VVV toonde zich tevreden het bezoek in dit jaar over enda GRATIS! Stad en omgeving Moet Alkmaar uitzien naar nieuwe attracties? Hof van Olijven" aangrijpend katholiek toneelspel Het woordje „wist" scheelde verdachte drie maanden De Hoofdstad Operette komt Zaterdag met Wiener Blut U krijgt 'm tot 31 DECEMBER LAATSTE NIEUWS Verzoek tot verplaatsing van bloemenklok Hoe druk het was op top-Vrijdagen VERMOUTH STEFANO (rood of wit) Wijnkelder KRAAKMAN Regering zal Bello niet helpen BURGERLIJKE STAND Toneelvereniging kweet zich met grote toewijding van zware taak Verheffing van de angst GALLIPOLI Alkmaardersgaan minder uit Jongeman stal tas uit auto MEER HUUR EN HOGER TARIEF VOOR WATER Lente in de Hout Koe op hol Opzettelijke heling niet bewezen Rijke montering in Wenen vervaardigd Voor losse krachten nieuw contract Meetinstallatie voor gas levering aan Bergen J. Laniel candidaat voor presidentschap DINSDAG 15 DECEMBER 1953 „WANNEER wij een terugblik tverpen op het bijna verlopen jaar, dan zouden wij kunnen zeggen, dat 1953 voor het vreemdelingen- bezoek aan onze stad een alleszins bevredigend beeld vertoontaldus deelde de voorzitter van Alcmaria VVV", de heer D. J. Scheffel, gisteravond tijdens de in de „Harmonie" gehouden algemene leden vergadering mede. Naar schatting bezochten dit jaar t.e.m. 31 October 215.000 toeristen Alkmaar tegen 210.000 in het vorig jaar. Naar verder uit het jaaroverzicht van de administratricemej. J. Hillerström, bleek, bedroeg het aantal overnachtingen 9555, w.v. 2703 buitenlanders, tegen vorig jaar 9947, w.v3255 buitenlanders. Het aantal door de VVV ver strekte inlichtingen was 8105 v.j. 7388terwijl 4278 4294personen het VVV-bureau bezochten. Het aantal leden van de VVV steeg van 548 tot 555. In totaal beklommen dit seizoen 14634 personen de Waag toren tegen 13657 in het vorige jaar. Het voorseizoen was iets minder dan vorige jaren, hetgeen voor een deel werd geweten aan de Kronings feesten in Engeland. Het hoofdseizoen kenmerkte zich evenwel door een overweldigend aantal bezoekers. De cafes, restaurants en midden- standsbedrijven zijn over het algemeen zeer tevreden. VADAT de heer D. J. Scheffel enige gevoelvolle woorden had gewijd aan de nagedachtenis van de heer G. Grondsma en met dankbaarheid had getuigd van het werk, dat het afgetre den bestuurslid, de heer G. L. v. d. Post voor de WV heeft verricht, bracht spr. een moeilijke kwestie ter sprake. Op de Vrijdagen in het hoogseizoen zijn er nl. talrijke toeristen, die niets van de kaasmarkt kunnen zien en dan te leurgesteld huiswaarts keren. De ver wachtingen voor het bezoek in 1954 zijn weer hoog gespannen. Reeds thans ont vangt de VVV talrijke aanvragen, voor al van onze Oosterburen. De vraag rijst hoe wij bij een toenemend verkeer de mensen straks allemaal behoorlijk kun nen ontvangen. Buiten de drukke seizoendagen blij ven de toeristen zij het in aanzien lijk geringer aantal Alkmaar bezoe ken. De VVV tracht hen zoveel moge lijk de schoonheden onzer stad te laten zien. Daarbij doet het ons deugd, aldus de heer Scheffel, dat onze stad door het goede onderhoud en de verfraaiing van de plantsoenen aantrekkelijker wordt gemaakt. Ook het plaatsen van banken voor vermoeide wandelaars voorziet zeker In een grote behoefte. Wij hooen dat daaraan nog geleidelijk uitbreiding zal kunnen worden gege ven, zodat vreemdeling en stadgenoot zich op de meest pittoreske plaatsen kunnen vermeien. Al blijft de kaasmarkt dc magneet Voor Alkmaar, toch dient de vraag te worden gesteld of zo langzamerhand niet moet worden uitgezien naar nieuwe attracties. Zo denkt de voorzitter