GRATIS! Jittocht van Nederlanders Indonesië verwacht in Vergadering der Prov. Veilingbond De Noordhollandse tuinbouw hield wapenschouw Een koudefront om te vroege bollenbloei tegen te gaan Neem zelf een abonnement! Aanzienlijke beperking van transfers naar Holland Witte kool-probleem onder de loupe Nu moeder Natuur in de war is Walvistanden voor Engelse koningin Paar op Fidzji-eilanden Expositie „Bloemlust" in Lisse Ferrari zal weer meerijden in races BESOMMINGEN IJMUÏDEN W andelsportverenigingen vergaderen in Alkmaar Pellenaars en Ronde van Nederland Frankrijk B speelde met Luxemburg Noorse schaatsenrijders naar Rusland Geen mogelijkheden meer Burgemeester D'Ailly in Brussel onderscheiden Verzoek om vrijheid van wegkeuze voor brommers Dr Carlier naar Hamar vrijdag 18 december 1953 De Noordhollandse Tuinbouw, verenigd in de Prov. Veilingbond, kwam Donderdag te Alkmaar in algemene jaarvergadering bijeen. Het uas zoals gewoonlijk de wapenschouw van de gehele tuinbouw ,in al zijn schakeringen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer P. Nijssen, een overzicht gegeven van de periode die achter ons ligt en daarbij tevens een blik op de toekomst geworpen. In het bijzonder stond spreker stil bij de teelt witte kool, waarvan men voor 80 procent op export is aangewezen. Hiervoor bestaan alleen redelijke afzetkansen, als de oogst in het buitenland mislukt. Speciaal de Langedijk, zei spr., dient uit te zien naar andere cultures. De heer Nijssen wijdde voor namelijk enige woorden aan de strijd, welke ontstaan is tussen de Coöp. Zuurkoolfabriek en de particuliere fabrikanten. Spr. wilde de telers van witte kool het recht niet ontzeggen zelf een fabriek te stich ten. Maar, merkte hij op, wij hebben er destijds voor gewaarschuwd. Naar onze mening bestond er geen aanleiding tot stichting van deze nieuwe fabriek, daar de bestaande industrie slechts op 70% van haar capaciteit werkt. Na de oorlogsjaren heeft de Provinciale Commissie steeds een goede prijsregeling met de particuliere fabrikanten tot stand gebracht. Spr. conclusie was, dat deze zuurkoolstrijd op de ruggen van de tuinders wordt uitgevochten. De strijd is hevig, zei spr., daar de zuurkool momenteel beneden kostprijs wordt afgeleverd. Het einde van deze, naar zijn mening onzinnige strijd, is niet te over zien. Een en ander brengt de consequen ties met zich mee voor de telers, waardoor de minimumprijs van vroege- en herfst-wittekool wel zal komen te vervallen. Spr. had liever een rondetafelconferentie gezien tus sen beide partijen, doch dit is op een mislukking uitgelopen. In het verdere deel van zijn rede zei spr., dat er nog lang geen sprake is van liberalisatie van de handel en een Europese integratie. In dit verband becritiseerde hij de houding van de Benelux-partner België en voorts de onlangs genomen maatregelen van Engeland, welk land de invoerrechten verdubbeld heeft. De natuur, zei spr. vervolgens, heeft ons dit najaar wel parten gespeeld, waardoor het hele productieprogramma in de war is ge stuurd. Vooral de koolsoorten moesten het ontgelden. Zelfs van de herfstbloem- kool was tijdelijk een overschot. De afzet heeft zich gelukkig hersteld. Van de sluitkool kan dit helaas niet gezegd worden. De binnenlandse vraag der consumenten is teruggelo pen en er is geen geregelde export- vraag. Daarom meende spr. dat de koolteelt drastisch moet worden in gekrompen. Wat de afzet van de bewaarkool betreft, zei spr., dat men in deze ge heel afhangt van de natuurinvloeden. Alleen een strenge winter kan nog een oplossing brengen. DE FRUITSECTOR Wat de fruitsector betreft, kon