Coöperatie open Vragen staat vrij Ferry Offerman presenteerde eerste zomerjurken MULDER Atoomenergie niet goedkoper dan andere krachtbronnen Brandgevaar! J±ssistente Zuurkoolconfi De onderhuurders Zorgen van de vrouw Kinderbijslag Mag niet Motor en zwager Woedende mensen Slechte staat Het excuus In het I.C.C. Vondelpark Wettig betaalmiddel? Tong-kauwen De Polis Aan onze postabonné's Pirn, Pam Pom en de wonderlamp Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Ongeschikt voor auto's en locomotieven DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: Radioprogramma Teeltplan 1954 wordt ingekrompen Noord-Scharwoude Goede voordracht van „Peer Gynt" Heer-Hugowaard Ouderavond van de O.L.-school WOENSDAG 23 DECEMBER 1933 j£EN LEZERES die gehuwd was met een ambtenaar, trouwde la ter opnieuw. Natuurlijk werd toen het weduwen-pensioen stopgezet. Maar de wezenrente voor haar kinderen ging door. Haar tweede man is zelfstandige, maar zelt werkt ze nu ook, op een kantoor. Evenwel krijgt ze voor haar kin deren geen kinderbijslag. Dat klopt. Want ze krijgt voor die kinderen wezenrente van het Burgerlijk Pensioenfonds. Men kan nooit van twee zijden voor kinderen „trek ken". £EN LEZERES heeft het slecht getroffen met haar huwelijk. Haar man blijft soms maanden lang weg en komt dan opeens weer één of twee nachten thuis, om ver volgens weer voor lange tijd zijn „heul" elders te zoeken. Nu heeft ze een ander slot op de deur laten zetten en vraagt of haar man nu toch binnen mag komen? Bijvoor beeld door het slot te forceren of iets dergelijks. Ja. dat mag die man. Zolang er geen uitspraak is van de rechter, die deze zonderlin ge echtgenoot de toegang tot de woning ontzegt, mag hij zijn „ech- telijke-woning" betreden. JEM AND verkocht zijn motorfiets aan zijn zwager. Deze zwager betaalde een klein bedrag, beloofde dit netjes te zullen volhouden en reed weg. Een en ander is keurig in een koopacte vastgelegd. Echter, verdere betaling bleef achterwege. Wat nu te doen. Mag de vroegere eigenaar weer wegrijden op de motor, als hij deze buiten ziet staan? Nee, dat mag niet. Want de zaak is door de levering in bezit over gegaan op de zwager. Het feit dat de motor nog niet geheel betaald is, doet niet ter zake. Al kunnen wij ons voorstellen dat lezer de zwager met enige wraak gevoelens ziet rijden, hij zal alleen via een civiele procedure betaling kunnen bereiken. Na een vonnis kan dan desnods beslag op die motor worden gelegd. J^EZERES gaat om met een man die zc omschrijft als een beste vent. Hij heeft echter één kwaal, hij kan over een kleinigheid soms in een razende woede uitbarsten. De vraag is nu, wat ze hier tegen moet doen? Of er een recept be staat om met iemand die woedend is, om te gaan. Een recept natuur lijk niet, maar er zijn wel bepaalde aanwijzingen te geven. U moet er dan allereerst van uit gaan, dat een woedend mens op dat ogenblik niet normaal is. Zijn ge moed is in hevige beroering, zijn geest is veitroebeld en zijn her sens werken met normaal. U kunt praten wat u wilt, maar u kunt hem op dat ogenblik de dingen niet in hun normale proporties doen zien. De f ransen zeggen dan: „voit rouge", dat wil zeggen de dingen rood zien. Hiervan uitgaande, be grijpt u dat u al die bekende ge meenplaatsen maar moet nalaten. Hooguit is het resultaat, dat de man nog een tikje meer opge zweept wordt. Omdat u te doen heeft met een ontoerekenbare (op dat ogenblik) kunt u hem ook niet tegenspreken. Hij moet even af reageren, hij heeft een uitlaat no dig. Laat hem dus maar zijn gang gaan. Maar zwijg