DE WONDERE WAERELT De onderwij s- salarissen Afschaffing schoolgelden voor leerplichtige jeugd Begroting Sociale Zaken en Volksgezondheid goedgekeurd Moeder Stoof beste van 11.348 candidaten Nederlandse fruitteelt gaat met sprongen vooruit DEBRALINE Lezers spreken Kostprijs van uien is gezakt De middenstandsexamens Zij slaagde met louter „tienen" lamp vechtpartij ewond ?ns naar: ogramma Wetsontwerp bij de Kamer ingediend Behalve voor Land- en Tuinbon wonderwijs Amsterdamse bedelaar kreeg nog een kans BEROEPINGSWERK Minister Suurhoffs beleid gewaardeerd DE minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft Maandagmiddag in de Tweede Kamer het loon ontvangen voor zijn vrijwel algemeen gewaardeerd beleid en voor de uitstekende wijze, waarop hij zijn be groting voor 1954 heeft verdedigd. Motie over humanistische verzorging DUW-kampen is aangenomen Veilingprijzen stegen niet DE Ziekenfondsraad onderzoekt het euvel van het te veel naar de dokter lopen door ziekenfondspatiënten. De verschaffing van brillen door de zie kenfondsen is in onderzoek. Moties in de Tweede Kamer Geef ons volk volle melk! Waarom geen Esperanto? DINSDAG 15 DECEMBER 1953 jm, die eerst Ka- sprongen waren, vijand afge- ;tbesloten om de handen te krij- ijn tegenstanders n, was helemaal lamp goed- of even. Grommend :tjes op Billie af ip aan zijn han- ouden ze er in ie morgen weer. dam heeft de 29- 1. G. W„ de 32- K. en de 24-jarige S. aangehouden, bij een vechtpar- Edagent van poli- pt en tegen de i. De politieman d, dat hij in het est worden opge- mtstond Zondag- Landselaan en toen an een einde wil- oeide schippers en :h tegen hem met In de loop van scheepsbevrachter ïeren of de aange- aar huis mochten, bleek, dat hij één was. JIT OPERA VAN RICH HaNDEL. zoals trouwens zinvloed door de wol. Voor zijn de had hij reeds n in Italië enige geschreven. Het leland, dat hij de tot bloei bracht, zoals gezegd tot school gerekend n men in zijn ook Franse en rdigheden waar- verraden al zijn eshouding en het Duitse sentiment, r jragmenten uit ulio Cesare". Als op Kathleen F er- lotter. (Dinsdag iIversum 2298 m.) OR PIANO EN cl. t. Op. 16 van e muziek van Ed na fiow aal getint, ongewone melo- \n en fijnverzorg- jke harmonie, die de volksmuziek, mming bij Grieg zijn kunst ver jan de lmpressio- ig 20.30 uur over meter.) 16 DECEMBER 402 m.: 7.00—24.00 iws. 7.13 Gewijde mu- ird voor de dag. 8.00 chten. 8.15 Gram. 8.30 Radio Philharmoniseh de zieken. 9.30 Voor terstanden. 9.40 Gram. 11.00 Gram. 11.30 hoorspel. 12.05 Om- 12.30 Land- en Tuin- 12.33 Gram. 12.37 ide. 12.59 Klokgelui. 15 Prot. Interkerkelijk Metropole-Orkest. 14.00 14.30~ Solistenconcert. harmonisch Orkest en de jeugd. 17.20 Gram. 18.00 Mil. causerie. 15 Spectrum van het - en Verenigingsleven. f. Dr. W. den Boer: ver de vraag of onze ondergang tegemoet iws en weerberichten. ing. 19.25 Gram. 19-30 icht. 19.50 Violen en krant. 20.20 Voorberei- ictie. 21.20 Piano-reci- icht. 22.10 Strljkkwar- 12.45 Avondoverdenking. S.O.S.-berichten. 23.13 298 m.: 7.00 VARA, 0 VARA, 19.30 VPRO' V. 7.00 Nieuws. 7.10 7.30 Gram. 8.00 Nieuws, svrouw. 9.00 Gym. voor jram. 10.00 Schoolradio, ouw. 11.00 R.V.U.: Mej. groen: „Moeilijk lerende 3ram. 12.00 Dansmuziek. Tuinbouwmededelingen- platteland. 12.38 Inotru- 13.00 Nieuws. i3.15Ten- a. 13.18 Hawaiian wee omhoog", causerie- inder.-n. 16.00 Voor de M. P van Wijk Louw. 1.00 Nieuws en commen- volle pond", 1.00 Voor de jeugd. te"5 en het socialisme", toe- uws. 20.05 Politiek corn- anbieding van de Kers !n Rotterdam. 20.35 O 5 „Het uniform van <w el. 22.15 Cabaret. 