De kermis zal dit jaar slechts vijf dagen duren B. en W. willen einde aan pracfijken in woonhotel Stedebouwkundig adviseur van stedebouwkundige komt er eoafcieding Weth. Venneker: „Broeinest van ongerechtigheid Teveel hooi? Dertig gulden premie voor de ombouw electr. apparaten rv Gunstig geluid Nieuwe veiling Turnlust-dames vormden erehaag Andere opstelling Bouwverordening niet toegepast Maar er waren vele woorden voor nodig Een ommezwaai na comité-vergadering Meer premie Hoge bomen Breedstraat in 1954 nog onder handen De ombouw JflHfflïi- Kleding naar maat EXTRA VOORDELIG!' VRIJDAG 8 JANUARI 1954 de bomen te snoeien zou men ook een stopbord kunnen plaatsen, waar door het verkeer gedwongen wordt stil te houden alvorens een gevaarlijk kruispunt over te steken. De voorzit- ter constateerde, dat enig vertrouwen j van de raad in het college van B. en 1 W. niet misplaatst zou zijn. Immers de verkeersagent beslist niet, maar het college. Eerst wanneer de betrok- i kene het schrijven van B. en W. ne geert is hij strafbaar. De heer Van der Borden merkte naar aanleiding hiervan op, dat dit juist het grote gevaar is. Hij kon zich niet voorstel len, dat de burgemeester zich van elk boompje en struikje op de hoogte ging stellen. B. en W. gaan dus af op hun adviseurs en wat dit betekent had hij ai meermalen ondervonden ten aan zien van de bepalingen van de bouw verordening. „Ik heb wel vertrouwen in U", verklaarde spreker. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat ik dat ook moet hebben in Uw adviseurs". Dezelfde spreker zou er meer voor voelen als de bepaling betreffende de hoogte van de beplantingen werd op genomen in de bouwverordening en dat daarbij tevens aandacht werd be steed aan het hoog opschietende ge was in belendende tuinen. Tussen de bouwverordening en de politieverorde ning zag de burgemeester geen prin cipieel verschil. Het zijn beide straf verordeningen, aldus spr. Met de stemmen van de heren Berkhouwer en Van der Borden tegen werd het voorstel vervolgens aangenomen. Na een uitvoerige uiteenzetting van de burgemeester werd een wij ziging van de bouwverordening bteref- fende het verbod tot toepassing van houten buitenwanden voor woningen vastgesteld. Nadrukkelijk werd be paald dat B. en W. ontheffing kunnen verlenen van het verbod tot het bou wen van houten huizen, mits aan de in het bewuste artikel vervatte voor waarden is voldaan. T.a.v. het adres van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en van het be stuur der BNA om ook particuliere architecten van gemeentewege van op drachten te voorzien merkte de heer Couwenhoven PvdAop, dat de vrees voor verstarring van architec tuur bij de woningbouw wanneer deze steeds door dezelfde architecten ge schiedt, ook van toepassing kan zijn op de bouw- van openbare instellingen, zoals scholen, waarvan de architectuur meestal door de bevoegde krachten van de gemeente wordt bepaald. Bij het voorstel de ontruimingster mijn van een aantal onbewoonbaar- verklaarde woningen te verlengen zei de heer Knuistingh Neven (CPN), dat de toestand in sommige woningen vrijwel hopeloos is. Hij noemde met name de percelen in de Kitsteeg en beloofde bij de behande ling van de begroting nader op dit punt te zullen terugkomen. DE HEER v. d. BORDEN (Prot. Chr.) .geen vertrouwen in adviseurs yOOR de bewoners van de Breed- straat viel er in de raadsvergade ring een gunstig geluid te beluisteren. De straat zal niet in 1955 worden op geknapt, maar nog dit jaar, zo waren B. en W. later overeengekomen. Op het verzoek van de heer Van der Borden de straat een ander karak ter te geven door er trottoirs aan te leggen antwoordde wethouder