Vervolg stadsnieuws B en W wensen benoeming van stedebouwkundig adviseur Gemeente bereid aan bouw van veiling mede te werken Deze zomer wordt concours in Alkmaar gehouden r Nieuws uit de Langedijk Voorzitter Slot pleit voor een weerstandsfonds ÜEC0VIT0L^W<A>ai J±ssistente Oud voorstel opnieuw ingediend Gevonden voorwerpen Aflopende prijzen op de veemarkt Ruiling van grond met de P.T.T. Noordhollandse zangkoren vergaderden Contacten met andere zangersbonden De heer P. J. Mink kwart eeuw voorzitter SPIERPIJN, SPIT.., Pimy Pam Pom en de graafmachine Vergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond Perspectieven voor kruidenteelt „Elck wat Wils" gaf een vlotte toneeluitvoering DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES MAANDAG 4 JANUARI 1954 2>e stedenbouwkundige dezer gemeente, ir E. H. Fliers, heeft, in verband met zijn benoeming tot hoofdingenieur bq de dienst Stadsuitbreiding en Volkshuis vesting der gemeente Groningen, met ingang van 1 Januari j.l, zyn functie neer gelegd. In zijn plaats zal een stedebouwkundige worden benoemd in de rang van technisch hoofdambtenaar. De Raad heeft op 20 Maart 1952 overeenkomstig het standpunt van de minderheid van het toenmalige college niet tot aanwijzing van een stede bouwkundig adviseur besloten, onder meer omdat het stedebouwkundige werk naar zijn mening in voldoende bevoegde handen was, nu beschikt kon worden over de diensten en bekwaam heden van ir Fliers. Niettemin is het college van B. en W. van oordeel dat, geheel afgezien van de vraag wie er in de plaats van de heer Fliers tot stedebouwkundige lal worden benoemd, daarnevens een stedebouwkundige adviseur nodig blijft, gelet op de grote belangen verbonden aan het stedebouwkundige werk in een stad van de aard en het karakter van Alkmaar. B. en W. hebben daarom opnieuw contact opgenomen met prof. Wieger Bruin, stedebouwkundige te Amster dam, die ook thans nog bereid bleek als stedebouwkundige adviseur voor de gemeente Alkmaar op te treden, zulks tegen uitkering van een bedrag van f 3600 per jaar, vermeerderd met reis kosten, te ramen op f 400 per jaar. Prof. Wieger Bruin zal dan gedurende Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 17 t.m. 30 December 1953 en te bevragen aan het bureau van po litie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur: parapluiehoes; zak doekje; sleutels; tas; armbandje; ball point; regenpijp; alpino; wanten; zak mes; onderdeel bromfiets; schroeven draaier; fitting met lampje; kindersok jes; shawls; haarstrik; armbanden; te kening voorgevel; reserveband met hou der; pakje met inhoud; portemonnaies; vulpotlood; hoge schoenen; koffer inh. sandalen; keukenvallen; hondenriem; dekzeiltje; capuchon; ceintuur; geldsbe dragen; pet; zakdoek; onderdeel weeg schaal; rozenkrans; dasspeld; hand schoenen; actetas met inhoud; vacantie- zegels; fietssleutel; ballpoint; ketting; vulpen; riem; alpino; rozenkrans; hand warmer rijwiel; kindertasje; pakje met inhoud; kinderbril; kindermuts; speld je; damesmantel; halsketting; zegels v. Metaalbew. Bond; rol rubber; zakkam met spiegel in etui; R.K. kerkboekje; rozenkrans; trouwring; handschoen; halsketting; pop; roeispaan; motorcaps; kindertasje; weekkaart N.S.; zakagenda; koplamp rijwiel; pantoffel; bindriet. twee dagen per maand beschikbaar zijn voor het stedebouwkundige werk voor de gemeente Alkmaar. Zij stellen met verwijzing naar de adviezen der betrokken raadscommissies voor, over te gaan tot benoeming van prof. Bruin en hiervoor voor het jaar 1954 