VVV in Bergen heeft een nieuw bestuur emda Stad en omgeving Uit de Alkmaarse Raad Odeon gaf cachet aan feest van R.K. Vrouwenbeweging Bouwvolume Lijst Br oersma won met slechts zeven stemmen verschil Nog geen overzicht der financiën Bijna gevangenisstraf voor uitkijkposten Mej. Bouwman gehuldigd op VVY-clubavond Emigratiemogelijkheden in Luxemburg? Franse dichter-uitgever spreekt in Alkmaar Uitstekende opvoering van Rose-Marie ALKMAARS VRACHTSCHIP VANDAAG GELICHT DE burgemeester is zo vriendelijk ge weest de kwestie eens rustig te overwegen. Hij heeft papier en potlood genomen en een situatietekening ge maakt, met het gevolg, dat er een com plete volksverhuizing heeft plaats ge vonden. De raadzaal is een soort dool hof geworden met al dan niet dood lopende gangetjes, zoals men ze wel eens op de kermissen ziet. De politieke bokken zijn nog wel van de schapen gescheiden, maar er zijn hier en daar zetels achter elkaar gezet, zodat er een eerste en een tweede rang is gekomen, hoewel het overal natuurlijk bespro ken plaatsen zijn gebleven. DE kermis was gered, wat nog niet zeggen wilde, dat zij door een poli- tiek-operatief ingrijpen niet op be denkelijke wijze geamputeerd dreigde te worden. Het leek wel of de geeste lijke vader van het katholieke amen dement, de heer Vleugel, die in de vorige raadszitting een October-Kermis van vijf dagen had bepleit, nu enigs zins van zijn eigen voorstel was ge schrokken en er wel graag weer af wilde, maar de geesten die hij had op geroepen kon hij niet meer laten ver dwijnen. Geef hun de kans BURGERLIJKE STAND Bergen Nachtegaal heeft voor 8 Januari al gezongen Studentenorkest in de Rustende Jager BURGERLIJKE STAND DINSDAG 12 JANUARI 1954 De VW Bergen heeft een nieuw bestuur gekregen. Het is er met de hakken over de sloot gekomen met slechts zeven stemmen verschil op de tweede, door de heer Schekkerman c.s. ingediende candidatenlijst en zelfs zonder noe menswaardige discussies. Dat laatste was te danken aan de vaardigheid, waar mee burgemeester dr J. Huygens de voorzittershamer hanteerde, die hij in zijn kwaliteit van ere-voorzitter had overgenomen van de wegens ziekte afwezige heer F. L. Driessen. Van het demissionnaire bestuur zaten overigens slechts de heren J. Broersma en S. Peetoom, die zich als candidaat voor de nieuwe lijst hadden opgegeven, aan de tafel. De lege plaatsen werden verder opgevuld door de beide wethouders van de gemeente. Hoewel dus het bestuurscollege een vrij ingrijpende wijziging had ondergaan stipuleerde de burgemeester, dat deze bij eenkomst een voortzetting was van de op 22 December afgebroken vergadering. Hij verklaarde daarbij, dat de leden die destijds stemrecht hadden, dit ook nu konden doen gelden. Dit met het oog op de leden van de Horecabedrijven, die reeds in December hun lidmaatschap afhankelijk hadden gesteld van het nieuw te vormen bestuur. Dit bestaat thans uit de heren J. Broersma (voorzitter), J. H. M. de Sonnaville, secr.-penningmeester, J. L. Smits, tweede secretaris (gem. huizen), W. Busker (vertegenwoordiger middenstand), J. A. Dalloyaux (verte genwoordiger Horecabedrijven), J. Winkel (voorz. Tuin- en Oostdorp) en C. Peetoom. Het bestuur zal, zo werd aangekon digd, eventueel nog worden uitgebreid met oei tweetal leden, dat de cultu rele belangen zal behartigen. Behalve de bestuursverkiezing, waar op de vorige vergadering was gestrand vermeldde de agenda ook een kort overzicht van de financiële toestand der vereniging door de secretaris, maar de voorzitter haastte zich mede te delen, dat de boeken nog niet wa ren ontvangen, zodat