Europese Leger, óf andere Amerikaanse politiek 1955 een feit? Ilja Ehrenburg levert critiek op Sovjet-literatuur Nieuw militair vierjarenplan in de Ver. Staten Dr Adenauer: Wij wensen geen neutraal Duitsland Economische Unie Benelux in Frankrijk heeft veel last van hoog water De Russische luchtmacht Persconferentie van Dulles in Parijs De Gaulle sprak Oproep tot strijden tegen huidige bewind Arthur Dean naar Washington Opnieuw een grote staking in Italië Ernstig spoorwegongeluk in Silezië Mooi onderwijs Franse begroting voor '54 goedgekeurd Zwitserse socialisten niet meer in de regering Piloot verongelukt Spaans vliegtuig in arrest Sensationele verklaring „Tsaristische schrijvers hadden meer vrijheid" Nadruk valt op de luchtmacht Wij zouden snel een Sovjet-satelliet zijn V.S. hebben grote reserve koopvaardijvloot Eisenhower: Onze steden straks ook in frontlinie Mevr. Jagan (Br. Guyana) voor de rechter Derde ronde van de Engelse Beker Het NOC bespreekt de Spelen van 1956 J. Bronkhorst leidt Bondself tal-W acker Gabriels werd Europees kampioen 47-2 DINSDAG 15 DECEMBER 1953 „DE VERENIGDE STATEN zijn er niet in de eerste plaats in ge- interesseerd om door middel van de Europese Verdedigingsgemeen- gchap een bepaald aantal Duitse divisies gevormd te krijgen, maar wél om te verhinderen dat de landen van West-Europa zelfmoord plegen. Als ze tóch zelfmoord willen plegen moeten ze dat alleen doen", heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op een persconferentie gister na de middagzitting van de Noorclatlantische Raad te Parijs verklaard. „Wij willen het onmogelijk maken dat er ooit weer oorlog komt tussen Frankrijk en Duitsland" zo ging hij ver der; „Mocht het echter onmogelijk blijken spoedig de Europese eenheid tot stand te brengen door de vorming van een Europese Verdedigings gemeenschap, die zou worden gesteund door, en een schakel zou vor men van, het verdedigingssysteem van de Noordatlantische verdrags- organisatie, dan zou dit de Amerikaanse regering dwingen tot een pijnlijke herwaardering van haar Euronese politiek." Dules weigerde te zeggen tot welke maatregelen deze „pijnlijkfe herwaarde ring" zou kunnen leiden, maar wel liet hij duidelijk doorschemeren dat de kwestie van handhaving van Ameri kaanse strijdkrachten in het buitenland er een element van zou vormen. Toen hem daarop werd gevraagd of de logi ca der omstandigheden Amerika niet zou dwingen onder alle omstandighe den steun te geven aan zijn Europese .bondgenoten, ook al kwam ër geen Europees leger, antwoordde Dulles, dat de Amerikaanse regering nog geen plannen had gemaakt voor het geval de EVG er niet zou komen omdat zij nog altijd verwacht, dat die er wel komt. Het z.g. amendement-Richards, dat de Amerikaaiise regering na 1 Jandari slechts toelaat 50 pet. van de door het Congres goedgekeurde bedragen voor militaire stëuii aan de zes Europese landen te besteden, terwijl de andere helft alleen mag worden gebruikt voor steun aan de EVG, als die dan tot stand gekomen is, slaat alleen op bedragen die voor het lopende Amerikaanse be lastingjaar (tot 30 JUni 1954) zijn goed gekeurd, verklaarde Dullés. Daar de eerste 50 pet. op 31 Decem ber reeds geheel vböf de individuele landên zullen zijn bestéhld, betekent dit dus dat de Amerikaanse regering na dié détttm élleeh rlOg stëün aan eer, reeds geratificeerde füfictioiinerehdc EVG zou mogen geven. Dit rriöet völ- géhs Dülles efchter zo worden gezjën. dat materiaalleveringen die op 31 De cember reeds in behandeling zijn in de vorm Van bestellingen bij fabrieken, of die in productie of onderweg zijn, hier