Minister Mansholt leed een nederlaag GROTE REBUS- PRIJSVRAAG DE WONDERE WAERELT Principiële verhoging post bijzondere tuinbouwscholen f 50.* f 15.- f 10.- f 5.- De ten onrechte gedetineerden onjuist behandeld Gesn concurrentie te duchten van Duitse trawlervloot Vervoersproblemen aan de orde in holst van de nacht Landbouwbegroting goedgekeurd Confessionele fracties hielden koppig vol Morgen beginnen wij met een voor alle lezers van ons blad HOOFDPRIJS 2e PRIJS 3e PRIJS 4e PRIJS De uitslag wordt bekend gemaakt in ons blad van Zaterdag 23 JANUARI a.s. i t Mr Burger aan het woord: Schadeloosstelling alsnog noodzakelijk Minister Mansholt over visserij Krachtige bestrijding van mosselparasiet DE 23-JARIGE Berlijner Wolfgang (Amadeus?) Wehmeyer heeft de Fran se bezettingsautoriteiten een zilveren bord over handigd, dat een van zijn voorouders tijdens de slag bij Waterloo uit de bagage van Napoleon Bo naparte had gestolen. Het bord, waarop het wapen van de kleine keizer is aangebracht, zal een plaats krijgen in het in drukwekkende Franse Legermuseum in Parijs. Een met juwelen bezette dolk en een zakdoek, die indertijd eveneens van Napoleon waren ont vreemd, zijn inmiddels spoorloos verdwenen, al dus Wehmeyer. Begroting Verkeer en Waterstaat Vervoer A Ikmaar-Bergen geen regeringszaak Salarisverhoging Kamerleden aanvaard Kamerleden te weinig voorbereidingstijd WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur IDE WEG NAAR de eindstreep, waarover de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer lijn begroting gebracht heeft, bleek toch niet helemaal zonder hinder nissen te zijn. Er werd hem er een in de weg gelegd door de anti-revolu- tionnaire heer C. v. d. Heuvel, die amendementen indiende om de op de begroting uitgetrokken post voor de Rijksland- en tuinbouwscholen met f 1,te verminderen en die voor de bijzondere land- en tuinbouw scholen met f 1,te verhogen. Zijn bedoeling was hiermede te kennen te geven, dat de minister het voor een te stichten Rijkslandbouw- winterschool in de Noordoostpolder bedoelde geld dient te bestemmen voor een bijzondere school, waarbij hij uiteraard dacht aan de reeds door de Christelijke Boeren, en Tuindersbond opgerichte Protestants- christelijke landbouwwinterschool. £)IE SCHOOL was in het debat al her haaldelijk ter sprake gekomen. De minister merkte in zijn antwoord aan de sprekers te dien aanzien op, dat hij zich de Rijkslandbouwwinterschool in de Noordoostpolder gedacht had als een „vleugelschool", dat wil zeggen als een technische goed geoutilleerde school, waarop naar verschillende levensbe schouwelijke richtingen onderwijs ge geven zou kunnen worden. De Noord oostpolder is nog in wording, daarom wilde hij afwachten, hoe de situatie zich ontwikkelen zal. Ook de R.K. be volkingsgroep verlangt er een school, maar voor drie landbouwwinterscholen in de Noordoostpolder was volgens de bewindsman stellig geen plaats. Hij ontried aanneming van het amen dement, doch prefereerde intrekking, omdat, naar hij meende, zijn toezegging toch voldoende waarborgen inhield, dat aan de verlangens van de confessionele groepen zou worden voldaan. De heer C. v. d. Heuvel was onver murwbaar. Op een of andere manier moet toch blijken, betoogde hij, dat de Kamer een bijzondere school in de Noordoostpolder wil. Nu hij de begro ting bij de hand had wilde hij niet het middel van de motie hanteren. Minister Mansholt deed wat hij kon. Hij zeide accoord te gaan met de stich ting van bijzondere scholen in de Noordoostpolder met een technische outillage, die gemeenschappelijk ge bruikt zou kunnen