ARD In Zeeland was het dijkleger het gehele weekend paraat Omroep 'eparatie Drama op zee: twee runners op losgeslagen lichter Zeventien doden bij huldiging van Japanse keizer Mishandeling kostte jonge man in Kalverstraat het leven Loonsverhoging in de land- en tuinbouw Guur weer met sneeuw en vorst :uiming E EGEL" icteur MES MAATS Maandag 4 Jan. 1954 itraat 6 - Alkmaar ARI 1954 geweven WITTE EECEN Tel 3983 5461 Gen AANBOD nding zeepost Omtrek taakten over rssalarissen VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 2 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Storm beukte op de lage landen Westerdam had een aanvaring Ex-koningszoon in het „ruimtepak" Auriol weigert het ontslag van Laniel Paniek onder half millioen mensen Tweeëntwintig stuks vee omgekomen Kapitale boerderij ging in vlammen op DE PRINS TERUG OP SOESTDIJK Verzorgster prinsessen brak een been Talentenjacht met enkele treffers Dronken schoenmaker de dader? Kon ingin Eliza beth opperhoofd der Maori's WEERBERICHT UTRECHT" vraagt •iet Noord-Holland spositie met, na rij pensioenfonds. Lr, met middelbare organisatietalent inder no HA 701, rdam, Alkmaar. ANTOOR urantiën, expertises, [ERSTRAATWEG 99 nandaties in 1953, clientele een op merkenden, ïeldsinstituut. >528, Alkmaar ur, Woensdags en 6-8 uur, Dinsdags 1.38, heren 1.58 rbaan HEIL00 AFEL- KIST- LOPERS IN voor DAMES katoeii HERKLEEDJES ER WOLLEN en en dessins. ROKJES - JES ENZ. EN v.a. ^25 M. J 10—18 UUR 3p gevraagd: lderopruimingen „De Koningsweg 920, tegenover Lom- e staat zijnde piano chine. Br. met prijs- der nr A 385, Bur. de schepen kan zee- onden, de data, waar- entie uiterlijk ter post 3, staan, tussen haak- im van het schip ver- ranje" (14 Jan.); ss ..Ternate" (7 Jan.); „Hermes" (4 Jan.); (6 Jan.); ms „Delft" entor" (6 Jan.); ka en Z. W. Afrika: Castle" (2 Jan.) e Beer" (6 Jan.); udge" (7 Jan.); „Andes" (9 Jan.); han van Oldenbarne- ia Engeland: (2 Jan.). eraad van Haarlem ;n gestaakt over het lurgemeester om de wethouders te ver tot f 10.000 met te lt tot 1 Januari 1953. ;en zich vooral tegen kracht. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. eik woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 VELEN zullen In de nacht van Zaterdag op Zondag in angstige spanning hebben geluisterd naar de woedende storm, die onze lage landen beukte, menigeen zal ook gedacht hebben aan de Februariramp van vorig jaar, toen de Zeeuwse eilanden door het kolkende zeewater werden overspoeld en ons land in diepe rouw werd gedompeld. Zouden de pas herstelde dijken opnieuw moeten bezwijken voor de macht van het natuurgeweld, zou de noeste arbeid van nooit versagende ingenieurs en stoere werkers, die een jaar lang de onberekenbare zee hadden getart en kieingekregen, wederom in een nacht worden vernietigd? Zouden net als vorig jaar duizenden zich in oe ijzige kou moeten voortspoeden naar veiliger oorden? Reusachtige wolken schoten Zaterdag en Zondag langs de onheilspellende hemel, venijnige regen vlagen spoten de straten van onze steden en dorpen leeg. Behalve in Zeeland. Daar stond weer een machtig dijkleger gereed om de Noordzee een radicale doortocht te beletten, om een herhaling van de ramp te vooirkomen. De heftige wind stuwde het water vrij hoog op en wel zo hoog als het na Februari niet was voorgekomen. Viissingen meldde een stand van 1.20 meter boven N.A.P. en in Zierikzee loeide gisteren de sirene van de Hoogwatermelder, ten teken, dat het water hier een stand van twee meter plus N.A.P. had bereikt. Er werden echter geen bijzondere calimiteiten als dijkbeschadigingen gemeld. De bevolking was rustig. JN Zierikzee kwam het water tot het z.g. „blauwe leitje" van de oude en de nieuwe haven. De bewoners van deze buurten begonnen dan ook reeds de vloedplanken te zetten en sleepten zakken met klei aan. Er liepen echter nog geen kelders vol. Op de „Flauwersinlaag" bij de z.g. „Heren keet" niet ver van het gat van Schelp- hoek