een be drag van f 4000 uit te trekken. Opgaven van het aangevoerde vee op 4 Januari 1954: 4 paarden 500700, 75 vette koeien 6001250, 60 nuchtere kal veren 3575 en 10 vette schapen 85130 per stuk; 350 varkens: zware varkens en vleesvarkens f 1,86—f 1,84 (aflopende markt), lichte varkens f 1.70f 1,84 per kg. Er was een geringe aanvoer van koeien Prima dieren waren er hoegenaamd niet. Aangezien er van slagerszijde veel ani mo was kon de handel, ondanks de hoge prijzen, dan ook slechts matig genoemd worden. Er waren even meer nuchtere kalveren dan men de laatste tijd gewend is te zien. Bij hoge prijzen zijn de dieren stug verhandeld. Het kwantum aangevoerde varkens was voor de vraag ruim voldoende. Men trof overwegend vleesvarkens aan. Lichte var kens waren er practisch niet. Het handelsverloop is over het alge meen kalm geweest met aflopende prijzen. De plannen voor de bouw van een nieuwe veiling aan de Helderseweg nade ren langzamerhand hun uitvoering, nu B. en W. de raad hebben verzocht aan deze bouw zijn medewerking te verlenen. De coöperatieve vejjingvereniging had de gemeente verzocht de rente en aflossing te garanderen voor een door haar te sluiten geldlening of een geldlening te verstrekken van ten hoogste ƒ550.000,B. en W. zijn bereid aan dit verzoek te voldoen en dat betekent dus, dat, als de raad zijn goedkeuring geeft, de financiering van de bouw geen verdere moeilijkheden voor de coöperatie zal opleveren, Voor de bouw is het nodig, dat de vereniging behalve over een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak ook be schikt over twee percelen grond, die het eigendom zijn van de PTT en de Rijkswaterstaat. Onderhandelingen met de PTT hebben tot resultaat gehad, dat deze instantie bereid is het bedoelde perceel met de daarop staande woning in eigendom over te dragen aan de ge meente in ruil voor een stuk grond op het industrieterrein Noord, onder voor waarde, dat de op het terrein aan het Afgesneden "anaalvak staande twee loodsen met aanwezige bestrating door de gemeente worden verwijderd en weer opgebouwd en herlegd op het in dustrieterrein. Deze kosten worden ge raamd op f 14.000, welk bedrag voor rekening zal komen van de coöpera tieve veilingvereniging. Daardoor wordt het bovengenoemde bedrag van f 550.000 verhoogd tot f 564.000. De on derhandelingen met de Rijkswaterstaat zijn nog niet afgesloten, doch wanneer ook zij een gunstig resultaat hebben zullen B. en W. een voorstel doen tot aankoop en het in erfpacht geven van het thans door de coöperatie van de gemeente gehuurde terrein en het ge deelte van het Afgesneden Kanaalvak, dat na demping voor de bouw van het nieuwe veilinggebouw nodig zal zijn. Hierbij zijn inbegrepen de terreinen, die de gemeente van de PTT en de Rijkswaterstaat moet aankopen De lening ad f 564.000, die de ge- (Vaa onze speciale verslaggever) J/V zijn openingsrede van de Zondagmiddag in Paviljoen Kinheim te Alkmaar gehouden algemene vergadering van de Bond van Zang koren in Noord-Holland heeft de voorzitter, de heer P. J. Mink uit Warmenhuizen allereerst een terugblik geworpen op het afgelopen jaar. Hij constateerde daarbij, dat het aantal van de bij de Bond aangesloten verenigingen reden geeft tot tevredenheid en dat het in Medemblik gehouden concours naar wens was verlopen. Twintig jaar geleden was het ledental, waaronder zich diverse grote verenigingen bevonden, inderdaad aanzienlijker doch de oprichting van een R.K. Bond veroorzaakte een teruggang. Ook verenigingen, die in aanzien stegen, vonden