Coöperatie „Nieuw Leven" gaf opening van zaken Tuinbouw luidt de alarmklok Nederlands jongste illusionist, buikspreker en tekenaar Zuurkoolconflict ter tafel De zachte winter dreigt een ramp te veroorzaken Arno Buisman (13) in actie Oudorp krijgt zijn neutrale kleuterschool JIMMY BROWN EN DE 1 Teeltplan 1954 wordt ingekrompen Noord-Scharwoude Goede voordracht van „Peer Gynt" Broek op Langedijk Proces-verbaal in plaats van een kerstbout Tuinbouwver. „De West wil steunactie gaan voeren Heer-Hugowaard Ouderavond van de O.L.-school Nieuwe Niedorp Hengelen en tennissen Biljarten in Uitgeest Raad voteerde f 25.000 voor de bouw t WOENSDAG 33 DECEMBER 1933 IN' EEN GISTERMIDDAG gehouden vergadering van de coöperatieve conservenfabriek „Nieuw Leven", welke gehouden werd in het lo kaal van de heer Mijts te Oude Niedorp en welke door 40 leden werd bezocht, heelt de voorzitter, de heer J. Lont, enige ogenblikken stil gestaan bij het bekende zuurkoolconflict. Spreker was van mening, dat men van de zijde der coöperatie eigenlijk van geen conflict kan spreken, daar er nooit enig contact is geweest met de particuliere fa brikanten. Dit laatste is wel door de voorzitter geprobeerd, doch, zei bij, als men hoort, dat ik opbel, wordt de telefoon op de haak gelegd. Ook op een schriftelijk verzoek om te onderhandelen werd nipimer enig antwoord ontvangen. Spreker constateerde dat er een verwoede concurrentiestrijd plaats vindt, doch deze zou er ook zonder de coöpe- rati geweest zijn, daar een deel der leden uit de vereniging van zuur koolfabrikanten is getreden. Niemand heeft hier iets aan, daar de con sument evengoed veertig cent per kg betaalt. De winst verdwijnt, dacht spreker, zeker ergens anders, maar niet in de zakken der fabrikanten. De andere partij zegt, dat er me ons niet valt te praten doch spreker deelde mede, dat een vastgestelde con currentie bij het bedrijfsschap met de fabrikanten zonder opgaaf van reden niet is doorgegaan. Spreker zei verder dat de agitatie tegen de coöperatieve fabriek onverminderd doorgaat. Hij becritiseerde voorts het artikel in de Wegwijzer van de zijde der provin ciale commissie waartoe men een ver dediging kan lezen van de houding der particuliere fabrieken. Spreker zei, dat hij hier nader op terug zal komen daar de cijfers in genoemd artikel van de witte koolprijzen der fabrikanten niet juist zijn. Spreker was bovendien ver ontwaardigd door het misbruik van vertrouwen van de schrijver van het artikel om de cijfers welke de coöpe ratie vertrouwelijk had verstrekt, be kend te maken. Spreker zei, dat men ondanks de felle concurrentie niet van plan is de zuurkool beneden de kost prijs te verkopen. De strijd welke is NOORDSCHARYVOUDE. „Peer Gynt" van Ibsen door Eduard Grieg op muziek gezet blijft mooi. Of men 't stuk voor de radio hoort of in een zaal, steeds blijft de geschiedenis van de wild opgegroeide boerenjongen met lijn woeste natuur boeien. Tot deze mening kwamen wfj gisteravond op nieuw, toen de heer Cor Breed uit Amsterdam voor een groot aantal toe schouwers van de kring op meester lijke wijze „Peer Gynt" wist te ver tolken. Bepaald jammer vonden we het dat de muziek niet zuiver klonk, zodat het geheel niet volledig tot zijn recht kwam. Vooraf vond de jaarvergadering plaats onder voorzitterschap van de neer J, J. Eecen. De diverse jaarverslagen werden goedgekeurd, waarna medegedeeld werd dat er nog een voordelig saldo van f 300 in kas was. Het afgelopen seizoen werd een vier tal prachtig geslaagde bijeenkomsten gehouden en ook deze winter is door net .bestuur een programma opgemaakt dat er weer zijn mag. Op voorstel van de heer Kalf werd besloten de secr.