De helft van de troepen blijft in het garnizoen Spanningen op de internationale voedselmarkt De volle melk zou vijf cent duurder zijn Dienst,, Welzijnszorg" draait op volle toeren Vele garanties voor de boer DE WONDERE WAERELT Kamerleden vóór handhaving lijn Alkmaar-Bergen Feestdagen stellen bijzondere eisen Ambonees doorstak kampgenoot Jalouzie de drijfveer Vandaag om 4.32 uur De winter begint Ex-generaal B. Ramcke naar Nederland? Minister Mansholt in defensief Minister Mansholt: Semaphoor nadert voltooiing '"n Verkoop naast magere melk mogelijk? Amerikaanse aanbiedingen DE„ JONGE douanier A Wuyts uit Putte ont dekte onlangs bij zijn thuiskomst, dat hij onwe tend voor smokkelaar had gespeeld. Hij vond in zijn fietstas namelijk een pakket met roomboter (de oudere lezers zullen zich dit vóór de oorlog veel geconsumeerde zui velproduct misschien nog herinneren) en het kost te hem heel wat gepeins voor hij begreep, waai het vandaan kwam. Ev kele Belgen waren aan gehouden om in het kan foor te worden gevisi teerd en een van hev moet toen de kans heb ben gezien de gesmok kelde boter in de fiets- En anders nieuwe vervoersgelegenheid d DINSDAG 22 DECEMBER 1953 (Van onze Haagse redactie) MET Kerstmis en Oudejaar zullen er ditmaal meer militairen in de garnizoenen zijn dan enig jaar tevoren. Het zijn de eerste grote feestdagen St. Nicolaasavond even buiten beschouwing gelaten waarvoor de nieuwe verlofregeling zal gelden. De helft van onze parate troepen moet blijven. Naar schatting 20.000 man. De legerleiding voelt zich verplicht die twintig duizend een redelijke compensatie te geven voor het gemis aan huiselijkheid, dat zij deze feestdagen ongetwijfeld zullen voelen. De volledige verantwoording voor deze „compensatie regeling" om het zo maar eens te noemen, berust bij overste H. Mulder, die in zijn domein in de nieuwe Frederik-Hendrik-kazerne te 's-G-ra- venhage een kleine, hardwerkende staf van getrouwen om zich heen verzameld heeft, aan wie de dagelijkse zorg is opgedragen voor de nuttige vrije-tijdsbesteding van onze militairen. nE komende feestdagen leggen een extra-belasting op deze dienst „Wel zijnszorg" en wel in het bijzonder op de afdeling Recreatie. Die afdeling Re creatie mag men vergelijken met een veelomvattend „Impressariaat". Onder leiding van majoor O. J. J. H. Aalpol werken hier de heer M. Gerritsen en sergeant G. Mulders, vrijwel dag en nacht, om in elk van de legerplaatsen beroepsartisten te brengen van be hoorlijk gehalte. Voor de St. Nicolaas avond toevallig dit jaar een Zater dagavond, waarop dus de verlofregeling van kracht was waren er naast de negen vaste gezelschappen, waarmee „Welzijnszorg" contracten heeft lopen honderd-zes-en-tachtig artisten extra ingeschakeld om de „blijvertjes" te amuseren. Sinds de diensttijd zoveel langer ge worden is dan vóór de oorlog, is de be tekenis van „Welzijnszorg" voorheen RAO aanzienlijk toegenomen. In eerst instantie hebben de garnizoens commandanten de recreatie en ontspan ning te organiseren. Maar achter hen staat altijd het centrale apparaat in Den Haag, waar overste Mulder de ziel van is. Van dag tot dag en van uur tot uur weet Den Haag, welke ontsnanning de jongens in de verspreid 1 iegenrie legernlaatsen van ons land geboden wordt. Activiteiten. r*E verzorging van de eerste Kerst- dag is in hoofdzaak overgelaten aan de geestelijke verzorgers", vertelde ons overste Mulder. „Het programma van die dag moet afgestemd zijn op de gewijde sfeer van de Kerst. Zo'n dag is het ongepast met een overigens uit stekend blijspel ais „Hij, zij en Hotten tot" over het voetlicht te komen. Wel kan het Kerstspel van Felix Timmer mans „En de sterre