dit punt moest worden teruggenomen. Het heeft on getwijfeld op deze avond de vergader tijd drastisch bekort. De financiële toestand van de vereniging zal nu be sproken worden op de ledenvergade ring, die statutair voor 1 Maart moet worden gehouden. In zijn toelichting op zijn candidaten lijst maakte de heer Broersma even een slippertje, toen hij het had over de kritieke toestand waarin de VVV door de grote schuldenlast is gekomen, waartegen door de afgetreden penning- Twee jongelui, die gistermiddag voor de Alkmaarse politierechter, mr J. N. Alblas, terecht stonden, zijn op het nippertje aan een gevangenisstraf ontsnapt. Op 10 November van het vorig jaar waren zij bij een Jooddïetstal op het dak van de V.B. door een paar vriend jes tot „uitkijk" gepromoveerd. Zij wa ren echter nog zo weinig geroutineerd in deze enerverende aangelegenheid, dat zij door twee surveillerende agen ten werden verrast. De hele diefstal mislukte. De eigenlijke diefjes waren al door de kinderrechter onder handen geno men, maar dit span hoorde door de of ficier van Justitie mr A. W. Holsteyn een gevangenisstraf van 2 maanden te gen zich, eisen en een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proef tijd van 2 jaar. De reclasseringsrappor- ten gaven hoop dat er van beide jonge lui nog wel wa terecht kan komen. De rechter veroordeelde beiden dan ook tot een boete van f 25.of 10 dagen met een voorwaardelijke gevan genisstraf van 4 maanden op een proeftijd van 3 jaar. Mej. C. Bouwman, een trouw lid van de schaakclub V.V.V., heeft deel genomen aan de wedstrijden van het Hoogoven-Schaaktornooi en is in de damesgroep als eerste geëindigd met 5Va p. (uit 7). Zij zal nu deelnemen aan het dit jaar te houden tornooi om het Dames-kampioenschap van Nederland. Maandag werd zij op de clubavond van V.V.V. op hartelijke wijze ge huldigd en wel door de heer J. Schuurman, voorzitter van V.V.V. Hij bracht haar hulde voor de fraaie prestatie in Beverwijk geleverd. Daarna werd de onderlinge winter competitie van V.V.V. voortgezet en wel met de volgende resultaten: Hoofdklasse: C. WoutersenF. Hil- dam 0—-1; R. Pijning—W. Kwak A. v. d. Tak—A. Tegel Eerste klasse: A. SchaapsJ. Maats 10; P. v. d. StruysG. Boon Va; mej. C. BouwmanA. Vis 01; D. Appel Sr.G. Groenewoud afgebr. J. SchuurmanF. Bosch 10; G. v. BrenkMej. C. Bouwman afgebr. Derde klasse: P. GeneeJ. de Wolf 01; J. BakkerP. Genee 10; J. MoedtJ. Zaal 01; J. v. EkerenB. •Veltman ViH. de Vries Maats— F. Schulz afgebr. Vierde klasae: N. BreebaartH. Lansen 01; H. Verhoeven— P. Sneek Vameja GroothoffA. Paulisse 01; P. BlankendaalR. Faber 01; mej. Schaapsmevr. De Jong afgebr.; C. Schaaps—C. de Jong afgebr. Nieuwelingen: Wesselsom— I. Klop penburg Va. E. D. PlooyF. Hil- dama 01. V.V.V. II kan a.s. Woensdag kam pioen van haar afd worden, als zij dan nl. in Amsterdam van V.A.S. IV wint. Een aantal landbouwbemiddelaars van de Gewestelijke Arbeidsbureaux zal een werkbezoek 'brengen aan Luxemburg teneinde een indruk te verkrijgen van milieu en omstandig heden van dat land in verband met bemiddeling van landarbeiders. Ook de aan het Gewestelijk Ar beidsbureau Alkmaar verbonden pro vinciaal landbouwbemiddèlaar zal aan dit bezoek deelnemen. meester de heer Klein werd geprotes teerd. Op diens verzoek deelde de heer Huygens mede, dat alle beschei den in handen zijn gegeven van een accountant, die het financiële rapport zal uitbrengen. De heer mr F. Zeiler legde nog een korte verklaring af, waarin hij zei, dat hij zich nimmer beschikbaar zal stel len voor een of andere bezoldigde dan wel onbezoldigde functie