worden. Op de be groting wenste hij in elk geval de post voor deze technische outillage te hand haven. De amendementen v. d. Heuvel maakten hem dit onmogelijk. Daarom drong hij nog eens op intrekking aan. J-JET GEVAL begon langzamerhand op een rel tegen de bewindsman te lijken, vooral toen de heer v. d. Heu vel, na 's ministers positieve en zeer redelijke tegemoetkoming, wilde we ten aan welke levensbeschouwelijke richtingen de heer Mansholt precies dacht en toen hij zeide zijn amende menten te handhaven. Ook andere leden gingen zich met de zaak bemoeien. De heer Egas van de PvdA opperde bezwaren tegen de amendementen. De heer Engelbertink (KVP), die ze mede-ondertekend had, begon enigszins te twijfelen; hij klaag de, dat alles nu wel zeer verward werd en vroeg, waar hij de zekerheid moest zoeken, dat er ook een RK-school zou komen. Prof Oud (VVD) belichtte de staats rechterlijke kant van de situatie. Het anti-revolutionnaire staatsrecht heeft altijd op het standpunt gestaan, dat men de regering geen geld mag op dringen, dat zij niet wenst. De verho ging van een post met een 1,is dus onjuist. Deze verhoging heeft de betekenis van een motie, meende hij en de minister behoeft zich er, als hij wil, dus niets van aan te trekken. De bewindsman gaf nog eens met de meeste klem te kennen, dat de he ren zullen krijgen wat zij vragen, maar dat aanneming van de amende menten hem de aanschaffing van een gemeenschappelijke outillage onmoge lijk maakt. Het mocht allemaal niet helpen. De Kamer nam het eerste amendement (vermindering van de post voor de openbare scholen met ƒ1,aan met 34 tegen 29 stemmen en het tweede amendement (verhoging van de post voor de bijzondere land- en tuinbouw scholen met 1,met 35 tegen 29 stemmen. In beide gevallen stemden AR, KVP, CH, SGP en KNP vóór en PvdA en CPN tegen. Een nederlaag voor de minister, doch een geforceerde en onnodige, zo komt ons voor. J-JET LANDBOUWONDERWIJS be sprekende, zeide de heer Mansholt Dinsdagmiddag, dat hij ernaar streeft zo spoedig mogelijk een wettelijke re geling van dit onderwijs tot stand te brengen. Hij erkende ten volle het bestaansrecht van de bijzondere land bouwschool, maar begrip vroeg hij voor de moeilijkheid van een juiste verdeling van Rijks- en bijzondere landbouwscholen over ons land. Veertig percent van de bedrijfs- hoofden in de landbouw is RK, terwijl 42% van de lagere landbouwscholen op RK grondslag berust. Daaruit con cludeerde de minister, dat de Katho lieken zich dus niet te kort gedaan mo gen voelen. Hij noemde het Nederlandse land bouwonderwijs uitstekend, ook in ver gelijking met het buitenland, dat ons on ze landbouwscholen benijdt. Dit onder wijs wordt bovendien nog steeds uit gebreid. Uiteraard is aan de scholen nog wel het een en ander te verbete ren, doch met de uitbreiding van het leerplan dient men voorzichtig te zijn. Het onderwijs moet namelijk blijven trekken, al achtte de bewindsman de toevoer van geschoolde arbeiders naar de landbouw niet in de eerste plaats van de opleidingsmogelijkheden, doch veeleer van de goede, algemene ar beidsvoorwaarden afhankelijk. Het is namelijk geen persoonlijk recht. De lager landbouwonderwijs, aldus ver zekerde de heer Mansholt, staat, wat de algemene vorming betreft, niet ach ter bij de landbouwhuishoudonderwijs en dat op de ambachtscholen. Voor het overige betoogde de minis ter, dat handel in teeltrechten in de bollenstreek niet te voorkomen is. Het is namelijk geen pessoonlijk necht. De enige oplossing is, zoveel teeltrechten in omloop te brengen, dat de prijs er van laag wordt. J-JET GEVEN van garanties