IN TIBET ZWIJGEN DE ORAKELS Waar Parijs over spreekt Let eens wat meer op U zelf De Amerikanen hebben al meer dan 600 Stratojets LAATSTE NIEUWS Chinezen veranderen laatste theocratie ter wereld in reusachtig vliegdekschip voor rode heerschappij De Westerse mogendheden deden geheel niets Drukke dagen voor de bloemisten Zorgen van politiekunstexperts en de familie Daudet ZAL IEDER verkeer straks onmogelijk worden in de Parijse binnenstad? Waar bevindt zich het originele dodenmasker van Napoleon? Zal er spoedig een schandaal Daudet aan de orde zijn? Dit zijn drie van de vragen, die de Parijzenaars zich deze week hebben gesteld. Te veel auto's en te weinig wegen Te veel maskers en te weinig was Te veel details en te weinig discretie Zes motorige straalbommenwerpers die rond duizend kmper uur vliegen Jacquinot vervangt premier Laniel Uitslag van de 11e stemming NEAGELEN kreeg geen voldoende meerderheid WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 iwde theorie als En hij wist eurd was! Trou- zich af, wat het zo'n schrik aan- :lonk het in de souffelurshok". et ver naast. (Van een speciale verslaggever). JJET IS NU juist twee jaar geleden, sinds de Dalai Lama, de aardse verschijning van de Boedha en de vertegenwoordigers van de hoogste macht in Tibet, naar zijn door de communistische troepen bezette hoofdstad terugkeerde. Sindsdien is geen enkel bericht over zijn persoonlijk lot meer tot het Westen doorgedrongen. Men weet niet of het achttienjarige opperhoofd in zijn paleis met het gouden dak, het Potala, resideert, of hij daar in een soort vorstelijke ge vangenschap wordt gehouden, dan wel of hij zich in een van de vele Lamakloosters heeft moeten terugtrekken als hij tenminste nog leeft. in ELK GEVAL is het een feit, dat een Rood-Chinese gouverneur het land regeert. Levensgrote afbeeldin gen van Mao Tse-toeng herinneren de Tibetanen eraan, dat ze weer vazallen van China geworden zijn. Daarbij blijft de vraag bestaan of deze verhouding definitief zal zijn dan wel van tijdelijke aard, zoals 'in de iaren tussen 1909 en 1912. De orakels, die in dit land steeds een grote betekenis gehad hebben, zwijgen. Een oude voorspelling heeft gezegd, dat de veertiende Dalai La ma, dat is de tegenwoordige heerser, geen opvolger zal hebben. De Chi nezen doen hun best om dit orakel alom bekend te maken, om de onder danen van de „levende god" op deze wijze tot berusting aan te manen. Tibet heeft tegenwoordig voor al strategische betekenis gekre gen. Met ondersteuning van Rus sische deskundigen leggen de WEET u reeds, hoe uw gang is? dan dient men ook een coiffure, te Gang? Nu ja, hoe u wandelt, loopt! hebben welke hiermee in overeenstem- Zo niet, dan wordt het toch werkelijk ming is. tijd, dat u zich met dit vraagstuk ern- stig bezig gaat houden. Om de dood- eenvoudige reden, dat er in de toekomst jf door de modeontwerpers rekening mee -t j fjfjf- 1 Wij vrouwen, zullen dan in verschil- v\ j!ggg) J lende categorieën ingedeeld worden, \T^' 'f vermoedelijk zoiets als: afd. trip-trip iy? Iwtii «ft of de forse wandelpas en wat er nog meer komt kijken. Naar gelang uw „loop", zult u zich van kleren kunnen V» voorzien, welke bij uw type passenIto,. jI Is het iet de short- of new-look, waar- f}/ mee de ontwerpers zich bezig houden, 'i JFmf 3;;* dan is het heus wel iets anders. Wie P 5, f zal zeggen, wat er nog meer onder de ff* Je *^"k< Neemt in ieder geval een goede raad j£r aan en bestudeer uzelf eens in de win- HU, keiruiten of voor de spiegel. Is het niet