22.4! verontreiniging", vause- ws. 23.15 Sooiali-tiseb into. 23-20—24.00 Voor- k. BIJ de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van de wet tot regeling van de heffing van schoolgelden. Blijkens de memorie van toelichting beoogt het ontwerp in de eerste plaats afschaffing van de schoolgelden voor de leerplichtige jeugd. Dit geldt voor leerlingen van acht aaneen sluitende leerjaren. Hierbij is overwogen, dat de duur van de leerplicht over het algemeen acht jaar is. Geen schoolgeld wordt dus geheven voor leerlingen van scholen voor G.L.O., V.G.L.O. en B.L.O. Voor leer lingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en Lager Nijverheidsonderwijs en voor -leerlingen van het eerste leer jaar van lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats komt er voor de hogere leerjaren van de U.L.O., V.H.M.O. en Lager Nijverheids onderwijs, alsmede voor de leerlingen van Kweekscholen en van scho len voor uitgebreid lager- en middelbaar nijverheidsonderwijs, een niet onbelangrijke verlaging van het schoolgeldtarief. Verder is een regeling ontworpen, waarbij de heffing van schoolgeld met betrekking tot het lager onderwijs, het kweekschoolonderwijs en het nijverheids onderwijs in een wet volgens een uniform tarief plaats vindt. j-TET ontwerp geeft geen voorschriften met betrekking tot het kleuteron derwijs en het hoger onderwijs. Wat deze laatste tak betreft ligt het in de bedoeling aan de hand van een afzon derlijke regeling tot een verlaging van de collegegelden van f 325,tot f 200, te geraken. Ten aanzien van het kleu teronderwijs wordt een verlaging niet mogelijk geacht, omdat ook bij de tot standkoming van een wettelijke rege ling de financiële bijdragen van over heidswege niet een zodanige hoogte zul len bereiken, dat de schoolgelden voor de instandhouding van kleuterscholen zouden kunnen worden gemist. Wat het ladbouwonderwijs betreft beperkt het ontwerp zich tot de bepaling, dat geen schoolgeld geheven wordt voor de leer lingen van het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen. De reden, waarom het land- en tuinbouw- onderwijs buiten de regeling is geble ven, is gelegen in het feit, dat een wet telijke regeling van het lager- en mid delbaar landbouwonderwijs in voorbe reiding is. Omtrent de schoolgelden van avondscholen en van dag- en avondcur- susssen bevat het ontwerp geen bin dende voorschriften. Het ontwerp be paalt echter, dat wel een minimum- en een maximum schoolgeld kan worden vastgesteld. gij de bestaande uiteenlopende rege lingen is ook het schoolgeldtarief on gelijk. Het thans aangeboden ontwerp gaat uit van een uniform tarief, opdat de schoolkeuze van de ouders niet zal worden bepaald door de hoogte van het schoolgeld. Het nieuwe tarief is geba seerd op de zgn. schoolgeld-maatstaf. Beneden een schoolgeld-maatstaf van f 100,is geen schoolgeld verschuldigd. Bij een maatstaf van f 100,bedraagt het schoolgeld f 10,Daarboven stijgt het schoolgeld tot een maximum van f 200,—. Voorts is een bepaling opgenomen, dat een reductie wordt verleend bij schoolbezoek van meer dan een kind Ondanks de opleving van de handel medio November, ondanks ook de be trekkelijk bevredigende hoeveelheid uien die werd geëxporteerd, wil de uien prijs nog niet boven het plafond van de kostprijs uitkomen. Integendeel, deze prijs zakte van 6 cent per kg (me dio November) tot 4 cent per kg bied prijs. Voor deze laatste prijs wordt echter door de telers niet of zeer wei nig afgegeven, zodat er weer weinig leven in de markt zit. Er zijn in Engeland nog uien van eigen teelt aan de markt, benevens Spaanse en Poolse. Verder spreekt na tuurlijk ook het buitengewoon zachte weer een woordje mee, om de prijs laag te houden. De grotere vraag naar uien komt pas, als de andere groenten moeilijk meer te krijgen zijn. De to tale export was in November ruim 17 millioen kg. Engeland nam daarvan ruim 7 millioen kg en Duitsland bijna 5 milioen kg, Hongarije 3,5 millioen kg en West-Indië en Frankrijk samen ruim 1 millioen kg. De rest ging voor namelijk naar Afrika, Midden Ame rika, Hongkong, Ceylon, Zweden, Zwit