Stad en omgeving Woordeloze dankbaarheid van tientallen zieken Agenda Gereformeerde jeugd kwam op tweede Kerstdag bijeen Jeugd luisterde vol overgave naar het Kerstverhaal LAATSTE NIEUWS Wat de theaters brengen n Kerst-actie Roode Kruis een prachtige traditie Christus het verbindend element der Natiën GERINGE AANVOER VAN KOEIEN: HANDEL STUG MOTOR VLOOG IN VOLLE VAART TEGEN AUTO Kerstviering bij de Zondagsscholen Helderse dienstbode zwaar mishandeld Na kerkgang aangereden BURGERLIJKE STAND CINEMA AMERICAN VICTORIA THEATER JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN REX THEATER HARMONIE THEATER DE JOURNAALS Hensbroek MAANDAG 28 DECEMBER 1953 Stapvoets rijdend plonst de taxi door de plassen van de schier onbe gaanbare landweg. Voor ons de uitgestrekte polder met in het Westen nog de klare schoongeregende Decemberlucht van de vallende avond waar grijze waterwolken hoog boven de horizon voortdrijven. Morgen is het Kerstmis. Een Kerstmis zonder sneeuw, met veel regen en veel modder. Vooral hier zo diep in het land. De weiden zijn kletsnat van de buien die er in gestage gang over heen getrokken zijn en hoewel ook nu de eenzame polder in zijn stille uitgestrektheid alleen maar schoon is, mist zij de witte romantiek die wij haar in de Kersttijd zo graag toe denken. In de verte ligt het zwarte silhouet van een boerenplaats waarin een flauw lichtje prikt en naast ons op de bank de laatste van de 25 grote Roode Kruisdozen met versnaperingen die wij vanmiddag hebben rondgere den en aan talloze chronisch zieken hebben uitgedeeld. Het was geen prettige middag. Toch een middag die. wij voor geen geld van de wereld zouden hebben willen missen, de Roode Kruisverpleegster en ik. Opgewekt zijn wij een paar uur ge- De mens van vlees en bloed ver ziekt of verschrompeld en hij vergaat soms in smart en pijn. Ook bij het naderen van het Kerst feest. En wij begrepen deze middag de verbaasde uitroep van de Psalmist die bij het aanschouwen van zoveel povere menselijkheid uitriep „Wat is de mens dat Gij zijner gedenkt". Maar ook het antwoord liet niet op zich wachten toen wij dezer dagen eer mochten horen „Een Zoon ib U ge geven, een Kind is U geboren", Gods geschenk aan een verziekte wereld. Op velerlei wijze geïnterpreteerd maar op deze geschenkdag van het Roode Kruis op aangrijpende wijze weerspiegeld. MAANDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De haven der hartstocht (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Salto des doods (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Moulin Rouge (18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Schan daal om een kind (alle leeft.) GULDEN VLIES, 8 uur De Toneel vereniging met „Wat is de Waarheid?" COSTERSTRAAT 2, 10—12, 2—5 uur: Expositie Lugthart. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Alles is vergeven en vergeten (18 jaar) DINSDAG BIOSCOPEN als Maandag. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Kerstavond K.A.V. BERGEN. Rustende Jager, 8 u.: De twee straatjongens van Parijs. - Dan cing, 8 uur: KCB. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 21.08 9.34 Dinsdag 22.02 10.30 TE CAMPERDUIN hoog laag Maandag 21.13 9.39 15.13 3.39 Dinsdag 22.07 10.35 16.07 4.35 Donderdagmorgen in alle vroegte begonnen de leden van de Roode Kruiscolonne reeds met het inpak ken van de Kerstgaven, die in de loop van de dag aan bijna twee honderd chronische zieken konden worden uitgereikt. leden vanaf café Tom vertrokken. Goedsmoeds, omdat het heerlijker is te geven dan te ontvangen. Blij, om dat het morgen Kerstmis is en om dat wij nu in staat zijn iets te doen dat het Kerstfeest zin geeft. Om en kele vergeten en bijna vergeten men sen te tonen dat er, zonder dat zij er een vermoeden van hebben, aan hen gedacht is. Wij zijn deze middag overal ge weest. In krotwoningen en in Hofjes, die zo goed achter de Alkmaarse stra ten verstopt zijn dat wij ze nimmer ontdekten, bij armen en rijken, bij kreupelen en in huizen waar de Dood reeds naast het ziekbed stond van mensen die hun spraak reeds verloren hadden, maar wier ogen straalden als zij hoorden en zagen dat het Roode Kruis aan hen gedacht had. Wie zal de ontroering beschrijven, de verbazing, de verbijstering en tenslot te het krampachtige snikken van dat spierwitte gerimpelde vrouwtje dat alleen maar onze handen vast kon honden, of het hulpeloze gezicht van de jonge man die in zijn rolstoel naast zijn bed zat. „Een gelukkig Kerstfeest, mijnheer had de verpleegster hem toegewenst „en van harte beterschap hooren ook hier viel weer die sprakeloze stil te, waarin tenslotte één der huisge noten zijn ontroering meester werd en bedankte. „Ach, hij is zo „klein" in de momen ten, weet U...." verontschuldigde zij zich toen wij, onhandig en bijna schuldbewust de gang in schuifelden. „Dat U aan hem gedacht hebt.... wie had dat kunnen denken".... en wij stapten weer in de wagen met zijn vrolijke bestuurder die van onze zwijgzaamheid niet zo veel begreep. Op weg naar het volgende adres slik ten wij die brok in onze keel weg. „Waar hebben wij het aan te dan ken .dachten wij' dat wij gezond en recht van lijf en leden zijn, dat wij kunnen lopen en spreken en werken en morgen Kerstfeest kunnen vieren, in het bezit van een nog volmaakte gezondheid". Hoe moeten wij uitdrukken wat er in ons omging toen wij die vrouw za gen die nog maar een schaduw was van hetgeen zij vroeger geweest was, weggezonken als zij daar lag in dat grote bed waaromheen zich de kleine horizont van haar wegebbende leven had samengetrokken in de flauwe contouren van een donkere ziekenka mer. „Zij huilt alleen nog maar" zei een berustende stem achter ons. „Het gaat steeds slechter met haar" en de man verwonderde zich toen de zieke dit maal toch de kracht vond zich in woorden uit te drukken. Het was ont roerend hulpeloos maar het was ge noeg om te begrijpen. Heel anders reageerde de kleine opa die zich niet uit zijn slaap liet ha len. Zelfs niet toen men hem overeind sjorde en zijn neus tussen de sinaas appelen in 'de doos stopte „Laat me gaan, ik wil slapen" kreunde hij en hij schokschouderde weer onder de dekens om onmiddellijk weer in slaap te vallen. Voor ham was het leven afgelopen Hij interesseerde er zich niet meer voor. Wij hebben met zijn allen even moeten iachen en wellicht was het niet gepast. Maar was deze onver., 'lul ligheid misschien niet de vrucht van een moeilijk verworven wijsheid? Wij kwamen deze dag voor meerde re van dergelijke vragen te staan. Wie enkele uren lang in steeds weer anderen gedaanten de Dood voor zich ziet en om zich heen voelt gaan die ontkomt niet aan een gevoel van be nauwenis en aan de vraag naar de zin van het leven. Op een in de Gereformeerde kerk door ongeveer 1000 jonge mensen gehou den vergadering van de Bond van meisjes- en jongelingsverenigingen op Ge reformeerde grondslag in Noord-Holland, hebben professor dr S. U. Zuidema en de hoofd-vlootpredikant, ds SUlevis-Smitt, Tweede Kerstdag voor een zeer aandachtig gehoor gesproken. Tot onderwerp van zijn predicatie had ds Sillevis gekozen de slagzin „Banier der Natiën". Naar aanleiding van Jesaja 1011 zeide hij: „Wij hebben ons te toetsen aan ©en gevoel van diepe dankbaarheid voor onze verlossing uit de bandjir van onze zonden door het Kerstgebeuren". Hierna wees de predikant de jeugd er op, dat zij deze verlossing niet al leen als een persoonlijk bezit zich mag toeëigenen, aangezien zij dan uit 't oog zou verliezen, dat er de wereldkerk is, die deze verlossing als medium heeft uit te dragen.