in de VVV. Dit naar aanleiding van de geruchten, waarvan het dorp gonst, aldus spreker. Mevrouw Evenhuizen wees op de noodzaak van een sanering van het dure kantoorapparaat en de heer J. Hovenier merkte op, dat de lijst- Broersma niet overhaast was opge maakt, maar dat de candidaatstelling terdege was overwogen. De lijstaanvoerder van de andere partij, de heer J. Schekkerman meen de, dat de moeilijkheden niet zozeer in het financiële vlak lagen maar op organisatorisch gebied. Hij was daar om van oordeel, dat de juiste weg zou zijn een interim-bestuur te benoemen, dat de lopende zaken voor het komen de seizoen zou kunnen behandelen en in het najaar de reorganisatie van de VW aan de orde zou stellen. Men kan dan rustig de wrijfpunten, die er be staan uit de weg ruimen, zo meende spreker. Zijn lijst bevatte de namen van mevr. A. C. Visser-Ven, en de heren A. L. Bakker, D. L. Beyneveld, G. Diesfeldt, H. D. Klaasen, J. Schek kerman en G. J. Stockmann. Nadat nog enige leden tevergeefs hadden getracht het woord te nemen werden de twee lijsten in stemming gebracht met als resultaat, dat de lijst Broers ma werd gekozen met 149 stemmen, tegen lijst Schekkerman met 142. Burgemeester Huygens bracht een woord van dank aan het afgetreden bestuur, en berichtte, dat de nieuw gekozen bestuursleden zich zullen be raden over het werk, dat er gedaan moet worden. Van de zijde van de gemeente zullen enkele leden aan het bestuur worden toegevoegd, die zich, zoals spr. zei, speciaal zullen belasten met het culturele werk, het organi seren van attracties en het beheer van het openluchttheater. De heer Broers ma bracht tenslotte dank voor het vertrouwen, dat de vergadering in hem en zijn medebestuursleden had gesteld en sprak de belofte uit alles te zullen doen wat in het belang is van de VVV en het mooie dorp Bergen. DINSDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: De slag om Stalingrad (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Liii (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Stalag 17 (14 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: De Koningin van Saba (14 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: operettever- eniging Odeon speelt voor R.K. Vrou wenbeweging. CAFE TOM, 8 uur: Waarheid-film avond. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Moulin Rouge (18 jaar). Dancing, 8 uur: vergadering V.V.V. N.-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Limelight (a.l.). WOENSDAG. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: De slag om Stalingrad (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Lili (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Stalag 17 (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur; De Koningin van Saba (14 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: Operettever. Odeon met „Rosemarie". WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: De Vriendenkring" met „De Gouden Kooi". BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Studenten Concert. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 9.00 21.29 Woensdag 9.59 22.36 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 9.05 21.34 3.05 15.43 Woensdag 10.04 22.41 4.04 16.41 Hoe egocentrisch een poëet ook mag zijn, hoe hermetisch ook zijn werk mag schijnen voor de oningewijde, toch zal de dichter, Potgieter zowel als Lu- cebert, Poot als Achterberg, Ronsard niet minder dan Supervielle, Fr. Jam mes of een Valéry in meer of minder gespannen verhouding hebben gestaan tot een uitgever die de onmisbare scha kel vormt tussen de poëtische schepper