serland en Malakka. Een bijzonderheid is wel de goede uitvoer naar Hongarije een land dat anders zelf uien exporteert. Tot eind November werd van de oogst 1953 bijna 38 millioen kg geëxpor teerd. aan een school, die voor schoolgeldhef fing in aanmerking komt of aan een inrichting voor hoger onderwijs. Bij drie kinderen wordt de reductie op 40 pet. gesteld. Het bedrag, dat met deze afschaffing gemoeid is, wordt op 24,7 millioen gulden geraamd. Ten laste van de gemeenten komt als gevolg van de thans voorgestelde maat regelen 20,4 millioen gulden. Zij ont vangen echter een onzichtbare com pensatie, doordat zij behalve wat de gemeentelijke scholen en de bijzondere scholen voor ULO betreft niet meer met perceptiekosten worden belast. De datum van ingang van de nieuwe rege ling is gedacht op 1 September 1954. Daarna zullen de bepalingen van het nieuwe ontwerp gelden. Tot drie dagen hechtenis plus één jaar Rijkswerkinrichting, doch alles voorwaardelijk, heeft de Amsterdam se politierechter, mr L. de Blécourt, gisteren de 68-jarige bedelaar J.J.K. uit Amsterdam veroordeeld. „Stelt u voor, dat maar iedereen op het Damrak de terrasjes ging aflo pen en met bedelarij de buitenlanders lastig vallen", zei de rechter. „U weet, dat de justitie in Den Haag krachtig optreedt tegen bedelaars. Als ik de berichten geloven mag, gingen som mige bedelaars daar per taxi naar hun werk. Op een slechte dag verdien den ze altijd nog f 50.Daar doet menigeen het voor". Een agent van politie vertelde hoe hij de verdachte op 26 Augustus des avonds tegen 9 uur op het Damrak enige tijd had gevolgd en had gezien hoe de man vele voorbijgangers, doch ook gasten in café's zijn hoed had voorgehouden en óm geld gebedeld had. De officier van Justitie, mr W. B. J. Aberson, eiste drie dagen hechtenis plus één jaar Rijkswerkinrichting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lexmond en te Veenen- daal; H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Naaldwijk: S. G. J. Goverts te Kat wijk a.d. Rijn. Bedankt voor Veen. (N. Br.) P. J. Monster te Katwijk aan JZee. Geref. kerken. Tweetal te Vlaardingen: A. Kers ten te Opperdoes en J. Lever te Sy- brandsburen. Bedankt voor KOevorden: P. Riemersma te Drachten. Art. 31. Beroepen te Smilde Diever en te Ui- rumA. C. Haiksma, cand. te 'g Graven- hage. Geref. gemeenten. Bedankt voor Enkhuizen: L. Kisboom te Waardenburg. (Van onze parlementaire redacteur) De Kamer verenigde zich namelijk zonder hoofdelijke stemming met deze be groting, doch met de gebruikelijke aantekening van de commnnistische fractie, dat zij tegen was. Hoe goed de heer Suurhoff zijn werk tussen de officieren op de brug van het schip van staat dan ook verricht moge hebben, op een bepaald punt waren ver scheidene Kamerleden het niet met hem eens. En zij hebben dat duidelijk tc verstaan gegeven. Het verschil van mening liep over de humanistische verzor ging in de D.U.W.-kampen. Bij de replieken diende dr Stokman van de K.V.P., nadat ook al de heer Stapelkamp (A.R.) bezwaren had gemaakt tegen het be schikbaar stellen op de begroting van gelden voor een tweede humanistische verzorger, een motie in, waarin werd uitgesproken, dat de subsidiëring van de godsdienstige en geestelijke verzorging óók in de D.U.W.- en arbeidskampen nadere overweging behoeft en dat daarbij óók de verzorging van buitenkerke lijken door verzorgers van godsdienstige gezindte dient te worden betrokken. Tevens werd de regering in de motie uitgenodigd de uitwerking van dit standpunt in studie te nemen, van de resultaten daarvan aan de Kamer me dedeling te doen en in afwachting van een e- ander de omvang van dp sub sidiëring der godsdienstige en geeste lijke verzorging in de genoemde kam pen te beperken tot de daarvoor over 1953 toegestane gelden. Minister Suurhoff zeide het eens te zijn met de eerste twee punten. Hij gaf ook toe, dat het Humanistisch Verbond geen propaganda mag maken met overheidsgeld dit was namelijk door sommigen gevreesd maar een twee de geestelijke verzorger in de D.U.W.