De arbeider in W.-Duitsland heeft een beter leven, maar... Luchtig Frans blijspel van het Rotterdams Toneel r RHEUMIN J±ssistente 'Ïl 1Ü India w Algem In kort b Men wrijft zich de ogen uit Noors kom Sovjettrei Het is niet alles goud, wat er blinkt Afbetalingssysteem met funest gevolg KOU GEVAT... DE „Süddeutse Zeitung" vertelt van een mijnwerker, die in de maand 450 mark bruto verdiende. Daarvan bleej hem netto 390 mark over. Hij was twee jaar geleden in een woning getrokken, die door het mijnbedrijf was gebouwd. Ook hield hij er een volkstuintje op na. De vertegenwoordgiers van de afbe talingsfirma's verschenen al gauw op het toneel. De mijnwerker was vastbe sloten zijn levensstandaard te verhogen. Binnen korte tijd was zijn kale woning in een gezellig tehuis herschapen. Club fauteuils, ijskast, gramofoon, radio, naaimachine en nog meer van dat moois werden aangeschaft. Hij kocht ook nog een fraai gouden horloge en zijn vrouw moest natuurlijk ook het een en ander hebben. Toen hij eens ging narekenen, kwam hij tot de ontdekking, dat hij niet eerder dan over twintig jaar met afbe talen klaar zou zijn. Een menselijke barometer Pim, Pam Pom en de graafmachine 13W Simpele moraal in „De blanke koningin Scheepvaartberichten DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES Luister eens naar: Radioprogramma Toestand i eist ovi DINSDAG 12 JANUARI 1954 (Van een bijzondere correspondent JV1EN HEEFT ONS in Nederland al herhaaldelijk de vraag gesteld: wat verdient nu eigenlijk een arbeider in West-Duitsland? Die vraag is natuurlijk moeilijk met een paar woorden te beantwoorden, want de lonen lopen hier, net als elders, nogal uiteen. Het dicht bij Bonn in een voormalige kazerne gehuisveste ministerie van Arbeid heeft on langs enkele statistieken bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat het ge middelde tussen de 70 en de 90 Mark in de week bedraagt. De lonen zijn thans bijna 90 procent hoger dan die van 1948, maar de kosten van het levensonderhoud zijn sedertdien lang niet zo enorm de hoogte in geschoten. In de Westduitse arbeiderskringen is men er tegenwoordig dus véél beter aan toe dan nog maar een jaar of vijf geleden. In de laatste twee jaar nog zijn de lonen met 12 procent gestegen, maar de levensstandaard is in deze tijd ongeveer op hetzelfde niveau gebleven. Van 4,6 millioen mannelijke arbeiders blijft maar ongeveer 30 procent beneden de 280 Mark netto in de maand dat is dus na aftrek van de belastingen. Nog in 1949 had 75 procent van de arbeiders nog geen 250 Mark. yAN DE gehuwde werklieden ver dient maar 9 procent minder dan 250 mark. (Een mark is ongeveer 90 cent). Iets meer dan de helft van alle arbeiders om héél precies te zijn 58.2 procent of 2.6 millioen verdient minder dan 340 mark netto per maand 9.2 procent ontvangt netto 450 mark of ook nog meer in de maand. 62 procent van de werklieden kan tussen 280 en de 450 mark bruto in de maand als loon opgeven. Men kan deze bedragen natuurlijk wel met de lonen in Nederland verge lijken, maar men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat de noodzake lijke uitgaven voor het leven in West- Duitsland veel hoger zijn dan bij ons. Men kan uiteraard het beste over de levenswijze en de levensomstandig heden van de hedendaagse West-Duit se arbeiders oordelen, wanneer men in de grote industriestreken, zoals b.v. in het dichtbevolkte Ruhrgebied, eens goed om zich heen kijkt. De arbeiders van tegenwoordig leven beslist op een veel grotere voet dan die van vroeger. Zij hebben zich volkomen aan de ver anderde toestanden aangepast en heb ben zich vooral meer aan luxe ge wend, die men een jaar of dertig ge leden nog niet kende. Het is vaak uitermate moeilijk op straat' arbeiders en vooral de jongere van mensen te onderscheiden, die tot een andere maatschappelijke cate gorie behoren. (Dat wil zeggen: wan neer zij niet in hun werkpakje zijn). Dat komt misschien ook wel ten dele, omdat hier vrij veel studenten zich genoodzaakt zien, gedurende