M^SsfWS, met het oog op de over enige tijd nieuw aan te schaffen garderobe, dan kan het KK 1 VX'bJ beslist geen kwaad, om eens critisch op 1 mSsfEÊÈ Nd*"""' uw dagelijkse houding te letten. Wat M\ 1 lopen er bijvoorbeeld schrikwekkend veel dames in gebogen houding en.... y)~ a wat kunnen zij er soms onverzorgd uit- »p: MM zien. Neen, het excuus: „Och het is SHn A *fjl maar even fluks een boodschap doen", ii lA is onaanvaardbaar. Gelijk ook het feit, J„J dat men zich nodeloos vermoeit met WÊÊÊÊÈÊiÊÊsÊr^ het, staande, strijkenBeslist zult u ■HBal zich minder „afgetakeld" voelen als u aA/WS#" -WÊBKKKÊm uw was zittend strijkt. Per slot van re- WÊÊSÊÊ3 ~t kening is het voor uw echtgenoot ooi: mr v, niet zo plezierig met een humeurige 5 <9Vs1 WÈÈÊÊÊB fc vrouw (door oververmoeidheid na haar (bi. WWwwË 'V A/ dagtaak) de gehele avond opgescheept f nil I te zitten. Heus, onderzoekt u zelf, wat -f r -A dit aangaat, als uw man wat men Wfmi r>\(/ noemt „uithuizig" begint te worden.. "-2H?7 *\»l Maar komaan, we wilden iets over I bijgaande illustraties vertellen. Hebt u opgemerkt, dat men tegenwoordig in I de etalages veel japonnen ziet met een ingebreide pas, eindigend in een hoge boord en gebreide manchetten? Het kan aardig staan, als men de juiste kleurenharmonie kiest. Men diene ech ter te bedenken, dat sportwol niet ge schikt is om een geklede japon te com- pagneren; ook andersom is het niet di rect geslaagd. De streep-jersey jumpers en vesten vinden eveneens ingang. Wat zegt u van de afbeelding. Een enigszins mannelijke inslag ver toont de driekwart sportmantel, welke een shawlkraag in zich bergt. Brede mouwomslager en forse klepzakken zijn niet iets, wat elke vrouw zal staan, zeker niet, als zij de kokerrok mijdt. Wil zij geen afstand doen van de klok- rok, dan is het stellig beter, om een lange mantel aan te schaffen. Immers, daaronder kunnen allerlei rokmodellen gedragen worden. Verder willen wij u wijzen op de Franse voorkeur voor de kapjes, welke achter tegen het hoofd „aangeplakt" worden. Grappig, doch Chinezen een net van luchtbases aan, te vergelijken met de on langs voltooide basis van Fat Shan in Zuid-China, waardoor Tibet begint te veranderen in een reusachtig vliegdekschip, dat de rode heerschappij over Azië moet versterken. De Westerse mogendheden hebben tegenover deze bezetting van Tibet niets ondernomen en ook de Ver enigde Naties zwijgen, hoewel de Dalai Lama deze in 1950 en 1951 door de aether om hulp had verzocht. In antwoord daarop heeft de toenmalige secretaris-generaal Trygve Lie slechts de hoop uitgesproken, dat tussen China en Tibet een ..verdragsrege ling" tot stand zou komen. Inder daad is het tot een verdrag gekomen en Peking heeft zich zelfs ver plicht de levende god in het Potala de vrije uitoefening van zijn macht en van de Lama-cultus te garande ren, waarvoor Tibet weliswaar aan Mao Tse-toeng het algehele recht moest verlenen de landsverdediging te organiseren en het land tegenover het buitenland te vertegenwoordigen. Daarmee was het lot van Tibet, de laatste theocratie op aarde, bezegeld en sindsdien kan van een onafhan kelijkheid van deze merkwaardige priesterstaat op het dak van de we reld niet meer gesproken worden. HE SCHAARSE berichten, die uit het van oudsher afgesloten land tot de vrije wereld doordringen, ge ven niettemin te kennen, dat de be volking, vooral de vele monniken en Lama's, dwangarbeid voor de lands verdediging moeten verrichten. De levensvoorwaarden zijn zeer slecht geworden, omdat de