James Brotherhood Koploper DTS weggevaagd door onweerstaanbaar VZV Voorhoeden van Hugo Boys en Kaagvogels waren onmachtig T. Huiberts, T. Schot en J. Pauw werden tornooiwinnaars Het ledental van de turnkring is teruggelopen Stormvogels ging onverdiend ten onder tegen DWS Catapult-teams gehuldigd Langedijkers hielden tot de rust stand Roosendaal schoot tweemaal raak VIOS liep achterstand in op Randers Matige maar spannende £enesg0*e terS^iiWvSM wedstrijd Van het groene laken Tot laatste moment werd de spanning bewaard Matig voorhoedespel Bij JOS-Vitesse 1-0 Technische commissie Het veldoverwicht werd niet uitgebuit zoekt nieuwe wegen Vrouwe Fortuna was niet met US VU Royale zege van de A VA-dames Schotvaardigheid ontbrak A I INTERNATIONAAL INTERVIEW MET Radioleraar Engels zou oorspronkelijk ingenieur worden doch kwam bij AVRO Stormachtige periode in de oorlogsjaren MAANDAG 21 DECEMBER 19S3 i op het ham,- te winnen en jke spel tegen e strijd, om de r.C. en TOGO, irsum met één :etten. Bij de klas weer wat enkele tegen ->p heren tegen l was het geen ;ld de leiding ln SCHC met 1-1 bijzonderheid is, vier doelpunten gekeurd, evenals n de ontmoeting trop kon het op erken tegen het t en verloor met ïchtrop zich even- iotieklasse D ge- ;rawberriesAlk- in elkaar weinig werk deed Kraai- i D, door het lei- l veld met 2-0 te e Wormerveerse de Haarlemmers i op de titel aan- Een teleurstel- rde klasse C het oor in Den Haag et 4-0 van HHYC 1 zich wat stevi- awberries 3 met iswaarts te laten de kans ver- aatste plaats te 2 met 3-1 te ver- oenschap hebben 3 niet meer, doch ning op Hilver- loeg zich in ieder tweede plaats. De oen Geel 2 in de voor DEM op een ■d een 8-3 neder- in 2C in de uit- met 5-1 de meer- ipartij moest er- n niet in het veld het terrein, e E maakte de fout. DEM 2 won j 2. Terriers won rries 3, zodat het lub wel een heel lagere afdelingen Eechtrop 3 4-0; ies 3 3-0, Terriers i; HBS 4—DEM 2 ien 2—HBS 3 af- 2—Strawberries 2 rdam 4 6-0; 4E; 2-0, Alkmaar 2— berries 3Terrier iwijk afgekeurd. zijden matig ge- ft VSV een kleine Volewijckers. Ge- n we deze zege erhouding in het een gelijk spel. n Schoon, Spaans ten, bij de bezoe- linksbuiten Kick. inuten nam VSV d. Kuil een schot van een der Am- rs van richting r het voor de naar lopende doelman aar werd (1-0). nuut kwam v. d. n De Graaf, weer rs, maar nu richt en hoog schot van (int onder de lat t na een kwartier t wegwerkte, be de voeten van die ineens hard ïlijk doordat Ha- zicht belemmerde, s te laat naar de zo verdween de (1"1)- ,Vo tand niet gelijk, i later kwam v. d. ïenspel met De het doel en toen laat reageerde, Isenaar het elman door in het oelen verkeerden tar, maar voor de ind geen verande- ft kreeg Verswij- chtige kans, maar rs schoot hij over. e kopte Baselaar hts hard in, maar choon ging de t>ai Spaans kopte v. aar even keuris Hagenaars gestopt- prachtige kansen, (oei schoot hij jU'St genaars stond, yO' iterker. Eenprac» its schoot Baselaar :k uit vrije pos»1" de andere veemaal achtere beide keren schoot linuten voor t J voorzet van wijze langs Ha» ewijekers gaf ninuten later pa-* een lage bal_v. eede maal ik nu ten, aanv f irsprong niet (Van onze correspondent in 't Veld) AL STOND reeds bij voorbaat vast dat koploper DTS in het op geen land kaart te vinden 't Veld op fanatieke te genstand zou stuiten - dat het 63 voor deroodbroeken zou worden nad zelfs de meest vurige VZVer (Piet Jong) niet durven hopen. Het is mogelijk, dat DTS een offday had, want het spel van de