- kampen bleef volgens hem wel nodig, ook nadat de dijken gedicht waren. Die tweede verzorger was namelijk in de dagen na de watersnoodramp aan gesteld. Onverstandig noemde de bewinds man het de motie aan te nemen. [)E Kamer deed het toch en wel met 35 tegen 24 stemmen. Voor stemden K.V.P., A.R., C.H., de heer Van Dis van de S.G.P. en prof Lemaire van de K.N.P. en tegen P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. Er zal verder nu wel niets gebeuren. Het geld voor de tweede humanistische verzorger is gevoteerd en we zouden ons al heel sterk vergissen als de mi nister het niet uitgeeft ook. De aan genomen motie bindt hem staats- gLIJKËNS mededelingen van de Ne derlandse Fruittelers Organisaties heeft de Nederlandse fruitteelt de laat ste twintig jaar een aanzienlijke voor uitgang doorgemaakt, in concurrentie niet de Amerikaanse appelen, is de kwaliteit van ons fruit in hoge mate gestegen. Door vakonderwijs, opvoe ring van kwaliteit en productie, ge steund door wetenschappelijk onder zoek, de kwaliteifovoorschriften en dwingende voorschriften omtrent bena ming, is 'n modern bedrijf ontstaan, dat zich in alle opzichten met buitenlandse bedrijven kan meten. In 1939 was de oppervlakte fruitteelt 50.000 en thans Plm. 70.000 ha, «,vn rvan 43.000 appelen, 14.500 ha peren en voor het overige pruimen, kersen en kleinfrvit ieder Plm. 4 tot 5000 ha. Sedert de jaren 1935 tot 1939 steeg de fruitopbrengst van gemiddeld 2 millioen kilogram tot thans 6 millioen kg bij een stijging van het beteclde oppervlak van 40 pCt. Twintig ja° geleden was de gemid delde kwaliteit, van het Nederlandse fruit slecht. Nu kaft een goede kweker door kwaliteitsopvoering jaarlijks ko- rechtelijk bekeken namelijk ft* geen enkel opzicht. De heer Suurhoff heeft voorts mede gedeeld, dat hij bij de commissie, in gesteld door het Rijksarbeidsbureau, zal aandringen op spoed bij het onder zoek naar de mogelijkheden voor oudere arbeiders. Hij is bereid rekening te houden met het levensbeschouwelijke element in de organisatie van de schoolartsendienst en te bevorderen, dat meer schoolmelk aan de kinderen wordt verstrekt. De uitbreiding van de schooltand artsendienst en van het aantal rheuma- bedden in de ziekenhuizen waarom was gevraagd, stuit echter op bezwaren. De bewindsman erkende dat -men met de ordening van de ziekenhuis- bouw nog nooit geslaagd is. Deze kwes tie is verward als een Gordiaanse knoop geworden. Daarom heeft de heer Suur- (Van onze speciale verslaggever) AAN HET Middenstandsexamen Algemene Handelskennis hebben zich dit jaar 19.664 personen onderworpen, en daarvan slaagden er 11.348. In het Zuidhollandse gehuchtje Kamerik drie kilo meter ten Noorden van Woerden hebben we de intelligentste van die dikke elfduizend geslaagden gevonden: mevrouw A. Stoof - Hinrichs, of zoals ze hier in de buurt van Woerden zeggen: de vrouw van Cees Stoof. Deze 30- jarige moeder van vier levenslus tige kleuters tussen anderhalf en zeven jaar, die „op school altijd maar een matige leerling ivas", slaagde met een cijferlijst van lou ter tienen. Die prestatie ge leverd na een studie van nauwe lijks acht maanden bezorgde haar een fraaie bronzen legpen- holt een nota aan het kabinet overlegd. Een principiële beslissing kan nu over enkele weken tegemoet gezien worden. In afwachting daarvan wordt niet over aanvragen tot bouw beslist. Het wetsontwerp betreffende de tandtechnici is In een vergevorderd stadium van voorbereiding en kan bin nen enige tijd,, verwacht worden. Be paalde kleine gtoepen tandtechnici zullen de titel van tandheelkundige krijgen. £)E kwestie van het geneeskundig toe- zicht voor