Nederland werkt actief mee aan de Europese integratie DE WONDERE WAERELT Trekken VS troepen terug? De regering is niet onbewogen over de Ambonezen De C. J. Snijders-medaille aan Lt.-gen. I. A. Aler uitgereikt Provinciale Commissies met een geringe bevoegdheid Ouders stimuleerden luchtvaartambities Ouders zaten in café Onze zuivel in 1952 Cipier gaf rookwaar aan gedetineerde Begroting Buitenlandse Zaken aangenomen Nog geen sprake van een consultatief orgaan Gaan de kapperstarieven omhoog? DE minister constateerde dat niet was bereikt, wat hij had gehoopt, namelijk duidelijke en klare critiek op de voorstellen. Wel had hij het gevoel, dat ons land met zijn voor stellen en besprekingen de gedachten omtrent het probleem en de metho diek van het scheppen van de gemeen schappelijke markt tot groter helder heid had gebracht. H. M. de Koningin zal een kerstboodschap uitspreken Vraaggesprek over nieuwe huren „Een sprankelende geest" Over de ontsnapten uit Breda was geen nieuws Nieuw RAI-gebouw in Amsterdam De drieduizendste landing met radar op Volkel Kind voor gesloten deur Als landbouwschap een feit is Bedrijfsresulta ten waren ongunstig Pick-up met platen als geschenk DE Haarlemse rechtbank heeft gis teren de zaak behandeld tegen de ex-gevangenbewaarder J. A. van der V. uit Amsterdam, die werkzaam was in het Huis van Bewaring te Haarlem. Volgens de tenlastelegging zou verdachte tussen October 1951 en Maart 1952 het reglement van het Huis van Bewaring hebben overtreden door een gevangene van rookvoorra- den te voorzien, die vrienden van de gevangene daartoe verstrekten. (Van onze parlementaire redacteur) QE ministers Beyen en Luns van Buitenlandse Zaken hebben Donder dagmiddag in de Tweede Kamer een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de Nederlandse buitenlandse politiek; ze hebben gedetailleerd bun beleid verdedigd en omstandig antwoord gegeven op de talrijke vragen, die hun door de leden tijdens de behandeling van hun be groting gesteld waren. Met zijn tweeën hebben zij daar vier uur en een kwartier over gedaan. De heer Beyen sprak twee en een half uur en de heer Luns een uur en drie kwartier. Toen zij klaar waren, kreeg in de middagvergadering alleen nog de heer Korthals van de V.V.D. gelegenheid tot repliek, omdat hij de avondbijeenkomst niet kon bij wonen. Reeds na deze ene afgevaardigde was duidelijk, dat de beide ministers, als alle sprekers in tweede termijn het hunne gezegd heb ben, nog eens opnieuw zullen moeten beginnenWant de heer Korthals was nog allerminst gerustgesteld over wat Amerika zal gaan doen met zijn in Europa aanwezige grondtroepen en hij was het er niet mee eens, dat de regering tegenover de andere Europese mogend heden geen voet bij stuk gehouden heeft betreffende de rechtstreekse verkiezingen voor de zogenaamde volkskamer van de politieke ge meenschap dat zij derhalve deze verkiezingen niet is blijven afwijzen. Hiermede zijn dan tevens wel het voornaamste in de Kamer tot uiting gekomen geschilpunt en de overgebleven onvoldaanheid genoemd. Voor de rest waren de lange redevoeringen vooral historische ver handelingen en samenvattingen van wat verspreid bekend geworden TJITVOERIG ZETTE mr Beyen uit- een, wat op de laatste bijeenkomst van de N.A.V.O. in Parijs was be sproken en besloten, waarbij hij o.a. mededeelde, dat nog geen sprake zal kunnen zi.in van de oprichting van een consultatief parlementair orgaan. Begin Januari zal een groep Neder landse parlementariërs een bezoek aan het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Parijs brengen. Ook parlementsleden van andere landen zullen het hoofd kwartier bezoeken. Dit zou, zo ver wachtte mr Beyen, tot een parlemen tair forum kunnen leiden. Daarna kwam de minister met de weinigzeg gende en onbevredigende mededeling, dat de Amerikanen verklaard hebben op dit ogenblik geen vermindering van hun troepensterkte in Europa in overweging te hebben, maar dat de redevoering