iloftj COTY president van Frankrijk BERIA reeds gefusilleerd BEBOS- PRIJSVMAG Koninklijk gezin vierde Kerstfeest in stallen Thans vice-voorzitter Senaat Malik gast van Churchill Eisenhower achter Dulles No.l van onze Ook zes medeplichtigen Verdwenen diplomaat Burgess zond zijn moeder een brief VS stellen géén voorwaarden bij gesprek atoomplan stdrive tout ijfers krijgt an zien Donderdag 24 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 303 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vandaag intocht in Parijs Europese Leger Wasserijtarieven gaan tien procent omhoog BETHLEHEM IN DEN HAAG Tezamen met het Hofpersoneel Chocoladeartikelen worden duurder Repen voor een kwartje Eens lid van het driemanschap Gepost in Londen Rookcel in slagerij ontplofte Slagersknech t on tsnapte aan de dood Faas speelde voor eigen publiek Jongen uit trein gevallen en gedood Ook verbod atoomwapens komt ter sprake Grootse bruiloft van zigeuners Een jaar op huwelijksreis Kerstdagen niet zonder regen WEERBERICHT scultuur. Hit genoegen zou ng plaats vaa van folklo. nen de boeren, van het land 1 in oude kle- iren en waar, uitvoeren. Tot laats der filnji :e mooie kleu« n by de beJ de film zaJ ht de grote i, die het beJ de begroting bevordering bedoeling het ats van 10.000) rmen van een wenst. Verder :leine Opmeer Tederland met le werk, door icht, in stand dewerking en irgerij onont- ïrvolgens de ivond in han,j uit HauwertJ 'ijze van zija] van eeremoJ zangnummerji t de aanwezig al, dat de be- bijeen hield, fscheidsavond de Westfriese I oridgeclub Sana atte Kerstbrid- i Rustende Ja- loor enkele da, gebracht. De bestonden uit 'ruitmanden en s uit kop en i door een lid iesteld. lagen waren: Posthumus en r. RoestBon aars 66.33 pet., 62.78 pet., fam. ames Pesser :t., dames Stu- eHauer 64.17 61.11 pet., fam. Bartelomyde de Jager 58.39 35 pet., fam. :hotHamburg n 60.32 pet., pet., Govers ierde Vries ;er 54.74 pet., ries 51.11 pet. MeerModder, Irosz, Kueter t, mevr. Bak- abel. :t koppel dat nten in deze 1 de familie N. E KAB. jaarvergade- van de KAB, dat het ko» nutaties in het len blijken, n en verande- en niet meer zitter (J. Bol- Zeegers), de it), de 2e voor, de commissa- >BAAR zal wellicht lat in het ver- t, dat wij gis- is geslopen in sproken wordt /an het pro- it de uitge- voor stuk on- iet natuurlijk rd „aanvaard- 1 in voltallige tjaar 1954 en egroting sloot lovendien een ontvangsten f 4921,98. deze vergade- t jaar zal zijn, woord van le prettige sa- Met de beste hij de verga- Herv. pred. 4 Januari we- afscheidspreek hulpprediker aandacht °P els Harmonie ge de uitste- iren zult krij- moeite waard at u de gele* maken met en wel ,,'t f3 itfriese schrij- iames en he- initiatief Se' dit initiatief ji'den gestelA Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling Weekabonnementen 0.4t per maand 2.02 per kwartaal f 6.05 plus incassokosten. Dertien mag dan door vele bijgelovigen als een ongeluksgetal worden beschouwd, dat was het voor de een en zeventigjarige senator René Coty, vice-voorzitter van de Franse Senaat toch zeker niet. Immers, de dertiende stemming bracht gisteravond in het slot van Versailles voor hem een absolute meerderheid aan stemmen (477) uit de bus en daar mede het presidentschap van de Vierde Republiek. Voor die verkie zing had hij er slechts 436 nodig. Zijn grootste concurrent, de socialist Marcel Naegelen kreeg bij die laatste stemming 329 stemmen. Er was een einde gekomen aan de Marathon-verkiezing, die het ongehoorde aantal van zeven dagen duurde. De grijze Senator, grootvader van tien kleinkinderen, eigenlijk een „onbekend" man, was niet in de zaal aan wezig toen zijn verkiezing bekend werd. Direct stonden alle afgevaar digden en senatoren in de zaal op en zongen de Marseillaise, alleen de communisten zongen het volkslied niet mee.... Wel riepen twee com munistische stemmen „Leve Petain...." Nadat de voorzitter van de Verenigde Vergadering, Le Troquer, de nieuwe president een succes volle ambtsperiode had gewenst, riep de vergadering: „Leve Frankrijk, 1 eve de Republiek". INTUSSEN was de nieuwe president in de vergadering