„Eensgezindheid" gaf een beschaafde uitvoering ZUID-AFRIKA MAAKT NU ZELF BENZINE UIT STEENKOOL LAATSTE NIEUWS J. W. A. HEUSEVELDT Nieuws uit Heiloo Practijkschool voor landbouw mechanisatie Donau-pontin de vaart BAKARTIKELEN De techniek vraagt nog enige verbetering Egmond aan den Hoef Bollenkerst in Egmond Castricum C.S.V.-supporters klaverjasten Kindermiddag van het Instituut De schaakwedstrijden bij „De Pion" Hensbroek Voorlopig nog geen ruilverkaveling Egmond-Binnen Huisjes aan Slotweg als museum in te richten? Egmond aan Zee LOOP DER BEVOLKING Bloembollen naar Tholen Wijk aan Zee Maandpensioen verloren Wieringermeer krijgt primeur Industri ële ontwikkeling zonder weerga en buitengewoon gezonde economische toestand in de Unie Nederlandse bedrijven zijn er hartelijk welkom Grote verbetering bij de Hembrug Nieuwe candidaat in Frankrijk FEESTGEBAK DINER- en GOTHISCHE KAARSEN ENORME COLLECTIE MAANDAG 21 DECEMBER 1953 aar echtgenoot, woordde de ba- r valt niets te w Babbelgraag eb het hier nu of nietUit- ■ing rond. Nie- alleen de emir terwijl hij een hij voor haar levrouw eh...." J bidden mag. te maken, beste barones min- terug naar dat adaan gekomen rust...." (smaakloos snel, zeker a tie. Ing. Med.) waren: VI. 77 n. 208 f 5490; Am. 0, Kw. 107 f 3220, I f 1440, Kw. 21 w. 189 f 490, Kw. 0, IJm. 11 f 3290, 35 f 730, Kw. 53 'erse haring: IJm. 80. Kw. 78 f 2600, 5020, Kw. 65 f 220, tale aanvoer be- prijzen waren: 03.15; grm. tong .96—1.84; kl. tong 1.05—95; tarbot I 84; tarbot III 72; schol 28—22, grm. il 49-27; kl. schol 12; schar 218; tl. schelvis I 54; wijting 188; —9. oeljauw 156105. an plan zijn in lies luchtpolitie in r is er thans een. Raad heeft Vrij- 1954 goedgekeurd, overschot van 12 IECEMBER m.: 7.00—24.00 7.10 Gram. 7.45 .urgische kalender, richten. 8.15 Gram. v. 9.35 Waterstan- 0.00 Voor de kleu- 10.35 Gram. 11.00 Schoolradio. 11.50 12.00 Angelus. en solist. 12.30 idedelingen. 12.33 en dicht". 13.00 is. 13.20 Lunchcon- framma. 14.50 Ne- 5.25 Gram. 15-30 or de zieken. 16.30 le jeugd. 17.45 Re- B. van Eldik: „Ne- 1, Indonesië, eco- .00 Hammondorgel. 10 Voor de jeugd. .00 Nieuws. 19.10 Boek der Boeken, gewone man. 20.30 spel. In de pauze strumentaal Octet, indgebed en Litur- i0 Nieuws. 23.15— onisch Orkest en 8 m.: 7.00—24.00 3). 7.00 Nieuws, i. 7-30 Gram. 7.50 /s. 8.15 Gram. 9-00 Kerstliederen. 9-30 9.35 Gram. 10.50 3 Voor de zieken, i. 12.00 Lichte mu- Tuinbouwmedede- t platteland. 12.40 ars. 13.15 Medede- ichte muziek. 13.4.5 aleidoscoop. 14-15 Gram. 15.30 Kerst- ilitairen. 16.45 Voor iturmentaal Sextet, ie. 18.00 Nieuws- 30 Lichte muziek, i. 19.05 „Paris vous orkest. 19-35 FhU- oliste. 20.00 Nieuws, ernat. geluksketen, evar. programma- tenlands overzien Orkest en soliste, few York calling- k. Dat de culturele verenigingen in Heiloo over de belangstelling niet te klagen hebben, werd gisteren bü het donateursconcert van „Eensgezindheid" weer eens bewezen. De zaal van de „Rustende Jager" was volkomen bezet en men kwam zelfs nog plaats te ko-t. Hoewel we deze avond van het concerterende corps o.l.v. Alb. Meyns weer veel goede muzikale indrukken hebben gekregen, heb ben we ook wel eens met gemengde gevoelens naar het musiceren geluisterd. In technisch opzicht