van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken Dulles daar nu overheen is gekomen.... De Europese politieke integratie heeft Nederland steeds na aan het hart gelegen, temeer daar het deze integratie als compliment beschouwt van de economische integratie. Het was dan ook te verwachten, dat de minister er een uitvoerige beschou wing, aan zou wijden. MINISTER BEYEN ....in de verdediging Kenmerk van integratie noemde pr Beyen de overdracht van beleids- bevoegheid. Deze heeft plaats gehad in de Ko len- en Staal Gemeenschap en zal ook geschieden in de Europese Defen sie Gemeenschap. Niet tevreden kan Nederland echter zijn met een poli tieke integratie slechts als overkoe peling van deze twee. Het principiële standpunt vande regering heeft zijn uitwerking gevon den in het plan-Beyen, een geestes kind van onze minister van Buiten landse Zaken, die het Donderdagmid dag dan ook langdurig in de Tweede Kamer verdedigd heeft. Dit plan Beyen, dat "ter discussie ter bestrij ding en ter amendering aangeboden js aan de regeringen", geeft een me thode om te komen tot een economie sche unie van de zes samenwerkende landen langs de weg van de schep ping van een gemeenschappelijke markt. .De federatie van werkgeversorga nisaties in het kappersbedrijf heeft jn een onlangs in Den Haag gehouden bestuursvergadering het besluit geno-» jnen een advies aan de kappers in het gehele land te geven, de tarieven jn het dames- en herenbedrijf te ver hogen. Dit omdat hiervan de" noodzakelijk heid werd gevoeld wegens de a.s. huurverhoging, verhoging van lonen en sociale lasten en de te verwachten s»jging van de kosten van het le vensonderhoud en de bedrijfskosten. De staking der Belgische zeeloodsen, die jh Vlissingen gestationneerd zijn, duurt thans reeds een maand. Wordt de totstandkoming van een politieke gemeenschap door Neder land geremd, gevaarlijk vond mr Beyen de gedachte, dat deze gemeen schap zo spoedig mogelijk moet ko men, omdat anders in Frankrijk het E.D.G.-verdrag niet wordt geratifi ceerd. De verhouding E.D.G. - K.SG. - Po litieke Gemeenschap is uitvoerig op de laatstgehouden ministersconferentie in Den Haag aan de orde geweest. Minister Beyenheeft daar hardnek kig het Nederlandse standpunt verde digd. Ons land, zo meende de bewinds man, behoeft niet ontevreden te zijn met de bereikte resultaten. Op één punt heeft Nederland toege geven het heeft de directe verkie zingen voor de volkskamer van de politieke gemeenschap geaccepteerd. De minister is dus overstag ge gaan. Hij was niet overtuigd, doch er was hier geen sprake van een prin cipiële zaak. Intussen heeft dit toe geven onze goodwill versterkt. Wat de overdracht van bevoegheden aan een economische gemeenschap aangaat, voorziet Nederland moei lijkheden, zo besloot de minister. Maar het gelooft, dat ze niet onoverbrug baar zullen zijn en dat men op de ministersconferentie, die op 30 Maart a.s. in Brussel wordt gehouden, de re delijkheid van het Nederlandse stand punt zal inzien. De Kamer nam de begroting zon der hoofdelijke stfemming aan De C.P.N. was tegen. Op eerste Kerstdag 's middags om 1 uur zal H. M. de Koningin over beide radiozenders een Kerstbood schap uitspreken. De boodschap zal door orgelmuziek worden omlijst. Deze uitzending zal een kwartier duren. Zij wordt herhaald tweede Kerstdag 's avonds om 8 uur. Ook de wereldomroep zal de bood schap uitzenden. Dr. A. H. Günther, raadsadviseur bij het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting, zal van avond om 19.10 uur over de zender Hilversum 1 in een vraaggesprek mededelingen doen over de nieuwe huren. Dit vraaggesprek wordt uitge zonden in de rubriek „Verklaring en toelichting". In aanwezigheid van Prins Bernhard werd gisteren aan de luit-generaal b.d. I. A. Aler de gouden generaal Snijders-medaille uitgereikt door dr ir Damme. Naast de Prins mevr. Aler en links van ir Damme de nieuwe commandant van de lucht macht, generaal-majoor Baretta. IN de Tweede jvamer heeft