een deel van het jaar hun geld als arbeider te verdienen. Zij dragen dezelfde kleding, roken dezelfde sigaretten, houden er ten dele dezelfde liefhebberijen op na en bezoeken dezelfde bioscopen en sportwedstrijden. IN de „Süddeutsche Zeitung" is kort geleden een interessant, uit Essen in het Ruhrgebied komend artikel ver schenen, waarin er op gewezen werd, dat in de arbeiderskringen in dit land tegenwoordig zo ontzaglijk veel op afbetaling wordt gekocht en dat dit op allerlei gebied funeste gevolgen met zich brengt. Firma's, die goederen op afbelaling leveren, geven grif toe, dat zij juist in arbeiderskringen de grootste afnemers hebben. Vertegenwoordigers die voor zulke firma's werken, zoeken steeds opnieuw (meestal op een psychologisch handig uitgezocht ogenblik) arbeiders of hun vrouwen op, en zij weten die dan zó lang te bepraten, tot zij wéér het een of ander aan hen zijn kwijt geraakt. Motorfietsen, foto- en radiotoestellen, ijskasten. wasmachines, stofzuigers, electrische gramofoons en pick-ups, electrische naaimachines, dikke tapij ten, clubfauteuils en hyper-moderne meubelen, staande lampen, electrische klokken, gouden polshorloges en gou den ringen, actetassen en wat niet al worden gemakkelijk in arbeiderskrin gen aan de man of aan de vrouw gebracht. Kortom, alles wat de op volle toeren draaiende, enorme West-Duitse industrie tegenwoordig alweer produ ceert. WANNEER de arbeiders op de daar voor vastgestelde dagen hun loon ontvangen hebben en daarmee in een goede bui door de fabriekspoort naar buiten stromen, staan daar vaak al zwermen vertegenwoordigers van af betalingsfirma's te wachten. Allemaal prijzen zij hun waren en hun voor delige betalingscondities aan. Dikwijls hoeft een arbeider met een vaste baan, zelfs al heeft hij een volle beurs bij zich, nog niet eens met geld voor de dag te komen. Het is al voldoende, zegt de sluwe handelsman, wanneer hij zijn naam maar ergens op een stuk papier zet. Het bestelde wordt geleverd en... de rest komt later immers van zelf wel i:-. orde! Het is al voorgekomen, dat bij zulke gelegenheden zo'n gedrang ontstond, dat geen enkele auto meer door de mensenmenigte heen kon. Een poosje geleden moest er bij de uitgang van een grote kolenmijn in het Ruhrge bied de politie zelfs bij gehaald wor den. De agenten gaven elkaar de hand *n vormden een levende ketting. Ze drongen de arbeiders en de zakenmen sen van de hoofdweg af. Jiedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. (Advertentie, Ing. Med.) Het gemeentebestuur van de meer dan 600.000 inwoners tellende industrie stad Essen heeft zich in verband met de op klanten azende afbetalingsfir ma's al genoodzaakt gezien, een poli- tie-verordening uit te vaardigen, die vertegenwoordigers van zulke zaken verbiedt zich binnen een radius van 300 meter om de poorten van fabrieken en van andere grote ondernemingen op te houden. Hij kwam in de grootste financiële moeilijkheden te zitten. Men zou be slag op 'n groot gedeelte van zijn loon kunnen leggen. En wat doet hij nu? Hij werkt niet meer dan strikt nood zakelijk is. Een bedrag van 160 mark moet hij voor zichzelf behouden.Daar- or> kan door niemand de hand worden gelegd. Voor vrouw en kind moet men hem ook nog 115 mark laten. Dat is tezamen 275 mark. Fruit en groente kan hij uit zijn eigen tuin krijgen. „Waarom", zo zegt hij tegen zichzelf, „zou ik me uitsloven om al die lelijke kerels (de zakenlui, die hem hun wa ren op afbetaling geleverd hebben) geld toe te smijten?". Zijn voornaamste zorg is nu, niet zo veel mogelijk geld te verd'enen maar zo min mogelijk, om net niet boven het bedrag uit te komen, dat men hem afnemen kan. Af en toe meldt hij zich ziek. Dan krijgt hij ziektegeld. dat men hem ook n.oet laten houden, en dan zit hij thuis plezierig in een clubfauteuil naar de radio te luisteren. Maar de firma's, zo schrijft het blad, hebben de hoop toch nog niet opgegeven op den duur hun geld te zullen ontvangen. HOE LEEFT EEN ARBEIDER IN WEST DUITSLAND Een