Uw japon tijdens de feestdagen SASKIA 'Strijd ooi de mode^maelit BLOEMEN EN PLANTEN MET KERSTMIS Gelukkig biedt de mode nog vele mogelijkheden Antwoord aan het ooievaartje ENIGE TIPS DOOR De Kerststemming in onze huiskamer Een aardig tafelstukje De rode Kerststerren met hun prachtige fel rode schutbladeren zijn vrij kostbare blbemen en wel licht zoudt u in de verleiding kun nen komen elke dag een eindje van de bloemstengels af te nemen. Voor deze uitzonderlijke bloemen is dat echter beslist verkeerd. De houtige bloemstengels bevatten een soort melksap en bij de minste verwon ding treedt dat naar buiten en als ze daarvan grote hoeveelheden kwijt raken, is het met hun schoonheid spoedig gedaan. Tegenwoordig wor- na de bloei niet als waardeloos in de den er ook potplanten van gekweekt^vuilnisbak behoeven te verdwijnen, en de bloemist kan u ongetwijfeld doch dat men er nog jarenlang plei- wel een exemplaar leveren, doch zier van kan hebben in de tuin. U houdt u er dan vooral rekening mee, dient dan echter de plant na de bloei dat ze alleen in een irfatig verwarm- in een koele kamer te plaatsen en de kamer Succes opleveren. Over- na de vorst kan men haar dan op houden is mogelijk, doch wellicht een beschut en licht schaduwplekje komen we daar later nog eens op in de volle grond van de tuin uit- ZATERDAG 19 DECEMBER 1958 ntie, Ing. Med.) wonderwijs mee' lijken. an het landbouw. >k de heer Egas. ïlüke achterstand srwijs bij het njj- ;onstateren en hij te verstaan, dat erwijs als een af- t zien, dat eigen fandelen. Daarom departement van n Wetenschappen i worden, ie er de aandacht ibouw kampt met geschoolde land. jaar zwarte lonen rn gevormd ihoe- 1 ontwikkelde en trbeiders. Daarom t de minister be- speciale land- lagere landbouw. vooral wanneer aangepast aan de reek. Richt twee als proefscholen an landarbeiders, bewust, dat van echter weinig te- en aantrekkelijke landarbeiders is. het totale loonbe- .an Sociale Zaken len, meende hij. schijnen over het ;r Weyden (KVP) agaan. Zijn partij van de consumen- ?an de heer Mans- steeds niet tot de l als minister van ke ombuiging van en ook meer vrij- relbertink - meer aders en daardoor a (AR), daarna :id gesproken kan ruilverkavelingen tegen overschrij- ng en wenste men inig mogelijk van n worden. Zeer iperde ir Van Dis gin van het jaar ^vaardigde verbod s, dat niet tegen is ingeënt. De ge ren, zijn door deze ig gedupeerd, zei* K.V.P.) tenslotte ngen van de tuin- s het kind van de itaire redacteur) r, die van onge- f bijna dagelijks, en: bijna dag en oudt tot het bit- Woensdagmiddag ag en -avond, ivond en Woens- t zij nog bijeen Landbouw, Vis- iening af te han- ing van Verkeer ar geheel te be' keuren. En alsoi -an één tot res in de nacht nog de Kamer Dins" morgens begm- ergadert op D'n^" middags en s aar werkzaamne nd. Op haar agen- ïring van en*.„! de Rijksbegroting ng van de huu," wetsontwerp® belastingen, verzekering. noodschade HOEWEL de December-maand hoge eisen aan de huisvrouw stelt,' zal zij bij al haar beslom meringen, toch nog tijd en aan dacht moeten schenken aan het onderwerp: Feestjurk. Gélukkig schenkt de mode u dit jaar vele mogelijkheden om er met de feestdagen zeer voordelig uit te zien. De japon die wordt gekozen is natuurlijk zeer afhankelijk van het doel waarvoor zij moet dienen. Misschien moet het een jurk zijn, waarin men zich de dag prettig voelt of misschien een waarin u alleen 's avonds moet schitteren, maar vóór het zover is moet u waarschijnlijk eerst enige uren in trein, auto of bus doorbrengen. In dat geval is kreukvrij materiaal een eerste vereiste. Maar wat u ook doet in de komende feestdagen, of u uit gaat, met uw familie thuisblijft, of zelf gasten ontvangt, zorg voor een japon die