Moet batig saldo van de gemeente worden gereserveerd? LIOHGEN De heer Van Slingerland verliet politieke arena Stad en omgeving Raadsleden willen kapitaal om industrie aan te trekken •tzuumttuatitiiiiMitutittttuttuuttt» HONDERDEN PROFITEERDEN REEDS... tummmmmmuuttKUunmuKWi l.OD Meerjarenplan omvat tal van belangrijke werken r B en W zijn andere mening toegedaan GEEN HOGERE SUBSIDIE VOOR DE „MUZIEK" VOOR DUIZENDEN HEBBEN WIJ NOG KOOPJES in onze bekende kwaliteitskleding voor Dames-, Heren en Kinderen Langestraat 16-18 - Magdalenenstraat 11 dameskousen Personeelsvoorzien ing is nog moeilijk De brandweerkwestie bij de begroting Raadsleden zongen Lang zal-ie leven B en Wantwoorden f VRIJDAG 15 JANUARI 1954 De financiële verhouding tussen rijk en gemeente, waarover B. en W. in hun aanbiedingsbrief op de begroting 1954 hun ontstemming hebben uitgesproken, fs ook voor de raadsleden aanleiding geweest in het algemeen verslag, dat thans is verschenen, een aantal opmerkingen te plaatsen. Met voldoening is er ge constateerd, dat B. en W. krachtig stelling hebben genomen tegen het feit, dat het verzorgingspeil van de gemeente bij gebrek aan een eigen belastinggebied nog steeds afhankelijk is van een ministeriële circulaire. Naar aanleiding van de door de raadsleden gemaakte opmerkingen hebben B. en W. geantwoord, dat het traineren van de verlengingen, het verminderen van de aandeelpercentages bij verhoogde belastingopbrengsten, het beperken van uitkeringspercentages naar subjectief inzicht, allerminst medewerken tot het verkrijgen van een sfeer van vertrouwen tussen regering en gemeentebesturen. De conclusie echter, dat de gemeente slechts in naam zelfstandig is, zoals door enkele leden van de raad is uitgesproken, gaat B. en W. te ver. Ook thans nog blijven de gemeen telijke bestuursorganen ten volle verantwoordelijk voor de hun opgedragen taak: de regeling van het bestuur van de huishouding der gemeente. In de besteding van de hun ter beschikking staande middelen hebben zij behoudens het normale begrotingstoezicht hun vrijheid behouden. woord. Zij zien in de terugkeer naar de vroegere methode het gebruiken van de batige saldi geen bezwaar omdat, aldus het college, bij het be palen van de bestemming van de over schotten de afkomst ervan niet over het hoofd mag worden gezien. Zij komen niet uit hoge gemeentefonds uitkeringen, doch ontstaan voor een groot deel uit uitgestelde lasten. Het is daarom volkomen gerechtvaardigd over het batige saldo in een volgende dienst te beschikken. Afgezien van een bedrag van f 337.200 voor extra afschrijvingen hebben de diensten 1948-1951 een batig saldo van f 2.070.872 opgeleverd, dat voorshands een vol doende reserve is voor de doeleinden, die door de desbetreffende raadsleden worden beoogd. Zij mogen bedenken, zo vervolgen B. en W., dat de finan ciële medewerking van de gemeenten bij de vestiging van industriële onder nemingen aan beperkingen van hoger hand gebonden is. De minister van binnenlandse zaken heeft onlangs nog zijn bezwaren geuit tegen bepaalde vormen van concurrentie tussen ge meenten bij het aantrekken van indus trieën. In bepaalde gebieden mag een premie van 25% van de bouwkosten van de onderneming in uitzicht wor den gesteld. Deze regeling heeft uit sluitend tot doel bepaalde leemten in Van „bevoogding" van de gemeente besturen is evenwel toch sprake waar het de omvang der geldmiddelen be treft, waarop B. en W. geen invloed kunnen doen gelden. Dat de regering bepaalt tot hoever de financiële be hoeften van de gemeenten strekken en daarbij veelal de neiging heeft deze te laag te schatten bergt het gevaar in zich, dat het verzorgingspeil in de gemeenten wordt aangetast. Een goed gemeentebestuur zal trachten deze aantasting te voorkomen en bij gebre ke van de noodzakelijke geldmiddelen niet nalaten de rijksoverheid te wij zen op haar verplichting de gemeente besturen ook financieel in staat te stel len hun taak te volbrengen, nu de gemeenten in de loop der jaren de beschikking over al haar belangrijke belastingbronnen aan het rijk hebben moeten afstaan (1929 gemeentelijke in komstenbelasting en opcenten rijksin komstenbelasting, 1941 opcenten ge meentefondsbelasting en vermogens belasting, 1951 ondernemingsbelasting) Door allerlei middelen wordt dan ook een niet aflatende aandrang op de re gering en volksvertegenwoordiging uitgeoefend om meer aanvaardbare resultaten voor de gemeenten te be reiken. DRUPPEL Het standpunt van B. en W., dat de ln de laatste jaren optredende over schotten, die naar de kapitaaldienst worden overgebracht, een