sloeg een zolderschuit los en liep ter plaatse op de damrand vast. In het dorpje Serooskerken, het z.g. „Eiland" waaide een barak om. In Ouwerkerk deden zich geen bijzonderheden voor. QP de Noordzee ging het minder rus tig toe. Duizenden mensen stroom den gistermiddag op de Zandvoortse boulevard tezamen om getuige te zijn van een drama, dat zich acht kilome ter buiten de kust afspeelde. Door de Prins Alexander, het achtjarige zoontje van ex-koning Peter van Joegoslavië, heeft in Londen een tentoonstelling geopend, die door de jeugd zelf werd georganiseerd. Gekleed in een „ruimtepak" laat de kleine prins zich langs een glijbaan in het „ruimteschip" glijden. geweldige kracht van de storm was ten Noord Westen van IJmuiden een lichter met runners losgeslagen van de sleepboot „Ebro" van de firma Smit. De „Ebro" moest de lichter naar Am sterdam brengen. Omdat de drijvende kraan wegdreef en water maakte voer de reddingsboot „Neeltje Jacoba" uit om assistentie te verlenen. Slechts met de grootste moeite slaagde de beman ning onder commando van Jaap van der Meulen er in de twee runners van de lichter te halen. De reddingboot sloeg bij haar pogingen met de stuur boordzijde tegen de kraan, waardoor de reddingboot gedeukt werd en een reddingboei verloren ging. Intussen dreef de kraan verder en verder weg. Tegen vijf uur Zondagmiddag dreef het vaartuig ter hoogte van Noordwijk. Toen omstreeks drie uur de beide run ners, de 18-jarige Herman Sprang uit Maassluis en de 16-jarige Jan Gardie uit Kwintsheul, van boord werden gehaald, bleek, dat zij een paar be nauwde uren hadden doorgemaakt. Zij waren Zaterdagavond aan boord van de kraanlichter uit Rotterdam vertrokken met bestemming Amster dam. De sleepboot „Ebro" verloor om streeks twaalf uur Zondag haar sleep, doordat de tros brak. Een andere sleep boot van Smit, „De Noordzee", die juist met een kraan in IJmuiden was gearriveerd, voer daarna uit om de „Ebro" te assisteren, maar het lukte niet opnieuw verbinding met de kraan te krijgen, die snel afdreef. De redding van de beide mannen kostte volgens schipper Jaap van der Meulen nogal moeite, omdat er een ongelooflijk hoge zee stond, bij windkracht zeven tot acht. De jongens zijn in IJmuiden voor lopig met een hete kop koffie getroost. Zij zullen proberen om, als de kraan op het strand loopt, hun bezittingen van boord te halen. IN deze zelfde nacht kwam het Pana mese schip „Hope" komend van Ant werpen ter hoogte van Hoedekensker- ke in de Westerschelde in aanvaring met een onbekend schip. De „Hope" President Auriol van Frankrijk heeft in overleg met de nieuw gekozen pre sident, René Coty, besloten het door de Franse eerste minister Joseph Laniel aangeboden ontslag, niet te aanvaar den. Auriol verzocht Laniel aan te blij ven. Premier Laniel deelde de president mee, dat hij de voorzitter van de Nati onale Vergadering, Herriot, had ver zocht a.s. Woensdag een buitengewone vergadering van het parlement te leg gen om kennis te nemen van een re geringsverklaring. Laniel verklaarde dat hij van me ning was, niet tot 17 Janari te moe ten wachten met het aanbieden van zijn ontslag omdat Frankrijk het ge vaar zou lopen bij een ministeriële crisis in die tijd niet vertegenwoor digd te zullen zijn op de conferentie van Berlijn. Twee chauffeurs zijn Zaterdag te Parijs dood achter het stuur van hun auto ge vonden. Zij waren doodgevroren, toen de temperatuur plotseling onder nul was gedaald. D e traditiegetrouw hebben de Ja panners de tweede Januari hun trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen waren samenge stroomd voor het paleis Als gevolg van het gedrang kwamen zeventien mensen om het leven. Honderd perso nen werden gewond, van wie vele zeei ernstig. De eerste maal, in de loop van de ochtend, geraakte men in paniek, toen mensen, die de keizer wilden toe juichen, weigerden door te lopen en de rest van de menigte opdrong Uit gebeurde in de paleistuinen. In de middag