u beter staat dan wat dan ook. Zelfs in onze mo derne twintigste eeuw wordt een vrouw nog maar al te vaak naar haar uiterlijk beoordeeld. En dan kan het weten, dat men er goed verzorgd en gekleed uitziet, ons een gevoel van welbehagen ge ven alsmede het zelfvertrouwen stimuleren. JJIER volgen enige ideeën die u misschien kunnen inspireren. Een zwart fluwelen robe in de slankma- kende prinsesselijn (model Fath) (1). Een japon van champagne kleu rige kant met de nieuwe brede cor seletceintuur alleen voor de wes pentailles. Fluweel is een mate riaal, dat door moeder, dochter en kleinste zus kan worden gebruikt om een nieuw toiletje aan te schaffen. Voor de bakvis: de zwart fluwelen rok of overgooier die ze met een aantal blouses en truitjes eindeloos kan variëren, voor kleine zus een jurkje van zwart fluweel met een uitgesneden hals, waarin verschillen de vestjes kunnen worden gedragen. Voor hen, die niet tot de aanschaf J-]ET is anders mijn gewoonte niet om een paar weken na het verschijnen van een bepaald onderwerp in deze rubriek daarop al weer een aanvullend commentaar te geven. Maar na mijh kleine boutade „Sans rancune" die, zoals u zich misschien nog herinneren zult, geschreven werd naar aanleiding van een geboortebericht, heeft zich een kleine deining voorge daan aan de rand van onze zeer wijde lezeressenkring. Een aantal vrouwen schijnt zich deswegen opgewonden te hebben en conclusies uit mijn schrijven getrokken die er volkomen naast zijn. De samenvatting ervan lijkt mij het best verzorgd door een dikke brief van een kraamverpleegster, die als vak vrouw een hele serie argumenten op stapelt om mij het tegendeel te bewij zen van wat ik niet beweerd heb! Aangezien ik Haar echte en hartelijke opwinding graag zo spoedig mogelijk wil kalmeren stel je voor, wat heb ben kraamvrouwen nu aan een verbol gen zuster? zal ik haar brief zo niet overnemen, dan toch op de voet vol gen. Dan zal zij, èn die ontdane leze- ressenkring, misschien willen inzien dat zij öf slecht heBben gelezen óf uit een totaal andere mentaliteit redene ren maar in ieder geval de strek king van deze historie niet begrepen hebben. Mijn briefschrijfster-met-het-ooie- Vaartje verwijt mij dan allereerst, dat ik een onderwerp behandelde „waarvan u geen verstand hebt en dat u zelf niet aan den lijve hebt ondervonden". Nu maakte deze zinsnede op mij al dadelijk een buitengewoon komische indruk. Een briefschrijfster, die zelf deze ervaringen niet aan den lijve heeft ondervonden, veronderstelt dat ook maar plompverloren van mij ja, be weert verderop zelfs dat dit uit mijn hele kolom duidelijk te constateren valt. Beste zuster, het spijt mij voor het effect, maar die illusie moet ik u dan toch meteen ontnemen. Ik heb in dezen wel degelijk en deugdelijk aan den lijve ondervonden ervaring; maar het dunkt mij altoos beter en discreter het eigen persoonlijk leven buiten de publiciteit te houden. Dat een abnormale bevalling een ver schrikkelijk lijden kan betekenen', ik kan u grif uit de naaste omgeving een serie gruwelverhalen daaromtrent leve ren. Maar zoeits is ook niet natuurlijk meer, en diè pijnen zijn geen specifiek ijselijk vrouwenlot, maar liggen op één lijn met galsteenaanvallen, zware rheu- matische aandoeningen en alle vormen van lichamelijk lijden. Waarbij de be valling tenminste nog „einmalig" is, maar dergelijke kwalen soms jaren het leven vergallen. £)OCH afgezien daarvan, ik heb ner gens beweerd dat een normale be valling zo gemakkelijk gaat. „Er is altijd pijn", schrijft u, en dat is volkomen waar en redelijk. Immers, alle dingen ter wereld moeten betaald worden; en het moederschap is wel een zo unieke en wonderbaarlijke belevenis, dat de prijs vanzelfsprekend hoog moet zijn. De