- penningmeester, de heer J. Mande- maker, een vergoeding te geven voor zon vele werkzaamheden. ontstaan, hebben wij vooraf kunnen bekijken zei spreker. Ten opzichte van de afschrijvingen hebben de bestaande fabrieken echter een voordeel ten op zichte van de coöperatieve fabriek. De laatste toch is nieuw en draait nog pas een jaar. Onze fabriek, betoogde de heer Lont, is uitstekend geoutilleerd en goed gemechaniseerd en er wordt met behoorlijk personeel gewerkt. Men heeft, de spreker bedoelde de fabri kanten, gezegd dat wij binnen drie jaar van de kaart zullen zijn; een ri goureuze maatregel zei spreker, waar van de beslissing echter geheel in han den der coöperatie ligt. De administra teur, de heer Mammen deelde enkele belangrijke exploitatiecijfers mede per 1 December waaruit bleek, dat de af schrijvingen volgens goed koopmans- gebruik geschiedt. De afzet van 1 Juni tot 1 December bedroeg 9938 kwart- vaten tegen 10796 in dezelfde periode van het vorig jaar. Gezien het zachte weer, welke de afzet beïnvloedt, werd dit niet onbevredigend genoemd. Het exploitatieverlies gerekend naar de veilingprijs van de witte kool was f 7399,65 met een verwerking van 2.297.980 kg kool. Opgemerkt werd dat men hier geen conclusie mag trekken, daar het seizoen 1953/54 nog in volle gang is. Met verkoopcijfers toonde de heer Mammen aan, dat de prijzen van Nieuw Leven niet marktbedervend zijn. De voorzitter zei dat men zolang de zuurkooloorlog duurt, niet in staat is de minimumprijs van de kool uit te betalen. Op een vraag van de heer Bossen werd door de directeur, de heer Flin terman, geantwoord, dat de afzet van zuurkool tot 9 November normaal was, daarna is de vermindering gekomen mede door de scherpe concurrentie strijd. Het punt teeltregeling werd ver volgens onderwerp van discussie. De voorzitter zei, dat men de teelt moet afstellen op de normale toestand; daar om zal de teelt die dit jaar abnormaal overvloedig was, zeker met een vierde gedeelte verminderd moeten worden. De secretaris, de heer Met, verzocht de leden om een teeltopgave van 9 hectare succeskool en 13 hectare herfst witte kool voor volgend jaar. De heer C. Koning deelde enkele bijzonderhe den mede over de vergadering van de provinciale veilingbond. Hij zei met genoegen naar de woorden van de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Prins, geluisterd te hebben, die zich positief uitsprak tegen het verlenen van teeltrecht aan de zuur koolfabrikanten. Dit standpunt wordt ook ingenomen door de stichting van de landbouw. De voorzitter zei, dat, ondanks de minder gunstige toestand met de koolafzet, er nieuwe leden tot de coöperatie willen toetreden. De heer Jac. Kostelijk was van oordeel, dat de voorzitter van de provinciale veiling- bond niet meer opgewassen was te gen zijn omvangrijke taak. Spreker zei, dat de zaken op de vergadering in Alkmaar verdoezeld zijn, maar dat hij wel vertrouwen had in de leiding van het Centraal Bureau. De voorzit ter oordeelde, dat de tuinbouw gebrek heeft aan kader. Spreker raadde aan, dat er cursussen worden gehouden op dit gebied door de tuinbouw en standorganisatie. De heer Flinterman, directeur van de fabriek, vroeg voor het volgend jaar verbouwers voor de teelt van augurken en Spaanse peper om deze in te maken. De heer Groen veld vroeg naar de voorschotprijs van Deense witte kool. De voorzitter ant woordde, dat deze op 2,50 was ge steld. De heffing en het marktgeld zijn dan door de coöperatie betaald. Op een vraag over de verhouding met de coöperatieve fabriek te Avenhorn, zei de voorzitter, dat de verstandhouding nog goed is te noemen, doch dat er geen prijsafspraak is- gemaakt. Waar schijnlijk zijn ze in Avenhorn 'niet erg blij met ons, zei spreker, maar de storm had toch evengoed gekomen. De heer Bijpost stelde de vraag of er door de stichting der coöperatieve zuur- koolfabriek meer vraag naar zuurkool is. De voorzitter antwoordde, dat dit moeilijk