Chinese bezet ting door het land gevoed moet wor den en Tibet een veel te karige bo dem bezit om grote hoeveelheden levensmiddelen voort te brengen. De honger spiegelt de Tibetanen, die het met de Chinese heerschappij niet eens zijn en dit is ongetwij feld de meerderheid droombeel den voor en ze hopen nog steeds, dat de gebeurtenissen zich zullen herha len, zoals dit veertig jaar geleden is geschied. In 1910 waren de Chinezen het land binnengedrongen, de Dalai La ma, de dertiende in de dynastie van de reïncarnatie van Boeddha, was naar India gevlucht en Tibet bevond zich in dezelfde onderdrukking als tegenwoordig. Plotseling ontstonden er, als het ware door onverklaar bare oorzaken en geheimzinnige in vloeden, onenigheden onder de Chi nese bezetting, die tot een opstand der Tibetanen leidden. De toenmalige minister-president, Tsarong Shape, wist van deze ont wikkeling handig gebruik te maken en slaagde erin de Chinese indrin gers te verdrijven. De Dalai Lama keerde naar zijn land terug, dat sindsdien een lange periode van vrede genoot. Met het oog op de ijzeren disci pline onder de communistische troe pen schijnt het echter niet zeer waarschijnlijk, dat dit wonder nog De bloemisten beleven drukke dagen, want zij zorgen er mede voor straks kerststemming in de huiskamers te brengen. Het maken van de kerststukjes is een kunst, waarbij heel wat fantasie te pas komt. WF.FR VEROORDELINGEN IN OOST-DUITSLAND Het Oostduitse persbureau meldt, dat zes personen wegens spionnage tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, va riërend van tien tot vijftien jaar. Zij hadden voor instanties in West-Berlijn gewerkt. PERZISCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN De Perzisch-Russische commissie, die belast is met de regeling van de finan ciële en grensgeschillen tussen beide landen, is gisteren voor het eerst in Teheran bijeengeweest. Een Britse parlementscommissie, waar in alle partijen zijn vertegenwoordigd, heeft ernstige tekortkomingen bij de or ganisatie van de burgerlijke verdediging geconstateerd. De rijksbouwmeester heeft in Den Haag aanbesteed het bouwen van een gebouw voor akkerbouw te Wageningen. eens zou kunnen gebeuren, al moet ook toegegeven worden, dat Tibet een wereld op zichzelf is, dat niet met onze maatstaven gemeten kan worden. (Van onze Par ij se correspondent). CHEF VAN de Parijse politie Baylot, heeft een geel- boek uitgegeven, waarmede hij het verkeersprobleem in de Franse hoofdstad opnieuio in het middelpunt van de publieke belangstelling heeft geplaatst. De heer Baylot, die aan het hoofd staat van 30.000 politieagenten geeft namelijk onomwonden toe dat hij met de hem ten dienste staanae middelen geen oplossing kan vinden voor dit probleem dat het vervoer in deze millioenenstad op bepaalde uren van de aag al practisch onmogelijk heeft gemaakt. In het jaar 1800 waren er in Parijs 21.000 wagens, die konden beschik ken over 350 km rijwegen. Thans bezitten de Parijzenaars gezamenlijk 70 maal zoveel wagens ruim 1.400.000 auto's en vrachtwagens) terwijl er niet eens vier maal zoveel rijwegen zijn ontstaan. Wanneer alle auto's op een slechte dag eens gemeen schappelijk op straat zouden verschijnen, dan zouden alle straten, avenues, boulevards en pleinen geheel gevuld zijn met auto's, die vóór- noch achteruit zouden kunnen rijden. Deze theoretisch mogelijke verkeersopstopping zou dagen en nachten voortduren aangezien de 5000 Parijse verkeers agenten geen kans zouden zien haar te ontwarren. De automobilisten