bleek de „eensgezindheid" niet altyd zo sterk te zijn als men zou kunnen wensen. Het zou belangrijk voor het corps zijn wanneer de Individuele prestaties door studie nog wat werden opgevoerd. Een dirigent kan tenslotte niet „alles" doen. Het is aan de muzikaliteit en erva ring van Alb. Meyns grotendeels te danken geweest, dat de globale indruk van dit concert toch nog zeer aan vaardbaar is geworden. Na een goed gespeelde mars van K. Alford hoorden we een echte concours-ouverture van Balfe-Jakma. Men kwam er technisch niet vlekkeloos doorheen, maar de nu ancering en voordracht maakten hier en daar nog veel goed. „Bandietenstre ken" van Suppé, een werk dat muzi kaal op een veel hoger niveau staat, werd met élan gespeeld. Momenten waarin het klankgehalte zeer fraai en sonoor was, waren hier niet zeldzaam', De drie delen uit de beroemde Water muziek van Handel bleken voor het ensemble geen gemakkelijke opgave te zijn ,maar vooral in het andante en de finale wist de dirigent een stijl volle interpretatie te bewerkstelligen. De romantische Badeloch-ouverture van Rogister en een vitale mars„Bloe- menlust" van Alb. Meyns besloten het concert-gedeelte. Ter afwisseling zongen (niet piano begeleiding) de dames mevr. R. Ko ning-Stam en mevr. T. Beemster-Wur- kum enkele zeer populaire liedjes. Zij hadden hiervoor een zeer welwillende Nu we bij het bereiken van de kort ste dag de „langste zomer van ons le ven" gaan beleveniets over bloe men van de koude grond. Op luwe plekjes ziet men hier en daar al de veldbloemen als madeliefjes, in volle bloei staan. Nog nooit is het echter voorgekomen, dat narcissen op de kou de grond normaal en voluit tot bloei kwamen, zoals thans in de tuin van een bollenkweker hier het geval is. Als dat zo doorgaat, beleven we naast een bollenpaas nog eens een bollenkerst In elk geval is bovenstaande een voor beeld, dat de tijden veranderen ten goede. Mogen de mensen aldus volgen. Bijna tweehonderd supporters van C.S.V. hebben deelgenomen aan de kerstklaverjaswedstrijd in hotel ,,De Rustende Jager". Deze wedstrijd ken merkt zich door een buitengewoon ge zellige sfter, iets 'waartoe de smaak volle kerstversiering van de zaal, wel in grote mate bijdroeg. Ook de organi satie van een en ander was uitstekend verzorgd, waardoor het bestuur onge twijfeld een compliment toekomt. Het hoogste aantal punten werd behaald door het echtpaar Kooy, met 5530 pt. Als tweede eindigde het echtpaar Pieterse met 5433 pt. De tam. Kooy be haalde tevens de extra prijs, voor het hoogste aantal marsen. De kindermiddag welke het Insti- ttuut voor Adheidersontwikkeling Za terdagmiddag organiseerde, kan in ieder opzicht geslaagd genoemd wor den. De gehele zaal van hotel „De Rustende Jager" was met een joelende en juichende kinderschare gevuld, doch het lawaai nam al spoedig af, toen met de vertoning van een aantal filmpjes een begin werd gemaakt. Voorts werd de middag gevuld, met met samenzang, onder leiding van het echtpaar Rommerts, alsmede met een marionettenspel, dat werd vertoond door de heer J. v. Erkelens. Dit, met de uitgereikte tractaties maakte, dat de jeugd nog lang aan deze middag zal terugdenkn. In de afdeling A van de schaakclub .De Pion" hebben Bennes en Werner