Hoy- tink, dat dit nog nader' zal worden bezien. Tegen het verlenen van een crediet van f 16.000 voor het bij wijze van proef herstellen van drie van de 47 woningwetwoningen aan de Land- dwarsstraten, die in 1919 zijn gebouwd met ondeugdelijke metselspecie, be stond geen bezwaar, maar wel leverde de heer Huisman (Prot. Chr.) ern stige critiek op het feit, dat de ver eniging voor volkshuisvesting „Alk maar" tot de werkzaamheden was overgegaan nog voordat de raad het besluit had genomen en zelfs nog voor dat dit punt in de commissie van bijstand was behandeld. Hij noemde deze handelwijze zeer on elegant. Uit de antwoorden bleek, dat de vereniging voor een voldongen feit was geplaatst omdat vóór 7 December op last van de directie Wederopbouw tot de uitvoering van het werk moest zijn overgegaan. Op de vraag van de heer Vleugel (KVP) wie de kosten zal moeten beta len als blijkt, dat het herstel van de drie woningen het bedrag van f 16.000 zal overschrijden, antwoordde wethou der H o y t i n k, dat dan vermoedelijk een aanvullend crediet zal worden ge vraagd. Hij meende echter te kunnen aannemen, dat het werk voor de prijs van f 16.000 zou kunnen worden uitge voerd. gESLOTEN werd medewerking te verlenen aan de bouw van een nieu we veiling aan de Helderseweg en met het reeds eerder genomen besluit tot demping van het Afgesneden Kanaal vak spoed te betrachten. Op een des betreffende vraag antwoordde de voor zitter, dat in het canon voor de uit gifte van het terrein in erfpacht de kosten van de demping en de aankoop van de omliggende terreinen verwerkt zullen worden. Op de vraag van de heer C o e r t s of de winst van de veiling de tamelijk hoge aflossing in de eerste jaren mo gelijk zal maken, moest de voorzit ter het antwoord schuldig blijven. Wij Mejuffrouw C. F. Jansen, een charmante Turnlust-enthousiaste, trad gisteren in het huwelijk met de heer G. J. Tuinder. Door een groepje van de gymnastiekver eniging werd het paar voor het stadhuis hartelijk uitgeleide ge daan. moeten daarop vertrouwen, zei hij. Verder waarschuwde spreker er tegen, dat men al te hoge verwachtingen gaat koesteren voor het gebruik van het gebouw voor andere doeleinden. Het is nu eenmaal onmogelijk om met de bouw van deze veilinghal grote uit gaven te spenderen voor een verant woorde accoustiek. Voorts werd besloten tot verbetering van de verwarming in de Lindenschool, tot goedkeuring van de rekening van de Armenraad en tot het verhogen van de tarieven van het Centraal Zieken huis. Aan de agenda werd toegevoegd het voorstel tot het aangaan van een geld lening van twee millioen gulden ter consolidering van de vlottende schuld. Aan het begin van de vergadering werd de heer D. J. Woldendorp (KVP) als raadslid geïnstalleerd in de vacature Van Slingerland. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit de heer Wol dendorp, na de korte onderbreking van enkele maanden, weer in de raad terug te zien. „Uw staat van dienst", aldus spreker, „toont overduidelijk aan hoe U de belangen van de gemeente steeds heeft behartigd". In de vacature-G. van Slingerland als lid van de commissies van het grondbedrijf, de reiniging en het marktwezen werd de heer Woldendorp benoemd. Tot tijdelijk lerares Nederlands aan de Handelsschool werd benoemd mej. J, M. M. Aleva te Amsterdam. De gemeenteraadsleden hebben gisteren enige tijd naar hun zetel moeten zoeken, want de anders zo gesloten kring was opeens in ver schillende stukken en stukjes uit een gespat. Deze veranderingen in de opstelling van het 27-tal wa ren een gevolg van het loffelijke streven van de burgemeester om de raadsleden meer in het gehoor van de pers te brengen en al mag