miinwerkersverzekeringmaat- schappij vertelde, dat er in de mijnbe drijven nog nooit zoveel „zieken" zijn geweest als tegenwoordig. Zij had een deficit van een millioen mark in de maand! En toch wees niets er op, dat ue algemene gezondheidstoestand onder de mijnwerkers er slechter op gewor den was. Die vele „ziektegevallen" waren een gevolg van het afbetalings systeem. De maatschappij overweegt nu, of ze de bijdragen van de leden zal moeten verhogen óf dat zij in het ver volg minder aan de „zieken" zal gaan uitbetalen. Johann Platte, een erva ren vakbondfunctionaris en redacteur van het vakbondsblad „Die Bergbau- industrie", heeft zich ook al met het ernstige probleem van de steeds groeiende schuldenlast van de mijn werkers bezig gehouden. Een aan komende mijnwerker in zijn derde leerjaar, die al onder de grond aan de slag is, verdient, zo vertelde hij, zeker niet minder dan 300 mark in de maand. Hij is dan pas achttien of negentien jaar. De jongens trouwen dan zelfs al. „Wij zelf zijn vroeger be scheiden begonnen", voegt hij er aan toe. „Maar de opvattingen zijn anders geworden. Alles moet er tegenwoordig' zo gauw mogelijk zijn. Het eerst na tuurlijk een motorfiets". Een mijn onderneming in Hamborn had vastge steld, dat het aantal motorfietsonge lukken van het personeel groter is dan dat van de ongevallen in het bedrijf. Wy bouwen tegenwoordig voor de mijnwerkers 40.090 woningen per jaar Zy trekken er in, maar potten en pan nen zijn niet het eerste wat gekoelit wordt. Het allerbelangrijkste stuk is een radio". Elke avond ziet men in de voor naamste straten van Düsseldorf en van de andere grote steden honderden, in het lieht fonkelende spiksplinter nieuwe of nog zo goed als nieuwe zware motorfietsen bij de bioscopen staan. Jonge arbeiders zyn daarop met hun meisjes komen aanrijden. Wanneer de voorstelling uit is. schieten ze met een daverend geraas naar alle richtingen. Men heeft af en toe eens van al die jonge arbeiders-motorfletsbezitters wil len weten, of zy hun karretje al be taald hadden. Er was er niet één bij die op die vraag met „ja" kon ant woorden. zijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijl Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, hel middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed." (Advertentie, Ing. Med.) Het laatste nummer van de achtste jaargang van „De Speelwagen", tijd schrift gewijd aan de historische schoonheid en de folklore van het Noondh'ollandse gewest, heeft weer een veelzijdige inhoud. Met veel interesse namen we kennis van het door E. J. Huizenga-Onnekes geschreven artikel over de Doopsgezinde predikant Jan C. de Bleyker. die omstreeks het mid den van de achttiende eeuw werkte in Alkmaar en zijn gering „tra'ctement" aanvulde door het maken van zeer kunstzinnige knipsels, die thans o.a. deel uitmaken van het Rijksprenten kabinet en enkele particuliere verza melingen. Als oud-bewoner van Den Helder deed het ons genoegen nu ook eens in „De Speelwagen" een bijdrage aan te treffen over deze in zo vele opzichten boeiende stad aan het Mars diep. G. de Beurs schreef een aardige schets over de alikruiken-visserij als een uitstervend beroep, bij het lezen waarvan onze gedachten onwillekeu rig teruggingen naar de tijd, toen ook wij tussen de stenen van de Dijk de toen felbegeerde en zo smakelijke zee slakken zochten. Ook deze aflevering bevat een verhaal in dialect, 't Pistoal, een gezellige Westfriese historie uit de vorige eeuw. Enkele mooie foto's en tekeningen vervolmaken het geheel. (Administratie van dit tijdschrift: Drukkerij Meijer, Wormerveer.) 