Dhl door overwinningen op Walter Uhl en Ravenzwaay hun overwinningenreeks Voortgezet. Bennes heeft nog steeds on geslagen de leiding, Werner Uhl volgt niet een verliespunt, de overigen volgen op grote afstand. In afdeling B heeft Niemeyer zijn eer ste punt gescoord tegen De Wit en Kor- tekaas de winst laten glippen tegen Hoo- gervorst en Hoekstra door zijn overwin ning op Bos zijn kansen op de kam pioenstitel vergroot. Laatstgenoemde heeft tie leiding met 8*/* punt uit negen wed strijden, gevolgd door Rozing met 7Vi hit acht. De strijd om de titel zal voornamelijk Wel tussen beide genoemde heren gaan, al heeft Rozing wel een slecht staande afgebroken partij tegen Zwart, met als gevaarlijkste outsiders de heren Zwart cn Keetbaas. De uitslagen zijn: Afdeling A: RavenzwaayWerner Uhl 0—1: Bennes—Walter Uhl 1—0; Heeck— Born remise; .De Smalenv. Weeren re alise; MolenbroekBouwen 10. Afdeling B: notaris Cranenburgh— Zwart 0—1; Kerstensdr. De Jongh 01; Niemeyer—De Wit 1—0: Hoekstra—Bos 1—0; SchlosserRozing 01; Kortekaas Hoogervorst remise. In verband met de feestdagen is de eerstvolgende clubavond op Vrijdag 8 Januari. Op genoemde datum speelt het tweede tiental zijn derde competitie-wed strijd voor de N.H.S.B. thuis tegen Wee link uit Beverwijk. bijval in ontvangst te nemen. Wanneer zij hun liedjes na de pauze bij het amusementsgedeelte hadden gezongen, zou hun optreden echter op een juis ter tijdstip hebben plaats gevonden. Men had de goede gedachte om met het vrolijke gedeelte van de avond ook in stijl van de muziek te blijven. Daar om had het eerste optreden van de Heilooër Bos-Kapel, waarbij de muzi kanten in Tiroler costuums optraden ook een doorslaand succes. Zij speel den een eenvoudige wals, een marsje en een geestig stukje als „De hoempa bas" enz. Het klonk goed en het was beschaafd. Vermelding verdient nog het optreden van de heer H. Settels, die zich in enkele bekende nummers een zeer vaardig accordionnist toonde. Een verloting en een gezellig bal com pleteerden deze donateurs-avond. Het publiek liet het aan veel waardering zowel voor „Eensgezindheid" als voor de Heilooër Bos-Kapel niet ontbreken. Wanneer „Eensgezindheid" de tech niek nog wat meer gaat verzorgen, zal men in de toekomst niet alleen de goe de reputatie handhaven, maar ook tot een groter succes weten te komen. W. SCHREURS. Vrijdag kwam het bestuur van de Banne en Polder Hensbroek in verga dering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer D. Wit Szn, in zijn openingswoord de hoop had uitgesproken, dat de heer K. de Hart, lid van het college van Hoofdingelanden, spoedig hersteld zal zijn, ging de vergadering over tot de behandeling van de agenda. Mede gedeeld werd, dat uit de zojuist gehou den kascontrole bleek, dat de financiële toestand van de Banne en Polder gun stig genoemd mag worden; een saldo van f 5.817,65 aan kasgeld was hiervan wel het bewijs. Natuurlijk moeten nog vele betalingen worden gedaan, maar zeker zal de toestand zich niet ten kwa de ontwikkelen. De voorzitter merkte voorts, in verband met de nog aan wezige hoeveelheid stookolie voor het watergemaal, op, dat door het aanhou dende mooie weer de machine nog haast niet heeft gedraaid wat naar zijn mening in de laatste 