de voorzitter een optimistischer geluid laten horen. Er bestaat een behoor lijke vraag met een bevredigend prijs peil, zodat de Noordhollandse telers zeker tevreden kunnen zijn. Oost- Duitsland neemt thans de tweede plaats in onder de buitenlandse afne mers Ten opzichte van de afzet an vroege- en pootaardappelen kon spr. eveneens een meer opgewekt geluid laten horen, daar de prijs van de vroege aardappelen voor de gehele periode 4 a 5 cent per kg hoger lag dan vorig jaar. Daar het grondmonsteronderzoek gun stig was voor de wet op de aardappél- moeheid, zal de tuinbouw voor 1954 weer op ontheffing van het teeltver bod kunnen rekenen. KENNEMERLAND De aardbeientelers in Kennemerland kunnen op een goed seizoen terug zien. Bij een iets mindere oogst, lag de prijs 10 a 12 cent per k.g. hoger. Voordat men begon met de agenda punten, werd het overleden e re-be stuurslid, de heer Koolhaas uit Twisk, herdacht. De diverse jaarverslagen, welke wij reeds publiceerden, werden goedge keurd, evenals de begroting 1953'54. De aftredende bestuursleden, de heren J. Boot, J. Heering, H. J. Schreurs en Jac. Slot werden allen herkozen. DE VOORSTELLEN Als eerste w rd een bestuursvoor stel aangenomen om voor het op te richten proefstation voor de volle- grondsgroenteteelt een subsidie te verlenen van f 1250.- voor het jaar 1953 en van f 2500.- voor 1954. De Coöp. Tuindersveilingvereniging Amsterdam en Omstreken stlede voor, er bij de bevoegde instanties op aan te dringen, maatregelen te nemen te gen het clandestien telen van groen ten voor de landbouw. Het ging hier speciaal over de contractteelt van spinazie. Het prae-advies van het bestuur, dat gunstig luidde, werd na enige dis cussie aangenomen. De L. G. C. te Broek op Langendijk drong er op aan, de regeling voor de afzet van pootaardappelen, in over leg met de veilingen, voor 1 Mei ge reed te doen zijn. De voorzitter deed de toezegging, dat dit punt in de eerstvolgende be stuursvergadering besproken zal wor den. De heer Stenneberg hield in dit verband een pleidooi voor de handel, welke zeker bereid is overleg te ple gen over deze materie. Met het tweede voorstel van Broek op Langendijk, dat in de toekomst oen andere regeling vroeg voor de afzet van witte kool, kwamen de ton gen los. Men wilde aan de tuinders, die hun kool verkopen, een hogere Prijs uitbetalen. Het bestuur kon zich met deze lienswijze verenigen en er werd nog gezegd, dat het vorig jaar van de wit te koolregeling werd afgeweken door de actie van de bond van Zuurkool fabrikanten, in verband met de op richting van de Coöperatieve fabriek. De heer Visser, die het voorstel verdedigde, drong aan op behoud van de witte koolteelt voor de tuinbouw, ook naar aanleiding van de geruchten over de aangevraagde 200 ha teelt vergunning door de particuliere fa brikanten. De heer Kemmers, Centr. Bur. van veilingen, greep terug op het conflict tussen de zuurkool fabrikanten en de Coöperatie, en zei dat er in deze in grijpende besluiten zijn te verwach ten. Het C. B. is sterk tegen het verstrekken van meer teeltvergunning in deze sector van de tuinbouw. Het Bedrijfschap voor groenten en fruit heeft echter de beslissing te ne men. 1 De heer Jac. de Vries (LGC), was voorstander om de doorgedraaide wit te kool geheel te vernietigen, gezien de misbruiken, die geleid hebben tot een verzendverbod (als veevoer) naar Utrecht en Gelderland. De heer Kemmers antwoordde, dat het C. B. een andere methode van vernietiging overweegt. De heer Volkers, Noordermarktbond, sprak zich uit voor een hogere prijs voor de kool, die verkocht wordt. Spr. zei, dat er