De begroting 1954 leverde veel stof tot discussie op Jan de Wit speelt circus op het erf van de boerderij Nieuws uit Akersloot Nieuwe woningen gaan f 8420 per stuk kosten Een moment aan zijden draad Irene en Silverking leerden al veel van hun meester Gemeenteraad Heiloo bijeen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Veel waardering en critiek Origineel Blauw Delfts „De Porceleyne Fles" Kunsthandel HOPMAN Langestraat 54 Alkmaar Eervolle uitnodiging voor Engeland Raadsvergadering had weinig schokkend verloop Rotkreupel geconstateerd ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 Tot tweemaal toe werd gisteren in de raadsvergadering burgemeester Kalff in gebreke gesteld, resp. door de voorzitter van de PvdA- en KVP-fracties, t.w, de heren Majolee en Bolten. De heer Majolee deed dit naar aanleiding van de grondverkoop aan de heer Rosema, welke grond rechtens toegedacht was aan de woningbouwver. „Volkshuisvesting". Dit zou volgens de heer Majolee inhouden, dat de burgemeester in een vorige raadsvergadering een verkeerde voorlichting betreffende deze grondpolitiek zou hebben gegeven. Het bleek echter dat dit „geruchten" waren omdat Volkshuisvesting geen plannen had ingediend voor woningbouw en de heer Rosema met een plan kwam, dat tevens inhield dat met de gevolgde procedure geen bouwvolume voor Heiloo verloren zou gaan. De heer Bolten haalde een citaat aan uit de begrotingsvergadering 1953, waarin het college werd uitgenodigd bijtijds met plannen te komen tot het afwegen van voor- en nadelen i.v.m. de herklassificatie voor de personele oeiasting. „Nu dat niet is gebeurd stelt u ons voor het feit de begroting even tueel aan te houden", aldus de heer Bolten. De heer Majolee zag zijn idee-fixe dus naar het rijk der fabelen verhuizen, maar de vraag van de heer Bolten werd met dergelijke intensiviteit behandeld, dat het er een ogenblik op leek, dat het onderzoek eerst zou moeten plaats heb ben en dat daarna pas de begroting zou kunnen worden aangenomen. De raad nam tenslotte echter genoegen met de verzekering dat op korte termijn de herklassificatie personele belasting wordt onderzocht en dat daarvoor een aanvullende begrotingzal komen. Mo menteel is Heiloo ingedeeld in de 7e klasse. De inspecteur zal verzocht wor den een rapport uit te brengen omtrent de voor- en nadelen in de 5e klasse der personele belasting. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Wanneer de bovengenoemde opmer kingen achterwege waren gebleven had alles in pais-en-vree kunnen verlopen, want er was over het algemeen veel waardering voor het werk van B. en W voor de ambtenaren ter secretarie en voor de gemeentewerklieden. Men wilde tijdens de algemene beschouwin gen de reinigingsrechten nog wel gaar ne zien verdwijnen. De inkomsten blij ken echter niet gemist te kunnen wor den. De heer Majolee zou gaarne met iedere fractie willen samenwerken, zei- de hij, doch hij betreurde daarom de opmerking die de heer Bolten namens de KVP had gemaakt, door te zeggen dat z.i. de wethouder van de grootste fractie het loco-burgemeesterschap be hoorde- te vervullen en dat in de plaats van een PvdA-lid hiervoor een KVP-lid diende te fungeren. Deze opmerking zal in het college van B. en W. nader be sproken worden. De heer Vahl lanceerde de opmerking, dat er in de Rustende Jager te Heiloo slechte lieden kwamen, die als danslustigen Heiloo onveilig maken. Tevens was hij één der spre kers die gaarne de hoek langs de Ken- nemerstraatweg gedicht zou willen zien. De VVD-fractie was de enige die zich van algemene beschouwingen onthield. Natuurlijk kwamen verschillende raadsleden bij de artikelsgewijze behan deling nog op de gemeentebegroting 1954 terug. Doch daar wij de meeste opmer kingen reeds in ons nummer van