gisteren minister Luns tegenover prof. Gerbran dy ontkent, dat de regering onbewo gen zou zijn over de positie van de Ambonezen. Hij begreep de gevoelens van prof. Gerbrandy en respecteerde ze, maar liever bad hjj gezien, dat was uitgegaan van de realiteit, zoals de heer De Graaf had gedaan. Wanneer de re gering zich tot de Unci zou wenden, zou er zelfs geen begin van succes zijn. Verandering in de gegeven situatie achtte de bewindsman niet wel moge lijk. Niets zal de regering intussen na laten, om de betrekkingen met Indone sië dat nog altijd opheffing van de Unie op zjjn programma beeft staan, te verbeteren. Bij de regering is nog in overweging, aldus mr Luns, of de verhoging van de Nederlandse pensioenen, waartoe dezer dagen is besloten in de Kamer, ook zal worden toegepast op de Indonesische pensioenen. Er is nog geen beslissing gevallen, doch wel wordt spoed be tracht. Het irriterende bericht van Associated Press over Indonesië keurde de be windsman af. Hij meende, dat ook pre ventieve voorlichting wel niet veel zou helpen. Niettemin .blijft de regering de ze geven. Ten aanzien van de Benelux deelde hij mee, dat in de protocollen van 24 Juni 1953 een aantal moeilijkheden tot oplossing is gebracht en dat op 9 De cember jl. een protocol gesloten is be treffende het betalings- en handelsver keer, waardoor we weer een stap dich ter bij de economische unie zijn geko men. DE minister was het bekend, dat zich in Columbia betreurenswaardige inci denten hebben voorgedaan, waarvan protestanten de dupe geworden zijn. Er waren geen Nederlanders bij betrok ken. Over de kwestie van de uit Bre da ontvluchte en in Duitsland gepakte oorlogsmisdadigers kon hij niets zeg gen, omdat de zaak nog in gerechtelijk onderzoek is. Het is de bedoeling bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot ra tificatie van de overeenkomst .betref fende de status van vluchtelingen. Uitvoerig behandelde de bewinds man tenslotte de houding van Rusland in de wereldpolitiek en hij eindigde met ook zijnerzijds de eenwording van Europa als een begeerlijk goed af te schilderen. P)RIE leden beklommen 's avonds achtereenvolgens het spreekgestoelte voor het afleggen van een korte ver klaring alvorens de voorzitter in de Tweede Kamer de begroting van Bui tenlandse Zaken in stemming bracht. Het waren de heren Van de Rijcke- vorsel van de KVP, Bruins Slot van de ARP en Welter van de KNP, wel ke laatste mede namens zijn enige fractiegenoot prof. Lemaire en namens prof Gerbrandy van de ARP sprak. Zij zeiden voor de begroting te zul len stemmeri maar niet het standpunt te delen dat de regering ten aanzien van Ambon inneemt.. Zij konden het regeringsbeleid op dit punt niet on derschrijven. Het slot der behandeling van de begroting wierp toch wel een vlek op de debatten die tot dus ver prettig verlopen waren zij het dat - hoe kan het anders - op een aan tal punten verschil van mening be stond. Eigenlijk had de heer Gerbrandy dit uitgelokt, hij stelde nl. - in twee de termijn sprekend - aan minister Luns de positieve vraag of deze van oordeel was dat de republiek der Zuid-Molukken op 24 April 1950 op rechtsgeldige gronden was uitgeroe pen of dat dit ten onrechte was ge beurd. Minister Luns gaf een rechtstreeks en duidelijk antwoord en zeide dat het begrijpelijk was dat de Ambonezen op 24 April 1950 kwamen tot de uitroeping van de Republiek der Zuid-Molukken. Dit wil echter niet zeggen dat die uit roeping rechtsgeldig was. Zij geschied de over grondgebied van de republiek Indonesia en was dus revolutionnair tegen deze republiek gericht. Dat klonk allerminst prettig in de oren van de afgevaardigden die ook in tweede termijn voor Ambon in het krijt getreden waren. Vandaar hun reactie. Voor het overige deelde minister Luns, nadat verscheidene leden hadden gerepliceerd, mede dat door de centrale belangstelling voor Ambon de aandacht bij de leden verloren dreigde te gaan voor de positie die de jonge staat In