12. Die nacht kon de professor de slaap niet vatten. De kwestie van de put liet hem niet los. Tenslotte stapte hij uit zijn bed. ging naar zijn stu deerkamer en pakte een vel papier, een potlood en een puntenslijpertje. „Ik denk, dat er iets op gevonden kan wordenl", mompelde de professor, ter wijl hij zijn bril uit zijn pyamajasje te voorschijn haalde en begon te teke nen. „Een graafmachine, die toch geen lawaai maakt. Als ik nou eens.juist van een stofzuiger.... daar een batterij, hier een boor...." Zo praatte de professor in zichzelf en toen de zon opkwam, stond hij nog aan zijn teken tafel. Voldaan bekeek hij het ontwerp, dat hij die nacht gemaakt had. „Een omwenteling op het gebied der graaf machines", zei hij. niet zonder trots. „Vooral die ingebouwde batterijen». Overal te gebruiken, óók in het vrije veld, waar geen stopcontacten zijn! En nu moet het ding gebouwd worden zo vlug mogelijk!" De professor strekte zijn stijve knieën eens en begon opge wonden in zijn studeervertrek heen en weer te lopen. ,.Ik begin er vandaag nog aan", mompelde hij. „Maar eerst een stevig ontbijt en een paar koppen sterke koffie". i- ]£EN FRANS blijspelletje, waarin een dochter van een Parijse agent door haar huwelijk met een neger koningin wordt van een Zuidafrikaanse neger staat, wordt door het Rotterdams To neel ter vertoning gebracht. Men kan zich voorstellen hoe Helène's ouders reageren op de mededeling, dat hun dochter zich stilletjes heeft verloofd met iemand wiens huid zwart gekleurd is. Die ouders zijn eenvoudige lieden uit een echte Parijse buurt, die aller minst geruchtloos hoont, als Helène zich als toekomstig vorstin annonceert. Doch diezelfde buurt versiert de stra ten als blijkt, dat er geen grootspraak is verkocht. Althans geen grootspraak wat de koninklijke hoedanigheid be treft. Want verder blijkt alles daar in Zuid-Afrika wel wat tegen te vallen. De toestanden aan Helène's negerhof worden in het geheel niet gedekt door Europese begrippen over de vorstelijke staat. Maar wat mag het hinderen? Het zou geen ware Franse comedie zijn, als de liefde tussen Helène en haar donkere echtgenoot niet alles goed maakte, zelfs een smadelijke ver jaging van de troon. Kabinetswisselin gen en de idee van revolutie zijn de Fransen, uit hun historie niet onbe kend, maar dat garandeert nog niet, dat een koningin over een negerrijk verjaagd kan worden omdat ze blank is. En als die koningin dan nog je eigen dochter isToch is dat de Helène van de brave agent en diens vrouw, concierge in een druk bewoond huis, overkomen. In dit feit is de simpele moraal van het stuk gelegd. Papa de politieagent, eerst heftig te gen het huwelijk met een man, die door de natuur om practische redenen voorzien werd met een zwarte huid, en allengs steeds minder tegen naarmate de koninklijkheid van Helène zich bevestigde (de rechtgeaarde Fransman in zijn strenge familie-eer en spaarzin denkt snel om de duitjes en om wat de familie daarmee kan doen), die papa hanteerde van meet af aan een weliswaar goedmoedig rassenbe- zwaar: „de zwarten bij de zwarten en de witten bij de witten" en zie, dat bezwaar wordt in omgekeerde richting ook gebezigd. Nu is iedereen verbluft. Wat alles met alles verzoenen moet is de liefde, de heilige en zeer aan gebeden amour, die in het Frans nog wat anders is dan liefde bij ons. Het verschil is niet precies uit te leggen maar het bestaat. Ten gevolge van alle verwikkelingen is er in dit kluchtige spel met zijn wat billijke fantasie heel wat te Verzoenen. De amour heeft dus druk werk. Dat ze over alle obstakels triomfeert, daaraan hoeft men, als lief de op zijn Frans wordt uitgesproken, nooit te twijfelen. Onder regie van Ko Arnoldi kwam een genoeglijke en nogal huiselijke vertoning, gelijk het stuk verlangt, in de oude, vertrouwde naturalistische trant tot stand. De rollen rolden eruit, gepresenteerd door o.a. Ko Arnoldi, Kitty Knappert, Coba Keiling, Magda Janssens, Ellen de Thouars, Johan Fiolet. Ons toneel wordt de laatste tijd wel in het teken van de zeer oude of de nieuwe Franse comedie gezet. We wachten nu maar tot het ernstige Fran se stuk zich weer eens aandient. E. B. België zal voor Rusland tien vracht schepen bouwen. Deze moeten in drie jaar gereed zijn. Onderhandelingen zijn nog gaande over de levering van ver scheidene koelschepen. Albireo, 11-1 te R'dam Algenib, 11-1 te Las Palmas Alnati, 11-1 te