door niet getroffen zullen worden. Maai- wat van 1 Jan. af wórdt ge kocht met gelden die voor het lopende belastigjaar zijn uitgetrokken, zal niet worden verscheept. Het zal echter bok niet Worden afbesteld maar worden op geslagen, blijkbaar in afwachting van de tot stand kdmende EVG. Het zal vermoedelijk wel zes maanden duren voordat het effect Van deze maatregel in Eufbpa merkbaar wordt. Generaal De Gaulle heeft Zondag een toespraak gehouden tot de dépar tementale vertegenwoordigers zijner partij, die te Parijs waren bijeen geko men. Hij verklaarde o.a. zijn strijd tegen het huidige bewind en voor dë Franse onafhankelijkheid met kracht te zullen voortzetten. De generaal zou te kénnen hebben gégëven bereid te zijn zich persoonlijk op te offeren, om Frankrijk er van te weerhouden een verkeerde weg in te slaan. Zijn volgelingen zou hij de volgende richtlijnen hebben verstrekt: „Blijft strijden voor Frankrijks onafhanke lijkheid en richt die strijd vooral tegen de plannen voor het instellen ener Europese verdedigingsgemeenschap. Vecht om in Frankrijk een werkelijke maatschappelijke omwenteling te ver wezenlijken. Strijdt tegen het bewind van thans, opdat Frankrijks staats bestel grondig gewijzigd moge worden De ministers van Buitenlandse Zaken dèr vijf landen, die het z.g. „Verdrag van Brussel" hebben gesloten, hebben Zon dagdvbnd on een diner in de Nederlandse ambassade te Parijs gespróken over de internationale toestand. Omtrent de duur van de NAVO merkte de minister op, dat bij velen het misverstand heerst dat dit verdrag na 20 jaar automatisch zal aflopen. In feite is het véi-drag van onbeperkte duur maar krijgen de deëlriemehde sta ten na 20 jaar het recht om met één jaar opzegging uit dé organisatie te treden. Het leek Dulles echter ondenk baar, dat datgene wat nu wordt opge bouwd, dan weer uit elkaar zou val len. „Ik beschouw de band tussen ons als permanent" zei hij. De kwestie der Amerikaanse strijd krachten op het Europese vasteland zal vandaag in de Noordatlantische Raad tér sprake komen. Dulles kon nog niet zeggen, welke houding de Amerikaanse regering aan neemt tegenóver de Franse Wehsèh op dit gebied. Wel sprak hij als zijn ver wachting uit dat er, zolang de NAVO bestaat, Amerikaanse strijdkrachten in Europa gestationneerd zullen Blijven. Dulles sprak pp zeer gematigde toon over Rusland. Hij verklaarde dat een openlijke Russische aanval oo West korte Eüropa, op waarschijnl..,.. lijkhëid natuurlij termijn in de r altijd bestaat. niet waarschijnlijk is. Ofschoon de" moge lijk Arthur Dean, de geallieerde verte genwoordiger bij dO afgebroken be sprekingen, die te Panmoendjon bij een politieke Korea-conferentie moest voorbereiden, vertrekt vandaag naar Washington om overleg te plegen op het ministerie van Buitenlandse Za ken. Zijn voornaamste medewerkér, Kenneth Young, zal nog een Week in Panmoendjon blijven en heeft volledi ge bevoegdheden voor hët geval, dat de communisten de besprekingen wen sen te hervatten. Daarna zal ook Young naar Amerika vertrekken. Radio-Peking heeft gister verklaard, dat een ernstige toestand is ontstaan en er de Britten van beschuldigd mede plichtig te zijn aan de Amerikaanse tactiek van „sabotage van het be stand". Het besluit van Dean om de besprekingen af te breken is genomèn, nadat de Britse regering om advies was gevraagd. Italiaanse industrie-arbeiders aange- gesloten bij katholieke, communisti sche en neo-fascistische vakverenigin gen zullen vandaag 24 uur staken. De ze tweede algemene staking in 3 maan den dient ter ondersteuning van reeds lang bestaande loon- en