Zal Koedijk suikerfabriek rijk worden Nieuws uit Bergen Jan Brassen kreeg een selecte opleiding in Italië Nieuws uit Heiloo Land en volk van Denemarken Uitgeest heeft begrotingstekort van f 20.000.- Dirigent studentenorkesi sliep er drie uur per etmaal De Rijp De Rijp 300 jaar geleden door brand verwoest L.T.B. HEEFT VER TROUWEN IN DE TOEKOMST Z.- en N. Schermer Nol van de Bosch sprak over Canada Dc candidaten voor het interimbestuur De biljartwedstrijd tussen Bergen en Schoorl Egmend ami Zee BURGERLIJKE STAND Diaken C. Heere (80 jaar) koninklijk onderscheiden Raadslid: Wij laten ons niet uitlachen Burgemeester zou de vlag uitsteken Dertig procent der huwelijken wordt weer ontbonden v.v.v. Ook hier stijgende uitgaven Bevolkingsonderzoek op tuberculose Nmrd-Scharwoude Castricum ,ELCKERLYC'genoot van Jan Musch VRIJDAG 8 JANUARI 1954 9iHet klinkt haast als een sprookjezegt Jan Brussende dirigent van het Nederlandse Studentenorkest„maar er zijn altijd nog mensen in de werelddie zó onvoorstelbaar rijk zijn, dat zij haast niet weten „hóe" rijk zij zijn. Zo iemand is bijvoorbeeld de Comte de Chigi, die in Siënna in Italië woontIn de nabijheid van dit plaatsje heeft deze Italiaanse aristocraat zijn paleis met zalen vol wereldberoemde wer ken van schilders uit de middeleeuwen en later, 't Is een edelman in de ware zin van het woordwant hij doet ontzaggelijk veel goed met zijn geld op cultureel terrein. Deze man is niet alleen de geeste lijke vader, maar ook de financier, van het cultureel centrum in Sienna, een centrum waar ieder jaar zes we ken achtereen cursussen worden gege ven in viool, zang, cello, piano, maar ook b.v. in toneel en film. Wereldberoemde mensen komen daar les geven. Ze reserveren zes weken per jaar van hun kostbare tijd om naar Italië te komen. Ook dit wordt door de Graaf De Chigi bekostigd. „Ik ben daar in de jaren 195051 en '52 op de dirigentencursus geweest, vervolgt Brussen, tegelijk met Jan de Hoogh en Henri Arens." Je moet erg goede papieren hebben om met succes in te schrijven, maar slaag je, dan krijg je ook les van Jacques Thibaud voor piano, van Cassado voor cello, terwijl de leraar van Jehudi Menuhin, George Enesco, vioolles geeft. Andreas Segovia, „het" begrip voor klasslek-gitaar, met Acosti (ook voor piano) en de we reldberoemde Fer nando Germani (or ganist) sluiten de rij van de instru mentalisten. Voor zang zijn er de grootmeesters Favoretti en Tellini die klassiek- en operazangonder- richt geven. In dit internationale mi lieu heeft de Ne derlander Paul van Kempen, de diri gent van het Ne derlands Radio Philharmonisch Orkest, de directie cursus voor zijn re kening gekregen." Uit alle hoeken van de wereld ko men de „leerlin gen" naar dit ly ceum toegestroomd; leerlingen onder wie beroemde so listen van de in ternationale con cert-podia schui len. De cursussen wor den verplicht bij gewoond van 10 tot 1 uur 's ochtends en van 5 tot 8 uur des middags. Het plaatsje Sienna is gedurende die weken zo geweldig vol met studenten, dat geen bed onbezet is. Er zijn echter 58 kerken, die vooral in de zomer heerlijk koel zijn en 's nachts een kosteloos onderkomen bieden, zodat de kerkgangers 's morgens vroeg aan vankelijk, tot hun stomme verbazing, een stel lui zien die zich bezighouden met maat-slaan en partituurlezen." „Zelf slaap je niet meer dan een uur of drie per nacht, om zoveel mogelijk je kostbare uren uit te buiten!" zegt Brussen. Aah de dirigentencursus nemen on geveer 50 cursisten deel, die aan het eind van de cursus, die zeer zwaar is, vier uitblinkers opleveren, die twee eindconcerten mogen dirigeren. Jan Brussen zegt dan: „zodoende heb ik de 4e symphonie van Gustav Mahler mogen dirigeren." Vóór een uitvoering van het studen