Monte video Alphacca, 11-1 te Rio de Ja neiro Amor, 9-1 te R'dam naar Ceuta, pas. 10-1 Beachyhead Amsteldijk, pass. 10-1 Bahamas naar New Orleans Am- stelkroon, pass, 10-1 van Hamburg naar Antwerpen Aagtekerk, ll-i van Genua naar Port Said Aldabi, 10-1 van Ham burg naar Antwerpen Alhena, pass. 10-1 Fernando Noronha naar Antwerpen Alwaki, 9-1 te Boston Argos, 10-1 van Livorno naar Napels Arnedijk, 10-1 te Beaumont Axeldijk, 10-1 te Newport News Blommersdijk, 10-1 te Philadel phia Boissevain, 11-1 te Mauritius Bonaire, 10-1 80 mijl noord-noordoost van Barbados Caltex Leiden (t), 11-1 te R'dam verwacht Caltex The Hague (t), 10-1 voor Sidon (slecht weer) Caltex Utrecht (t), 10-1 van R'dam naar Sidon Delft, 9-1 van R'dam te A'dam Enggano, 11-1 van Colombo- te Madras Friesland (KRL), 11-1 rede Damman Gooiland, 10-1 van Las Palmas naar A'dam Gordias, 10-1 van Bremen naar A'dam Hathor, 10-1 te R'dam Hel der, pass. 10-1 Wight naar Antwerpen Hoogkerk, 11-1 te Port Swettenham Ivoorkust, 11-1 te Abidjan Jagersfon tein, 10-1 190 mijl zuid ten westen van Dakar naar Las Palmas Karimun, pass. 11-1 Perim naar Belawan Kieldrecht, 10-1 van Manilla naar Singapore Lang- OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1 Zwaarmoedig, 9 ad, 10 map, ll ie, 12 bles, 14 Avro, 16 lis, 17 vla, 18 l.k., 21 rg, 22 ark, 24 nam., 26 zee, 27 nevenstaand, 28 gep., 29 Oss, 30 Kea, Cl R.K., 34 T.C., 35 git, 36 hei, 38 kaal, 41 pret, 43 al, 44 pop, 46 me, 47 trans parant. Verticaal: 2 wal, 3 adel, 4 R-M., 5 mal, 6 op, 7 diva, 8 Ier, 12 belangrijk, 13 sim, 14 alt, 15 ongedacht, 19 kreek, 20 masa, 21 renet, 23 K.V.P., 24 N.N.O., 25 M.T.S., 26 zak, 32 wil, 33 mep, 35 gala, 37 Irma, 39 aar, 40 hop, 42 een, 44 p.s., 45 p.a. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Poppaea Sabina. 2. Delft, Sèvres (Frankrijk), Meissen (Saksen) en Kopen hagen (Denemarken). 3. Het De Ruy- terstandbeeld te Vlissingen. 4. Infra rood en ultra-violet. 5. Titiaan en Tin toretto. 6. Engeland. 7. 25 (2 x 11 -f scheidsrechter 2 grensrechters). 8. In het hoofd; been van de schedel, gelegen achter de neusholte, dat als een soort wig tussen de eigenlijke schedel beenderen dringt. 9. In Zuid-Afrika, n.m. Natal, waar in 1899 de Boeren werden verslagen. 10. Dat zijn races, wedlopen met grappige hindernissen. Kunnen zowel te voet als te paard gehouden worden. koeas, pass. 10-1 Fernando Noronha naar Kaapstad Laurenskerk, 10-1 van R'dam naar Hamburg Maas, 10-1 van Piraeus naar Alexandrië Manoeran, 10-1 van Djibouti naar Belawan Nieuw-Am sterdam, 10-1 van Curacao naar Laguaira Nigerstroom, 10-1 van Hamburg naar A'dam Noordam, 11-1 te R'dam Overijsel, pass. 10-1 14 uur Straat Mes* sina naar Genua Pygmalion, 9-1 te A' dam van Lissabon Schiedijk, 11-1 t® New Orleans Sheratan (t), 11-1 te Suez Salawati, 11-1 van R'dam te Ant werpen Soestdijk, ll-F van Suez naar Djeddah Ternate, 10-1 12 uur van R' dam te Southampton Trompenberg, 10-1 van Antwerpen te A'dam Teire- sias, 11-1 te Gibraltar Tiba, verm. 13-1 van Buenos Aires naar Montevideo Utrecht, 9-1 te Bona, verm. 12-1 van Bona naar Genua Van Spilbergen, pass. 10-1 20.40 uur Vlissingen naar A'dam Winterswijk, 11-1 van Cienfuegos te A' dam Wonosari, 10-1 21 uur te Bremen en verm, ll-i van Bremen naar Ham burg -r- Winterswijk, 10-1 23 uur van Cienfuegos te IJmuidenIJsel, 10-1 van R'dam te A'dam. 20 tabletten 65 cent (Advertentie, Ing. Med.) 34 „Hij is niet te oud", zei ze. „Hij is werkelijk helemaal niet oud. Én hij heeft het nooit verzwegen dat hij ge trouwd was. Ik wist dat Eric een vrouw had; ik wist ook dat ze weg was. En zo liep ik met open ogen iets tegemoet, wat we geen van beiden hadden voorzien." „Zou je zo goed willen zijn," vroeg Ben streng, „om me te vertellen, wat jullie nu verder van plan zijn? Het gaat immers ook nog een ander aan dan de dokter en je zelf, zoals je zegt". „Ikzouikweet het nog niet". Ze sloeg haar ogen neer onder zijn dwingende blik.tNiet uit schaamte of schuldg oei, hoewel dit eigenlijk de