en het publiek, waartoe hij zich uit hoofde van zijn creatief vermogen richt. Het zou een merkwaardig cultuur-his torisch werk zijn dat in chronologische volgorde ons de verhouding schilderde tussen dichter en uitgever. Voor het hedendaagse Frankrijk den ken wij in de eerste plaats aan de dich ter-uitgever Pierre Seghers die reeds tijdens de Résistance zijn bloemle zingen Poètes Casquecs, Poésie '41 etc., liet verschijnen, maar vooral na de 'ooi - log alle minnaars van poëzie aan zich heeft verplicht door de publicatie van óe beroemde serie der Poétes d' aujour- dhui. Het zijn bloemlezingen, voorzien van oriënterende inleidingen, versierd met tekeningen en facsimile's etc. In vele landen, in en buiten Europa, heeft deze dichter-uitgever reeds lezingen gehou den over zijn ontmoetingen met de dichters, wier werk hij zo belangeloos publiceert. Het bestuur van het Ge nootschap Ned.-Frankrijk, afd. Alk maar, is het gelukt de heer P. Seghers bereid te vinden ook voor leden in Alkmaar een lezing te houden op Maandag 18 Januari. Het bestuur van de jubilerende R.K. Vrouwenbeweging. Midden zittend mevrouw J. Vermeulen, mevrouw D. Paleari en mej. R. Kamphuys. Staande van l. n. r. de dames T. de Munk, A. M. Winder, A. Slijderink, A. Arendsen en M. Komen. Het hoogtepunt van de viering van het 40-jarlg jubileum van de R.K. Vrou wenbeweging in Alkmaar is ongetwijfeld de opvoering geweest van de operette Rose Marie door de operettevereniging Odeon. 's Morgens werd in de St. Lau- rentiuskerk een Plechtige H. Mis opgedragen, waarna de dames in het Gulden Vlies bijeenkwamen voor een gezamenlijk ontbijt, 's Avonds volgde de feest avond, die door mej. R. Kamphuys werd ingeleid met een kort overzicht uit de geschiedenis van de Vrouwenvereniging. Zjj bracht in het bijzonder dank aan mevrouw D. Paleari en aan mej. Boon, die als presidenten zoveel voor de ver eniging hebben gepresteerd. Namens het diocesane bestuur werd nog gesproken door mevr. De Vette. Toen was het de beurt aan „Odeon" om onder leiding van dirigent Jon. Kuiper „Rose-Marie" te brengen. Deze operette bezit wel niet het ar tistieke niveau van een werk van Le- har, of Kalmann, maar appelleert aan de algemene smaak met hoogst aange naam klinkende muziek. Het werk is in revue-stijl geschreven, het heeft een wild-west sfeer en de nodige en soms overgevoelige romantiek. Het is nu maar de kunst om een der gelijk gegeven zo te serveren, dat de zwakke plekken in dit opus min of meer worden gecamoufleerd. Welnu „Odeon" is hier grotendeels in geslaagd en gaf een Opvoering welke vaak veel flair had en de aanwezigen zeker ten volle heeft kunnen bevredigen. De koorzang was zeer beschaafd en had ook een goede nuancering. Dirigent Kuiper slaagde er m het werk ini voornamer cachet te geven dan het oorspronkelijk heeft, en dit is geen geringe verdienste. Van de uitgebreide rolbezetting wil len we speciaal memoreren de rol van „Rose-Marie" welke door mevr. Triest- Boots met veel temperament en ge voel werd gespeeld en goed gezongen. De heer H. Schinkel was a's Jin Kenyon ook in zijn zang lang niet zonder verdienste. Wan„a, meyr. Mu- .