donesië in de wereld en in het bijzon der in Azië inneemt. Minister Beyen verdedigde nog eens zijn plan om tot economische integra tie in Europa te komen. Voorop in dit plan staat het scheppen van een ge meenschappelijke markt. Drs Neder- horst van de P.v.d.A. die zich pas op het laatste ogenblik in het debat meng de wilde wel tot hetzelfde doeleind ko men maar zonodig een andere weg be wandelen om dit doel te bereiken, nl. de coördinatie van de financiële en mo- nitaire politiek waaruit dan de tot standkoming van een gemeenschappe lijke markt moet voortspruiten. Minister Beyen achtte deze weg on deugdelijk althans minder aan te be velen. ^AMENS de stichting „Generaal Snij dersfonds" heeft gistermiddag lm de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat dr ir M. H. Damme de G. J. Snijdersmedaille uit gereikt aan luitenant-generaal-vlieger b/d I. A. Aler, oud-chef van de lucht machtstaf. Deze medaille wordt één keer in de drie jaar toegekend aan een Nederlander, die zich in die periode voor de luchtvaart bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. Zij werd in 1932 verleend aan generaal Snijders en on- derscheidelijk werden dr Plesman (1935), dr ir M. H. Damme (1938) en Prins Bernhard met deze onderschei ding begiftigd. Met de toekenning van de medaille aan de oud-chef van de luchtmachtstaf beoogde de Stichting hulde te brengen aan de persoon van lt.-gen. Aler en in hem de gehele Koninklijke Lucht macht, die dit jaar 40 jaar bestaat. De datum 17 December was voor de uit reiking gekozen, omdat op deze datum 50 jaar geleden de gebroeders Wright hun eerste vlucht maakten. De uitrei king werd o.m, bijgewoond door Prins Bernhard. De oorkonde, die de medaille vergezelt spreekt van de stuwkracht en sprankelende geest" van lt.-gen. Aler, „die de Koninklijke Luchtmacht, mede in internationaal verband op hoog niveau bracht en wiens onbegrensde werkkracht ook menig ander Neder lands luchtvaartbelang in hoge mate ten goede kwam". Onder de aanwezi gen bevonden zich naast een groot aan tal burgerlijke en militaire autoriteiten Tijdens het galadiner, dat gister avond in het Amstelhotel te Amster dam is gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Neder landse vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" heeft de voor zitter, de heer E. F. Eriksson mede gedeeld, dat, behoudens goedkeuring door de gemeenteraad en Gedeputeer de Staten het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam geplaatst zal worden. Spre ker memoreerde, dat tussen het Ge meentebestuur van Amsterdam en de vereniging reeds geruime tijd bespre kingen gaande zijn geweest met be trekking tot de bouw van een nieuw tentoonstellingsgebouw. „Nu is over eenstemming bereikt pussen het ge meentebestuur en de „R.A.I." De details worden op korte termijn uitgewerkt." JN DE NA-OORLOGSE periode van 1946 tot en met 1952 zijn uit ons land 457.000 personen ver trokken, waartegenover evenwel een vestiging van 394.000 personen is geregistreerd. Zonder vestiging en vertrek uit en naar Indonesië, Suri name en de Antillen be droegen emigratie en im migratie in deze periode resp. 326.000 of gemid deld 25.000 per jaar. In de laatste jaren lag laatst genoemd aantal belang rijk hoger, namelijk 43.000 in 1951 en 54.000 in 1952. Van de Neder landers, die in 1951 en 1952 emigreerden, keer den er 1.275 in het jaar van emigratie naar Ne derland terug. Het CBS heeft dit allemaal weer' voor ons uitgerekend. JN WARNSVELD heeft zich Zondag jl. bij de belangrijke voetbalwed strijd Warnsveld 1 Ruurlo 1 een merkwaar dige gebeurtenisje voor gedaan, dat uniek is in de annalen der voetbal historie. Kort voor het einde van de wedstrijd rolde de bal over de zij lijn en de waakzame grensrechter van Ruurlo zwaaide verbeten met zijn vlag. Op hetzelfde moment dribbelde een van de Warnsveldse boys over de zijlijn om alsnog de bal te bemachtigen. Het zat hem niet mee, want de zwaaiende vlag- gestok trof hem met vol