ümwêmaa? De vlootuitbreiding bezorgde KLM een goed jaar Wereldcongres alcoholisme in Maart te Noordwij k Communisten gebruikten een dwangargument In 1954 moderne vloot van 91 vliegtuigen Zeeman sloeg en beet om zich heen Relletjes in Ambonezen- woonoord KLM-luclitvrachtvervoer aanzienlijk toegenomen Verzendmgsdata zeepost Dodelijk ongeval Hollend paard viel op wandelende vrouw Blank en bruin op Britse Kerstparty Russische schaats kampioenschappen Ferrari en Panhard eerste in 12 uur-wedstrijd Engelse brandweerlieden willen ook meer loon Hij was wat onzeker Zwarthandelaar zou effecten verkopen Zen^.erwisseling op Nieuwjaarsdag Waarschuwing voor het „extra drupje De Bulgaren „kozen" een nieuw parlement Frankfurt west thans hoe laat het is Nooit heeft dit eenvoudige gebaar zoveel betekenis als met Kerstmis. Als Uw gezin en de gasten feestelijk bijeen zijn, zult U er de Kerstkaarsen mee aansteken, die de sfeer van deze mooie dagen verhogen. Maar U zult nog vele andere lucifers aan strijken. Keer op keer zult U Uw gasten vuur presenteren als er 'n sigaret opgestoken wordt. Met het goede der aarde zult U immers de feestelijke stemming van deze dagen willen verhogen. Met Kerstmis willen we immers slechts het beste geven fpF VIRGINIA Uiteenzettingen" hervat Nieuwe verklaring van Rhee Sneeuw in Tirol Nieuwe plaatsvervangende premiers in Sovjet-Unie DINSDAG 22 DECEMTSER 1953 Het jaar 1953 heeft wat de ver- voersresultaten van de KLM be treft een gunstige ontwikkeling te zien gegeven. In vergelijking met 1952 is de productie van ton/kilo meters met 14% toegenomen, het geen te danken is aan de vlootuit breiding met zeer moderne vlieg tuigen. Wanneer alle bestellingen zullen zijn uitgevoerd zal de KLM, rekening houdend met de verkoop van vijf Constellations en drie Convairs 240, in 1954 beschikken over een vloot van 91, merendeels zéér moderne vliegtuigen. Het aantal door de KLM vervoerde passagiers in 1953 was groter dan ooit te voren, nl. circa 604.000, hetgeen on geveer 17% meer is dan in 1952. Tot deze stijging heeft bijgedragen de ver dere uitbreiding van de toeristenklasse, die reeds in 1952 over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan werd ingesteld en die in April jl. ook op de Europese luchtdiensten en op enkele trajecten naar het Nabije Oosten werd ingevoerd. Vooral op deze laatstge noemde luchtdiensten en die naar Duitsland, Oostenrijk, Milaan en Nice is het resultaat van de toeristenklasse opmerkelijk geweest. Het aantal pas sagiers, dat op het Europese luchtnet werd vervoerd is dit jaar dan ook met ruim 50.000 of wel 20% toegenomen. De invloed van de in 1952 op de Noord- atlantische luchtroutes ingestelde toe ristenklasse deed zich ook dit jaar gel den, hetgeen blijkt uit de toeneming van het vervoer op de diensten naar New York met bijna 27% en op die naar Montreal - Mexico - Curacao, waar een stijging van 39% valt waar te nemen. De resultaten van de diens ten naar Teheran en naar Johannes burg zijn eveneens gunstig. Het luchtnet, dat thans 212.156 km lang is, onderging in de loop van 1953 enige uitbreiding met de opening van enkele nieuwe lijnen. Het aantal steden in het KLM-luchtnet opgenomen be draagt thans 102 in 67 landen. Het luchtvrachtvervoer steeg met 3%. Vervoerd werden 14.800.000 kg vracht tegen 14.300.000 kg in 1952. In de weken, die volgden op de ramp nacht van 1 Februari heeft de KLM ,Aan het bijten en om zich heen slaan van een 27-jarige Finse zeeman is Zon dagmiddag een eind gekomen toen deze in een perceel te Amsterdam dat hij in zijn