valt te beoordelen, daar de particuliere fabrieken geen cijfers ver strekken. De heer Van Essen zou gaar ne zien, dat er deskundige voorlichting werd gegeven voor de teelt van au gurken. Hij had gedacht, dat men ook in de toekomst andere producten zou gaan conserveren. De voorzitter sloot de vergadering met een beroep op de leden om achter het bestuur te staan. BROEK OP LANGENDIJK. Een tuinbouwer, die op zijn erf een haas uit het riet zag komen en het dier met een riek doodde, kwam toch niet voor de Kerstbout in aanmerking, omdat een jager hem zijn buit betwistte. De po litie moest er aan te pas komen. Zij maakte proces-verbaal tegen de tuin bouwer op wegens verboden jacht en nam de haas in beslag. 35. Met een kloppend hart gluurde Jackie naar de vreemde karavaan. „Als m'n vader nu toch maar kwam" dacht hij want hij voelde zich allesbehalve op zijn gemak. Op ongeveer dertig meter van het kamp hield de kerel, die op de voorste ezel zat, stil. Hij draaide zich om en wenkte de ander naderbij te komen Deze mende zijn ezel tot hij naast zijn kameraad was en toen begonnen zij op gedempte toon met elkaar te praten. Zij loerden telkens in de richting van het kamp en af en toe wezen zij even naar de kloosterpoort. Véél snapten zij er blijkbaar niet van. Jackie begreep dat hij iets moest dren. Ze mochten hem nooit van z'n leven als een angstige muis in de jeep aantreffenMei bonkende slapen syrong Jackie eens klaps uit de jeep. Hij deed net alsof hij wat had geslapen en dat hij niet wist dat hij door de twee kerels werd aange staard. Hij rekte zich uit, krabde zich op z'n hoofd, zoals mensen wel meer doen als zij een dutje hebben gedaan en weeir aan het werk gaan. Toen deed hij alsof hij eensklaps de karavaan ont dekte.... Hij stak even nonchalant zijn hand in de lucht, bij wijze van groet en ging toen qui si aan i.et werk. Hij greep een groot blik benzine en begon dat t" versjouwen.... De kerels hadden niet terug gegroet, dat had hij wel gezien. Hij gluurde onderuit om gewaar te wor den wat zij gingen doen De toestanden in de tuinbouw, ontstaan door de buitengewoon zachte herfst, waardoor een onverwacht grote hoeveelheid producten aan de markt gebracht moest worden tegen een economisch onverantwoord lage prijs, beginnen lang zamerhand de proporties van een noodtoestand aan te nemen. Indien van over heidswege niet zal worden Ingegrepen en de tuinders niet 'zelf alles in het werk zullen stellen om de situatie het hoofd te bieden, zal zelfs van een ramp gespro ken kunnen worden. Reeds al te lang is de tuinbouw een veel te kwetsbaar bedrijf geweest en maar al te vaak zijn de bedrijfsuitkomsten ronduit slecht geweest. Thans ziet het er dan naar Uit, dat vele bedrijven het komend jaar de nekslag zullen moeten incasseren. t) Naar aanleiding van dit probleem is de Tuinbouwvereniging „De West" uit Koedijk in vergadering bijeen en na rijp beraad tot enige markante conclu sies gekomen. De voorzitter, de heer S. Visser be sprak in zijn openingswoord de situa tie der stapelproducten. Uitvoerig schetste hij nog eens dat de afzetmoei- lijkheden tot nog toe de grootste zorg van de tegenwoordige tuinder zijn ge weest. Thans is het echter het bijzonder zachte weer dat tot een (te) voorspoe dige ontwikkeling der producten aan leiding'heeft gegeven. De spruiten zijn reeds voor 75 procent aan de markt gebracht, hetgeen buitengewoon vroeg is. Zelfs de tweede pluk heeft de markt thans bereikt. Indien de winter niet met slecht weer wil voortzetten zal men in het voorjaar rekening hebben te houden met een tekort aan groenten en over de gehele linie dus ook een tekort aan verdiensten. Sprekende over Op de ouderavond in de O.L. School heeft het hoofd der school, de heer S. Post de aanwezige ouders getest JP hun intellegentie door middel van