bleef stille staan" gebracht worden. De Haagse Comedie verzorgt het voor onze jongens en zal twee voorstellingen per dag geven. Maar dat blijft nog altijd tekort om alle jon gens er juist in deze dagen mee te kun nen bereiken. Voor twee voorstellingen op een dag is het toe hal nodig, dat de artisten onafgeschminkt in de wagens stappen, die hen in ijltempo van de ene legerplaats naar de andere moeten vervoeren. Op 13 December heeft mevr. Helène Oosthoek in de legerplaats ..'t Harde" bij Oldebroek een voorstelling gegeven van haar solospel „Elckerlyc". Blijkt het erin gegaa te zijn, dan hoop ik haar ook met de Kerstdagen te kun nen inschakelen". Cultureel doel. Jirr deze enkele feiten valt de beleids- lijn van dez ehoofdofficieren al on geveer af te leiden. H ijzegt: „Ik vind, dat de Rijksgelden, die voor dit doel worden uitgetrokken van October tot Januari kreeg ik tachtig mille ex tra niet alleen besteed moeten wor den met lol-dingen. We kunnen er met dezelfde moeit eeen cultureel doel mee dienen. Als vaste gezelschappen heb ben we aan onze dienst verbonden de Schouwspelers, de Haagse Operette, het Haags Toneel, het gezelschap Jacq. v. Bijlevelt, het Amsteltoneel, prof. Ro land's Mysterie-show en Cortini's show. De beroemde balletdanseres Cilli Wang zal vijf-en-veertig voorstellingen voor ons gaan verzorgen. Ze komt er spe ciaal voor terug uit het buitenland. Maar behalve met deze gezelschappen hebben we voor de Kerstdagen en Oudejaar nog afspraken gemaakt met zes-en-vijftig andere artisten, allen be kende figuren uit de radio-artisten- wereld. Er zullen er nog wel meer bijkomen. Ik kan U verzekeren, dat het een enor me organisatie is. Wij regelen ook alle vervoer en de financiële afwikkeling. De legerplaatsen zijn te afgelegen, dat men het transport aan de mensen zelf zou kunnen overlaten". Buiten de dienst „Welzijnszorg" om verzorgt het „Filmbureau der Strijd krachten" voorts nog filmvoorstellingen voor de militairen. In de meeste ka zernes wordt op Kerstdag 's middags en 's avonds een film gedraait. Naast al deze geleide ontspanning is er ook de komende feestdagen veel te doen, waarbij de jongens zelf het ini tiatief kunnen ontplooien. Er zijn com mandanten, die hebben laten weten, dat de naaste familieleden welkom zijn en in de cantine mogen worden ontvan gen, waar een strijkje of band stemmi ge muziek zal laten klinken. Bij de burgerij. pN er is ook een legerplaats Weesp waar, dank zij een initiatief van de commandant, de burgerij de jongens heeft uitgenodigd enkele uren in de familiekring te komen doorbrengen. Op dit punt is er enige ervaring. Vorig jaar is dit namelijk ook gebeurd in Apel doorn. Bij navraag bleek er aanvanke lijk één soldaat te zijn, die van deze gelegenheid gebruik wilde gaan maken. De commandant vond dit zeer teleur stellend. En daarom hield hij toen een toespraak, waarin hij de knapen van niet minder dan lafheid beschuldigde. Niet, omdat ze niet wilden, maar om dat ze niet durfden, zouden ze deze ge legenheid ongebruikt laten, stelde de commandant. Na die „donderrede'1 had den negentig jongens van het overigens kleine Apeldoornse garnizoen hun angst overwonnen Onze conclusie na dit gesprek met overste Mulder? „Onze jongens zullen zich met de Kerstdagen en Oudejaar stellig niet vervelen. De activiteit en culturele belangstelling van de garni zoenscommandanten en hun Welzijns- officieren zijn mee bepalend voor het karakter en de hoeveelheid ontspanning die geboden wordt. Zondagavond is in het woonoord „Schattenberg" bij Westerbork een der bewoners, de Ambonees R. T. door een medekampbewoner zodanig met een mes gestoken, dat T. vrijwel onmiddel lijk dood was. De dader