ook niet hele maal, want dat is al even erg als niets zeggep Hij heeft maar één ding noH;g' wat begrip, wat mede gevoel. Dus praat maar oen beetje met hem mee Doe er maar rustig een extra aangedikte en overdre ven schep bovenop. U weet wel dat u het OOK een schandaal vindt! Wat zo'n woedend man zegt, komt er helemaal niet op aan. En ziewaar die woede geen tegen stand ontmoet, zakt ze in als een lekke, fietsband., Een hele harde piep en uit is het. Pas na enige tijd, als de woede dus al even voorbij is, ga dan eens met hem het dwaze en onredelijke bespreken. Juist om dat het een „beste vent" is, zal hij zich schamen en er een stevige spijt van hebben. GEN AARDIG, mSar steeds weer zijn er onderhuurders die menen dat de huurverhoging niet op hen van toepassing is. Ze beroepen zich dan op een couranten-bericht dat destijds hier iets over zei. Dat laat ste klopt. Maar dan zo, dat dit sloeg op artikel 5 van de Huurwet. Dat is het artikel waarin de EIGE NAAR het recht kreeg om resp. 43 of 13 procent te rekenen voor de inwoning. De hoofdbewoner re kende dit dan door. Dat mag de eigenaar nu niet meer berekenen, terwijl deswege de hoofdbewoner het ook niet meer mag doorberekenen. ]£N dan is er nog een punt. De lezers en lezeressen schrijven herhaaldelijk brieven, waarin ze zich beroepen op de slechte staat van de woning. En of dat geen grond is om van de verhoging af te komen. Nee, dat is het niet. Maar na 1 Januari krijgen ze een een voudig middel om de eigenaar te dwingen tot reparaties die nodig zijn. Daar komen wij nog wel op terug. ]\'EE, wij aanvaarden niet altijd een excuus. Niet alleen in de brieven, doch ook op spreekuren die wij (op sociaal terrein) houden, krijgen wij bijna dagelijks te ma ken met echtscheidingskwesties. Het is verre van ons om in iedere echtscheiding maar te zeggen: u MOET bij elkaar blijven. Wij kun nen ons heus wel indenken, dat het soms beter is maar gescheiden te gaan leven. Maar wij kunnen ons altijd erg kwaad maken over veel mannen, die met allerlei mooi schij nende smoesjes komen aandragen om hun ontrouw goed te praten. Ze vergeten dan radicaal dat ze de vrouw en de kinderen voor de brokken laten zitten. Of liever: dat ze zich van al hun verantwoording ontdoen. Uit puur egoïsme. Bewijs: zelfs financieel laten ze het gezin in de steek of houden het grootste deel van hun inkomen zelf. Dan is er geen beroep meer op redelijkheid mogelijk. Maar met onze lezeres zijn wij het eens: de vrouw is de dupe. DIJKSTRA'S Verlichiingsornamentenfabriek N.V., HAARLEM Ziet de collectie op onze TOONZAAL ELECTROTECHN. GROOTHANDEL W. SCHURMAN N.V., Hofpiein, Alkmaar. Levering via de handel (Advertentie, Ing. Med.) TERWIJL de wintersportliefhebbers met grote vreugde eindelijk de eerste sneeuwval begroetten, zagen wij in het I.C.C. Vondelpark te Amsterdam de eerste zomerjurken voor 1954 van Ferry Offerman. Tijdens een pers-show vertoonde deze ontwerper een speciale collectie japonnen. Het waren ditmaal n.l. alleen geconfectionneerde modellen. Door een uiterst gelukkige samenwerking met de confectionnair Geer- lings, komen deze modellen nu tegen uiterst matige prijzen in de han del, zodat de Nederlandse vrouwen zonder bezwaar deze zomer een japon kunnen dragen naar ontwerp „Offerman". De over het algemeen zeer eenvoudige modellen zaten uitstekend en men kan dan ook de samenwerking van een ontwerper die zijn vak verstaat met een goede confectionnair ten zeerste toejuichen. Als materiaal koos Offerman veel Fibrane, (een rayonvezel, die lcreuk- herstellend is) finella een nieuw luch tig materiaal, popeline en variaties van Shantung. Okergele chavtung wford voor dit zomerjurkje gebruikt. De rok heeft een garnering van fijne plooitjes. Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen Onmid dellijk! Geen wonder dai U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren. nies bij zich hebben - praktisch en hygiënisch verpakt En on'ipgeme kt in te nemen, zortdei fet of wat ook (Advertentie, lng. Med.) Hiervan ontwierp hij japonnen, die door hun eenvoud op vele uren van de dag gedragen kunnen worden. Er wa ren geen buitenissigheden en de effen stoffen gebruikte hij om er de koker- nauwe rokken van te maken, die deze zomer hoogtij zullen vieren. Alleen voor de slanke heupen! Alleraardigst waren de donkerblau we en zwarte jurkjes met hun garne ringen van wit pique. Vooral de ste- delinge zal deze practische en flat teuze dracht toejuicherf. Het best ge slaagd was hierbij ,wel het wandel pakje, „Ritz", van Amerikaanse allure. Het ruime tot op de heupen vallende jasje, dat met ceintuur gedragen werd, verborg een strak japonnetje in prin- sesselijn, het ruime bovenstuk was van wit piqué en los op de rok geknoopt, heel praktisch! J-Jéél goed van lijn was een biljart- groen jersey pakje: De taillelijn even accentuerend, viel het jasje tot op de heupen. Even boven de strakke rok was op heuphoogte een brede ceintuur van wit jersey aangebracht. Als herinnering aan zijn Italiaanse reis bracht Offerman grappige gar neringen mee, die hij met succes op de wijde klokrokken van Zwitsers popeline toepaste. Flatteus en zwierig, zullen ze zeker bij het jonge meisje succes hebben. Zo J?EN LEZERES wil graag weten hoe dat nu gaat met het afron den van halve centen. We zijn maar met ons tweeën, schrijft ze. Daar door nemen we dan soms een halve liter melk, pap etc. Valt het nu zo dat ik drie dingen koop die ieder op een halve cent uitkomen, dan gaat de melkboer elke aankoop af zonderlijk afronden. Hierdoor be taal ik dan 1J^ cent extra. Zou hij de hele aankoop afronden, dan is dat maar een cent. Over een jaar gerekend vormt dat een behoorlijk bedrag. Is dat nu juist wat die man doet? Naar onze mening niet. Hij kan de hele aankoop bij elkaar trekken en dan de eind-som afron den op een hele cent. JS de gouden dukaat een wettig betaalmiddel? Nee, dat is hij niet. Maar het is wel een Rijks munt. Iedereen kan bij 's Rijks munt gouden dukaten voor eigen rekening laten aanmunten. Maar de munt behoeft geen partijen goud te verwerken kleiner dan 100 kg. JJEN LEZERES heeft een zoon die de onhebbelijke gewoonte heeft gekregen om op zijn tong te kau wen. Ze kan hem dat maar niet af leren en of wij hier een middel op weten? Gewoonten zijn nare din gen, want gewoonlijk heeft men de gewoonte om niet van gewoonten af te komen. Het beste middel is wellicht om de ene gewoonte met een andere op te heffen. Ze zou de jongen op kauwgom kunnen laten kauwen, alhoewel wij dit ook iets naars vinden. Maar misschien weet iemand een beter middel? J-|ET is natuurlijk jammer dat u achteraf spijt kreeg een bepaalde vorm van levensverzekering te hebben gekozen. Er zal nu niets anders overblijven dan het verlies te nemen en een andere polis te sluiten. Er zijn maar twee maanden premie betaald, zodat dit geen in vloed kan hebben op een te sluiten nieuwe polis. MENTOR. was „Cairo" een combinatie van een zwart lijfje met een felgroene rok. De garneringen op de rok van Egyp tische motieven in combinatie met ko- peren ringen waren grappig.koperen rin gen ook rond de rode cirkeltjes die op een zwarte rok waren gezet. Onder deze wijde klokrokken liet Offerman zijn mannequins stijve on derrokken dragen van grove tulle. In de zoom van deze onderrokken is een randje paardenhaar verwerkt, zodat het wijd uitstaande effect bij de klok rokken zonder al te veel ruimte en op dé' goede wijze verkregen wordt. 