ontstond er opnieuw een hevig gedrang, toen paleiswachten de paleispoort trachtten te sluiten. Duizenden mensen, die buiten het pa leis hadden staan wachten, drongen toen op en liepen de anderen onder de voet. Velen werden tegen de mu ren verpletterd. De meeste slachtoffers zijn oudere vrouwen en kinderen. Het hoofd van de keizerlijke hofpolitie heeft naar aanleiding van het gebeurde zijn ont slag aangeboden. zette koers naar Viissingen. De „Wes terdam" van de Holland-Amerikalijn moest de reis naar New York onder breken. Het schip was Zaterdagmiddag om twee uur de reis van Rotterdam uit begonnen, maar geraakte al spoedig in een potdichte mist. Om 11 uur doemde plotseling een onbekend schip voor de „Westerdam" op, waarmee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de „Sande%ti-boei" bij de „Goodwin" even voor het Nauw van Calais. Het anker van het onbekende schip sloeg een gat van ongeveer vier meter in de stuurboordsteven van de „Wes terdam", even hoven de waterlijn. Hoe wel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de kapitein Het beter om terug te keren. De „Wester dam" ligt thans weer aan de Wilhel- minakade. Vandaag zal het schip naai de werf Wilton-Feijenoord te Schie dam gaan, waar het voorlopig gedicht zal worden. Daarna zal de „Wester dam" onmiddellijk de reis hervatten, waarschijnlijk nog dezelfde dag. Bij het hoogwater van Zondagmid dag was er langs de kust van Hoek van Holland en Viissingen een verho ging van een meter en tijdelijk zelfs iets meer. Deze verhoging is thans bezig iets af te nemen. Ook de wind kracht neemt af. Zondagmiddag is te Steenbergen, on der de gemeente Roden, de boerderij van de heer IJfko in vlammen opge gaan. Niet minder dan 22 koeien wer den het slachtoffer van het snel om zich heen grijpende vuur, al het land bouwgereedschap, waaronder een zwa re trekker, alsmede 60 voer hooi gingen verloren. De schade wordt getaxeerd Up 80 a 90.000 gulden. De brand werd omstreeks één uur 's middags ontdekt. Toen de brandweer van Roden ter plaatse arriveerde, was er practisch niets meer te redden. De eigenaar van de boerderij had in ver band met de oudejaarsavond-viering al het landbouwmateriaal in een schuur ondergebracht. In deze streek houdt de jeugd er namelijk de gewoonte op na, tijdens de oudejaarsavond landbouw werktuigen te verslepen naar andere boerderijen. De landbouwers zijn de volgende dag dan enige tijd druk oezig om hun bez.ttmgen terug te vinden. Om dit te voorkomen, had de eigenaar van c"e kapitale leerderij alle landbouw werktuigen in een schuur onderge bracht. Alles ging verloren. Ook een hond en haar jongen kwa men in de vlammen om. De hond, die zich nog wel in veiligheid had kunnen stellen, bleef bij haar jongen. Van de kapitale boerderij zijn alleen de muren van het woonhuis overgebleven. Dr Albert Schweitzer, Nobelprijswin naar voor de Vrede, is ere-burgcr gewor den van Kolmar en Munster in Elzas- Lotharingen, de streek, waar hij geboren werd fTJDENS een gezellige bijeenkomst in hotel Adler te Grindelwald, kwam ook de burgemeester van het bergdorp, Emile Steuring, zijn opwachting maken bij de Koningin. Hij hield daarbij een toespraak en herinnerde er aan, dat hij destijds de vader van de Koningin nog op een bergtocht heeft begeleid. „Ik had toen nooit kunen denken, dat ik nu de Nederlandse Koningin zou mo gen begroeten". De burgemeester bood de Koningin nog een bouquet anjers aan, geschikt in de kleuren van de Zwitserse vlag. Prins Bernhard, die het jaareinde en de nieuwjaarsdag bij zijn gezin door bracht, vertrok gistermorgen vroeg per auto uit Grindelwald naar Nederland. Gisteravond omstreeks acht uur belde hij uit paleis Soestdijk hotel Adler op om te melden, dat hij goed was over gekomen. De Prins en zijn chauffeur hadden de reis binnen de twaalf uur volbracht. Mej. Broers, de verzorgster van de prinsessen, heeft haar been gebroken door een val op de skies. Het weer is de laatste dagen in Grin