- .Jezus Christus is het verbindend element der Natiën die het klavier der volkeren bespeelt", sprak de hoofd- vloot-predikant. Hij maakt daarbij ge bruik van blanke en gekleurde toet sen zonder welke de sona'e tot Gods eer niet ten gehore gebracht zou kun nen worden". Opgave van het aangevoerde vee op de veemarkt van 28 Dec.: 6 paarden van 550—750 per stuk; 52 vette koeien van 600—1100 (1, kwal. 2,80—2,90, 2e kwal. 2,60—2,80 en overige 2,40—2,60 per kg); 45 nuchtere kalveren van 3885; 6 vette schapen van 90—130; 300 varkens: zware en vleesvarkens per kg 1,87 aflopend naar 1,80 en lichte varkens 1,801,70 per kg. Het aantal koeien was vandaag veel te gering om aan de vraag te kunnen vol doen. Dientengevolge liepen de noterin gen sterk op, waardoor de handel niet boven stug uitkwam. De aanvoer van varkens was ruim voldoende. Overwegend trof men goede slachtvarkens aan. Lichte dieren daarentegen waren er maar wei nig. Werd er bij de aanvang van de markt voor de zware varkens en de vleesvar kens nogal willig f 1,87 per kg geboden, later liepen de prijzen sterk terug, zodat men bij de afloop van de markt vrij ge makkelijk kon kopen voor f 1,80 per kg. Een ongeval dat bijzonder goed af liep gebeurde gisteren op de Kenne- mersirgel. Een automobilist die links af de Nassaulaan wilde inslaan zag na dat hij het tegemoetkomende verkeer voorrang had verleend bij het overste ken van de weg niet dat hem met gro te snelheid een motorrijder naderde. In volle vaart vloog de machine tegen de auto op en werd ernstig beschadigd. De motorrijder kwam er zonder ver wondingen af.... In de middagvergadering voerde prof. Zuidema het woord over het on derwerp Zeven dagen Zondag". Aan de hand van de Bijbel toonde hij aan dat alleen de Bijbel een positief ant woord geeft. Over de vraag naar de betekenis van Christus voor ons dage lijks leven trok prof. Zuidema de pa rallel dat zoals Christus zich als een offer aan de wereld had gegeven, ook ons leven in het teken van het offer moet staan. Na een korte levensschets te hebben gegeven van de worsteling van dr A. Kuyper om de mensen duidelijk te maken dat Gods souvereiniteit alleen spreekt uit de „mens op de knieën", besloot hij zijn redevoering met te zeggen dat het dank zij Gods Genade ook mogelijk is in deze wereld na volgers te zijn van Christus door het offer. Na zijn rede beantwoordde prof. Zui dema nog verscheidene vragen die schriftelijk tot hem waren gericht. De opgewekte samenzang werd be geleid door de christelijke muziekver eniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. de heer J. Schoen. Naar aanleiding van een ingestelde enquête kreeg men de indruk dat men de tijd tussen de och tend- en middagdienst liever in ge organiseerd verband had doorgebracht. Ook een aansluitende filmavond werd door velen op prijs gesteld. I/ERSTFEEST 1953 zonder sneeuw is in alle kerken en vele gezinnen op ingetogen wijze gevierd. Overal bracht het licht van de kaarsen een devote sfeer en velen luisterden naar de aloude Kerstboodschap, die toch altijd weer nieuw blijkt te zijn. Omdat nog nooit het Vrede op Aarde is bereikt en het „In de mensen een welbehagen" altoos zo oneindig ver schijnt. Daarom is het goed. dat deze Kerstviering tot inkeer stemt. Ook al wordt