PELS' Stad en omgeving Versiering van straten voor rekening van bewoners Agenda Drie maanden gevangenisstraf voor drie gestolen kaasjes 6 la mi wc/j x in vtw% De RUO-jeugdreisorganisatie hield contactavond Ook dit jaar weer pakketten voor langdurige zieken BEPERKTE OPLOSSING De commissie wil vooral aandacht besteden aan de buitenwijken Kennismaking met de buurtverenigingen Beaujolais HARMONIE THEATER Mein Herz darfst du nicht fragen Bacchus-bromfietsklant Een zwaan zong zijn zwanenzang Kerstprogramma van het Gulden Vlies BURGERLIJKE STAND Matige handel op de slachtveemarkt Zwitserland is het eerst aan de beurt Roode Kruis gaat ook naar buiten Wielrijdster bracht het verkeer in verwarring De Kerstdagen naderen Administrateur van r.k. middenstand overleden DINSDAG 32 DECEMBER 1953 Wie herinnert zich niet die heerlijke kindertijd waarin je voor een paar onnozele centen bij het één of andere speelgoedwonderland in een dompig straatje geheimzinnige artikelen kon kopen, waaronder ook de Japanse wonderschelp. Hij kostte nog geen stuiver, maar eenmaal in een glas water gegooid zag je hem onder ademloze spanning opengaan, en een bloem te voorschijn komen die volgens je begrippen in schoon heid met geen enkele echte bloem te vergelijken was. Met „Alkmaar 700 jaar stad" schijnt het al net zo te gaan. Hoewel wij nog een half jaar van de festiviteiten af staan begint het plan toch langzaam te ont luiken en het is begrijpelijk dat men nieuwsgierig toeziet wat er wel uit de schelp zal komen. Gisteravond is die schelp weer iets verder opengegaan, toen het straatversierings- en verlichtingscomité van ..Alk maar 700 jaar Stad" voor het eerst in de Sociëteit voor Ouden van Dagen aan de Zaadmarkt vergaderde. Deze vergadering was bedoeld als eerste kennismaking van de bestuur ders van buurtverenigingen en andeTe mogelijke initiatiefnemers met hetgeen de sub-commisssie van plan is optouw te zetten. Tevens was er deze avond gelegenheid om diverse suggesties te doen en van gedachten te wisselen, waarvan dan ook ruimschoots gebruik werd gemaakt. Over het algemeen is het zo, dat de bewoners voor het versieren van hun straten en pleinen niet op financiële steun van de zijde der gemeente moe ten rekenen. Men zal dit practisch ge heel op eigen kosten moeten uitvoeren en veel van het slagen der versieringen zal dus afhangen van het enthousiasme van de bevolking. Het is de bedoeling van de sub-commissie vooral werk te maken van de versiering der buiten wijken van Alkmaar. Dit brengt vooral voor de verlich ting hoge kosten met zich. De verlichting van de Oudegracht kost per avond ongeveer 20.en het is begrijpelijk dat de bewoners van de Oudegracht niet genegen of in staat zullen zijn dit bedrag 30-voudig op te brengen. Wel kan van de zijde der ge meente een tegemoetkoming in de kosten worden verwacht, maar hoe groot deze zal zijn valt op dit ogenblik nog niet te zeggen, daar zij op haar beurt weer afhankelijk is van het P.E.N. Met de verlichting van het Verdron ken Oord is het al evenzo. De aanschaf heeft enige duizenden guldens gekost, het onderhoud eveneens en op het ogenblik zit men met een „verlich tingsschuld" van ongeveer 1050. Zolang van gemeentewege geen garan ties worden verstrekt is het dus be grijpelijk, da-t men nogal huiverig is om zijn hele verlichtingsarsenaal in de strijd te werpen. De bewoners die hun straten nog niet eerder hebben versierd zullen dit, zoals gezegd, uit eigen middelen moe ten bekostigen. Dit kan wellicht het voordeligst gebeuren door middel van bloemen, die men buiten op zijn ven sterbank plaatst en waarvan men zelf misschien nog wel het meeste plezier heeft. De onmisbare groen-versiermg kan op voordelige wijze betrokken worden van het Staatsbosbeheer te Schoorl. Ook de stadskwekerijen zullen wel enige vegetatie beschikbaar kunnen stellen, maar veel zal dit volgens de voorzitter, de heer Spruyt, niet zijn. Kerstmis - fonkelend kaarslicht in flonkerende glazen, op sneeuw wit damast per fles f 3.85 (met gratis miniaturen) (Advertentie Ing Med.) Gisteravond werd in het Harmonie- Theater de eerste voorstelling