- kops-Robert gaf inderdaad sterk spel te genieten. Malone (de heer Bilars) verdient eveneens te worden gememo reerd. De overige rollen werden zeer bevredigend gespeeld. Herman, .bij genaamd „de Geweldige" ide heer Klaassen, speelde perfect, en wist in zijn komische momenten de juiste maat te houden. De balletten ingestudeerd door mej. T. v. Heugten waren zeer charmant en zeker niet zonder fan tasie. Een belangrijk aandeel in het sla gen van deze opvoering heeft zeker wel regisseur Vóórhaar gehad, die er voor zorgde dat er in de groeperingen voldoende bewegelijkheid zat, en er goed rekening mee hield dat het speel vlak, niet overbodig werd bezet. Het orkest voor deze gelegenheid samenge steld, Was zeer slagvaardig en heeft een respectabele prestatie geleverd. Het klankgehalte was constant goed en het ensemble opvallend homogeen. Een extra compliment is hier wel op zijn plaats. Costumering en décors waren uitste kend verzorgd. Odeon kan met voldoening terugzien op deze uitvoering, welke zo zeer bij het auditorium in de smaak viel. De nog komende opvoeringen garanderen, de bezoekers een operette-uitvoering waarvan men geen spijt zal hebben, deze te hebben bijgewoond. W. SCHREURS Vandaag zal men proberen het vrachtschip van de heer Th. v d. Meer uit Alkmaar, dat Zaterdag op de Waal in de buurt van Nijmegen is gezonken, te lichten. - Het schip, dat 100 ton meet, werd overvaren toen het gepasseerd werd door een sleep en door de zuiging van het water, die door de lage water stand onverwacht groot was, in de flank door een sleepschip van 2000 ton werd gegrepen. Doordat het vaartuig slechts een meter benedén de waterspiegel kwam te liggen konden de opvarenden, een pas gehuwd echtpaar en nog een logé'tje door de sleper worden gered. Het schip van de heer v. d. Meer was met een lading bakstenen op weg naar Alkmaar. Verzekering dekt de schade. ^LKMAAR groeit en vroegere regeer-. ders hebben niet altijd vooruit ge zien al moet erkend worden, dat er aan dat vooruitzien natuurlijk een grens is. Zij, die ons stadhuis en daarin de fraaie raadzaal gebouwd hebben keken niet over het jaar 1953 heen en hebben er dus niet op gerekend, dat daarin nog eens zevenentwintig raadsleden, een burgemeester, een secretaris, twee boden, twee stenografen en een paar ambtenaren een plaatsje moeten vin den om van pers en publiek dan nog maar te zwijgen. Die kunnen er langzamerhand niet allemaal meer in en het gevolg daar van is geweest, dat de fraaie opstelling der groene zetels in hoefijzervorm, welke de zaal een bijzonder cachet gaf, voor een andere formatie moest wij ken. Er werd eerst een kring gevormd met een gesloten front van smallere en bredere ruggen naar de perstafels en het was duidelijk, dat deze geluids barrière de oorzaak zou worden, dat de „zachte" sprekers aan het einde van de zaal niet meer te verstaan Onder de fraaie schouw met de ver manende woorden „Vox populi supre- ma lex" waar sinds mensenheugenis de burgemeesters van Alkmaar zetel den, prijkt thans mej. Kamphuys, ge flankeerd door twee vleugeladjudan ten. Wij zouden niet gaarne beweren, dat het decoratief geheel daardoor heeft geleden, maar men is in Alkmaar zo gewend, dat de gastheer aan het hoofd van de tafel zit, dat de verande ring toch wel even vreemd aandoet. Men kan de burgemeester thans aan de straatzijde vinden en hij is gemak kelijk te herkennen omdat hij een zil veren keten draagt. Een van de pers tafels waar rood en zwart broederlijk en zusterlijk door elkaar zitten, is op haar plaats gebleven, de andere is naar de schouwzijde van de raadzaal ver huisd. Men kan vandaar de rijen der edelachtbaren nu beter overzien met uitzondering van die der tweederangs raadsleden en het gesprokene is daar voor de pers beter verstaanbaar geworden. Wat dit betreft is de proef zeker geslaagd, maar de raadzaal maakt üians min of meer de indruk van een klasse lokaal, waar door overbevolking van de school de banken dichter naar el kaar geschoven zijn om plaats voor de nieuwe leerlingen te maken. Wie onze raadzaal in de