verschenen. Teza men met premier Laniel leidde André le Troquer, met vooraanstaande Con- gicsleden en een erewacht, René Coty r.aar een der kamers van het vroegere koninklijke paleis. Daar overhandigde Le Troquer het nieuwe staatshoofd een p/rkamenten document, waarbij Coty tot tweede president van de Vierde Republiek werd geproclameerd. Op de terugweg ging men langzaam £)E AMBASSADEUR^ van de Sovjet- Unie in Engeland, Jacob Malik, heeft gisteren met de Britse premier, Sir Winston Churchill, op het buiten verblijf van de Engelse staatsman, Coequers, de maaltijd gebruikt. Malik, die binnenkort voor een bezoek naar Moskou vertrekt, sprak verscheidene uren met de Britse eerste minister. Voor de diplomaten in Londen bete kende het bezoek van Malik een ver rassing. Men vroeg zich direct af, of Churchill heeft gesproken over zijn denkbeeld van een persoonlijk onder houd met de Russische premier, Ma len kov. Aan de maaltijd zaten mede aan, mevr. Churchill, de minister van Ar beid, Sir Walter Monckton, de schoon zoon van de premier, Christopher Soames en de eerste secretaris van de Russische ambassade, Georgi Rodionov. 's Morgens bracht Malik een beleefd heidsbezoek aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. Dit was de eerste maal, dat Ma- lik in zijn kwaliteit van ambassadeur een bezoek aan Eden bracht. Toen hij werd benoemd was Eden ziek. Daarna vertoefde Malik te New York als lid van de Sovjet-delegatie bij de Ver. Naties in verband met de Algemene Vergadering. [-JET Witte Huis heeft gisteren ver klaard, dat president Eisenhower van mening is, dat Amerika „spoedig voor de noodzakelijkheid zou staan zijn basispolitiek t.a.v. Europa te herwaar deren" als de Europese verdedigings gemeenschap niet tot stand zou kun nen komen. De president heeft van zijn adviseurs rapporten ontvangen over de vooruit zichten voor de E.V.G. en over de NAVO. Eisenhower beschouwt de E.V.G. met haar plan voor een internationaal le ger als „het enige practische voorstel om een einde te maken aan de voort durende strijd tussen Frankrijk en Duitsland en om een vaste kern voor de NAVO te scheppen". De reeds geruime tijd in voorberei ding zijnde nieuwe C.A O. voor de was- industrie (beogende o.a. een betere be loning voor de vakkundige werkzaam heden van het wasserijpersoneel), als mede een aantal tot dusver nog niet in de wasserijprijzen verdisconteerde prijsstijgingen van in het wasserijbe drijf noodzakelijke materialen en een stijging van de kosten, voortvloeiende uit de verhoging van de werkloosheids- en wachtgelduitkering en andere, in combinatie met de per 1 Januari a.s. ingaande algemene loonsverhoging, heeft de wasindustrie voor de nood zaak geplaatst haar prijzen met ingang van 1 Januari a.s. met 10% te ver hogen. Drie stadjes zijn vernield en een aantal personen omgekomen bij een aardbeving in de Columbiaanse pro vincie Narino. Twee van de vernielde stadjes zijn Tuqucvrps pn Quatarilla. Het eerstgenoemde is in 1938 ook bij een aardbeving vernield en was nog steeds niet geheel herbouwd. langs de rij grote beelden in de gang, waar de afgevaardigden dagen lang schermutselingen, hadden geleverd over de verkiezing. Militairen van de Re publikeinse cavaleriegarde, wier blan ke sabels en gevederde helmen blon ken in het heldere licht, stonden stram langs de müren. Coty poseerde vervol gens glimlachend voor de fotografen bij de met met vlaggen gedrapeerde ingang van het paleis. Buiten speelde een orkest een mars, kanonschoten weerklonken over de heuvels in de omgeving. Daarna stapte Coty in de luxe presi dentsauto, die, geflankeerd door motor rijders, bq sirenegeloei langzaam door de straten van Versailles naar de pre fectuur reed, waar de president de nacht zou doorbrengen in het bed, waarin Adolphe Thiers, de eerste pre sident van de Derde Republiek, in 1871 sliep, nadat hij de overwinning had behaald. Coty zou hedenmorgen een statie-in- toch't in Parijs houden en zich dan naar het Elysée begeven, waar de af tredende president, Vincent Aurioi, hem zal begroeten. Coty zal zqn ambt op zeven Januari aanvaarden en op diezelfde dag zal de regering van Laniel