b.v. aan een attractie als die van de fraaie stad Bern in Zwitserland, waar elkeen vooral ook „de berenkuil met levende beren" wil gaan zien. Hoe graag zou ik persoonlijk bijv. ook een of meer fonteinen in onze stad zien, o.a. in de Kennemersingel, zodat alle daar pas serende toeristen zich door deze blik vangers zullen laten verleiden meer van onze stad te gaan zien. De heer Scheffel brak tenslotte een lans voor het inrichten van comforta bele wachtkamers voor autobusreizi gers. Dank bracht de praeses aan allen die het VW-werk daadwerkelijk heb ben gesteund en richtte zich in het bij zonder tot de administratrice, mej. J. Hillerström en haar assistente, mej. H. Langedijk. Spr. hoopte ook in 1954 op deze medewerking te mogen rekenen in de hoop en verwachting, dat de taak in het volgend jaar aanzienlijk ver zwaard zal worden door de te houden herdenkingsfeesten van het 700-jarig bestaan van de stad en de vele con gressen en bijeenkomsten, welke dan in Alkmaar zullen worden gehouden. \\'AT de propaganda betreft, kan wor den gemeld, dat een kleine kleur rijke affiche is ontworpen, welke in de portiersloges van binnen- en buiten landse hotels de aandacht op Alkmaar zal vestigen. De folder, waarvoor de gemeente een financiële bijdrage van f 7000.leverde, is thans nagenoeg ge reed. De kaasexpresse, welke een suc ces is gebleken, zal hopelijk volgend jaar weer rijden. De VW zal een des betreffend verzoek tot de NS richten. De voorzitter wenste vervolgens het bestuurslid, de heer F. A. H. Otten, die in het St Elisabethziekenhuis een ope ratie heeft ondergaan, van harte beter schap en deed vervolgens enige mede delingen over een gecombineerde di rectie VVV „Alcmaria" en Federatie van WV's. Zoals bekend, neemt de WV een afwijzend standpunt in en wordt vooralsnog ook niet tot de be noeming van een eigen directeur over gegaan. De begroting voor 1954 sloot met een bedrag van f 11.915,Opgemerkt werd, dat de motorraces dit jaar geen voor deel hebben opgeleverd. Dhr Scheffel was van oordeel dat er een tendens is van een mindere belangstelling voor de races. Men zal het evenwel nog even aanzien. De heer E. Mak deelde mede, dat „Alcmaria" overigens alleen een aandeel heeft in de winst en niet in het verlies. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer D. v. d. Pol. De heer W. Middelbeek werd herkozen. Het zelfde was het geval met de bestuurs leden de heren P. E. Dodenhuis, P. Kokkes en W. Schmidt. In de vacature- G. L. v. d. Post werd voorzien door de benoeming van de heer G. Kaper. Op IX Februari zal in ,,'t Gulden worden belegd. Het programma ver meldt het optreden van Georgette Hagendoorn. Tijdens de rondvraag werden wen sen geuit ten aanzien van het ver strekken van sluitzegels en het ver tonen van films over Alkmaar tijdens de winterse Vrijdagen. Deze zaken zul len in handen worden gesteld van de PPC. Van de zijde van de kaashandel kwam het verzoek tijdens het hoogsei zoen de entree tot de markt vrij te houden, opdat de kaashandelaren in ieder geval de markt kunnen bereiken. In het afgelopen seizoen is het voor gekomen, dat de directeur van een grote zuivelfabriek, die het midden terrein wilde betreden, door de politie werd teruggestuurd. Dergelijke inci denten zijn niet bepaald bevordelijk voor het voorbestaan van de markt, die door de zuivelwereld wordt gesub sidieerd. Op verzoek van de leden van de WV zal het bestuur het gemeentebestuur verzoeken de Bloemenklok, welke thans vergeten 'n de Hout ligt, weer te verplaatsen naar een meer in het oog vallende plek in de stad. Mede met het oog op de komende Stads feesten acht men dit ten