Een nieuwe kerk voor de doopsgezinden te De Rijp De Langedijker millioenennota is niet sluitend Af d. Bergen van Vereniging van huisvrouwen opgericht Brief oorzaak van discussie over kampeerterreinen Behandeling op 29 December Te ingewikkeld Waarom baggerregeling nog stagneert LUIT.T.Z. MAATS UIT HEILOO OP EX-AMERIKAANSE BODEM Samenwerking met andere organisaties Egmond-Binnen Ook Egmond-Binnen gaat de ratten bestrijden BURGERLIJKE STAND Stompetoren Een bijzondere promotie Jan Sengers overleden Foresters speelde gelijk Modern doch intiem interieur Raad Schoorl vergaderde Grote verwachtingen van boulevard Graft Auto te water BURGERLIJKE STAND Beemster Hercules bracht de 4de non-stop revue DINSDAG 15 DECEMBER 1953 Het gemeentebestuur van Langedij'k heeft sinds de vier dorpen tot één ge meente zijn samengevoegd niet stilgezeten. Uitbreidingsplannen zijn ontworpen, de woningbouw is in snel tempo ter hand genomen, nieuwe scholen zijn ver rezen, straten verbreed en tal van grote bruggen gebouwd. Geen wonder dus, dat voor dit alles veel geld nodig was en voor een deel nog gevoteerd moet worden. Voorheen was een paar honderd duizend gulden al een heel bedrag, waarmede een gemeentebegroting sluitend werd gemaakt. Thans gaat het over millioenen. Zo geeft de gemeentebegroting 1954 een eindcijfer aan van f 1.361.735,15 met een post onvoorzien van f 13.622,18. De kapitaaldienst sluit met de respectabele som van f 4.377.581,18; het nadelig saldo bedraagt echter 1 721.810,29. In de memorie van toelichting wordt door B. en W. het volgende aan de raad medegedeeld: „Konden wij Uw raad voor het jaar 1953 een sluitende begroting aanbie den, voor het jaar 1954 is dit niet het geval. Voor het sluitend maken van de dienst 1954 moet over een bedrag van f 80.000,— van de alge mene reserve worden beschikt. Opge merkt wordt, dat ook in de loop van de dienst 1953 de reserve ten be hoeve van de dienst moest worden aangesproken en wel tot een bedrag van f 58.0000.— (inclusief de bijdrage ten behoeve van de adoptie van Her- hingen tot een bedrag van f 25.000.—)- Na beschikking over bovenvermeld bedrag resteert nog aan reserves: a. Algemene reserve f 147.175,75 b, reserve uitkeringen ge meentefonds 1948 134.623,07 c. reserve achterstands- uitkeringen ondern.be- lasting 37.757, Totaal f 319,555,82 Bij de uitgaven treffen wij zoals gewoonlijk weer verschillende subsi- dieposten aan, zoals een bijdrage in de kosten van de kroosopruiming in de polder Geestmer-Ambacht ad. f 2850,-, voorts een subsidie kanalisatie West friesland f 4000.—, subsidie muziek korpsen f 750.—, idem voor de plaat selijke zangverenigingen f 250. Verder moest een uitkering aan het nog niet rendabele gasbedrijf van f 11425,02 worden gedaan. Bij de ka pitaalsverstrekking voor dit bedrijf :s nog een bedrag van f 6400.— ge reserveerd. Voor kosten weg verbreding is f 10.000.— uitgetrokken, waaruit blijkt, dat men voornemens is, hiermee on onderbroken door te gaan. Voor on derhoud van straten en pleinen :s f 27500.— uitgetrokken, de kosten ver betering kerkpad te Zuid-Scharwoude bedragen f 8250.—, de aankoop v.e. .'andstrooier f 1250.betegeling schoolpleinen der OL-seholen te Noord-Scharwoude en Oudkarspel f 9935.—, aankoop motorgazonmaaier ten dienste van het onderhoud der sportvelden f 3500. Het is maar een greep uit de reeks van cijfers, die ons ten dienste ston den. Voor de bewoners van de Handels kade in Noord-Scharwoude zal het bepaald verheugend zijn, te vernemen, dat voor de demping van 320 m sloot f 53950.