aftreden. René Coty, eenvoudig, lang en enigs zins gebogen, werd in 1882 te Le Havre geboren, waar hij zich later als advo- vaat vestigde. In diverse regeringen had hij een ministersfunctie. Coty werd iri 1948 senator en in Januari 1949 vice- voorzitter van de Franse Eerste Ka mer. Hij maakt deel uit van de gema tigd conservatieve vleugel en staat op goede voet met 'de Franse katholieke hiërarchie. Voor zijn verkiezing wilde hq zich niet binden aan een uitspraak t.a.v. het Europese Leger. Hij heeft veel belangstelling voor federalistische bewegingen. René. Coty is al 46 jaar getrouwd met de dochter van een Normandische reder. Hij woont nu in een huis, dat uitziet op de Seine en eens werd be woond door president Fauré. De nieu we president heeft twee liefhebberijen, nl. lezen en luisteren naar klassieke muziek. Hij gaf in het begin van dit jaar het roken er aan, nadat hij een kleine keeloperatie had ondergaan. De staking van beambten op diverse Franse postkantoren duurt nog voort. Militairen werden gisteren ingescha keld bij het verwerken van de stapels post. De staking van het grondperso neel op de vliegvelden (om loonsver hoging) duurt al zes dagen. vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GTJLDEN en voorts nog 23 prijzen Zie nummer van 23 Dec. '53 KONINGIN JULIANA, Prins Bernhard en de oudste drie prinsessen vierden gisteravond het Kerstfeest met het Hofpersoneel in de Koninklijke Stallen te Den Haag. Een omgeving, die symbo lisch was tegen de achtergrond van het Kerstverhaal, waarin de zoon van lozef en Maria geboren werd in een stal te Bethlehem. De slal in Den Haag was het gala koetshuis. waar de gouden koets, de glazen koetsen, de calèches en andere gala-rijtuigen hun vaste plaats hebben, doch deze voor deze gelegenheid moesten moesten af staan ter wille van de Kerstviering. Onder de enorme kerstboom zat een kopersectie van de Koninklijke militaire kapel en daarnaast het Haags matro- zenkoor. De Koningin las het Kerstevangelie voor en weer hoorde men het verhaal van de wonderbare gebeurtenis in Bethlehem, dat door allen met grote aandacht werd gevolgd. De pianist Simon Admiraal speelde o.m. het praeludium in as-groot van J. S. Bach en na het gezamenlijk zin gen van „O verblijdende, 0 Gij wij dende" hield de Prins een kersttoe spraak. Prins Bernhard zei o.m., dat wij ons er veel meer rekenschap van dienen te geven, wat er in de Kerstboodschap wordt gezegd. De levende kern ervan is de grote blijdschap, welke wij allen hier op aarde zonder uitzondering zo erg nodig hebben, aldus de Prins. In de Kerstdagen hebben de mensen een brug tot God, maar ook een brug om tot elkander te komen. Prins Bernhard deed een beroep op de mensen om de naastenliefde, de ware liefde, toch meer in de practijk toe te passne. De Sarabande, in e-groot uit de Fran sen Suite van Bach, gespeeld door Simon Admiraal, vormde de inleiding van het Kerstspel „Amos de herder", dat opgevoerd werd door het personeel van het staldepartement in samenwer king met het matrozenkoor. De bijeenkomst werd besloten met zang van „Ere zij God in den hoge" en hierna begaven allen zich naar een ander deel van het gebouw, waar Koningin Juliana zelf chocolade schonk en pakketjes brood uitreikte, terwijl de Prins met verschillenden een praat je maakte. Tot slot kregen de dames alle een kerstbrood, het mannelijk personeel een kalender, terwijl de kinderen met snoep werden bedeeld. De afdeling industrie van de Neder landse Cacao- en Cacaoproductenvereni- ging heeft Maandag 21 December jl. een vergadering gehouden ter bespreking van de consequenties van de enorm gestegen prijzen der cacaobonen De aanwezige chocoladefabrikanten, die het overgrote deel der Nederlandse produ centen vertegenwoordigen, zijn tot het besluit gekomen, liever dan over te moeten gaan tot het vervaardigen van aanmerkelijk dunnere repen, bij een gewichtsverhoging de gangbare prijs van 20 cent na 1 Januari bij de consu ment te verhogen tot een kwartje. Te vens werd besloten de prijzen van an dere chocolade-artikelen op een prijs niveau te brengen dat minstens 10 cent per 100 gram chocolade hoger ligt