vraag is nu maar, hoè wij die prijs betalen. Zuchtend, pathetisch, ons zelf beklagend en een gezicht trekkend alsof wij de gepatenteerde martelares sen der mensheid zijn, of met een zekere nuchterheid, het onvermijdelij ke aanvaardend en onze ganse aan dacht richtend op het welzijn van het kind en niet op ons eigen dierbare persoontje. In dat laatste geval zal het dan heus met al die smartelijkheid wel wat meevallen, en zijn wij de hele affaire ook vrijwel meteen weer ver geten. Want waar drijven wij heen met dat dramatische: „Als je eens wist hoe ik geleden heb in de huiselijke kring en op kraamvisites? Dat wij om te beginnen alle aan staande moeders bij voorbaat de stuipen op het lijf jagen, en haar misschien juist door „het lijden dat zij vreest" een behoorlijke portie extra pijn be zorgen. Want ook in deze aangelegen heid speelt de geest een enorm be langrijke rol, en ik geloof grif de Engelse dokter, door u genoemd, die beweert door zelftraining en suggestie grote successen op het gebied van pijn vermindering te hebben geboekt. Als u leest wat de befaamde psychia ter Stekel in zijn „Brieven aan een jonge moeder" voor frappante voor beelden aanhaalt van lichamelijke on gemakken en erger, veroorzaakt door geestelijke factoren (zoals een diep verborgen hekel aan de man of het verwachte kind!) dan krijgen al die klachten en lijdensverhalen wel een heel ander aspect. En -goor de toe schouwer. zoals u, lijkt het lijden zo veel erger dan het in wezen is Maar nog bedenkelijker gevolg dunkt mij het binnenhalen van de gevaarlijke mentaliteit, die uit'Amerika als het „momisme" is komen aanwaaien. De overdreven en sentimentele Verering van de Moeder als de aangebeden lijde- res, de heilige met het smartenaureool, die terwille van een doodgewone na tuurlijke functie haar leven lang op de handen gedragen moet worden. van een nieuwe japon willen over gaan bestaan er vele trucjes om er toch niet „overjarig" uit te zien. Op de rok van fijne wollen stof naait men een toepasselijke kerst versiering. (3). Een correct zwart mantelpak of zijden deux-pieces kan door uw inspiratie en fantasie een hele transformatie ondergaan. Hier voor neemt u een lap velours-chiffon van ongeveer 70 cm. in het vierkant in een mooie warme kleur. Men vouwt deze lap dubbel en krui'st hem van voren en steekt de shawl met een glinsterende broche of antiek bijou vast. De blouse van het vorig jaar wordt als u er een boothals uitsnij ding inmaakt en deze met een brede schuine bies afwerkt zeer „up to date". Een stola van fijne witte mousse line zoals op de foto getoond (4), geeft een eenvoudige zwarte avond jurk iets meer zwier. Met de stola zijn nog steeds veel mogelijkheden te bereiken. Uitgevoerd in zware taftzijde wordt hij om de schouders van het strapless avondtoilet gedra peerd en vervangt op deze manier de ietwat verouderde boléro. En ten slotte, voor de gelukkige bezitsters van bont, dit flatteuze materiaal los gedrapeerd, bij een laag décolleté geeft de blondine zowel als de bru nette een speciale charme, mits het op de juiste manier» (d.i. met enige zelfverzekerdheid) wordt gedragen. HENDRINE. VOOR de eerste keer in de mode-geschiedenis hehhen de Duitsers in hun land een ge zamenlijke modeshow georgani seerd. Zeven ontwerpers toon den hun collectie in het fraaie Wiesbadense Kurhaus. Duits land richt zich naar Frankrijk, heeft een persoonlijke noot, maar zweemt toch naar de prin cess line en de ligne coupole, de naar beneden toe af glooiende schouderlijn met de vrij sterk geaccentueerde taille. Veel zagen wij ook de cocktailjapon nen van wollen materialen. De mantels daarentegen tonen een uitlopende lijn, welke zwierig valt. Hans Gehringer liet merken, dat hij een voorstander is