pensioeneisen. Niet getroffen door de staking worden de radio, het kranten-, bakkérs- en zuivelbedrijf en vitale diensten. Vijftig personen zijn Omgekomen en ruim honderd gewond, toen op 21 No vember bij de Silezische plaats Wal denburg twee treinen met arbeiders in volle vaart op elkaar zijn gelopen, al dus is Maandag van nabestaanden van slachtoffers van het ongeluk verno men. De Poolse pers had geen mel ding van het ongeluk gemaakt. Onder de slachtoffers bevonden zich vele Duitse mijnwerkers en arbeiders uit fabrieken van Landshut. ER béstaat tliafis libóp, dat er in de loop van het komende jaar in belangrijke mate aandacht zal worden besteed aan de voorberei ding van het verdrag voor een ecoriöinisehe unie tussen de Berte- lux-landen en dat men wellicht in de loop van 1955 tot het sluiten van dat vérdfag zal kuhhen Over gaan. Tot dit standpunt is men gekomen na de goede resultaten van de conferentie van het mlnisterscömité der Benelux- landen, welke Vbrige week te Luxem burg werd gehouden. Deskundigen noemden deze conferentie één der meest geslaagden. Ër is na de moei lijkheden van voorheen meer begrip voor de reële mogelijkheid dezer ver wezenlijking. In beginsel is er nu niets meer, dat zöü vefhihderen om tot de definitieve stap over te gaan. Nu moet men na de conferentie in Luxemburg ook niet gaan zeggen, dat alles is bereikt. Er zijn nog tal van moeilijkheden te Overwinnen. Men is er nog niet. Maar belangrijk is, dat men thans wei een vaste basis-heeft. De conferentie in Luxemburg leidde tot twee belangrijke beslissingen: één In een doofstommeninstituut te Hamburg is een apparaat in ge- bruik genomen, waarmee vele doofstommen, waarbij nog maar een klein gehoor aanwezig is, in staat worden gesteld het spre ken te leren. Een doofstommen- leraar onderwijst enkele leer lingen. Door middel van het apparaat weet hij het geluid langs microfonische weg tot het nog aanwezige gehoor van zijn leerlingen door te laten dringenj têrtbijl deze Op hun beurt de mondbeweging van de leraar volgen en hierdoor tenslotte de spraak aannemen. Van principiële aard en één van feite lijke aard. Ten aanzien van de samen werking op het terrein vari de handels politiek is een definitieve stap gedaan. Binnen eën bepaalde periode zal die gemeenschappelijke handelspolitiek ge heel zijn afgerond. De uitvoering van die gemeenschappelijke politiek wordt een zeer ingrijpende zaak genoemd, want zij raakt méér de souvereiniteit der landen dan tot nu toe het geval is geweest. Zeer belangrijk is de liberalisatie van het betalingsverkeer. Bij alle libe ralisatie in Europa der laatsté jaren, was het betalingsverkeer daarvan uit gezonderd. Nü is er een plan aanvaard om werkelijk tot een zekere bevrijding van het commerciële betalingsverkeer te komen. Er werd in Luxemburg geen concrete beslissing genomen, maar wel een principiële, om tot zekere vormen van liberalisatie van het betalingsver keer te komen. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 394 stemmen voor etl 226 tegen de begroting voor 1954 goedgekeurd. De begroting voorziet in uitgaven ten bedrage van 3.733 milliard francs, vergeleken met de begroting voor het lopende jaar, welke 3.814 milliard francs bedraagt. De militaire uitgaven zullen het volgend jaar- 1.110 milliard francs belopen, vergeleken met 1.233 milliard in 1953. Nog steeds lijden grote gebieden in Frankrijk van de hoge water stand. Op vele plaatsen is de ri vier de l'Orbe in de landstreek van Beziers buiten haar oevers getreden. Het bestuur der Zwitserse socialis tische partij heeft medegedeeld, dat de socialisten geen