Mist onze Nationale Reserve blijvend geoefendheid? NEDERLAND IS IN DE LUCHT VRIJWEL ONVERDEDIGD voor wijziging vatbaar De regering zet kwaad bloed bij de doktoren rS)- Strubbelingen bij Principiële opzet is mogelijk bevordering tot officieren Maatregelen tegen reisbureaux Beroering in ziekenfondswereld ,,De minister zij gewaarschuwd" Anderhalf milliard per jaar voor defensie maar: Waardeloze radar, oude vliegtuigen en bijna geen luchtdoelartillerie De vijand mag alleen overdag komen R.K. Zangconcours in 1954 te Wognum 1 M WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 tfat tt toner!» ie Ing. Med.) ger van thans ust als nimmer an Gosnjak, de eretaris voor ;ing, verklaard or de radio bij van het Zuid- :waren van de zeer veel, al- Ier nog zeide, htige factor bij e vrede bete- krachtige be- pgebouwd en capaciteit daar voor economi- i 1953 bouwden verven 30.000 >n slechts vijf- ntig jaren voor staatssecretaris, de voorts mee, van het Zuid- ■iekse en Turk- lachten hebben ezamenlijk op- n aanval. Deze en gunstig ver- bespreking ge- mische Commis- lale Motorsport- vertegenwoordi- ieken van race aren de voorzit- issie, onze land- ;n de vice-voor- aaf Lurani. ver- ■s van Gilera, n een afgevaar- :onstructeurs. De n zich niet laten wijze waarop de iet dodelijke af- a jaren door de de snelheden tij- ;ionale races zijn toekomst zullen iden. esloten het aan- ie FIM, dat in ngen zal worden illen met ingang wedstrijden in de de programma's ingang van 1957 aanzien van de t moment af zal ieeen de catego- ;n eventueel een le 500 en 350 cc. erd, waarin dan worden deelge- dellen, waarvan aantal zal wor- er wordt om 12 in Alcmaria Vic- •ijd gespeeld tus- ms van de afde- in de KNVB. De itsma (Purmer- Frisia) en Veer- imes (Alcmaria). en Smit (Volen- ïdia), Buis (Eg- dam), Tuyp (Vo- jer (CSV); Ory olendam); Nielen ;r) en Van Zijl id (Volendam), De Bie (Suc- en Van Vlaan- (Flevo), Ruyter gen (Zaandijk). riteiten in Duits- oorlogsmisdacn- in een Am®V* in vrijheid Se' PE Vrijwillige Nationale Reserve (VNR) in Ne- opzichten efficient werkend verdedigings-instituut derland is een militair apparaat waarvan het Ne- te doen te hebben. derlandse volk mag verwachten dat het aan rede- Zoals men weet is de VNR een militair-apparaat lijke eisen voldoet. En dat wel in de eerste plaats dat bestaat uit burgers die elke week in uniform omdat het hier een vrijwilligerscorps betreft dat bijeenkomen (maar dit ook kunnen nalaten), in door zijn goede wil en enthousiasme in staat moet oorlogstijd tot onderdelen gevormd worden die in worden geacht meer hart voor de militaire zaak de eer,ste Plaats tot opdracht krijgen de eigen te tonen dan de „ruggegraat" van het Nederlandse ™°nPlaats te verdedigen. De VNR is dus eigen- i <i.w v.™ «i j. a i- w "Jk ee;* semi-militaire instelling. Niettemin res- U1 Sowoon ïens plichtigen sorteert normaal onder het Ministerie van Oor- bestaat. log. Maar juist door deze eigenaardige positie ..Ti j - rug. iTiciii J luai uuui uctiv cigcuaui urge puoiiii m e S© egenheid is geweest enige tijd met hebben zich bij de VNR moeilijkheden voorge- de „Natte Hap (zoals de VNR in de wandeling daan, die men bij een normaal legeronderdeel wordt genoemd) mee te draaien moet echter tot nimmer zal tegenkomen, complicaties die hoewel de enigszins ontnuchterende conclusie komen dat reeds zo goed mogelijk in eigen gelederen opge- rich in de VNR onder het praedicaat „vrijwillig" lost toch hun weerslag op de „troep" niet hebben enkele voor het oog der openbaarheid verscholen gemist en wij hebben kunnen waarnemen, in vrij manco's voordoen, die een waarnemer al gauw ernstige