'Pe lengte vSh de rokken was dezelf de' als bij zijn najaarcollectie nl. 35 cm van de grond. Een lengte waarmee de meeste vrouwen zich wel zullen kunnen verenigen. HENDRINE Blijkens een mededeling van het Hoofdbestuur der Poste-ijen, zal op DONDERDAG 24 DECEMBER a.s. slechts één postbestelling plaats vinden. Op deze dag kunnen de kranten dan op de normale wijze, zoals 's Zaterdags, afgehaald worden. DE DIRECTIE grata tuba thans 95 e. (Advertentie, Ing. Med.) 205. Op hetzelfde ogenblik, dat mevrouw Babbelgraag de taart in haar gezicht kreeg, barstte er een oorver dovend lawaai losMoeder Woeffie veegde zich de tranen uit de ogen van het lachen, terwijl ze steeds opnieuw riep: „Oh, die Mies! Dat gezicht van die Mies! Om je dood te lachen...." Pirn, Pam en Pom vielen tegen elkaar op, zo'n plezier hadden ze. Joessoef en de emir stonden ook te grijnzen, ter wijl de baron verschrikt riep: „Heb je je bezeerd, lieve? Miesje, antwoord toch, heb je je pijn gedaan?" Intussen maakte Alie met een beleefde grijns een buiging voor de barones en zei, terwijl hij haar het lampje voorhield: „Misschien wil mevrrrouw nog eens prrroberen, ja?" „Houden jullie eerst allemaal eens op met dat gegrinnik", riep mevrouw Babbelgraag woedend, terwijl ze de klodders slagroom uit haar ogen veegde. „Vooruit, Pieter, sta daar nu niet met je handen in je haar. Help me liever eens overeind Maar Ali was hem al voor. „Meestè- rrres bevelen ja", zei hij lachend. „Ali zal U helpen. Ali zal voor U tove- rrren ja!" (Advertentie lng. Med.) De Oostenrijkse atoomgeleerde prof. Hans Thirring schrijft in de „Wiener Kurier", dat atoomenergie slechts wei nig of in het geheel niet goedkoper zal zijn dan andere krachtbronnen en dat deze energie niet gebruikt kan wor den voor spoorweglocomotieven of automobielen. Eén kg iranium 235 kan evenveel energie leveren als 2,5 millioen kg harde kolen, maar door de hoge kosten van uranium en van een atoominstal latie zal de energie nauwelijks goed koper zijn dan enige andere brandstof. Bovendien zou het onuitvoerbaar zijn atoomenergie te gebruiken voor spoor- weglocomotieven en automobielen, aan gezien een dikke beschermende laag van zwaar materiaal nodig zou zijn, om letsel voor de mens te voorkomen. Wél zal atoomenergie als krachtbron voor schepen gebruikt kunnen worden. Ook zal atoomenergie steeds belang rijker worden voor de voorziening ih de wereldvraag naar warmte, naar mate andere brandstoffen als kolen en olie uitgeput raken. Onder bovenstaande suggestieve titel heeft de Noordhollandse Provinciale Brandweerbond dezer dagen een f 1- der uitgegeven, welke onder de be volking van deze provincie is ver spreid. De inhoud van deze folder is in de vorm van een gemoedelijk praatje gegoten, maar we lezen er toch uit, dat in ons land per jaar maar eventjes tienduizend branden voorkomen, waardoor een schade van rond 33 millioen gulden ontstaat. Gaat men de oorzaken hiervan na, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat een groot percentage van deze branden is te wijten aan onvoor zichtigheid of onachtzaamheid. In het ene geval ontstaat brand doordat kin deren met lucifers spelen, in het an dere geval doordat men nonchalant met vuur in de nabijheid van ben zine komt en zo zijn er tienerlei mo gelijkheden, waarbij men het af staan van brand aan zichzelf heeft te wijten. In dit opzicht kan er van deze fol der, die van een suggestieve voor plaat is voorzien, een opvoedkundige kracht uitgaan en is zij alleszins waard met aandacht te worden ge lezen. Wenst men inlichtingen over brand veiligheid, dan kan men zich tot de vrijwillige brandweer wenden. 