eerste keer was, dat Janice had beseft, dat er nog een derde bij was betrokken. Ze kon Ben niet langer aankijken uit angst, dat hij rampzaligheid, verwarring en strijd in haar ogen zou lezen. Voor de eerste keer maakte ze Eric een stil verwijt; hij was het die het beslissende gesprek steeds had willen uitstellen. Het was meer Eric's taak dan de hare een oplossing te zoeken. Als die er ten minste was. „Ik begrijp het". Maar Fen's stem klonk niet alsof hij het meende. Weer dacht hij hoe graag hij die kerel een opstopper zou verkopen. Welk soori meisje dacht hij dat Janice was? Als hijeerbare bedoelingen had, zoals de term luidde, waarom had hij dat Ja nice dan niet gezegd? Hij was een vent van niets. DOOR: „Ik had juist gisteravond besloten," zei Janice, alsof Ben werkelijk recht- van spreken had, dat we zo niet kon den doorgaan. Ik had besloten om dat aan Eric te zeggen". Er was geen reden waarom ze dit niet met Ben zou bespreken. Ben was als een broer voor haar, ook al be schouwde hij haar niet als zijn zusje. En Ben was erg hartelijk, al was het duidelijk dat hij noch deze gang van zal.en, noch Eric erg appricieerde. „Goed," zijn stem was nog steeds streng. „Doe dat dan alsjeblieft, Janice, zet deze affaire niet eindeloos voort zulke dingen kunnen voortduren zonder dat een van beide partijen dat nu per se wenst. Je hebt zelf ook wel eens van die gevallen gehoord, waarbij een meisje haar hele leven in vlam blijft staan voor een getrouwde man, terwij) de man misschien eerlijk van plan is haar op zekere dag te geven wat haar toekomt. Maar dat is niets voor jou. Janice." Hij leunde voorover met zijn ellebogen op de tafel en dwong haar hem aan te kijken. „Beloof me, dat je die dingen niet op hun beloop zult laten totdat tenslotte „morgen" een maand en maanden jaren worden en je hele leven en alles wat het je had kunnen brengen, is ver woest. Beloof het me, Janice." Ze moest hem wel aankijken. Ze wist dat het waar was, wat Ben zei en dat hij het zei, omdat hij van haar hield. Hij deed zijn best het zo gemak kelijk mogelijk voor haar te maken door te doen alsof het hem vrij koud liet. „Dat beloof ik je, Bengy", zei ze. Opeens dacht ze aan wat Albie had gezegd: dat geluk niet gekocht kan worden ten koste van een anders on geluk. En niet alleen Bon zou ongeluk kig zijn door haar geluk als het dat zou worden maar Eric's vrouw was er ook nog. En er waren nog anderen: haar moeder en haar vader. „Dank je". Ben legde een ogenblik zijn grote hand op haar arm. Toen hij die terugtrok, glimlachte hij; „Zullen we nu wat frisse lucht gaan happen?" Hij verzweeg, dat hij hieraan niet alleen behoefte had om de reeds eer der genoemde reden, maar vooral om dat hij eens diep moest ademhalen na dit gesprek. Janice en die dokter voor wie ze werkte goeie hemel! Wat zouden de mensen kletsen. En die vrouw kan ook nog allerlei moeilijk heden veroorzaken. Hij had het dochtertje van mevrouw Mc Rae teruggehaald, maar nu was Ben ten einde raad. Hij kon niets doen en hij zou toch alles ter wereld hebben willen doen, daar het immers Janice betrof. Ze spraken niet meer over Eric Holbrook gedurende hun ritje op de bus. Ze praatten niet veel. Het was heerlijk rijden bovenop de bus en ze keken naar de zon die boven de Palissaden onderging juist toen ze Riverside-Drive opreden en de hemel van lavendelblauw in diep purper deed veranderen. De fraaie grote stad ver toonde eensklaps al haar lichtjes en de tere stilte van de nacht was gevallen toen ze eindelijk het eindpunt, Water loo Square, bereikten. Ze stapten uit en zetten zich op een bank. Een grote plechtige maan klom omhoog vanachter donzige wolken. Mensen, die hun honden uitlieten, gin gen voorbij. Kinderstemmen en vrolijk gelach klonken in de lucht en ergens lieten kerkklokken hun melodieuze tonen horen. „Moeten we niet eens terug", zei Janice. Er klonk een lichte tegenzin in haar woorden. Ze voelde zich tot rust gekomen en veel beter. Ze voelde zich weer gezond en sterk en in staat de