in de tuin bouw achtte hij onmogelijk zonder dat de regering meespreekt in de ga rantiefondsen. Als de situatie in de tuinbouw moeilijk wordt, zal de rege ring de helpende hand bieden. Niet gerust was de bewindsman over de ont wikkeling van de tuinbouw in de Bene- lux-samenwerking. Voor de tuinders, die bij stads-uit- breiding van hun grond verdreven wor den, kon hij geen oplossing geven en ook vond hij het moeilijk om landarbei ders tegemoet te komen in geval van aardappelmoeheid op of in de nabijheid van hun akkers. Hier is in de eerste plaats een taak aan de gemeenten, vond hij, die grond beschikbaar dienen te stellen, waarop geen aardappelmoeheid voorkomt. Met genoegen constateerde de minis ter. dat de seizoenwerkloosheid in de tuin- en landbouw aanzienlijk lager is dan in vorige jaren. Hij verklaarde zich bereid te overwe gen, of in Groenlo een R.K. landbouw winterschool gevestigd kan worden. Aan de commissie, die de wettelijke regeling van het landbouwonderwijs voorbereidt zou hij de wens overbren gen, dat zij eerst richtlijnen maakt voor de juiste verdeling van Rijks- en con fessionele landbouwscholen. Tenslotte deelde hij mede, dat alles wordt gedaan om het tempo van de geldverstrekkingen door de borgstel lingsfondsen te versnellen. Nadat de Kamerleden gerepliceerd hadden, zegde de bewindsman toe, dat hij, als in het voorjaar de melkprijs is vastgesteld, een nota over het melk- prijsbeleid aan de Kamer zal overleg gen. De Kamer keurde tenslotte de begro ting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en die van het Land- bouw-Egalisatiefonds voor 1954 zonder hoofdelijke stemming goed. De fractie van de C.P.N. kreeg aantekening, dat zij tegen was. *0*0 en 20 prijzen van 1 2.50 Gedurende de periode van 24 December tot en met 9 Januari a.s. brengen wij een gezellige rebusprijsvraag voor onze lezers. In totaal zullen 7 rebussen geplaatst worden, die, in dichtvorm gesteld, datgene tot uitdrukking brengen, waarmede de krant en ook elke abonné te maken heeft. Wij weten, dat onze lezers graag puzzlen. Opzettelijk kozen wij daarom de rebus, omdat iedereen, jong en oud, daaraan kan meedoen. En dat is toch de bedoeling. Morgen plaatsen wij de eerste opgave en zo vervolgens om de andere dag. Als deelnemer aan deze prijsvraag hebt U het volgende te doen: 1e. De rebussen uitknippen en de uitslag er onder schrijven; 2e. De oplossingen bewaren en na de plaatsing van de 7e rebus onder het motto „rebusprijsvraag" inzenden aan het bureau van ons blad. Uw oplossing moet UITERLIJK 16 JANUARI 1953 in ons bezit zijn. (Van onze parlementaire redacteur DE SOCIALISTISCHE fractie- voorzitter in de Tweede Ka- mer, mr Burger, bezorgde de voorzitter en zijn medeleden gis termorgen direct aan het begin van de vergadering een verras sing. Bij de behandeling van en kele normale formaliteiten, waar onder de afdoening van verzoek schriften, vroeg hij het woord over drie hem bekend geworden gevallen van schrijnende behan deling van personen, die als ver dacht van anti-vaderlandse gedra gingen na de oorlog geheel ten onrechte gedetineerd geweest zijn. Uitvoerig omschreef mr Burger deze gevallen. Op grond van een wetje, dat het in bepaalde gevallen mogelijk maakt om aan ten onrechte gedeti neerden een schadeloosstelling toe te kennen, meende hij, dat de mensen, die hij op het oog had, aanspraak op de schadeloosstelling kunnen maken. (Van onze parlementaire redacteur IN ANTWOORD op een aantal hem over de afdeling „Visserij" van zijn begroting gestelde vragen heeft minister Mansholt gister middag o.a. in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de