delwald prachtig. Boven de bergen straalt een heldere zon uit een onbe wolkte hemel. In het dorp komt de temperatuur niet boven de tien graden onder nul uit. Met de tanradbaan ging de Koningin gisteren met de prinses sen Beatrix en Irene en met René Roeli de Jungfrau-joch op, om vandaar op de skies af te dalen. De koninklijke familie met gevolg wordt in de loop van 11 Januari weer in ons land terug verwacht. Clement Attlee, de leider der Britse Labourpartij, heeft gisteren zijn 71e verjaardag gevierd Onder de amateurs, die tijdens de Zaterdag in Alkmaar gehou den AVRO-auditie, een kansje als beroepsartist wilden wagen, be vond zich ook Haak van Over loop uit Den Helder. Haak kon met zijn sprekende pop menigeen aan het lachen krijgen. (Voor ons verslag zie men elders in dit blad) In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben voorbijgangers op de hoek van de Kalverstraat en de Heiligeweg te Amsterdam een man aangetroffen, die door een aantal steken met een scherp voorwerp ernstig was gewond. De man werd naar het Wilhelminagasthuis over gebracht en is aldaar na aankomst overleden. De identiteit van het slacht offer is nog niet bekend. Vermoedelijk komt hij uit Haarlem of omstrekera, daar men op hem een spoorkaartje (re tour) Haarlem-Amsterdam vond. De politie heeft een 24-jarige schoenmaker uit Amsterdam aangehouden, die ervan wordt verdacht de dodelijke wonden te hebben toegebracht. Vandaag zal het bloed, dat op de jas van de schoenma ker werd aangetroffen door een schei kundige worden vergeleken met het bloed van het slachtoffer. De laatste is ongeveer 1.75 meter lang en vermoede lijk tussen de 20 en 30 jaar oud. Een vriend van de schoenmaker is gisteren door de politie verhoord en weer vrijgelaten. Men heeft uit diens De in dc Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisaties zijn over eengekomen om aan de jongste Rege ringsbeslissing over de verhoging der lonen, in de land- en tuinbouw op de navolgende wijze uitvoering te geven: De rechtens geldende tijdlonen wor den verhoogd met 5 procent. Onder tijdlonen worden daarbij verstaan de bij of krachtens de C.A.O.'s of loonrege lingen vastgestelde uur- of weeklonen, met inbegrip van vaste toeslagen (toe slag eerste knecht of voorman; tce- slag voor diploma's of bijzondere des kundigheid). Voor volwaardige mannelijke vak arbeiders van 23 jaar en ouder be draagt de verhoging tenminste 5 cent per uur, op basis van de normale voor de desbetreffende groep arbeiders gel dende arbeidstijd. Voor arbeiders met weekloon is het weekminimum dus verschillend al naar gelang de duur van doee arbeidstijd. De arbeiders, die m een dienstwo ning wonen, mag de werkgever op de loontoeslag in mindering brengen een bedrag, gelijk aan de huurverhoging, die de desbetreffende arbeider zou moeten betalen, als zijn woning geen dienstwoning was en daarvoor op 31 December 1953 als huur het bedrag gold, dat hem op die datum voor de dienstwoning in mindering wordt ge bracht. De huurverhoging bedraagt in de 5e, 4e, 3e 2e en le gemeenteklasse respectievelijk 29, 26, 23, 20 en 17 °/o. Uit het voorgaande volgt dat de lo nen voor volwaardige mannelijke vak arbeiders van 23 jaar en ouder met in gang van 3 Januari 1954 in de provin cie Noord-Holland als volgt zullen lui den: A. Vaste arbeiders-veeverzorgers: Noord-Holland (excl. Wieringermeer f 63.63 per week, Wieringermeer f 69.30 per week. B. Vaste arbeiders paarde- knechts of zware land-mach. op akkerb. en gemengd bedrijf, resp. f 57.39 en f 63.11 per week. C. Andere vaste ar beiders, resp. f 51.70 en f 55.74 per week. D. Losse arbeiders, resp. f 0.9? en f 1.04V2 per week. Voor de gehele provincie Noord- Holland: A. Vaste arbeiders f52.78 per week. B. Losse arbeiders: 1 November tot en met Maart f 52.78 per week2. April tot e. met October 56.60 per week. Uiteraard dienen genoemde lonen bij de uitbetaling nog te worden ver hoogd met de compensatie-toeslag voor de wachtgeld