onder de tuinbouw ongerustheid is ontstaan door de po gingen der fabrikanten om teeltver gunning te verkrijgen. Bij opheffing van het min. prijzenfonds, vreesde spr. een debacle. De heer Prins, voorzitter Centr Bureau, deelde een en ander mede over de zuurkoolstrijd. Spr. zei: o.a dat de particuliere fabrieken gewei gerd hebben om met de Coöperatie te spreken. Het bedrijfschap zal de mi nister nu van advies dienen. Spr. zei verder, dat het Centraal Bureau tegen teeltuitbreiding is en dat ook de Stichting van de Land bouw zich met deze materie bezig houdt. De heer Volkers constateerde, dat de strijd op de ruggen der tuinders wordt afgewenteld. Spr. zag gaarne een wapenstilstand tussen beide par tijen. Het derde en laatste voorstel van de LGC stelde voor er bij het C. B. op aan te dringen, dat de actie om een weerstandsfonds voor de tuinbouw te stichten, opnieuw leven wordt ingeblazen. Men wilde in deze een positief geluid laten horen. De heer Visser, vreesde een cata- trofe r de Langedijker tuinbouw, als er geen maatregelen genomen worden. De heer Slot, wees op de tegenstel ling tussen de tuinbouw en de akker bouw en noemde als voorbeeld de steun, die de regering aan de rogge- telers geeft. Spr. verdedigde het voor stel krachtig. Na enige discussie deed de voorzit ter de toezegging, het voorstel verder uit te dragen bij de bevoegde instan ties, een suggestie, waar de vergade ring zich mee kon verenigen. Tijdens de rondvraag werd nog ge sproken over de schadelijke uitwer king van het bestrijdingsmiddel HCH, dit naar aanleiding van een gestelde vraag door de Noordermarktbond. De heer Stenneberg (Koophandel) zei, dat bij export van aardappelen naar West-Indië, die behandeld zijn met HCH, deze voor consumptie on geschikt waren. Dit betekende een strop van f 6000. De heer Van Herwijnen van de Plantenziektenkundige dienst merkte nog op dat z.i. de positie in Noord- Holland niet zo erg bevoorrecht was, wat betreft het uitzonderingsgebied voor de vroege aardappelteelt. Spr. deelde mede, dat er in deze provincie niet minder dan 677 overtredingen geconstateerd waren van de zijde der tuinders. Wil men de bevoorrechte positie handhaven, dan zal hierin verandering moeten komen. De heer Jac. de Vries drong er op aan, dat pogingen aangewend worden, dat bij de baggerregeling de tuinders voor elkaar zullen mogen werken. Spr. had verder critiek op de ver laagde min. prijs van de witte kool door de producentencommissie. U krijgt ons blad dan alle dagen rechtstreeks in de bus! Bovendien ontvangt U de tot 31 December a.s. verschijnende nummers Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn gister aan boord van de „Gothic" op de Fidz ji-eilanden aangekomen. Nadat de stam hoofden van de eilandengroep de hoge gasten met een oud ceremonieel had den uitgenodigd aan land te gaan, voer het koninklijk paar met een bark naar de aanlegsteiger van Soeva, de hoofd plaats, waar duizenden bewoners voor een enthousiaste ontvangst zorgden. Talrijke bewoners waren uitgedost in hun kleurige klederdrachten en rie pen luid de welkomstkreet ,,tama". Bij een plechtigheid in het Albert- park werd de koningin eerst door en kele vrouwen als symbolische gift een walvistand aangeboden. Daarna boden de stamhoofden walvistanden aan. Vervolgens werd met groot ceremo nieel een drank bereid uit een kawa- wortel, waarvan de koningin en haar gemaal dronken. ,.het zachte weer van deze winter is nadelig voor het broeien van tul pen", aldus verklaarde de heer W. Roos, vice-voorzitter van de Stichting „Bloemlust" uit Lisse tijdens een persconferentie. Hyacinthen en narcis