kwestie van de vermijding van Zondagsarbeid in de visserij thuis behoort bij de minister van Sociale Zaken. Inter nationaal voelt men er weinig foor, maar niettemin zou de minister erop blijven aandringen. Overdreven vond hij het, concurren tie te duchten van de Duitse trawler- vloot. Deze vloot is namelijk kostbaar cn dus duur wat zijn afschrijvingen aangaat. Teleurgesteld was de be windsman, dat ondanks de Gemeen schap voor Kolen en Staal aan de Duit se trawlers goedkoper kolen geleverd worden dan aan de Nederlandse vis sersvaartuigen. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Mansholt voorts mee, dat de haringcontracten, die met Rusland zijn afgesloten, geen regeringsovereenkom sten zijn. Zij zijn door particulieren aangegaan. Omtrent nieuwe contracten was hem nog niets bekend. De mosselparasiet zal krachtig be streden worden. Het euvel is echter nog niet van dien aard, meende de minister, dat extra bouwvolume moet worden aangevraagd om de mossel vissers naar het Noorden te laten ver huizen, waarna de Zeeuwse stromen grondig zouden kunnen worden schoon gemaakt. Hij wilde geen toezegging doen om trent steun aan de visserij, wanneer er geen behoorlijke oplossing komt voor medebetaling door deze bedrijfstak aan het Landbouw Economisch Instituut, dat een zeer belangrijk deel der onder- zoekingen verricht en berekeningen I heeft beloofd, "dat zij weï- omtrent de kostprijs maakt. dra van haar echtgenoot, De rechter betrekt ook de billijk heid in zijn beoordeling, of de schade loosstelling moet worden toegekend. Mr Burger hekelde zeer scherp de ar gumenten, waarop ze telkens werd af gewezen. Hij vroeg of de mogelijkheid bestaat, dat de minister hier alsnog een uitkering verstrekt en hij verlang de een volledig overzicht van alle, dergelijke gevallen met vermelding van de omstandigheden en de beslis singen. Op zichzelf was dit pleidooi voor het betrachten van recht en rechtvaardig heid verantwoord. Het kwam alleen op een zonderling tijdstip, namelijk mid den in de behandeling van de Rijks begroting. De voorzitter, dr Kortenhorst, merk te dan ook op, dat hij op dit ogenblik geen gelegenheid tot bespreking had gegeven, als hij geweten had, dat de heer Burger zo lang en zo diep op. de kwestie zou ingaan. Hij stelde voor de beraadslagingen over het onderwerp uit te stellen tot na het Kerstreces. Daarna gaf ook de heer Stapelkamp (A.R.), voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften, zijn verwon- dering te kennen, dat mr Burger zon der medeweten van de commissie over dit onderwerp gesproken had. Hij vond, dat de socialistische afgevaar digde de zaak in de commissie had moeten brengen. De heren Tilanus (C.H.) en Van Rijckevorsel (KVP) waren evenals de heer Stapelkamp voor uitstel van een debat. De heer Van Rijckevorsel wen ste alleen te weten, of na het Kerst reces gesproken zou kunnen worden over alle bekende gevallen, of alleen over de door de heer Burger bedoelde en of met voorstellen tot wetswijziging gekomen kon worden. „Laat ik dat nu eerst eens met de minister van Justitie bespreken", vroeg de voorzitter, „dan hoort de Kamer er nog van". De dames en heren gingen met het voorstel van de president accoord. De minister van Justitie, mr Donker, die achter de regeringstafel had plaatsge nomen, kon onverrichter zake ver trekken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr R. Mengelberg te Amsterdam opdracht ver leend tot het componeren van een werk voor koor en orkest. fTEN ONSCHULDIG knaapje, dat in de hoofdstad het paard van een kolenboer uit pure liefde een