tenorkest wordt wel eens de opmer king gemaakt: „Hst is Haydn's moei lijk" en hetzelfde kan gezegd worden van de studie van Jan Brussen, die bij Graaf De Chigi te Sienna ook niet op z'n rug in de blauwe Italiaanse hemel heeft kunnen staren om een voldoening te verwerven die alleen maar door intense studie te verkrijgen was. Deze mentaliteit heeft hij ook op zijn stu dentenorkest overgedragen. Orkest repetities van 8 uur per dag zijn geen zeldzaamheid. Voor de dertiende Januari bestaat voor Bergen dan ook de redelijke hoop dat deze datum in het muziekleven een evenement zal worden. Op 6 Januari was het 300 jaar ge leden dat de bevolking van De Rijp letterlijk in zak en as zat. Want op de zesde Januari van het jaar 1653 werd het dorp door een enorme brand vrijwel totaal verwoest. Vier honderd en dertig woonhuizen gingen in vlammen op, alsmede hon derdvijftig pakhuizen en schuren en twee molens. Verder vier bruggen, de rk Kerk en het Bedehuis der Doops gezinden. Een oude vrouw verbrandde, alsmede vier paarden, achttien koeien en negentig schapen. Het jaar 1953 kan voor de afdeling De Rijp-Graft van de LTB niet als een gunstig jaar beschouwd worden. Vooral voor de tuinders waren de bedrijfsuitkomsten onbevredigend. Hoe wel de opbrengst van de vroegere aardappelen, welke 50 procent van de verbouwde producten uitmaken, rede lijk was, is de opbrengst van de sta pelproducten ver beneden het norma le peil gebleven. Toch ziet men de toekomst met een gerust hart tegemoet. Dit werd door de voorzitter van de afdeling, de heer C. Stoop medegedeeld op de jaarver gadering, die in combinatie met de oogstdankdag werd gehouden. De heer P. C. Tel, verbonden aan het Bonds- secretariaat sprak over het onderwerp: Wat is en doet de rk land- en tuin- bouwbond? In een buitengewoon interessante rede werden door de inleider de werk zaamheden van de standsorganisatie belicht. Spreker vergeleek de organi satie met het gezin waar de diverse belangen in -en gemoedelijke sfeer besproken moeten worden. DIENST WIJKVERPLEEGSTER. A.s. Zondag zal de wijkverpleegster, Zr. M. Lab-ree, Rechtestraat te De Rijp (tel. K. 2997377) bereikbaar zijn voor spoedgevallen in de gemeenten De Rijp, Graft, Zuid- en Noord-Scher mer, Schermerhorn, Oterleek en Mar- ken-Binnen. ZUIDSCHERMER Op de goed be zochte gemeenschappelijke vergadering van de leden van de L.T.J, en J.G. sprak de heer Nol van de Bosch in de zaal van de heer P. van Saase over Canada. Deze spreker, een oud-L.TJ.-er cn oud-hoofdbestuurslid, is zelf naar Ca nada geëmigreerd om voor zichzelf en voor zijn gezin een nieuwe toekomst op te bouwen. Toen hij op 8 October 1953 uit Ca nada vertrok was hij lVa jaar op een farm werkzaam geweest. Gedurende die tijd heeft hij 2 bazen gehad en zodoende een grote dosis ervaring op gedaan. Het gezinsleven in Canada verschilt met dat in Nederland. De Hollandse zindelijkheid treft men er niet aan. Voor de emigrant is het noodzake lijk, dat hij de Engelse taal machtig is. Dit geeft hem een grote voorsprong. Hij kan zich gemakkelijker bewegen en zal zich vlugger kunnen aanpassen in zijn nieuwe omgeving. Vrouwen, die gehuwd zijn en niet de Engelse taal kunnen spreken, zullen de groot ste moeite hebben om de taal aan te leren, omdat zij min of meer in hun woning zijn opgesloten en weinig of geen contact hebben met hun omge ving. Het afbetalingssysteem is n Canada zeer in trek. Men kan alles krijgen op afbetaling, zelfs de klein ste dingen. De verdiensten voor een knecht op de farm bedragen 60 dollar per maand, terwijl men in de tabak of op een fabriek 50 dollar per week. verdient. Maar hier moet men dan ook alles van betalen, zoals kostgeld 17 dol lar), wasgeld, enz., zodat men blij mag zijn als men de helft van het