100 jaar niet is voorgekomen. Hiern werd besloten tot het aan gaan van een kasgeldlening groot f 10.000,alsmede van een vaste geld lening over 8 jaar bij de Bank van Ne derlandse Gem., groot f 11.910,be houdens natuurlijk de goedkeuring van G.S. Ten aanzien van de demping van het haventje nabij C. Groenveld werd besloten dat deze in overleg zou treden met de eigenaar van het naastgelegen perceel, de heer Schuyt. De sluis wachterswoning is voorzien van een prima slaapgelegenheid zodat nog vóór 1954 in deze aangelegenheid is beslist. Bij de rondvraag stelde de heer C. Smit een vraag aangaande de ruilverkave- ling. De voorzitter betoogde, dat nu reeds enkele jaren over ruilverkaveling etc. wordt gesproken en dat vooral de laatste tijd hierover veel te doen is. Spreker kon echter definitief mede delen dat het eerste halfjaar zeker niets van ruilverkaveling of i.d. zal komen daar de plannen hiertoe ter be studering bij de Cultuurtechnische Dienst zijn en deze op zijn vroegst in Juni, Juli 1954 enige gegevens zal kun nen verstrekken. Voorlopig is er van ruilverkaveling etc., dan ook geen sprake. Het dijkje RustenburgHens broek en Hensbroeker watermolen- watermachine worden wat slecht be rijdbaar. De voorzitter zegde toe een en ander in onderzoek te nemen en te doen herstellen. Ook de brugovergang in het Kerkepad nabij v.d. Sloot als mede de brugafgang aan het einde van het dorp zullen worden hersteld. De voorzitter besloot de vergadering met een kort overzicht van het afgelopen jaar en hoopte, dat ook in het komende jaar op de ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Door de aanbouw van de vele nieu we woningen komt de krotopruiming thans als een belangrijk punt naar vo ren. In dat verband verdienen de oude huisjes met de leftke geveltjes aan de Slotweg nabij het N. H. Kerkje bijzon dere aandacht. Nu de Provincie nog steeds zoekende is naar een passend museum voor het onderbrengen van de uit de slotgracht opgegraven histo rische voorwerpen, rijst de vraag of de ze oude woningen, na enige verbou wing doch met instandhouding van de gevels, niet daarvoor zouden kunnen worden ingericht. Een plan, dat reeds meerdere malen is geopperd en alles zins de nodige aandacht verdient. Zeer zeker nu de tijd daarvoor rijpt begint te worden. De idiale ligging nabij de 'ingang naar de fundamenten van het v.m. Slot Op den Hoef maken het plan des te aantrekkelijker en zal ongetwijfeld een prachtige bekroning zijn van de eer tijds uitgevoerde opgravingen. Ook zal de dorpshoek door één en ander aan merkelijk aan schoonheid winnen. Ingekomen personen: Johan H. Ver steeg en gezin, v. Nigtevecht n. Prins Bernhardstr. 6; Hendrieus C. Schipper en gezin, v. Beemster n. Julianastr 81; Lydia C. Graffner, v. A'dam n. Prins Hendrikstr. 25; Kniertje Blok, v. Vel- sen n. Bergstraat 40; Gustav Tedder, v. R'dam n. Voorstr. 41; Jacob de Jong, v. Schoorl n. Voorstr. 41; Hennie Gt Steensma, v. Purmerend n. Wilhelmi- nastraat 132; Aagje Andringa, v. Ber gen n. Marinestraat 9; Thomas Bakker, v. Vlaardingen n. Voorstraat 41; Mar- garetha Mooij, v. Alkmaar n. Boulevard 2: Catharina K. Schot, v. Alkmaar n. Julianastraat 82; Elisabeth Duinmeijer, v. Medemblik n. Prins Bernhardstr. 