hersengymnastiek. In deze test draaide alles om het hart. Na over dit belangrijkste der Menselijke organen nog een glashel der uiteenzetting te hebben gegeven, hield de heer Post éen korte causerie over het schemeruur ter versteviging van de band tussen ouders en kinde ren. Hij gaf de aanwezige ouders de raad eens zo'n schemeruurtje in et gezin te organiseren en daarbij de kinderen een goed verhaal te vertel len. In dit verhand haalde .spreker diverse herinneringen op uit zijn jougd, herinneringen aan deze uur tjes, die in den huize Post een goede gewoonte waren. Tevoren hadden de ouders door Middel van een film kennisgemaakt Met het prachtige werk van de Stich ting „De Opbouw" te Utrecht. Deze kleurenfilm werd vertoond door de heer R. J. Langenberg, consulent van deze Stichting. ,,De Opbouw", die be schikt over een twaalftal tehuizen, houdt zich bezig met de opvoeding van verwaarloosde jeugd van alle ge zindten. Daar de benodigde gelden voor deze stichting voor een de 1 gorden bijgebracht met behulp van de schoolgaande jeugd van een groot aantal Openbare Lagere Scholen (de bekende prikkaart van „De Opbouw") was het een uitstekende gedachte de ouders te tonen waaraan hun sprui ten hun zo gewaardeerde medewer- kmg verlenen. °P een -tentoonstelling van gemaak te werkstukken der leerlingen trok ken vooral de resultaten van de kor telings op deze school ingevoerde handenarbeid sterk de aandacht. .In zijn dankwoord deelde de voor zitter der oudercommissie, de heer A. R. Molenmaker, mede, dat op de volgende ouderavond afscheid zal worden genomen van de vertrekken de onderwijzer, de heer C. W. Lem- «ra, die te Alkmaar is benoemd. Op 14 Februari a.s. staat Jan Buis man reeds weer dertig jaar op de plan ken; als 13-jarige jongen begon hij zijn toneelloopbaan, waarin hij zo het no dige lief en leed heeft gekend. Waar in hij de mensen vaak en veel heeft laten lachen en waarin hij ook zo me nig boertig of gezellig liedje heeft ge bracht. En het vorig jaar heeft zijn zoon, Arno Buisman, het voorbeeld van zijn vader gevolgd en heeft hij, zij het eerst mogelijk wat schuchter, de plan ken betreden. Reeds in tal van plaat sen, zowel in als buiten de provincie, trad deze jongeman met succes voor het voetlicht en wanneer hij aanstonds, dat is in Januari, veertien wordt, gaat hij het beroepsleven in. Over de prestaties van de kleine Arno Buisman was men tot dusverre, ongeacht of dit nu in Amersfoort was of wel in Barsingerhorn, zeer enthou siast en terecht. Wij hebben hem onlangs als illusionist in actie gezien en daarbij stonden we versteld over zijn grote vaardigheid. De bloemen- show, die hij aan het slot van zijn op treden uit het niet te voorschijn tovert het nummer moge niet origineel zijn getuigt van een vakmanschap, waar voor menige oudere confrater het pet je zou kunnen lichteq. Daarbij is zijn conférence, afgestemd op zijn leeftijd, nog niet op het effect berekend, maar eenvoudig cn echt en het is o.i. mede hierdoor, dat hij zoveel sympathie van de zijde van het publiek ondervindt. Arno Buisman is echter niet alleen goochelaar. Sinds kort treedt hij ook op met Jantje, zijn sprekende pop en vooral voor de jeugd is dit een bijzon dere attractie, welke tot spontane reacties leidt. Dit is overigens nog niet alles, want binnenkort verschijnt Arno ook als sneltekenaar op het podium, waarbij hij onder het motto „Zwait op wit in sneltreinvaart" ook zijn virtuo siteit hoopt te bewijzen. Zo doet hij zich als nauwelijks 14-jarige jongen reeds kennen als een veelzijdig artist. In dit opzicht drukt hij de voetspo ren van zijn vader en zou men kunnen zeggen, dat het hem met de paplepel is ingegeven, want toen hij nog maar pas vijf was, trad hij reeds met Maartje en Jan Buisman op voor de radio. Het boertje, dat hij bij die gelegenheid van