sen gaan rustig hun gang, doch de tulp heeft als hij kunstmatig tot bloei moet worden gebracht „koude voeten" nodig, d.w.z. betrekkelijk lage temperatuur om wortel te schieten. Om te Londen tijdig tulpen met Kerstmis te hebben, hebben de Neder landse kwekers hun Engelse collega's geadviseerd hun broeibakken regel matig met ijskoud water te bespuiten. Deze maatregel heeft geholpen, zo dat men in Londen niet zonder tulpen zal zitten. Ook in de Nederlandse broeierijen is op de een of andere manier een „koudefront" opgewekt, speciaal ook voor de grote Kerstten toonstelling van de Stichting „Bloem lust" te Lisse, die Woensdagmorgen wordt geopend door de heer Th. van Waveren, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden en van de Keukenhof. Voor deze bloemlust-tentoonstelling worden van de Leidse en Haarlemse stations af extra autobussen ingelegd, behalve op eerste Kerstdag en Zondag 27 December, want dan is de tentoon stelling gesloten. Op de andere dagen tot en met 30 December is Bloemlust geopend van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Tot de belangrijke nieuwe hyacinth- variëteiten op de tentoonstelling re kent de heer Roos o.a. Witte Kerstmis, Rose Parel en Jan Bos. Voorts zullen crème-kleurige met rose-kronige nar cissen de aandacht vragen naast een reeks nieuwe tulpen en tulipa's uit ruim 2000 namen tellende variëteiten- reeks van het heden. De verscheiden heid belooft nog groter te zijn dan bij voorgaande wintertentoonstellingen. De amaryillis-kwekers hebben enige nieu we verrassingen in petto. y^LS grote merkwaardigheid zal men tijdens deze Kerst-lente te Lisse bloemen kunnen zien uit bollen, die eigenlijk reeds in 1952 hadden moeten bloeien. Deze bollen zijn op weten schappelijke wijze tot enige tijd te rug geremd", d.w.z. ze hebben niet eerder de kans gekregen om uit te botten. Hiermede is bewezen, dat men thans bollen het gehele jaar door op willekeurige tijdstippen kan laten bloeien, hetgeen niet slechts voor de bloemist, doch ook voor het expor teren naar en planten in landen van het Zuidelijk' halfrond van groot be lang is, aldus de heer Roos. (Van onze correspondent in Indonesië) HET LANGZAMERHAND eindigende jaar is voor Indonesië een der moeilijkste geweest sedert de souvereiniteits-overdracht, en wel om twee redenen. Politiek heeft het land te lijden onder voortdurende in wendige spanningen, die in verschillende delen de vorm van troebelen en burgeroorlog hebben aangenomen. In economisch en financieel op zicht gaat Indonesië eveneens onder zware moeilijkheden gebukt, zowel tengevolge van de wereldmarktprijzen voor rubber en tin als door de nog steeds niet aflatende arbeidsconflicten. ]\JU HEEFT de laatste maand van dit jaar wederom een bericht gebracht dat in hot hijzondcr een zware klap voor de buitenlandse bedrijven be tekent, in feite de zwaarste schok die dit bedrijfsleven hier tot dusver te verduren had. Wij doelen op de nieuwe r' gciiiig \oor swiMe transfers, dat zijn de overmakingen ten behoeve van spaargeld, vcrtofsdclegaties, verzeke ringspremies en alle mogelijke andere verplichtingen van buitenlandse, voor- ncnidijk wel Nederlandse werknemers in hun va''"rland. Deze overmakingen waren alreeds aan een zekere beperking onderhevig. Er is nu met ingang van 1 Januari nwdeuw het mes in gezet en dat wel op uiterst drastische wijze. Wjj zullen de lezer hier niet met bijzonderheden over die nieuwe regeling ver moeien, het komt hier op neer dat voor de Nederlandse werker in de tropen vrijwel de laatste attractie om hier zijn „living" te vinden te loor is gegaan. Men arbeidt lil het