verwarring was binnengerend van de trap viel en bloedend bleef liggen. De moeilijkheden begonnen toen de man Ü1 een café aan de Zeedijk ondanks zijn aandringen geen sterke drank meer kon krijgen. Hij liep de straat op, sloeg een lï-jarige jongen in het gezicht en beet hem tot bloedens toe in zijn duim. Daarna raakte hij slaags met de man die hem wilde verhinderen het café weer binnen te gaan. Hij beet deze eveneens in de vinger en sloeg links en rechts om zich heen. Tenslotte liep hij het huis binnen waar zijn optreden een pijnlijk en onverwacht einde zou ne men. De mans is via het binnengasthuis naar zijn schip vervoerd. Zaterdagmiddag zijn, naar eerst thans bekend wordt, in het Ambonese woonoord Schattenberg bij Assen, rel letjes uitgebroken, die een zodanige omvang aannamen, dat een detache ment van ongeveer 20 Rijkspolitie mannen naar het woonoord werd ge detacheerd. Uit het onderzoek is ge bleken, dat enige groeperingen Ambo nezen onenigheid met elkaar hebben gekregen, waarvan de onregelmatig heden in het kamp gevolg waren. Enige bewoners van het woonoord zijn voorlopig elders ondergebracht in af wachting van de beslissing, die alsnog zal worden genomen. Na de oorlog is het luchtvrachtver voer bij de KLM ruim veertien maal zo groot geworden in vergelijking met de vooroorlogse jaren. Sinds de twee de helft van 1945 heeft deze lucht vaartmaatschappij 70 millioen kg vracht naar alle delen der wereld ver voerd. In de periode van 1919 tot en met 1939 bedroeg de hoeveelhe d ver voerde luchtvracht ongeveer 12 mil lioen kg. Dit is gemiddeld 570.000 kg per jaar tegen 8.200 000 kg per naoorlogs jaar. In 1946 werd 2 859 934 kg lucht vracht vervoerd en in 1953 ruim 14.800.000 kg. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzenden. De data, waarop de correspon entie uiterlijk ter post moei zijn bezorgd, sta n tussen haakies. ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s „Maron" (24 Dec.); Ned. Nw Guinea: s.s. „Ternate" (7 Jan.), Ned. Antillen: m.s. „Norinda" (4 Jan.); m.s. „Delft" (5 Jan.); Suriname: m.s „Stentor" (6 Jan Unie van Z Afrika en Z W Afrika: m.s „Edinburgh Castle" (24 Dcc Cancda: s.s. „Rijndam" '24 Dec); m.s ..Westerdam" (31 Dec Zuirl-Amcnka: s.s. ..Argentina Star" (29 Dcc Australië: via Engeland (24 Dec): Nieuw-Zeeland via Eneeland <24 Dec Inllchtinopn betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. niet minder dan 360.000 kg hulpgoede ren uit meer dan dertig landen aan gevoerd. De vervoerswaarde van deze goederen bedroeg ruim een millioen gulden. Het bedrijf bijzondere vluchten heeft zich in 1953, dank zij de vlootuitbrei ding, ruimer kunnen bewegen. Het aantal uitgevoerde chartervluchten be droeg in 1953 325 tegen 220 in 1952, een toeneming van bjjna 48%. Daar naast werden door het bedrijf emigran- tenvluchten 86 vluchten uitgevoerd, tw. 62 naar Canada, 19 naar Australië, 3 naar Nw-Zeeland en 2 naar Rhode sia met in totaal 5168 emigranten. Vrijdagmiddag is te Blaricum een hollend paard op de 67 jarige mevrouw J.M.M.S. gevallen waardoor zij met het hoofd tegen een stenen muurtje sloeg en in zorgwekkende toestand naar het St. Jansziekenhuis te Laren moest worden vervoerd. Gistermorgen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Het paard was zijn eigenaar, die op een akker te Huizen aan het ploegen was ontvlucht en kwam Blaricum bin nenrennen. Bij de Lange weg kwam 't dier toen het trachtte een auto te ont wijken, boven op mevrouw S te vallen, die daar toevallig liep. Te Sverdlovsk werd een begin ge maakt met de wedstrijden om