daarin aanleiding de Bond te verlaten, hetgeen niet aan de leden doch aan de directeur heeft gelegen. Misschien is er een mogelijkheid de concoursen aantrekkelijker le maken. De zang zit momenteel ivat in de put, de heren houden zich te veel afzijdig en de dames kunnen niet alles goed maken. Er is een dringende be hoefte aan dirigenten. Spreker hoopte, dat jonge bekwame dirigenten zich meer gaan ontwikkelen. Nu de regering zich ook met de zang kunst gaat bemoeien en subsidie wil verlenen, wordt de toestand wat gun stiger. Wanneer ook de Bond de mid delen zou verkrijgen voor de opleiding van dirigenten en de verbetering van de concoursen, gaat het er beter uit zien. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer K. Burger Andiiknoteer den wij, dat voor het op 21 Juni jl. ge houden concours 450 verenigingen wa ren aangeschreven, doch slechts 14 daarvan namen deel. Niettemin ^slaag de het zangersfeest voortreffelijk en kwam „Andijks Gemengd Koor" defi nitief in het bezit van de wisselbekw. Vervolgens werd de begroting voor 1954 ongewijzigd vastgesteld. ]~)E heer F. Appel (Hoogkarspelme moreerde, dat de heer Mink 25 jaar onafgebroken het voorzitterschap heeft vervuld op een zakelijke, rustige, be trouwbare en vakkundige wijze. In zijn kwaliteit van vice-voorzitter bracht hij de jubilaris hiervoor hartelijk dank en bood hem namens de Bond een fraai bloemstuk aan, waarbij hij de wens uitsprak, dat de het Mink, die reeds eerder de wens had te kennen gegeven plaats te willen maken voor een jongere, nog lang de Bond zou blijven leiden. De voorzitter dankte voor de hem gebrachte hulde en riep de oprichtings vergadering in herinnering, die in Ja nuari 1929 gehouden werd in het se dertdien verdwenen café ,,De Locomo tief" aan de Stationsweg te Alkmaar, ïn de vergaderingen heeft steeds êen aangename toon geklonken. meente Alkmaar eventueel zal ver strekken zal gelden voor de tijd van 20 jaar tegen een minimum percentage van drie driekwart procent. Het is verheugend, dat door deze medewerking aan de chaos, die bij de veiling aan de Helderseweg huist, een einde zal worden gemaakt. Niet alleen kon de exploitatie van de coöperatieve veiling niet tot volledige ontplooiing komen, maar bovendien veroorzaakten de aan- en afvoer van de producten een schier hopeloze situatie voor het door gaande verkeer van en uit de richting Den Helder. De entree van de stad zal door de bouw van een nieuwe veiling ongetwijfeld belangrijk worden ver beterd. t Loert overal. De weid adig© warm te van de pijnstillende Thermogèn© verdrijft de snerpend© pijn. (Advertentie, Ing. Med.) In de vacatures ontstaan door het aftreden en zich niet meer herkiesbaar stellen van de heren F. Appel en K. Burger werden benoemd de heren J. Boeijer te Andijk en A. Krabman te Nieuwe Niedorp. Het speet de voorzitter afscheid te moeten nemen van de heer F. Appel, die 3 jaar deel van het hoofdbestuur heeft uitgemaakt, doch door drukke ambtsbezigheden niet langer zitting kon blijven nemen. Met de heer K. Burger, die op me disch advies zijn zetel beschikbaar stelde, had spreker een kwart eeuw lang op de meest aangename wijze samengewerkt en was een hechte per soonlijke vriendschap ontstaan. Als nieuw lid van de commissie tot nazien van de rekening over 1954 werd aangewezen „Nieuw Leven" te Hem, met als plaatsvervanger de vereniging „Hoogkarspel". Als plaats, waar de volgende alge mene vergadering zal plaatsvinden, werd wederom Alkmaar aangewezen, WET concours 1954 zal nog nader moe ten gorden