van nauw sluitende middagkleding. Dit bewij zen zijn theater- en cocktailjapon nen. Ze werden van vrij pompeuze draperieën voorzien. Het meest ver werkt hij voor zijn sportieve man tels flanel en tweed voor zijn .ge klede modellen. Horn houdt van grijs en sportieve kleding. Rechte, nauwsluitende rok ken en losvallende jasjes. Hij oogstte veel applaus met zijn sportieve man- telcostuums, welke een lust voor het oog zijn. Ruigharig wollen materiaal staat op het eerste plan. Schwichtenberg toonde voorkeur vor ski-kledir,g en deux-pièces van wollen stof. Wollen Schotse ruiten zijn zijn favorieten. Daarvoor wor den gebruikt roomkleurige tweeds, zibeline, gemixte mohair en angora wol. Grappig is, dat hij voor zijn avondrokken gabardine gebruikt, wat in ons land meer naar het spor tieve zweemt. Bekijken we de resultaten van de Duitse ontwerpers, dan komen we tot de conclusie, dat Duitsland, door hard werken en het gebruik van de beste materialen, de plaats wil her- laveren om Berlijn naar de kroon te Wenen) vóór de oorlog maakte tot het derde Europese modecentrum. Of het echter Berlijn zal worden, is een open vraag, daar Wiesbaden en Dusseldorf een nek-aan-nek-race leveren om Berlnij naar de kroon te steken. Een feit is echter, dat deze strijd het algemeen Duitse mode beeld ten goede zal komen; waaruit weer voortvloeit, dat ook andere lan den zich terdege dienen in te span nen voor de titel „eerste modeland" van Europa. Ondanks, dat Thialf ons gunstig gezind is, zien we toch een groot deel der vrouwelijke bevolking wan delen in bontmantels. Of het een overdadige luxe is, dit seizoen, zul len we nog dienen af te wachten. De bontzaken daarentegen rekenen wel op een echte winter, gezien de etalages, welke met aantrekkelijke modellen gevuld zijn. Vooral veel ocelot wordt er uit gestald, als dfe meest courante bont soort. De driekwart creaties winnen het momenteel van de lange man tels, hetzij met ballonmouw of de wijde ruim vallende mouw. Ook de kragen staan in het middelpunt van de belangstelling. De illustraties zullen menig vrouwenhart sneller doen kloppen. Het loopt tegen Kerst mis en wie weetMocht het niet zo zijn, dan moet men maar denken, dat de takken moeilijk zo'n zware vracht kunnen torsen.... EEN vrij belangrijk onderdeel van de huidige kerstviering is de versiering van de kersttafel; een prettig werkje dat geen enkele huisvrouw zich laat ontnemen. Het kan met dure bloemen, doch men kan het ook eenvoudig doen en toch alle huisgenoten en gasten voldoening schenken. QM te beginnen; laat het gekleurde tafelgoed nu eens rustig in de kast lig gen en gebruik een laken van glanzend wit damast, doch met een helder wit beddelaken is ongeveer hetzelfde effect te berei ken. Dan gaan we de tafel verdelen m gelijke stuk ken met rood lint. Bij voorbeeld één lint over het midden van de tafel in de lengte en twee lin ten over de breedte, bijna aan de einden. De tafei is dan verdeeld in zes delen. Dit kunnen vakken zijn van gelijke grootte, doch mogen ook onderling ver schillen. Hoe rustiger de verdeling is, des te beter zal het voldoen. Om de gevouwen ser vetten doet men een rode strik. Aldus heeft men al een keurige tafel, waarbij zelfs geen bloemen te pas komen, doch het feestelijk aanzien kan men nog ver hogen door op de kruis punten enkele takjes rode beshulst te leggen, die er dit jaar in overvloed is en die niet zo erg prijzig zal zijn. Met enkele kleine takjes sparrengroen kan men ook al wonderen ver richten. Leuk is het om een paar kransjes te maken van sparrengroen, met een rode strik erop en even tueel een paar sparren appels als men die kan bemachtigén. De kransjes worden aan ijzerdraadjes langs de wand opgehan gen, terwijl het ijzerdraad ook met rood lint