— op de begroting is uitge trokken. De ambtswoning van het hoofd der UI.O-school voldeed al lang niet meer aan redelijke eisen. Daarom wordt voorgesteld een nieuwe woning te bouwen, waarvoor f 20.000.begroot is. Hiertegenover staat echter een post Rijksbouwpremie van f 4500. De ontvangpost vermakelijkheidsbe lasting prijkt met f 10.000.- op de begroting. Hieruit blijkt duidelijk hoe zeer het culturele leven van de Lan- gedijk gewaardeerd wordt. De kosten van bouwrijp maken van gronden in het uitbreidingsplan Cen- P. de Vr., timmerman uit Zuidschar- v. oude, stond er gistermiddag echt voor klaar om een onwrikbaar pleidooi te houden voor de politierechter. Hij pro beerde af en toe van start te gaan, maar mr J. N. Alblas vond het pleizieriger eerst zelf wat te vertellen en daarna de getuigen aan het woord te laten. Het scheen, dat Pieter de Vr. had ge vist in het water van het Geestmer- ambacht. Aangezien de pacht voor het viswater door een ander wordt betaald had onze timmerman er niet de minste boodschap. Verdachte was gezien s morgens om 6 uur door twee getuigen, die gisteren kwamen verklaren waar bet bootje zich precies in de Schager- sloot had bevonden. Pieter bestreed dit niet, maar, zo zei hij fijntjes, ik was daar niet aan het vissen. Hij scheen door een sterke Noordwesten wind van de vrije sloten naar het verboden ge bied te zijn gedreven en was bezig de luik uit te spoelen toen de getuigen voorbij voeren. Het was nogal vrij in gewikkeld en de politierechter mr J. N. Alblas kwam daarom niet tot een veroordeling. Hij verwees de zaak naar de Meervoudige Strafkamer. De offi cier van Justitie mr dr J- Vellinga had f 40,— of 20 dagen geëist. LANGEDIJK. Naar wij vernemen z»jn bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Langedijk vijf-en-dertig aan jagen van tuinders ingediend voor de baggerregeling. Met het terugzenden van de kaarten, die men moet invullen voor het tijdstip van de aanvang, blijkt nog enig misverstand te bestaan. Deze moe- t*n namelijk ingevuld worden teruggezon den aan het bureau voor Sociale Zaken 1e Zuidscharwoude. Tot dusverre zijn nog maar enkele van deze kaarten terug-ont- angen en hierin schuilt de oorzaak, dat 0 reSeling practisch nog niet in wer- *,n& is getreden. POLDERVEKKIEZING. ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. rl-ÏÏjHfF Jz- werd bij enkele candi- rioi gekozen tót bestuurslid van ae Polder Zuidscharwoude. trum te Noord-Seharwoude zijn ge schat op f 62100,de gewone dienst van het GB staat op een bedrag van f 17981.genoteerd" en de kapitaal- dienst op f 128.636.—. Bij dit alles hebben wij niet genoemd de posten salarissen en andere normale uitgaven, die gewoonlijk op een ge meentebegroting voorkomen. Deze be lopen een aanzienlijke som. De begro ting zal op Dinsdag 29 December in de gemeenteraadsvergadering onder de loupe genomen worden. De reeds in Kerststemming gebrachte voorzaal van de „Rustende Jager" was gisteren geheel gevuld met leden en adspirant-leden van de Ver. van Huis vrouwen, die gekomen waren om de installatie van een eigen afdeling bij te wonen en door deze installatie automatisch het lidmaatschap te verkrijgen van de afdeling Bergen. Als contactpersoon tussen het hoofdbestuur en de nieuwe afdeling verkreeg als eerste spreekster van deze middag mevrouw Van Gilse uit Den Haag het woord, die doel en constructie van de grote vereniging uiteenzette en gedurende haar speech interessante gegevens ophaalde uit vroeger tijden, toen het vrouwenwerk zich nog