gegeven van deze Duitse film. Het is een bij zonder sterk gespeeld verhaal, waarin bekende artisten hun beste spel geven. Het gaat in deze film over een moeder, die na jaren haar verdwenen kind weer terugziet bij vreemde pen sen. Deze Anne Lohman (uitstekend gespeeld door de bekende Heidemarie Hathyer) komt met hulparbeiders op het landgoed van von Birkhausen om te helpen bij de drooglegging van een moeras. Zij verloor in de oorlog haar man en haar tweejarig zoontje Willy en hoopt nu op het landgoed een nieuw tehuis te vinden, met haar lotgenoot Gerben. En dan beleeft zij het groot ste moment van haar leven; zij vindt haar kind terug doch als zoontje van het echtpaar Birkhausen. Het zoontje Peter herinnert zich echter niets. Gro te moeilijkheden staan echter in de weg, omdat Anna haar aanspraken niet voldoende kan bewijzen. Maar zij strijdt moedig en na vele tegenslagen ziet zij in dat het beter zal zijn haar k'nd in goede handen té laten. Een film die boeit en indruk maakt, niet het minst door het uitstekende spel van de bekende artisten: Willy Birgel, Wolfgang Mahnke (het zoon tje). Maria Holst, de tweede moeder en Paul Klinger. Een film, die met grote aandacht werd gevolgd. Nadat Bacchus zich gisteravond over een bromfietser had ontfermd, achtte de politie het wenselijk zich op haar beurt met de man bezig te houden. Hij w>rd ter ontnuchtering mee naar het bureau genomen. Voorts bestaat de mogelijkheid om van plaatsen die juist uitgefeest zijn, zoals Breda en Wijk bij Duurstede, he le straatversieringen tegen een rede lijke prijs over te nemen. Of men hierop zal ingaan is, gezien de finan ciële positie van de „straatbewoners", echter nog niet zo waarschijnlijk. Het was op deze vergadering onmo gelijk reeds een voorspelling te doen of de buitenwijken tijdens de feeste lijkheden al dan niet aangekleed zul len worden. Met talrijke buurten wer den deze avond contacten gelegd, maar men zal moeten afwachten hoe men hierop in de letterlijke zin van het woord zal reageren. DINSDAG REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Just for you. (Aiie leeftijden). VICTORIA THEATER, 8 uur: Mou lin Rouge (18 jaar). HARMONIE THEATER, uur: Mein Herz darfst du nich fragen. (Alle 1.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Beau Geste (18 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: 't Voetlicht met Gaslicht. GEREF. KERK, 8 uur: Kerstcantate Immanuel. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Geen verlof, geen verloving (14 jaar). Dancing, 8 uur: Vergadering WV. WOENSDAG Just REX THEATER, 2.30 en 8 uur: for you. (Alle leeftijden). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Moulin Rouge (18 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Mein Herz darfst du nicht fragen. (Alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Beau geste (18 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: 't Voetlicht met „Gaslicht". WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Flitsshow. GROTE KERK, 8 uur: „Der Messias" door Toonkunst met Noordh. Philh.- Orkest. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Meisjes in het wit (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag Woensdag TE Dinsdag Woensdag 16.46 17.39 CAMPERDUIN hoog laag 17.01 5.15 11.01 17.44 6.00 11.44 5.10 5.55 23.15 0.00 Drie maanden gevangenisstraf zullen de Alkmaarder M. P., die al eerder met de Justitie in aanraking is geweest, ervan moeten overtuigen, dat hij voortaan van andermans zaken moet afblijven. Het waren in dit geval drie kaasjes, die hij had meegenomen uit een zuivelfabriek. Verscheidene van zijn collega's hadden in de getuigenbank zitting genomen en droegen het hunne er toe bij dat het rechterlijk college nog minder vertrouwen in de man kreeg, dan liet mogelijk al had. Tevergeefs drong de pleiter, mr S. D. Sluis, aan op terugver wijzing van deze zaak naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Hij wees er in dit verband op. dat verdachte tijdens de oorlog in het concen tratiekamp te Buchentvald was geweest en ook al enige tijd in de Willihrordus- stichting had