Langedijkers rechtvaardigde geen moment hun hoge plaats op de rang lijst. OVERIGENS maakte VZV reeds terstond na de aftrap zijn voornemens kenbaar en dat aanvangoffensief werd reeds in de 7e minuut met een doelpunt geaccentueerd, toen Tamis van onvol doende wegwerken met vreugde pro fiteerde. Vijf minuten nadien slaagde de blauw-witte achterhoede, door het ontbreken van doelman Van der Ho ven met weinig vertouwen spelend, er tvéér niet in de bal weg te krijgen en nu was S. Wijnker ter plaatse: 20. Invaller-doelman De Rijke deed daar na fraai werk bij een kogel van Groen. In deze periode van voortdurend VZV- overwicht zou DTS ook gaan scoren. Nadat Smit onnodig zijn doel had ver laten, had De Jager geen moeite het Een uur lang heeft Randers in de thuiswedstrijd tegen VIOS stand we ten te houden. Zelfs werd de defensie van de bezoekers menigmaal op de proef gesteld en daar Clement doel man Morsch eenmaal het nakijken had gegeven, schenen de punten in Alk maar te zullen blijven. Het was in derdaad schijn, want toen het laatste fluitsignaal weerklonk, verliet VIOS met een 3-1 overwinning het veld. Over die kleine achterstand mocht VIOs niet ontevreden zijn. Had J. Tei- geler immers de kant benut, die hem direct na het eerste doelpunt werd ge boden, zeer zeker waren dan de beide winstpunten niet in Warmenhuizen terechtgekomen. Een kwartier na de hervatting kreeg de strijd een ander aanzien. VIOS bracht de stand in evenwicht, en dat beïnvloedde het zelf vertrouwen bij de Randers. Als sneeuw voor de zon verdwenen de snelle aan vallen. VIOS profiteerde daarvan, uit hpt middenveld gaf Stam goed door naar zijn aanval, wat voor de Alk- maarse achterhoede een te moeilijke opgave werd. Tweemaal schoot Roo- sandaal raak en hier stelde Randers niets meer tegenover. onbeschermde net te vinden. Diezelfde De Jager profiteerde voor de rust nog maals van een fout van Smit (22). Was er in de tweede helft eerst nog alles mogelijk: al na vijf minuten ke ken de leiders weer tegen een achter stand op. De door de voortreffelijk leidende scheidsrechter De Vos toege kende strafschop (een wel wat zware slrif) werd door Groen onhoudbaar ingeknald. Van der Plas faalde aan de andere kant voor open doel terwijl hij de toal er ongeveer kon inblazen en vervolgens sloeg VZV onweerstaanbaar toe. In de 13e minuut mikte linksbui ten S. Wijnker de bal afgemeten vo'or het doel, waar Wim Wijnker met een zweefduik de baan van deze voorzet doeltreffend wijzigde (4—2). Even la ter zette de hele familie Wijker goed dooor en liet Wim opnieuw scoren. VZV overspeelde de Langedijkers vol komen. Vooral de blauwwitte achter hoede en met name Douma kon er geen goed meer aan doen. Het verwonderde bepaald niemand, dat Tames VZV naar 62 schoot. Feller, de beste man in de DTS-voorhoede verzachtte kort voor tijd de debacle voor zijn sportief strij dende ploeg door een strafschop langs Smit te jagen. Doelman Kugel van Kaagvogels deed in Heerhugowaard tegen Hugo Boys weer uitstekend werk en stond geen enkel doelpunt toe. (Foto Niestadt) In een matige maar wel spannende wedstrijd hebben Hugo Boys en Kaag- vogels gistermifldag de punten ge deeld. De man aan het scorebord had wel een zeer rustige dag. Beide voor hoeden hebben het namelijk niet tot een doelpunt kunnen brengen. De doelman van Kaagvogels was gistermiddag in een zeer. goede vorm. Dat neemt echter niet weg dat de voor hoede van Hugo Boys enkele redelijke kansen heeft gehad, die echter door gebrek aan doorzettingsvermogen niet