uitgewerkt, daar geen van de vertegenwoordigendevereni gingen machtiging bezit dit te organi seren. Alkmaar schijnt in 1954 wel te willen meedoen aan de culturele te- weging van de laatste jaren. De voorzitter wilde proberen zich met een Koor of het gemeentebestuur in verbinding te stellen, want Alk maar beschikt over een goede zaal en heeft in de Muziektuin een uitsteken de outillage. Besloten werd dat het concours te Alkmaar zal worden gehouden. Op voorstel van Zanglust (Medem blik) wer£ vervolgens besloten om contact te zoeken met een andere provinciale zangersbond, ten einde tot samenwerking en indien mogelijk tot samensmelting te komen. Hierbij wordt gedacht aan een Zuidhollandse of Friese organisatie. Het voorstel van „Thalia" (Hoog karspel), „Zanglust" (Hauwert) en „Zang en Vriendschap" (Venhuizen) om de verplichte op een concours uit te voeren nummers minstens 3 a 4 maanden te voren bekend te maken, ondervond eveneens algehele instem ming. De door het hoofdbestuur voorge stelde aansluiting bij de Federatie van Zangersbonden in Nederland kon de instemming der vergadering verwer ven. Tot leden van de jury 1954 werden uit de groslijst gekozen de heren Corn. Jonker, Nico Hoogerwerf en Gerard H. Boedijn. Bij de rondvraag stelde Medemblik voor, de heer K. Burger, de afgetreden secretaris, tot erelid te benoemen, welk voorstel een daverend applaus verwierf en door het hoofdbestuur werd overgenomen. Er ontspon zich nog een interessante discussie tussen de heer Regoor (Nieu we Niedorp) en de heer Jac. Bonset, welke laatste het kunnen lezen van muziek door zangers in het geheel niet noodzakelijk achtte, omdat velen na het voorspelen van de muziek, deze reeds in het hoofd hebben. Na nog enige opmerkingen te heb ben beantwoord, deelde de voorzitter mede, dat hij in 1954 nog in functie zal blijven, doch daarna de tijd ge komen acht zijn plaats voor een jon gere kracht in te ruimen, waarna de vergadering met woorden van dank werd gesloten. 5. Pim, Pam en Pom hadden even naar de twee gevangenen staan kijken, maar waren toen weer verder gegaan. Ze besloten te gaan vliegeren, de wind was er net goed voor en ze wilden deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, want ze hadden juist een nieuwe staart gemaakt, die nog geprobeerd moest worden. Gelukkig stond de vlie ger al gauw in de lucht; alleen als er een rukwind kwam, duikelde hij om en om, maar Pim, Pam en Pom slaag den er toch in om hem in de lucht te houden. „Als-ie hoger stijgt, houdt dat malle gedraai wel op", voorspelde Pim, hoewel zijn broertjes er voor waren de vlieger eerst van een zwaardere staart te voorzien. Ze deden het echter niet en dat had allerlei gevolgen, zoals jul lie later zult zien. Maar laten we niet op ons verhaal vooruitlopende vlieger kwam op zeker ogenblik weer eens naar beneden geduikeld, juist bo ven de tuin van professor Splitser. Als Pim het ding niet met een ruk weer omhoog gekregen had, zou de vlieger zeker bo\ en op de professor gevallen zijn. Deze zat in zijn tuin zwaar te piekeren. „Ik voel, dat er iets boven mij.i hoofd hangt", mompelde hij. „Maar ik kan er niet achter komen, wat het is...." BROEK OP LANGENDIJK. In de Zaterdagmiddag in café J. de Boer gehouden jaarvergadering van de af deling Broek op Langendijk van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft de voorzitter, de heer Jac. Slot, een overzicht gegeven van de gebeurte nissen tijdens het afgelopen jaar. In het organisatieleven zijn geen schokken de gebeurtenissen voorgevallen. Toch is