niet her kiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen de. heer Jn. Swart Dzn. De heer S. P. Borst zal voortaan de func tie van penningmeester vervullen. Medegedeeld werd nog, dat de Pink- sterbloemrit 1954 op een der Pinkster dagen zal moeter. worden georgani seerd in samenwerking met de KNMV- clubs uit de omgeving. Bestuur en sportcommissies zullen al het mogelijke doen deze rit voor de vereniging te behouden. Er zijn nu ook plannen inzaken de feestavond bekend geworden. Deze zal vermoedelijk op 3 Januari a.s. in zaal Evers worden gehouden. Het XYZ- cabaret uit Heiloo zal, onder leiding van de heer K. Komen, een program ma van achttien nummers onder de titel „Wie het eerst korntwint" voor het voetlicht brengen. Daarna is er gelegenheid tot dansen. Zeer waar schijnlijk zal het trio-Annie de Moor voor de muzikale omlijsting zorgen. Leden zullen toegang hebben tegen sterk gereduceerde prijs. „DE REBEL" OP DE PLANKEN De gecombineerde toneelvereniging te Heerhugowaard N. zal op tweede Kerstdag en Zondag 27 December het romantische toneelspel van A. van der Lugt, „De Rebel", opvoeren. In twee plaatsen in de opigeving is het werk met veel succes gespeeld, zodat de toneelliefhebbers gedurende de feest dagen iets goeds wacht. Het jubileum van de heer H. J. M. Jansen, die op 1 November j.l. 25 jaar aan de St. Josephschool was verbon den, kon door omstandigheden niet op deze datum worden gevierd. Als dag van de feestelijkheden is nu gekozen Dinsdag 12 Januari a.s.; alle inwoners van Heerhugowaard N. zullen nog per- Ingekomen; G. M. Liefting (echt genote van Th. A. Bakker), Boven- weg 87, van Egmond BinnenTh. A. Bakker, Bovenweg 87, van Heiloo; J. M. Ambrosius, Benedenweg 176 van Vlaardingen. Vertrokken: C. Grom van Kerke- laan 2 naar Koedijk; K. J. Post, van Twuyverweg 25, naar KampenK. van der Werff, van v. d. Vijzellaan I, naar Grand Rapids - - Ver. St. v. N. Am.; A. R. Booy, van Bovenweg II, naar Hilchenbach, Duitsland. UITSLAG BILJARTWEDSTRIJD Donderdag jl. had een ontmoeting plaats tussen de twee plaaleelijke bil jartverenigingen in het café van de hr. Stein. De vereniging „De Rechte Queue" wist als winnaar uit de strijd te komen, daar zij van de twaalf ge speelde partijen er negen won, twee verloor en één gelijk speelde. GESLAAGD Deze dagen slaagde heer N. Keijzer, secretaris dezer gemeente, voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor het diploma Gemeente-Financiün (le ged.) voor het voetlicht kwam met het toneel spel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van de Engelse toneelschrijver Noel Coward, vertaling Gerard Rekers. De inhoud van dit stuk is ontleend aan de praktijk van het spiritisme en brengt ons in aanraking met een medium, door wie de heer des huizes in contact komt met de geest van zijn overleden vrouw. Hoewel we zeker wel enige aanmerkin gen op de inhoud van het stuk hebben, willen wij om het oordeel van de jury niet te beïnvloeden, ons van verder com mentaar onthouden. Iets nieuws in de toneelzaal van „Con cordia" was de proef om tot een ver beterde acoustiek te komen. Aan de rech terkant van de zaal had men zigzag-ge- wijze platen van hard- en zacht board neergezet. Hier en daar was al een dui delijk verschil in geluidskwaliteit merk baar. Op Donderdag 17 December zal de Raad dezer gemeente om 9 uur 's morgens in openbare vergadering bijeenkomen. Dan zal worden behandeld een voorstel van burgemeester en wethouders tot vartstel- ling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1952 en van de vijf-jaarlijkse afrekening. Vervol gens komt een voorstel tot vaststelling van de vergoeding voor de bijzondere lagere scholen St. Michaël en St. Jaco bus Major aan de orde. Een voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting en één tot vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1954 zal eveneens in dis cussie worden gebracht. Opnieuw is er bij de kanaalbrug na bij Oude Niedorper Verlaat een auto van de dijk gereden. Ditmaal was het een auto, geladen met pootaardappelen van de firma Blaauw uit Heer Hugo- waard. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is deze auto. misleid door de mist en komende uit de richting Wie- ringermeer, pardoes bij de zeer hoge dijk afgereden en in de sloot terecht gekomen. Ook nu deden zich wonder boven v/onder geen persoonlijke Ongelukken voor. Een kraanwagen van de firma De Groot uit Heer Hugowaard heeft, geholpen door vele ijverige handen, lading en auto weer op het droge ge haald. Dezer dagen kwam de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Schermer en Graft e.o." in café C. van Truijen bij een. Het doel van deze bijeenkomst was de zeer belangrijke bespreking die de dierenar.s A. Kruiswijk uit Zaan dam zou houden over „Kwakzalverij iin de diergeneeskunde". Voornamelijk kwamen de kwakzalvers voort uit sla gers, castreurs en vroedvrouwen, die in hun vak geen boterham konden ver dienen en zich hierop toelegden. Van zelf sprekend ging dit uit winstbejag. Hier komt bij, dat deze mensen voi e- dige beterschap van het zieke vee be loofden, terwijl de we.enschap dit met kon doen. In de praktijk is het wel voorgekomen dat de kwakzalvers met een dure auto de boeren langs gingen, om natuurlijk ook voor duur geld drup pels te verkopen tegen t.b.c. Deze dm,)- pels waren zo uitgezocht dat het we niet meer reageerde, doch later bic. k dan, dat de druppels als medicijn gr n cent waard waren. Momenteel zijr. ei in Nederland 500 erkende dierenan. i, terwijl dit aantal binnenkort zal ki 11- ncn worden uitgebreid mei nog 600 af. gestudeerde jonge mensen. Pen ci'l e is volgens de heer Kruiswijk een pi 1- tig geneesmiddel, doe het zal vo s hem over 5 jaar ve.c. -n zijl, ir het de gemoedsrust der dieren te zeer verstoort. De heer Schermerhorn sprak daarna nog over het feit dat er sommige vak bladen zijn, die er niet voo,- schrom-m 0111 advcrtent.es van kwakzalvers m hun bladen op te nemen. Hij iiooplc dat hier in de eersie plaats stelling tegen zou worden genomen. Zalerdag heeft een achttal leerlingen van de O.L. school uit Zuid- en Noord- Schermer zijn proeven op het gebied van de zwemkunst in de Overdek e te Alkmaar afgelegd. Alle acht slaagden zij voor het diploma A. Het zijn de jongens: Evert van Ginkel. Robby Goet, Jan Slootcn en Jan Spaan en de meis jes:: Nclly Kieft, Nel Wagenaar, Elly Wiedijk en Gerie Wiedijk. LANGEDIJKER GROENTENCEN1R ALE. 14 Dcc. 8800 kg andijvie 18.50—23.30; 5800 kg rode kool A 7; 3100 kg gele kool A 6—6.30 en B 5; 7000 kg groene kool A 77.70 en B 6; 29.500 kg witte kool 4.50—5.20; 1100 kg uien 5.10—5.50; 1200 kg bieten A 5—5.10; 700 kg witlof IB 3037. Doorgedraaid: 5400 kg rode kool, 1000 kg gele kool. 27.500 kg witte kool en 1500 kg groene kool. NOORDERMARKTBOND. 14 Dec. 400 kg uien 5' en grove 4,60; 500 kg bieten A 5; 300 kg peen D 5; 3500 kg rode kool A 6 en B 5; 3500 kg groene kool A 7—7,70 en B 5,40; 46.000 kg Deense wite kool 4,50—5; 10.000 kg an dijvie I 20.70—24,10, II 19.60 en B II 10.30—13,30. Doorgedraaid: 13.000 kg Deense witte kool en 3500 kg rode kool. Dat het aantal donateurs van de Arbeiders Toneelvereniging Bergen nog steeds toeneemt, kwam Zaterdagavond onomstotelijk tot uiting in h'»t „P"'«^ikers- zaaltje" van Café Nieuwcndijk aan de Dorpsstraat, waar eon compacte massa kennelijk vee! plezier heeft beleefd aan het blyspel „De Duistere Gast" van Henk Bakker. Zoals vele blijspelen, had ook dit spel weinig inhoud, waarbij kwani, dat met spijt geconstateerd moest worden, dat rolkennis bij sommigen van het ensemble verre te' zoeken was. „Amateur" in de goede beteke nis van het woord wil zeggen„het vak volledig beheersen, zonder daar mee de kost te behoeven te verdie