deel meer van de re gering zullen uitmaken. Dit besluit is genomen na het aftreden van de. Zwit serse socialistische minister van Finan ciën, Max Weber, hetgeen geschiedde nadat de Zwitsers zich in een volks stemming oneens hadden verklaard met het ontwerp van de minister voor een herziening van 's lands financien. De gezagvoerder van het viër De cember jl. boven het Guadarrama- gëbergte omlaag gestorte „Bristol"- vliegtuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij „Aviacion y Commercio" is in een militaire gevangenis ingeslo ten. Er wordt een onderzoek ingesteld ridai- zijn gedrag gedurende en na het ongeluk. Bij dit vliegtuigongeluk zijn 23 pfersonen om het ieven gekomen. De bekende Sovjetrussische schrij ver Ilya Ehrenburg heeft in het De cembernummer van het MosVonse tijdschrift „Snamja" (het Banier) de critiek geuit, dat een schrijver in de Sovjet-Unie in onvrijheid leeft en de voorschriften van bureaucraten moet volgen, in plaats van zijn thema ■■•n uitdrukkingswijze zelf te kunnen be palen. Ondanks alle vervolgingen had- dën zelfs in het Tsaristische Rusland de schrijvers in dit opzicht grótere vrijheid dan thans, aldus Ehrenbürg. In zijn door Westelijke waarnemers als sensationeel voor de Sovjet-litëra- tüur beschouwde artikel zegt Ehren burg o.m.: „Ik kan bepaalde literatuurcritici niet begrijpen, die de schrijvers ver wijten, dat zij géén romans over het Wolga-Don-kanaal of over de vooruit uitgang in de textielindustrie of o/ei de strijd voor de vrede schrijven. Zou het niet beter zijn de ijvërlge autéur te berispèn, die al deze opgelegde boeken zonder inspiratie, zonder rflëe- leven van de kunstenaar schrijft? „Een enkele goede roman is meer waard dan honderd beslist slechte ro mans. Romans zijn niet op dezelfde manier nuttig als schoerieri. Zij zijn dikwijls eigenlijk helemaal niet nut tig", aldus Ehrenburg. Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat Ehrenburg dit artikel nau welijks geschreven zou hebben zonder zeker te zijn van ie steun van rege ring en partij. Zij vragen zich af, of hiet-door een einde komt aan de pe riode vah hét socialistische realisme in de Sovjet-literatuur. ADMIRAAL ARTHUR RADFORD voorzitter van de Amerikaanse staf chefs, heeft gister een nieuw Ameri kaans militair vierjarenplan aange kondigd, dat bij een verlaging van de mankracht de krachtigste luchtmacht ter wereld zal in stand houden. Dit nieuwe plan is gebaseerd op de omstandigheid, dat elke tak van de strijdkrachten thans in staat is een mi litair gebruik te maken van atoom wapens en dat „bij onze strijdkrach- De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer die gister na zijn besprekin gen te Parijs in Bonn terugkeerde, heeft de voorstellen om Duitsland te neutraliseren volkomen onaanvaard baar voor West-Duitsland genoemd en niet Waard om op de a.s. viermogend- hedencohferentie te Berlijn besproken te worden. Het is onmogelijk, zo zei hij, een volk van 50 millioen zielen tegen zijn wil te neutraliseren en het het recht te ontnemen zijn eigen huid te verdedigen als dat nodig zou zijn. Wil men een neutraal Duitsland dan zal het spoedig een Russische satelliet staat worden en als Duitsland eenmaal ten Onder is gegaan, zal het met de an dere Westelijke staten van Europa ge daan zijn. Het Instituut voor de handelsscheep vaart te Washington heeft bekendge maakt, dat Amerika thans over een reservevloot van 2.003 koopvaardij- schepeft beschikt. De vaartuigen, die vöof geval van nood zijn opgelegd, zijn gestationneerd op negen in strategische opzicht gunstig gelegen punten aan de kust langs de