zouden achter hun stuur moeten overnach ten en heel het leven van de grote stad aan de Seine zou lamgelegd zijn. Wanneer u daar bij rekent dat er dagelijks nog 180 nieuwe auto's en 100 scooters bijkomen begrijpt u dat de hoofdcommissaris voor het verkeer de zaken donker inziet. De enige oplossing is onderaardse wegen aanleggen, maar aangezien alleen het graven hiervan milliard francs per kilometers zal kosten zal het nog wel even duren voor men onder Parijs en nog onder de metrogangen een spin nenweb van wegen heeft aangelegd. In afwachting hiervan zal er toch iets gedaan moeten worden om de groeiende verkeersanarchie, die maakt dat men op de spitsuren vlug ge- kan lopen dan autorijden, tegen te gaan. Voorlopig denkt men er over in de gehele binnenstad het parkeren te verbieden. Een ZWITSERSE MEVROUW, madame Noverraz, heeft bekend gemaakt dat zij het originele doden masker van Napoleon bezit. Aangezien deze kleine keizer in het hart van de Fransen nog altijd een grote plaats inneemt heeft dit bericht de pennen en de ton gen van velen losgemaakt. Men wist namelijk dat er, verspreid over de gehele wereld, vele dodenmaskers van Bonaparte bewaard worden. Dit zijn echter alle maal afgietsels van het originele dat in het museum van Malmouson bewaard wordt. Hoe is het dan moge lijk, vraagt men zich af, dat madame Noverraz, die ge trouwd was met een verre achterneef van de huis knecht van Napoleon op Sint Helena, ook kan beweren dat zij de afdruk in was bezit, die vlak na Napoleons dood van zijn gezicht is gemaakt Het Franse ministerie van Kunsten en Wetenschap pen wist reeds lang dat iemand in Zwitserland een dodenmasker bezat dat dat van Napoleon zou zijn. Tijdens de oorlog hebben vertegenwoordigers van mevrouw Noverraz het masker aan de Franse staat aan geboden voor de somma van 400.000 guldens. Nadat een Franse deskundige het dodenmasker had onderzocht ging de koop niet door. Na de bevrijding werd het opnieuw aan Frankrijk aangeboden; dit keer aan generaal De Gaulle en voor een iets hoger prijs. Het antwoord was wederom negatief. Men gelooft namelijk niet dat het aangeboden masker inderdaad van Napo leons gezicht is gemaakt. Men verwondert zich om te beginnen dat Jean Noverraz, die in 1935 gestorven is, in zijn testament niets over dit, wanneer het echt zou zijn, bijzonder waardevolle masker heeft geschreven. Boven dien is het masker zeer gaaf en gemaakt van een uit stekend soort was. Deskundigen weten echter dat er na des keizers dood om heel het eiland, waar hij in bal lingschap leefde nagenoeg geen was te vinden was. Antomarchi, die het masker 20 uur nadat Napoleon was overleden, heeft gemaakt gebruikte er de was voor van oude kaarsen. Hierna vervaardigde hij van gips een negatief, dat hem in staat gesteld zou hebben meerdere afdrukken te maken. Het gebruikte gips was echter zo slecht van kwaliteit dat de afdruk brak. Er bestaat dus slechts een masker dat Bonapartes dokter mee naar Frankrijk heeft genomen. Veel later heeft men er verschillende afdrukken van gemaakt in brons en in gips die voor veel geld werden verkocht. Het is onmogelijk dat de huisknecht van de keizer ook een masker van het gelaat zijns meesters heeft kunnen ma ken. Het is waarschijnlijk dat de vertegenwoordiger van mevrouw Noverraz een heel slim plan bedacht om het Bonapartisme van vele Fransen wat te exploiteren. DE GEBROEDERS GONCOURT en Alphonse Daudet alle drie beroemde schrijvers waren eerst dikke vrienden en later niet meer. De gebroeders Goncourt waren de