werden gerealiseerd. Vóór de rust was de voorhoede van Kaagvogels bepaald gevaarlijker, maar de achterhoede van Hugo Boys was niet te passeren. Vóór de rust dachten wij Hugo Boys eenmaal te zien scoren, maar Kugel zag nog juist kans om de bal boven het hoofd van de midvoor van Hugo Boys weg te stompen. Aan de andere kant moest Ben Molenaar zijn doelman assisteren door de bal van de doellijn weg te trappen. In de tweede helft waren de aanval len van Hugo Boys talrijker, maar be houdens een paar gevaarlijke schoten heeft Kugel het kalm aan kunnen doen. Scheidsrechter Van Geelen heeft in deze tweede helft de touwtjes strak gehouden. Dat was overigens noodza kelijk ook. Vele balen werd het spel voor het toekennen van vrije schoppen onderbroken. Vlak vóór het einde Tot op het laatste moment was het niet te bekijken welke spelers de bil- jarttornooien die in het café H. Hecker De Oude Herberg en Nieuwendijk werden gespeeld, zouden gaan winnen. Te Heiloo moest de laatste party tus sen Frits Huiberts en Jan Henning de beslissing brengen, te Bergen waren bet Barten en Th. Schot Jr die elkaar ie eer in de laatste ontmoeting be twistten en te Alkmaar moest zelfs nog een barragepartij tussen Arie Ligthart en Jaap Pauw worden ge speeld. Het waren tenslotte Huiberts, Schot en Pauw die met de eer en de eerste plaats gingen strijken. Door overwinningen op resp. Roel Koster en Karei van der Stok, .waren Arie Ligthart en Jaap Pauw met een gelijk aantal punten in het door Alc- ttaria Victrix georganiseerde tornooi uit de bus gekomen. Barrage dus. In üe beslissende partij beschikte Pauw over sterker zenuwen dan Ligthart. Hij kon snel een kleine voorsprong ne tten en daar Ligthart door te hard stoten een beslissing trachtte te for ceren, raakte hij geheel uit zijn spel en verloor tenslotte kansloos met 55 tegen 42 caramboles. De eindstand luidde: Pauw Ligthart 8 Van der Stok 7 Ursem 7 Koster 7 De Groot 7 Nugter 7 Kroon 7 terug van 38 tegen 29. De stand was dus practisch gelijk daar Huiberts 60 en Henning 55 punten moest maken. Toen Huiberts echter in de 34e beurt de 60 vol maakte stond Henning nog op 44 als gevolg van het feit dat de spanning hem parten was gaan spe len. Huiberts won dit tornooi tenslotte met een voorsprong van slechts twee punten op niet minder dan vier con currenten. Hier luidde de eindstand: Huiberts 7 5 0 2 10 Peereboom 7 4 0 3 8 Cordes 7 4 0 3 8 Van Diepen 7 4 0 3 8 Ochqué 7 4 0 3 8 Henning 7 3 0 4 6 Klein 7 3 0 4 6 Jansen 7 1 0 6 2 van de bezoekers te beslissen. Geassis teerd door Vrouwe Fortuna bleef de Hugo Boys-defensie de situatie echter meester. In de eerste helft gaven de beide ploegen elkaar niets toe, maar na de hervatting was de thuisclub sterker, doch haar voorhoede kon niet op schot komen. Vandaar dat het bij het ene doelpunt bleef. In feite lieten alleen de achterhoeden goed spel zien, wat een tegenvaller was, want alge meen was een goede wedstrijd voor zien. Het spel ging in de eerste helft lang gelijk op, met af en toe een schermutseling voor beide doelen. Het was bij een scrimmage voor het Vi- tesse-doel dat de thuisclub de leiding nam. Maker van het doelpunt was de JOS-speler Pelhoven die tussen tal van benen door in het Castricumse doel plaatste, waar de doelman zich nog niet had hersteld (10). De tweede helft bracht geen veran dering in de stand. Wel overtrof het thans door de thuisclub vertoonde spel verre dat van Vitesse, maar veel kans kregen de voorwaartsen niet, daar de verdediging der gasten zich kranig