20) „Ik zal je van me laten horen zodra ik iets weet", zei Ben, net zoals hij ook aan mevrouw Mc Rae had gezegd. „Waar je ook bent op dat ogenblik, bij de dokter of thuis, ik zal je wel we ten te vinden". Janice's ogen dankten hem opnieuw. Ze leek een ogenblik te aarzelen. Toen zei ze: „Het spijt me Ben, van laatst". Ze kon hem niet laten gaan zonder iets te zeggen, nü hij zo aardig was ge weest. „Het was dokter Holbrook's verjaar dag", legde ze uit. „Hij vroeg me op het laatste ogenblik om met hem te gaan eten. Zie je, mevrouw Holbrook was juist naar Frankrijk vertrokken en ik had het gevoel dathij zich nogal eenzaam voelde". Janice had gedacht, dat dit een rede lijke verklaring was: het klonk echter als een laf excuus. Maar Ben accepteerde het. Hij glim lachte haar toe. „Zand er over", raad de hij aanzoals ik al zei, het is nu mosterd na de maaltijd". „Ben je er dan niet boos om?" „Waarom zou ik?" Zijn glimlach ver breedde zich, maar hij voelde zich van binnen nogal geladen. Dus dat was het de dokter voor wie ze werkte, de man met wie ze dag in dag uit samen was, blijkbaar ook nog na de werk uren En zijn vrouw was in Frankrijk, dat maakte het helemaal erg. Ben zou de dokter graag een flinke kaakstomp hebben gegeven. Natuurlijk kon nie- man hem kwalijk nemen, dat hij ver liefd was geworden op Janice. Geen enkele man zou zo lang in haar buurt DOOR! hebben kunnen zijn als deze kerel, zonder het te pakken te krijgen. „Ik ben blij dat je het begrijpt", zei Janice. Haar stem, die zo warm en le vendig was, klonk opgelucht. Haar ogen toonden hem dat ze hem niet had willen kwetsen, maar dat ze er niets aan had kunnen doen. Goeie hemel! Ben was verbaasd, dat dat er niet kreunend uitkwam, in plaats van dat het zachtjes in hem zelf echode. Ze had net zo goed kunnen zeggen: „Ik kan er niets aan doen. Bengy, dat ik van iemand anders houd. Het spijt me zo voor je, werke lijk. Maar ik kan het heus niet hel pen". Haar ogen zeiden het. Janice had zulk soort ogen, oprecht en eerlijk Zodat Ben er niet boos om kon zijn. Hij had er ook het recht niet toe, daar hij immers in hetzelfde schuitje zat. Hij wist, dat als je van iemand hield, je er niets aan kon doen. Je moest stokstijf blijven zitten, al ging de boot ook onder. „Ik begrijp het", zei hij. Maar al te goed. had hij er bij kunnen voegen. Ben vond het niet leuk, helemaal niet zelfs. En hij dacht daarbij nog niet eens aan zichzelf. Hij dacht uitsluitend aan Janice. Het was erg genoeg ge weest om thuis te komen na al die eindeloze maanden van wachten en verlangen, en je meisje veranderd te zien in een werkende vrouw, die zo gewend was aan een dikke enveloppe, dat ze de smaak verloren had voor zaken als trouwen, borden wassen, uit komen met de huishoudkas, luiers en zuigflessen. Maar om bovendien te ont dekken dat ze zo dodelijk verliefd was geworden op de kerel voor wie ze werkte, dat ze er geen streep meer onder kon zetten ja, dat was haast te veel. „Ik wist, dat je het gezellig zou vin den om Albie mee te nemen", zei Ja nice. „Ja zeker, Albie en ik hebben gewel dig veel plezier gehad". Dat was waar, dat hadden ze. Albie was een aller leukst kind, maar ze was niet Janice, ze was Albie