hetgeen de vereniging beoogt be langrijk, reden waarom spreker de doelstellingen voorlas, zoals deze in de statuten zijn opgenomen. Vooral het geven van land- en tuinbouwonder- wijs neemt de laatste jaren een plaats van betekenis in. Wat dit laatste be treft, oefende spreker critiek uit op de Rijkstuinbouwconsulent, die niet altijd de noodzakelijke medewerking verleent.. De diverse teelten memore rende zei spreker, dat men God dank baar kon zijn voor de goede oogst. De financiële opbrengst van aardappelen en bloembollen was goed te noemen, maar met de afzet van kool en andere winterproducten doen zich grote moei lijkheden voor. Ten opzichte van de sociale voorzieningen zei spreker wel eens de indruk te hebben dat sommige groepen bevoordeeld worden. Voor de tuinbouw is het niet zo ge makkelijk, daar in tegenstelling met de landbouw geen zekerheid gegeven wordt van de prijzen. Bij de tuinbouw, welke op export is aangewezen, is de positie daarom zo moeilijk. Gezien de belangrijke plaats welke de tuinbouw bij de voedselvoorziening inneemt, be pleitte spreker dat de overheid econo mische hulp zou bieden in die om standigheden, buiten schuld van het bedrijfsleven zelf. De heer Slot noemde daarbij het stichten van een weerstandsfonds, zo als ook door de standsorganisaties via de Stichting van de Landbouw aan de minister ter kennis is gebracht. Voor gesteld is jaarlijks een som te storten in een fonds voor hulpverlening. Een ingestelde commissie zal de minis'er van advies dienen. In samenwerking met het L.E.I. wordt een onderzoek in gesteld naar de financieel-economische aspecten. Spreker noemde het teleur stellend, dat genoemde commissie nog maar weinig van zich heeft laten ho ren. De voorzitter las in verband met deze materie nog een verslag voor van de Tweede Kamerzitting, waarbij de minister verklaarde, alleen dan steun te verlenen bij een ineenstorting van de markt. Spreker drong aan op een spoedige oplossing. Met de opwekking om met Gods hulp moedig voort te gaan in de bedrijven, verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. de Groot, vernamen wij, dat de afdeling 117 leden telt. Het lid de heer G. Glas is de afdeling door de dood ontvallen. De besprekingen over de C.A.O. in de tuinbouw zijn op een dood spoor gekomen. De leden werd aangeraden om vooral een schrifte lijke arbeidsovereenkomst met de werknemers aan te gaan. De tuin bouwschool mag zich in een bloeiend bestaan verheugen ook door de opge richte proefschool. De financiële verhouding met de gemeente werd nader uiteengezet. Voor huur, rente, aflossing en onder houd moet jaarlijks f 3388.betaald worden. Bij deze financiering zal het 50 jaar duren eer men zelf eigenaar van de school zal zijn. Wat de pro ductiekosten betreft werd nog opge merkt, dat deze door de verspreide ligging van akkers in het Geestmer- ambacht aan de hoge kant zijn. De heer W. Balder vroeg inlichtin gen over de financiële verhouding met de gemeente. Geantwoord werd, dat een onderhoud met B. en W. heeft plaats gevonden en dat door dit col lege toezegging gedaan is voor finan ciële hulp. Voorgesteld is om de school, die van de gemeente is, over te nemen tegen boekwaarde. Een en ander wil men eerst nog even aanzien. De rekening van de penningmeester, de heer Jelle de Jong, gaf een batig saldo van f 705,70. Naar aanleiding van de C.A.O. deel de de secretaris mede, dat de lonen per 23 November volgens uitspraak van de Rijksbemiddelaars met f 1.50 per week verhoogd zijn. De lonen, die per 3 Januari met 5 pet. verhoogd WONDEN GENEZEN SNELLER MET (Advertentie, Ing. Med.) werden, zijn voor arbeiders van 23 jaar en ouder f 52,78 per week. Dit loon geldt ook voor losse arbeiders in de periode November t/m Januari en Fe bruari t/m Maart. Op verzoek van da commissie van beheer der Chr. Huis houdschool werd voor dit jaar f 100.