tegenwoordige Indonesië tóch ai niet onder ideale om standigheden. Daar stond de mogelijkheid tegenover om wat voor de toekomst te sparen en om te eniger tijd een verlof naar Nederland te kunnen genieten. Niet alleen zuilen de verlofsalarissen nu over het algemeen wel miniem wor den, maar van sparen is practisch geen sprake meer. Ja: men kan natuurlijk in rupiahs sparen, maar wat schiet men daar mee op wanneer men die nu of later tóch niet in Nederlandse valuta, of een ander Europese muntwaarde, kan omzetten. De rupiahs moeten hier blijven: men kan ze eventueel in nieuwe Indonesische industrieën beleggen. Voor de Nederlandse werker, die zich im mms tO'h niet blijvend In li tro" u il vesü« (en wie dat trouwens door de immigratiebepalingen ook welhaast onmogeljjk wordt gemaakt) zet dat geen zoden aan de dijk. Besommingen van Donderdag: 1 trawler f 22,900; IJm 116 f 20.510; IJm 10 f 19.600; loggers: IJm 74 f 1200; Sch 7 f 2000; Sch 140 f 2560; Sch 95 f 1870; KW 51 f 4600; IJm 53 f 5859; kotters: TX 33 f 4620; KW 30 f 1650; Sch 76 f 1360; IJm 7 f 2400; KW 35 f 1750; KW 35 f 1750; KW 34 f2440; KW 128 f 140. Aanvoer 7000 kisten. Prijzen per kg: heilbot 260—220; gr. tong 325—300, grm. tong 211191, kim. tong 186171, kl. tong I 167—154. kl. tong II 115 104; tarbot I 245190. Per 50 kg: gr. schol 3227, grm. schol 31.5029, kim schol 4434, kl. schol I 3532, kl. schol IX 40—17; schar 25—12; v. haring 12 20 10.50; makreel 4119, gr. schelvis 49 39, grm. schelvis 4843, kim. schel, vis 51—42, kl. schelvis I 49—38, kl schelvis II 30—9; wijting 16.508; gr. gul 4340. kl. gul 21.5015; kl. kool- vis zw. 36.5024, idem wit 4039. Per 125 kg: gr, kabeljauw 244105; gr. koolv is zw. 98, idem wit 90; gr. leng 104. Ferrari's wagens doen wel mee aan de kampioenschapsraces 1954. De beroemde Italiaanse coureur en race-autobouwer Enzo Ferrari, die onlangs te ken nen gaf om in 1954 niet mee te doen met de races, heeft zijn mening nu in een vergadering in zijn luxe villa te Modena ge wijzigd en alsnog beslist met zijn wagens te zullen uitkomen. Men neemt aan dat de financiële moeilijkheden, die voor hem een hinderpaal vormden, uit de weg geruimd zijn. Het spreekt van zelf, dat Gigi Villoresi, Ferrari en de wereldkampioen Ascari na de vergadering in Ferrari's villa nu reden hadden om verheugd te zijn. Aanstaande Zaterdag wordt te Alk maar, in de sociëteit voor bejaarden, een vergadering gehouden, waarvoor de Noordhollandse wandelsportverenigin gen in onze provincie worden uitgeno digd. Het is de bedoeling om te ko men tot oprichting van een wandel kring in Noord-Holland, als onderdeel van de NBvLO. De heer C. Pellenaars verzoekt ons te willen mededelen, dat hij nu en in de toekomst, dit in tegenspraak met cir culerende geruchten, geen enkele re latie heeft of zal hebben met de N.V. Efor te Amsterdam, de organisatie die voor 1954 de licentie van de sportcom- missie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft verkregen voor het organiseren van de Ronde van Neder land. De heer Pellenaars verklaarde voorts, dat hij een eventuele aanbieding om hem te benoemen tot directeur van de N.V. Efor niet zal aanvaarden. Voorts heeft de heer Pellenaars mee gedeeld dat nog steeds gezocht wordt naar een oplossing inzake de moeilijk heden, die van Franse zijde zijn ge schapen in verband met het feit, dat de directeur technique van de Nederland se Tour de France ploeg 1953 in dienst is van de rijwielfabriek „Locomotief", een combinatie van functies, waartegen de directeur van de Ronde van Frank rijk, de heer J. Goddet, ook in verband met de reglementen, bezwaren