geen plaats had veroverd in de Nederlandse samenleving. Hierna verkreeg mevrouw Roldanus, lid van het gewestelijk bestuur, het woord, die de grote blijdschap uitsprak van het hoofdbestuur. Immers in ieder „gezin" waarin een kind geboren wordt heerst grote blijdschap, aldus spr. Er bestaat geen recept hoe men een afdeling in stand moet houden of uit breiden. Iedere afdeling heeft haar eigen plaats. Met de nodige soepelheid zal men contact moeten zoeken met alle verenigingen ter plaatse, dan ziet men successievelijk waar het meeste behoefte aan bestaat. Hierna werd aan het „initiatief- bestuur gevraagd of het bereid was „en bloc" zitting te blijven houden, zodat de jonge vereniging met een compleet bestuur zal kunnen beginnen. Na het bevestigende antwoord werd bij acclamatie het zittend bestuur in zijn geheel gekozen, De samenstelling en functieverdeling werd terstond ken baar gemaakt: mevr. O. G. Ezerman Mootz, presidente, mevrouw G. H. HofmanViergever, secretaresse, mevr. J. BakkerTimmer, penningmeesteresse, mevr. FinkensieperKerkmeer, mevr. E. Blauwde Heer Kloots. Hierna volgden de gelukwensen van de zusterafdelingen. Voor Alkmaar door de presidente mevr. Swanenburg de Veye, namens Schoorl en Groet door mevr. HeringaSchuil en namens de UW door mevrouw HuygensBruin zeel, die als presidente van deze laatste vrouwenorganisatie samenwerking aan bood. Vervolgens verkreeg de jonge presidente van de nieuwe afdeling het woord, die o.m. in haar maiden-speech allereerst dank bracht aan mevr. van Gilse voor de bijzonder hartelijke wijze waarop zij de installatie heeft willen verrichten. „Wij zijn nog maar een kleine schakel in de lange rij van ver enigingen die gij ten doop hield; maar Bergen is een levende gemeente, wan neer men hier lid is van een vereniging wil dat zeggen; dat men belangstelling heeft en elkaar in dit verband zoekt. Persoonlijk werd dank gebracht aan mevrouw Swanenburg de Veye, presi dente van de afd. Alkmaar, die mede als hoofdbestuurslid grote steun heeft verleend bij het voorbereidende werk. Tot de nieuwe leden van de eigen afd. zei mevrouw Ezerman. dat het de eer ste taak is samen de houding ten aan zien van andere vrouwenverenigingen duidelijk te bepalen. Met de verenigingen gebaseerd op confessionele en politieke belangen, wier saamhorigheid dus op een zeer speciaal terrein tot uiting komt, hopen wij van tijd tot tijd samen te werken, wanneer het gaat om belangen en be grippen die de vrouw in het algemeen raken. Wat de Plattelandsvrouwen be- Evenals vorig jaar neemt deze ge meente in het kader van de landelijke actie deel aan de rattenbestrijding. Daar toe is de gemeente ingedeeld in twee rayons, n.l. Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef, terwijl elk rayon weer on derverdeeld is in districten. In elk dis triet zal een daartoe aangewezen persoon rondgaan met de bestrijdingsmiddelen. Het is van het grootste belang aan deze persoon alle mogelijke medewerking te verlenen, wü de bestrijdings-actie doel treffend zijn. De dag. waarop de bestrijdingsmidde len zullen worden uitgelegd, is Woensdag 10 December a.s. De districtsleiders kun nen op die dag, van S10 uur voormid dags de bestrijdingsmiddelen in ontvangst nemen, reps, bij de heer Jb. Burger, Herenweg 260 voor het rayon Egmond aan den Hoef en bij de beer Herm. Zo merdijk, Abdijlaan, Egmond-Binnen, voor het rayone Egmond-Binnen. BENOEMD TER SECRETARIE Tot ambtenaar ter secretarie in de rang van schrijver is benoemd de heer W. M. van Dam, wonende te Egmond