heeft inmid dels een bekentenis afgelegd. Het is ge bleken dat de dader werd verpleegd in de ziekenbarak van het woonoord. Het gerucht was tot hem doorgedron gen dat zijn echtgenote een verhouding zou hebben met T. Zondagavond is de patiënt uit zijn bed gestapt en de zie kenbarak uitgeslopen. In zijn woning trof hij inderdaad R. T. aan. De patiënt greep een mes en verwondde daarmee T. zeer ernstig. Het onderzoek door de politie is nog gaande. QNDANKS berichten over reeds in bloei gekomen bolgewassen, ontloken madeliefjes, pasgeboren kuikentjes of mopperende brandstof handelaren, is de winter vandaag dan ook toch heus in getreden. Niet dat wij vanmorgen onthaald Werden op een flink pak sneeuw of stevig toegevroren grachten en kanalen reeds visioenen aan de befaamde Elf stedentocht opriepen, want ook deze na tuurverschijnselen zouden evenmin ken merkend zijn geweest voor het aan breken van het koudste der vier jaar getijden. Er zijn velene die menen, dat de kortste dag op 21 December valt, doch dit gaat lang niet altijd op. Ditmaal kan de daa van heden als de kortste van zijn 364 collega's worden aangemerkt, waaruit volgt, dat van daag, om precies te zijn, vanmorgen om twee minuten over half vijf, de winter officieel zijn intrede dee.d. Dit moment viel samen met het laag ste punt, aat de zon in haar baan om de aarde bereikt. Nu dit punt eenmaal is gepasseerd, begint het lengen van de dagen, wat aanvankelijk nog niet merk baar is. Een oud volksgezegde wil, dat men zulks eerst op Driekoningen (6 Januari) kan constateren. Een ander gezegde be weert zeker niet ten onrechte „dagen lengen nachten strengen!" Of dit ook voor de komende periode opgaat, wagen wij niet met zekerheid te voorspellen. De Enkhuizer Almanak liet ons daar voor te dikwijls in de steek. Naar verluidt, zou de ex-generaal van de Duitse valschermtroepen Ram cke zich binnenkort naar Neder land en Zwitserland begeven. De Duitse autoriteiten hadden hem aanvankelijk een paspoort geweigerd, doch dit besluit is thans herzien en niets staat de uitreiking van een pas poort aan Ramcke meer in de weg. 10 stuks t 0.40 20 stuks f 0.80 50 stuks f 2.- SMII'S (Advertentie Ing. Med.) Bij Schcveningpn is een „semn phnorin aanbouw °en nieuw* vinding waardoor het mogelijk is. schepen voor d<> kust gegeven* over de vac epte te geren semnrdinoT zal eind fannari if begin Februari door de loods dienst in gphnnk worden ge nomen Het hmn^sel is twintig meter hoog Van onze parlementaire redacteur QE MINISTER van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. heeft gis termiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de consumptie- melk. als deze weer, zoals vóór de oorlog, met 3'A vet verkocht werd van verschillende zijden was daarop aangedrongen vijf cent per liier duurder zou worden. Wanneer bovendien het regerings- subsidie werd opgeheven, dan zou de melkprijs met 9'A cent per liter stijgen. De minister voelt daarom niets voor beide dingen. Desondanks verklaarde hij zich bereid om te onderzoeken, of het misschien mogelijk zal zijn de ma gere melk en de volle melk naast elkaar te verkopen. Het laat zich ech ter aanzien, dat daaraan allerlei tech nische bezwaren verbonden zijn. Bovendien achtte de minister het niet nodig het vetgehalte weer op 3'/? te brengen zou daartoe toch besloten worden, dan zou een geleide lijke opvoering van het gehalte de beste methode zijn omdat volgens de voed seldeskundigen reeds een te hoog melk vetgebruik in ons land te constateren valt en een te laag gebruik aan dierlijk eiwit. Dit dierlijk eiwit blijft bij de be werking van de melk onaangetast. Ook is er geen verschil in de smaak te constateren, zoals gebleken