en werkloosheids verzekering, waarvan het percentage bedraagt voor vaste arbeiders 1.1 en voor losse en losvaste arbeiders 4.4 De toeslag voor de eerste knecht of voorman, de weekendvergoedingen alsmede de diploma-toeslagen word?n met 5 verhoogd. De accoordtarieven alsmede de toe slagen voor bijzondere werkzaamheden ondergaan voorshands geen wijziging. De waarde der aan losse arbeiders te verstrekken vacantiebonnen vanaf 3 Januari 1954 moet worden berekend over het verhoogde uurloon. De lonen van de arbeiders beneden de 23-jarige leeftijd, de vrouwelijke arbeiders alsmede de lonen voor on geschoolde arbeiders worden met 5 °/o verhoogd. De organisaties, alsmede de districts- besturen en sociale commissie van de Stichting voor de Landbouw beschik ken over de uitgewerkte looncijfers, zodat eventuele gewenste nadere in lichtingen aldaar kunnen worden be komen. getuigenis getracht het voorval te re construeren. Getuige en verdachte, die onder de invloed van sterke drank was, bevonden zich circa half drie in df..Kalverstraat. De schoenmaker had blijkbaar een vechtlustige bui. Hij daagde twee voorbijgangers uit, die doorliepen. Daarna kwamen er weer twee mensen langs. Een van hen ver dween toen de schoenmaker de ander aanviel. Diens vriend, getuige, zag plotseling dat de schoenmaker eeni blinkend voorwerp in de hand nam. Toen hij voorts zag, dat de voorbijgan ger bloedend in elkaar zakte, rende hij weg. De schoenmaker heeft daarna nog twee echtparen in de Kalverstraat las tig gevallen en op de Dam een meisje een klap in het gezicht gegeven. Toen werd hij door agenten van de radio auto opgepakt. De recherdhe heeft de schoenmaker gisteren enkele malen verhoord. Deze zegt zich niets meer te herinneren. l^ONINGIN Elizabeth van Groot-Brit- tannië en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag te Rotorua op Nieuw- Zeeland op een grote, plechtige bijeen komst van ruim 10.000 Maoriés tot op perhoofden van de Arawa-stam uitge roepen. De koningin werd vervolgens toege staan als eerste vrouw het woord te voeren op de „Marae" de heilige vergaderplaats van de stam. De konin gin en de hertog ontvingen als tekenen van hun nieuwe waardigheid de „Ko- rowai", een mantel van vlasdraad. De vorstelijke personen droegen verder tij dens de plechtigheid deze mantels. Toen de koningin de renbaan te Ro torua, die als „Marae" dienst deed, na derde, werd zij tweemaal door een Maori-krijger in vol ornaat „uitge daagd". Maori-krijgers voerden krijgs dansen uit en de koningin ontving ge schenken van de Maori-hoofden. f\JA 1945 zijn er mensen in ons land geweest, die zich voorstanders toon den van een Nationale Omroep in de geest van de Engelse B.B.C. Toen men, in afwachting van een officiële en defi nitieve regeling van hogerhand, aan vankelijk besloot tot voortzetten van het oude systeem, waarin de zendtijd tussen een aantal particuliere omroep verenigingen was verdeeld, was het nauwelijks te verwachten, dat de rege ring tezijnertijd nog met een fundamen tele wijziging van het radiobestel zou kunnen komen. Uiteraard gebruikten de omroepverenigingen haar volle aan dacht aan de ledenwerving, opdat zij op het daartoe geëigende ogenblik in een discussie met de autoriteiten het „getal" hunner getrouwen in de schaal van de polemiek zouden kunnen wer pen. Dit was niet alleen haar taak, het was tegenover haar geschiedenis zelfs een plicht. Niemand kan zeggen dat deze arbeid niet met succes is be kroond. Het ledental der grote omroep verenigingen is hoger dan ooit. Het is met deze kwestie gegaan als in de politiek: ook daar heeft men pogingen aangewend de politieke ver schillen in een overkoepelende bewe ging onder te brengen. Niettemin is gebleken, dat de veelheid van inzichten, welke in ons volk leven, niet beter tot haar recht kan komen dan in een partij politiek systeem, dat reeds voor 1940 het openbare leven in ons land be heerste. De dusgenaamde doorbraak mislukte, evenals het