geweld tegen het spor tieve hoofd. De speler ging tegen de vlakte, was even buiten kennis en bleek zodanig gebles seerd te zijn, dat hij verder verstek moest la ten gaan. Na dit tragi sche voorval durfde de Ruurlose grensrechter geen vlag meer uitsteken. JN HET GOEDE en oude Engeland staan maar liefst elf duizend perso nen als deserteur uit le ger, vloot of luchtmacht te boek. Geen wonder overigens, de Britse ser geantmajoors zijn beulen van kerels. JN GELSENKIRCHEN bij Essen nadert de aanleg van een tien kilometer lange pijpleiding voor benzol zijn voltooiing, waarschijnlijk de eerste ter wereld. De gedeelte lijk verwarmde leiding verbindt de chemische fa brieken van Scholven met de in aanleg zijnde tankhaven te Gelsenkir- chen. In het voorjaar zal een tankruimte van 38 millioen liter ter be schikking staan, welke zal worden uitgebreid tot 150 millioen liter. De pijpleiding krijgt voorts een 21 kilometer lange aftakking naar de chemi sche fabrieken Hüls. J)E BRAZILIANEN, die dezer dagen naar een variétéprogramma van radio Sao Paulo luister den, hebben een onver wachte en niet in het programma voorziene attractie genoten. Twee inbrekers, die in een kantoor naast het radio gebouw een brandkast hadden gesloopt, waren op hun terugtocht via het dak het omroepgebouw binnengedrongen, deden daar de verkeerde deur open en bevonden zich plotseling in de studio, vanwaar het variété-pro gramma werd uitgezon den. De leider van de uitzending reageerde zeer vlot door de twee ver dwaalde indringers prompt een interview af te nemen. De inbrekers, hierdoor danig overdon derd, gaven zonder meer het verhaal van hun pijn lijke vergissing prijs. Zij werden echter gestoord door de politie en. het vraaggesprek werd in een ambtelijker omge ving voortgezet. uit binnen- en buitenland ook de we duwe van generaal C. J. Snijders. „JK ben een geluksvogel", zo zeide generaal Aler in zijn dankwoord. „Ik heb mijn eerste geluk gehad in de keuze van mijn vader en moeder, die mijn luchtvaartambities altijd hebben gestimuleerd. Verder heb ik het altijd getroffen met mijn chefs, dr Plesman en minister Staf." Speciaal hulde bracht hij aan het luchtmachtpersoneel uit de moeilijke na-oorlogse jaren. „Het is eigenlijk absurd en ondoenlijk om te trachten een luchtvaartbedrijf op te bouwen met amateurs en toch is dat hetgene, wat wij in de luchtmacht jarenlang hebben gedaan. Dat dit ge lukt is, is voor een groot deel te dan ken aan de miliciens en aan het mili taire- en reservepersoneel." Gister is op de vliegbasis Volkel de 3000ste landing met behulp van de ground control approach (radar) ge registreerd. Dit landingssysteem werd op 16 Juli 1952 voor de eerste maal op deze basis toegepast. Terwijl de ouders, woonachtig in een woonark langs de Weesperzijde te Am sterdam, de stad in waren, bemerkten Woensdagavond bewoners uit de buurt, dat hun 9-jarig zoontje nog op straat was en de afgesloten ark niet binnen kon komen. Zij hielpen het ventje door een luik je de ark binnen, nadat ze het eerst geruitne tijd in hun eigen woning on derdak hadden verschaft. Omstreeks kwart voor elf keerden de ouders, on der invloed van sterke drank, bij hun woonschuit terug. Nadat zij zich in de ark hadden begeven en blijkbaar van hun zoontje hadden vernomen, wie hem in de ark geholpen had, kwamen zij weer naar buiten en maakten het deze mensen lastig. Zij zouden o.a. gedreigd hebben de ruiten in te slaan. De politie werd erin gemengd. Bij de aanhouding van het echtpaar, vipi wie de man artist is, verzetten zij zich he vig, zodat door enige agenten gebruik werd gemaakt van de gummistok. Beide ouders werden ter ontnuchte ring in de cel gezet en later naar huis gezonden. Het kind heeft de verdere nacht bij buren doorgebracht. "piJDENS de algemene vergadering van de Limburgse land- en tuin- bouwbond 'die gisteren in Roermond werd gehouden, heeft de voorzitter de heer G. Mertens verklaard, dat als er geen aparte moeilijkheden opdagen het