Spoorwegstaking in Engeland met Kerstmis een ramp Wieringermeer herrezen Loonconflict niet opgelost De Helderse konijnendief had zelf van buit gegeten Interpellatie huurverhoging woningwetwoningen Russisch schip werd feestelijk in Amsterdam ingehaald Koffie wordt duurder Een lekkere voor onze Oosterburen ZAANDAMMER IN AUTO TE WATER Weer aanbod van de Vietminh Snelle hulp vergeefs AUe dieren werden reeds achterhaald Recidivist Bertus K. weer in arrest Depressies brengen lichte regen WEERBERICHT Koningin Elizabeth en Boeddha's tand.... Avondvergadering Tweede Kamer Motie-Bommer vandaag in stemming Vijfduizendste sedert 1 Januari 1953 Na vertrek aanvaring met Duitse kotter Noordhollanders fokken de ganzen DE Wieringermeer is herrezen. De laatste pachterswoning die nog moest worden herbouwd is gereed gekomen en zal aanstaande Vrijdag met veel ceremonieel in ge bruik worden genomen, Dinsdag 15 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 295 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 TeL 3330 Postgiro 187294 (Van een onzer redacteuren) Gisteravond om 10 uur is de 40-jarige vertegenwoordiger H. Houkes uit Zaandam met zijn bestelauto in Am sterdam van de Spaarndammerdijk te water gereden en verdronken. Hoewel de heer Houkes ter plaatse vrij goed bekend was, vloog de wagen op de Dijk uit de bocht en verdween in het diepe water langs de Dijk. Omstan ders waarschuwden direct de politie. Vrij spoedig doken vier agenten ge kleed te water om te trachten nog hulp te bieden. Zij deden alle mogelijke moeite het portier van de wagen te openen. Daar de wagen geheel onder water lag, was dat niet mogelijk. Zij sneden daarna het dak van de wagen stuk en slaagden er in het lichaam van de chauffeur uit de cabine te trek ken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het slachtoffer laat een vrouw en een dochtertje van vijf jaar achter. ALS DE tegen 20 December aangekondigde staking van het Britse spoorwegpersoneel doorgaat (het personeel van de Londense onder grondse heeft ook besloten te staken) zal dit juist in de drukke Kerst dagen in Engeland, wanneer een ieder zoveel mogelijk naar huis reist om er het Kerstfeest te vieren, een enorm ongemak teweeg brengen. De staking zou de postdiessten stilleggen, die telkens met Kerstmis vier vijfde van de 625 millioen brieven en kaarten en tien millioen pakjes bezorgen, die dan door de Engelsen worden afgezonden. De voedselvoorziening zal in gevaar worden gebracht, vooral wat betreft vis en melk, terwijl het werk in de kolenmijnen spoedig zou stilstaan, daar de mijnen niet over voldoende opslagruimte beschikken. Als de partijen weigeren tenslotte de zaak voor te leggen voor een regerings hof van onderzoek, zal de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, niet bij machte zijn een staking te voorkomen. Er zijn gister verschil lende bijeenkomsten geweest om te trachten een verzoening te vinden. Ook het Britse kabinet kwam in speciale vergadering bijeen, doch er deed zich nog geen oplossing voor. Zoals de zaken er op dit moment voorstaan, moet worden gerekend op een doorgaan van de staking. DE spoorwegarbeiders wensen 15 pet loonsverhoging, terwijl de spoorwegen bereid zijn een verhoging van slechts 4 shilling toe te staan en het loonbeleid te herzien. Het voorstel van de spoor wegen is door geen der betrokken drie (Van een onzer verslaggevers). BINNEN een etmaal heeft de Hel derse politie de diefstal van zes met kankerserum ingespoten konijnen op gehelderd. De dader, de 42-jarige Ber tus K., die al verscheidene veroorde lingen wegens stropen achter de rug heeft, is