het kam- >ioenschap van Rusland ,in het hard rijden op de schaats, Grishin, de we reldrecordhouder op de 1000 meter, won de 1500 meter in 2 min. 21.4 sec. De titelhouder Shilkov werd tweede in 2.21.8. De wereldkampioen Gontsja- renko bezette met 2.31.1 de derde plaats. Het wereldrecord op de 1500 mter staat, zoals men weet, met 2.12.9 op naam van de Rus Tsjaikin. De tweede rit van de 5000 bracht een felle en spannende strijd tussen Shilkov en Gontsjarenko, die ook de snelste tijden op dit nummer noteer den, zij het, dat zij ruim boven het we reldrecord van Kees Broekman (8.06.6) bleven. Shilkov werd eerste in 8 min. 30.4 sec. Gontsjarenko werd met 8.30.9 tweede en de 18-jarige Radyshevtsev plaatste zich met 8.33.4 derde. Op het 5y2 km. lange circuit van Anfa in Noord-Afrika is een 12 utir- autowedstrijd gehouden, waarvoor 30 ploegen zijn gestart. In de eerste klasse (tot 750 cc) werd een Panhard eerste, in de tweede (750-2000 cc) en :n de derde (boven 2000 cc) een Ferrari. Uitslag: Eerste klasse: 1. Gebrs. Chancel (Fr.) met Panhard, 1227.927 km., gem. sn. 102.327 km./u.; 2. Lacaze Armand (Fr.) met Renault 1102.380 km. Tweede klasse: 1. Villoresi—Ascari (It.) met Ferrari, 1327.820 km., gem. sn. 114.403 km./u.; 2. ArmangaudBayol (Fr.) met Oscar, 1283.153 km. Derde klasse: 1. FarinaScottl 'It.) met Ferrari, 1410 km., gem. sn. 117.534 km./.; 2. Levegh—Etancelin (Fr.) met Talbot, 1354.713 km. Tijdens de race kwam de coureur Magri (Panhard) in aanraking- met de afrastering. Hij werd uit zijn wagen geslingerd en met verwondingen aan het gezicht en aan zijn knieën naar een ziekenhuis vervoerd. Twintigduizend brandweerlieden heb ben zich gevoegd bij de ongeveer vier millioen Britse arbeiders die actie voe ren voor een loonsverhoging van vijf tien procent. Leiders van de vakvereniging van brandweerlieden dienden Vrijdag op een bijeenkomst te Londen de loon eisen in, die overeenkomen met die van arbeiders in de scheeps- en machine- bouwindustrie, mijnwerkers en 450.000 spoorwegarbeiders en 60.000 man bus- personeel. Driehonderd vijftig blanke kin deren, zowel als kleurlingetjes waren dezer dagen in Londen te gast op een kerstpartij, die uit ging van een belangrijke sociale instelling. Een behoorlijke portie roomijs Vermocht het humeur van de tweejarige Pearl Tucketl niet in gunstige zin te kunnen beinvloeden Haar vijfjarige partner, Terry Allan, liet zich door haar kwade humeur niet beinvloeden en verorberde zijn ijs met smaak DE Vlissinger G. V. had gedurende de oorlogsjaren behoorlijke winsten ge maakt, die hij na de bevrijding niet wilde verantwoorden. Hij kocht daar toe effecten met een totale waarde van ongeveer een ton. Dezer dagen achtte hij de tijd rijp, om deze ongeregistreer de effecten in België van de hand te doen. Hij had daarvoor de hulp .inge roepen van een relatie in België. Toen hij zich op de veerboot bevond met de effecten bij zich. om die aan de Belgi sche relatie af te leveren, was er juist controle van de fiscale recherche, die op ongezette tijden ook de veerdienst VlissingenBréskens aan een controle onderwerpt V. verried zich door zijn onzekere houding. De fiscale recherche ging over tot visitatie en vond op hem de effecten, voor het merendeel Ame rikaanse aandelen met een totale waar de van bijna honderdduizend gulden. V. had deze effecten niet laten regi streren om de extra belastingheffing te ontcaan. Hii werd aanpehouden en Voor de commissaris van politie in Vlissingen geleid. Nadat proces-ver baal was opgemaakt, werd hij weer op vrije voeten gesteld. De effecten wer den in beslag genomen. Met inga^f? van 1 Januari wordt het. KRO- en NCRV.programma uitgezon den via de zender IT'iversum TI - 208 niptor, terwijl het AVRO-. VARA.