mate de stemming en daarmee het moreel de illusie ontnemen met een doelmatig en in alle hebben aangetast. Tl'IJ hebben hier in de eerste plaats op het oog de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan bij de be vorderingen van onderofficieren-in structeurs tot luitenant in plaatsen als Muiden, Haarlem, Zandvoort e.a. „In één der bovengenoemde plaat sen" aldus werd ons tijdens de voorbereidingstijd van een oefening uit betrouwbare bron meegedeeld, „maakte de instructeur van een groep vrijwilligers die een onder officiersfunctie bekleedde op een gegeven moment aanspraak op de luitenantssterren. Hij wendde zich tot de desbetreffende onder het Mi nisterie van Oorlog ressorterende in stantie, echter onder toevoeging van de opmerking, dat hij, indien men zijn wens niet zou inwilligen, zijn ontslag zou nemen." Nu staat of valt een groep vrij willige reservisten (ïeel vaak met de figuur van de instructeur. Het was dus een begrijpelijke, maar volgens velen een alleszins te critiseren han delwijze van het M. v. O. dat het aan de wens van de onderofficier toegaf en hem de verlangde bevorde ring bezorgde Hiermede was echter een uitermate risicodragend prece dent geschapen omdat men nu ook andere onderofficieren-instructeurs tot de rang van luitenant moest be noemen. De aanvragen hiertoe volg den dan ook vrijwel onmiddellijk. Het moet gezegd worden dat het M. v. O. in grote lijnen is opgekomen voor de consequenties van net door laar geschapen precedent, niet echter zonder daarmee de nodige onrust ge- I zaaid te hebben." „Het principe „gelijke monniken, gelijke kappen" heeft men laten va ren", vertelde een officier bij de VNR ons, „want sommigen kregen hun luitenantssterren „cadeau" ter- wij] andere gegadigden hiervoor, vaak zelfs achteraf, nog een cursus voor officier moesten volgen." Deze gang van zaken werd door het M. v. O. vagelijk gemotiveerd met de op merking dat men „nog" gedane be loften had in te lossenNiet alleen in officierskringen der VNR is door de genoemde handelwijze van het M. v. O. ongenoegen ont staan. maar eveneens in de rijen der onderofficieren. J]EN ANDER, meer permanent ge vaar dat de VNR beloert is haar karakter van vrijwilligheid. Men mag opkomen, maarmen kan het ook laten. Dit betreft zowel dè wekelijkse oefenavonden als de zes daagse herhalingsoefeningen die eens per jaar worden gehouden. Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen en het hoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de op komst bij de onlangs in het district boord Holland-Zuid gehouden oefe ningen maar een gedeelte der man schappen is opgekomen. Van de com pagnie IJmuiden bleef maar liefst dertig procent thuis. De vraag die wij ons te stellen hebben, is thans: Kunnen wij in oorlogstijd wel op de VNR rekenen?" Door sommige insiders wordt deze vraag reeds ontkennend beantwoord on zij leggen daarbij de vinger op de grote wondeplek der VNR, haar ongeoefendheid. Voor een groot deel bestaat de ».NR uit buitengewoon dienstplich ten die om één of andere reder nimmer aan een normale militairr De Rationale Reserve beschikt ook over enig beraepspersoneel. Hier ziet men een groepje van hen om de radiojeep, het „centrale zenuw stelsel" van een oprukkende com pagnie. Een peloton commandosoldaten dat een bivak overvalt heeft in de regel geen etensblikjes bij zich. „Nasi goreng uit pet" met of zonder krant smaakt echter best Door een aantal reisbureaux in Ne derland zijn onregelmatigheden ge pleegd met collectieve paspoorten, wat blijkens de Staatscourant van jl. Maan dag het ministerie van Buitenlandse Za ken aanleiding heeft gegeven acht van