6; George J. Blom, v. Amersfoort n. Voor straat 110. Vertrokken personen: Elisabeth Vlam, v. Boulevard 24 n. Grootebroek; Ruur- tje Groothof, v. Boulevard 24 n. Alk maar; Otilia E. v. d. Kooi, v. Julianastr. 82 n. Beverwijk; Antoinette Steinkamp, v. Julianastr. 82 n. Epe; Gezina H. Hoo- genkamp, v. Zuiderstr. 17 n. Hellen- doorn: Gerardus B. J. Versteeg, v. Prins Bernhardstr. 6 n. Weesperkarspel; Cor nells Versteeg, v. Prins Bernhardstr. 6 n. Avenhorn-Scharwoude; Willem Stam en echtgenote, v. Van Speijkstr. 36 n. Velsen; Maartje Kunst, v. Prins Bern- hardstraat 8 n. Velsen; Nicolaas C. Dek ker v. Voorstr. 77 n. Zaandam; Aaltje Wijker, v. Voorstr. 71 n. Velsen; Mari- nus J. Aarents, v. Voorstr. 110 n. Arn hem; Albertus Bosman, v. Voorstr. 117 n. Apeldoorn; Dirk Broek, v. Trompstr. 1 n. Ede. De bollenkwekers uit deze gemeente zullen in het kader van het adoptie-plan bloembollen schenken aan alle gemeenr ten op he eiland Tholen. Het bestuur van Bloembollencultuur is samen met burgemeester M. Niele naar Tholen gegaan om deze kwestie te be spreken en de uitvoering daarvan voor te bereiden. Niet minder dan 30Q/3 m2 grond zullen met bollen worden bezet, speciaal rondom raadhuizen en kerken, die daar voor gunstig zijn gelegen. Nog dit jaar zal met de werkzaamheden begonnen worden, zodat het a s. voorjaar de bewo ners van het eiland reeds van de kleu renpracht zullen kunnen genietèn. OPHALEN VUILNIS VÓÓR FEEST DAGEN In verband met de feestdagen wordt het ophalen van vuilnis als volgt gere geld: te Egmond-Binnen op Woensdag 23 en Woensdag 30 December; te Eg mond aan den Hoef op Donderdag 24 en Donderdag 31 December. ZITDAG ONTVANGER 8 JANUARI. De zitdag op de eerste Vrijdag van de maand te Egmond-Binnen (dorps kom) zal op 1 Januari a.s. niet door- aan. Deze wordt ngu gehouden op Vrij dag, 8 Januari a.s. Donderdag j.l. haalde de heer J. T. het maandpensioen van de vijf-en-zeventig- jarige invalide heer R- v. A. Hij had echter het ongeluk dit bedrag te verlie zen. Tot nu toe is er niets van vernomen* Het bedrag was f 38,—. Wie deponeert dit alsnog in de bus van Dagblad Ken- nemerland, Breestraat 77 te Beverwijk? Beide mensen zouden zeer dankbaar zijn. In samenwerking tussen de Stichting voor de Landbouw en de hoofdcom missie uit de vrije smedenpatroons organisaties is in het leven geroepen de stichting practijkcentrum voor land bouwmechanisatie. In het bestuur van die stichting zijn vertegenwoordigd de werkgevers- en werknemersorganisa ties op het gebied van het smeden- bedrijf en de werkgevers- en werkne mersorganisaties uit de Nederlandse landbouw. Met medewerking van de overheid opent deze stichting aan de Oostwaard- hoeve in de Wieringermeer een prac tijkschool voor landbouwmechanisatie, waar zowel zij die belast zijn met ser vice een reparatie van landbouwwerk tuigen en trekkers, als zij die deze werktuigen en trekkers gebruiken (landbouwers, loonwerkers, trekker chauffeurs) practijkopleiding op dit gebied kunnen krijgen. Tot dusver werden in verscheidene streken van het land cursussen georganiseerd, maar het was niet eenvoudig om te voorzien in de behoefte aan practijkscholing op het gebied van de dikwijls ingewikkel de werktuigen De opleiding beoogt in de eerste plaats een doelmatig