verdiende bedrag overhoudt. Op de farm is het werk 't prettigst. Voor een getroir /de knecht betaalt men 125 dollar per maand. De~e heeft dan vrij wonen, gratis melk en eieren en een «tuk tuingronu. JAN BRUSSEN: „Sienna erg goedkoop maar Haydn's moeilijk". Het interim-bestuur, dat door een groepje leden tegenover de candidatuur van het aftredende VVV-bestuur is gesteld bestaat uit de volgende per sonen: mevr. Visser-Ven en de heren A. L. Bakker, D. L. Beyneveld, G. Diesfeldt, H. D. Klaasen, J. Schekker- man en G. J. Stockmann. Het comité is van oordeel, dat de door de VW voorgestelde candidaten te overhaast zijn gekozen en dat het beter is eerst een tijdelijk bestuur te benoemen alvorens tot definitieve be sluiten te komen. Naar men ons heeft medegedeeld is niet de candidatuur van de gemeente-ontvanger, de heer De Sonnaville, de reden geweest tot deze nieuwe voorstellen. Zondagmiddag beginnen de wedstrij den van deze jaarlijkse ontmoeting in de Rustende Jager te Bergen. Dit steeds terugkerende evenement be rust op een traditie welke nu reeds 42 jaar duurt. In de Rustende Jager wordt zelfs voor deze gelegenheid één keer per jaar een biljart geplaatst. Men moet deze wedstrijden niet be schouwen als een zuivere krachtsver houding tussen de beste biljarters van Bergen en Schoorl, doch meer als een wedstrijd tussen leden van een biljart club. Er zijn zeer goede spelers bij doch ook minder sterke. Dit toch maakt deze wedstrijden zo buitengewoon aantrekkelijk. Geboren Johanna E., d. van R. Zwemmer en E. 'Groen. Guurtje M., d. van R. Zwart en H. C. van der Hulst. Joannes A., z. van J. Hopman en E. C. Pepping. Albertus P., z. van A. Buis en M. Wijker. Ondertrouwd Klaas Zwart en Eibertje Groen. Melis Wijnstra, won. te A'dam, en Aaltje Versteeg. Jan de Jong, won. te Hoogeveen, en Geertruida Heineman. Hercule van Hensbeek, won. te Ossendrecht, en Adolrhina P. Schol. Kos Wijker en Gerrechien Kamst. Getrouwd Paul J. W. Kockx en Francisca J. Breur. Klaas Zwart en Eibertje Groen. Kos Wijker en Ger rechien Kamst. Overleden Franciscus H. L. Steen bergen, 82 jaar, weduwnaar van C. Brin- gewatt. Maria Karreman, 65 jaar, echt- gen. van W. J. Hofman (overl. te Alk maar). Neeltje Nes, 70 jaar, echtgen. van J. de Goede. Cornelis J. Bakker, 49 jaar, ongehuwd. Cornelis Krabben dam, 89 jaar, wednr van S. Bakker. Dirk J. Vermeulen, 68 jaar, echtgen. van C. J. Hannema. Aan onze plaatsgenoot, de heer Corn. Heere is door H.M. de Koningin de eremédaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend in verband met het feit, dat hij 50 jaar diaken van de Ned. Herv. Kerk te Egmond aan Zee is geweest. Met het bereiken van de 80-jarige leeftijd is de heer Heere als diaken in de kerkdienst, die Zondag jl. werd gehouden, afgetreden. Ds J. W. Roobol sprak de scheidende diaken toe, waar na burgemeester Niele de koninklijke onderscheiding met enkele toepasse lijke woorden uitreikte. De laatste tfjd zyn in Noord-Holland personen gesignaleerd die als vedettes zijn uitgestuurd om te polsen waar zich in Noord-Holland mogelijkheden be vinden om een beetwortelsuikerfabriek te bouwen. Ook lil andere delen van ons land heeft men zijn voelhoorns uitgestoken, maar tot heden nog zonder positief resultaat. Hetgeen overigens niet zo verwonderlijk is, daar met eeu dergelijk project vele millioenen zijn gemoeid. Ook te Koedijk heeft men zich bij burgemeester Schellinger georiënteerd omtrent de toestand ter plaatse en heeft men het voornemen geuit eventueel op de Kanaaldijk een dergelijke fabriek te bonwen. Men heeft de raad dezer gemeente verzocht of zij in prin cipe piet een dergelijk plan accoord zon gaan. Een en ander werd door burge meester Schellinger op de gisteravond te Koedijk gehouden