maar. Niemand anders zou ooit Janice voor hem kunnen zijn. Ben wist dat, zonder er aan te twijfelen. Op dezelfde wijze als waarop je wist, zelfs al kon je niet alle Zondagsschoollessen accepteren die je als kind waren ingestampt, dat er iets achter al die poppenkast stak, waardoor het leven de moeite waard was. Dat leerde je ook, wanneer je mee moest vechten in een bloedige oorlog: dat zelfs al hadden bloed en tranen geen zin, goed en kwaad dat wel hadden. „Nu, vaarwel", zei Janice. En haar glimlach scheen te zeggen: Vaarwel voor altijd. Het spijt me ontzettend dat het zo moet zijn, maar het is nu een maal niet anders. Vaarwel voor altijd, Ben. Het zal nooit weer als vroeger tussen ons worden. Misschien wist Ja nice niet dat ze dit bedoelde, maar Ben wist.het wel. Hij zei zo luchtig dat het iedereen op een dwaalspoor had moeten bren gen: „Tot ziens, ik zie je nog wel". Ze riep hem na, daar hij al op weg was: „Kom je dus eens gauw langs Bengy" Haar stem was warm en vro lijk. Ér klonk meer dan opluchting in; er klonk een grote en blijvende sym pathie voor hem in door. Maar ook ex cuses dat ze hem een beetje gekwetst had en hoopte, dat ze altijd zulke goede vrienden zouden blijven. Goeie ouwe Ben, hij was alleen maar de buurjon gen, de jongen, die alle schooljaren in de buurt was geweest, die als haar be geleider was opgetreden op haar eerste feestjes, haar haar eerste afscheidskus had gegeven; de jongen die voor haar was vertrokken, daar de mannen, die in de oorlog vochten, dat niet zozeer deden voor hun land als voor de vrouw die ze lief hadden, de vrouw die ze achterlieten en tot wie ze hoopten te rug te keren. Hij wist, dat ze dat allemaal bedoel de; hij wist dat ze bedoelde: Kom eens aanlopen, net als altijd en niet speciaal om me nieuws te geven over mevr. Mc. Rae's kindje. En hoewel hij wist dat hij niet zou gaan, riep hij terug, terwijl hij met zijn hand ten afscheid wuifde: „Zeker, natuurlijk, ik kom wel een langs, zoals ik al zei". Terwijl hij de straat doorliep en niet meer omkeek, ddcht hij: O God, niet Janice. Ieder ander, maar niet Janice. Het was hetzelfde onsamenhangende gebed dat ongevraagd op zijn lippen was gekomen als een of andere kame raad in de oorlog gewond was. Ben had geleerd dat dergelijke ge beden niet altijd verhoord worden. Het grappigst was echter dat je volhield niet alleen met bidden, maar ook met er vertrouwen in te hebben. Je wist dat het ééns zou helpen. Je wist ook dat er een reden voor moest zijn, zelfs als je nooit te weten zou komen welke dat was, wanneer het deze keer niet had geholpen. Daar moest je je dan maar aan vastklampen. Anders kon je de strijd net zo goed opgeven en zelf sterven. Al vechtende en sommige mensen leerden dat misschien ook wel in het gewone leven begreep je dat leven en dood in zichzelf schoon waren, zulke ongelofe lijke, niet te bevatten wonderen, dat je vanzelf ging begrijpen dat er een uiteindelijke bedoeling, iets volmaakt goeds achter verscholen lag. Dat goe de, die bedoeling was God, of welke naam je daarvoor ook koos. CWordt vervolgd). CANTATE NO. 122 „DAS NEU- GEBORNE KINDELE1N'van Johann Sebastian Bach. De can tate is voortgekomen uit het motet, dat de plaats innam van het lntroïsus. De cantate had be trekking op het speciale karakter van de Zondag. Daardoor moesten de cantates elke Zondag van het jaar verschillend zijn, zodat tal van cantors genoodzaakt waren iedere week een nieuw werk te schrijven. De cantates van Bach behoren tot zijn mooiste werken, (Donderdag 8.44 uur over Hilver sum 2, 298 meter). LIEDEREN