aan den Hoef, 't Woud. treft is de verhouding wat subtieler. Waar onze belangen echter zuiver op huishoudelijk of cultuurgebied samen kunnen gaan, hopen wij op een goede samenwerking en volledig begrip voor eikaars belangen. Velen zijn reeds lid van de U.V.V. en weten dus, dat zij een zuiver dienende taak heeft op sociaal en charitatief gebied. Wij hier in Ber gen zijn allen een beetje trots op deze afdeling onder voorzitterschap van me vrouw Huygens. Door een goede en vlotte organisatie zijn de collecten altijd een succes, daarnaast wordt in stilte veel goed werk verricht. Daarom zullen wij ons op charitatief gebied nooit bewegen dan in overleg met of ter versterking van de U.V.V., aldus spreekster. Na de pauze werd de middag op zeer aangename wijze gevuld met het op treden van mevrouw Aaf je Top, die een boeiende voordracht gaf van „De oude man en de zee" van Hemmingway in de vertaling van Weremeus Buning. Geboren: Gertrudis Léontine, doch ter van C. T. Leijen en A. J. Schouten, Theresia Anna Marina Adriana, doch ter van J. H, M. de Sonnaville en J. D. C. Schmidt, Wilhelmus Johannes Carolus, zoon van A. J. de Grauw en M. Keja, Bemadette Maria, dochter van J. H. Leijen en A. de Boer. Ondertrouwd; Geen GehuwdGeen. Overleden: Arian Veis, 62 jaar. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer ir H. Davelaar, wetenschappelijk medewer ker en plaatsvervangend-directeur aan de zuivelfabriek „Grijpakerk", is met ingang van Januari 1954 benoemd als zuiveldes- kundige bij het Kindernoodfonds voor de Verenigde Naties in Parijs om advies te geven bij de bouw van zuivelfabrieken in het Midden-Oosten. Luitenant ter Zee derde klasse, de heer C. Maats uit Heiloo (links), is een van de drie offi cieren aan boord van de dezer dagen door de Amerikaanse aan de Nederlandse Marine overgedragen 400 ton metende kustmijnenveger AMS 109. Deze overdracht vond namens de Amerikaanse Marine plaats in het „Algiers Naval Station" te New Orleans LouisianiaHet schip heeft de naam Bolsward gekregen en heeft evenals zijn drie voorgangers een houten romp. Het is ruim 42 meter lang en bewapend met 20 mm lucht doelgeschut. Bij de constructie is in hoofdzaak gebruik gemaakt van niet-magnetische materialen. De bemanning telt 40 koppen. Commandant is Lt. ter Zee der tweede klasse A. L- v. d. Cingel. In het Sint Maria-oord te Limmen is op 79-jarige leeftijd overleden de heer Johannes Sengers, die vóór de laatste wereldoorlog een belangrijke rol speelde in het verenigings- en po litieke leven ter plaatse. De overledene was jarenlang lid van de raad voor de R.K. Staatspartij als vertegenwoordiger van de land- en tuinbouwers en moest toentertijd plaats maken voor een raadslid uit de Kath. arbeidersbeweging. De heer Sengers, die bekend stond als een bekwaam veehandelaar, heeft vele functies in het verenigingsleven ver vuld, o.a. was hij voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank, van de Land arbeidersstichting Heiloo en bestuurs lid van de L.T.B., afd. Heiloo. De uit vaartdienst zal Woensdagmorgen plaats vinden in de parochiekerk van de H. Cornelius te Limmen, waarna de begra fenis zal plaats hebben op het R.K. kerkhof te Heiloo om plm. 11 uur. In een goede wedstrijd heeft Fores ters het te De Rijp niet verder kun nen brengen dan een gelijk spel tegen DREO. Het begon niet erg hoopvol voor De Foresters, want binnen de 10 minuten hadden zij een 02-achter- stand. Zij hielden echter moedig vol en wisten al spoedig hun achterstand door een goed schot te verkleinen, 