raadsvergadering uit de doeken gedaan. De voorzitter kon het verzoek niet nader preciseren en verklaarde dat de plannen omtrent een nieuwe sui kerfabriek zich nog in een embryonaal stadium bevinden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat de raadsleden door de nieuwe perspectieven voor hun plaats min of meer overdonderd waren. De ontvangst was over het algemeen en thousiast al was men het er over eens dat men in dit stadium nog maar niet te veel verwachten moest. De heer Lammersschaag toonde zich gereserveerd door .te zeggen dat men op het verzoek om in principe aan de vestiging medewerking te ver lenen, niet moest ingaan omdat, naar hij zei de, wij flink uitgelachen zullen worden", hetgeen voor burgemeester aanleiding was om te repliceren: „Ik niet, ik zou direct de vlag uit steken", „Te fantastisch om waar te zijn" vonden anderen. Kortom uit al les bleek dat men diep in zijn hart wel degelijk voor het plan voelde maar dat men tevens inzag dat één en ander voor een dorp als Koedijk dermate ingrijpend zou zijn dat er zonder nadere inlichtingen en gege vens toch niet met positief resultaat over het verzoek gediscussieerd zou kunnen worden. De raad besloot de affaire voorlo pig dan ook in handen van B. en W. te stellen. BUFFERFONDS VAN f 10.000 Tijdens deze vergadering verleende de raad aan het voorstel van burge meester Schellinger om voorlopig een bedrag van f 10.000 te voteren ten einde hieruit voorschotten te financi eren aan kleine zelfstandigen in het tuinbouwbedrijf, haar goedkeuring. Door deze maatregel is het mogelijk dat betrokkenen niet op ambtelijke goedkeuringen hoeven wachten ten einde hun uitkeringen in ontvangst te nemen. Zaterdag zal met de uit betaling kunnen worden begonnen. NIEUW JA ARSREDE Aan de nieuwjaarsrede van de bur gemeester die hierin ook nog het jaar 1952 betrok ontlenen wij het vol gende Naast enige woonhuizen aan de Hoornseweg, welke door particulie ren werden gebouwd, werd :n de loop van de verslagjaren ook begon nen met de bouw van deze woningen aan de Beneden en Bovenweg te St. Pancras Zuid, terwijl voorts te Huis waard en St. Pancras bouwspaarkas- woningen van de bouwspaarkas van Noordnederlandse gemeenten verre zen. Voorts werd een aanvang ge maakt met de bouw van een achttal woningwetwoningen te St. Pancras en Koedijk en werden verdere plannen om met dit soort woningen door te gaan voorbereid. Een begin is voorts gemaakt met krotopruiming en een niet onbelang rijk aantal slechte woningen werd reeds onbewoonbaar verklaard terwijl naar een wellicht nog groter aantal een onderzoek is ingesteld en bin nenkort aan de Raad terzake nadere voorstellen zullen worden gedaan. ONDERWIJS Besloten werd de subsidie aan de bewaarschoolverenigingen belangrijk te verhogen, terwijl de raad tevens de noodzakelijkheid inzag van de bouw van een kleuterschool aan de Kanaal dijk te Koedijk, eventueel als onder deel van een te stichten dorpshuis. VERZORGINGSHOF „ZONNEHOF" Na verschillende discussies besloot de Raad de destijds reeds aangevan gen verbeteringen op de 2older van het tehuis te beëindigen. Er versche nen enige nieuwe regenten ten tone le en het reglement van het tehuis werd gewijzigd. Terecht kon mevr. Muntjewerf, die gisteravond als voorzitster optrad na mens de Plattelandsvrouwen, 't Nut en het Instituut v. Arbeidersontwikkeling, zich verheugen over de belangstelling die getoond werd voor de samenwer king tussen deze culturele verenigingen. Spreekster hoopte dat deze belangstel ling zal blijven bestaan, opdat nog me nige avond voor zo'n groot gehoor (Advertentie, Ing. Med.) de zaal van De Rustende Jager was ge heel bezet gegeven zal kunnen wor den. Hierna kreeg de spreker van deze avond, de heer P. Spronken uit Am sterdam, het