de voordrachtkunstenares mevrouw Bakker-Breed ontving, heeft hij nog altijd vol trots bewaard. Arno Buisman hij is nog een kind zal in de toekomst zijn weg wel vinden en mogelijk wordt hij nog eens gevolgd door zijn jongere zusje, dat ook al inspiraties in deze richting heeft. Om te beginnen wachten we maar eens met belangstelling af, wat Arno in zijn veelzijdige creaties zal be reiken. Dat we nog menigmaal van hem zullen horen en lezen, staat wel bij voorbaat vast. financiële steun aan de tuinders van Langedijk en omstreken zeide de heer Visser dat zo men deze werkelijk ge realiseerd wil zien men met meet ver antwoorde cijfers ter tafel diende te komen. Zolang men hierover nog niet beschikt zal een eventuele actie wei nig effect kunnen sorteren. Na deze inleiding begon de vergade ring aan de discussies. Het was de heer Joh. Hartland die de spits afbeet en de vraag stelde: „Moeten wij de komende dingen alleen maar afwachten of moe ten wij iets van ons laten horen?" Hij gaf zelf het antwoord. „Als wij bij de pakken neer gaan zitten dan zal men ons stilzwijgend in grote armoede en beladen met schulden iaten verkom meren" sprak hij. „Wij tuinders moe ten ons niet als stiefkinderen laten be handelen, maar ons aaneensluiten, soli dair zijn en de minister duidelijk ma ken wat hier plaats vindt. Ze moeten daar in Den Haag weten hoe hard hier gewerkt wordt om het hoofd boven water te houden en zij dienen te weten, dat wij evenais de arbeiders recht heb ben op redelijk betaalde arbeid. Maar daartoe is het nodig dat wij met goed gedocumenteerd cijfermate riaal voor de dag komen. Dat moet kunnen, omdat wij in tegenstelling tot de dertiger jaren, thans goed georga niseerd zijn. Natuurlijk kwamen tijdens de debat ten nog meer problemen aan de orde. Wat bijvoorbeeld te doen met het land dat bij inkrimping van de koolbouw vrij zou komen? De kans dat men andere collega's met de verbouw van andere producten in de wielen zal rij den is niet denkbeeldig. Een redelijke mogelijkheid was volgens de heer Jb. Blauwboer de verbouw van suikerbie ten op het vrijkomende land. Over het zgn. „Witte-kool drama" werd eveneens fel gedebatteerd. De heer H. Lammerschaag drong er ten sterkste op aan de zuurkoolfabrikan ten onder geen voorwaarde teeltver gunning te doen verstrekken en was van mening dat de leden der afdelingen hun leiders hierin krachtig hadden te steunen. Voor de heer S. Barsingerhorn was het een doorn in het oog dat de strijd voor „betere" voorwaarden boven de hoofden der tuinders werd uitgevoch ten door de zuurkoolfabrikanten die in het bedrijfschap volgens hem zeker niet voor het gevoelen der tuinders repre sentatief waren. Tenslotte kwam men tot de volgende besluiten: Het koolrayon zal met 25 procent worden ingekrompen. De controle op naleving van dit besluit zal door de vereniging worden bekostigd; 2. Met spoed zullen de nodige stappen geno men worden om te geraken tot een steunregeling, zo mogelijk op korte termijn; 3. Er zal worden op aange drongen dat onder geen voorwaarde aan zuurkoolfabrikanten teelt-vergun ningen worden verleend; 4. Onder de leden' wordt een enquête gehouden over de toestanden en perspectieven der bedrijven en tenslotte zullen de voordelen ook aan de andere stands organisaties worden voorgelegd tenein de indien mogelijk, tot een gecoördi neerde actie te komen. De Niedorper hengelaars hebben het niet slecht gedaan tegen de Haarlem mers. ze wonnen vijf van de zeven prijzen, maar dat nam niet weg, dat de Haarlemmers toch met de wissel- prijs gingen strijken. De eerste, tweede, derde, vierde en zevende prijs waren voor J. Rezelman, M. de Moor, B. Bart, A. de Wit en J. de Graaf uit Nieuwe Niedorp. de vijfde en zesde voor A. de Wit en J. Kok uit Haarlem. Be Quick stevent op het tafeltenniskampioen schap