dan de vorige opstelling voor het gezicht mooier zijn geweest, in de praktijk is gebleken, dat de om zetting haar doel heeft bereikt. De pers heeft de besprekingen duide lijker kunnen volgen en daar ging het in dit geval toch om. Door de nieuwe maatregel werd de PvdA- fractie gesplitst. Zij kwam met de Protestants Christelijke fractie, de WD en de CPN broederlijk op één rij te zitten NAAR AANLEIDING van het artikel, dat ons blad Zaterdag jl. pu bliceerde over de toestanden, die zich in een zogenaamd woonhotel aan de grens van de gemeente voordoen, heeft mevr. M. R. G. S 1 o o f- Doornbos (PvdA) in de gisteren gehouden raadsvergadering ge vraagd of B. en W. bereid waren van gemeentewege een onderzoek in te stellen en eventueel onmiddellijk maatregelen te treflen, waardoor aan de gewraakte, zeer ongewenste practijken een einde kan worden gemaakt. Het bleek, dat de vragenstelster zich persoonlijk op de hoogte had gesteld in het etablissement. Dit onderzoek had haar tot de vraag gebracht hoe het mogelijk was, dat er in de twintigste eeuw dergelijke toestanden nog kunnen bestaan. Zij noemde het woonhotel een stad als Alkmaar onwaardig en achtte de bouwvallige kamertjes en de gebrek kige outillage niet bepaald bevorderlijk voor de volksgezondheid. Ver der wees mevrouw Sloof op het grote gevaar van brand, dat in dit hotel aanwezig is. Zij vroeg zich af wat er bij huren van f 15—f 18 per week overblijft voor het levensonderhoud van een normaal arbeidersgezin. Uit het antwoord van wethouder Venneker werd duidelijk, dat het college van de toestand in het bewuste woonhotel zeer goed op de hoogte was. v Wethouder Venneker zei, dat hij op gijn eerste spreekuur als wethouder van sociale zaken reeds met dit vraag stuk was geconfronteerd. Hij noemde de toestand ronduit ellendig, omdat de huren de draagkracht van de meeste bewoners te boven gaan, zodat zij zich om ondersteuning aanmelden bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Het college beraamt plannen om aan deze situatie een einde te maken en heeft de com missaris van politie, de commandant van de brandweer en de directeur van openbare werken een onderzoek doen instellen, waarover een uitvoerig rap port is verschenen. Op het ogenblik wordt nagegaan hoe de exploitatie kan worden gestaakt. Spreker merkte op, dat men het college van B. en W. noch het Huisvestingsbureau van de nood van de „hotelbewoners" een verwijt mag maken. Niemand verblijft er met toestemming van het Huisvestings bureau. Alle gezinnen hebben er ille gaal hun intrek genomen. Ook het brandgevaar is het college bekend en het zal dit als een van de mogelijk heden zien om de ongewenste prac tijken van de exploitant te staken. De heer Van der Borden (Prot.- Chr.) protesteerde tegen deze opvat tingen. Hij herinnerde eraan, dat de De vraag of het nodig is een stedebouwkundig adviseur in de persoon van professor Wieger Bruin te benoemen als supervisor op een in de rang van technisch hoofdambtenaar aan te stellen stedebouwkundige is opnieuw acuut geworden nu de stedebouwkundige ir E. H. Fliers in verband met zijn benoeming te Groningen zijn functie per 1 Januari heeft neergelegd. De benoeming van prof. Wieger Bruin was indertijd door de raad verworpen en de heer Bakker (PvdA) vroeg met enige verbazing, waarom nu weer dit voorstel werd ingediend, nu er een stede bouwkundige wordt benoemd, die niet uit Indonesië komt en van wie inen dus mag verwachten, dat hij met de karakteristiek van de oud- Hollandse steden op de hoogte is. De heer Vleugel (KVP) infor meerde of B. en W. reeds geschikte candidalen hebben en de heer Berkhouwer (VVD) vond, dat het voorstel maar aangehouden