Maan dag plaatsten, kunnen wij ditmaal kort zijn en alleen de voornaamste de revue laten passeren. Het bleek, dat de alge hele kabelisering van het electrisch net afgewacht zal worden, voordat er verbetering in de „lichtaffaire" kan worden aangebracht. Het college toon de voor dit probleem veel belangstel ling en verwacht wordt dat het in gun stige zin zal worden opgelost Het gaat echter om een bedrag van f 500.000 en de voorzitter hoopte dan bok dat Ged. Staten er hun goedkeuring aan zouden hechten. In April of Mei zou dan met de werkzaamheden begonnen kunnen worden. Verder bleek dat 67 woningen niet op de waterleiding zijn aangeslo ten (212 pet; landelijk is dit 4 pet). Afschaffing van de reinigingsrechten zou een nadeel van f 9600 opleveren. Besloten werd deze rechten te handha ven. Bij het punt „verbeteringen in het gemeentehuis", opperde de heer Tom- son (VVD) die over het algemeen zijn opmerkingen met geestigheden door- kruidt, dat hij gaarne de stoelen van de raadsleden verbeterd wilde zien". Men zit er zo ongemakkelijk in" WEINIG BELANGSTELLING VOOR B.B. EN NATIONALE RESERVE. Voor de B.B. en de Natonale Reserve werd nog eens 'n lans gebroken door de burgemeester en de heer Hauer. Ten slotte kreeg zelfs de raad „een veeg uit de pan", omdat gebleken dat de raadsleden weinig belangstelling toon den voor het Werk van de „Bescher- Silverking is een prachtige schim mel, die op commando netjes in het gras gaat liggen en zich dood stil houdt als zijn baas op de fiets komt aanrijden. ming Burgerbevolking. De Bescherming Burgerbevolking kreeg een subsidie van f 50.de Nationale Reserve één van f 100.— toegewezen. Besloten werd aan de minstbeloonden met de Kerstdagen een gratificatie te verstrekken. Het Foresters-terrein en de beide aan te leggen 2e sportvelden voor HSV en de Foresters bracht enige vreugde, vooral ook bij het bestuur van laatstgenoemde vereniging, dat voltallig op de publieke tribune aanwezig was. De VVV ter plaatse kwam er minder goed af. Er werden onvriendelijke woorden over het gevoerde beleid gesproken. De heer Majolee had echter critiek en lof, zodat hij de kool en de geit spaarde. Tenslotte werd men het er over eens, dat nu er een nieuwe voorzitter is ge kozen, de VVV een nieuwe kans moet krijgen. B. en W. zouden gaarne zien dat de heren H. de Groot of Robert na mens het college in het VVV-bestuur vertegenwoordigd zouden zijn, doch beide heren toonden geen ambitie voor deze functie. Als het beleid beter wordt zal men dit voorstel alsnog overwegen. De subsidie in tvfee delen van f 250 bleef gehandhaafd. De heer Brink (KVP) zou gaarne over de kleuteronderwijs-subsidie van gedach ten wisselen met het r.k. kleuter- onderwijsbestuur en de burgemeester. Spr. vond dit een waardevolle sugges tie. Toen tenslotte de heer Hauer nog over de minder-validen en ouden van dagen ter plaatse sprak en op een be tere verzorging aandrong, wees de klok reeds naar half één. Als klap op de vuurpijl deelde de voorzitter nog mede, dat het presentiegeld voor de raadsleden met f 2.50 is verhoogd. Ook de wethouders-salarissen werden van f 800 op f 1000 gebracht. Tenslotte werd de begroting 1954 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hartelijke woorden van welkom Voordat deze raadsvergadering een aanvang nam werden de heren A. Greeuw (PvdA) en D. de Jager (WD) beëdigd en hartelijk verwelkomd. De voorzitter was de tolk van de raad toen hij zeide, dat hij hoopte dat de heer D. de Jager weer geheel zou herstellen. De heer De Jager dankte het college en de raad voor de getoon de belangstelling tijdens zijn ziekte en voor de vriendelijke woorden aan zijn adres gesproken. 