ambtstijden van vier vroegere burgemeesters gekend heeft, moet aan al die veranderingen nog wel even wennen. Het is in elk geval een goed bedoelde poging om aan de klachten van pers en publiek tegemoet te komen en daarvoor kunnen wij slechts erkentelijk zijn. Als het juist is wat de burgemeester zich tijdens het kermisdebat liet ont vallen toen hij zei: „ik hoor de Raad nee-knikken", dan is het wel duidelijk, dat de plaats waar hij thans zetelt de beste luisterpost van de raadzaal is. gR is opnieuw gesproken over de vraag of men het amendement uit de oppositiegroep zou aanvaarden om dit jaar de kermis maar eens over te slaan. In December staakten daarover de stemmen. De heren Sietsma en Ot- ten waren thans afwezig wat de scha len opnieuw in evenwicht hield. Het A.R.-lid, de heer Huisman, verklaarde zich niet principieel maar uit zakelijk oogpunt tegen het doorgaan van dit volksfeest en de heer Woldendorp, die juist als de verloren zoon was wel kom geheten, had natuurlijk geen enkel bezwaar tegen de kermis. Het zou weer een onzekerheid brengende stemming zijn geworden als de katholieken zich niet in een gesloten front tegen het voorstel der oppositie gesteund door de Prot. Christelijken verklaard hadden, dat daarna met behulp van de V.V.D.-ers met 13 tegen 12 stemmen werd verworpen. „Trek ik mijn amendement in dan komt een ander er mee", zei hij mach teloos en hij gaf het College de wel gemeende raad eerst maar eens over het eigen voorstel een volledige Octoberkermis te laten stemmen, maar dat was politiek onmogelijk, om dat een voorstel van de verste strek king het eerst aan de orde dient te komen. j^EN heeft het practische resultaat van al die meningsverschillen in het raadsverslag kunnen lezen. De oppositie, die een ledige dop begeerd had, prefereerde nu natuurlijk een half ei boven een heel en met de steun der Prot. Christelijken en van de katholieke raadsleden Zandbergen, De Zeeuw, Vleugel, mej. Kamphuys en Nagengast werd de kermis voor dit jaar gehalveerd. Voor de gemeente, de middenstand en de exploitanten betekent dit een be langrijk financieel nadeel. Voor wie gewend zijn de kermis te vieren en voor de duizenden uit de buitenge meenten, die steeds op Zaterdag en Zondag daarvoor naar Alkmaar ko men, is dit besluit een grote teleur stelling. In hoeverre het van blijvende in vloed zal zijn zullen wij eerst laten kunnen constateren. QIVERSE raadsleden en voornamelijk de heer Van der Borden, die men met recht het enfant terrible van de Raad mag noemen, zijn destijds te keer gegaan tegen de aankoop en plaatsing der benodigde verhuistrans-' formatoren bij de voorgenomen om bouw van het electriciteitsnet van 127 op 220 volt. Wethouder Leesberg had zich dan ook in de vorige raadszitting al ge prepareerd op een warm debat, maar de kwestie werd toen tot de thans ge houden raadszitting verschoven. En ziet welke wonden de tijd kan helen want de grootste opposant was ditmaal zo mak als een lammetje dat uit de hand van de wethouder eén klontje suiker komt opeten. Veel redenen tot verontwaardiging had de heer Van der Borden niet, want de wethouder was hem op diver se punten tegemoet gekomen. De stroomverslindende verhuist ransforma- toren zullen nu vóór de meter wor den geplaatst en de reeds gedupeer den zullen de schade volledig vergoed krijgen. Algemeen was men er na het uit nemend technisch betoog van de heer Zandbergen van overtuigd, dat de om bouw van het net reeds veel vroe ger had moeten plaats vinden, maar de oorlog is hier als spelbreker op> getreden. De vraag of de verbruikers over deze ombouw zo verrukt