deze ondernemingen voor bepaalde tijd van het verkrijgen van collectieve pas poorten uit te sluiten. De duur van de uitsluitingstermijn varieert van 1 Maart 1954 tot 1 Sep tember 1954. In dit laatste geval is dit wel een zeer zware straf, daar het be trokken reisbureau in de tussentijd zijn cliënten niet de service van collectieve paspoorten zal kunnen geven. Dit geldt zowel voor de reizen, die men zelf or ganiseert als voor die, welke in op dracht van derden worden uitgevoerd. training hebben behoeven deel te nemen. Eenmaal als vrijwilligers bij de VNR ingedeeld is éen trainings avond per week te kort. Als men bovendien in aanmerking neemt dat er een streven bestaat om de dienst tijd van de gewoon dienstplichtige militair, die al anderhalf tot twee Wij werden in deze opvatting ge sterkt toen wij deelnamen aan en kele oefeningen van de compagnie „IJmuiden" in de buurt van de spoorbrug te Velsen. De gevechts discipline vertoonde hier en daar bedenkelijke „gaten". In hun enthou siasme vérgaten heel wat reservis ten dat zij tijdens de door hen uit gevoerde opératies strikte opdrach ten hadden. Door afleidingsmanoeu vres van de tegenpartij die uit en kele pelotons gespecialiseerde com mandotroepen bestond werden op rukkende groepen der VNR steeds weer verstrooid. Dit was, naar enkele commandosoldaten ons meedeelden, een speciale tactiek. „Wij weten dat de Nationale Reserve te weinig ge oefend is en dat zij zich gemakke lijk laat afleiden", zeide men ons. Enthousiasme zonder (vuur) disci pline is bovendien gevaarlijk. Tij dens de oefening waar wij aan deel namen werd een jongen van achteren tegen zijn hoofd geschoten. Het kost te hem bijna zijn rechteroog. Onge lukken van ernstiger aard hadden zich tijdens vorige oefeningen reeds eerder voorgedaan. Ook deze waren te wijten aan een onvoldoende ge disciplineerd enthousiasme. Zeker, bij iedere oefening moeten nu eenmaail risico's genomen wor den. Vooral als er met „losse flod ders" geschoten wordt. Risico's zijn nimmer geheel en al te vermijden. Maar coute que coute moeten zij zo klein mogelijk gehouden. En het wil ons voorkomen dat dit bij de VNR niet makkelijk is. Dat ligt zeker niet aan de hard werkende officieren me weken van te voren de oefen- :chema's uitwerken, maar aan de .pzet, het algemene karakter der VNR, waarin ae mannen te weinig getraind raken. Een afspiegeling van het genoem de gebrek aan discipline kon men te rug vinden in de erbarmelijke resul taten der exercities voor zover deze in de buurt van het bivak, meer bij wijze van steekproef, werden gehou den. J£EN ander voorbeeld van de typi sche instelling van de gemiddel de vrijwillige reservist kwam tijdens een nachtelijke overval van het bivak aan het licht. In de linkervleugel van het gebouw tippelden een paar „vijanden" doodleuk naar binnen. draaiden het licht op en wandelden met een paar mitrailleurs in de hand weer naar buiten. De ontwaakte re servisten gaven geen kik en een paar schoven in paniek onder het losse stro waarin zij sliepen De andere vleugel van het bivak werd eveneens aangepakt. Zonder dat zij het wachtwoord hoefden te noemen, werd voor de overvallers de deur geopend waarop de laatste een kartonnen donderslag naar binnen gooiden die met een hevige knal explodeerde. De hele wacht vloog het aangrenzende kamertje van de in Morpheus armen rustende hospi taalsoldaat binnen, één jongen viel flauw en een andere begon van schrik over te geven. Alles bij elkaar symptomen waar voor geen militair zich in het begin behoeft te schamen, maar die de „on wennigheid" van vrijwillige reservis ten die toch ai meerdere jaren aan de