32. De drie mannen waren druk bezig het kamp in orde te maken de tent stond reeds half en half toen Jimmy de professor plotseling een por in zijn rug gaf. Deze keek verschrikt op en zag dat Jimmy naar de poort van het klooster staardeDie stond open! Wel niet wagenwijd, maar het was toch duidelijk te zien dat iemand een der deuren op een kier had gezet. „Jackie, blijf jij bij de tent", zei Jimmy, „en wij professor, wij gaan er op af!" Jimmy bonkte nog eenmaal op de deur en toen stapte hij voorzich ig naar binnen. Er lag een grote binnenplaats achter de poort en in het midden daarvan ston.d een eenzame figuur, zo onbewegelijk stil, dat Jimmy een ogenblik dacht aai het een standbeeld wasOok de pro fessor keek met enige verbazing naar de gestalte. „Ga mee er op af", zei hij tegen Jimmy. „Dat is een der monni ken." Oom Pepie prak wel zeventien Oosterse talen f i hij was dus de aan gewezen man de monnik aan te spre ken. De monnik droeg een grauwe, over de grond slt'i ende pij. Hij wa: kaal hoofdig. maar aan zijn kin hing een lange pluizige baard. Opmerkzaam keek i' de twee manne' aan, die un af kwamen. Hij zag 'r niet on-'riendelijk uit. De nrefessor spiak hem aan, nadat hij eerst een diene huirr'ng had gemaakt, welke echter niet door de monnik werd beantwoord Alléénverkoop voor Alkmaar en omstreken (Advertentie, Ing. Med.) HEEL ACHTERAAN de Bosweg in 't Zand ligt de boerderij Mossel- wiel. Daar woont Jan de Wit, een boerenzoon, die de uitnodiging heeft gekregen om volgend jaar vijf maanden naar Engeland te komen om daar met zijn twee paarden te demonstreren. Die uitnodiging is er niet zo-maar gekomen, want de 32-jarige De Wit weet inderdaad iets niet zijn paarden, de Oldenburgers Irene en Silverking, te presteren. Hij laat ze over een paar staaldraden lopen, rijdt er een goed nummer hogeschool mee en ziet er niet tegen op één van de dieren te gebrui ken als pijler van een houten bruggetje, dat hij dan rustig met, zijn fiets „neemt". En het aardige daarbij is, dat de dieren in deze kunst stukjes zelf bar veel plezier hebben. Wat Jan de Wit met de twee boerenpaarden uithaalt is dan ook uitsluitend te herleiden tot de Liefde van de Mens voor het Dier. En omgekeerd het onbeperkte vertrouwen, dat de paarden in hun meester stellen. Y/E hebben dat kunnen constateren toen Jan de Wit met Irene op het erf verscheen en de' vos over twee gespannen staaldraden leidde. Voor zichtig verzette het paard zijn benen over het wankele oppervlak, maar eerst op het seintje „Voet, Irene" bracht het zijn volle gewicht over. Het vertrouwde zijn meester volko men en dacht er niet over een'onbe suisde stap te nemen. Jan de Wit is altijd dol op paarden geWeest. Hij is op de boerderij opge groeid tussen koeien, katten, honden, ganzen, varkens en pauwen, maar de paarden hebben steeds zijn grootste belangstelling gehad en zo is het ge komen, dat hij een aantal jaren ge leden begon met het dresseren van de bruine vos Irene. Een normaal boerenpaard, dat zijn werk op het land verricht, maar waarin Jan ook nog andere mogelijkheden zag. Het personeel van de boerderij en vooral de vader van de enthousiaste dres seur hebben zijn experimenten de eerste tijd met enige reserve en veel Jan de Wit laat Irene kalmpjes over twee smalle staaldraden stap pen. Een knap stukje dressuur hoofdschudden gadegeslagen. En als Jan bij het melken tegen de koe: „Ho, vos" zei, mopperde zijn vader wel eens, dat het nu mooi genoeg was. Allengs echter groeide er in het kringetje van de mensen, die het dresseren gadesloegen bewondering. Want Jan de Wit bereikte resulta ten. Hij liet Irene een zakdoek óp- rapen en aanreiken, bracht het dier nog meer kunststukjes bij en zag langzamerhand de waardering voor zijn werk toenemen. Intussen hebben al velen buiten de boerderij kennis kunnen nem?n van wat Jan de Wit met zijn paarden uit haalt. Want na Irene is Silverking