gebruik van land bouwwerktuigen en trekkers te bevor deren. Een veilige raming toont aan dat men 7 millioen gulden per jaar kan besparen door de levensduur van deze apparaten met 1 jaar te verlen gen. In de tweede plaats bevordering van de productiviteit, zowel in de re paratie- en de servicewerkplaatsen, als op de landbouwbedrijven, doordat de reparatie vlotter kan geschieden en een beter inzicht heeft in een zo effi cient mogelijk gebruik ervan. Voor het geven van het onderwijs aan de practijkschool is een overeen komst afgesloten met de stichting vak opleiding smecoma, die over leraren voor dit onderwijs beschikt. De cur sisten, die uit het gehele land aan de practijkschool verwacht worden, kun nen in het gebouw zelf worden onder gebracht. De officiële opening van de practijk school zal begin Februari 1954 geschie den. (Van onze correspondent in Kaapstad). ,,^AN HET EINDE van het volgende jaar zal Zuid-Afrika een kwart van zijn behoefte aan benzine dekken uit eigen productie, hoewel we geen enkele oliebron in ons overigens zo rijk met mineralen gezegende land hebben. We gaan de benzine maken uit inferieure steenkool, waarvan we voor honderden jaren genoeg in de grond heb ben. Het staatsbedrijf „Sasol" nadert zijn voltooi ing, de fabrieksinstallaties verrijzen ten zuiden van Vereeniging, daar, waar de enorme kolen- lagen zitten. Over een paar jaar zullen we geen liter benzine meer invoeren; we maken ze zelf". Dit vertelde de minister van economische zaken, Eric Louw, in een onderhoud dat hij uw corres pondent toestond. De minister was zéér optimistisch over de eco nomische situatie van vandaag en morgen. „De economische positie is kerngezond, zó gezond als maar in weinig landen het geval is. Dit danken we vooral aan de enorme uitbreiding van de secundaire industrie en aan de strenge maar rechtvaardige toepassing van het invoerbeheer. We hebben hier geen buitensporige en ongezonde opjaging van de welvaart gekend, maar we heb ben ook geen catastrophale laagtepunten beleefd. HE GROEI van onze industrie is verbazingwekkend, maar niet ab normaal. Wilt ge een paar cijfers? De bruto productie van onze secun daire industrie was in 1925 91 mil lioen Pond, in 1938 774 millioen Pond en in 1952 iets meer dan 1000 millioen Pond. In ruim een kwart eeuw is de productie dus vertien voudigd. In 1938 werkten er in de industrie 348.000 mensen en vandaag zijn het er 720.000." „En hoe gaat het met de land bouw?" „Beter dan ooit. De boeren maken goede prijzen; voor bepaalde artike len zijn ze natuurlijk gestabiliseerd. De bedragen, die de laatste jaren voor wol betaald worden, zijn bijna ongelooflijk hoog. En dat doet me ook daarom veel genoegen, omdat de wolhandel veel buitenlandse be taalmiddelen in het laadje brengt. U weet, dat Zuid-Afrika voldoende voedsel voor zijn bevolking produ ceert en nog enorm veel uitvoert, met name vruchten en wijn. Van tijd tot tijd voeren we een beetje mais m, maar dat is dan ook het enige." „Hoe staat het met het bouwbe drijf?" „Tot verleden jaar kon men spre ken van een „boom" in de bouwerij. Er werd verschrikkelijk veel ge bouwd en ik heb zelfs stappen moe ten nemen, om de al te grote activi teit een beetje aan banden te leg gen. Op het