nen". Overigens werd getracht de vaart, waarmede een liispel gebracht moei worden, er zo goed mogelijk m te houden, wat in vele scènes wonder wel gelukte. Het verhaal gaat over Kees Stronk, een rijke boer, die tot burgemeester van het dorpN- is benoemd en dienten gevolge hoogmoedswaanzin krijgt, wat onmiddellijk de nodige strubbelingen op de boerderij met zich medebrengt. Thuis, wil hij met „burgemeester" worden aangesproken, zelfs het „kal ven" van de roodbonte interesseert hem niét. Moeder Marianne, zijn vrouw en Klaartje, zijn dochter, vin den dat vader maar vreemd doet en constateren, dat hij zijn „zijden" petje aan de kapstok heeft gehangen en de ganse dag in gala rondstapt om 's midags aan „de raad" voorgesteld te worden. Klaartje denkt zich te troosten met de schoolmeester van het dorp, een partij, die „burgemeester" thans te laag acht voor zijn spruit. Van Staal duinen, een acteur, die op de boerderij vergunning komt halen, om in het De derde Liga-avond, zal uitsluiterl in het teken staan van de Franse films. Als eerste zal Dinsdag worden ver toond: Faits Divers (1922) een „stom me film" van 17 minuten. Regie Clau de Autant-Lara. Het gegeven is geba seerd op couranten-berichten, die niet als rubriek "gelezen, maar „bekeken' worden. Doelbewust, kort en abrupt, zoals alleen maar c„uran' enberichten kunnen zijn. La Joie de Vivre is de tweede film 1934) op muziek van Tibor Harsanyi. Regie Gross en Hoppin (12 min.). Hierna volgt LUEUR-1948, 23 min van dr P. Thévénard. De vlucht van een gevangene, waarin de muziek een grote rol speelt. Als laatste draait een vaudeville- stuk (1929) 60 min., van René Clair. dorp met zijn gezelschap op te tre den, herkent in de „meester" een oude schoolkameraad, die hij onmiddellijk zijn toneelspelers-talenten ter beschik king stelt, om hem te helpen Klaar tje eeuwig tot de zijne te maken. De verwikkelingen, die hiervan het gevolg zijn, hebben enige uren lang een gulle lach veroorzaakt. De centrale figuren in dit blijspel weiden vertolkt door de heren .1. Winkel, H. van Zanten en P Briefjes, die zich evenwaardige partners toon den op een goed niveau. Een extra vermelding verdient hel kleine rol letje van de heer W N. 'Dinger, als ambtenaar van de burgerlijke stand, die een uitstekende interpr'tatte gaf van een gedegenereerde telg van een adellijk geslacht. De heer KI. van "/ijk, als boeren knecht, was een tever" ten voeten uit. Mw. Van Zanten en Mw Van Wijk van Noort gaven blijk van een serieuze opvatting 'Van het amateur toneel. Diverse andere rolletjes werden ge speeld door mevrouw B. mfjès-Mors en de heer en mevrouw Van lienen- Oukes. Zaterdagmiddag rond op de Alge mene Begraafplaats te Bergen de ter aardebestelling nlaats van de heer A. Veis, die 28 jaar werkzaam is ge weest in de expeditie-, deling van ons blad. Als eerste spreker voerde de direc teur van de Verenigde Nnoidlmll dag bladen, de heer J. Bi.ilsma, het woord, die mede namens de heer C. Krak, zijn diepste leedwezen uitsprak over dit heengaan. De heer Bijlsma zeide, dat het geen verdienste is om 28 jaar lang in een bedrijf te werken, maar dat de groot ste verdienste wordt bepaald, door de manier waarop dit geschiedt. A. Veis heeft dat gedaan met grote ijver en plichtsbetrachting en met een opge wektheid, waarvoor de directie hem zeer erkentelijk zal blijven. Een smartelijk lijden heeft aan dit leven een einde gemaa' t. Spreker hoopte, dat de familie de kracht zou hebben dit verlies te dragen. De secretaris van de Grafische Bond, de heer T. Hulst, die al deze 28 jaren met de heer A. Veis gewerkt had, sprak enige treffende woorden tot afscheid. Een zoon van de overledene be dankte namens de familie voor de laatste eer aan zijn vader w-wezen. Ds A. B. Bekius, Ned. Herv. Pred., bad het „Onze Vader". I:

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3