weerde. Speciaal keeper Van Veen verdedigde met veel talent zijn doel. Vooral het kopwerk der JOS- mensen en hun beter plaatsen vielen op. De sporadische aanvallen van Vi tesse hadden bij de sterke verdedi ging geen succes. Bovendien werd menige aanval onderbroken door ver meend buitenspel. In de laatste mi nuten ging Vitesse's voorhoede zich beter Veren, maar toen was het te laat. Theo Schot heeft geen schaamtege voel. In café Nieuwendijk trad hij te gen de ongeslagen leider Barten aan. Alleen een overwinning op Barten kon hem aan de eerste plaats helpen. Wel nu Schot won, spelende met een mo yenne van8.83. Een uitstekende prestatie van een speler van zijn for maat, te meer als men weêt dat Schot gewoonlijk in beslissende partijen nooit zijn sterkste zijde toont. De eindstand was: Th. Schot Barten Feld Rolie Dingerdis Ruiter Poetskoke Henke Ondanks een behoorlijk veld-overwicht hebben de IJmuidenaren geen kans gezien om dit om te zetten in een respectabel aantal doelpunten. Neen het wat juist DWS dat in een periode, waarin men een Stormvogels doelpunt verwacht te, van een fout inde IJmuider-defensie gebruik maakte om te scoren. Jammer voor de IJmuidenaren was hun midvoor Lindenberg uit vorm. Ook Lup- pens was er niet in en dat gaf de anders zo gevaarlijke aanval totaal geen stootkracht tegen de hechte DWS-defensie. Vooral de jonge Zurburg in het DWS-doel, die Richter uitstekend verving, was een groot struikelblok. uitgelopen Venus verdween de bal in het net, 1—0. Volkomen onverdiend, maar handig gescoord door Kil. Te Heiloo heeft het er nog geruime "jd naar uitgezien dat zes spelers met acht winstpunten zouden eindigen. Jan Peereboom had zich. na een goede a'art, een kleine inzinking en een uit stekende come-back van acht winst- Punten verzekerd. Cordes was tegen het einde van het tornooi onweerstaan baar naar voren gekomen, evenals Van Diepen. Daar de jeugdige Ochqué te gen het einde verslapte, stonden deze vier spelers aan het einde van hun ze ven partijen aan het hoofd van acht Winstpunten. Als nu Jan Henning zijn laatste partij tegen Frits Huiberts zou hebben gewonnen had ook dit tweetal Wet acht punten het eindpunt bereikt. Hoewel Huiberts goed van start ging en na tien beurten een voorsprong had van 25 tegen 10 heeft Henning toch n°g kansen gehad. In de daarop vol gende tien beurten bracht Huiberts het hamelijk niet verder dan 13 carambo les en bracht Henning zijn achterstand Traditie getrouw hield de Turnkring Alkmaar en Omstreken Zondagmorgen in hotel Ceres haar algemene jaarver gadering. Voorzitter Van Drunen maakte in zijn openingsrede gewag van de prettige samenwerking tussen de kringbestuurders onderling en die van de aangesloten verenigingen en het bestuur. De heer Van Drunen stelde vast dat het ledental van de kring was terug gelopen van 3261 tot 3021 en verzocht de afgevaardigden ieder in hun eigen omgeving een on derzoek in te stellen naar de oorzaak van deze teruggang en na te gaan of het gebodene nog wel voldoet aan de behoefte van de leden. De turnkring Alkmaar zal tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Alkmaar tezamen met andere bonden en verenigingen werk zaam op het gebied van de turnsport een grootse demonstratie geven. Nu reeds verzocht de heer Van Drunen de medewerking van de verenigingen uit deze kring, een verzoek waarop de afgevaardigden spontaan reageer den. De bestuursverkiezing leverde in deze vlote vergadering totaal ge m moeilijkheden op. de heren De Rie, P. C. Dekker, J. Molenaar