12. Na de rust, toen de stand nog ongewij zigd was, gingen de Heilooërs steeds beter spelen, maar het duurde tot vijf minuten voor het einde voordat de Fo- resters-rechtsbinnen doel trof, 22. Wel probeerde DREO nog een over winning te forceren, doch het mocht niet baten. Nadat wij reeds meerdere malen in deze kolmmen melding hebben moeten maken, dat weer een kerk uit het Noordhollandse landschap zou gaan verdwij nen, kunnen wij thans met voldoening constateren, dat het blijkbaar ook nog mogelijk is, dat de gesloopte kerken worden vervangen door een nieuw bede huis. De Doopsgezinde Gemeente te De Rijp heeft op de plaats van haar door bouwvalligheid tot ondergang gedoemde kerkgebouw een nieuw gebouw doen herrijzen. De plechtige inwijding vond Zondag jl. plaats. Onder leiding van architect ir Kees man is een kerkgebouw verrezen, dat niet alleen door zijn interieur aan de verwachtingen voldoet, maar dat te vens in het dorpsaanzicht als een winst punt kan worden-beschouwd. Het inte rieur, dat in strakke moderne lijnen is uitgevoerd, schept desondanks een war me intieme sfeer. Ook de lichtval in het gebouw is uitermate goed te noe men, waartoe niet in het minst door de in lichte tinten gehouden muren wordt bijgedragen. Voor de verwarming wordt van gas gebruik gemaakt. De Kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente mocht zich bij de aanvang van de inwijdingsplechtigheid in een overweldigende belangstelling verheu gen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: ds Pasma (vertegenwoordigen de de Algemene Doopgezinde Socië teit); ds Van der Sluis (namens de Noordhollandse Ring van Doopsgezin de Gemeenten); da Leistra (predikante te Beemster en Purmerend)ds Kastein (predikant te De Rijp en Graft); pas toor C. P. N. Holtkamp; burgemeester en mevrouw J. Dalenberg; ir C. Kees man; de heren J. P. Poel, K. Luder en D. B. A. Appel, resp. wethouders en secretaris der gemeente; de heer Ho ning, voorzitter van de Rijper Sociëteit; de 88-jarige heer G. J. Honing, ere voorzitter van laatstgenoemde Socië teit; de heer A. Caton (namens de Doopsgez. Gem. te Oost-Grafdijk)af gevaardigden van de Lutherse Gemeen te en hgt R.K. Kerkbestuur en vele an deren. De plechtigheid werd geleid door de voormalige predikant der Doopsgez. Gemeente te De Rijp, ds P. Keuning. Na het Votum en het zingen van de verzen 1 en 8 van Lied 12 (Loof, loof de Heer, mijn ziel met alle krachten), volgde de Schriftlezing. In het hierop volgende gebed werd door de gemeente dank gebracht voor het tot stand ko men van het nieuwe bedehuis. Ds Keu ning baseerde zijn tekst op de woorden „Gode des Hemels, Hij zal het ons doen gelukken en wij Zijn knechten zullen ons gereed maken en bouwen". In zijn preek memoreerde hij de toestand van de oude kerk, welke tot afbraak noopte. Tijdens de periode, dat dientengevolge de gemeente geen gebruik van haar eigen kerk kon maken hebben zij gast vrijheid genoten bij de Lutherse Ge meente. Hoewel vele bijna schier on overkomelijke moeilijkheden moesten worden overwonnen is nu toch in vol ledig vertrouwen in de toekomst tot de wederopbouw overgegaan. Ds Keu ning zeide het een groot voorrecht te achten, dat hij, die 27 jaren deze ge meente heeft geleid, thans in deze dienst mocht voorgaan. Aan het einde van zijn preek richtte de voorganger zich tot de heer D. Spaarman, die reeds 35 jaar deel uitmaakt van de Kerke raad, en ongeveer 25 jaar de adminis tratie verzorgde. Hij schilderde deze persoon als een zeer plichtsgetrouw cn nauwgezet