- en VPRO-programma naar Hilversum I - '"12 meter verhuist. De zenderwisse- ''ng gaat in op de morgen van Nieuwjaarsdag. programma van de KP.n in de Nieuwjaarsnacht van "0.30 - 02 oo uur wordt dus nog over de zender Hilversum I - 402 meter u't- gezonden. Het programma van de om- -oepverenmingen. d'*e de andere zen der gebr'n'hen. wordt dan nog over de "ender Hilversum II - 298 meter uit gezonden. mJïTS?,*>S MOGFsN MBRR fUEÏD NMH RÏJÏTRN^.ND MCRNEMEN De Bank Deutscher Loerder heeft ^ekend gemaakt, dat Duitse reizigers van 1 Januari af behalve hun reisw'e- taalmiddo'en in buitenlands ge'd 300 DM in Duits geld mogen in- en uit voeren. Het bedrag in Duits geld. dat mag worden uitgevoerd en ''gevoerd, is thans beperkt *ot 100 DM. In Maart zal te Noordwijk een con gres van de Wereldgezondheidsorgani satie der Ver, Naties worden gehouden. Men zal zich bezig houden over vragen betreffende het voorkomen en genezen yan alcoholisme. Het Europese bureau van de organisatie te Genève heeft mede in verband met dit congres reeds een rapport opgesteld. Daarin wordt o.a. gezegd, dat het lichaamsgewicht een belangrijke rol speelt bij de opne ming van alcohol en dat grote, zware mensen minder gemakkelijk dronken worden dan kleine lichte. Lichaamsbeweging vergroot de uit werking van alcohol. Op de dansvloer worden degenen, die gedronken heb ben, sneller dronken dan wanneer zij in een gemakkelijke stoel zitten „te klagen over de belastingen". Ten aanzien van weggebruikers zegt het rapport, dat zij op hun hoede moe ten zijn voor een „extra drupje", dat een „plotselinge en verrassende dron kenschap" tot gevolg kan hebben, daar de physieke ongeschiktheid en de moei lijkheid om de bewegingen te coördine ren onevenredig groter wordt bij toe neming van het gebruik van alcohol. Alle oorzaken voor het feit, dat som mige mensen alcoholici zijn en andere matig of in het geheel niet drinken, zijn nog niet gevonden, aldus het rap port. Naar radio-Sofia bericht is bij de Zondag in Bulgarije gehouden parle mentsverkiezingen 99,53 procent van het kiezerscorps ter stembus gegaan; 99,8 procent van het aantal uitgebrach te stemmen viel toe aan het onder communistische leiding staande „Va derlandse Front", de enige groep, die candidaten had gesteld. Haar 249 can- didaten werden dan ook allen geko zen. Dat zoveel kiesgerechtigden zijn opgekomen, schrijft men gedeeltelijk ioe aan het feit, dat op niet-verschij- nen een boete van ruim 250 gulden was gesteld. In de pers waren de kie zers bovendien gewaarschuwd, dat zij, die niet aan de stemming zouden deel nemen, als „vijanden van het bewind" zouden worden beschouwd. BRITSE PARLEMENTSLEDEN NIET NAAR EGYPTE Tien Britse parlementsleden (vijf conservatieven en vijf Labourleden), die door de regering van generaal Na- guib waren uitgenodigd tot een bezoek aan Egypte tijdens het Kerstreces, heb ben besloten niet te gaan. De Portugese schrijfster Maria Lamüs is op het vliegveld van Lissabon ge- auesteerd toen zij uit Wenen terug keerde. Zij had daar de laatste verga- aering bijgewoond van de Wereldvrede- raad. De h,< •htnnven van Frankfurt is onlangs voorzien van deze enorme klok, die de groot-te ter wereld h. De passagiers wordt nu zelfs liet kijken gemakkelijk gemaakt. Laat daarom de sigaretten die U met Kerstmis in huis heeft, werkelijk goede sigaretten zijn. Bepaal Uw keus - als U lit al niet deed - op King's Cross, de Virginia-van-klasse, die al jarenlang graag ge geven en graag ontvangen wordt. 