en J. Krul werden allen bij acclematie herkozen. Voor de heer De Rie betekende dit een record. Hij gaat zijn 26e jaar als kringbestuurder in. De voorzitter fe liciteerde hem met dit merkwaardige jubileum en bracht hem dank voor het vele werk dat de heer De Rie in die 25 jaar voor de turnsport heeft gedaan. Het beste bewijs dat de rust in de Kring Alkmaar en Omstreken is terug gekeerd wordt wel geleverd door het feit dat bij het agendapunt „beleid bestuur" slechts één spreker het woord voerde en dat was dan nog een stem uit de vergadering die het bestuur namens de vergadering com plimenteerde met de wijze waarop de zaken het afgelopen seizoen waren behandeld. Het Kringbestuur en de Technische Commissie zijn van plan, zo bleek bij de behandeling van het werkprogram ma, nieuwe wegen in te slaan. Voor het komende jaar staan op het pro gramma, een cursusdag voor de even- wichtsbalk, een cursusdag voor ryth- mische gymnastiek, vaardigheidsproe- ven K.N.G.V. met geheel nieuwe oefenstof, turndag voor kleuters, een turndag voor leden en adspiranten en verenigingswedstrijden voor kring verenigingen. De Kring ontving tij dens de vergadering nog een late Sint Nicolaassurprise. Oud bestuursleden van de inmiddels opgeheven vereni ging Kracht en Vlugheid boden name lijk een parterrerek aan, dat zij nog van hun oude club in bezit hadden. Spoedig daarna kon de voorzitter, daar de rondvraag totaal geen moei lijkheden opleverde, deze prettige en naar hij hoopte vruchtdragende ver gadering sluiten. Het offensief waarmee USVU in de wedstrijd tegen WW inzette, was veel belovend. Het zag er toen niet naar uit dat de gastheren een 3-2 nederlaag zouden moeten incasseren. Na een kwartier echter begon USVU een lang zamer tempo te draaien waardoor de voorhoede van de bezoekers gelegen heid kreeg de verzwakte achterhoede van de thuisclub aan de tand te voelen. In deze achterhoede werd het gemis van spil Herman van Eerden danig ge voeld. Zijn broers Joop en Piet en spil Van Leeuwen konden hem niet afdoen de vervangen. Daar de buitenspelers van WW regelmatig vrij stonden, kon de ploeg uit Wervershoof talrijke ge vaarlijke aanvallen opzetten en het duurde niet lang of Beerepoot gaf de bezoekers de leiding. Ook de tweede helft zette USVU goed in. Binnen de vijf minuten wist Cees de Vries de gelijkmaker te sco ren, maar kort daarop gaf Beerepoot VVW andermaal de leiding. Even bui ten het strafschopgebied kreeg USVU een vrije trap te nemen, welke voor- trefelijk door Frantzen werd genomen. Doelman Dekker moest toestaan dat uit die vrije trap de voorsprong teniet werd gedaan. Het enthousiaste spel van de WW-ers werd beloond toen rechts binnen Buys van een misverstand in de USVU-defensie profiteerde en het laatste en beslissende doelpunt scoor de. Op de feestavond, welke Zaterdag avond in café Tom door de volleybal vereniging Catapult werd gehouden, werden tevens de kampioensprijzen van de competitie 1953 uitgereikt. De voor zitter van de NeVoBo afd. Alkmaar, de heer C. Neef, deelde mede dat de ver eniging Catapult- een van de belangrijk ste verenigingen op volleybalgebied in Alkmaar is. Tal van uw leden bekleden belangrijke plaatsen in de plaatselijke en gewestelijke commissies. Dat uw eerste damesteam het afgelopen seizoen tot de voorronde van de Nederlandse kampioenschappen is doorgedrongen is een prachtige geweest", aldus spreker. De aanvoerders(sters) van Dames Cata pult 1 en 4 en de heren Catapult 1. 