moest worden, opdat de raad eerst kan kennis maken met de capaci teiten van de technisch hoofdambtenaar, vóórdat tot aanstelling van de supervisor wordt overgegaan. Dezelfde spreker stelde voor de deu ren te sluiten omdat hij openbaarheid van de behandeling in verband met het persoonlijke karakter van de zaak onjuist achtte. Wethouder Hoytink pareerde de critiek met de opmerking, dat het college de benoeming van een stede bouwkundige als technisch hoofdamb tenaar afhankelijk had gesteld van de aanstelling van professor Wieger- Bruin als supervisor. Deze benoeming wilden B. en W. doen geschieden in overleg met de professor omdat hij degene is, die met de stedebouwkundige zal moe ten samenwerken. In het belang van de standing van de stad, die de vorige keer bij ditzelfde voorstel in de pers belachelijk was gemaakt achtte de heer Bakker het ongewenst de aan bevelingen om tot de benoeming van prof. Wieger Bruin over te gaan in het openbaar bekend te maken. Nadat de raad zich in comitéverga dering had teruggetrokken verklaarde wethouder Hoytink, dat de ge ruchten over het werk van professor Wieger Bruin door bevoegde instan ties als volkomen onwaar zijn gekwali ficeerd. Bij de keuze van deze per soon, zo vulde de voorzitter de vorige spreker aan, heb ik mij laten leiden door de reputatie, die hij heeft verworven en door de tastbare voor beelden, die overal van zijn werk zijn te vinden. De heer Bakker zei tot slot, dat hij zich met de oplossing door B. en W. aan de hand gedaan, volkomen kon verenigen. Hij was er niet van op de hoogte geweest, dat de raad indertijd zelf de personeels formatie van de stedebouwkundige af deling van de gemeente zo had vastgesteld als thans werd voorgesteld. En met deze woorden was het voor stel aanvaard. MEVR. SLOOF—DOORNBOS (.PvdA) I ongewenste toestanden exploitant door omstandigheden buiten 1 zijn wil de waarde van zijn bedrijf be- 1 langrijk zag dalen en dat het dus alles- jl zins redelijk was, dat hij zich op an- jl dere wijze schadeloos stelde. (Zie verder pag 4, eerste kolom) We mogen dankbaar zijn voor dc E wijze, waarop burgemeester Wytem; 3 zich het culturele leven in onze stac I heeft aangetrokken. In zijn nieuw- j jaarsrede heeft hij daarover uitvoerij gesproken en we kunnen onze bewon dering uitspreken voor de moed, waar- mee hij de culturele armoede var onze bevolking wil bestrijden. En tocl, is er een maar. We kunnen ons na- melijk niet aan de indruk onttrekken, dat burgemeester Wytema teveel in! eens wil doen en dat hij de grootstf moeite zal hebben de volle hooivork met één zwaai op de culturele hooi wagen te werpen. Als dit mislukt ziji: I we verder van huis. Het ware bete? j de culturele opvoeding van onze stac op wat bescheidener schaal aan te pak- ken. Een muziekschool is prachtig maar zullen er leerlingen zijn? Eet schouwburgzaal voor concerten en uit! voeringen is een langgekoesterde wens' maar zullen er bezoekers komen? Za1 de exploitatie lonend zijn? Het ziji' vragen, waarop we nog niet direct he| antwoord weten. Wel weten wij, da op het ogenblik de bestaande schouw burgzaal in Alkmaar vele lege plaatsei vertoont, wanneer er een voorstellin; wordt gegeven. We mogei zeker nie uit het oog verliezen, dat onze sta» een weinig kapitaalkrachtige bevol king bezit en dat een vergelijking me, Haarlem, omgeven door plaatsen al, Heemstede, Overveen en Aerdenhou» in vele opzichten mank gaat. De op merking, dat het instituut van be1 drijfsconcerten de grote massa dichte; tot de symphonische muziek zal kun, t nen brengen, zal ongetwijfeld juis. zijn, maar ook hier is weer geen ven gelijking mogelijk. Twente immers hei schikt over tal van grote