het huwelijk wilde de minister wel nagaan, maar hij meende, dat deze materie eerder ligt op het ter rein van de particuliere organisaties. Aan dr Mol van de K.V.P., dié' nog al jsombere klanken over de gezondheids zorg had laten horen, en die vooral ge pleit had voor overheidssteun aan par ticuliere organisaties, deelde de minis ter tenslotte mee, dat in 1946 voor dë gezondheidszorg in ons land op de be groting in totaal voor 9.7 millioen werd uitgegeven. In 1954 is dat bedrag 45,7 millioen. Voor de bestrijding der t.b.c. zijn deze cijfers respectievelijk 2.4 mil lioen en 9.2 millioen gulden en voor de kraam verzorging 0.16 en 2.9 mil lioen! Men kan er niet mee volstaan aldus de bewindsman dat de over heid alles maar betaalt ën dat de par ticuliere organisaties met dat geld haar taken uitvoeren zonder toezicht of medewerking van dé' overheid. Kr moet een royaal en loyaal samenspel zijn. men tot 80 a 90 pCt standaardkwaliteit-, d.w.z. smakelijk fruit zonder gebreken en voor het overige huishoudkwaliteit met kleine gebreken en keukenkwaii- teit met wat grotere gebreken, doch zonder val, wormsteek of rot. Aan de verpakking en het bewaren van fruit wordt op het ogenblik de grootste aan dacht besteed. Ondanks alle verande ringen, gepaard gaande met hoge kos ten en het stijgen van arbeidslonen en kosten van materialen en grondstoften met het twee- tot drievoudige, zijn vol gens berekeningen van de N.F.O. de veilingprijzen van fruit in vergelijking met 1940, ja zelfs met 1913, niet of vrij wel niet gestegen. De verbeteringen hebben geleid tot een veel nogere pro ductie, dus tot hogere omzetten, die ook voor de consument voordelig zijn gebleken. De Ned. Fruittelers Organi satie heeft zich thans tot 'tafel gesteld de huisvrouw vertrouwd te maken met de goede fruitrassen en de „verbi'uiks- kalender" hiervan, zodat men steeds het beste op de juiste tijd zai kunnen aanschaften. De medewerking van de kleinhandel in fruit ten behoeve van deze voorlichting is groeiende. Voer huisvrouwen worden zo aantrekkelijk mogelijke „fruitavonden" belegd. QE VIJF GROTE New- yorkse kranten heb ben het nieuws over de periode van 29 November tot 8 December, toen zij als gevolg van de staking der clichémakers niet konden verschijnen, als nog in haar Zondagsedi ties afgedrukt. De editie van de „New York Ti mes", de dikste van alle maal, omvatte 156 pagi na's en woog meer dan twee kilogram. De vijf kranten tezamen telden 1698 pagina's en wogen bijna zes kilo. Twee van de bladen gaven ook alle stripverhalen, die zij tij dens de staking hadden gemist. Talloze-. New Yorkers, die anders een paar straten ver lopen om hun Zondagskrant te kopen, namen nu hun auto mee. De reacties varleerden van opgeto gen commentaren van huisvrouwen, die kon den zwelgen in de vele extra pagina's met ad vertenties, tot klachten van uitgeputte kranten verkopers met ontzette armen en kromme rug gen. TN DE DUITSE haven stad Bremen is de eer ste kunstmatige straat verwarming van Duits land in gebruik genomen. De burgers van Bremen kunnen nu in December winkelen in een zomerse warmte van 75 graden. De straat met deze pri meur die Sögestrasse is een goede honderd meter lang en wordt aan beide zijden verwarmd door speciale gaskachels, die zelfs op de guurste winterdag voor een beha- gelijk klimaat kunnen zorgen. Deze gasinstalla ties hebben drieduizend mark gekost en ze ver bruiken slechts voor an derhalve mark per uur-. Zij kunnen zowel een warme gloed over een groot oppervlak versprei den als haar hitte op 'n enkel punt concentreren. De apparaten zijn zo ge plaatst, dat een viswinkel in de straat niet in de hitte-zone valt. QP DE LAATSTE reis van het Noorse schip „Luksefjell" naar Canada voer de matroos Alfred Soudemonte mee, die in Antwerpen had gemon sterd en volgens de ka pitein een van de beste roergangers