is mei oroeven, die men bij de huisvrouwen tennmen heeft. De melkprijs is In Nederland laag Dat is een van de oorzaken van het grote melk verbruik: een zo groot ver bruik. dat toch meer dan voldoende melkvet wordt geconsumeerd. Prijsverhoging daarvan was dp minister zeker zou tot een opvallen de inkrimping van de melkconsumpti' leiden. Ook daarom wilde hij de toe stand liefst laten, zoals hij was. (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, die sinds 24 Juni 1945 zijn portefeuille beheert en vier ka binetswisselingen heeft overleefd, is een bekewaam bestuurder, die algemeen het vertrouwen geniet. Hij ziet de dingen breed en steeds weer uit een oogpunt van het algemeen belang, zoals ook Maandag middag in de Tweede Kamer weer is gebleken, toen hij daar zijn be groting voor 1954 verdedigde. ER IS in de Nederlandse landbouw een zekere mate van onbehagen te constateren, die de bewindsman toeschreef aan de onzekerheid in de productie en meer nog in de afzet. Er doen zich namelijk opval lende verschijnselen voor in de internationale voedselvoorziening, waar mede ons land en dus ook zijn agrarische bevolking rekening dient te houden. JN NOORD-AMERIKA en Canada is de productie aan voedingsmiddelen sinds 1938 met 50% gestegen. Er woont daar slechts 7% van de wereld bevolking, maar desondanks brengen deze landen 20% van de totale land bouwproductie voort. In het Verre Oosten, waar 40% van de wereldbe volking woont, is de landbouwop- brengst slechts 25% van de wereld productie. Hieruit volgt, dat een grote ver schuiving van het productie- naar het consumptiegebied nodig is en dat het deel van de Europese aanspraak op <?e wereldvoorraad relatief vermin dert. Het ongelukkige is echter, dat juist zij. die de grootste behoefte aan voe dingsmiddelen hebben, ze het slechts kunnen betalen en dat de produceren de landen met voorraden blijven zit ten, waarmede de kern van een crisis is gelegd. Er is een prijsdaling geweest tot en met het eerste halfjaar van 1953. In de tweede helft van 1953 volgde een consolidatie van de prijzen. Doch in de producerende landen stapelden zich grote voorraden op. De voorraadvorming en de stabiele prijzen zijn te danken aan Amerika. De regering daar koopt namelijk over schotten op en zet deze niet zonder meer af. We moeten ernaar streven, aldus de bewindsman, productie en consumptie duurzaam met elkaar in evenwicht te brengen, maar we dienen ertegen te waken te vlug tot productiebeperking over te gaan. Ernstig moet namelijk rekening gehouden worden met een zo sterke bevolkingsaanwas in Noord- Amerika en Canada, in de eerstkomen de 20 a 25 jaar, dat deze landen hun productie geheel zelf nodig hebben. Een zeer belangrijk productiegebied valt dan dus uit. Internationaal wordt daarom het standpunt ingenomen, dat het productiegebied en de productie- omvang elders niet dienen te worden ingekrompen. Ook is internationaal besproken, dat de overschotten geen verstoring van de markt mogen brengen. Nederland meent, dat getracht moet worden deze overschotten op redelijke basis tussen de producerende en de consumerende landen te doen afzetten. Besloten is, dit op consultatieve grondslag te doen. Amerika overweegt in het voorjaar een conferentie bijeen te roepen om te be spreken, wat met de overschotten ge daan behoort te worden. Onder de erkenning, dat zoals door enkele sprekers was ongemerkt van een zekere ombuiging van zijn beleid gesproken kan worden, wan neer men daaronder verstaat, dat de landbouwers meer worden vrijgelaten dan voorheen, zeide de minister, dat hij de voorwaarden tracht te schep pen voor verhoging van de nationale welvaart en een redelijke bestaansmo