dan bet huidige. Engeland zou gaarne zien, dat Oosten rijk aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te Berlijn deelneemt, wanneer het Oosten rijkse vraagstuk aan de orde komt. gERIA, de voormalige minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-Unie en zes medeplichtigen zijn reeds ter dood veroordeeld en gefusilleerd. Zij werden veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad. Hun bezittingen ver vallen aan de staat. Zes dagen geleden werd gemeld, dat Beria bekend had schuldig te zijn. Hem werden terreur, moord, politiek verraad en activiteit tegen de defensieve kracht van de Sovjet-Unie ten laste gelegd. Na Stalins dood be hoorde hij met premier Malenkov en minister Molotov tot het driemanschap, dat in de Sovjet-Unie was bekleed met de hoogste macht. Beria was vele jaren hoofd van de geheime staatspolitie. JN de Russische bladen wordt gezegd. dat Beria en de zes anderen hebben terechtgestaan voor het hooggerechts hof onder voorzitterschap van maar schalk Koniev. De vonnissen zijn uit gesproken tussen 18 December en gis teren, aldus deze bladen. De mededeling in de Russische bla den besloeg slechts drie regels onder de kop „Het vonnis is-uitgevoerd". Guy Burgess, de Britse diplomaat, die twee-en-een-half jaar geleden mei zijn collega van het „Foreign Office" Donald Maclean spoorloos verdween, heeft zijn moeder in Londen een briet gezonden, waarin hij liet weten, dat hy het goed maakte. Voorbijgangers in de Rijnstraat te Amsterdam zijn gisteren opgeschrikt door een daverende' klap uit eëfi sla gerij ter hoogte van de Uiterwaarden straat. Een onder de winkel in de kel der geplaatste rookcel (waarin o.a. worsten worden gerookt) was door tot dusverre onbekende oorzaak met grote kracht ontploft. Door de luchtdruk werd in de winkel de grote spiegelruit ver splinterd. Een van deslagersbedienden liep slechts een schrammetje op, hoewel hij in de kelder aan het werk was. De zware ijzeren deur van de rookcel werd bij de ontploffing weggeslingerd en een gedeelte van de muur bleek eveneens verdwenen, toen het stof was neergedwarreld. De hevig geschrokken bediende zelf krabbelde tot zijn op luchting ongedeerd overeind. Dat hij er zo goed afkwam noemde de recher che van het bureau Pieter Aertzstraat die de zaak onderzoekt, „gezien de enorme ravage in de winkel, maar vooral in de kelder" een wonder. Na jaréh in het buitenland als prof triomfen te hebben gevierd, speelde Faas TFilkès gistermid dag met het elftal van Valencia weer op eigen bodem. Op onze foto zien tvij hoe Faas de Rot terdamse keeper de bal ontfut selt. Zijn schol zou echter naast gaan. (Voor het verslag van de wedstrijd RotterdamValencia zie men onze sportpagina). De brief, die op 21 December in Zuidwest-Londen op de bus was ge daan, was gedateerd „November" en gaf geen aanwijzingen omtrent de ver blijfplaats van de diplomaat. Burgess' moeder, mevrouw Bassett (zij is voor de tweede maal gehuwd), was er zeker van, dat de brief door Guy is geschreven. Over de inhoud, wilde zij geen mededelingen verstrek ken. Het feit, dat de brief in Londen werd gepost, behoeft nog niet te betekenen, dat Burgess zich in Engeland bevindt. Men neemt sinds lang aan, dat de verdwenen Britten zich in een land achter het „IJzeren gordijn" bevinden. Zoals bekend is mevrouw MaCIean in September met haar drie kinderen uit Zwitserland verdwenen» naar men aan neemt. om zich bij haar echtgenoot te voegen. De Paus heeft het plan van kardinaal Maurice Feitm, aartsbisschop van Parijs, vóór het organiseren van een wereld gebedsdag voor de vrede, waaraan alle kinderen ter wereld zouden moeten deel nemen, goedgekeurd. L. BERIA slachtoffer van eigen systeem Gisteravond is de tien-jarige C. de Jong uit Amersfoort in Putten uit de sneltrein ZwolleAmersfoort gevallen en op slag gedood. De jongen was om 19 uur met de sneltrein uit Zwolle ver trokken op weg naar huis. Op het em placement te Putten is hij uit de trein gevallen. Zodra dit was bemerkt bracht de bestuurder de trein tot stilstand. Na enige tijd vond men het levenloze lichaam van het ventje. Een door de Rijkspolitie te Putten ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat het onge luk niet is veroorzaakt door een defect aan de portiersluiting, deze bleek in orde. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Dinsdag laten uitkomen, dat de Ver. Staten geen enkele beperking verbin den aan de voorgestelde besprekingen met de Sovjet-Unie over een „inte- nationale bank voor atoomenergie" en dat zij verwachten, dat de Sovjet-Unie op haar beurt geen voorwaarden voor af aan onderhandelingen zal stellen. Eisenhowe is bereid op een confe rentie het gehele vraagstuk van be eindiging van het gevaar der atomische oorlogvoering onderwerp van bespre king te laten uitmaken. Dulles' ant woord op een vraag of de Ver. Staten bereid zijn het door de Sovjet-Unie voorgestelde verbod op het gebruik van atoomwapens te bespreken impli ceerde. dat dit het geval is. Reuters correspondent in Washington, Rankine, seinde Dinsdag, dat Dulles opmerkingen de achterdocht weerspie gelen, die is verwekt door een zorg vuldige analyse van de Russische ver klaring. Opmerkelijk was, dat in het Sovjet-antwoord op Eisenhowers voor stel voor besprekingen de gebruike lijke felle aanvallen op het Westen waren weggelaten en dat de president op vriendschappelijke wijze „een voor aanstaand militair leider" werd ge noemd. Doch eveneens was opgevallen, dat in het antwoord zonder noemens waardige wijzigingen de argumenten waren herhaald, welke reeds verschei dene jaren door Sovjet-woordvoerders ZIGEUNERKONING Joseph Soles geeft een groot feest ter gelegenheid van het huwelijk van zijn 19-jarige nicht Henriëtte met de 23-jarige chauf feur Gabriel Baptiste, dat gisteren is voltrokken. Meer dan 300 gasten, die van overal uit Frankrijk en Noord-Spanje naar Perpignan zijn gekomen, zullen door koning Joseph worden onthaald Het feest Zal tot na Kerstmis duren Het wordt gehouden in de grote garage oa. Soles. De bruid, een dochter van een paar denkoopman ter plaatse en de bruide gom zullen een huwelijksreis van een jaar door Frankrijk maken in de spli" ternieuwe kampeerauto, die het pao als huwelijksgeschenk heeft gekregen in de Ver. Naties zijn gebruikt tegen het plan voor controle op atoomenergie, dat reeds door een meerderheid in de Ver. Naties is goedgekeurd. Maandag verklaarde minister Dulles, dat de Russische bereidheid om deel te nemen aan vertrouwelijke of diplo matieke onderhandelingen over presi dent Eisenhowers plan „hoopvol" was, doch dit is ook het enige hoopvolle, dat functionarissen in de Sovjet-ver- k1" -\g van 4.000 woorden hebben kun nen vinden. Na het optrekken van de mist scheen er gistermiddag een win- terzonnetje, waarin hij een tem peratuur van 10 graden Celsius men de muggen kon zien spelen Het was niet te geloven dat wij tegen de kerstdagen leven. Dat het geen witte kerst wordt meen den wij Dinsdag jl. al te mogen verwachten. Mist komt er de laatste dagen dikwijls voor. Van daag zal er een krachtige wind waaien als gevolg van een depres sie die over Schotland trekt en waarvan het koufront enige mot regen of regen zal achterlaten Een rug van hoge druk kan mor gen opklaringen brengen, maar dat het heide kerstdaaen dron* weer zal blijven durven wij niet te verwachten. December is met 12 a 16 mm regen in onze provin cie altijd nog een zeer droge win termaand. In De Bilt zijn op een na alle dagen nog boven normaal warm verinnen. Het enige voor deel van dit zo zachte weer is in het kolenhok zichtbaar, dat bij een witte kerst al heel wat grote gaten te zien zou hebben neneven Weersverwachting tot Vrijdag avond KOUDE NACHT Vanavond in het Oosten van hei land nog wat lichte regen of mot regen. Maar overigens koude nacht met opklaringen. Morgen overdag toenemende bewolking met later van het Westen uit re gen en iets lagere temperaturen dan vandaag. Matige tot krachti- wind krimpend van West naar Zuid. Vrijdag: Zon Op 8.48, onder 16.33 Maan op 22 33, onder 11.17 Zaterdag: Zon op 8.48, onder 16.33 Main op 23 42 onder 11.30 Zondag: Zon op 8.48. onder 16.34 Maan op 0.00 onder 11.42 Maandag: Zon op 8 48 onder 16.35 Maa- op 0 51 onder 11.55

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1