VAN ARTHUR HONEGGER. Deze laatste be hoort tot de groep componisten Darius Milhaud, Francis Poulenc, Georges Auric (schepper van de veel gezongen en gespeelde me lodie uit de film „Moulin Rouge") die trachten het lied polytonaal te verrijken. Zij zijn zich daarbij niet bewust, dat het moderne Franse lied sterk begint over te hellen naar het cabaret. Vooral Poulenc heeft zich in die richting ontwikkeld. (Donderdag 17.30 uur over Hilversum 2, 298 meter). DONDERDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 NCRV, 24.00 IKOR. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram- 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen* der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kerstrede van Zijne Heiligheid Paus Pius XII. 11.30 Gram- 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingeri. 12.3312.40 Wij van het land.) 12.00 Zon nebloem-Kerstfeest. 13.00 Nieuws ere Katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Gram. 14.00 Moderne kamermuziek. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram- 15.40 Strijkkwartet: 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkorkest. 18.05 Voordracht. 18-20 Gram. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Kerst boodschap Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Kerstwijding. 19.30 Kapelkoor en sol. 10.00 „Dat. is kef juist20.30 Kerstcantate. 21.i5 Ra diokrant. 21.35 Collegium Musicum Itali- cum. 22.15 Alt, hobo en orgel. 22.45 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.00 Ned- Herv. Kerstnachtdienst. 24.00 Ned. Herv. Kerstnachtdienst. HILVERSUM II, 298 m,: 7-00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 AVRO, 24.00—1.30 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Uitwisse lingsprogramma Frankrijk. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land. en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.20 Promenade-Orkest en solist. 14.00 „Van twee engelen die in de Kerstnacht het gloria meezongen", hoorspel. 14.25 Gram. 14-30 „De vooravond van Kerst mis te New York". 15 00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.10 „De Kerstrit", hoor spel. 16.25 Gram. 16.45 Voor de jeugd- 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending' Ds. I. s. Kijne: „Nieuw Guinea's volk in ne nieuwe tijd". 18.00 Nieuws. 18-15 Sportproblemen. 18,25 Reportage en gram. 18.40 Oude Kerstliederen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19-10 Orgelconcert. 19.30 Jeugdkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en so liste 21.05 „De familie Gregory", hoof", spel. 22.35 Kamerkoor. 22.50 SportactU- aliteiten. 23-00 Nieuws. 23.15 Kerstliede ren. 24.001.30 Plechtige nachtmis. JN EEN GISTERMIDDAG gehoudei conservenfabriek „Nieuw Leven", kaal van de heer Mijts te Oude Niet bezocht, heeft de voorzitter, de heer gestaan bij het bekende zuurkoolco dat men van de zijde der coöperatie spreken, daar er nooit enig contact brikanten. Dit laatste is wel door d> hij, als men hoort, dat ik opbel, wor Ook op een schriftelijk verzoek om enig antwoord ontvangen. Spreker concurrentiestrijd plaats vindt, doch rati geweest zijn, daar een deel der koolfabrikanten is getreden. Niemam sument evengoed veertig cent per kg spreker, zeker ergens anders, maar r De andere partij zegt, dat er me ens niet valt te praten doch spreker deelde mede, dat een vastgestelde con currentie bij het bedrijfsschap met de fabrikanten zonder opgaaf van reden niet is doorgegaan. Spreker zei verder dat de agitatie tegen de coöperatieve fabriek onverminderd doorgaat. Hij