gelijkheid voor de agrarische bevolking. Talrijke middelen staan hem daarbij ten dienste. Een deel daarvan gebruikt hij ook. Maar aan de landbouwonder neming, aldus de bewindsman, zal per s'ot van rekening de vrijheid gegeven dienen te worden om zelf de productie te bepalen. In het algemeen belang zal de minister echter zijn middelen aan wenden, waarbij hij ervan uitgaat, dat het landbouwbeleid voorzichtig, zorg vuldig en slagvaardig moet zijn. De minister had vooral op het oog de garanties en de monopolieheffingen. Voor tarwe en suikerbieten bestaat een absolute garantie, voor gerst en haver een monopolieheffing met een streven van een prijs in de markt voor gerst van f 22, Voor rogge had de minister geen middel bij de hand om de prijs te bren- QP DE pakketpostkan toren van de YVest- berlijnse Posterijen is een leger katten tewerk gesteld, daar duizenden ratten een Kerstoffen sief hebben ingezet. De charmante langstaarten zijn afgekomen op de tweehonderdduizend - Kerstpakketten, die daar Je afgelopen week reeds zijn behandeld en waar van er zeer vele levens middelen bevatten. Een eer.:u htig postbeambte, uit Hameln afkomstig, doodde op één dag reeds honderd ratten. Naar verluidt zijn de diertjes in Moskou op geleid. Q VER MOSKOU ge sproken, in en om de Russische hootdstad Le ningrad worden op het ogenblik electnsche een trales gebouwd, welke zijn uitgerust met een apparaat, dat degene, die een in gesprek zijnd nummer belt, op een wachtlijst" plaatst Wan "eer dit nummer vow hem is vrijgekomen, wordt hij onmiddellijk door een speciale bel aan zijn toestel gewaar schuwd. nE HONGAARSE rege ring heeft bepaald, dat de tweede Kerstdag dit jaar weer een vrije dag zal zijn. Vorig jaar werd in Hongarije op tweede Kerstdag „op verzoek van het volk" normaal ge werkt. gen bij de integrale kostprijs van f 24,—. De georganiseerde landbouw stelt hier wel voor om een hectare-toeslag te geven voor de roggeverbouwers, die bijv. maar-aan f 22,komen, maar de heer Mansholt meende, dat men het de boeren nog niet mag aandoen steun te ontvangen. De algemene situatie is niet zodanig, dat naar dit middel gegrepen moet worden. Er bestaat voorts een garantie voor melk en voor varkens, maar niet voor eieren. Deze kan echter, zo nodig, in gevoerd worden. Monopolieheffingen zag de bewinds man als tijdelijke maatregelen en als lapmiddel. Hij deelde voorts mede, dat het zijn bedoeling is zo spoedig mogelijk de wet-vervreemding landbouwgronden in werking te doen treden. Nederland beschikt over een voor raad koelhuisboter van 5800 ton, waar van op reeds afgesloten contracten 3000 ton dient te worden afgeleverd aan Engeland en Rusland; van 1500 ton kaas en 17000 ton melkpoeder. Op een desbetreffende vraag, deelde de heer Mansholt mee, dat de regering een geheel vrijblijvend verzoek heeft bereikt om een deel van de Amerikaan se overschotten over te nemen. Het be treft voornamelijk -tarwe, bonen, erw ten, zuivelprducten en ook textiel, waarin de handel geheel vrij is. De be sprekingen zijn nog in een beginsta dium; ook de onderhandelingen over de afneming van Amerika van katoenzaad- olie voor de Nederlandse zeepfabrie ken en om nog zes millioen aan addi tionele artikelen te kopen, waartegen over Amerika ook militaire goederen zal leveren. Over de hoge prijzen voor de teelt vergunningen in de bollenstreek wor den onderhandelingen gevoerd met de jonge tuinders. De minister heeft zijn rede afgebro ken en zal haar hedenmiddag voort zetten. tas van de douanier kwijt te raken. PUTTE HEEFT meer last met die roombo- tersmokkelaars. Laatst was het toilet van de grenspost weer eens ver stopt en men is het er nu niet over eens, wie de aannemer moet betalen, die het geval heeft ge repareerd. Een Belgische juffrouw, die gevisiteerd moest worden, had name lijk gevraagd, of ze eerst even wég mocht. 