doorgebracht. De Olfficier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, had 4 maanden en onmiddellijke gevangenneming geëist. Voor dit laatste zag mr J N. Alblas echter geen aanleiding. J. V. Z. stond terecht wegens „ver nieling". Hij had een zwaan overre den. „Daar zitten die rotdingen weer" had zijn maatje gezegd, toen ze ter hoogte van het vliegveld te Bergen met hun melkauto voetstaps door een spektakelende groep zwanen schoven. Een getuige die dit tafereel op een kleine afstand had gadegeslagen, ver klaarde dat het onder en om de wa- wagen één en al zwaan" was geweest. De officier vond overigens geen ter men aanwezig om de chauffeur te veroordelen en vorderde vrijspraak, waarbij de rechter zich aansloot. ZWAK MOMENT De Alkmaarder T. B. had zich tijdens een gymnastiekuitvoering te Heiloo in een zwak ogenblik vergrepen aan de portemonnaies van enkele jongedames. Dat was niet erg galant en de rechter legde hem dan ook een boete van f 50 of 25 dagen op. VERSTOPPERTJE GESPEELD Of het nu kwam dat F. B. uit Heer- hugowaard, na al eens een bekeuring van de politie te hebben opgelopen wegens het doorrijden na een stopte ken van de politie, zodanig de schrik te pakken had dat hij op 16 November ten tweede male door een dergelijk Tijdens de Kersi- en Nieuwjaarsva- cantie brengt het Gulden Vlies twee belangrijke toneelvoorstellingen. Het eerste op 2e Kerstdag aoor net Rotter dams toneel „De Waaier Pat.ence" met in de hoofdrollen Magda aans- sens als de eenzeivige-heeiszucni ge patience-spelende Maaame (Jnassegun en Charlotte Kohier de verzuurue, Kwaauaardige mademoiselle Pastn. KaraKter-uitDeeloingen van groot for maat. Waar dit stuK reeds tweemaal voor een uitverkocnte zaai in Antmaar werd opgevoerd, achtte de duectie van het Gulden Vlies het voiKomen gerechtvaardigd nogmaals een lierna- nng ervan te geven. maandag 28 Dec. vindt de 4e en laatste abunn. voorstelling plaats in de serie A. door „De Toneelvereniging uit Amsterdam met „Wat is de Waarheid?" van Luigi Pirandello. Dit ScUK dat in de grote stand veie enthousiaste mensen vond, zal het zeer zeker doen in Alk maar. net speelt in een provinciestad en het gaat over een onderwerp waar van veie mensen in kleinere stenen de dupe worden. Drie mensen, die uit een gebombardeerd stadje in een nieu we praats komen wonen, willen hun leed vergeten en hier een nieuw le ven leiden. Zij leggen niemand leis in de weg; zij houden van eikaar en pro beren elkaar een bepaalde waarneid voor te spiegelen, maar zij zijn geluk kig. De bemoeizucht van verschillende notabelen, die te weinig te doen heb ben, maakt hun het leven zo onaange naam, dat de man bijna zijn baan gaat verliezen.. Een interessant stuk. Geboren Wanda G., d. van J. van Riet en J. Zagarnitsky. Johannes P., z. van K. H. van Ham en M. M. Bos. Sibylle E., d. van M. A. van der Lem en E. Bosma. Gerarda A. M„ d. van H. M. Pot en C. G. de Boer. Getrouwd Simon J. Schouten en Cornelia C. Vis. stopsein reed, valt niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval kwam het hem vrij duur te staan. Met nog een extra „scheppie" er bovenop was hij langs de agent het donker ingespurt en had getracht zich op het erf van een boerderij te verstoppen. De nijver zoe kende zaklantaarn van de agent had hem echter gevonden en zo kwam het dat hij een boete van maar liefst f 100 of 40 dagen tegen zich hoorde eisen. De rechter veroordeelde hem tot een zelfde bedrag subs 30 dagen hechtenis. ZES WEKEN VOOR 2.50 Mejuffrouw C. M. K. uit Obdam wie ten laste was gelegd dat zij een bedrag van f 2.50 had gestolen, hoorde een ge vangenisstraf van 6 weken tegen zich eisen. Zij had zich reeds meerdere ma len aan diefstallen schuldig gemaakt. De rechter verwees de zaak echter terug naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek omtrent de persoon van verdachte. Aangevoerd werden: 2 paarden; 69 koeien van 6001025 per stuk (le kwal. 2,602,80, 2e kwal. 2,402,60 en overige soorten 2,20—2,40 per kg); 53 nuchtere kalveren 3878 per stuk; 27 vette scha pen van 85120 per stuk; 292 varkens: zware en vleesvarkens 1.801.84 lichte varkens 