heeft, welke overigens geruime tijd geleden reeds aan Pellenaars zijn medegedeeld. De heer Pellenaars voegde hier aan toe, dat hij destijds aan de heer Goddet be loofd heeft voor 1 Januari te zullen mededelen of hij een ople.jing voor dit probleem heeft gevonden, waarnaar hij nog steeds streeft. Luxemburg heeft in de voorronden van het tornooi om het wereldkampi- schap te Parijs tegen Frankrijk een verpletterende nederlaag geleden. Met 80 bleven de Fransen in de meerderheid. Al na 10 minuten was de stand 30 voor Frankrijk (dat zich reeds in de eindronden geplaatst had en nu door een B.-team werd verte genwoordigd) en hoe sterk het Fran se overwicht was kwam duidelijk tot uiting in het feit, dat na ruim 20 minuten spelen de Luxemburgers het tot slechts twee aanvallen hadden weten te brengen. In de 21e minuut vergrootte Frankrijk de voorsprong tot 40, aan welke score na de rust, toen de strijd zich eveneens voor 1-et grootste gedeelte op de Luxemburg se helft afspeelde, vier doelpunten werden toegevoegd. In groep 4 luidt de stand thans: Frankrijk 4 4 0 0 8 20— 4 Eire 3 1 0 2 2 7—6 Luxemburg 3 0 0 3 0 1—18 De laatste wedstrijd in deze groep, Luxemburg-Eire, staat voor 7 Maart op het programma. De dubbele landenwedstrijd tussen Noorwegen en Sowjet Rusland is thans definitief geworden. Op 26 en 27 De cember komt de Noorse ploeg te Mos kou op bezoek en op 13 en 14 Februari vindt de returnwedstrijd te Oslo plaats. Telegrafisch heeft Rusland zich. tot de Noorse Schaatsenrijders Bond gewend met het verzoek de namen op te geven van hen, die Noorwegen in de landen wedstrijd te Moskou zullen vertegen woordigen. Op dat punt zijn nl. moei lijkheden gerezen, omdat op 27 en 28 De gevolgen voor de individuele werknemers in Indonesië zijn dus ern stig. Maar hetzelfde geldt voor de werkgevers, voor de bedrijven in het algemeen. QMDAT DE immigratiekraan zoveel mogelijk wordt dichtgedraaid is het reeds zeer moeilijk nieuwe krachten voor deze bedrijven te vinden. Prac tisch ieder materieel voordeel, dat ver bonden was aan het gaan naar Indo nesië is onmogelijk gemaakt. Het re sultaat van deze transfer-maatregelen zal dus zijn dat het enerzijds nog veel moeilijker wordt nieuwe krachten uit Nederland voor het bedrijfsleven in In donesië aan te trekken, terwijl de thans hier nog werkende Nederlanders zich wellicht twee of driemaal zullen be denken alvorens hun contract te ver nieuwen, en de oudere en ervaren krachten liefst maar zo spoedig moge lijk met pensioen gaan. Het heeft geen zin nog wat jaartjes aan hun tropen- loopbaan vast te knopen, opdat het be drijf en de jongere daarin van hun er varing zullen profiteren, ze gaan liever naar huis, vóór het nog slechter wordt. Dit zou vanuit Indonesisch stand punt gezien allemaal zo tragisch niet zijn, wanneer men ever voldoende In donesische krachten voor het .bedrijfs leven beschikte, met genoeg ervaring en kennis voor het vervullen van staf functies. Maar dit is niet het geval. Er is geen Nederlandse werkgever in heel Indo nesië die niet gaarne Indonesische staf- employé's in dienst neemt. Doch men moet ze maar kunnen vinden. Ze zijn er niet, althans niet in voldoende mate. De toch reeds schaars met leidende functionarissen bezette Nederlandse ba- drijven geraken dus onderbemand en de vermelde deviezenmaatregel zal dit in snel tempo steeds erger maken. Het kan niet anders of oit moet zowel de productie als de opleidingsmogelijkheid voor Indonesische stafemployé's aan tasten. Aldus is deze nieuwe transfer regeling die op het oog alleen de bui tenlanders aangaat, voor Indonesië zelf van groot nadeel. Zij