zeerste ge wenst. In dit verband werd tevens ge wezen op de ontredderde staat, waar in de Molen van Piet sinds de ramp nacht verkeert. Aangedrongen werd op een snelle reparatie. Een van de aanwezigen achtte ten slotte de opbrengst aan contributies (f 4250.zeer laag. De financiële commissie zal deze zaak opnieuw be zien. Tot besluit van de vergadering wer den de films „Welkqm in Nederland" „Aalsmeer" en „Het schot is te boord" vertoond. De firma Flandria verzorgde de projectie van deze films, welke de onverdeelde aandacht van de Vlies" een feestpropaganda-avond aanwezigen genoten. J-JOE druk het was op enige Vrijdagen in het afgelopen seizoen blijkt uit onderstaande cijfers van op de Alkmaarse parkeerterreinen ge- auto's, bussen en vrachtwagens. Pers. auto's Vrachtauto's Bussen 26 Juni 392 69 83 24 Juli 716 57 57 31 Juli 803 60 62 7 Augustus 802- 61 55 14 Augustus 671 59 54 4 September 359 62 24 DINSDAG VICTORIA THEATER, 8 uur; De raadselachtige mr Motto (14 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: De dertiende getuige (14 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Robin son Crusoë en Co. (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: 't Is feest in Parijs (18 jr). GULDEN VLIES, 8 uur: Toneelavond Diengt Welzijnszorg Leger. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7 uur: Kinderavond Bloemwijk. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Film liga. WOENSDAG VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: De raadselachtige mr Motto (14 jr). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: De dertiende getuige (14 jr). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Robinson Crusoë en Co. (a.l.). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: 't Is feest in Parijs (18 jr). GULDEN VLIES, 8 u.: Selskip Friso. WAPEN VAN HEEMSKERK, 10 uur: Vergadering kuikenfokkers. 8 uur: Vergadering Land- en Tuinbouwjonge- ren. HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: Dr A. Melchior spreekt voor het Nut over Oost-Afrika (met film). CAFE HARING, 8 uur: Vergadering kapperspatroons. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Het geheim van de Madonna (18 jr). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 10.34 23.21 Woensdag 11.46 0.10 TE CAMPERDUIN Dinsdag Woensdag hoog 10.48 23.26 12.01 0.15 laag 4.48 17.26 6.01 18.15 per literfles 3.95 bij iedere fles een leuk bodega-glas gratis! aan de Platte Steenenbrug Verdronkenoord 114, tel. 2604 (Advertentie, ing. LVleü.) In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting 1954 van Ver keer en Waterstaat is medegedeeld, dat met betrekking tot de voorgenomen opheffing van de lijn Alkmaar- "ergen aan Zee in 1955 de regering g aan leiding ziet de helpende hand te bieden voor dc vervoersvoorziening tussen Bergen en Bergen aan Zee na de zo mer van 1955. Het vervoer op dit bin nen één gemeente gelegen traject is een gemeentelijke aangelegenheid, waar mede het Rijk ook in verband met de consequenties zich niet kan in laten. Geboren: Jetze N., z. van J. Bak ker en Y. Heggelaar. Franciscus A., z. van C. H. de Ruyter en B. Erich. Getrouwd: Cornelis C. J. Raij- makers en Johanna J. Halman. O v e r 1 eden Carl G. Habich, 66 jaar, wed. van M. Molenaar. 99 Een stralende kerstboom, een stralende moeder in haar gezin en de zoete Italiaanse wijn Kerst op zijn best! Sratis miniaturen. Prijzen v.a. 2.90 UIT het overzicht over 1953 van de administratrice van de VVV, mej. J. Hillerström, publiceren wij enige interessante cijfers over het bezoek aan bioscopen, toneel voorstellingen, dansgelegenheden, sportwedstrijden e.d. Het betreft hier de cijfers t.e.m. October van de jaren 1952 en 1953. 