toekomst onder ogen te zien, wat die óok mocht brengen. Natuurlijk was het verdriet binnen in haar niet geheel verdwenen, maar het drukte haar niet meer zo zwaar. „Zeg jij het maar", vond Ben. Hij was er nu blij om, dat het gesprek over dokter Holbrook al zo vroeg op de avond had plaats gehad, daardoor was het verder zo goed tussen hen geweest. Weliswaar had het hem niet veel vreugde gebracht, maar wel een soort ontspanning aan Janice, zoals hij voel de uit de stilte die ze deelden. Hij en Janice bezaten samen iets, dat nie mand hen- kon afnemen. Hij veronder stelde dat hij daar dankbaar voor moest zijn en er tevreden mee wezen. Ze keerden terug teneinde een bus naar de stad te nemen. Dit keer wil den ze binnen zitten daar de avond lucht veel kouder was geworden. Maar Ben had nog iets te zeggen terwijl ze op de bus stonden te wach ten. „Wil je me nog iets beloven?" vroeg hij. Ze zei „ja", hoewel ze niet begreep welke belofte dat zou kunnen zijn. Ze dacht: „Het is toch altijd prettig om bij Bengy te zijn. Ik houd van hem. zoals ik altijd heb toegegeven, maar ik ben nog steeds niet verliefd op hem". „Als je je zaken hebt geregeld", zei Ben met een poging tot luchtigheid, „dan moet je me vertellen wat je ver dere Dlannen zijn. Zul je dat doen, Janice?" (Wordt veryolgd.) MACBETH, opera van Verdi. We horen er de eerste en de tweede acte van in een uitvoering in concertvorm in het Concertge bouw te Amsterdam. Verdi had een grote bewondering voor Shakespeare. In de laatste jaren van zijn leven heeft hij verschil lende belangrijke drama's van deze grote toneelschrijver laten omwerken tot operatekst; daarbij stond hij er op, dat aan het ka rakter van het stuk zo min moge lijk geweld werd aangedaan, Al dus ontstonden enige prachtige opera's, die behoren tot het aller beste op dit gebied. (Woensdag 20.15 over Hilversum I, 402 m). WEIHNACHTSORATORIUM van Bach. De naam is onjuist: Bach schreef een reeks van zes cantates voor de tijd tussen Kerstmis en Driekoningen, waarin o.m. de tekst van Evangelieverhalen is gebruikt. De „delen" kunnen dus afzonderlijk worden uitgevoerd, zodat men in de praktijk vaak volstaat met de eerste drie can tates, afgesloten door het begin- koor van de vierde. Ditmaal wor den cantate III, IV, V en VI uit gezonden, de minder bekende helft dus. (Woensdag 13.50 over Hilver sum II, 298 meter). WOENSDAG 13 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19-30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8-50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10-00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade-Orkest* 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12-33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 „De weg om hoog", causerie. 14.00 Pianorecital. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Orgelspel, 17-30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regerings uitzending: „Rijksdelen overzee: De brie venbus gaat open", correspondentieclub o.l. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 „Het volle pond", cau serie. 18.30 R.V.U.: Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: „De levenshuishouding: De ademhaling, inwendige en uitwendige". 19.00 Voor de jeugd. 19.05 „De Katholie ken en het Socialisme", toespraak. 19.20 Gram. en Vara-varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Macbeth", opera. 21.40 Cabaret. 22.10 Dansmuziek. 22.45 „Luisteren naar het heelal", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 24.00 Voordracht en muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram. 11.20 „Mozart", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13,15 Met PTT op pad. 13.20 Amus.-muziek. 13.50. „Weinachtsoratorium" (ged.). 15.30 Amus.-muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militair klank beeld. 18.15 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 1910 Boekbespreking. 19.25 Gram, 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ra dio Philharmonisch Orkest. 