ogenblik is het een beet.ie rustiger, maar nog altijd wordt er overal in Zuid-Afrika ge bouwd en het laat zich aanzien, dat dit nog een lange reeks van jaren zo zal blijven. Gelukkig hebben we ons eigen staalbedrijf. Yskor. dat ge weldig gegroeid is en dat reeds zó zeer aan de behoeften kan voldoen, dat we al bepaalde types uitvoeren". „UOE IS de opbouw van het natio nale inkomen thans wat betreft de onderlinge verhouding van land bouw, mijnbouw en secundaire in dustrie?" „De verschuiving ten gunste van de secundaire industrie blijft zich voortzetten. In 1952 waren de per centages als volgt; mijnbedrijf 9,2, landbouw 14,8 en industrie 23,6 per cent." „Acht u een depressie In de nabije toekomst mogelijk?" „Het is moeilijk om te voorspellen wat Amerika gaat doen, maar in (Ongecorrigeerd) Ab de Boer, de gezagvoerder van Rijkspont IV bij de Hembrug, heeft vandaag te kwart over tien ettelijke klanten verloren omdat de Donaupont in de vaart is gebracht en als een vlieg- dekschip met plusminus vijftig auto's per keer over het Noordzeekanaal vaart. De collega van gezagvoerder De Boer, die in de vroege morgen met Rijkspont VI voer, heeft na tien uur zijn pont aan de kant kunnen leggen, omdat de klanten ontbraken. Zonder enig officieel vertoon, maar in tegen woordigheid van tal van autoriteiten en vele belangstellenden onder wie pers fotografen, radioreporters en film- en televisieoperateurs, werd de eerste tocht vanaf de Amsterdamse zijde van het kanaal gemaakt. Zoals te doen gebruikelijk stond er aan beide zijden van het kanaal weer een file auto's en werden er wacht tijden van 20 minuten en langer geno teerd, doch toen de slagboom van de Donaupont omhoog ging, was de grote weg van Amsterdam naar de pont spoedig schoon. Op de eerste tocht werden 48 auto's meegevoerd en op de terugvaart 53. Dank zij de vijf rijbanen verliep het op- en afrijden buitengewoon vlot en nam niet meer dan een paar minu ten in beslag. De automobilisten gaven uiting aan hun vreugde door een aanhoudend cla- xongeloei. De gewezen Franse minister Pierre Montel heeft zich candidaat gesteld voor de verkiezing van een president van Frankrijk. Montel, die minister van lucht vaart is geweest en afgevaardigde is van het departement Rhone, behoort tot de gematigd conservatieven, even als de candidaat Laniel. Naar gemeld wordt neemt Montel een koel standpunt in ten aanzien van een Europees leger. Hij werd in Juli 1950 voor het eerst minister en wel in Queuilles kabinet. Zuid-Afrika zal er géén depressie zijn. Er is geen enkel teken van achteruitgang te bespeuren. Wij handhaven een zeer hoge levensstandaard en ondanks de ge stegen kosten van levensonderhoud zijn de spaargelden de laatste jaren nog aanzienlijk toegenomen. Dat is een gezond verschijnsel. Maar ik vraag mij wel eens af, of de levens standaard van ons volk niet te hoog is. Wat het aantal automobielen per hoofd der bevolking betreft (blank, zwart en bruin, alles inbegrepen) staat Zuid-Afrika op de tweede plaats, direct na de Verenigde Sta ten. De aanschaffing van moderne gerieven is fantastisch. Ons volk is welvarend en behoudt zijn ouder wetse spaarzin, ook al ontzegt het zich niet noemenswaardig veel. Maar er is nu eenmaal over de gehele wereld een