grondleggers van de bekende Prix Goncourt, die nu nog ieder jaar een Franse roman bekroont en Alphonse Daudet schreef onder meer zijn „Lettres de mon Moulin", die hem in heel de wereld beroemd maak ten. De gebroeders Goncourt schreven echter ook een dagboek, waarin ze precies en ongezouten noteerden, wat zij van hun vrienden en van zichzelf vonden. Ge zien hiet feit dat zij hun „journal" zelf ook toch wel erg gepeperd vonden beslisten zij dat het eerst vijftig jaar na hun dood zou mogen verschijnen. Deze vijftig jaar zijn nu verstreken en de Académie Goncourt, die de Prix Goncourt jaarlijks toekent, is bezig met het reeds veelbesproken „journal" persklaar te maken. Intussen is echter uitgelekt dat de Goncourts over Daudet zaken hebben geschreven, die de schrijver van de „Brieven van mijn Molen" in een heel vreemd licht plaatst. Daudet zou een uiterlijk zeer dicrete maar voor insiders bijzonder energieke Cassanova geweest zijn, hetgeen de Goncourts met een schat aan details ver klappen. De dochter en de kleinzoon van Daudet zijn hierover bijzonder hoos geworden: zij menen dat de nagedachtenis van een grote schrijver niet door een dergelijk dagboek bevuild mag worden en zij eisen dat de betreffende passages die zij overigens nog niet gelezen hebben, maar die zeer realistisch moeten zijn geschrapt zullen worden. De Académie Goncourt die het testament van de Goncourt moeten uitvoeren den ken hier niet over, zodat er nu een liter?proces op komst is, dat een sensatie belooft te wc icn. Betere propaganda had men overigens niet voor het Dag boek van de Goncourts kunnen maken. Van een luchtvaart medewerker) hoe belangrijk naast de straaljager tegenwoor dig ook de straalbom- menwerper is in een mo derne luchtmacht, blijkt wel uit de zojuist gedane mededeling, dat van de zes-motorige Boeing B- 47 Stratojet al meer dan 600 machines aan de Amerikaanse luchtmacht zijn afgeleverd. Deze fantastische bommenwer per, die met zes straal motoren is uitgerust en een snelheid kan behalen van om en nabij de 1000 km. per uurwordt thans op een schaal gebouwd, waar slechts weinig an dere vliegtuigen aan kun nen tippen. Niet minder dan drie grote vliegtuig fabrieken. namelijk Boe ing, Lockheed, en Dou glas leveren complete Stratojets af. In totaal echter zijn meer dan 8750 individuele firma's bij de bouw van Stratojets be trokken. Hoeveel Stratojets in totaal door de Ameri kaanse luchtmacht be steld zijn, is niet bekend. Alleen is onlangs offi- Boeing-B-47A „Stratojet" in vlucht. cieel medegedeeld, dat alleen al Boeing in Wi chita meer dan 600 Stra tojets heeft afgeleverd. De machines, die door Douglas en Lockheed ge bouwd zijn, zijn hierbij dus niet inbegrepen. Volgens Boeing is de B- 47 het vijfde wapen dat op zo'n geweldige schaal gebouwd wordt. Het eer ste was dg Boeing B-1T Flying-Fortress, waarvan er tijdens de oorlog door drie grote fabrieken to taal 12.692 gebouwd zijn. Ook de B-24 Liberator, de B-29 Super-Fortress en de atoombom worden genoemd als wapens die op vergelijkbare schaal geproduceerd zijn en als vijfde volgt dan de B-47. EEN van de kenmerken van de Stratojet is de sterk pijlvormige vleugel. Deze is zó dun uitgevoerd, dat de straalmotoren er niet in kon den worden aangebracht. Deze zijn daarom in gestroomlijnde gondels onder de vleugels bevestigd. De vleugel van de Stratojet is wat men noemt „flexibel", ofwel „buigzaam". Als het toestel op de grond staat, hangen de vleugeltips onder het ge wicht van de straalmotoren naar be neden. Tijdens de