kozende klap op de bil gaf, heeft hier door heel wat consterna tie veroorzaakt. Het goede dier schrok op uit een droom over louter worte len en vers hooi en sloeg geheel van streek op hol, hoewel de leidsels wa ren vastgebonden en de wagen op de handrem stond. Een lantaarnpaal werd in horizontale toe stand gebracht en twee fietsen werden met de grond gelijk gemaakt. Het ging in volle galop met slingerende wagen door de Stolwijkstraat via de Westlandgracht naar de Sloterweg. Heel Amster dam vloog gillend of vloekend opzij. Tenslotte betrad het paard via een ijzeren afrastering, een fraaie heesteraanplant en enkele gazons van een plantsoen, waar het tot rust kwam en kon wor den gegrepen. Het on schuldige knaapje, dat er meer van wist, schijnt van de aardbodem ver dwenen. gLIJ èn triest nieuws uit Hollywood. De filmster Gene Tierney heeft zojuist verklaard, dat zij van plan is bin nenkort prins Ali Khan (die van Rita) in het ge luk te storten door hem te trouwen. Schaatsgodin Sonja Henie daarentegen ditmaal Winthrop Gardi ner, zal gaan scheiden. Hollywood is nu eenmaal tot berstens toe vol van die korte, doch hevige gelukjes. [)IE BELGEN weten niet van ophouden. Nu heeft Georges de Winter uit Merksem bij Antwerpen het wereld uurrecord accordeonspe- len, dat sedert veertien dagen op naam stond van Karei Braekman uit Wetteren, weer verbe terd. Hij begon Vrijdag morgen om negen uur te spelen en hield met tegenzin Maandagmorgen om vier minuten over tien op. Dat is dus 73 uur en vier minuten later. gij HET HONGAARSE dorp Buadkalasz ia bij opgravingen een klei- model van een wagen ge vonden, dat ongeveer vier duizend jaar oud moet zijn en dateert uit de Badense periode van de vroege koper-tijd. Uit deze verrassende vondst blijkt, dat wagens volgens het kleimodel voorzien van vier ron de!! wielen zonder spa ken, veel eerder in Europa bekend waren dan men' voorheen meen de. Voorts werd een per manente nederzetting bij Budakalasz ontdekt, o.a. met een begraafplaats, hetgeen in tegenspraak is met de theorie, dat de be volking in de Badense periode nog nomadisch zou zijn geweest. JN DE LOOP van dit jaai hebben zich ondanks leiding van hogerhand en dergelijke zegeningen overal ter wereld weer enorme surplusvoorraden opgehoopt, waarvoor men langzamerhand bang be gint te worden. In Noord- Amerika en Canada zitten ze met een overvloed aan tarwe, in de V.S. boven dien met teveel katoen en zuivelproducten, op Cuba met suiker, in Frankrijk met suiker en vlees en in verschillende delen van Europa met fruit, groente (witte kool!), zuivelproducten en wijn. In Indonesië, India en tal van andere landen zouden ze wel lopend hierheen willen komen om ons er van af te hei pen. Van onze parlementaire redacteurJ NADAT gisteravond de heren Krol (CH), van der Fellz (CH), Engelbertink (KVP), Verkerk (AR), Ritmeester (VVD), Posthu mus (PvdA), N. van de Heuvel (KVP) en Lemaire (KNP) een groot aantal opmerkingen over de begroting van Verkeer en Water staat hadden gemaakt en vragen hadden gesteld kon minister Al- gera, om kwart voor twaalf met zijn antwoord beginnen. Hij be handelde eerst een massa wat men zou kunnen noemen „klein goed" en deelde o.a. mede dat tegen reis- bureaux die onjuist handelen op getreden kan worden op grond van het algemeen vervoersverdrag. Verlegging van het eindpunt van de autobuslijn van de N.S. Am sterdamDen Haag naar de bin nenstad in Amsterdam kan alleen worden toegestaan door de Com missie Vergunningen Personenver voer. Een aanvraag tot verlegging heeft deze commissie nog niet be reikt, zoals de minister bij infor matie