soms het luchtje van het druipende kaarsvet heel spoedig verdreven door de geur van het gebraden wild en al overstemmen de jazzklanken wel eens de eeuwig schone melodie van het Stille Nacht, Heilige Nacht. Ieder viert het Kerstfeest op zijn eigen manier. De kinderen ook. Zij ondergaan met hun ongebreidelde fantasie volkomen het Licht, dat hun van al die kaarsjes uit de vrolijk versierde kerstboom toestraalt. Hun overgave is hartverwarmend en heeft de ouderen, die gedurende deze Kerstdagen de feesten van de Zondagsscholen bijwoonden tot diep in de ziel vertederd. Van deze Kerstvieringen laten wij hieronder enkele verslagen volgen. In de Grote Kerk kwamen de kin deren van de Vrijzinnig Hervormde Zondagsschool bijeen. Het waren de kinderen, die voor de laatste maal het Kerstfeest vierden, die nog éénmaal gezamenlijk bij de boom mochten zit ten en hun kaars mochten aansteken. „Laat je lichtjes schijnen, helder in het rond", zongen de leidsters hun toe, Een symbool voor hun verdere le ven. „Laat Uw licht schijnen", deze tekst stond ook geschreven in het kerkboekje, dat zij als geschenk mee kregen. Moge het hun gegeven zijn dit te verwerkelijken. 't Kerstfeest is altijd het hoogtepunt van 't Zondagsschooolwerk. Weken van tevoren wordt er aan alle kanten hard gewerkt om dit feest te doen slagen. Liedjes worden ingestudeerd, de financilëe kant mag niet vergeten worden, er wordt gezocht naar een aardig geschenkje en een lekkere ver snapering. En dan is eindelijk de Kerstdag gekomen. Alles staat klaar om kinde ren en ouderen te ontvangen, 't Bin nenkomen verloopt zeer vlot en pre cies om zes uur gaat deelectrische verlichting uit en zit de menigte in af wachting in 't machtige kerkgebouw, alleen verlicht door de kaarsen in de grote koperen kronen. Daar komen de kinderen binnen, ieder met een brandende kaars in de hand. De kleinsten, die al op hun plaats zingen 't bekende Kaarsen liedje. De oudste kinderen steken de kaar sen van de kerstboom aan, aandachtig gevolgd door hinderden kinderoogjes. Eén kaars worut zeker vergeten, want op eens klinkt een heldere kinderstem: „Hé, zeg. daar zit er nog één!" Ds Dikboom heeft de leiding van 't feest, vertelt de kinderen 't geboorte verhaal, waar met de grootste aan dacht naar geluisterd wordt.Nu en dan wordt 't verhaal onderbreken door zang van de kinderen, aansluitende bij 't gesprokene. De traditie wil. dat et dan een kerst verhaal verteld wordt. Ook dit wordt door ds Dikboom gedaan. Groot en klein volgden met snanning de avon turen van „De Wadloner". Ieder houdt de adem in, en ziet als het ware, hoe Broder Iwersen in de mist de weg kwijt raakt en de zee tegemoet loopt. Zou er geen uitkomst zijn? Dan hoort hij plotseling gezang. Zouden 't de engelen zijn? Hij luistert aandachtiger. Dan merkt hij. dat 't geluid achter hem is en herkent hij de stemmen van z'n vrouw en dochtertje. Door 't zingen van kerstliederen red den zij 't leven van man en vader. Dan nadert het einde van 't feest met rasse schreden. Er wordt afscheid ge nomen van de kinderen, die de Zon dagsschool verlaten en dan komt 't moment, dat de kinderen hun cadeau tje krijgen. De groten een boek. de kleinste meisjes een pon, aan™«>kleed door welwillende vrouwenhanden. Ieder krijgt nog een mandarijn en een zak snoenjes en voldaan gaan de kinderen huiswaarts. QP Tweede Kerstmiddag was de Gro te Kerk opnieuw gevuld met een grote schare kinderen. Nu van de Ned. Herv. Zondagsschool. „Laat de kinde ren tot Mij komen". Helaas was de voorzitter, de heer C. Knaap wegens ziekte verhinderd dit kerstfeest te lei den. Zijn taak werd