oord. Hij hield een inlei ding op de te vertonen films die door de Deense ambassade beschikbaar wa ren gesteld. Op aangename en duide lijke wijze vertelde hij over land en volk van Denemarken. De oudste ge schiedenis vertelt, dat de bevolking af stamt uit de Donaustreken. Er wonen slechts vier millioen mensen waarvan alleen al in Kopenhagen een vijfde ge deelte, een stad die ongeveer zo groot is als Amsterdam. Hoewel een „christe lijk" volk, geniet plm. 90% van de kin deren neutraal onderwijs. Het groot grondbezit kent men niet. De coöpera tieve gedachte is allesbeheersend. De gemiddelde Deen is eenvrij, vrolijk mens en houdt van gastvrijheid en heeft weinig belangstelling voor politiek of het praten over moeilijke problemen. „Eerst het leven, dan de philosofie" is hun slagzin. De gemiddelde Deen is als regel uitstekend gekleed. Het woning probleem is een aangelegenheid van de staat. De vrouwenarbeid is een nor maal verschijnsel, hetgeen hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat de ongehuwde moeder in dit land veelvul dig voorkomt. Daardoor bemoeit de Staat zich ook weer intensief met de jeugd. Van de 100 huwelijken die in dit land per jaar worden gesloten, wor den er ongeveer 30% door echtschei ding weer ontbonden. De kunst in dit land staat op een laag niveau, in tegen stelling met de literaire ontwikkeling. Hierna werd een vijf.al filmpjes ge draaid waarin op duidelijke wijze ze den en gewoonten, alsmede de export en nijverheid van dit prachtige land uitstekend werden weergegeven. Na een dankwoord van mevr. Muntjewerf werd deze geslaagde avond besloten. DORPSHUIS Aan de gemeente-opzichter werd opdracht gegeven de bonw van een dorpshuis, o.m. bevattende een gymna stieklokaal, kleuterschool, oefenlokaal voor muziek en toneel, kleedkamers voor de sportverenigingen en donche- en eventueel kuipbaden voor het Wit te Kruis. De voorbereiding van deze plannen is thans nagenoeg voltooid. Indien binnenkort overeenstemming met de welstandscommissie kan wor den bereikt, znllen de voorstellen de raad spoedig bereiken. BRANDWEER Voor de brandweer aan de Kanaal dijk werd een nieuwe, zeer moderne motorspuit aangeschaft, terwijl voor het korps aan het Zuideind van St. Pancras de alarminstallatie volledig werd gemoderniseerd en automatisch gemaakt. Door de burgemeester werden in het vroege voorjaar van 1952 een aantal belangstellenden opgeroepen, die na een opgewekte vergadering besloten tot de oprichting van een V.V.V. te Koedijk. Hoewel andere inwoners vrij sceptisch tegenover deze aangelegen heid stonden, zoals met meer nieuwe of van de gewone zaken afwijkende dingen het geval is, bleek aldra, dat hier voor Koedijk nieuwe mogelijkhe- heden bestonden. Reeds in het jaar 1952 bezocht een bevredigend aantal vreemdelingen het mooie, rustige dorp langs de Kanaal dijk en in 1953 kon, door een grotere inspanning van het bestuur, waarin de burgemeester nog steeds het voorzitter schap bekleedt, gesproken worden van een niet onbelangrijk vreemdelingen- bezoek en waren er inwoners, die zes of meer weken hun woning of kamers hadden verhuurd. Bij een onverwachte telling die van buiten de gemeente hier werd gehouden bleek, boven ieders verwachting, het aantal gasten plm. 200 te bedragen. Gelukkig steunt de ge meente dit nieuwe en voor onze be woners toch wel belangrijke werk met een jaarlijkse subsidie. ALLERLEI Nadat in de maand December 1952 een proef was genomen, organiseerde de plaatselijke middenstandsvereniging te Koedijk ook in de maand December van 1953 een „koopt in Koedijk"-week. Het laat zich aanzien, dat deze laatste maand de eerste nog ruim zal over treffen. Het bestuur dier vereniging kan zich daarmee geluk wensen. In het jaar 1953 verrees aan de