op de boerderij gekomen, een fiere schimmel, waarmee Jan al gauw de hogeschool instudeerde. Met deze twee paarden heeft hij op menig ruiterfeest van de landelijke rijverenigingen ge demonstreerd en bij een van die de monstraties - het was in Utrecht - keken ook een paar Engelse paar denliefhebbers toe. Zij hebben hem later die uitnodiging gestuurd. Onder voorzitterschap van burgemeester G. J. J. van den Heuvel kwam de raad dézer gemeente in voltallige zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Ned. Kath. Middenstandsbond, ajd. Akersloot, hou dende hét verzoek om aansluiting bij het Financieringsinstituut te Alkmaar. De voorzitter deelde mede, dat dit onderwerp reeds door burgemeester en wethou ders in studie is genomen én derhalve met de afdoening van dit schrijven kan worden gewacht totdat hierover meerdere gegevens bekend zijn. Bij een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland te Haarlem werd medegedeeld, dat een bedrag van f 750 aan de gemeente zal worden overgemaakt als bijdrage der provincie in de kosten der tbc-bestrijding. Ged. Staten konden, gezien de algemene financiële positie dezer gemeente, geen vrijheid vinden, een extra bijdrage in deze kosten te verlenen. Op verzoek van een ingezetene zal de Westerweg alhier worden bijgewerkt waarna er verder geen kosten voor zullen worden gemaakt. Op een schrijven van 5 inwoners aan de Westerweg, waarbij zij verzoeken hun percelen te doen aansluiten op het waterleidingnet, werd door de raad afwijzend beschikt. De voorzitter deelde mede, dat reeds eerder een verzoek van deze ingezetenen is afgewezen. In het gebrek aan drinkwater is thans voorzien. Er kan in de wijde omtrek geen cir cus komen of men kan dé jeugdige dresseur op de voorste rijen vinden. En om het eerlijk te zeggen: Jan de Wit rijdt een uitstekende hogeschool, waarvan sommige - we zeggen be paald niet -alle - circusruiters nog wel wat kunnen leren. Hij heeft Silverking op het erf la ten traverseren, hij heeft met het vu rige paard de Spaanse pas gereden, en laten zien hoe het dier de kruis polka, de samba en een nummertje swing uitvoerde. Het bekoorde ons in hoge mate, ook al ontbrak de en tourage, al was het paard niet getoi- letteerd en al misten we de schijn werpers en de begeleidende muziek. We willen niet beweren, dat Jan de Wit met Iirene en Silverking klaar is voor het circus. Maar dat hij met zijn hogeschool geen gek figuur zou slaan staat voor ons zo vast als een huis. Jan de Wit heeft nog meer opmer kelijke nummers. Hij presteert het om Silverking „dood" te laten liggen en dan met een fiets over het dier te rijden en Irene laat hij rustig met vier benen op een ronde balk ba lanceren. Al* deze stunts worden, evenals het vlaghijsen en het opzet ten van een bolhoed, overvleugeld door zijn laatste proef: het leiden van Irene over twee staaldraden. Een bij- zoodere prestatie, die de dresseur slechts heeft kunnen bereiken door het volledige vertrouwen dat hij van dé bruine vos heeft verworven. En dat alleen is gegroeid door de grote liefde en het geduld, waarmee hij zijn veel vuldige oefeningen heeft gehouden. Of hij er wat voor zou voelen om met een circus mee te trekken? We weten het niet. Jan de Wit heeft er zich niet verder over uitgelaten, maar toch is het wel zo, dat dè paarden fokkers - en dresseurs de jongeman daar in 't Zand in- de gaten houden. Zelfs mannen als Schuman en Lijsen, wier namen voor de circuskenners dui delijke taal spreken, zijn al eens een kijkje komen nemen op de Mossel- wiel. En al waren zij dan niet zonder critiek toch kan dit contact voor de boerenzoon van betekenis zijn. Jan de Wit zejf maakt er niet teveel druk te van. Hij heeft zelfs nog niet de uitnodiging voor Engeland aangeno men. Maar, zo zei hij, ik