bleek. Hij hoopte dat de leden van de be drijfsgroep wegvervoer na de ophef fing van deze groep op vrijwillige basis bij elkaar zullen blijven en zul len samenwerken aan de totstandko ming van een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De nieuwe vervoerswetten zullen onvoorziene omstandigheden voorbe houden op 15 Februari 1954 in wer king treden. De verkeersveiligheid besprekend gaf de bewindsman als zijn overtui ging, dat de weggebruikers moeten worden opgevoed en dat de overheid zal moeten medewerken o.a. door de stimulering van het verkeersonderwijs, strenge controle, strenge straffen, goe de verlichting en bebakening enz. Het vervoer AlkmaarBergen ligt in de locale sfeer, aldus de minister. Wanneer men het wil verbeteren, dan zullen de betreffende gemeentebestu ren in contact moeten treden met ver voersondernemingen. Wel was de mi nister bereid bemiddelend op te tre den. De kwestie van het verplichte ver keersonderwijs op de scholen wilde de minister aan zijn ambtgenoot van O. K. en W. voorleggen. Gladde gedeel ten van wegen zullen worden opge zocht en worden verbeterd. Witte strepen zullen zoveel mogf liik getrok ken worden. Plannen worden uitge werkt on- sommige weggedeelten (Am sterdamMuidenNaarden) geheel te verlichten. De kans voor ongelukken van brom fietsers achtte de bewindsman groter op de rijweg dan op het fietspad. Verschillende experimenten met oversteekplaatsen voor voetgangers hebben nog niet de gewenste resulta ten opgeleverd, maar hierover is het laatste woord nog niet gesproken. De bewindsman heeft het voornemen om te doen onderzoeken of een kleine rij dende brigade van bijv. vijf auto's verkeersopvoedend zal kunnen wer ken. Komende tot de beantwoording van de vragen over de spoor- en tramwe gen, deelde mr Algera mede, dat de Nederlandse Spoorwegen bij verdere modernisering om economische rede nen de voorkeur aan dieseltractie bo ven electrische tractie geven. Om de veiligheid op de overwegen te onderzoeken is sinds enige tijd een contactcommissie bezig met de studie van maatregelen die de veiligheid kunnen opvoeren. De commissie voor de oeververbin ding Noordhollands Kanaal heeft een gunstig advies uitgebracht over de aan leg van een brug bij de Oranjesluizen. Deze brug zal belangrijke verbetering brengen in het verkeer van en naar Amsterdam. Om tien minuten over half twee brak de minister, na twee uur gesproken te hebhen, zijn rede af. Hij zal haar he denmiddag voortzetten. J)E EERSTE KAMER heeft gistermid dag het wetsontwerp tot verhoging van de schadelc sstelling van de led -o van de Tweede Kamer aangenomen met de stemmen van de CPN-fractie en de heren Louwes en De Vos van Steenwijk (beiden VVD) tegen. De heer Louwes verklaarde mede namens zijn partijgenoot het bezwaar van terug werkende kracht onoverkomelijk te vinden. Vervolgens maakte de Kamer een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. De heer Kraayvanger (KVP) verlangde hevig naar een vrije huur- vorming. De heer Woudenberg (PvdA) vreesde een terugkeer naar de vooroorlogse vrijheid het overleve ren van de economisch zwakkeren aan de sterkeren en klaagde er voorts evenals de heer De Vos van Steenwijk over, dat de Eerste Kamer niet vol doende tijd krijgt de wetsontwerpen voor te bereiden. De heer Woudenberg, sprekende over de compensatie voor de huurverhoging, opperde het denk beeld om aan de „vergeten groep" (o.a. niet-loontrekkenden) door middel van de inkomstenbelasting nog een tege moetkoming te geven. Vandaag zal de minister de sprekers beantwoorden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5