1952 Bioscopen 383702 Toneelvoorst. 16036 Concerten 11464 Cabaret, Circus en Dancings 85579 Sportwedstrijden 103080 Tentoonstellingen 12229 1953 119404 10192 7895 90143 93369 20513 (Advertentie Ing Med.) Een 19-jarige jongeman heeft gister avond uit een op de Stenenbrug gepar keerde auto een actetas met inhoud gestolen. De wagen was niet afgesloten. Dezelfde avond nog heeft de politie de dader kunnen grijpen en de tas, die aan een vertegenwoordiger toebehoorde, in beslag genomen. De jongeman, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, is in verzekerde bewaring ge steld. De bewoners van de aan de gemeente toebehorende huizen kunnen alvast re kening houden met de per 1 Januari ingaande huurverhoging. B. en W. heb ben de raad voorgesteld hiertoe over te gaan voor die percelen, die hiervoor in aanmerking komen. Over de huur verhoging van onroerende goederen, die niet tot een woning kunnen wor den gerekend, zal een nader voorstel worden gedaan. Met ingang van de zelfde datum zal aan de bewoners van alle huizen de verhoging worden door berekend, die de PWN heeft ingevoerd voor de levering van water. Deze ver hoging bedraagt 20 tot 25 procent. QE VERHEFFING van de menselijke anyst is de grondgedachte in „De Hof van Olijven" („Les dialogues des Carmelites") van de katholieke Fran se schrijver Georges Bernanos, welk stuk gisteravond door „De Toneelver eniging" voor een volle Gulden Vlies- zaal werd gespeeld. Bernanos heeft in „De Hof van Olijven" een van zijn laatste werken gepoogd te zeggen, dat de heilige doodsangst van Chris tus aan iedere menselijke angst zijn betekenis geeft en er zoals de au teur het zelf uitdrukt steeds in aanwezig is. Op 17 Juli 1794 werden zestien Car- mélitessen te Compiègne, die zichzelf als zoenoffer voor het bloedbad dei- Franse revolutie hadden gewijd, ge guillotineerd. Rondom dit historische gegeven heeft Bernanos zijn toneelspel opgebouwd, dat voor verreweg Ket be langrijkste deel bestaat uit de dialo gen der nonnen, die zich voorbereiden op de dood. „De Toneelvereniging" heeft zich met de opvoering van „De Hof van Olijven" een zeer zware taak opge legd en zich hiervan met grote ernst en toewijding, zij het niet zonder fei len, gekweten. Bé Schenk als de zieke moeder-overste was waardig en be heerst, doch in de sterfscène te pa thetisch in haar angst. Marie Hamel als haar opvolgster was vol wijsheid en menselijkheid, doch soms wel een wat al te gemoedelijke burgerjuffrouw. De kleine, spitse Els Bouwman ver tolkte overtuigend de rol van het door angst verteeerde en verbijsterde aristocratenmeisje Blanche, dat even eens toetreedt tot de strenge, contem platieve orde der Carmélitessen en uiteindelijk, op het critieke ogenblik, haar angst weet te overwinnen. Mary Smithuysen als Mère Marie was de apostel van het martelaarschap. Zeer gaaf beeldde zij deze vurige, sterke non uit. Benita Groenier was vertede rend als de levensblijde en naïeve zuster Constance en liet niet na door haar eenvoudige menselijkheid bij her haling een glimlach op te roepen. Fer dinand Sterneberg bleef wat vaag in zijn rol van de Markies de la Force, de vader van Blanche. Hans van Meer- ten als de rector was dikwijls teveel de zalvende toneelpriester, maar had ook zijn betere momenten. Het is ondoenlijk alle medespelen den (een-en-twintig) te memoreren. De nonnen waren gelukkig geen vol maakte wezens, maar menselijke fi guren met zwakheden en een gezonde liefde voor het aardse bestaan. De mannenrollen deden ons weinig, maar waren ook niet van belang. „De Hof