in arrest gesteld en wordt mor gen voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. Toen K„ die enige maanden geleden uit de Rijkswerkinrichting te Veen- huizen werd ontslagen, als verdacht van de diefstal werd aangehouden, ver klaarde hij, een konijn te hebben „ge vonden" in de Sportlaan, in de nabij heid van de woning van dr. C. J. van M. aan de Middenweg. Hij wilde sug gereren, dat de konijnen uit hun hok waren ontsnapt. Dank zij aanwijzingen, die naar aanleiding van het politiebe richt binnen kwamen, moest hij gister morgen de „vondst" van drie konijnen toegeven. Naarmate het onderzoek vor derde kwam vast te staan, dat hij zich alle zes vermiste langoren wederrech telijk had toegeëigend. Tenslotte be kende hij de diefstal. Ook de buit kon worden achterhaald. Drie konijnen had K. ten huize van zijn zwager geslacht. Eén ervan had hij zelf mee naar huis genomen en ge deeltelijk als Zondagsmaal geconsu meerd. Toen K. vernam, dat de konij nen ingeënt waren, wierp hij de huia en het overschot van het gebraden vlees in het Helders kanaal. Hij waar schuwde zijn schoonvader en zijn zwa ger, die ook elk een konijn in de pan hadden, waarop zij hun aandeel in de buit eveneens in het Helders kanaal heten belanden. Het hogedrukgebied boven Oost- Europa begint voor ons geleide lijk een minder belangrijke rol te spelen. De koude lucht met in Polen lichte en in West-Rusland plaatselijk strenge vorst, stroomt in de richting van de Oostzee weg. Boven Engeland trok giste ren een front, dat ook in ons land enige lichte regen kan veroorza ken. Ons land komt steeds dich ter bij de Oceaandepressies te lig gen, welke de laatste weken zo'n beetje in het vergeetboekje zijn geraakt. Een volgende depressie trekt met een snelheid van 100 km per uur in de richting van Ierland en zal vandaar naar het Noorden bewegen. Deze ontwik- fceling kan de wind uit Zuidelijke richting doen toenemen. De kans op regen wordt door deze ont wikkeling iets groter, al verwach ten wij nog geen grote hoeveel heden. Met deze Zuidelijke win den wordt iets zachtere lucht aan gevoerdzodat de Decembertem- veraturen 'Weer boven normaal zullen blijven. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen, plaat- PLAATSELIJK MIST selijk mist. Zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen Weinig verandering in temperatuui Woensdag; Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 13.21. onder 3.51 De drie andere konijnen waren door K. voor de consumptie verkqcht. Eèn ervan lag nog gebraden in de pan, de twee Testerende had men reeds veror berd. Van deskundige zijde werd ons medegedeeld, dat de nadelige gevolgen voor degenen, die van dit „wildbraad" hebben gegeten, wel zullen meevallen, mits zij wonderolie of een ander goed werkend laxeermiddel tot zich nemen. In ieder geval is het een geluk, dat de zaak zo spoedig tot klaarheid kon wor den gebracht. De liefhebbers van een konijnenbout je kunnen uit het gebeurde 'de lering trekken, dat het kopen van een konijn van twijfelachtige herkomst een ris kante handelwijze is. vakverenigingen aanvaard, al heeft nog slechts een vakbond het stakingsbevel reeds uitgevaardigd en willen de ande re twee de zaak nog eens onderzoeken. Gisteravond heeft de minister van Arbeid nog een onderhoud gehad met de leiders van beide kanten, doch dit schijnt weinig resultaat te hebben op geleverd. Daarna werd in het gebouw van het Lagerhuis gedurende vijf kwartier een speciale vergadering van de regering gehouden, waarin de mi nister van Arbeid verslag uitbratjit van de situatie. Na afloop werd tegen de gewoonte in een communiqué