onttrekking van middelen aan de gewone dienst zouden betekenen en uiteindelijk zou den leiden tot een niet gerechtvaar digde vermogensvorming, wordt door verschillende leden een miskenning geacht van de plaats, die de gemeente tegenwoordig in de samenleving in neemt. Zij menen, dat er rekening dient te worden gehouden met de kans om een industriële onderneming van betekenis aan te trekken, in welk ge val het gevormde vermogen bij het verlenen van faciliteiten zal blijken een druppel op de bekende gloeiende plaat te zijn. Meer dan in de jaren vóór de oonog het geval was zal een reserve ter be schikking moeten staan voor het dek ken van niet rendabele uitgaven en voor het opvangen van onverwachte tegenvallers. Met deze opvatting, aldus de desbetreffende raadsleden, ver draagt zich moeilijk een begrotings techniek, die het stelselmatig opvan gen van belangrijke risico's bij voor baat onmogelijk maakt. Zij achten het sluitend maken van de begroting 1954 door het beschikken over batige saldi van vorige dienstjaren dan ook zeer bedenkehjkens beschikken over het batige saldo van de vorige dienst legt een meer cyclisch verband tussen de opvolgende diensten dan in de jaren 1948-1951 het geval was, zo zeggen B en W in hun Memorie van Ant- de betrokken gebieden aan te vullen en mag niet worden gezien als een bevoordeling van de een boven de ander. Mochten de gemeenten toch tot de bouw en financiering van bedrijfs gebouwen willen overgaan, dan zullen naar de mening van de minister de kosten van gebouwen en grond, na af trek van eventuele premie, in ieder geval volledig gedekt moeten worden door de koop-, huurkoop- of huurprijs. In het bijzonder is de minister gekant tegen het verstrekken op gemakke lijke voorwaarden van kapitaal aan ondernemers en het verkopen van gronden beneden de normale prijs. Door deze uitspraak achten B. en W. de weg tot het aantrekken van indus trieën evenwel niet afgesloten. In dit verband wijzen zij op het tot f 500.000 op te voeren fonds voor industrieves tiging, dat h.i. een voldoende reserve zal zijn voor eventueel a fonds perdu nodige uitgaven. Het college van B. en W. acht voor een verhoging van het subsidie van f 250.aan de plaatselijke muziek gezelschappen geen termen aanwezig, zolang in het aantal openbare presta ties geen verandering komt. Aldus staat vermeld in de Memorie van Ant woord. Van het aan de VVV beschikbaar gestelde renteloze voorschot van f 7500 is tot nu toe geen gebruik ge maakt omdat tot teleurstelling van B. en W. de folders nog steeds niet zijn verschenen. De eindafrekening betreffende de tentoonstelling van de Wadden tot het IJ kan nog niet worden verwacht omdat het federatiebestuur over weegt of het in beroep zal gaan van een uitspraak van de kantonrechter in het laatste ter zake van de ten toonstelling gevoerde proces. Deze uitspraak is in het nadeel van de federatie van VVV's in Noord-Holland uitgevallen. Hangende dit onderzoek en een eventueel verder te voeren procedure is het niet mogelijk tot een definitieve afrekening van het tentoonstellingstekort over te gaan, al dus B. en W. (Advertentie, Ing. Med.) Maar dan ook alléén nog morgen verkopen wij onze linksgeweven en geminder de le keus voor reclameprijzen le paar 1,95 2e paar °-95 2 paar voor2'90 Dus per paar 1.45 Met elastische boord: 2.20 le paar 2e paar 1,10 2 paar voor 9-99 Dus per paar 4 M fj* (Advertentie, Ing. Med.) Naar aanleiding van de bjj de behandeling van de begroting in de afdelingen opgekomen vragen over het meerjarenplan van de gemeente delen B. en W. mede, dat dit plan, gespecificeerd naar aard en urgentie van werken, aan de raad ter vaststelling zal worden aangeboden en dat uiteraard aandacht zal worden geschonken aan de dekking van de aan de werken verhonden lasten alsmede aan de uitbreiding of wijziging van de personeelsbezetting van de verschillende diensten. In het meerjarenplan zullen worden opgenomen ver- keersverbeteringen, scholenbouw, aanleg van recreatiegebieden en sport- en speelvelden, woningbouw, sanering van stadsdelen en krotopruiming, uitbreiding van het stadhuis, aanleg van rioolwaterzuiveringsinstallatie en centrale riole ring, investeringen ten behoeve van de volksgezondheid en van licht- en kracht voorziening. It: dit verband merken B. en W. nog op, dat het aantrekken van technisch personeel zeer moeilijk is en dat voor al bij de aanbesteding van grote wer ken het tekort aan geschoolde bouw vakarbeiders teleurstellingen oplevert. Het vooruitlopen op het meerjaren plan in de begroting door met de daaruit voortvloeiende lasten