schip van de Nationale Omroep op de klippen van de zuilen-gedachte liep. Het ontwerp van wet tot regeling van de Omroep, dat vlak voor de jaarwisse ling de Tweede Kamer bereikte, is daarvan het duidelijkste bewijs. Wie de moeite neemt dit wetsontwerp nauw keurig te lezen en kennis te nemen van de Memorie van Toelichting zal bemer ken, dat de drie ondertekenende minis ters, die van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Verkeer en Waterstaat, en van Financiën, weliswaar hier en daar gepoogd hebben een nieuwe ge dachte naar voren te brengen, maar dat het resultaat niet anders kan wor den genoemd dan een handhaven van het oude stelsel, zij het met nieuwe woorden: „Uitgangspunt van het in het ontwerp neergelegde stelsel is aldus de Memorie van Toelichting het toe vertrouwen van de binnenlandse om roep aan culturele organisaties, die uit de kringen der luisteraars voortkomen. Daarbij is de starheid vermeden van het vooroorlogse stelsel, dat in het ge heel niet dacht aan de mogelijkheid, dat een nieuwe organisatie opkomt of een bestaande wegens gebrek aan be langstelling van de luisteraars ver dwijnt. In het voorgestelde systeem be palen de luisteraars door hun toetreden tot een omroeporganisatie, welke orga nisaties met de uitzendingen zullen worden belast". Wij merkten reeds op, dat dit nieuwe woorden zijn voor een oud begrip. Wij kunnen ons namelijk in het geheel niet voorstellen, dat de huidige radio-luis teraar-lid-abonnee van een omroepver eniging reden heeft iets anders te doen dan tot nu toe. Hij blijft AVRO, VARA, NCRV, KRO natuurlijk trouw. De VPRO krijgt de klap. Deze omroep is de enige, die publiekelijke voorstander van de Nationale Omroep is geweest. Het leden-aantal van de VPRO is nog niet voldoende om „helemaal mee te tellen". Dat deze omroepvereniging prompt op Oudejaarsavond begonnen is met een nieuwe ledenwerving lag in de lijn van de verwachtingen. Zo is de bestaande toestand gehand haafd in het nieuwe ontwerp van wet. Zouden wij daarentegen bezwaren moe ten maken? Het naar de radio luiste rende volk van Nederland schijnt zich redelijk prettig te voelen bij de pro gramma's, die door de luidspreker in de huiskamer komen. Waarom zouden dan de ministers op een hoge „cultu rele" stoel klimmen om „het beter te maken"? Deze taak ligt op de schouders van de omroepverenigingen zelf. Wij kun nen slechts hopen, dat zij van de kansen een goed gebruik nn zullen maken. v WINDSTOTEN van 90 tot 100 km per uur, die na de Fe bruaristorm niet meer zijn voor gekomen, werden gisteren langs de kust gemeten toen een Noord westerstorm met sneeuw- en ha gelbuien voorkwam. De stormdepressie is snel over Scandinavië naar de Oostzee ge trokken en ligt nu over West- Rusland. Boven Scandinavië zijn de barometers achter deze depres sie zeer snel gaan stijgen. Van daag waait er nog een gure noor delijke wind, waarin van de Noordzee uit sneeuw- en hagel buien het land worden binnenge voerd. Langzaam zal de buiïgheid afnemen en neemt ook de wind af. De koude luchtstroom boven ons land heeft een grote dikte. Vooral 's nachts kan tijdens op klaringen ook in onze kustprovin cie enkele graden vorst voorko men. In het Oosten van ons land, waar hier en daar sneeuw ligt is een vorst van meer dan 6 graden mogelijk. Dit koudere weer met lichte vorst kan mogelijk ook enkele dagen aanhouden. Wanneer het hogedrukgebied boven Scan dinavië weet stand te houden, is er een mogelijkheid aanwezig, dat de vorst van langere duur wordt, maar zekerheid hebben wij hier- omtrent nog niet. Verwachting tot morgenavond: VANNACHT LICHTE VORST Vrij veel bewolking met plaat selijk enige sneeuw. Aanvanke lijk matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk nog harde, later overwegend ma tige wind tussen Noord en Oost. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Dinsdag: Zon op 8.48, onder 16.43 Maan op 9.11, onder 17.13

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1