V.N.R. verbonden zijn, wel in een veelbetekenend licht plaatsen. Ter verontschuldiging mag gezegd wor den dat de mannen aan het eind van hun zesdaagse oefening inder daad beter op hun qui vive waren dan in het begin. Gezien deze stand van zaken in de V.N.R. mag men dus ook wel enig begrip hebben voor de gewoon dienstplichtige soldaat die met een zeker schouderophalen de vrijwillige reservist beziet en er uitgesproken de paan heeft dat deze vrij williger tijdens zijn oefening, bui ten zijn burgersalaris om. nog een heel behoorlijke dienstvergoeding van 48 a 60 gulden in de wacht sleept! Uit één en ander moge blijken dat er aan de VNR nog wel wat te dok teren valt. Of men deze jonge loot aan onze defensiestam tot een wat flinkere figuur weet op te kweken, ligt echter io.de.schoot, der .toekomst en in die van het Ministerie van Oorlog verborgen. (Van een medische medewerker) DEZER DAGEN verscheen het bericht, dat minister J. G. Suur- hoff de Ziekenfondsraad heeft verzocht, zijn besluit inzake de honorering der fondsdokters op te schorten. Dit betekent, dat een besluit van het hoogste college op dit gebied, eenvoudig door de mi nister wordt getorpedeerd. Dit is, gezien de achtergrond en de voor bereiding van dit besluit geen ge lukkige greep; integendeel, het komt ons voor, dat de minister door deze beslissing de vertegen woordigers uit verschillende kam pen tegen zich in het harnas heeft gejaagd, weinig lettend op de consequenties hieraan verbonden. 1"OT begrip van deze materie moge het volgende dienen: In dokterskrin gen heerst reeds jaren een zekere on tevredenheid welke we slechts kunnen begrijpen aan de hand van een korte uiteenzetting. Voor de oorlog was er alleen een vrij willige ziekenfondsverzekering, waar voor de loongrens f 2.000,was, ter wijl de dokter gemiddeld f 2,20 per lid per jaar ontving. Vijftig pet der bevolking was fondslid. Naast veel andere ellende brachten de bezetters ons de verplichte verzeke ring. De loongrens was toen f 3.000, Dit betekende minder particuliere praktijk, dus salarissvermindering, want het fondshonorarium werd niet verhoogd. Evenwel deden de dokters hun plicht en steunden de bevolking met talloze verklaringen, vulden dage lijks vrachten formulieren, voor .dui zend en één zaken in, protesteerden bij de bezetter, kwamen dientengevol ge bij honderden in „Amersfoort" te recht, kortom: zij namen stelling voor de bevolking waar zij konden. Na de vrede werd het Duitse product niet opgeruimd, zoals algemeen ver wacht werd. Integendeel, de regering nam-het ongewijzigd over en breidde het uit. Zo werd zonder overleg met de artsen de loongrens telkenmale op gevoerd van f 3.000,— tot f 5.025,in 1953. Het aantal fondsleden steeg van 50 tot 75 Maar het salaris steeg met heel vee] moeite en pijn, eerst in 1951 tot f 5,en in 1953 kwamen er nog 46 centjes bij voor vergoeding der hogere onkosten. Bij al deze loongrens verhogingen werden de dokters niet of nauwelijks om advies gevraagd. Het was „chez vous, sur vous. et sans vous". Nu verlieze men bij de beoordeling voor deze materie één zeer principieel (Van onze militaire medewerkers). JN DE MEMORIE VAN ANTWOORD op de Defensiebegroting wordt een overzicht gegeven van de gereedheid van de strijd krachten per 1 Januari 1954, 1955 en 1956, bestaande uit één parate divisie in alle jaren en onderscheidenlijk 2, 3 en 4 mobilisabele divisies; verder luchtafweer onder nationaal commando en voorts territoriale troepen en de 44ste Regimentsgevechtsgroep. Het drie-divisiënplan met bijbehorende verzorgings- en onder steuningseenheden zal eind 1954 zijn'voltooid. Het materieel voor 3 