van Olijven" is ongetwijfeld een sterk en aangrijpend stuk, maar is met zijn een-en-twintig taferelen toch niet in staat om de „normale" toneel liefhebber voortdurend geboeid te houden. Het was aanvankelijk bedoeld als flimscenario, doch bleek daar uiteraard ongeschikt voor te zijn. De langdurige dialogen dragen een grote rijkdom aan diepe en schone gedach ten, maar spelen zich zozeer louter in een katholiek-religieuze sfeer af, dat veel verloren gaat voor hen, die niet in deze katholieke gevoels- en gedach- tensfeer thuis zijn. De Franse regisseuse, Marcelle Tas- sencourt, heeft het stuk met haar strakke en vernuftige regie cachet en stijl gegeven. De decors van Weynand Grijzen waren eenvoudig en indruk wekkend. B. D. De bomen van de Hout grijpen met hun kale armen vergeefs naar een koes terende zonnestraal, die zij enige tijd hebben ontbeerd en die zij door de lente-temperatuur eigenlijk reeds had den verwacht. De zachte weersomstan digheden hebben niet alleen het loof hout in verwarring gebracht. Ook de bollen zijn hier en daar al boven de grond gekomen en de lijsters geven elke dag in de Hout hun concerten alsof ze nooit van een Decembermaand hebben gehoerd. Een koe. die er niets voor voelde om voor kerstbout te dienen, is gisteren tijdens de markt op hol geslagen. Het dier werd op de Laat opgevangen. Het had geen schade aangericht. Indien U zich na 15 December abon neert op ons blad, ontvangt U de tot 31 DECEMBER a.s, verschijnende nummers gratis. Geeft U nog heden op bij ons bureau if bij een der bezorgers en agenten! Het woordje „wist" is voor de 39-jarige Alkmaarse caféhouder Pieter B. een geluk geworden, want zijn verdediger, mr D. H. Buiskool, slaagde erin de po litierechter, mr J. N. Alblas, ervan te overtuigen, dat zijn cliënt niet had ge weten, dat de 7 balen meel, die hij van een chauffeur had gekocht, van diefstal c.q. verduistering afkomstig waren. Mr. Alblas repliceerde, dat verdachte wel kan hebben vermoed, dat het geen zuiver zaakje was, maar aangezien de dag vaarding slechts sprak van weten en niet van vermoeden, besloot hij tot vrij spraak van de tenlaste gelegde opzettelijke heling. Dat scheelde dc caféhouder maximum drie maanden gevangenisstraf, die de officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga tegen hem had geëist. De genoemde chauffeur, W. H. uit Veendam, die reeds in Haarlem tot een maand gevangenisstraf is veroor deeld, had in Wormerveer, bij Wessa- nen, teveel zakken met meel opgela den en het overschot aan B. van de hand gedaan. Dat was enige malen ge beurd en de transactie had in totaal 7 balen en een hoeveelheid lijnkoe ken omvat. De vraag was thans of B„ die het meel aan de veehouder Van S. had verkocht, wist, dat de zakken op onrechtmatige wijze waren verkregen. De chauffeur verklaarde, dat hij al leen had gezegd, dat hij een paar ba len „over" had en daaruit concludeer de de raadsman, mr Buiskool, dat het dus niet vaststond, dat zijn cliënt wist, dat hier misdrijf in het spel was. De officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, was van deze onschuld niet zozeer overtuigd. Verdachte had moe ten weten, dat een chauffeur niet zo maar meel „over" heeft. Bovendien vond spreker het zeer bevreemdend, dat de man juist de verdachte als ko per had gezocht. Een caféhouder heeft toch niets met meel of lijnkoeken te maken, zei de aanklager en hij sprak daarbij de veronderstelling uit, dat de dieven in het bewuste café, dat in dis tributietij d een centrum van bonnen- handel was, nu een gemakkelijk afzet gebied voor hun waar vinden. Spre ker eiste een gevangenisstraf van drie