2 en III mochten daarna van de heer C. Neef de prijzen in ontvangst nemen. Het bonte programma, door eigen le den verzorgd, viel in de smaak. Jan Un tied is niet alleen een goed volleybal ler, hij wist met zijn conference, goo chelen en een liedje de stemming er best in te houden. De dames ,,Snip en Snap", Theo Brouwer en Jan Strijder, waren kostelijk. Ook de dames bleven niet achter. Ans Verburg, B. Muller en Fr. Nijdam brachten songs en scetches, waarvan speciaal „de schilder" op viel. Na de pauze gaf de voorzitter van Catapult, de heer Tj. Adema, een overzicht van het ontstaan en de groei van Volleybal. Van oorsprong een Ame rikaans spel wordt het nu in bijna alle landen gespeeld. In Peru wordt het uit sluitend door dames gespeeld. In China en Japan heeft het het Japansworstelen en Judo reeds verdrongen. Vooral in de Oostelijke landen is Volley een volks sport. In Moskou zijn alleen 10.000 vol- leybalvelden. Door een glansrijke overwinning op Volewijckers bereikten de AVA-dames gisteren de bovenste plaats in de 2e klasse van de Zaalhandbalcompetitie te Amsterdam. Hoewel AVA minder goed speelde dan vorige week tegen Aalsmeer, wa ren de Alkmaarse dames gisteren in de wedstrijd tegen Volewijckers toch over wegend sterker. Misschien was dit veld overwicht oorzaak dat het tempo in deze wedstrijd lager lag en er dek- kingsfoulen werden gemaakt, die ech ter niet tot doelpunten leidden, daar keepster Schuring in goede vorm was. Reeds direct na het aanvangen van de wedstrijd nam AVA de leiding door een goed schot van mej. Kaal. Vole wijckers ontplooide hierop een serie snelle aanvallen, echter zonder resul taat. Dé AVA verdediging gaf tijdens dit gedeelte van de wedstrijd weinig kans tot doelpunten. Uit een snelle aan val over links was het mej. v. Boxtel die de voorsprong van AVA vergroot te (2—0). Net even vóór de rust bracht mej. Hoed de stand op 3—0. AVA voerde de stand op met de regel maat van een klok, van 30 tot 60, en ondanks het feit dat de AVA-ver- dediging in het laatste gedeelte van de wedstrijd wel eens te ver opdrong, was Volewijckers niet in staat een tegen- punt te scoren. Met 60 in het voordeel van AVA kwam het einde van deze wedstrijd, waardoor AVA de bovenste plaats be reikte en Volewijckers de onderste plaats in de 2e klasse behield. AVA 3 'speelde thuis tegen Ursem I en verloor in een prettige wedstrijd met 1—3. Het begin was niet groots want eerst ging men eens rustig op verken ning uit, iets wat nogal stuntelig ge beurde. Maar toch was Stormvogels het eerst ingespeeld en een handige combinatie tussen Drager en zijn buur man Snoeks werd DWS bijna nood lottig, maar het schot van Westers miste zijn doel jammerlijk. Weer kwa men de Blauwwitten terug maar nu was het -midvoor Lindenberg die miste. DWS sloeg zo nu en dan schuchter te rug en alras bleek, dat Kil geen midvoor was, doch spil H. Snoeks had toch nog genoeg moeite met hem en ook Van der Oever liet nogal eens een steekje vallen. Het wekte echter een ieder verwondering, dat de „Vogels" geen doelpunten fabriceerden, want herhaaldelijk verschenen de IJmuider- aanvallers voor het DWS-doel, doch zelden kreeg de jonge Zurburg moei lijk werk te verrichten. Men was in de Stormvogels-aanval, waarin Snoek en Westers hard werkten, nogal kwistig met het verknoeien van kansen. Mey er, de DWS-spil, had het gemakkelijk met midvoor Lindenberg, want deze jongeling was er volkomen uit, terwijl de zwak spelende Serlijn zich steeds weer kon herstellen tegen de traag spelende Luppens, neen had men een schutter gehad in de