verstrekt waarin werd gezegd, dat de besprekin gen met de partijen in het loonconflict door de minister vandaag zullen wor den voortgezet. TAE voorzitter van het Boeddhistische congres van Colombo heeft gepro testeerd tegen het voornemen koningin Elizabeth een processie van de „tem pel van de tand" te Kandy te laten gadeslaan zonder dat zij éérst hulde brengt aan „de tand van Boeddha", 'net reliquie van de tempel. In een brief aan gouverneur-generaal Soulbury stelde hij voor een speciaal podium voor de koningin te bouwen, indien zij geen offer brengt. Vroegere vorsten van Ceylon waren gewoon de tand hul de te bewijzen. (Van onze parlementaire redacteur) MR BURGER (PvdA) was het niet met de circulaire eens die de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting op 5 December jl. aan de gemeentebesturen heeft gestuurd en waarin is vastgesteld dat voor alle woningwetwoningen, tot stand gekomen voor 5 Mei 1945, de huurprijzen met 15, 20, 23, 26 of 29 zullen worden verhoogd. De woningwetwoningen die na 5 Mei 1945 zijn tot stand ge komen worden op dezelfde wijze in huur verhoogd. Hij kreeg in de Maandagmiddag gehouden vergadering verlof om de bewinds man hierover des avonds te interpelleren. Om acht uur beklom echter niet de heer Burger het spreekgestoelte maar diens partijgenoot, de heer Bommer, een deskundige in woningbouwvraagstukken. De socialistische woordvoerder meen de dat de gemeentebesturen de woning bouwverenigingen en de bewoners tal rijke bezwaren hebben tegen de voor geschreven huurverhoging en hij vroeg of niet een -betere weg gevolgd had kunnen worden. Ef moet nu eenmaal overeenstem ming komen tussen de huren van de oude en van de nieuwe woningen. La ten we dat nu dan maar doen, aldus de heer Bommer. De tijdsfactor mocht volgens hem geen gewicht in de schaal leggen omdat de betrokkenen hun ver hoogde huural enige jaren lang vooruit betaald hebben. Gistermiddag is de état-major van het Russische s.s. „Parnu", dat Za terdagmiddag als 5000ste schip de ha ven van Amsterdam binnenliep, door de burgemeester, mr A. J. d'Ailly, op het stadhuis ontvangen. Kapitein Ni- coüa Saginaiko en negen leden van zijn bemanning werden daar in liet Engels door hem toegesproken. Na mens het gemeentebestuur overhan digde mr d'Aillv een wandbord van het Delfts blauw met een afbeelding van de „Waag", voorts een kleine Amsterdamse vlag, een kist sigaren en een „slof" sigaretten voor de kapi tein en voor elk lid van de beman ning een grote doos sigaretten. De voorzitter van de ve emgina ,De Amsterdamse Haven", de heer F. de Boer, voegde aan de geschenken teeks een door Gerard van Vliet vervaar digd schilderij van de „Schreiersto- ren", een oorkonde en voor elk lid van de bemanning een [oto-album -au de Amsterdamse haven toe De kapitein dankte in het Russisch, maar dat leverde get moeilijkheden op, want er waren diverse tolken. Hij sprak o.m. de wens uit, dat de haven en de stad zich mogen ontwik kelen Hij hoopte, dat de 5000ste schip het volgend jaar nog eerder mag komen en zei tot slot: „Ik hoop, dat er dan meer Russische schepen onder die 5000 mogen zijn, want de ontwikkeling van de culturele- en handelsbetrekking dient de verdere versterking van de vrede en de vriendschap tussen ons volk en le volkeren van anderen staten, waar onder ook het Nederlandse. Na het officiële gedeelte volgde een kort gezellig samenzijn, waarbij de vele belangstellenden zich zo goed en kwaad 's het ging konden onderkou Het vijf duizendste schip van dit jaar arriveerde in Amsterdam. Bur gemeester D'Ailly overhandigt kapi tein Saginaiko van het Russische