1,70—1,80 en zeugen 1,60—1,70 per kg. De aanvoer van koeien is beneden de verwachting gebleven. De dubbele inko pen gedurende de voorbije week waren echter oorzaak, dat er voor dit geringere aantal niet zoveel belangstelling bestond. Neemt men daar verder nog bij, dat de prijzen, bij verleden week vergeleken, hoegenaamd geen wijziging ondergingen, dus hoog bleven, dan is het duidelijk, dat de handel maar matig geweest is. Nuchtere kalveren en schapen, de eerst genoemde dieren werden even rui mer aangevoerd, zijn toch stug-duur ver handeld. Er was nog een tamelijk kwantum var kens/ Doordat er maar weinig vraag was, is de handel heel kalm verlopen. De hoogst gegeven notering de prijzen waren over het geheel genomen lager dan op de vorige markt was geldend gedurende het begin van de markt. Bij afloop werd er minder besteed. Zorg ervoor dat U voldoende van die heerlijk geurige ROXY in huis heeft. Vraag daarom Uw winkelier om een Flavor Seal (F.S.) Pack: het bevat 10 pakjes ROXY, luchtdicht afgesloten in speciaal geprepareerd papier, hetgeen U de garantie geeft van 100 °/o fabriekverse cigaretten. Presenteer ook Uw gasten die heerlijke verse ROXY cigaretten. U legt er eer mee in, want ieder zegt: Er zün in ons land meerdere organi saties die streven naar verbetering van de internationale vriendschap. Om tot deze verbetering te komen zijn in de eerste plaats contacten met het bui tenland noodzakelijk. RUO's jeugdreis- en uitwisselings organisatie is een van de middelen daartoe. Op de in „Het Wapen van Heems kerk" gehouden clubavond vertelde de leider van RUO's jeugdreis- en uitwis selingsorganisatie, de heer R. K. Win- drich iets meer over het verleden der organisatie en de plannen voor de na bije toekomst. Ongeveer anderhalf jaar geleden is de heer Windrich met een vaste kern van medewerkers aan de uitvoering van zijn plannen begonnen. Er werden contactavonden belegd, o.a. in Amster dam en Zeist en tal van leden traden tot de organisatie toe. Dat Alkmaar, de stad waar het hoofdkantoor van de RUO gevestigd is, niet eerder aan de beurt kwam, heeft, aldus de heer Win drich geen bijzondere reden. Men wil de eerst eens kijken hoe het idee bui ten onze provincie werd ontvangen, de reizen nog tijdelijk worden beperkt, Ook in Zwitserland, tot welk land de reizen nog tijdelijk worden beperkt, Het Roode Kruis zal evenals voor gaande jaren op de dag voor het Kerstfeest een aantal pakketten uit reiken aan langdurige zieken. Vier jaar geleden is het Roode Kruiscorps de vroegere transportcolonne voor de eerste maai met deze uitrei king gegonnen. Het ging toen om 95 pakketten. Het jaar daarop groeide dit aantal tot 91, verleden jaar tot 156 en ditmaal zullen zelfs 170 zieken met een Kerstgave worden verblijd. Doordat de afdeling Alkmaar van het Roode Kruis de financiering van de actie op zich heeft genomen met een beduidende bijdrage van het corps, dat voor dit doel speciaal een feestavond belegt zullen nu ook de langdurige zieken in Heerhugo- waard, Stompetoren, Hensbroek, Ou- dorp en Oterleek kunnen worden be zocht. Donderdagmorgen om 7 uur komen de leden van het Roode Kruiscorps al in café Tom bijeen om met het in pakken van de dozen te beginnen. Om negen uur vertrekt een brandweer wagen van het Waagplein om de pakketten naar de buitengemeenten te brengen. De uitdeling in Alkmaar begint 's middags om 2 uur. Voor vele zieken is dit blijk van belang stelling van de buitenwereld, waar van zij zo lang verstoken zijn, een hart onder de riem. Ook hier gaat het niet zozeer om de attractieve —inhoud, maar om het gebaar. Het idee, dat men door anderen toch niet is vergeten. Daarin schuilt de waar de van het initiatief, dat het Roode Kruiscorps vier jaar geleden nam en dat langzamerhand bezig is uit te groeien tot een grootscheepse actie. heeft de organisatie ongeveer driehon derd leden. RUO kent tot nu toe tweeërlei werk- systeem. Het belangrijkste is hierbij de uitwisseling van leden. Tegen bil lijke vergoedingen wordt b.v. een Hollands lid naar Zwitserland ver voerd en daar ondergebracht bij de familie van een Zwitsers lid. Als te