start gaan deze tips hoger en hoger staan en bij snelvliegen staan de tips zelfs iets boven het horizontale vlak uit. Felle remousstoten worden door deze buigbare vleugels opgevangen nog vóór dat zij zich op de romp kunnen overplanten, zodat het vlie gen in de Stratojet zeer geriefelijk moet zijn. De bemanning van deze straalbommenwerper bestaat uit slechts drie man, te weten twee vliegers en de bommenwerper. Tij dens de „bomrun" voert deze man het commando over het toestel en het is enorm wat er dan voor hem komt kijken. Want in fracties van seconden moet hij de snelle bom menwerper op de juiste wijze boven het doel brengen en op het juiste moment de bommen afwerpen. Wat de defensieve bewapening betreft, zijn alleen achter in de staart twee kanonnen aangebracht, die op afstand door de vliegers wor den bediend. Een kenmerk van de Stratojet zijn voorts nog de 18 start raketten, waarvan er 9 ter weers zijden van de romp zijn aangebracht. Met behulp van deze startraketten kan vanaf betrekkelijk kleine vlieg velden uiterst snel worden gestart. Het prototype van de Stratojet maakte haar eerste vlucht reeds op 17 December 1947. Sindsdien wer den door het toestel tal van opzien barende vluchten gemaakt. Zo vloog onlangs een grote formatie Strato jets van Amerika naar Engeland, waar geregeld formaties van deze Amerikaanse bommenwerpers voor het uitvoeren van trainingsvluchten boven Europa, gestationeerd worden. Op 28 Juli 1953 vloog zo'n B-47 van Amerika naar Engeland in de tijd van 4 uur en 45 minuten! Een andere Stratojet bleef vorig jaar 24 uur non-stop in de lucht, waarbij het toestel enige malen in de lucht getankt werd. Speciale versies van de Stratojets worden thans ook als foto-verkenners gebruikt, waarbij in de rompneus een groot aantal auto- matisch-werkende camera's zijn op gesteld. De Stratojet wordt aangeduid als een „middelzware' bommenwerper. Intussen ontwikkelde Boeing echter ook al weer een „zware" straalbom menwerper en wel de acht-motorige B-52 Stratofortress. Ook op dit enorme straalvliegtuig heeft de Ame rikaanse luchtmacht onlangs een flinke bestelling geplaatst. Het is nog niet bekend of de B-52 uitslui tend als foto-verkenner dienst zal doen of ook als zware bommenwer per. Vast staat echter, dat de Ame rikaanse luchtmacht tientallen van deze reuzenstraalbommenwerpers zal krijgen. De straaljagers hebben op Korea al min of meer laten zien tot wat zij in staat zijn. Straalbommenwer pers hebben tot dusverre hun kun nen nog niet in de practijk getoond. En we kunnen alleen maar hopen, dat zulks ook nimmer nodig zal zijn. Want wat de uitwerking van deze, met atoombommen bewapende snel heidsmonsters zou kunnen zijn, laat zich denken! (Ongecorrigeerd) De gematigd conservatieven hebben voor de elfde stemming voor het Fran se presidentschap, Louis Jacquinot, minister voor overzeese gebieden, ge kozen als candidaat in plaats van Jo seph Laniel, de premier, die zich Dins dagavond bereid verklaarde zich terug te trekken. Bij de elfde stemming voor het Franse presidentschap zijn 372 stem men uitgebracht op Naegelcn en 338 stemmen op Jacquinot. Er waren 897 stemmers. De vereiste meerderheid was 441. Coty, die zich niet candidaat had gesteld, verkreeg 71 stemmen. De volgende vergadering is vanmiddag om vier uur begonnen. Van de 897 stemmen waren 17 blanco of ongeldig. Bidault, Laniel en Pfimlin kregen ieder twaalf stemmen, generaal Koe- nig 10. Op anderen werden 53 stem men uitgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9