Zes- wielen (Hoornseweg) de timmer fabriek „De Driehoek", een modern en zeer leyensvatbaar bedrijf, dat voor plm. een dertigtal mensen werk kan bieden. Zaterdag zal de fabriek offi cieel worden geopend en thans reeds worden vanaf deze plaats aan de fir manten de beste wensen voor het wel slagen van hun pogingen aangeboden. „Ik wil niet eindigen", besloot de burgemeester, „voor ik U de vreeselijke ramp, die ons land in de eerste weken van Februari 1953 trof, in herinnering breng, 'n ramp waarvoor onze gemeen te gespaard bleef. Wel moest in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de brandweer een drietal malen voor schoorsteenbranden uitrukken en brul de de wind zo, dat burgemeester en brandweermannen elkaar niet konden verstaan. Door het snel en deskundig ingrijpen konden de vuurhaarden ech ter snel worden bedwongen en behoef de de grote motorspuit, die steeds werd meegevoerd, niet in actie te komen. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de brandweerman Posthumus met motorfiets en al van de Rekerdyk woei, gelukkig zonder zich noemens waard te bezeren en dat de pet van commandant Damiaans eveneens weg woei. Deze werd weliswaar na een paar dagen weer terug gevonden, maar was toen nog slechts geschikt voor zijn eerste kleinzoon. Een woord van speciale hulde treft nog dat deel onzer burgerij, dat op zo uitnemende wijze zijn taak zag en met milde hand geld en goed schonk. WEER EEN HUIS VAN DE BOUWKAS Door de N.V. Bouwkas Noord Ne derlandse Gemeenten zal weer een nieuwe woning worden gebouwd voor één harer leden. Het huis zal worden gebouwd te Huiswaard gem. Koedijk. De bouw is opgedragen aan de aan nemer Joh. Wester te Koedijk Zuid. De gemeente-begroting 1954 van Uit geest sluit met een voorlopig tekort van f 14.194,66, waarboven een post voor on voorziene uitgaven is geraamd van f 5808,34, zodat het tekort totaal f20.000,- bedraagt. Dit tekort, hetwelk naar we •vermoeden nog wel groter zal worden, o.a. door de 5% loonsverhoging, is nog wel niet onrustbarend, doordat de reser ves der gemeente nog f 431.875,54 be dragen, „maar", schrijven B. en W. aan de Raad, „zou het toch niet van een ge zond financieel inzicht getuigen, indien men daarop zou gaan leunen. Er zullen dus wegen gezocht en maatregelen ge troffen worden om begrotingstekorten in volgende jaren te vermijden." Het begrotingstekort is een gevolg van liet feit dat op verschillende hoofdstuk ken dezer begroting, vergeleken bij 1953, aanzienlijk hogere bedragen moesten wer den uitgetrokken. Zo moest hoofdstuk IX (sociale zaken) met rond f 11.000,ver hoogd worden. De totale verhoging be draagt f 34 000,— De kosten voor algemeen beheer wor den geraamd op f 64.272,56 en die der inkomsten f 3000,zodat het nadelig slot wordt geraamd od f 61.272,56. Dit betreft de interne huishouding, zoals sa larissen, porto, telefoonkosten enz. Het hoofdstuk Volksgezondheid vermeldt o.m. verhoging van de subsidie aan het Witte Kruis van f 1850,on f 2200,terwijl aan bet Wit-Gele Kruis een subsidie van f 1850,— wordt voorgesteld. De verhoging van die voor het Witte Kruis is een ge volg vari de hogere salariëring dezer zus ter in verband met het grote aantal dienstjaren. Aan de R.K. Stichting „Ge zinszorg" wordt een subsidie van f2200,— voorgesteld en aan de Ned. Protestanten bond, afdeling Gezinszorg, een van f910,— Uit het hoofdstuk VI (Openbare Wer ken) stippen we aan dat herstraat zullen worden te Tulpstraat, de Langebuurt van af de Schoolstraat tot aan de Meldijk, de Middelweg vanaf de Koningin Wilhel- minar.traat tot aan de Meldijk en van de J. E. de Witstraat tot aan de Provinciale weg, terwijl de Lagedijk, de Loet en As- sum, welke voorzien zijn van een asphalt- dek, van een nieuwe laag zullen