was, welke hij ooit had gehad. In Ottawa vocht Alfred op het leven af met andere leden van de bemanning, die hem „verwijfd" von den, en hij toonde op de vuist heel wat mans le zijn. Zijn verwijfdheid was echter niet helemaal denkbeeldig, want bij de passencontröle door de Canadese douane bleek Alfred een meisje te zijn en wel de achttienjarige Belgische Jeanne Mutton. Zij wilde naar Canada immigreren. Alfred Jean ne kwam echter in de cel terecht en werd ver volgens weer op een schip naar de lage landen teruggezonden. De Cana dese senator Horner heeft nu echter gezegd, dat hij haar reis wil be talen, 'indien zij de immi gratie-moed nog niet heeft opgegeven. De sena tor vond het een schande zo'n meisje achter de tra lies te zetten en zei, dat Canada grote behoefte had aan dergelijke be koorlijke Kenau's. TUSSEN DE Franse wijnboeren en wijn- minnaars enerzijds en de Frans-Amerikaanse coca cola-maatschappij ander zijds is een jarenlange strijd gevoerd, welke nu eindelijk tot een defini tief einde is gekomen. De raad van beroep heeft een aanklacht, dat coca cola schadelijke bestand delen en dus op grond van de Franse warenwet op dranken en niet-er- kende geneesmiddelen niet zou mogen worden verkocht, in hoogste in stantie behandeld en ten slotte ongegrond ver klaard. Hetgeen een triest symptoom van de ze tijd is, die overwin ning van de cola op de ■wijn. QP DE 'ROMEINSE Piazza di Spagna was paus Pius XII enkele da gen geleden uit zijn auto gestapt om bloemen neer te leggen bij het beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen. „Hallo, mijn heer de paus!" riep eens klaps een luide stem uit de belangstellende me nigte en toen de paus verbluft het hoofd om wendde, staarde hij in een verblindende blitz- lamp. „Dank u welmijn heer de paus!" riep een Amerikaanse toerist en thousiast en borg zijn camera weer op. Waarop de paus hem zijn zege gaf. Mevr. Stoof temidden van haar gezin. ning van het ministerie van Eco nomische Zaken. E hebben deze dame in haar propere nieuwe huisje in Kamerik eens op gezocht. „Een bekeuring van mijn man, heeft me tot de studie gebracht", ver telde ze. „Mijn man is groothandelaar in autobanden, maar beoefent naast de groothandel ook de kleinhandel. Omdat 'ie geen erkenning had, kreeg 'ie last met de B.O.V.A.G. Na die bekeuring van vorig jaar November, vond ik het welletjes. Ik wist m'n man ertoe te brengen te gaan werken voor z'n vak diploma vulcaniseren in Januari a.s. moet hij examen doen en zelf begon ik aan het Middenstandsdiploma Alge mene Handelskennis. Het liep in het begin niet mee. Het duurde lang voor ik m'n boeken kreeg en we hadden ook nogal met ziekte te kampen. Maar goéd, in Mei durfde ik het schriftelijk examen toch wel aan. Vroeger ben ik op een Mulo-school in Den Haag ge weest. Die ondergrond heeft me de studie verlicht, al was ik nooit een uitblinker. Als het moet, kan je wel wat. En ik voelde, dat het moest. In het huishouden had ik gelukkig een hulpje. Was dat er niet geweest, dan zou het me, geloof ik, nooit gelukt zijn". Welke vakken studeerde U?" Boekhouden, handelsrekenen en Nederlandse taal vi»or het schriftelijk gedeelte, en handelskennis, rechts- en wetskennis, en bedrijfsleer voor het mondeling gedeelte. De uitslag op 22 Juli in Gouda was natuurlijk een grote verrassing. En ik dacht nog wel, dat ik m'n schriftelijk in Mei maar matig ge maakt had. In Juli ben ik expres om te Studeren een week in pension gegaan in een klein plaatsje in Limburg. Het regende gelukkig de hele week". Nog leiding gehad bij de studie? Ja, één uur per week ging ik naar les bij meneer A. G. de Ruyter in Woer den, eén leraar boekhouden M.O. Van de zes, die aanvankelijk in mijn stu die-clubje zaten en waarvan er maar vijf aan het examen toekwamen, slaag den er drie. In 1944 is het nog één keer eerder voorgekomen, dat iemand