kunen zijn, wat door de heer Bakker nadrukkelijk ontkend werd, is moeilijk te beant woorden. Misschien wordt het brand gevaar geringer hoewel er tot dus ver geen rampen van betekenis voor kwamen, misschien kan men nu een kacheltje of een broodrooster meer aansluiten maar dat deed men toch al als Sinterklaas er een door de schoor steen had laten vallen. Men behoeft nu voor de verhuis- transformatoren geen huur te betalen, maar het laten ombouwen van appa raten en het vernieuwen van lampen vraagt van alle stroomverbruikers een persoonlijk offer ten bate der ge meenschap en ook ten bate van het bedrijf, dat door de ombouw van het net grotere winsten zal kunnen ma ken. Het is dan ook billijk, dat de ge meente - die het electriciteitskoetje in verloop van jaren duchtig heeft uitgemolken, zodat er flinke reserves gemaakt konden worden - de gedu peerde stroomverbruikers in de door hen te maken kosten zoveel mogelijk tegemoet komt. Wethouder Leesberg loofde een pre mie van f 25.uit voor ieder, die zo spoedig mogelijk zelf voor de bouw van zijn apparaten en voor nieuwe lampen wil zorgen en hij verwachtte blijkbaar een run op de electriciteits- zaken. Hij is niet alleen een voortref felijk advocaat en een goed wethou der, maar ook een handige zakenman die voor alles naar een gezond bedrijf streeft, want de heer Zandbergen had uitgerekend dat de premie best f 30.— zou kunnen zijn. De vlotte wijze waarop de wethou der dit bedrag overnam wijst er wel op, dat het bedrijf er dan nog geen strop aan zal hebben. De heer Coerts bood op tot f 40. maar de wethouder wilde er de stroomverbruikers niet op laten ver dienen. Voor f 30.kan het gros der burgerij de extra kosten wel betalen en uit de reserves moet volgens de wethouder zo weinig mogelijk geput worden, al vergeet men wel eens wie deze reserves in verloop van jaren betaald hebben. Met een flinke meerderheid be sloot de Raad de vrijwilligers een premie van f 30.toe te kennen en op de kwitanties der lichtbedrijven zullen de wenken voor het bakken van zandtaartjes en het opwarmen van ijspuddingen door een korte maar duidelijke uiteenzetting aan de stroomverbruikers worden vervan gen. H- Het voorlopige bouwvolume voor de drie komende jaren is dus bekend. Honderd en negen en negentig wonin gen zullen we in eerste instantie aan ons huizenbezit mogen toevoegen. Een bescheiden contingent, dat niet eens voldoende zal zijn om het plan tussen Vondelstraat en Schaepmankade in zijn geheel uit te voeren. De cri de coeur van het hoofd der gemeente, dat men in Haarlem eens rekening moest hou den met het karakter van Alkmaar als woonstad, heeft dus geen weerklank ge vonden. Slechts de werkgelegenheid, die een stad biedt, is doorslaggevend voor de bepaling van het volume en het feit, dat vele werkers uit de indus triegebieden een andere woonstee pre fereren doet bij Gedeputeerde Staten blijkbaar niet ter zake. We hebben dat kunnen afleiden uit de cijfers van de plaatsen, die in het industriële gebied van Noord-Holland boven het IJ liggen. Zaandam zal 328 woningen kunnen bou wen, Velsen zelfs 356, Beverwijk 203 en Den Helder 230, al liggen in de laatste stad de papieren even anders met het oog op het marinepersoneel. Alkmaar is bij de verdeling van het bouwvolume zeer matigjes bedacht en voor de 900 woningzoekenden ziet de toekomst er dan ook niet al te rooskleurig uit. We' kunnen slechts wensen, dat we uit de reservepot van 11.229 woningen nog een aanvullend kwantum mogen halen. Daarop blijft voorlopig onze enige hoop gevestigd. Niet ten onrechte, want al meermalen is ons bij de