voel best, dat als ik dit laat schieten er een mooie kans voorbijgaat. Misschien wel de enige gelegenheid om het plekje bij de stoere dijk van de Anna Pau- lownapolder vaarwel te zeggen en de wijde wereld in te trekken. Het lijkt onwerkelijk de grote brul- ne vos Irene te zien balanceren op een ronde balk. Maar toch speelt hei dier het klaar omdat het in zijn meester een onbeperkt vertrouwen heeft. Op eên verzoek van het gemeente bestuur van Alkmaar inzake beschik baarstelling van eén bedrag voor het houden van een onderzoek voor school- en beroepskeuze voor enkele leerlingen uit deze gemeente, t ie de Kohnstammschool te Alkmaar bezoe ken, werd door de raad voor 2 van de 4 leerlingen één bijdrage van t 7.50 per kind verleend. Vervolgens deelde de voorzitter mede,' dat de 4 ingezete nen dezer gemeente, die van de ge meente een woning kopen een premie voor de bouw van een woning is toe gekend van f 3764. Tevens deelde hij het verloop van de aanbesteding van deze 4 woningen mede. Deze woningen zullen worden gebouwd voor 1 8420,25 per stuk. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de St. Michaël te Akersloot, waarbij wordt gevraagd om nader overleg omtrent de vastgestelde tarieven voor het gebruik van het ge meentelijk filmtoestel deelde de voor zitter mede, dat burgemeester en wet houders een en ander op grond van de door de raad getroffen regeling heb ben bepaald voor de St. Michaë&chool op f 50 per jaar en bij gebruik van een eigen lamp op f 40. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. werd besloten tot vaststel ling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar iager onderwijs over het vijfjarig tijdvak 1948 t/m 1952. Over deze 5 jaren is in totaal uitgege ven f 3960,90, terwijl er beschikbaar was gesteld f 3205,76, zodat derhalve meer is uitgegeven: f 755,14, hetgeen een overschrijding betekende van f 28,74 per leerling. Op de aanvrage van het r.k. kerk bestuur St. Jacobus Major, besloot de raad het bedrag der vergoeding over 1952 vast te stellen op f 6732 en het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven op f 7708,11. Voor het r.k. bestuur der St. Michael- stichting te Akersloot werd het be drag vastgesteld op f 2524,50. Het be drag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven over 1952 werd vastgesteld op f 5587,81. Z.h.st. werd besloten aan de Mid denweg in de Starnmeer 7 straatver lichtingslampen te doen aanbrengen voor gezamenlijke rekening van deze gemeente en de gemeente Graft. De kosten hieraan verbonden belopen on geveer een bedrag van f 160. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde een plan tot wijziging van de straatverlichting in deze gemeente. Het betreft hier een plan, aldus de voor zitter. dat reeds bij de overdracht van het Gem. Electriciteitsbedrijf is be- donaen, nl. de vervanging van het bo vengronds lichtnet door een onder gronds. B. en W. hebben zich daarvoor in verbinding gesteld met het PEN en bericht ontvangen dat men bereid is hiertoe in 1954 over te gaan. Het ligt in de bedoeling de 12 in het plan be grepen lichtpunten uit te breiden tot 16. De raad besloot z.h.st. hiertoe over te gaan. Buiten een bijdrage van f 30 per leerling aan de r.k. kleuterschool ver leende de raad ongeveer voor f 2500 subsidies aan diverse verenigingen en instanties met een cultureel of maat schappelijk doel. Dezer dagen is door het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht tfe Haarlem rot kreupel geconstateerd onder de scha pen van de veehouder C. Spaan, wo nende te Akersloot, Kogerpolder 444. BRITS PARLEMENT OP KERST RECES Het Britse Lager- en Hogerhuis zijn gisteravond op Kerstreces gegaan. De eerstvolgende bijeenkomst zal 19 Januari 1954 worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3