industrieë) en Alkmaar niet. Het probleem ligt niet zo eenvouj dig en we moeten met beide benen of de grond blijven om dit te kunne) oplossen. Dat er iets' moet worde? gedaan zijn wij van harte met de bur gemeester eens. We moeten er echter voor zorger dat onze hooivork niet breekt. DE KERMIS 1954 zal tot vijf dagen worden beperkt en van 6 t/m 10 October worden gehouden. Zo heeft de gemeenteraad gistermiddag met 18 tegen 7 stemmen besloten, nadat liet voorstel Kirpensteyn om de kermis in 1954 niet te doen houden met 13 tegen 12 stemmen was verworpen. De PvdA, aangevuld met de Prot. Christelijke fractie, had zich vóór het voorstel Kirpensteyn uitgesproken. Tegen het voorstel- V leugel om de kermis in te korten verhieven zich de stemmen van de VVD-fraetie en de KVP-leden Leesberg, Venneker, Spiekermann en Woldendorp, alsmede van liet CPN-lid Knuistingh Neven. Zowel de lieer Berkhouwer als de voorzitter, burgemeester Wytema, heeft ge tracht de vergadering te overtuigen van liet gevaar, dat in een bekor ting van de kermis met het oog op de toekomst is gelegen, maar zij wisten slechts een aanhang van zeven stemmen te verwerven. Reeds in de vorigs vergadering waren over dit punt uitvoerige debatten gehou den, die uiteindelijk resulteerden in een staking van de stemmen over het voorstel de kermis voor een jaar uit te stellen. Voordat het voorstel van B. en W. om de kermis van 2 t/m 10 October te doen houden aan de orde kon worden gesteld, moest eerst het amendement van de heer Vleugel worden behandeld en daarop is het college gestrand. DE HEER COERTS (PvdA) gemeente profiteert De heer C o e r t s (PvdA) vond, dat B. en W. van een verkeerde veronder stelling zijn uitgegaan. Zij hebben er steeds op gewezen, dat het in het be lang is van de verbruiker, als er een spanning komt van 220 volt, maar in werkelijkheid is het alleen de gemeen te die hiervan profiteert, aldus spreker. Het feit, dat men nu meer apparaten op het net kan aaiisluiten noemde hij geen argument. Zijn fractie had in Rochdale een enquête ingesteld naar de electri- sche apparaten die bij het gemiddelde arbeidersgezin in gebruik zijn en was daarbij tot de conclusie gekomen, dat als men een premie vaststelt van f 40 het merendeel van de betrokkenen de onkosten kan bestrijden en dus tot een directe medewerking bereid zal zijn. De meerdere kosten zouden gevoegelijk kunnen worden gedekt door de reser ves, die in de loop der jaren van het GEB naar de algemene dienst zijn ge vloeid. Hoe vlugger de omschakeling kan plaats vinden des te minder ver- huistransformatoren heeft men nodig en des te minder kosten gaan met dit werk gepaard, aldus de heer Coerts. Daarom meende hij, dat men de ter mijn waarop een transformator in .bruikleen wordt gegeven van twee op één jaar moest terugbrengen. Wethouder Leesberg merkte op, dat de onkosten, die aan de verbouwing van het net zijn verbonden nauwkeu rig zijn berekend en dat het weliswaar mogelijk zal zijn de premie te verho gen tot f 30, maar dat het voorstel van de heer Coerts öf een tariefsverhoging zou impliceren öf het aanspreken van de reserves. Spreker herinnerde er voorts aan, dat de bezuinigingen door een directe omschakeling aan grenzen gebonden zijn, omdat men een wijk niet in haar geheel kan ombouwen. Er moeten dus altijd transformatoren zijn om de periode van de werkzaamheden te overbruggen. De heer Bakker (PvdA) kon niet begrijpen, waarom er het eerste jaar 1000 en het tweede jaar 1500 transfor matoren nodig zullen zijn. Door het toekennen van een verhoogde premie en door de medewerking van de be volking krijgt men steeds meer appa raten vrij. Naar aanleiding van de vraag van