'Bij de visitatie werd later niets op haar gevonden, maar wel werden de volgende dag enigè kilo's roombo ter ontdekt, die het toilet grondig hadden verstopt. Nu is hierdoor een ern stig probleem ontstaan want dit toilet behoort san het ministerie van financiën, maar de ma- '■echaussee van het mi- sisterie van Oorlog heeft die bewuste juf frouw erop toegelaten lie twee departementen naken er nu ruzie om •vie de schade moet beta len. De betrokken mi nisters eroeten elkaar al niet meer. (Van onze parlementaire redacteur) DE HËER SCHILTHUIS van de P. v. d. A. heeft gisteravond in de Tweede Kamer, waar de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam, ernstig geklaagd over wat Nederland zich, vooral op het gebied van de havens, door Duitsland moet laten welgevallen. De Duitse doorvoer over de Nederlandse havens heeft nog lang niet het peil bereikt van voor de oorlog, maar Duitsland beweert het tegendeel en grondt daarop een aantal maatregelen die onze beter geoutilleerde havens zware concurrentie een deloyale concurrentie aandoet, steld is ter ontlasting van de spoorlijn AmsterdamDen, Haag. misschien een drukker vervoer te verwachten zou zijn als het eindpunt in Amsterdam naar de binnenstad verlegd wordt, of de minister iets tegen de reisbureaux zou doen, die niet aan hun verplich tingen hebben voldaan. Zij wezen er op, dat het lijntje Alk maarBergen niet behoort te verdwij nen en dat er, als het toch weggaat, genoegzaam door andere vervoersgele genheid vervangen moet worden. Enige leden vroegen de aandacht van de bewindsman voor de toenemende verkeersonveiligheid en voor intensief verkeersonderwijs. Men informeerde of al een beslissing genomen is over de herziening van het reglement dienst- voorwaarden van de N.S. die bedoelt ook aan het spoorpersoneel 5 loons verhoging te geven. Uiteraard kwam herhaaldelijk de stormramp van 1 Februari ter sprake. Dank bracht de Kamer aan talrijke werkers die al hun krachten hebben gegeven aan het redding- en herstel werk. De heer Gortzak hield vol dat onze dijken onvoldoende waren en dat de ramp daardoor zulk een enorme omvang heeft aangenomen en dat nog steeds verschillende dijken in een zo danige toestand verkeren dat niet vol- lijn Amsterdam—Den Haag, die inge- doende veiligheid gewaarborgd is. De socialistische afgevaardigde liet hierop volgen dat Nederland een gro tere Rijnvloot heeft dan welk ander land ook maar dat het wordt bedreigd door de Kolen- en Staalgemeenschap, waaraan Nederland en zijn politieke vrienden hun vertrouwen hadden ge schonken. Achter de facade van de KSG neemt men in Luxemburg maatregelen die de Nederlandse belangen ernstig schaden en dit ook bedoelen te doen. Hij was hier ongerust over al had hij recent geconstateerd dat de Hoge Auto riteit gelukkig nu wat soepeler is. Voorts vreesde hij dat op een aantal nieuw aan te leggen waterwegen in Duitsland alleen binnenschepen van Duitse origine zouden worden toege laten. De heer Schilthuis somde deze ver schijnselen op als bewijzen van het ge brek aan samenwerking dat in Europa op vervoersgebied waarneembaar is. Het ziet er met de Europese verkeers- integratie nog slecht uit. Dit lid was de eerste in een lange rij van sprekers die zich had laten inschrij ven. Op hem volgden de heren Van de Zaal (AR). De Ruiter (CH). Maenen >KVP), Van Dis (SGP). Gortzak iCPN)Van Koevorden (KVP). Zege ning Hadders (VVD), Visch (KVP) en '"ornelissen (VVD). Zij vroegen of op de tijdelijke bus-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7