af. Nu werd gewonnen van ODI uit Twisk. Piet van Eeten en Nelis Bart wonnen alle partijen, terwijl de dubbel voor de tegenpartij was. Eind stand 6-4 voor de Niedorpers. Onder zeer grote belangstelling, zo wel van de zijde van het publie1: als van biljartliefhebbers, zijn in hotel Brandjes te Uitgeest de vóórwedstrij den derde klasse cadre 382 voor het kampioenschap van Nederland ge speeld. Tijdens deze wedstrijden werden zeer goede prestaties geleverd, niet in het minst door de heren J Burger te Alkmaar, J. Jonker te Zaandam en G. Pater te Schagen, die hierdoor promoveerden naar de tweede klasse cadre 382. Zondag werd de eindstand: J. Overdijk 6 5 1456 153 47 9.51 10 J. Burger J. Jonker G. Pater Hoogenboom Brekélmans J. Wittekoek 6 4 1427 140 50 10.19 6 3 1259 107 105 11.76 6 3 1378 134 60 10.24 6 3 1271 140 59 9.07 6 2 1260 142 73 8^87 6 1 1320 141 50 9.35 8 6 4 2 De heer J. Overdijk zal waarschijn lijk worden geplaatst in de finale om het kampioenschap van Nederland te Enschede. Naar wij vernemen zullen de wed strijden om het kampioenschap van Nederland tweede klasse cadre 382 in Februari 1954 eveneens in hotel Brandjes worden gespeeld, alsmede die voor het kampioenschap tweede klasse libre in Maart 1954. De kleuterschool komt er. Deze juichkreet zal het voorbereidend comité voor de neutrale kleuterschool hebben kunnen slaken toen op de laatste gemeenteraadsvergadering de raad op voorstel van B. en W. besloot een bedrag van f 25.000.te voteren voor de bouw van de nieuwe „kleuterschool". Jaren lang heelt men van alles geprobeerd om de plannen te verwerkelijken, eerst thans is in verband met de op handen zijnde wet op het kleuteronderwijs de beslissing gevallen. De heer Bos achtte het gewenst dat de school komt te liggen aan de Mun- nikenweg bij de o.l.-school. De gemeente heeft daar grond beschikbaar en de school is dan volgens hem voor de kinderen beter bereikbaar dan wanneer men haar in het „Ooievaarsnest" zou bouwen. Nader overleg over de plaats zal echter nog plaats vinden. De begroting die vervolgens ter tafel kwam. gaf weinig stof tot opmerkin gen. Ontvangsten en uitgaven van de gewone dienst belopen een bedrag van f 17^.270.90, met een post onvoorzien van f 3011.54. De kapitaaldienst uitge ven laat een bedrag zien van f 395.780.14 en aan ontvangsten f 257.034.41. Hierin zijn begrepen de begroting voor het woningbedrijf en het burgerlijk arm bestuur, die. beide werden goedge keurd. Besloten werd een kasgeldlening aan te gaan tot een maximumbedrag van f 100.000, alsmede een rekening-cou rant-overeenkomst af te sluiten met de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een maximumbedrag van f 60.000. Een verzoek van de afdeling veehou ders van de LTB tot afschaffing van be lasting op onbebouwde eigendommen werd met 5 tegen 2 stemmen afgewe zen, daar de raad geenszins onb'llijk achtte, niet alleen omdat de gemeen'.e naar de voorzitter medeelde over 't al gemeen van deze belastingen geen di rect voordeel trok, maar ook omdat volgens de heer Venneker de begroting reeds op deze belasting gebaseerd en vastgelegd is. Onder verscheidene subsidies die de raad verleende bevond zich één van f 400.ten behoeve van het nieuwe in Alkmaar te bouweq, consultatie bureau. Mejufirouw Sotanus die per 1 Sep tember als tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school werd benoemd, werd met ingang van 1 Januari in vaste dienst genomen. Tijdens de algemene beschouwingen adviseerde de voorzitter de Raad af te zien van een eventueel besluit om de Nieuwe Schermerweg van het N.H. Kanaal tot de brug bij de Omval van straatverlichting te doen voorzien. De kosten hiervan zouden op f 5000. per jaar komen, hetgeen de voorzitter een niet verantwoorde uitgave achtte.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3