de heer W i e s e (PvdA) of er voor de mensen, die onder de nood wet ouderdomsvoorziening vallen een extra tegemoetkoming kan worden ver strekt, zodat zij geen uitgaven behoe ven te doen voor de ombouw van de apparaten en het aanschaffen van nieuwe lampen, antwoordde de heer Leesberg, dat het aantal apparaten, dat deze groep .bezit zeer miniem is, wat o.a. blijkt uit het feit, dat velen van hen electriciteit betrekken volgens enkelvoudig tarief (zonder vastrecht). Het komt hier dus op neer, dat deze mensen nog geld overhouden van de dertig gulden, die zij als premie ont vangen. Het amendement van de heer Coerts om de premie vast te stellen op f 40 werd verworpen met 15 tegen 10 stem men. Vóór stemden de PvdA en de CPN. "pEGEN het voorstel de hoogte van de tuinbeplantingen met het oog op de verkeersveiligheid te regelen bij politieverordening, zodat de eige naren of beheerders van bomen, strui ken en beplantingen op aanschrijven van B. en W. kunnen worden ver plicht deze te snoeien of af te knip pen als het gewas het vrije uitzicht belemmert, werd door de heer Van der Borden (Prot. Chr.) vrij hef tig gereageerd. Iedere verkeerstechni- cus is nog geen verdediger van ons stadsschoon, aldus spr. die zich wel aan het voorstel wilde onderwerpen als het de mogelijkheid van beroep op de gemeenteraad openliet. De heer Berkhouwer (VVD) meende, dat de veiligheid ook op andere wijze zou kunnen worden gediend. In plaats van De heer Berkhouwer zei in zijn pleidooi voor de kermisexploitanten, dat zij bezwaarlijk een Zaterdag en een Zondag kunnen missen, hetgeen het geval zou zijn als de raad het voorstel- Vleugel aannam, maar de heer De Zeeuw (KVP) repliceerde, dat de vo rige spreker de 8 Octoberdag had ver geten, die zeker tegen een Zaterdag en een Zondag opweegt. Uit de stukken kwam nog een brief van de adviseur van de Bond van Ker misexploitanten mr H. Janvier, te voor schijn, die er eveneens op had gewe zen, dat een .bekorting van het aantal kermisdagen een risico inhoudt voor andere jaren, doch ook dit was het college tot weinig steun. Er werd nog een kort beraad gehouden over de vraag of B. en W. het voorstel-Vleugel zouden kunnen overnemen teneinde te voorkomen dat de kermis op de oude data zou worden gehandhaafd, maar toen de voorzitter het negatieve besluit mededeelde bleek, dat de raad in vrij grote meerderheid zich achter het idee van de heer Vleugel wilde scharen. De voorstellen in verband met de om bouw van het eiectrisch net van 127 tot 220 volt gaven de heer Zand bergen (K VP) aanleiding op te mer ken, dat de gemeente met deze voor zieningen 35 jaar ten achter komt. De transformatoren, die op verschillende punten in de stad staan zijn vrijwel alle overbelast en het is practisch on mogelijk de capaciteit nog op te voe ren. DE HEER ZANDBERGEN (KVP) 25 jaar op achter Geen enkele huisinstallatie van 127 volt is in staat 8 ampère aan het net te onttrekken, aldus spreker, die in een helder en zakelijk betoog uiteenzette, dat de omschakeling van het net de gemeente een belangrijk voordeel zal opleveren, zodat het mogelijk zal zijn de premie van f 25 voor hen, die bin nen een bepaalde termijn hun appara ten willen doen ombouwen, zodat voor deze categorie geen verhuis-transfor- mator behoeft te worden aangeschaft, te verhogen tot f 30. Daarmede zullen de voornaamste on kosten kunnen worden bestreden, al dus de heer Zandbergen. Hij telde op, dat het ombouwen van een stofzuiger cn een strijkbout op een uitgave komt te staan van f 23 en dat men dus voor zeven gulden aan nieuwe lampen kan kopen. I Laat dit niet voorbij gaan (Advertentie. Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5