20 ttuks 0,80. In grote dozen «in 50 stub 2,— 100 stuks 4.- jöü Je sigaret met het grootste aantal vaste rokers (Advertentie, Ing. Med.) 99 Gisteren is men in Panmoendjon weer voortgegaan met het geven van de „uiteenzettingen" aan krijgsgevan genen, die in eerste instantie niet wensten te repatriëren. De communis tische „uiteenzetters" gebruikien daar bij tegenover in gevangenschap vertoe vende Noordkoreanen het volgende „argument": „Kies uit twee dingen of vrijwillige terugkeer naar het Chinese vasteland, of opzending daarheen, wan neer wij Formosa zullen hebben be vrijd". De waarnemers der 'Ver. Naties hebben tegen het te berde brengen van dit „argument" geprotesteerd. Van de 171 anti-communistische krijgsgevangenen die de uiteenzettin gen gisteren hebben aangehoord, ver klaarden er 21 hun mening te hebben gewijzigd en naar communistisch China te willen terugkeren. Hiermee boek en de communistische uiteenzet- De Oostenrijkse Verkeerscentrale te Amsterdam heeft gedurende het week einde verschillende telegrammen uit Oostenrijk ontvangen, waaruit valt te co.,cluderen, dat er de laatste dagen in Tirol genoeg sneeuw ls gevallen om de wintersport te kunnen beoefenen. Uit Linz werd bericht, dat Zondagochtend 30 cm sneeuw is gevallen en de sneeuw val nog steeds flink blijft aanhouden. Ook Zeil am See meldt si.erke sneeuw val. Sedert Zaterdagavond ligt er ook sneeuw in Atlberg. In Lech en Stuben hgt er van Zondagochtend af een aan gesloten sneeuwdek van 20 cm. Skieën is hier zeer goed mogelijk. De sneeuw val duurt voort. De straten zijn met behulp van kettingen voor het ver keer zeer goed te berijden. Ook de toe gangswegen naar dit gebt-d zijn, zoals te verwachten viel, berijdbaar. ters tot dusverre één van hun grootste successen. De meeste der gehoorde Chinese gevangenen verzochten echter te worden ingelijfd bij de Chinees- nationalistische strijdkrachten op For mosa. Een der communistische uiteenzet ters zei tot een krijgsgevangene: „Je bent maar een eenvoudig soldaat. Ze hebben je misleid". De man had ge zegd naar Formosa te willen. De aan gesprokene antwoordde rustig: „Ik weet maar één ding: het communisme moet vernietigd worden en ik wil daar bij helpen". Daarop ging hij de uitgang door naar het Zuiden, bestemd voor hen, die afkerig zouden blijven van het communisme. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft gisteren in een vraagge sprek met een correspondent van Rgu- ter verklaard, dat als de herenig.ng van Korea niet binnen 90 dagen na de opening van een politieke conferentie tot stand gebracht zou zijn, Zuid- Korea „de verhongerende landgenoten in het Noorden te hulp zal moeten komen". Rhee besloot het vraaggesprek met ae waarschuwing, dat de vrije wereld dreigde te worden verslagen, tenzij zij tot het besef zou komen, „dat heteom- r, unisme de slag om de wereld aan het winnen is en dat de communisten nimmer met woorden alleen kunnen worden tegengehouden". Radio-Moskou heeft de benoeming van vijf nieuwe plaatsvervangende pre miers bekend gemaakt. Het zijn: Zaboerof, voorzitter van de Staats plancommissie; Pervoechin, minister van Electrische Krachtstations ën Electrische Industrie; Tevosjun, minister van Metallurgi sche Industrie; Ma'isjef, minister van Middelzware M chmelnuw, en Kosiain, minister van Gefabriceerde Gebruiksg jederen. Zij waren alle vijf plaatsvervangend premier oi Ier Stalin.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3