Atlantische Oceaan, de Grote Oceaaii en de Golf van Mexico. Op 27 na Zijn alle schepen in de twee de wereldoorlog gebouwd. Het instituut maakte verder bekend, dat het gedeelte Van Arheflka's buiten landse handel, dat door schepen, va rend onder Amerikaanse vlag, wordt vervoerd, aan het verminderen is. In Juni jl. Werd 28.5 percent van de Ame- kaanse in- en uitvoer dbor Amferikaaii- se schepen vervoerd, vergeleken met 35,9 procent in het vorige jaar. Dë Westduitse regering zal niet op de Berlijnse conferentie zijn vertegen woordigd, aldus Adenauer. Dit omdat anders de Russen vragen om ook een Oostduitse vertegenwoordiging. Wij zouden aan dezelfde tafel moeten zit ten, hetgeen wij niet wensen. Het Wes ten zal in Berlijn geen vitale beslis singen nemen zonder West-Duitsland te raadplegen, aldus de Bondskanse lier. De Russische luchtmacht Wordt uit gerust met ëen nieuw type door raket ten voortgestuwd jachtvliegtuig. Dit toestel is gebaseerd op Duitse vliegtuig ontwerpen uit de tweede wereldoorlog. Het vliegtuig zou zijn besiemd voor de verdediging van doelen in het Russi sche binnenland. De luchtmachten van de Westelijke mogendheden beschikken niet over door raketten voortgestuwde vliegtuigen in hun operationele eenhe den. Wel hebben Amerikanen en Brit ten proeven met dergelijke toestellen gedaan. Een Amerikaans raketvliegtuig .VlOog ohlangs 2135 km per uur. Andere typen vliegtuigen, zöals de in Koréa bekend geworden MIG-15, worden verbeterd. De Russen hebben ook een tweemotorige tactische straal- bommënWerper met vleugels in pijl stelling ontwikkeld. Dit toestël zou zijn uitgerust met twee straalmotoren mét ëen Statische StüWkrafcht Van 5000 kg elk. Dit alles volgens de zo juist uit gekomen nieuwe druk van Jane's „Alf the world aircraft," een Britse stan daardwerk over luchtvaart. De Amerikaanse procureur-generaal, Herbert Brownell, heeft gezegd te gelo ven, dat alle federale ambtenaren met communistische neigingen (1456) ontsla gen zijn. ten atoomwapens een nagenoeg con ventioneel karakter hebben gekregen", aldus admiraal Radford, Het plan is ontworpen voor een peri ode tot het fiscale jaar 1957 en voor ziet in drie vereisten: 1) De veiligheid van de Ver. Sta ten., 2) Strijdkrachten, die aggressie kun nen tegengaan in harmonie met de opvatting van collectieve veiligheid „tezamen mCt onze bondgenoten in Het Verre Oosten en Europa", 3) Strijdkrachten, die de basis zul len vormen voor het winnen van een bhbeperkte of een beperkte oorlog „als men ons tot oorlog dwingt". Admiraal Radford betoogde, dat gevaarlijke plaatselijke situaties „nog lang met ons zullen zijn". Hij wees er op dat het voor de Ver. Staten onmo gelijk is om gevechtseenheden in vol doende getale te handhaven op aile plaatsen waar agressie zou kunnen plaats vinden. Daarom was het plan gemaakt „mobieie, veelzijdige, parate strijdkrachten" samen te stéllen en „een doeltreffende mobilisatiebasis" De nadruk valt tegenwoordig op de luchtmacht, verklaarde admiraal Rad ford, „defensieve, offensieve lucht macht en superieur ten opzicht van andere strijdkrachten", ofschoon het leger, de vloöt en dë mariniêrs tege lijkertijd betere uitrusting zullen ont vangen, nieuwe wapens en een betere Voorziening van reserve-onderdelen. „U zult wellicht de ware grootte van de nationale luchtmacht van de Vet-. Stkten niet ten volie overzien: maar ik wil onomwonden verklaren dat deze sterker is dan die van enig an der land", verklaarde hij. President Eisenhower heeft gisteren te Washington verklaard, dat het nage noeg onmogelijk is de noodzaak te overdrijven die er bestaat voor