vaartuig een gedenkbord. den met de Russen terwijl intussen wodka en Russische likeuren (deze laatste had burgemeester d'Ailly in 1948 van zijn reis naar Moskou mee gebracht), werden rondgedeeld. Het einde van het gezellige ver blijf in ons land was echter minder prettig. Kort na het vertrek uit de hoofdstad kwam de „Parnu" omstreeks half zeven in de pieren bij IJmuiden in aanvaring met de Duitse kotter K 409. Het Russische schip zette zijn reis naar Antwerpm voort. De kotter, afkomstig van Kiel, voer om 7 uur naar Amsterdam op met zware scha de aan de voorsteven. Toen het s.s. „Parnu" Zaterdag jl. als 5000ste schip van 1953 in de a- ven van Amsterdam aankwam, was aan totale inhoud (van deze 5000 schepen28.856.292 m3 aan goederen binnengevaren. In 1952 waren op 12 December 4431 schepen in Am- terdams aangekomen met een totale inhoud van 25.879.911 m3. Van de bevrijding af tot en met gisteren zijn de^ Amsterdamse haven 30.343 zeeschepen binnengelopen. Minister Witte liet een heel ander geluid horen. Met talrijke cijfers toon de hij aan dat in het algemeen de hu ren van de woningswetwoningen die tussen 1945 en 1950 gebouwd zijn van uitsekende kwaliteit zijn en dat de hu ren zo matig zijn dat de verhoging gerechtvaardigd is. De heer Bommer bleek niet tevre den gesteld. Hij diende daarom een motie in waarin de Kamer er bij de minister op aandringt de gemeentebe sturen alsnog in de gelegenheid te stel len voorstellen in te dienen om de huurverhoging van de gebouwde wo ningwetwoningen tot een lager per centage te beperken. Minister Witte waarschuwde dat aan neming der motie de hele zaak op los se schroeven zou zetten. Aan zijn eigen oplossing gaf hij de voorkeur, temeer daar hij bereid was tot de aanvullende bepaling dat de gemeentebesturen ge motiveerde voorstellen bij hem kunnen indienen en de verhoging tot een lager percentage te beperken. De RK afgevaardigde, van Vliet steunde zijn partijgenoot minister, de heer Gortzak en mevrouw Lips Odinot beiden CPN waren echter af kering van elke huurverhoging. De Kamer zal vanmiddag bij het be gin van de vergadering over de motie Bommer stemmen. Hèt Russische persbureau „Tass" maakt melding van een artikel van de officiële voorlichtingsdienst der opstan dige Indochinese „Vietminh"-regering, waarin o.a. wordt gezegd: „Leger en volk der Vietminh strijden vastbeslo ten voor vrede en onafhankelijkheid. Indien de Franse regering zich werke lijk bereidt toont de onafhankelijkheid van Vietnam te eerbiedigen, en indien zij onderhandelingen wil aanknopen met de Vietnamese volksregering (de Vietminh-leiders), zijn regering en volk der „democratische republiek" „Vietnam bereid een dergelijk Frans voorstel te aanvaarden". Voorts wordt nog verklaard, dat „de jarenlange worsteling heeft bewezen dat de krachten der „democratische" Vietnamese republiek onoverwinnelijk zijn". (Van een onzer verslaggevers). EINE jut jebradene Jans, is ein jude Jabe Jotte's zegt een typisch Ber- lijns spreekwoord, dat zegt, dat een goed gebraden gans een goede gave Gods is. Tijdens de aanstaande Kerst dagen zal dit spreekwoord ongetwijfeld weer veel door onze Oosterburen wor den gebezigd, aangezien het bij hen ge bruikelijk is tijdens die feestdagen gans te eten. Vijf-en-zeventig procent van de in ons land gefokte en vetgemeste ganzen worden tegen goede prijzen in Duitsland afgezet. De Duitse koelhuizen Hangen nu reeds tjokvol met bouten van Hollandse ganzen-eenden en kal koenen. Het is vooral Noord-Holland, dat de ganzen levert, want verscheidene vee houders in deze provincie zijn ook gan. zenboer. Het loont zeer zeker de