wordt van Indonesische zijde ge motiveerd door het gebrek aan devie zen. Dat deviezengebrek bestaat inder daad. Maar de drastische beperking der sociale transfers geeft op dit punt slechts een geringe bezuiniging, die evengoed door andere, minder ingrij pende maatregelen bereikt had kunnen worden. JN DE CIRCULAIRE, waarbij het de viezen-instituut de maatregel be kend stelde, wordt ook nog aangeduid dat een nog te benoemen commissie de diverse aanvragen voor het „deviezen- pakket" zal beoordelen, en dat aan be paalde bedrijven (wélke wordt niet ge zegd) met ingang van 1 Januari in het geheel geen deviezen voor sociale trans fers zullen worden verleend Deze me dedeling verhoogt natuurlijk de onrust onder de Nederlandse werkers. Men weet niet welke bedrijven hiermede bedoeld worden. Een buitenlands be drijf dut hier voor zijn noodzakelijk stafpersoneel geen verlofsdelegaties kan garanderen, hoe gering dan ook, geraakt in een onmogelijke positie. Door deze zinsnede in de circulaire komt bij de reeds zo teleurstellende ze kerheid van drastisch verlaagde trans fer dus ook nog een element van ang stige onzekerheid. Ter gelegenheid van de Nederlandse dag te Brussel welke stad in deze da gen sprookjesachtig verlicht is, heeft de burgemeester van Amsterdam gister met zijn vrouw een bezoek aan de Belgische hoofdstad gebracht. De Hollandse gas ten zaten aan aan een VVV-banket, be- December „Falken" te Drontheim wed- zochten een tentoonstelling van pórce- i iein( werden door de burgemeester van Brussel, baron Van de Meulebroeck, ontvangen (die burgemeester d'Ailly de versierselen van grootofficier in de Belgische Kroonorde aanbood namens de Koning) en woonden 's avonds in de Vlaamse schouwburg een voorstelling bij van Jan de Hartogs toneelstuk „Schipper naast God". De Nederlandse Bromfietsbond heeft zich in een request tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend. De Bond verzoekt hierin om spoedige ver betering van het Nederlandse rijwiel- padennet. De Nederlandse Bromfietsbond is van mening, dat verbreiding van rij wielpaden, op punten waar dit het meest noodzakelijk is, een onmiddellijk gunstige uitwerking zal hebben op de opnemingscapaciteit van de rijwielpa den in het algemeen. Tenslotte heeft de Nederlandse Brom fietsbond de Minister verzocht toe te staan, dat de .bromfietsers zich, zolang de noodzakelijkste verbeteringen niet zijn uitgevoerd, naar keuze op het rij wielpad dan wel op de rijweg mogen ophouden. strijden organiseert waaraan Hjalmar Andersen, zelf uit Drontheim afkomstig niet zou kunnen deelnemen. Men tracht thans een oplossing voor deze moeilijk heid te vinden en men zoekt naar een andere datum op de wedstrijdkalender voor „Falken". Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft zijn goedkeurig gehecht aan het voorstel van de technische commissie lange baan om dr A. G. Carlier mee te zenden naar Hamar voor het verzor gen van de gespecialiseerde ijstraining van de kernploeg. Het bestuur van de K.N.S.B. en de technische commissie hebben dr Carlier verzocht zijn trai ningsschema, begonnen met de condi tie-oefeningen, af te maken, evenwel onder voorwaarde dat hij bij de top- rijders schaatstechnisch geen verande ringen aanbrengt. Klaas Schenk, die evenals voorgaande jaren als coach van de Nederlandse vertegenwoordiging op buitenlandse wedstrijden zal fungeren, zal begin Januari de verdere ijstraining leiden. Naar men weet zal de ploeg 21 December met de Scandinaviëexpress vertrekken. De training van dr Carlier te Hamar zal tien dagen duren.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9