divisies is in grote trekken aanwezig; tekorten bestaan in hoofd zaak op het gebied van voertuigen (bij mobilisatie ten dele te vor deren) en zwaar geniematerieel. breid, naar gelang het materieel uit Amerika komt. Men onderscheide hierbij lichte en zware artillerie. Voor de laatste gaat het niet allleen om de kanonnen, doch vooral om de vuurleidings- en radarapparatuur. De Amsterdamse parade van dit jaar heeft ons kanonnen laten zien, doch niet de bijbehorende appara tuur. De achterstand op het zware luchtdoelmaterieel-gebied is schrik barend groot. De toestand van 1940 is op geen stukken na bereikt, on danks de belangrijke toename van liet luchtgevaar. Zou de minister ons ook op dit punt eens door wat duidelijke cij fers kunnen geruststellen, niet al leen wat betreft het aantal kanon nen, doch vooral waar het gaat om luchtdoelbatterijen, welke de lopen door middel van radar en vuurlei ding ook op het vliegende doel kun nen richten? .Aan de dit najaar gehouden oefe ning „Grand Repulse" heeft één afdeling lichte luchtdoelartillerie deelgenomen, aangezien weinig luchtactiviteit te verwachten was. De Britten hadden ook maar een minimale hoeveelheid luchtdoelar- tillerie. Verwacht men in geval van een oorlog ook zo weinig luchtacti viteit, of was de oefening „Grand Repulseop dit punt weinig over eenkomende met de werkelijkheid? Acht squadrons minder? MET de luchtmacht heeft de minis ter het nogal goed getroffen. Over het 21-squadronplan wordt niet meer gesproken. Van 1 Januari 1954 tot 1956 zullen er steeds 6 dagjagers- squadrons zijn, 6 squadrons tactische jagers, 1 squadron tactische verken ningsvliegtuigen en 1 squadron trans portvliegtuigen. WANNEER men dit zo leest, vraagt men zich toch wel af, waarom wij ons in Nederland dan nog zoveel zorgen moeten maken. Het gehele jaar 1954 hebben wij nog beschik baar voor de aanvulling van het ge noemde ontbrekende materieel, en verder dienen slechts nog de leger korpsen uitgerust te worden. Hoe is dit te rijmen met de vici euze cirkel, waarover in de aanvang van de Memorie van Antwoord wordt gerept? Waarom moet er nog materieel aan de opleidingseenheden worden onttrokken wanneer onze parate divisie, dan nog incompleet op manoeuvre gaat? Er is toch ma terieel, zelfs voor drie divisies! In verband met het feit, dat Ame rika slechts materieel ter beschik king stelt van de N.A.T.O.-strijd- krachten (en van de territoriale luchtdoelartillerie) kan een andere uitbouw van de territoriale verdedi ging niet ter hand worden genomen. De reeds gevormde en mobilisabele eenheden maken, 'volgens de minis ter, een redelijke verdediging moge lijk. Over dat begrip redelijk valt te twisten, te meer wanneer men het oog gericht houdt op de moderne strijdmethoden met luchttroepen. Het ware onzes inziens beter ge weest, om ons te bepalen tot slechts één legerkorps voor de N.A.T.O. en verder te werken aan de opbouw van een krachtige, aan alle moderne eisen voldoende territoriale verde diging voor geheel eigen rekening. DE luchtdoelartillerie wordt in de komende jaren gestadig uitge- Dit betekent dus, daar de trans porttoestellen buiten het 21-squa- dronplan vielen, dat er slechts 13 van de 21 eenheden gevormd zullen worden. De nachtjagers vormen een heel moeilijk probleem. Men kan het er in de N.A.T.O. maar niet over eens worden, welk type men nu zal kie zen. Inmiddels heeft Engeland ech ter wel een aantal eenheden (ver ouderde) nachtjagers, en Amerika zeer moderne „Starfire"-straalnacht- jagers. Wij zullen dus maar hopen, dat de vijand niet bij nacht zijn bommen gaat strooien. Minister Staf is verder van oor deel, dat de „Meteor" als intercep tor in sommige opzichten als ver ouderd moet worden beschouwd, doch anderszins nog zeer wel bruik baar is. Het voortijdig beëindigen van de aanbouw van „Meteors" zou tot gevolg hebben, dat het aantal vliegtuigen niet voldoende zou zijn om de vliegers in training te houden. Men behoeft echter slechts, zoals wij gedaan hebben, te spreken met vliegers van Twenthq^om te horen, dat de „Meteor" niet alleen in som mige opzichten verouderd is, doch vrijwel geheel elke operationele waarde heeft verloren. Wanneer de minister dus bedoelt, dat de „Meteor" als trainer nog bruikbaar en nuttig is, dan kunnen wij hem volgen, doch niet wanneer hij van oordeel is, dat wij zonder het schaamrood op de kaken te krij gen, onze vliegers met „Meteors" de strijd kunnen laten aanbinden met deze zelfde vliegtuigen. Voor de luchtverdediging hebben de „Mete ors" geen enkele waarde. Eerst in 1956. DE UITLATING van generaal Aler, voormalig chef van de Lucht machtstaf, dat het totale radarwaar schuwingssysteem vernieuwd moet worden, wordt door minister Staf bevestigd. In de begrotingen tot en met het ontwerp voor 1954 zijn voldoende voorzieningen getroffen voor ver nieuwing en completering, maar.... punt niet uit het oog. De eerste zieken fondsen zijn opgericht door de dokters uit overwegingen van charitatieve aard, nl. om aan de minder draagkrach- tigen, geneeskundige hulp te kunnen verlenen. De honorering was te laag, maar de dokter wilde en kon deze te gemoetkoming verstrekken, omdat de particuliere praktijk hem daartoe in staat stelde. Maar feit is. dat de fonds bezoldiging te laag was. Dit houde men goed in het oog. Toen de regering de loongrens op voerde zonder compensaties, betekende dit, dat tenslotte 75 der bevolking tegen een te laag, eigenlijk charitatief tarief, in het fonds gekomen was, en de salarisvermindering kon niet meer uit de particuliere praktijk worden goedgemaakt. Bij de particulieren, die nog over waren, was ook het „vet van de ketel". De meeste artsen hebben on geveer 2500 leden (f 13.000,—) bruto. (De narticuliere praktijk' brengt in 't gunstige geval f 2.500.—). De onkosten zijn vele. Een behoor lijk groot huis (wacht- en spreekka mer) f 500,extra; auto. f 3.000, personeel f 1.500.onkosten instru menten, etc. f 250.—. Pensioen, onge val en ziekte f 2500.—. Vacantie en waarneming f 500.Rente van kapi taal geïnvesteerd in studie en praktiik- overname f 1000.De gemiddelde huisarts houdt dus 6 k 7 duizend over, wanneer hij genoemde kosten maakt. Zo niet, dan geen oude-dagsvoorziening en een onzekere toekomst; dan geen dienstbode en de doktersvrouw aan huis gebonden d"oi- de telefoon; dan geen vacantie. terwijl juist de dokter, die ongeveer 10 uur per dag werkt (ook 's avonds en 's nachts), geen vrije Za- terdazmiddagen of andere vrije dagen kent, 70 zeer vacantie behoeft. Y^fANNEER men nu in aanmerking neemt, dat talloze jonge dokters jaren nodig hebben om tot een enigs zins behoorlijk aantal fondsleden te ko men, dan houdt dit ln, dat In vele jon ge doktersgezinnen verkapte armoede heerst. Dit is geen tendentieuze sen satiebewering, maar pure realiteit. In dit licht bezien, is het volkomen te begrijpen, dat elke loongrensverho ging de onrust en de ontevredenheid hebben vergroot. Het indexcijfer levensonderhoud is, vergeleken bij 1939, tot 220 gestegen. Het vooroorlogse salaris per patiënt bedroeg ƒ3,20. Het is dus duidelijk, dat de dokters recht hebben op min stens ƒ7.50, waarbij de sterk charita tieve inslag van het oorspronkelijke fondshonorarium nog niet eens ter sprake komt. Met veel moeite en tact hield de „Mij voor Geneeskunst" haar