Stormvogels-aan val, dan was het met rust zeker geen 1-0 voor DWS geweest maar 3-0 voor Stormvogels. Nu zag de slechtste DWS- speler, Kil, kans om 9 minuten voor de „thee" een mislukte pass in buiten spelpositie op te pikken en langs de Hierna onthield scheidsrechter Van Leeuwen Stormvogels een penalty toen Lindenberg door de DWS-verdediging heen liep en heel handig doelman Zurbrug omspeelde ,maar op het mo ment dat hij moest en zou schieten, werd hij op de hielen getrapt door Serlijn, waardoor hij ten val kwam en de bal uitrolde. Doglschop comman deerde de referee! Hierna was het rust. Na de hervatting was aanvanke lijk DWS meer in de aanval, maar ook in de Amsterdamse gelederen was ge brek aan een schutter en toen lang zaam maar zeker Stormvogels het spel weer in handen nam was het nog steeds 1-0. Telkens dacht men de vol komen verdiende gelijkmaker te zien komen, maar even vele keren was het mis. Bijna was het nog 20 geworden, maar v. d. Oever trapte de bal op de doellijn van het door Venus verlaten heiligdom weg. Zeer gelukkig schoot hij recht in de handen van doelman Venus, die terug kwam lopen. Aan de andere zijde misten Drager en Lup pens een paar goede kansen, terwijl de prachtige passes van Van Tol niet werden begrepen en op niets uitdraai den. Wel trachtte Stormvogels ten koste van alles gelijk te maken, maar het lukte niet, welke wijzigingen men ook aanbracht. Luppens midvoor, Lin denberg rechtsbuiten en Wester op de vleugel, het hielp allemaal niets, want DWS verdedigde zijn voorsprong met succes. Zo bleef het, geheel tegen de verhouding in, 1-0 voor DWS. ts /JÉ 8 JAMES BROTHERHOOD, de 44-jarige Engelsman, die voor Hilversum de radiolessen in zijn moedertaal leidt, heeft in zijn jonge jaren altijd ge dacht in het voetspoor van zijn vader en grootvader te zullen treden. Zij waren ingenieur en bouwden belangrijke stukken van het Engelse spoor wegnet. James werd echter met heel zijn technische opleiding Engelse taalleraar in het kleine Nederland aan de andere zijde van de Haring- viiver, eenvoudig omdat er tussen hem en de eerste stap op de maat schappelijke ladder der techniek zoiets als een wereldcrisis lag, die zelfs met geen. Fokker te overspannen was. Uit meer dan honderd candidaten is hij dan in 1937 door de Avro uitge kozen de roemruchte Duitser Mayer Fred Fry als radioleraar Engels op te volgen. Sindsdien heeft hij bijna achthonderd lessen voor de micro foon uitgesproken. Het zouden er nog meer geweest zijn, wanneer de oor log er niet tussen gekomen was. Doordat hij letterlijk de boot miste, kwam hij in 1940 in een Duits kamp terecht. In zijn ruime woning aan de Corn, de Witlaan in Den Haag hangt aan de wand een levendige herinnering aan die overigens zo onplezierige episode uit zijn leven. Een viool. Met uitermate gebrekkige hulpmiddelen en uit een blok hout, dat hem door bemiddeling van het Rode Kruis in handen kwam, vervaardigde hij zich dit wondermooie instrument. „Hoewel mijn werk me eigenlijk geen tijd laat, zoek ik alle dagen toch nog even gelegenheid er op te spelen", zegt de ambitieus» leraar, nadat hij ons een ogenblik heeft laten genieten van de prachtige, volle klank, die er aan het instrument ontlokt kan worden. JAMES heeft niet tot het eind van de oorlog in het Duitse kamp gezeten. September 1944 is hij uitge wisseld met Duitse gevangenen van zijn geboorteland. Dat moment luid de een nieuwe stormachtige periode van zijn leven in. Hij kwam hij de B.B.C., waar men als het ware zat te wachten op een