maanden. Mr Buiskool meende, dat de officier de verdachte en diens café wel wat al te zwart had geschilderd. Een paar overtredingen in distributietijd recht vaardigen niet dit harde oordeel, al dus spreker. Hij wees er vervolgens op, dat zijn cliënt een normale prijs voor het meel had betaald, zodat er niets was, dat het vermoeden van een misdrijf wettigde. B. had slechts een winst gemaakt van 19,Eveneens maakte spreker bezwaar tegen de op merking van de officier, dat B. de chauffeur tot het misdrijf had aange spoord door voor de afname van het meel te zorgen. Mr Alblas kwam tenslotte tot de bovenvermelde uitspraak. Geweld. Niet minder dan vijf verdachten van om en nabij de twintig verschenen voor de politierechter wegens het moleste ren van de heer Joon uit Heerhugo- waard. De vijf knapen, Petrus O., Jo hannes van H., Franciscus van der G., Adrianus H. en Nicolaas L., allen uit Koedijk bevonden zich in de nacht van 21 op 22 September in Zuidschar- woude toen het echtpaar J. hen op de fiets naderde. Een van de „heren" had zijn fiets dwars op de weg geplaatst en toen de heer J. hem verzocht de passa ge vrij te laten, kreeg hij een slag op zijn wang, waarna prompt een vecht partij volgde, die de aangevallene zijn ondergebit deed verliezen en het bo- vengebit dwars in de mond bracht. Aangezien dit een allerminst aange name situatie is moest de heer J. even de strijd staken en dat was voor de vijf helden het sein om het slagveld te verlaten. Zij spraken af, dat als er iets van zou komen allen zouden verkla ren, dat J. het eerst geslagen had. En daarmede was de grond onder hun voe ten verdwenen, want de Rijkspolitie die het onderzoek leidde ontdekte ook het toestaan van deze afspraak. De Hoofdstad Operette, de voort zetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, geeft Zaterdag 19 December in 't Gulden Vlies te Alkmaar een voorstelling van Wiener Blut, de on sterfelijke operette van de walsen- koning Johann Strauss. Met dit werk is het gezelschap, dat onder directie staat van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, begin September in een aantal voorstellingen voor een bij zonder enthousiast publiek te Hilver sum zijn tournee 1953'54 begonnen, welke tournee het ensemble door alle delen van het land zal voeren. Wiener Blut is een klassieke operette, de laatste van Johann Strauss, waar van de melodieën over de gehele we reld ongekende populariteit genieten. In de hoofdrollen van dit aantrekke lijk werk treden op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Herman Valsner, Claire Clairy, Tony Diamant, die dit seizoen voor het eerst aan het ensem ble is verbonden en Mizzy van der Lans. Voorts werken mede: Rudolf Kat, Ad Heerings, Ali van Norden, Lise Bremer, Tineke Ebbenhout, Nel de Jong, Annie van Sehooten, Karei Wijn bergen, Bert Bijnen Peter Nieuwen- huyzen en Wim v. d. Velde. De regie wordt gevoerd door Otto Aurich, die ernaar heeft gestreefd deze operette te maken tot een hoogtepunt in de series voorstellingen welke de Hoofdstad Operette in de jaren van haar bestaan heeft gegeven. De muzi kale leiding berust bij Alfred Salten. Gezien het succes dat de montering van de in het seizoen 1952—'53 ge speelde operette G'schichten aus dem Wienerwald bij het publiek heeft ge had, heeft de directie van het ensem ble besloten de costuums, ondanks de enorme kosten die daaraan verbonden zijn, opnieuw te laten uitvoeren door Lambert Hofer te Wenen, naar ontwer pen van mevrouw Reis-Kromes. De officier van Justitie eiste tegen Petrus O., Johannes van H. en Fran ciscus van der G. een boete van f 50 of 30 dagen. Tegen Adriaan