tekort aan kapitaal en dat wordt ook in Zuid-Afrika ge voeld. Als een gevolg daarvan moe digt de regering thans de consoli datie van de inudustriële positie aan. daarbij uitgaande van het utiliteits principe. We móeten nu geen uit breiding meer hebben in de rich ting van bedrijven: die „luxe" pro duceren. Liever wil ik de bestaande bedrijven tot het uiterste modernise ren. De essentiële industrie blijlt enze steun behouden: al onze be schikbare kapitalen, onze electrici- leit, ons water, onze vervoerscapaci teit worden daarvoor ingespannen". „|)LIJFT HET voer Nederlanders mogelijk hier een bedrijf te stichten?" „Wie met een bedrijf komt, dat nuttige dingen produceert. Is harte lijk welkom, leaereen kan de daar voor nodige machines hier vrij in voeren en de regering zal zorgen, dat, de grondstoffen ter beschikking staan. De Nederlandse bedrijven, die hier reeds werken, maken het vrij wel zonder uitzondering uitstekend." „Hoe is de handelsbalans met Ne derland?" „Die is in het voordeel van Zuid- Afrika. De hanael tussen onze lan den kon groter zijn. maar ik voel het als een bezwaar, dat de Neder landse regering door haar stelsel van bilaterale verdragen, in feite tegen 7uid-Afrika discrimineert. De Ne derlandse houding is werkeliik in strijd met de Geneefse overeenkomst van 1946, Zuid-Afrika kent de bila terale verdragen niet; wij hebben ons stelsel van invoerpermitten, maar wie het permit eenmaal heeft, kan er mee kopen waar hij wil. Wij zouden graag veel meer vruchten, ook gedroogde vruchten, aan Nederland leveren, maar de bilaterale verdragen van uw land maken dat moeilijk. Wij hebben nu reeds een aanzienlijk import van Nederlandse sigaren, die hier zeer gezocht zijn. Men kan wel zeggen, dat de Nederlandse sigarenindustrie de Zuid-Afrikaanse markt vrijwel geheel veroverd heeft. En er zijn zonder twijfel nog an dere belangrijke mogelijkheden, die werkelijkheid konden worden als uw regering een standpunt innam, dat meer aan de Zuid-Afrikaanse zienswijze en dus aan het besluit van Genève tegemoet kwam. Ik hoop, dat Nederland en Zuid-Afrika ook op dit terrein dichter bij elkaar zullen komen", zo besloot minister Louw het onderhoud. BEREIDT VOOR DE A.S. KERSTDAGEN EN OUDEJAAR ZELF UW WIJ BRENGEN EEN ENORM SORTIMENT GEBAKVORMPJES, div. modellen 5 CtS. AMANDELMOLENS 1.98 CAKEVORMEN 7 5 ets. BAKPLAAT met vormpjes 75 cts. ALUM. TULBAND VORMEN 2.95 SPRINGVORMEN 1.25 3-DELIGE SPRINGVORMEN 2.55 BROODROOSTERS 1.68 VERLICHT UW FEESTDIS MET ONZE WIJ BRENGEN HIERIN EEN GROTE SORTERING KERSTBOOMKAARSEN TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN MEEL- en POEDER- SUIKERZEEF 78 CtS. APPELBOREN 38 CtS. WONDERPANNEN 4.50 DUBBELE CAKEPANNEN 2.70 MAYONNAISE KLOPPERS 4.95 FRITUURMANDJES -\ QQ FRITUURPANNEN compleet 6.75 TOASTPRIKKERS per bosje 38ctS FODANTMATJES met kerstmotief 98ctS. EIERENSNIJDERS 1.35 ALUM. RIJSTRANDEN 2.40 WAFELBAKKERIJEN 1.40 GARNEERSPUITEN 1.25 BAKOVENS vanaf 12.90 ONZE BEIDE ZAKEN: LANGESTRAAT 20 EN LANGESTRAAT 7274 hoek v d Boschstraat zijn a.s. DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 DEC. GEOPEND VAN 'S MORGENS 9 UUR TOT 'S AVONDS 9 UUR. LANGESTRAAT 30 HOUTTIL - ACHTERSTRAAT

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3