lid, dat de belangen van de kerk boven alles heeft gesteld. Hoe wel het voor de gemeente als een groot verlies moet worden beschouwd, dat de heer Spaarman zich thans uit het ker kelijke leven terugtrekt, waardeerde hij het in hem, dat hij, nu hij nog in staat is tot het geven van waardevolle adviezen, dit besluit heeft genomen. Hij zag de dag van heden dan ook als de kroon op het werk van deze voor het kerkelijke leven zo waardevolle persoon, hetgeen mag blijken uit het feit, dat de heer Spaarman tot erelid van de Kerkeraad is benoemd. Even eens bracht ds Keuning hulde aan de heer Jb. Roemer, die op 1 Januari het Onder de ingekomen stukken, die op de agenda voorkwamen, was een schrij ven van de beide Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, gedateerd 30 Nov. 1953, daarin verzocht werd liet aantal kampeerterreinen voor 1954 niet verder uit te breiden. Deze brief was aanleiding, dat het raadslid Duin de rondvraag gebruikte om eens nader op dit chapiter in te gaan. Hij voerde allerlei argu menten aan, dat het aantal van 32 kampeerterreinen in Schoorl ruimschoots voldoende was. Of burgemeester Jochems al betoogde, dat er in Schoorl nu en in de toekomst geen sprake van zou zijn, dat men maar kampeerterreinen ging aanleggen, maar dat de voorgestelde uitbreiding uitsluitend ten goede zou komen aan een lichamelijk gedupeerde plaatsgenoot, die via een dergelijke erploitatie weer zelfstandig in zijn onderhoud zou kunnen voorzien, het sor teerde geen effect. Burgemeester Jochems werd bijgeval len door PvdA-wethouder Meedendorp en de heer Pastoor. Doaventegen trok de heer v. d. Oord met de heer Duin één lijn. Alle pro's en contra's werden weer eens naar voren gehaald, zodat de „spijkerbroekengasten" van het zomer seizoen de oren wel zullen hebben ge tuit. Een klein ogenblik vergat de heer Duin de nodige distantie in zijn weer woord aan de burgemeester, die hierop fel reageerde met de zin: „Hier wordt door de Burgemeester nergens een oraal aan gegeven, er is alleen al van kampeerders f 300.000 binnengekomen, terwijl ook de pensions een best jaar hebben gemaakt." Overigens werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Twee subsidie-aanvragen, één van het Bestuur VVV Groet-Camperduin voor 1954 ad 1000 en van de VW Kennemerland-N. ad f 1000 zullen wor den behandeld bij de overige subsidie aanvragen voor 1954. B. Roozendaal krijgt een premie ad f 466,67 tot ver betering van zijn woning perceel Hee- renweg 174 te Catrijp. Door A. Zeegers te Alkmaar zullen 29 woningen worden gebouwd waar een bedrag van f 266.229 mee gemoeid zal zijn. Het bouwrijp maken van de grond is op f 6000 begroot. Deze laatste in schrijving bracht nog een kleine ver rassing met zich mee, daar inwoners van Schoorl ook voor dit object hebben ingeschreven voor een bedrag van f 1959, een som die ongeveer f 4000 lager ligt dan die van de daarop vol gende inschrijver. Het bouwrijp maken zal aan deze combinatie worden gegund. Burgemeester Jochems achtte het een zware taak om dit jaar de begroting sluitend te maken, een doel dat dan ook niet kon worden bereikt. Het tekort van f 8000 hoopt men te dekken uit de reserves van de batige saldi van vorige dienstjaren die momen teel, rekening houdende met allerlei mutaties, een bedrag belopen van plm. f 19000. Daarbij zij no gopgemerkt, dat ten aanzien van de dienst 1953 naar alle waarschijnlijkheid, in tegenstelling tot wat oorspronkelijk werd verwacht, geen gebruik van de reserves zal be hoeven te worden gemaakt. Rekening