H. en Nicolaas L. vorderde bij f 30 of 15 dagen tucht school. Mr W. Buers, die als verdediger op trad van Nicolaas L. achtte het mede daderschap van zijn cliënt niet bewezen omdat de gezamenlijke opzet om een misdadig feit te plegen niet kon wor den aangetoond. De vechtpartij was zeer onverwacht ontstaan. De politie rechter mr J. N. Alblas veroordeelde tenslotte Franciscus van der G., van wie vast stond, dat hij had geslagen tot f 50 of 25 dagen. De andere werden vrijgesproken. Het arbeiösovereenkomstenbesluit van het gemeentepersoneel, dat op arbeids contract in dienst is genomen, zal ge heel worden vernieuwd opdat sommige bepalingen van het besluit in de loop der jaren verouderd zijn. Zij dienen voor zoveel dat overeenstemt met de positie van de arbeidscontractanten zoveel mogelijk te worden aangepast aan de rechtspositieregeling van de ambtenaren in vaste en in tijdelijke dienst der gemeente. Zo kan een verbetering worden aan gebracht in de aanspraken op door betaling van loon bij ziekte en onge- val. Verder dienen de bepalingen in zake gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire beloning te worden aan gepast aan de jongste wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement. Het ontwerp van de nieuwe over eenkomst, die B. en W. ter goedkeu ring aan de raad voorleggen gaat uit van de gedachte, dat er verschil be hoort te zijn tussen de rechtspositie regeling van de meer duurzaam aan de gemeentedienst verbonden contrac tanten en de rechtspositieregeling van de contractanten, die afwisselend in overheidsdienst en in particuliere dienst werkzaam plegen te zijn. Voor de eer ste categorie stellen B. en W., dat de contractfiguur feitelijk „oneigenlijk" is gebruikt omdat dit evengoed een aan stelling in tijdelijke dienst zou kunnen zijn. Daarom heeft men er geen be zwaar ingezien, dat de contractuele rechtspositie die van de ambtenaar dicht benadert. De ill het gasstation te Bergen opge stelde meet- en regelinstallatie, die van 1924 dateert, heeft een te geringe ca paciteit in verband met de toeneming van het gasverbruik. Daardoor is een juiste meting van de in Bergen afge nomen hoeveelheid gas niet mogelijk en kan tevens geen goede druk in het distributienet worden gewaarborgd. Vooral in het zomerseizoen is de in stallatie sterk overbelast. In het be lang van een goede gasvoorziening in Bergen stellen B. en W. voor over te gaan tot plaatsing van een nieuwe meet- en regelinstallatie, die met in begrip van montagekosten en voorzie ningen aan het metergebouw een uit gave zal vergen van f 22.500.B. en W. verzoeken de raad hiervoor een crediet toe te staan. Joseph Laniel, de Franse eerste- minister, zal candidaat zijn bij de deze week te houden Franse presidents verkiezingen. Laniel, die sedert Juni premier is, is eigenaar van een textielfabriek in Nor - mandië. Hij is, naar men zegt, het ver- mogendste lid van het Franse parle ment. Hij staat bekend als een voor uitstrevend werkgever en is 64 jaar oud. Laniel werd in 1932 voor het eerst in het parlement gekozen. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet te gen de Duitse bezetters. Hij geniet bij alle partijen populariteit. Jacques Fourgade, voormalig voor zitter van de Assemblee der Franse Unie, die evenals Laniel gematigd con servatief is, had zichzelf reeds candi daat gesteld. Morgen zal de gematigd conservatieve parlementsfractie ver gaderen om een officiële candidaat te kiezen. Andere candidaten zijn op dit ogenblik Marcel Nagelen, socialist en senator André Cornu, een niet-offi- ciële radicaal.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5