verdeling van het bouwvolume gebleken, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als zjj wordt opgediend. De VW Bergen heeft een nieuw bestuur gekregen, maar we vrezen, dat daarmee de moeilijkheden nog niet aan de kant zullen zijn. Achter de schermen pleegt men in Bergen nogal eens graag wat uit te broeden en tijdens de ver gadering vielen reeds stemmen te be luisteren, dat de stemming niet rechts geldig zou zijn omdat het geen voort gezette vergadering zou zijn geweest, n.aar een nieuwe bijeenkomst, met een ander presidium en een andere agenda. Daarmee bedoelde men te zeggen, dat de leden van de VVHB niet stemgerech tigd zouden zijn, omdat hun lidmaat schap op 1 Januari is beëindigd. Gaat men op deze wijze door, dan is de kans op constructief werk nu al verkeken. Wij zouden de conspiratoren aan ook met klem willen aanraden: laat het nieuwe bestuur in alle pais en vree zijn plannen uitwerken. Geef het de kans de VVV Bergen op te bouwen tot een goede organisatie. De mogelijkheid is er nu. Laat die vooral niet voorbij gaan. Een van de eerste taken van het nieu we bestuur zal ongetwijfeld zijn de sa- rering van het kantoorapparaat. Immers tegen de functie van directeur is door de pas benoemde voorzttter, de heer J. Broersma, herhaalde malen stelling ge nomen en de overige bestuursleden vol gen deze zelfde gedachtengang. Wij twij felen er niet aan of de komende leden vergadering zal omtrent deze en andere vraagstukken verdere opheldering ver schaffen. Tot dan gunnen wij het nieu we bestuur de rustige sfeer, waarin het alleen maar mogelijk is het beleid zui ver uit te stippelen. Geboren: William, z. van W. Loos en A. Pauw. Yvonne, d. van J. Nugter en T. de Boer. Nicolaas J. M., d. van A. J. Bloedjes en W. M. Stolte. Maria C. D., d. van L. M. van Westerhoven en J. de Jong. Hebt U op 8 Januari al de nachte gaai horen zingen? Iedere vogelken ner zal, als hem deze vraag gesteld wordt, verbaasde ogen opzetten en ont kennend zijn hoofd schudden. En toch is dat in Bergen het geval geweest. En niet alleen met de nachte gaal maar met nog tientallen andere vogels, die op de aldaar gehouden vo- geiexpositie via de tape-recorder de ruimte met hun gekwinkeleer hebben gevuld. Er is veel bezoek geweest, vooral van schoolkinderen. Het grootste genoegen hebben er ongetwijfeld de kleuters van gehad die met het toegangsgeld stijf in hun knuistjes geklemd op eigen hout je binnen kwamen en eenvoudig met meer weg waren te slaan. De diorama's hebben eveneens veel belangstelling getrokken. Met enige fantasie kon men zich in duin en bos en weiland wanen. De diorama's wa ren respectievelijk door de Vrije Schooi, de O.L.school en de Christelijke school gemaakt. Het bosgezicht heeft uit eindelijk het grootste aantal punten toegekend gekregen. De J.N.W.ers op wie de tentoonstel ling heeft gedreven komt een hartelijk woord van waardering voor dit alles zeker toe. Morgenavond zal het Studenten- orkest een concert verzorgen in de Rustende Jager. Voor dit muzikale evenement blijkt veel belangstelling te bestaan. De opbrengst van het con cert, waarvoor nog kaarten beschik baar zijn, komt ten goede aan het Studenten-sanatorium te Laren. Geboren Marcellus J. J., z. van A. W. J. M. Jansen en M. A. Verburgt. Monica M., d. vèn P. J. Huijben en K. M. Sprenger. Johanna Th. M., d- van H. J. N. M. Woudstra en G. C. Leering. Ondertrouwd: Hendricus Visiser (won. te Heiloo) en Johanna C. van 't Sant. Abraham Chr. Mol en Johanna de Vos. Getrouwd Adrianus J. Lieshout en Catharina van 't Sant. a

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5