genprestatie is het Hollandse lid ech ter verplicht binnen een jaar dit om administratieve moeilijkheden te voor komen de Zwitser(se) voor een zelfde tijd naar Holland te laten over komen. Op de vraag waarom juist Zwitser land tot eerste land was uitgekozen antwoordde de heer Windrich dat dit gedaan was omdat juist Zwitserland een van de duurdere toeristenlanden is, en hierdoor voor de meeste jonge ren onbereikbaar. Door de speciale prijzen zijn deze moeilijkheden nu grotendeels uit de weg geruimd. Be halve voor Zwitserland is men van plan een dergelijk systeem uit te wer ken voor Frankrijk, Engeland en waarschijnlijk de Scandinavische lan den. Een wielrijdster die gisteren de Ju liana van Stolberglaan uitkwam bracht bij het oversteken van de Kennemer- straatweg het verkeer zodanig in ver warring dat een motorrijder en een auto tegen elkaar opbotsten. Beide voertuigen werden beschadigd. De fiets ging volkomen in „puin". De onverantwoordelijke wielrijdster zelf kwam er met een gat in haar knie van af. ons opneming van Men verzoekt het volgende Wat een correspodentie, wat een groeten, wat een wensen Maar hebt ge er wel aan gedacht, dat uw brief of kaart zonder kinder zegel, zou zijn als een schip zonder vlag, als een toren zonder klok? De meesten weten het: Hoe fraai ook de' kaart, hoe goed ook de wens, de gewone alledaagse postzegel kan alles bederven. Uw vrienden en verwanten letten er op als de Kinderpostzegel ont breekt enzij gevoelen zich in u een weinig teleurgesteld. Bespaar hun die teleurstelling Plak daarom, als een vaste regel, op al uw post de Kinderzegel. De Stand in de hal van het Post kantoor is dagelijks geopend van 9 12 en van 13 uur* (Advertentie, Ing. Med.) ]\JU gisteren de reeds zo vele malen beschreven Donaupont in de vaart is gebracht en tot volle tevredenheid van Waterstaatautoriteiten en wegge bruikers dienst heeft gedaan, bestaat de kans, dat met een zekere voldoe ning van de gedachte wordt uitgegaan, dat het leed bij de Hembrug is gele den. Maar zover is het nog niet, want de Donaupont betekent slechts een beperkte oplossing van het grote oeverprobleem aan het Noordzeeka naal. Een probleem, dat radicaal opge lost zal zijn, wanneer de tunnels on der het kanaal in gebruik genomen kunnen worden. Noord-Holland boven het Noordzee kanaal is gisteren niet uit zijn isole ment verlost. De deur, die Noord- Holland boven het Noordzeekanaal ge sloten houdt, is hoogstens op een klei ne kier gezet en dan nog maar voor een gedeelte van de dag. Deze deur zal niet alleen radicaal opengetrokken moeten worden, maar uit de hengsels moeten worden gelicht. Sinds gisteren is de taak van de Commissie Oeververbinding Noordzee kanaal nog belangrijker geworden. De wachttijden mogen dan beperkt zijn, maar deze zullen ongetwijfeld weer toenemen. Omdat het verkeer langs de Provincialeweg drukker zal worden. Niet alleen door de normale groei, maar ook omdat automobilisten, die anders van de IJ-ponten of de Velser- ponten gebruik maakten, nu willen profiteren van de Donaupont. Dit gro tere snelverkeer zal met name voor Zaandam nieuwe verkeersproblemen met zich medebrengen. De grotere verkeersintensiteit zal het aantal ver keersongevallen doen toenemen. Voor al wanneer er, zoals gisteravond om streeks 6 uur, twee ponten tegelijk aankomen en ruim zeventig auto's op de Provincialeweg worden losgelaten. Het is ons bekend, dat de autoriteiten denken aan een inhaalverbod ter hoog te van het Zaandamse station. Het zal echter een gedeeltelijke oplossing van het verkeersprobleem zijn. De oplos sing van de problemen op de weg hangt nauw samen met de oplossing van de oeververbinding. En deze laat ste oplossing kan alleen gevonden wor den door de bouw van een behoorlijke tunnel. Omdat er dan geen enkele wachttijd meer gemaakt moet worden en omdat het wegverkeer dan veel meer verdeeld zal optreden. In de ouderdom van 51 jaar is over leden de heer A. W. Geels, die als ad ministrateur van de R.K. Middenstands bond in de kringen van de Alkmaarse winkelstand geen onbekende was.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5