moei te, want er worden prijzen gemaakt, die van veertien tot achttien gulden lo pen. Dat is een groot verschil met het prijsniveau in de crisisjaren van '30 tot '40, toen het is voorgekomen, dat een gans maar één gulden en vijf-en-zeven tig cents opbracht. Enorm veel ganzen worden opge kocht door een der grootste poeliers- bedrijven van ons land, de groothan del in pluinfvee, wild en gevogelte: firma wed. D. Dam en zonen te Hoog woud. Deze firma brengt de geslachte ganzen en kalkoenen per eigen ver voersmiddelen naar Hamburg, waar een verdere distributie plaats heeft. Op de foto ziet men. een zestig gan zen, die uit het weiland worden ge haald om geslacht te worden en zo spoedig mogelijk op transport te wor den gesteld, teneinde een „lekkere hap" voor onze Oosterburen te worden. Men mag dus aannemen, dat men straks in „Sanct Pauli", het vermaakcentrum van Hamburg, te kust en te keur Hol landse ganzen kan verorberen. In de gister in Amsterdam gehouden vergadering van de kofliebranders en theepakkers is tot een verhoging van de koffie prijzen voor consumenten met on middellijke inwerkingtreding be sloten. De koffie van 2.10 per half pond wordt gebracht op f 2.18 en de koffie van ƒ2.30 per half pond op 2.40. Men was het er over eens dat deze verhoging nog niet in overeenstemming is met de wereldmarktprijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zo veel had moeten bedragen. Gister is een einde gekomen aan een staking van zeven weken, die de produc tie van Sabre en Super Sabrestraaljager in de V.S. heeft belemmerd. (Van een onzer redacteuren) waarbij men terecht HE vijfde Mei, de dag weer kan spreken over der bevrijding wap- een mijlpaal in de ge- perde de vlag van de schiedenis van de Wie- toren der Gereformeerde van de overheidsinstan ties, afgevaardigden van landbouw-, werkgevers- en werkgeversorganisa ties, platte landsvrouwen e.d. tegenwoordig zullen zijn. nngermeer Zijne Excellentie de minister van Financiën zal bij die gelegenheid naar de Wieringermeer komen en om twee uur de sleutel van deze wo ning overhandigen aan de bewoner, de heer H C. J. de Bondt, Medem- blikkerweg 39. In de wagenloods van het bedrijf van de heer De Bondt zal dan tevens een herdenkingsbijeen komst worden gehouden, waar vertegenwoordigers kerk in Slootdorp. Een toren die stond te mid den der golven. In Wie- ringerwerf waaiden de vlaggen van het domein kantoor en op de Terp. De vijfde Augustus wapperden van die schaarse punten opnieuw de vlaggen: De dijk was weer dicht. Vier dagen later stond de driekleur weer boven de in het water verzonken polder: De gemalen waren met hun werk begonnen. Vier maanden later hesen de verstrooid wonende eva- cué's de vlag: De polder was drooggevallen. De twintigste Juni 1952 wap perden van alle huizen in de polder in volle op bouw de vlag in feeste lijke^ stemming: H. M. de Koningin aanschouwde met eigen ogen, wat er in de Meer tot stand was gebracht. En nu zullen aanstaan de Vrijdag de vlaggen weer moeten wapperen: De herbouw van de pol der is voltooid. De schanddaad van de Duit sers, achttien dagen voor de bevrijding begaan, is wel niet uitgewist, maar wel kan worden getuigd dat de bevolking van Ne derland er in is geslaagd in opmerkelijk korte tijd te herbouwen één der schoonste polders, die in April 1945 een tusthof ivas en die het het volgend jaar April weer hoopt te zijn. AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden ƒ1 elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen 0.4i> per maand 2.02 per kwartaal 6.05 plus incassokosten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1