waargenomen door de heer J. Koch, die een brief voorlas van de heer Knaap, waarin deze zijn grote spijt uitdrukte, dit Kerstfeest niet bij te kunnen wonen. Hij schreef echter in gedachten aan wezig te zullen zijn. Ds L. Th. v. d. Marei vond met het vertellen van de Kerstgeschiedenis een aandachtig ge hoor bij de honderden kinderen. Bij het tweede gedeelte van het kerst evangelie beeldden de kinderen in beurtzang een gesprek van de herders en de engelenzang uit. Het Kerstver haal werd ditmaal door de heer Koch verteld en het was muisstil in het grote, door kaarsen verlichte kerk gebouw. Vele glanzende kinderogen dwaalden menigmaal af naar de grote kerstboom waarin de kaarsen stil te branden stonden. De leiding van de zang was bij de heer J. Ooyevaar in goede handen. De kinderen die de Zondagsschool verlaten werden toe gesproken. door de heer Koch, die daarbij ook een brief van de heer Knaap voorlas. Tenslotte kreeg elk kind een feestelijk ingepakt presentje en werd de dienst met samenzang be sloten. Op 10 Januari a.s. (en niet, zoals abusievelijk werd medegedeeld 3 Ja nuari) zal de Zondagsschool haar poor ten weer openen en dan hopelijk weer vele nieuwe leerlingen begroeten. J7ERSTE Kerstdag 's middags om half vier werd het kerstfeest gehouden van de Zondagsschool van de Baptis ten Gemeente. Met stralende ogen ke ken de kinderen naar de grote ver lichte kerstboom. Spanning stond op de gezichten te lezen in verband met de dingen die komen zouden. Er wer den enkele kerstliederen gezongen en toen kwam het Bijbelse kerstverhaal. Met beelden op de Flanelografh werd dit verduidelijkt. Het programma was veelzijdig. Enkele jongens speelden op de fluit aardige versjes. Een der hoogtekunten was zeker, toen een 12-tal kinderen een kerst liturgie opvoerde. Welk een kinder lijke overgave sprak er uit dit alles. Een gejuich ging op toen de tracta- tie kwam. Met een mooie kerstvertelling en het uitreiken van geschenken werd het feest besloten. De vele kinderen en volwassenen hadden een heerlijke mid dag. In de Kerstnacht heeft de politie in een brandsteeg tussen de Vosstraat en de Californiestraat te Den Helder ern stig gewond aangetroffen de 24-jarige dienstbode M. H„ (bijgenaamd „zwarte Martha"). De kleren waren haar bij kans van het lijf gescheurd. In de om geving werd de 22-jarige schilder A„ eveneens uit Den Helder, aangetroffen, die bloedsporen had aan handen en kleren. Hij is door de politie aange houden. De getroffene werd naar het Ge meenteziekenhuis van Den Helder over gebracht. Bij het onderzoek gaf A. de schuld aan een stoker van de marine, doch toen deze opgespoord was, bleek de man met de mishandeling niets te maken te hebben. Tenslotte gaf A. toe, dat hij na het bezoeken van een dan cing met de geiroffene was uitgegaan, onenigheid had gekregen en haar had toegetakeld. De verwondingen waren van zeer ernstige aard doch niet do delijk. De dader is heden voor de offi cier van Justitie in Alkmaar geleid. Bij het uitgaan van de R.K. Kerk op de Laat heeft gisterochtend door onop lettendheid van de betrokken personen een vrij ernstige aanrijding plaaats ge had. Doodat een vader met zijn zoontje plotseling van het trottoir de rijweg opstapte werd de jongen die zich niet op tijd wist terug te trekken door het rechterspatbord van een passerende auto gegrepen en tegen het wegdek ge smakt. Hij werd met een hersenschud ding naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd. Geboren: Peter H„ z.v. J. J. Stam mes en K. van Rosendal; Adrianus, z.v. A. van de Pas en H. Maasdam; Nico, z.v. K. Ooijevaar en I. Goos; Ma ria J. C., d.v. J. P. Gijsen en M. C. Beentjes. Overleden: Johannes Alberts. 