worden voorzien- Subsidies Onder hoofdstuk VIII (Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen) lezen we dat wordt voorgesteld aan de beide plaatse lijke muziekverenigingen een subsidie te verlenen voor ieder van f 150,—, terwijl evenals vorig jaar een bedrag van dui- Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Ja nuari, zullen zij, die in October niet hebben kunnen deelnemen aan het onderzoek van de bevolking op tuber culose, alsnog kunnen worden doorge licht. Zij, die zich hiervoor hebben opgegeven zullen in het begin van de volgende week een oproep thuis ont vangen. Degenen, die nog niet zijn onder zocht en alsnog aan het onderzoek van de bevolking op tuberculose wensen deel te nemen, kunnen zich hiervoor opgeven ter gemeente-secretarie (ka mer 1) des morgens van 912.30 en des namiddags van 25.30. zend gulden wordt gereserveerd voor de aankoop van een muziektent. Aan de schaakvereniging „Lasker" zal voor het in Maart a.s. te organiseren schaaktornooi een subsidie van f 40,worden ver leend. Het hoofdstuk Maatschappelijke Steun en Voorzorg vermeldt een post voor ver pleging van krankzinnigen van f27.000,— (geraamd vorig jaar f 18.500,—); onder steuning behoeftigen in geld f 30 000,— (vorig jaar f 20.000,—) en huisvesting be hoeftigen f 10.000,—. Het totaal der uit gaven van dit hoofdstuk bedraagt f 90.040.55, dat der inkomsten f24.777,76, zodat het nadelig slot zal zijn f65.262,79. De openbare behandeling dezer begro ting zal nog wel even op zich laten wachten, daar de raadsleden eerst een onderlinge behandeling zullen houden, waaruit een nota van opmerkingen te voorschijn zal komen. Hieroo zullen B. en W. schriftelijk antwoorden, waarna dan pas de begroting officieel in de Raad zal worden gebracht. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de begroting sluit wat betreft de gewone dienst (waarin natuurlijk inbegrepen het tekort van f 20.000,met een bedrag van f 292.644,05, terwijl de kapitaaldienst aangeeft een totaal aan batige sloten van f 1.174.108,11; aan nadelige sloten f 1.357.900,46, zodat per resto het nadelig slot hiervan is f 183.792,35. UITSLAGEN „SCHAAKMAT". NOORDSCHARWOUDE. De voort- gezette competitiewedstrijd van „Schaakmat" leverde de volgende uit slagen op: le klas: J. van HoutG. Goudsblom 10. J. SchelhaasW. Groot 01, G. de WitG. Keppel 1—0. 2e klas: K. BakkerH. de Jong 01, J. Ootjers—C. Gutker 3e klas: A. Meinema—G. van Gulik 01. H. SchroërC. Dirkmaat 10, J. VreekenS. Witsmeer 10, F. Snoek—J. Vreeken 0—1, J. Kamper—G. Schroër 10. De Kunstkring „Elckerlyc" gaf gis teravond de vierde kunstavond in het winterprogramma en ook nu weer was er geen plaats in het Corso Theater onbezet gebleven. Het bestuur had voor deze avond uitgenodigd, de bekende tonelist en karakterspeler Jan Musch, voor wiens optreden zeer veel belang stelling bestond, gezien de resultaten van de gehouden enquête en het ver trouwen in hem gesteld, heeft Musch zeker niet beschaamd. Allen werden onder de bekoring gebracht van zijn meesterlijk talent, hetgeen ook niet te verwonderen was, daar hij zijn pro gramma weloverwogen had gekozen. Allereerst droeg hij voor een fragment uit de Gijsbrecht van Aemstel, waarna volgde de forumscène uit Julius Caesar. Na de pauze bracht Jan Musch „de klacht van een haring" en enige korte gedichten. Bij iedere voordracht viel hem een welgemeend applaus ten deel, terwijl hij aan het einde van de avond een hartelijk dankwoord kreeg van de vice-voorzitter van Elckerlyc, kapelaan Ph. Heemskerk. URK, 6 Jan. Woensdag werd door 4 vaartuigen aangevoerd: 162 pond snoekbaars, prijs f 0.54, 18 pond rode baars, prijs f 0.70; 103 pond voorn, prijs f 0.08. Alles per pond.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9