wordt omwoeld. Een of meer kransjes kunnen de feeste lijke aanblik dan nog aan merkelijk verhogen. Het moet mïj van het hart, dat de kerstversieringen wel eens in een boerenbruiloft ontaarden, alles vol groen en slingers doch dat zal niemand in de juiste stem ming brengen, een stem ming. die bij het eigenlijke Kerstfeest toch niet mag ontbreken. Neem een gewone kleer hanger uit de kast, om wind het ding met .groen en plaats aan de uiteinden verticaal een paar rode of witte kaarsen en u heeft weer iets moois, dat niet veel geld behoeft te kosten. Gebruik er echter geen moderne gele of lila kaarsen voor; zij passen niet bij het Kerstfeest, de rode en vooral ook witte kleuren moeten dan domi neren. Daarna prikt men enkele takjes spar rengroen in het mos en wat hulst takjes met rode bessen. De bloemist kan u een paar rode tulpen of hya cinthen niet bol en al leveren, en die worden er ook ingezet en zo krijgt u een aardig geheel, dat hele maal niet veel behoeft te kosten. Men kan zo'n stukje ook maken van enkele bestakjes, eventueel aange vuld met wat bonte takjes van de sierhulst uit eigen tuin. Misschien zit u met het probleem wat uw kaarsenstandaards betreft, doch dat is op eenvoudige wijze op te lossen. Neem een aardappel en snij er een platte kant aan, zodat het geval niet meer kan omrollen en hol hem van boven iets uit zodat uw kaars er precies in past. Wikkel die aardappel in rood papier en u hebt een passende en goedkope versiering. U kunt er ook takjes korte beshulst insteken en u zult eens zien wat een wonderen er te maken zijn van terug, nu is dat niet actueel, zo'n doodgewone rauwe aardappel. De eerste Seringen JN AALSMEER heeft men de laat ste weken bij wijze van spreken de De ilex verticillata, of wel de blad verliezende hulst. ONZE FEESTTAFEL is eigenlijk nog niet helemaal klaar, want kacl\el rood gloeiend gestookt tem- planten. EEN KERSTSTUKJE DE witte, tere kerstrozen, hebben niets gemeen met gewone rozen; ze behoren zelfs niet eens tot de zelfde familie, het zijn namelijk boterbloemachtigen. Die tere, witte bloemen doen het heel goed met Kerstmis, doch men dient ze vooraf eerst een paar uur in het water te leggen; anders zal men er niet lang pleizier van hebben. Later komen ze dan op de voor hen bestemde vaasjes en als ze dan maar niet te kort bij de kachel staan, kan men er lang pleizier van hebben. De bloe mist kweekt er ook bloeiende plan ten van en als u zo'n exemplaar ont vangt is het nuttig te weten, dat ze peraturen van honderd en honderd entwintig graden F. waren nodig, om de nog zo stijf gesloten knop- een middenstukje willen we toch wel op tafel hebben. Op een een voudige wijze kan men dat zelf maken. U neemt een klein plankje van de s®n"gfttot on wikkeling van ongeveer tien centimeter in het brengen, doch het is gelukt en de bloemist kan u die tere bloemtak vierkant. Daarop bindt u een voch tig balletje mos. In dat mos maakt u de kaars vast; met een puntig houtje maakt u eerst een gaatje. AFGEPASTE GLASGORDIJNEN (Advertentie, Ing. Med.) ken nu weer volop leveren. Behan del ze echter met verstand, des te langer zult ge er pleizier van heb ben. Direct na ontvangst moeten ze op water gezet worden, doch maak met een scherp mesje eerst van on deren de bloemstengels een eindje open, die houtige stengels kunnen het water dan veel beter opzuigen. Zet ze eerst een nacht in ruim wa ter, de volgende morgen dan voor de in hen bestemde vazen. Laat ze 's nachts niet in een met rook be zwangerde kamer staan, dan verlie zen ze spoedig hun frisheid, doch plaats ze in de keuken of kelder. In de dagen rond Kerstmis behoren de sneeuwwitte seringen uit de broeikassen tot de populairste bloemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7