Engelsman, die de Nederlandse taal verstond. Hij kreeg de volledige ver antwoording voor elk woord Neder lands of Vlaams, dat naar de bezette gebieden werd uitgezonden. Zelfs de radiopraatjes van koningin Wil- helmina heeft hij in die paar laatste oorlogsmaanden mogen censureren.... Het einde van de oorlog betekende ook het einde van dit werk. „De oren van Engeland" de luister- dienst van de B.B.C., die in twee- en-dertig talen nagaat, wat de we reld te vertellen heeft en opgevan gen belangrijke mededelingen bin nen tien minuten deponeert bij ge- interesseerde regeringsinstantiés kon James Brotherhood echter wel gebruiken. Tot December '45 heeft hij dit volgehouden. Toen stak hij de Noordzee weer over om voor „Herrijzend Nederland" zijn vooroor logse taallessen voort te zetten. „Veel leerlingen?" vragen we ar geloos wat vrijwel iedereen blijkt te vragen, die met mr. Brotherhood in persoonlijk contact komt. „Het juiste aantal mag ik niet noe men", repliceert de leraar. „Vraagt U dat maar aan de Radio-Unie. Ik kan u alleen zeggen, dat het er altijd al meer dan tienduizend geweest zijn, en dat de cursus van dit jaar er ruim vijfduizend meer telt dan die van vorig jaar, die in vergelij king met daaraan voorafgaande ja ren al een record-aantal telde...." Omdat we verschrikkelijk slecht raadsels kunnen oplossen, hebben we toen, verondersteld dat de emi- granten-in-spe het grootste leerlin gencontingent leverden. En die ver onderstelling bleek juist. „IIOEWEL DE VRAAG naar goed Engels onderricht langzamer hand vertienvoudigd is, is de les tijd sinds' 1947 verminderd", horen we dan. „Van 1925 het jaar, waar in met radiotaallessen gestart werd tot 1947 is er geen les van min der dan een half uur gegeven. Sinds 1947 mag mijn les voor gevorderden op Maandagavond niet langer duren dan een kwartier, en die voor be ginners op Zaterdagmiddag niet lan ger dan twintig minuten. De oor zaak? Ik heb wel eens het gevoel, dat het komt door de Radio-Unie. U JAMES BROTHERMOOD ....slaapte ook wel eens.... weet. de radio-taallessen zijn tegen woordig een zaak van de Radio- Unie. De omroepverenigingen hebben in de tijd, die nu voor Unie-zaken gespendeerd wordt, liever een pro gram dat een verenigingsstempel kan dragen. Mijn lessen zijn daarvoor te onzijdig. Wanneer ik ook twintig minuten aan de gevorderden zou kunnen wijden, zou ik veel dege lijker nog kunnen werken. Men zegt wel eens. dat je voor de radio al leen maar moet doceren, en niet moet corrigeren. Daar ben ik het niet mee eens. Ik weet uit ervaring welke fouten de gemiddelde Neder lander maakt. Ik acht het uitermate nuttig dat in mijn lessen tot uiting te laten komen. Herhaaldelijk moei ik onder het lesgeven echter tegen mezelf zeggen daar mijn tijd niet mee te verliezen. Omdat ik élke les opnieuw improviseer ik weet te voren nooit wat ik precies zal gaan zeggen is dat wel eens moeilijk." „Bijzondere belevenissen? Oeh, ja, die heeft ieder mens waarschijnlijk wel. Het is me wel gebeurd, dat ik de laatste minuut de studio kwam binnen rennen tengevolge van een treinvertraging. Met mijn jas aan zat ik dan les te geven. O ja, weet u, dat ik voor de microfoon veel meer stijl- en taalfouten in 't Ne derlands maak, dan in mijn gewone doen? Ik, heb mezelf er na een les al eens op betrapt, dat ik zonder blikken of blozei. „ik slaapte" ver kondigd had inplaats van „ik sliep". Het komt doordat ik tijdens de les geheel op het Engels geconcentreerd ben.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7