leden jarenlang in toom en trachtte intus sen betere voorwaarden te scheppen. Er werd onderhandeld met de zie kenfondsorganisaties, waarbij veel moeilijkheden overwonnen moesten worden. Enquêtes werden gehouden; bekwame economen (o.a. prof. Keu zenkamp) ingeschakeld, etc. Het be drijfsleven stelde voorwaarden. De dokters waren het Onderling oneens; de fondsen dito. Maar tenslotte is het, na veel pijn, tact en zelfbeheersing, de onderhandelingscommissie onder de bekwame leiding van dr Landheer (A'dam) gelukt tot een resultaat te ko men, nl. 7,per lid tot 2500 leden (voorschotregeling ingaande 1 Juli 1953). Aan de grootste nood der dok ters zou eindelijk worden tegemoet gekomen. Op 17 Dec. jl. hechtte de Zieken fondsraad (samengesteld uit vertegen woordigers van alle betrokken par tijen) zijn goedkeuring aan de over eenkomst. De vreugde in dokterskrin gen was groot. Maar ziet, uit de hoog te van zijn Olympus slingert de minis ter zijn veto. De gegevens der dokters en ziekenfondsen zijn niet overtuigend; het indexcijfer 220 wordt genegeerd, eveneens het charitatieve element in de fondspraktijk. De minister schuift het rapport van bekwame objectieve economen opzij, verklaart de Zieken fondsraad en organisaties incompetent en vraagt een nieuw onderzoek. Dit kan moeilijk anders dan uiterT mate grievend voor de betrokkenen genoemd worden. Op deze wijze vraagt de regering om moeilijkheden. De huis artsen zullen „als goede burgers geen misbruik maken van hun monopolie positie', maar moet er strijd ontstaan, dan zal deze gevoerd worden, met al le middelen, die oirbaar en verant woord zijn, maar zij zal worden ge voerd" (Landheer). Wie zich het échec herinnert, dat de Duitsers tegenover de ondergronds- georganiseerde dokters hebben gele den, behoeft niet in twijfel te verkeren over de uitslag. De minister is ge waarschuwd. Als er moeilijkheden ko men, dragen niet de dokters de ver antwoordelijkheid. Op de algemene vergadering van de R.K. Bond van Zangverenigingen m Noord- en Zuidholland werd besloten het zangconcours in 1954 in Wognum te organiseren. Men zal daar de be schikking krijgen over het grote vei linggebouw (plm. 1200 zitplaatsen), welk gebouw voor een zangconcours een unieke gelegenheid is. Verwacht wordt, dat ongeveer 45 ko ren aan het concours zullen deelnemen. Het concours wordt gehouden op 9 en 16 Mei 1954 De jury zal bestaan uit de heren Theo van der Bijl, Oscar van Hemel en Frans van Amelsvoort. Dat mag overigens op zijn vroegst eerst in 1955. De „Hunters" zullen, door de benodigde twee jaar voor- j. i bereidings- en aanlooptijd voor de tnt «Sn- ina geheel productie, eerst in 1956 komen. He- stand kunnen komen. Zonder ren van het Kremlin, dus maar radarwaarschuwingssysteem kunnen vijandelijke vliegtuigen echter niet opgespoord worden. Ergo: de meest elementaire vorm van luchtverde diging is thans niet uit te voeren. Generaal Aler verklaarde destijds, met de huidige radar boven 6000 meter mets meer ziet. Wij ho pen, dat de minister de Russen langs diplomatieke weg kan verzoeken. in geval van aanvalsplannen ook niet onsportief te zijn door hoger dan 6000 meter te vliegen. wachten! Al zullen de eerste series in grotere componenten uit Enge land worden betrokken, dus wat vlugger in bedrijf komen, toch zal de luchtverdediging voorlopig niet kunnen meedoen. Gelukkig zijn er echter de drie uitgeruste divisies landmacht. We kunnen dus voorlopig wel vooruit. Wanneer het lichte luchtdoelgeschut nu maar vlot binnenkomt uit Ame rika, kan er tenminste ook nog in de lucht worden geschoten

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7