Ame rikaanse steden om zich voor te berei den op een mogelijke atoomaanval. Eisenhower sprak op een vergadering met gesloten deuren van burgemeesters van ongeveer 175 steden over nationale verdedigingsproblemen. Hij Zeide, dat de Amerikaanse stad van haar histori sche positie van steun in het achterland verhuisd is naar de frontlinie. Mevrouw Janet Jagan, echtgenote van dr Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, werd Zaterdag gearres teerd op grond van het verkleed als In dische bijwonen van een onwettige samenkomst, die was uitgeschreven on der de mom ener „godsdienstige bij eenkomst". Met haar zijn nog enke le andere leden der Guyanese „Progres sive Volkspartij" de vroegere regerings partij. gearresteerd. Later zijn de ar restanten tegen borgstelling op vriie Voeten gesteld. Mevrouw Jagan en negen andere beklaagden zullen van daag voor het gerecht verschijnen. De loting voor derde ronde van de F. A. Cup, welke Zaterdag 9 Januari wordt gespeeld en waaraan nü ook de eerste divisie clubs deelnemen, had het volgend resultaat: BrentfordHull City, Stoke City Northampton Town of Hartlepools Uni ted, BradfordManchester City, Arse nalAston Villa, West Ham United— Huddersfield Town, Bristol Rovers Blackburn Rovers, Bristol City Rotherharrt United, SunderlandDon- caster Rovers, Wolverhampton Wande rersBirmingham City, Cardiff City Petersbourough United, BurnleyMan- Chester United, Bolton Wanderers Liverpool, BarrowSwansea TöWn, BlackpoolLuton Town, Portsmouth Charlton Athletic, Middlesbrough Leicester City, Witton Albion of Grimsby TownFulham, Newcastle United—Wigan Athletic, Ipswich Town of Walthamstow AvenueOldham Athletic, Sheffield Wednesday—Shef field United, Leeds UnitedTottenham Hotspur, Stockport CountyMillwall of Headington United, Lincoln City Walsall, Plymouth ArgyleNotting ham Forest, West Bromwich Albion- Chelsea, EvertonNotts County, Has tings UnitedNorwich City, Chester fieldBury, Queens Park Rangers of NUneaton BoroughSouthport of Port Vale, Accrington Stanley of Tranmere RoversLeyton Orient, Derby County —Preston North End, Wrexharii of Brighton And HoveScunthorpe Uni ted. Op Zaterdag 19 December zal in de dierentuin te Den Haag een buitenge wone algemene vergadering worden gehouden van het Nederlahdsch Olym pisch Comité. Op de agenda staat een voorstel van het bestuur inzake de voorbereiding tot de deelneming aan de Olympische Spelen in 1956. Verder zal een verzoek worden behandeld van de Nederlandse Jiu Jitsu Bond om toege laten te Wordeh als lid van het N.O.C. Besproken zal worden de organisatie van een nationaal eendaags congres, in 1954 waarschijnlijk te Den Haag te hou den, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Internationaal Olym pisch Comité. Tehslotte zal aan de orde worden gesteld de begroting voor het volgend jaar. opgesteld in overleg met de financiële commissie. De wedstrijd tussen Het Nederlandse bondstëam en het Weense elftal Wac- kef, welke Woensdagmiddag te Am sterdam gespeeld wordt, zal geleid wor den ddor J. Brónkhorst (Velp), terwijl als grensrechters zullen fungeren de heren P. van der Tooren en J. C. Busso, beider! uit Amsterdam. Aange zien dë als reserve aangewezen speler Vari dér Hoek (Feyenoofd) verhinderd is. zal hij vervangen worden door Wièrsma (Donar), In de barrage-partij, welke de be slissing moest brengen in het tornooi om het Europees kampioenschap 47/2, dat te Algiers Werd gespeeld, heeft de Belg Gabfielg de titel behaald. Hij ver sloeg zijn landgenoot van Hassel met 400 tegen 367 caramboles.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7