houdende met de voor 1954 geraamde kapitaalsuitgaven belopen de nog niet afgeschreven kapitaalsuitgaven een bedrag van f 1.001.277. Deze kapi taalsuitgaven worden gefinancierd door middel van vaste geldleningen en voor schotten, die in de loop der jaren door de gemeente zijn aangegaan en welke per 1 Jan. a.s. een bedrag van f 739.028 bedragen. De kapitaalsuitgaven voor debegro ting 1954 zijn geraamd: Aanleg weg HoutendijkCamperduin f 65000, her bestrating van diverse wegen f 19.500, aanleg riolering gedeelte Voorweg f 10.000, kapitaalsverstrekking Gasbe drijf t.b.v. uitbreiding hoofdleidingen etc. f 12.500. Aanleggen van een boulevard te Cam perduin, waarvan de kosten worden geraamd op f 80.000. Deze aanleg be gint bij de z.g. verkeersluis en strekt zich uit in zuidelijke richting tot het Paviljoen Minkema. Het project voor ziet in een rijweg voor auto's ter breed te van 25 meter, met in het midden een over bijkans de gehele lengte lopende parkeergelegenheid ter breedte van 10 meter, geschikt voor het parkeren van twee rijen auto's en een aantal touring cars. Ter linkerzijde van deze rijweg is een rijwielpad geprojecteerd, ter rechterzijde een zich tot aan de duin- regel uitstrekkende promenade, voor zien van banken aan de zeezijde. In het midden, in de lengte-as van de rijweg, is een verlichting middels vier licht masten. Van deze aanleg wordt een grote stimulans van het vreemdelingen verkeer verwacht. Eindcijfers begroting 1954: Gewone Dienst, met inbegrip van de verreke ningen inkomsten en uitgaven f 592.702,25 (nadelig saldo ad f 8000 is in deze cij fers verwerkt). In de gewone dienst is een post onvoorzien opgenomen van f 3500. Kapitaaldienst: Inkomsten f 1.085.174,26 Uitgaven f 1.179.653,65 Nadelig saldof 94.479,39 Bij de Zaterdagavond gehouden ster- rit van de R.A.C. „West" was één der deelnemers zo onfortuinlijk in de langs de weg in de Graftermeer gelegen sloot te geraken. Nadat de auto echter met behulp van een tractor op het droge was gezet, kon de wagen op eigen kracht de reis voortzetten. feit hoopt te herdenken, dat hij 50 jaar geleden tot organist werd benoemd. Organist Roemer, die zich als een godsdienstig voelend mens heeft leren kennen, heeft zijn aard immer in zijn spel tot uiting laten komen. Spr. bracht hem dan ook terecht de hulde en dank van de gemeente over. Zowel de heer Roemer als de heer Spaarman dankten zichtbaar ontroerd voor de tot hen ge richte woorden. De voorzitter van de Kerkeraad, de heer J. Kostelijk, zeide onder de in druk te zijn van de woorden, die ds Keuning tot de scheidenden had ge richt. Hierna stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid een kort woord van felicitatie te spreken. Ds Pasma vestig de de aandacht op de grote waarde van het tegenwoordige kerkgebouw voor de thans levende generatie. Het oude ge bouw was overgeleverd, het nieuwe ge bouw is gesticht. Ds Van der Sluis uitte eveneens zijn vreugde over de bouw van de kerk en wienste de gemeente nieu we bloei. De heer Honing deed zijn woord van felicitatie vergezeld gaan van een symbolische overdracht van de reeds geplaatste lichtkroon. De reeds hoog bejaarde ere-voorzitter van de Rijper Sociëteit, de heer G. J. Honing, vertolkte in zijn woorden de gevoelens van weemoed bij de gedachte aan de oude kerk, die getuigde van het grote ledenaantal van vroeger. De heer A. Ca ton bracht de felicitaties van de zuster- gemeente te Oost-Graftdijk over. Da Leistra deed dit voor de gemeente Beemster en Purmerend. Zij hoopte, dat de „buren" in hun nieuwe kerkge bouw datgene zullen vinden, wat zij van node hebben. Als afgevaardigde van de Lutherse gemeente sprak de heer D. C. de Moes. Pastoor Holtkamp zeide het een waar genoegen te hebben gevonden een uitnodiging voor deze in wijding te hebben ontvangen. Hoewel de gebruiken in de diverse Godshuizen uiterlijk verschillend mogen zijn, die nen wij toch allen dezelfde Heer, aldus pastoor Holtkamp. Daarom verheugde hij zich in de totstandkoming van dit kerkgebouw. Ds W. A. Kastein memo reerde de goede verstandhouding en duidde op het komende Kerstfeest. De afgevaardigde van de zusterkring, mevr. Spaarman, deed haar felicitaties vergezeld gaan van de eveneens sym bolische overdracht van een lichtkroon, welke bestemd is voor de Kerkeraads- kamer. Burgemeester Dalenberg sprak zijn vreugde over deze dag uit. Hij wees op de schitterende aansluiting van deze kerk met de omgeving. Spreker wenste, dat de draagkracht en de wil de leden steeds zouden mogen blijven vergezellen. Ir Keesman bracht in zijn woor den enkele tchnische moeilijkhe den naar voren, welke moesten worden overwonnen. Het grootste gedeelte der materialen is afkomstig van de oude kerk. Hij prees de aannemer, de fa. Slot en Zoon. en de diverse onderaan nemers voor hetgeen tot stand was ge bracht. Voorzitter Kostelijk dankte de diverse sprekers afzonderlijk. Na het zingen van vers 1, Lied 43, sprak ds Keuning zijn zegen uit. Geboren Jacob H„ z. van H. W. J. Mannessen en E. A. Augspurg Ste- phanus A. A., z. van W. M. Alblas en J. A. M. Lips. William J., z. van Th. Roel of sen en C. Kaptein. Johannes P., z. van P. J. Poel en G. M. Huiberts. Maartje, d. van K. de Jong en R. Twijnstra. Hermanus J. M., z. van J. M. Kaptein en E. M. Oudejans. Anna C. M., d. van J. N. van Straaten en A. Koppes. Getrouwd Cornelis Rijser en Ger- rarda A. de Lange. Ov et rieden Elizabeth de Waal, 54 jaar, weduwe van J. van Marker. AMBTENAAR BENOEMD Tot le ambtenaar ter secretarie de-, zer gemeente is benoemd de heer D. de Jongh, klerk ter secretarie te Pur merend. Onder leiding van directeur Oly heeft Zaterdag- en Zondagavond de Gymnas tiekvereniging Hercules" in Het Heeren huis haar vierde non-stop-revue voor het voetlicht gebracht. Een reis door de verschillende landen van Eurona was het leidmotief der revue. Dit aannemelijk en aanschouwelijk te maken is aan de nieuwe balletleidster Rita Cleverlaan, met haar Spaanse, Weense en Volendamse balletten volkomen ge lukt; sfeer en folklore kwamen hier goed tot uiting. Hierbij dient nog gevoegd een bal-oefening van vloeiende, harmonische bewegingskunst en een perfect uitge voerde vrije oefening van meisjes. Met dit alles heeft mej. Cleverlaan een de buut gemaakt bij „Hercules", dat grote indruk maakte. Voor een plattelandsver eniging beschikt „Hercules" over zeer goede dames- en herenploegen en jonge ren-afdelingen. Buiten enkele tekortkomingen werd er op turn-technisch gebied goed, soms uit stekend werk verricht aan de verschil lende toestellen. Zang, muziek en schetsen brachten geen internationale, maar wel een Hollandse cabaret-sfeer. Met enthousiasme heeft het publiek de revue „Er is maar één...." ontvangen, zodat een dankbare voorzitter met woor den van dank tot publiek en medewerkers de opvoeringen kon sluiten. VIS SERI JBERICHT URK Zaterdag werd door 22 vaartuigen aan gevoerd: 572 pond snoekbaars f 0,53— f 0,61, 30 pond rode baars f 0,70—f 0,75, 2575 pond blei f 0,09—f 0,11, alles per

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9