— subsidie toegekend. Bij het punt jaarvergadering Holland Brabant, die op 14 Januari te Delft wordt gehouden, werd de heer Jac. Slot candidaat gesteld in de vacature J. Wagenaar als hoofdbestuurslid van de landelijke C.B.T.B. Voor de afdeling HollandBrabant werden candidaat gesteld de heren K. de Geus, Dirks- horn en J. Heeringa uit Noordschar- woude. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature J. Blom (niet herkiesbaar) de heer M. Oye- vaar als nieuw bestuurslid gekozen werd. De voorzitter Jac. Slot werd herkozen als lid van het kringbestuur. Het hoofd van de tuinbouwschool, de heer Snoek, gaf daarna een over zicht van de gang van zaken aan de tuinbouwschool. Op 31 December jL telde de school 103 leerlingen, waar van 49 uit deze gemeente. Voor de proefschool heeft men enkele voorzie ningen moeten treffen, daar voor de lessen vakvaardigheid een assistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst geweigerd is om aan de school dit onderwijs te geven. Met de teelt van diverse cultures op de proeftuin bij de school worden goede resuluta- ten bereikt. Voorts deelde de heer Snoek enkel» bijzonderheden mede over de proeven, welke door hem genomen zijn met de kruidenteelt. Na 1947 zijn hiermede be langrijke vorderingen bereikt, met kans op uitbreiding en goede export mogelijkheden. De voorzitter opperde het idee om met de vereniging „Groentecultuur" een paar akkers van dit product te te len - een serieuze poging - om moge lijk spreiding van teelt toe te passen in deze streek. Het besluit werd geno men om een speciale bijeenkomst te beleggen o.l.v. de heer Snoek, waar deze belangrijke zaak nader uiteen gezet zal worden, zo mogelijk toege licht met een film. De voorzitter uitte zijn erkentelijk heid aan het adres van de heer Snoek en zijn personeel voor hun goede1 lei ding bij het onderwijs aan de tuin bouwschool. Bij de rondvraag drong de heer M. Oyevaar aan om waakzaam te zijn en zo nodig te protesteren, tegen maat regelen, die bepaalde instanties beogen met de uitvoering van de wet tegen aardappelmoeiheid. De voorzitter antwoordde, dat er in 1954 geen veranderingen zijn te verwachten.. Wel worden er op korte termijn vergaderingen gehouden over de toekomstige maatregelen. Ook de Stichting van de Landbouw Is in deze actief. De heer Ootjers vroeg nog Inlichtin gen over de geruchten, die er zijn om de fabrikanten teeltvergunning te geven, voor de teelt van witte kool. De voorzitter gaf daarop een uiteen zetting van het- zuurkoolconflict, zo als wij dit reeds eerder belichtten'. Spr. zei. dat de meerderheid «an het Bedrijfsschap zich had uitgesproken voor het geven van teeltvergunning aan de fabrikanten. De minister moet hier tenslotte uit spraak doen. Spr. verklaarde dat de georganiseerde tuinbouw tegen het verlenen van teeltvergunning aan de fabrikanten is. De heer W. Balder dacht, dat het uiteindelijk streven was, de minimum prijsregeling om hals te brengen. De voorzitter hoopte, dat dit con flict geen nadelige gevolge zou hebben vor de tuinbouw. Er voerden nog enkele leden over deze onverkwikkelijke kwestie die de tuin bouw wel nauwlettend volgt, het woord, zonder dat er nieuwe gezichts punten naar voren kwamen. NOORD-SCHARWOUDE. Voor de uitvoering van de R.K. toneelvereni ging „Elck wat Wils", regie de heer S. Koopman, met het komische toneel spel „Drie is te veel", dat Zondagavond in hotel „De Burg" werd opgevoerd, bestond een vrij goede belangstelling. „Elck wat wils" heeft van het aardige gegeven, waarvan het slot een happy ending was, een vlotte opvoering ge geven. De bezoekers kunnen op een mooie toneelavond terugzien. Tot slot was er een gezellig bal. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Jan. 1800 kg uien 7,80—8; 7100 kg rode kool A 710,10 en B 6,10; 3000 kg groene kool A 12,90—14,70; 3700 kg gele kool A 6,50—7,10; 2000 kg peen C 6,50; 350 kg witlof IB 46; 400 kg bieten A 6,70. Doorgedraaid: 3300 kg witte kool. 27) „Ik ben ook blij dat je niet verkouden gaat worden, Janice. Nou. dan neem ik maar afscheid", haar aardige ge zichtje bloosde nog steeds. „Ik moet op' schieten. Ik ga vanavond met mijn vriend uit en hij wordt razend als ik hem laat wachten". „Hij is zeker dol op je?" Het zou fijn zijn, dacht Janice, om een afspraak te hebben met iemand met wie je daartoe het recht had. Het zou leuk zijn, om dat aan iemand anders te kunnen ver tellen op diezelfde trotse, verheugde toon van Betty-Jane. „Dat is hij ook." Betty-Jane lachte, „Hij is stapelgek op me, geloof ik. Hij dringt er maar steeds op aan dat we zullen trouwen. Maar ik zeg tegen hem, dat we ons verstand moeten ge bruiken. Ik zeg tegen hem, dat we eerst geld op de Bank moeten hebben. En ik wil ook eerst minstens een jaar werken". „Dat is verstandig, vind ik", oor deelde Janice. Waarom maakte deze confidentie van Betty-Jany haar nu weer zo veel ongelukkiger? Was ze jaloers? Of wist ze dat het niet ver standig was om nog langer met Eric door te gaan? „Dat zeg ik ook tegen Bill". Betty- Jane bekeek haar lippenstift nog eens, glimlachte tegen haar spiegelbeeld en sloot haar tasje met een klik. „Maar dezer dagen heb ik me een beetje laten vermurven", bekende ze. „Ik heb hem gezegd, dat we misschien in Juni de fatale stap al zouden kun- DOOR I nen wagen, als hij het tenminste goed vindt, dat ik nog wat doorga met mijn werk en hij zelf genoeg kan over sparen. Ik vind Juni een heerlijke maand om te trouwen, jij niet?" „Ja, heerlijk", gaf Janice toe. Maar het viel haar moeilijk de haar eigen warme klank in haar stem te leggen. Ze was jaloers op Betty-Jane. Een bruiloft in Juni of wanneer dan ook, mits met Eric! Met Eric, die al met een ander was getrouwd. Janice zei dat niet dikwijls, zelfs niet tegen zichzelf. Het was iets dat ze niet graag onder woorden bracht. Maar ze wist dat ze het nu moest zeggen en.... moest blijven zeggen. „Ik vind dat jouw Bill gelijk heeft", zei ze hardop. „Wacht niet te lang, Betty-Jane. En blijf niet langei door werken, nadat je getrouwd boni. dan strikt noodzakelijk is". Ze had in een opwelling gesproken. Maar ze mocht de kleine assistente graag. Ze zou haar met graag ongelukkig zien, zo onge lukkig als Janice nu zelf was. „Dank je wel, Janice!" Betty-Jane scheen blij verrast door de hartelijk heid van het andere meisje, „je zult wel gelijk hebben. Alleen is het, ge loof ik, nog niet zo verkeerd om je vriend wat in onzekerheid te laten", lachte ze nu vrolijk en vertrouwelijk. „Ik zou het leuk vinden als je Bill eens leerde kennen. Hij is natuurlijk niet zo knap als die aardige vriend van jou, die hier laatst was, je weet wel, degene die er uitziet als een mengsel van Cary Grant en Van Johnson, maar Bill is solide en als meisje weet je precies waar je