becritiseerde voorts het artikel in de Wegwijzer van de zijde der provin ciale commissie waartoe men een ver dediging kan lezen van de houding der particuliere fabrieken. Spreker zei, dat hij hier nader op terug zal komen daar de cijfers in genoemd artikel van de witte koolprijzen der fabrikanten niet juist zijn. Spreker was bovendien ver ontwaardigd door het misbruik van vertrouwen van de schrijver van het artikel om de cijfers welke de coöpe ratie vertrouwelijk had verstrekt, be kend te maken. Spreker zei, dat men ondanks de felle concurrentie niet van plan is de zuurkool beneden de kost prijs te verkopen. De strijd welke is NOOKDSCHARWOUDE. „Peer Gynt" van Ibsen door Eduard Grieg op muziek gezet blijft mooi. Of men 't stuk voor de radio hoort of in een zaal, steeds blijft de geschiedenis van de wild opgegroeide boerenjongen met zijn woeste natuur boeien. Tot deze mening kwamen wij gisteravond op nieuw, toen de heer Cor Breed nit Amsterdam voor een groot aantal toe schouwers van de kring op meester lijke wijze „Peer Gynt" wist te ver tolken. Bepaald jammer vonden we het dat de muziek niet zuiver klonk, zodat het geheel niet volledig tot zijn recht kwam. Vooraf vond de jaarvergadering Slaats onder voorzitterschap van de eer J. J. Eecen. De diverse jaarverslagen werden goedgekeurd, waarna medegedeeld werd dat er nog een voordelig saldo van f 300 in kas was. Het afgelopen seizoen werd een vier tal prachtig geslaagde bijeenkomsten gehouden en ook deze winter is door het bestuur een programma opgemaakt dat er weer zijn mag. Op voorstel van de heer Kalf werd besloten de secr.- penningmeester, de heer J. Mande- maker, een vergoeding te geven voor zijn vele werkzaamheden. Op de ouderavond in de O.L. School heeft het hoofd der school, de heer S. Post de aanwezige ouders getest op hun intellegentie door middel van hersengymnastiek. In deze test draaide alles om het hart. Na over dit belangrijkste der Menselijke organen nog een glashel der uiteenzetting te hebben gegeven, hield de heer Post éen korte causerie over het schemeruur ter versteviging van de band tussen ouders en kinde ren. Hij gaf de aanwezige ouders de raad eens zo'n schemeruurtje in et gezin te organiseren en daarbij de kinderen een goed verhaal te vertel len. jn dit verband haalde .spreker diverse herinneringen op uit zijn jeugd, herinneringen aan deze uur tjes, die in den huize Post een goede gewoonte waren. Tevoren hadden de ouders door Middel van een film kennisgemaakt Met het prachtige werk van de Stich ting „De Opbouw" te Utrecht. Deze kleurenfilm werd vertoond door de J}eer R. J. Langenberg, consulent van deze Stichting. „De Opbouw", die be schikt over een twaalftal tehuizen, houdt zich bezig met de opvoeding van verwaarloosde jeugd van alle ge zindten. Daar de benodigde gelden voor deze stichting voor een ds 1 gorden bijgebracht met behulp van de schoolgaande jeugd van een groot aantal Openbare Lagere Scholen (de bekende prikkaart van „De Opbouw") was het een uitstekende gedachte de ouders te tonen waaraan hun sprui ten hun zo gewaardeerde medewer king verlenen. Op een -tentoonstelling van gemaak te werkstukken der leerlingen trok ken vooral de resultaten van de kor telings op deze school ingevoerde handenarbeid sterk de aandacht. In zijn dankwoord deelde de voor zitter der oudercommissie, de heer A. R. Molenmaker, mede, dat op de volgende ouderavond afscheid zal worden genomen van de vertrekken de onderwijzer, de heer C. W. Lem- •tra, die te Alkmaar is benoemd. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2