76 j., gehuwd met M. A. van der Wal. De haven der hartstocht In de Cinima draait als hoofdnum mer een film in kleuren, die haar titel heslist verdient. De in 1946 hij de Ma rine gedemobiliseerden Steve Martin en Johnny Gambi, gaan opnieuw hun geluk beproeven hij de olieboringen en zij hebben daarvoor contact gezocht met de grote oliekoning Mac Donald, die tenslotte hereid is gevonden twee millioen dollars in de onderneming te steken. Maar zijn conditie is., binnen drie maanden olie. De vissers va n Por Feliciy staan vol argwaan tegenover de oliemannen omdat zij vrezen, dat hun toch al niet zo rijke visterrein geheel bedorven zal worden. De oude visser Dominique Rigaud en z'n dochter Stella verzetten zich met kracht. Maar de jongste doch ter kiest de zijde der indringers als Gambi haar het hof maakt. Tot welke gevolgen dit leidt laat de film in een sensationeel filmverhaal zien, met fel le hartstochten gespeeld door een aan tal prima artisten. De bekende James Stewart en zijn partner Dan Duryea maken inderdaad van hun operatieter- tein „een haven der hartstocht" in ver schillende opzichten. Geboeid heeft men de sensationele avonturen ge volgd, die echter tot 't slot voeren dat vissers en olieboorders samen optrek ken. James Stewart en zijn partner wor den door de aantrekkelijke vertolk sters Joanne Dru en Marcia Hender son zeer goed ter zijde gestaan. Moulin Rouge Vanzelfsprekend is deze prachtige film geprolongeerd en het zou ons niet verwonderen als zij nog geruime tijd hier gedraaid zal worden omdat zij een der meest verzorgde en markantste films van de laatste tijd is. Wie het boek Moulin Rouge kent moet bewon dering hebben voor de filmregisseur, die het zo voortreffelijk in beeld ge bracht heeft. Parijs was in de tijd van de eeuwwisseling beroemd om zijn nachtleven en de Moulin was een der drukst bezochte dans-cabarets. De ge brekkige adelijke avonturier en schil der Toulouse Lautrec, die bij voorkeur het nachtleven schilderde, past won derwel in het bonte gezelschap van danseressen, kunstenaars en prostitué's José Ferrer heeft de graaf op uitste kende wijze weergegeven met als ach tergrond de Moulin met haar figuren als de cancan-danseres La Goulue. de cabaretière Jane Avril en zovele ande ren die door zijn tekeningen algemeen bekend zijn geworden. Een film van formaat, die men zeker moet gaan zien. 37. Wat er toen gebeurde, ging zo snel i' zijn werk, dat Jackie het later nau welijks kon navertellen. De lange kerel begon luid tegen hem te schreeuwen en onderwijl deed hij een paar n.aal een greep naar het kromme zwaard, dat hij om zijn r iddel had gegespt. Daar schrok Jackie wel een beetje van, maar hij riep toch terug: „Dan moeten jullie die arme ezeltjes maar niet zo afranse len. Als je véél lawaai maakt, waar schuw ik de politie of de dierenbescher ming!" Als de twee kerels dit verstaan zouden hebben, zouden zij in een onbe daarlijk gelach zijn uitgebarsten. Zij verstonden Jackie echter niet, bemerk ten alleen dat hij nog wat tegen te sput teren had en dat was voldoende hem onverhoeds de tentstok te ontrukken n hem een harde duw te geven, zodat uij achterover tuimeldeToen Jackie die een ogenblik beduusd was blijven liggen, weer was opgekrabbeld zag hij, dat de karavaan ezeltjes zich weer in beweging had gesteld. Op het laatste ezeltje zat de korste van de twee rovers. Hij keek om cn trok een kwaad gezicht. Even voordat hij uit het gezicht ver dween, schudde hij nog zijn vuist tegen Jackie. Deze haalde zijn schouders op. „Wat een