met hem aan toe bent. Ik zal niet beweren dat ik even dol ben op hem als hij op mij, maar mijn tante Mame (dat is de tante bij wie ik inwoon, zie je), zegt dat dat eigenlijk beter is. Ze zegt dat gewoonlijk in het huwelijk de ene partij meer geeft dan de andere. En ze zegt dat het gemak kelijker is wanneer dat de vrouw is dan de man. Dat is, wat je noemt, gezond verstand". Daarop nam ze voor de tweede keer afscheid met een kreetje van teleur stelling, waarmee ze demonstreerde dat ze niet van plan was geweest om zoveel te vertellen of zo lang te treu zelen en ging haastig weg. Janice stond naar zichzelf te kijken voor dezelfde spiegel als waarin Betty- Jane's verlangend gezichtje was weer kaatst. Ze dacht: „Dus dat is het. Dat is de reden waarom moeder en Albie en juffrouw Willows al die dingen hebben gezegd de laatste tijd en op die onderzoekende manier naar me hebben gekeken". Men las in haar gezicht dat ze onge lukkig was. Geluk had haar niet ver anderd althans niet in haar eigen ogen maar Janice kon het tegenover gestelde zo duidelijk waarnemen, alsof het er met een penseel op was geschil derd. Ze had donkere schaduwen otider haar ogen en die grijze ogen keken niet langer onbevangen. Haar mondhoeken hadden de neiging cmlaae te wijzen, zodat het haar moeite kostte te glim lachen. Haar huid scheen haar glans te hebben verloren. Zo kon het niet lan ger, vond Janice. Ze kon niet langer leven met die diepe ellende binnen in zich. Dan prefereerde ze de volslagen leegte. Het einde zou beter zijn dan deze twijfel en verwarring. Daartegen kan je met open vizier strijden en ie eT op den duur bij neerleggen. Maar zo voortgaan als Eric en zij nu deden, neen, dat kon en dat wilde ze niet. „Dat is verstandige taal, meisje", sprak ze tot zichzelf, terwijl ze zich van de spiegel afwendde. Ze wist dat het wijs was om je vriend wat in onzekerheid te laten. Ze wist ook dat het niet zo veel pijn deed als je niet zó liefhad. Janice zuchtte. Betty-Jane had haar het gevoel gegeven, stok-oud te zijn. Wel zo oud als Betty-Jane's Tante Mame. Je werd oud als je niet langer vol vertrouwen en onbevreesd en vro lijk was. Want dat waren de dingen, waaruit de jeugd was opgebouwd. Janice besloot haar gezond verstand diezelfde avond nog te laten spreken, maar het toeval wilde dat dat niet lukte. Eric kon zich niet aan zijn afspraak onttrekken; hij stelde Janice voor haar op te bellfen als hij kans zag bijtijds te verdwijnen, om elkaar dan misschien nog een uurtje ergens te ontmoeten. Maar Janice vond het beter om dat maar niet te proberen. En zo was het wel zo goed, want toen ze het grote ge bouw verliet, stond Ben Archer bij de uitgang op haar te wachten. Ze was blij Ben te zien. Het feit van hem te zien en bij hem te zijn, zou misschien de twijfel die in haar knaagde, wat, stillen. Ben was het symbool van alles wat onge compliceerd en eenvoudig was. Hij be hoorde tot het verleden, niet tot het heden of de toekomst. En hij bracht goed nieuws, of had ten minste hoop dat het goed nieuws zou worden. Hij was niet naar de wachtka mer boven gegaan omdat hij vreesde dat mevrouw Mc Rae er misschien nog zou zijn. Hij wilde die arme vrouw niet verblijden met een dode mus. Maar hij geloofde dat de verblijfplaats van haar man en dochtertje eindelijk was ontdekt „Dank zij Ed", voegde Ben er be scheiden aan toe. „O, dat is heerlijk!" Janice vond het zo heerlijk dat haar eigen moeilijk heden een ogenblik op de achtergrond geraakten. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6