met alleen maar tienen het diploma kreeg. Meneer De Ruyter is er.g trots op m'n prestatie en als hij geweten had, waar voor we 28 November jl. op het minis terie van Economische Zaken ontboden werden, was 'ie meegegaan Ons dunkt, mevrouw Stoof heeft pun ten genoeg en kan haar eigen bood schappen wel doen. Heel Kamerik is trots op haar. Enfin, laat haar nu maar eens rustig de balans opmaken. Het is wel aan haar toevertrouwd. UITVOERIG hebben de minister en de staatssecretaris van O. K. en W. Mr Cals en mej. Dr de Waal Maandag avond in de Tweede Kamer geant woord op de opmerkingen die op hun begroting voor 1954 waren gemaakt. De salarissen van de inspecteurs bij het L. O., zo meende de minister, be horen evenals de lerarensalarissen met ingang van 1 Januari 1953 dus met terugwerkende kracht verhoogd te worden. Uitvoerig gingen de minister en de staatssecretaris in op een aantal kwes ties het Hoger Onderwijs betreffende. Laatstgenoemde deelde ten aanzien van het Nijverheidsonderwijs mede dat de overbevolking van de Lagere School in 1958 zal overslaan naar de Nijver heidsscholen. Ze was voornemens om daaraan alle aandacht te schenken. Des nachts om half één toen de Ka mer midden in de replieken zat kwam de heer Roosjen (AR) plotseling met een motie mede ondertekend door de WD, PvdA en de KVP waarin ge vraagd werd ter „ontknikking" van de onderwijzerssalarissen om in het be zoldigingsbesluit de datum 1 Januari 1953 te veranderen in 1 -Januari 1948. Hij hgd er nl. over geklaagd dat de minister weigert de „ontknikking", dat is de gelijkmaking van de grondsala- rissen van het onderwijzend personeel in plaats van op 1 Januari 1953 tot I Januari 1948 gelijk bij de aktebezitters geschied is, terugwerkende kracht te .verlenen. De heer Roosjen was niet de enige die een motie indiende. Ook de heer Lucas van de KVP de poneerde er nl. een op tafel. Het toetrof het rechtsherstel der lerarensalarissen en constateerde dat dit „rechtsherstel-1947" in verband met het verschil in behandeling tussen de leraren bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en de leraren bij het middelbaar nijverheidsonder wijs bij de leraren bij het voorbe reidend hoger- en middelbaar onder wijs op gronden van rechtvaardigheid verleend had moeten worden en no digde de regering uit de nodige maat regelen te nemen of alsnog over de ter- .miio 1 Januari 1947 tot 31 Augustus 1947 de op 1 September 1947 ingegane salarisverhoging uit te betalen. Om half twee 's nachts kwam minis ter Cals weer aan het woord om in tweede termijn de sprekers te ant woorden en zijn mening over de beide moties te zeggen. De waarnemend voorzitter, prof. Ger,brandy had blijkbaar geen haast. Om twaalf uur had de communisti sche heer Gortzak gevraagd de hijeen- komst te sluiten en de volgende dag voort te zetten. Doch prof. Gerbrandy repliceerde met een: „Toen ik als mi nister van Justitie voor het eerst mijn begroting moest verdedigen, bleef de president tot half drie door vergade ren. Hc heb het toen volgehouden en zal het ook nu vast en zeker tot dat tijdstip kunnen uithouden. De Kamer had plezier enverga derde door. Maar .minister Cals vond het om goed half twee wel welletjes. De voorzitter streek de hand over het hart en zo ging de Kamer om vijf minuten over half twee uiteen. het beroemde huidgeneesmiddel (Advertentie, Ing Med Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik voor onderstaande een plaatsje in uw blad willen hebben. De laatste dagen heb ik enige malen door de radio horen spreken over hot probleem van de consumptiemelk, d.w.z. gestandaardiseerde melk of volle melk. De nieuwsberichten gaven zonder na der commentaar de mededeling, dat de verkoop van volle melk om technische redenen niet mogelijk was, in een later gesprek tot de huisvrouwen gold de bewering dat de gestandaardiseerde, dus