tuig", bromde hij. I'aar hij was tóch niet ontevreden over zichzelf Ze hadden hem dan wel een opstopper verkocht, maar hij had het toch niet zo maar goed gevonden, dat zij die arme dieren hadden afgeranseld. Salto des doods Duitsland bezit het privilege van de goede circusfilm en de Salto des Doods, die nog maar pas in Neder land wordt vertoond, bevestigt op nieuw deze uitspraak. De film geeft een volmaakte realistisch beeld van het leven in het circus, zoals het zich afspeelt buiten het felle licht van de schijnwerpers. Zij schetst de moeilijk heden, die zulk een reizende onder neming heeft met de financiëring en toont de toeschouwers de alles be heersende code, dat't circus moet blij ven draaien wat er ook gebeurt. Dit alles is vervat in ecu acceptabel ver haal, dat de geschiedenis zou kunnen zijn van ëencircus Strassburger of Van Bever. Want terwijl circus „Jan sen" zijn zomertournee beëindigt om het winterkwartier op te zoeken sterft de directeur door een onge luk. Zijn dochter Verena (Margot Hielscher) staat nu voor de leiding van de onderneming en eerst na veel strijd slaagt zij erin de bespeling van het vaste circusgebouw door te zet ten. Een spannend moment is de brand, die in de stallen uitbreekt, terwijl de Première juist is begonnen. Frits van Dongen is de dompteur Ca- denos, die voor de aantrekkelijke di rectrice warme genegenheid koestert, maar zijn liefde niet beantwoord ziet. Prachtige circustypes zijn regisseur Willi (Paul Kemp), de clown Mischa (Nikolai Kolinen de stalknecht Jan (Gert Fröbe). Het tikkeltje sentiment, dat de Duitsers zo graag aan het ver haal toevoegen past ditmaal in het ka der van de gevoelige, impulsieve cir cuswereld. Een nieuw programma Tot en met Zondagavond heeft in de Harmonie „de Vrolijke Gevangene" gedraaid met bekende s erren als Jane Powell en Farley Granger in de hoofd rollen. Vanavond begint het nieuwe programma met als hoofdnummer Greer Garson en Walter Pidgeon in „Schandaal om een kind", het verhaal van een geadopteerd weesmeisje, dat door haar aanwezigheid zeifs de can- didatuur van haar pleegvader voor de Parlementsverkiezingen in gevaar brengt. Het Hollands Nieuws (Polygoon) brengt een reeks van interessante op namen. Het nieuwe hoofdpostkantoor in Den Haag heeft reeds direct de ver diende belangstelling. Verder ziet men hoe schoolkinderen poppen leren ma ken. Het tornooi biljarten in Rotter dam (hoofdklasse) leverde mooie op namen. Van het hospitaal-kerkschip De Hoop worden modelproeven ge daan. Zeer interessant was ook de kerstgedachte in de beeldende kunst. Van Week tot Week. Uit Kent ziet men opnamen van de eerste Jachtrit en van een veetentoonstelling. Verder zijn er opnamen van Schweitzer in Lambarene. 't Circus Medrano ver toont elegante mannequins en voor turnliefhebbers is er inderdaad bijzon der werk te zien in de wedstrijd Frankrijk-Rusland. Tot slot een Mid winterfeest. Polygoon's Wereldnieuws brengt vele korte flitsen. België schenkt platen voor het gebouw der Ver. Naties in New York, en attractief zijn de opna men over de mode in de Wintersport. Japan wil op de wereldkampioenschap pen schaatsenrijden goed voor de dag komen en traint dan ook serieus. Tot slot de Franse presidentsverkiezing en de opening van het altijd merkwaar dige circusseizoen in Engeland. i M MOOIE GESTE VAN HET ROODE KRUIS Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft het Roode Kruis aan de langdu rig zieken in onze gemeente een Kerst- gave doen toekomen, welke verrassing door de betrokkenen ten zeerste is ge waardeerd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5