21 15 „Een oud land in een nieuw gewaad", causerie. 21-35 Weense muziek. 22.00 „Hervormd- Gereformeerd". discussie. 22.15 Viola da gamba en claveeimbel. 22 45 Avondover denking. 2.3.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Gram.muziek. Vaar van officiële Delhi wordt vernome diase regering verzocl Vergadering der V.N. bijeen te roepen. In een boodschap aa dit, de voorzitter van wordt gevraagd, de spoedig en „een redeli ontbinding van de n< Een Noorse korvet een Russsche treiler, territoriale wateren z vist, naar de Noordelt Vardö opgebracht. Aan de het Russische vaai Moermansk afkomstig nemen. Na een aantal schoten konden de No boord van de trailer k Groot-Brittannië heefi Internationaal Gerecht Haag een geding over heid van de Noorse te ren aanhangig gemaal aantal Britse treilers was aangehouden en t cember 1951 gaf het H deel, dat Noorwegen he territoriale wateren te Inachtneming van i landtongen. De Sovjet grens van haar territ op negentien km uit de Volgens het seml-offic: eche persbureau Jugopres Tito in de loop van de dit Jaar een officieel bezo brengen. Onder het motto „I land" hebben de Limbu in de Belgische hoofdstam prettige culturele feestav (Declamators, zangers, ir, en volksdansers uit Belgi lands Limburg kwamen licht. Te Somerset, heeft een predikant ver! dagen van de blanke zend Afrika zijn geteld. „Er mende wrok in 'Afrika ti ke. Vroeger werden zen open armen verwelkomd, toen ik Oost-Afrika bez daarin grote verandering sopraan Gré Brouwenstij: mende maanden onder s de stichting „Een uur aantal paedagogische conc derlandse scholen geven, den begeleid door de pia nenborg. Voorts heeft de dit doel geëngageerd Wil sen. Herman Schey (bas) Nap de KlijnAlice He VARA geeft deze week v Voering in concertvorm v; de opera „Macbeth" van 7 teren zijn in Djakarta begonnen over de Japanse lingen aan Indonesië. v na de oorlog is een Dee delegatie naar Azië gereisi karta aangekomen. Er l ren voor een geregelde met helicopters tussen Denemarken. Vandaa Van der Giessen en Zn's te Rotterdam een voor een schappij gebouwde tanker gen. Het schip meet 10.5 schroef heeft 130 omwent minuut. De „New York bune" heeft er bij de Vei aangedrongen een internat: te doen stichten, dat de z kan nemen voor militairen, wond in de oorlogen, die i; de VN zijn gevoerd (bv. ir De wereldbevolking groeit veer 70.000 mensen per dag ondervoed. Om het voeds te heffen adviseert een A organisatie synthetische v delen te produceren. In e briek zijn reeds enige hond krinstvoedsel vervaardigd, dagmiddag is een agent litie in de Kattensloot te geraakt. Toen hij zijn unifc was afgewaaid, wilde grijpe de hij over een langs de w gende kabel en viel in he Een bewoonster van de Me< heeft bij de politie aangif dat uit haar woning een h; gestolen, onder meer inhot dollar aan reischeques en e kaans paspoort. Het paspoo: teruggevonden in een tuintje geving. Wegens landloper: Haagse politie de 50-jarig bakker A. van V. aangeho V. werd aangetroffen in een in de nabijheid van de 1 Griffie. Op het Schevenin ter hoogte van het monumei dag een soort gascylinder Bij onderzoek bleek het voo rookbom te zijn, gevuld met Do voormalige Gaullistische van Oorlog, André Diethelm, in de ouderdom van 57 jaar overleden. Deze vooraanstaai cus voegde zich in Londen bi De Gaulle. Prins Bernhar Dister Mansholt hebben gis de receptie bezocht, welke I bestuur van de Koninklijk landse Jagersvereniging ter heid van het vijftigjarig be vereniging in de Trofeeënzai Amstel Brouwerij te Amsterd 1 Ln !s Gravenhage is gister leeftijd van 68 jaar onverwa leden dr ir W. J. H. Harm direc'.eur-generaal van de R: flaat, In Casablanca zijn a Marokkanen gearresteerd we schrijven van dreigbrieven a lieden, waarin geld werd voor „de strijd tegen de vijai ons volk" ADN meldt, dat jarige jager in Siberië, Ottc nog steeds op jacht gaat en r< dan tweehonderd beren heefi Geiker is volgens ADN het o van het collectieve jachtbed Rode Oosten".

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2