bedrijfsschap voor de landbouu) op 1 April 1954 in werking zal treden en in de herfst van dat jaar volop in wer king zal zijn. De Stichting voor de Landbouu) zal dan ophouden te be staan. In tegenstelling met de aanvankelijke opzet zullen er geen provinciale land bouwschappen komen. Daarvoor wor den provinciale commissies ingesteld door het bestuur van het landbouw schap in overleg met de provinciale organisaties. „Het is duidelijk", aldus spr., „dat deze commissies geen grote be voegdheden zullen krijgen, hetgeen men betreurt. De instelling van product schappen in de voedselvoorzienings sector verloopt stroef, en in sommige sectoren is het meningsverschil zo groot, dat er geen zullen komen. De heer Mertens verklaarde dat de In het jaarverslag 1952 van de Bond van op coöperatieve grondslag wer kende Zuivelfabrieken in Noord-Hol land lezen wij, dat het aantal aange sloten coöperatieve fabrieken gelijk bleef, nl. 31. De melkaanvoer bedroeg 270.682.000 kg, dat is 2.609.000 kg min der dan over 1951. Het gemiddelde vetgehalte daarentegen steeg iets, nl. van 3.713 tot 3.731 p.ct. In de productie van kaas en boter kwam weinig wijzi ging. Over 1952 werd geproduceerd aan volvette kaas 8.238.846 kg, aan 40+ kaas 11.208.785 kg en aan boter 4.537.391 kg. Over 1951 waren deze cij fers resp. 8.451.224 kg, 11.595.659 kg en 4.246.850 kg. De berekende garantieprijs per kg vet bedroeg f 5.156 (f 4.978), de gem. melkprijs per kg vet f 5.785 (f 5.354) en de gemiddelde onkosten per 100 kg melk bedroegen f 3.956 (f 3.921). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1951. Het aantal leden der fabrie ken steeg van 5.717 tot 5.798 en het aan tal niet-leden (leveranciers) daalde van 1406 op 1295. De totale kaasproductie in Noord- Holland bedroeg in 1951 en 1952 resp. 22.217.116 kg en 21.396.282 kg, zodat het aandeel van de coöperatieve fa brieken hierin resp. 90.2 en 90.9 pet. was. Voor de boterproductie waren deze cijfers 5.569.464 kg en 6.017.744 kg. Hiervan produceerden de bondsfabrie- ken derhalve resp. 76.3 en 75.4 pet. bedrijfsresultaten over 1953 heel wat ongunstiger zijn dan over 1952, hoewel er geen aanleiding tot ontevredenheid is, uitgezonderd over de resultaten van de tuinderij van de koude grond. De meeste moeilijkheden komen in de vorm van verhoogde invoerheffingen bij de afzet. Er is enige ongerustheid wijl de toezeggingen van de regering te vaag en te weinig concreet zijn. Het ontbreekt aan vertrouwen in de over heid, dat deze in tijden van nood be paalde toezeggingen ook werkelijk zo wil interpreteren als door de boeren verstaan wordt. Hierover moet klaar heid komen, een klaarheid die ondanks debatten in parlement en besprekingen met de minister nooit verkregen is. De gevangenbewaarder zou eerst een brief van de gevangene uit de gevangenis hebben gesmokkeld en die hebben bezorgd bij een vriendin van de gedetineerde, die daarna gevolg gaf aan het in de brief vervatte verzoek om geregeld rookwa ren aan de gevangenbewaarder mee te geven. Uit dankbaarheid had de gevangene verdachte geholpen aan een pick-up met platen. Verdachte gaf de feiten uit de tenlastenlegging toe. De officier van Justitie mr G. W. F. van de Valk Bouman noemde de gedetineerde een geslepen persoon, die er in geslaagd was verdachte te verleiden tot dingen die hem noodlot tig werden. Rekening houdende met een gunstig .reclasseringsrapport eiste de officier van Justitie negen maan den, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk met onder toezichtstelling van een reclasserings- instelling. De verdediger riep de clementie van de rechtbank in omdat de ver dachte uit medelijden gehandeld zou hebben zonder aanvankelijk aan eigen voordeel te denken. Later werd hij door dreigementen van gedetineerde gedwongen om verder te gaan. Ook met het oog op de reeds bijna vijf maanden durende detentie van ver dachte verzocht pleiter een gecombi neerde straf.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5