de 2 y, melk veel gezonder was dan de volle melk, de laatste zou bo vendien ook te duur worden voor het publiek. Ik ben geen insider in deze melkma- terie en daarom zal deze kwestie mij ook wel volkomen onduidelijk zijn. Wij zijn het grootste zuivel-exporterend land ter wereld, de afzet gaat lang niet altijd even vlot en op sommige tij den zitten de koelhuizen met enorme voorraden boter, bij ruiming hiervan is de kwaliteit dermate achteruit gegaan dat grote kwanta door do industrie moeten worden verwerkt, de rest gaat voor lagere prijzen als koelhuisboter naar de consument. Ik meen dat de standaardisatie is in gevoerd om mede te werken de devie- zenpositie te helpen versterken, dit ar gument 'is nu toch vrijwel komen te ver vallen; onze devieaenpositie vertoont zelfs een oyerschot. Waarom nu toch deze 2y, melk gehandhaafd, deze melk is reeds een dag oud als de be zorging aanvangt, de kwaliteit is dik wijls twijfelachtig en zelfs de poes haalt er haar neus voor op. Weet u wel, dat gedurende vele jaren vóór de oorlog b.v. te Amsterdam als minimum-eis gold 2.8% vet, bij straat- contróle werden partijen onder dit ge halte in beslag genomen en vernietigd. En nu is er plotseling niets, beter dan de 2 IC melk! Volle melk te duur, neem de proef eens op de som; als de consument vrij was in zijn keuze tussen beide soorten zou de kwaliteitsmelk het zeker win nen. Er is ook nog altijd zo iets als een zuivelpot met vele millioenen, zou hier uit niet een eventuele te hoge prijs kunnen worden bestreden? Het afgelopen baconcontract met En geland heeft aan de regering een ver lies opgeleverd van tien millioen gul den, hiervoor hebben de Engelsen goed koper varkensvlees gegeten; waarom dan niet enkele millioenen voor eigen landgenoten bij de melk gelegd? De roomboter is reeds voor grote la gen van ons volk onbereikbaar, geef ons land dan tenminste volle melk. Trouwens de radio zorgt wel in de voedingspraatjes voor de margarine- reclame. Is dit niet tegenstrijdig in een land, waar wij in de roomboter zwem men? Als ik goed ben ingelicht bedraagt de grondprijs voor de melk 20.8 ct. per kg melk bij een vetgehalte van 3.8%. Waarom moet dan, gezien deze richt prijs, de consumptie volle melk te duur worden? De schakel boerderij tot con sument behoeft toch waarachtig niet langer te zijn dan voorheen. Het is juist de standaardisatie met alle hieraan ver bonden werkzaamheden, die de 2 melk duur en vaak onsmakelijk maakt. Mijnheer de Redacteur, ik hoop dat door middel van dit schrijven bereikt kan worden dat een insider in deze ma terie deze melkkwestie eens eerlijk en voor een ieder duidelijk uit de doeken zal doen. Met dank voor plaatsruimte zie ilc gaarne de reactie tegemogt. K. LEEUW Mzn A.30, Berkhout. Alkmaar, 14 Dec. 1953. Geachte lezer. Hebt u Zondag het AVRO-radio- journaal beluisterd? Ik hoop het. U zult dan allereerst president Eisenhower een gedeelte van zijn rede hebben horen uitspreken. Heeft u het kunnen volgen? Ik niet. Toen was er een toespraak van de burgemeester van Rotterdam, die in afschuwelijk Engels de kapitein van het zoveelste schip dat in Rotterdam binnenviel, toesprak. Deze stuntelde ook iets terug en maakte zijn excuus, dat hij Engels zo moeilijk vond. Do derde in het rijtje was de Pakistanse minister, die hel er vrij goed afbracht, beter dan de interviewer, die nogal naar woorden moest zoeken en meende m zeer slecht Nederlands 't geheel te moeten vertalen. Welke conclusie trekt u nu, indien u zicli tepminste van 't bo venstaande rekenschap geeft? Volgens mii zal alleen snelle invoering van Es peranto een einde maken aan deze ta- lencbaos. En zou het ook nog andere voordelen kunnen hebben? EEN ESPERANTIST. (Naam on adres van inzender - waar om ondertekent hij niet voluit? - zijn ons bekend. Red.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3