rekening te houden is, aldus B. en W. in strijd met het karakter van de gemeentebe groting, die niet verder strekt dan het dienstjaar waarvoor zij wordt vastge steld. Het opnemen van deze lasten zal zeker niet van invloed kunnen zijn op de toekenning van een subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De vraag is verder gesteld of de uit breiding van het stadhuis, die rond f 500.000 zal vergen en waarbij nog een aanzienlijk bedrag voor inrichting moet worden gevoegd, in overeenstem ming kan worden geacht met het thans heersende en in de toekomst te ver wachten gebrek aan ruimte, terne*'- daar door deze uitbreiding de bouw van een nieuw museum niet zal kun nen uitblijven. B. en W. antwoorden hierop, dat de uitbreiding een dringen de eis is. Aangezien deze uitbouw in zuidelijke richting zal moeten plaats vinden is het noodzakelijk voor het museum een nieuwe huisvesting te zoeken. De mogelijkheid tot het aan brengen van verbetering in de lucht verversing van de raadzaal is in on derzoek. Een nieuwe vloerbedekking achten B. en W. met het oog op de ve le ontvangsten die dit jaar kunnen worden verwacht, noodzakelijk en ver antwoord. Zijn Burgemeester en Wethouders van mening, dat de bekende brand weerkwestie thans volledig is afge daan, zo wordt door enkele leden van de raad gevraagd in het algemeen verslag van de begrotingsbehandeling in de afdelingen. En verder: Achten B. en W., indien zij menen, dat de uitgetredenen, wier sollicitaties nog in portefeuille zijn, niet voor herbe noeming in aanmerking komen, het niet beter dit de belanghebbenden te laten weten? Het antwoord van B en W. op deze vragen luidt, dat zij het door hen ingenomen standpunt, neer gelegd in deverklaring van de bur gemeester op 11 Juni 1953, hand haven. De terugkeer tot de brand weer van de uitgetredenen, die naar het oordeel van de brandweercorpsen voor herbenoeming in aanmerking komen, zal naar de mening van het college geleidelijk aan kunnen ge schieden. Met interesse bekijkt de heer G. van Slingerland de grafische werken waar uit hij een keuze mocht doen als afscheidscadeau van de gemeente. Burgemeester en Wethouders, een bijna voltallige raad en de hoof den van dienst en afdelingschefs van de gemeente hebben gisteren af scheid genomen van de heer G. van Slingerland, die zoals een van de sprekers het zei „zich uit de politieke arena" heeft teruggetrokken. Dertig jaar heeft de heer Van Slingerland deel uitgemaakt van de raad en 23 jaar is hij lid geweest van het college van B. en W. Een opmer kelijke en tegelijkertijd sympathieke figuur, die door de burgemeester werd geschetst als het klassieke voorbeeld van de self-made man. Door aanleg en gave van hoofd en hart heeft hij zich tot zijn zeer prominente positie weten op te werken. „Bij deze ontwikkeling bent U altijd mens gebleven", aldus de burgemeester. „Een mens tegenover mensen en tegelijkertijd een regent van formaat." Spreker herinnerde aan de slagvaardigheid, waarmee de heer Van Slingerland zich door de moei lijkste situaties wist heen te slaan en aan zijn sublieme eigenschappen: een helder verstand, de gave des woords en een grote mate van humor. .mm mm „We zien U node vertrekken", zo vervorgae burgemeester Wytema. „Uw besiuil stond ecnier vast en was niet meer te verwrikken'. Gaarne wiiae spreker namens ae gemeente een tast- oare herinnering aan de bestuurs periode van de heer Van Shngeriand aanbieden, doch hij moest eons tateren, dat er al meer sprake was geweest van een officiële waardering. De vertrek kende ex-wethouder werd al vroeger door de gemeente en door H. M. ae Koningin onderscheiden. Daarom meen de spreker de heer Van Slingerland de keuze te moeten laten uit een li-tai grafische kunstwerken, dat door B. en W. van een expositie in het Stedelijk Museum is aangekocht. „De periode", zo besloot hij, „waarop U Uw stempel hebt gedrukt zullen wij nooit verge ten". Met de beste wensen voor de ge zondheid van de heer Van Slingerland en diens gezin besloot burgemeester Wytema zijn toespraak, die hij in de raadzaal hield temidden van de be langstellenden, die bij dit afscheid te genwoordig hadden willen zijn. Namens de raad dankte de heer C. Couwenhoven voor de prettige wijze, waarop men steeds met de heer Van Slingerland heeft kunnen samenwer ken. Ondanks het verschil in politiek inzicht zijn er nimmer krenkende woorden gevallen, aldus spreker, die vervolgens zijn spijt betuigde, dat de raad het voortaan zonder de persoon lijkheid van de heer Van Slingerland zal moeten stellen. De hoofden van takken van dienst, die de plechtigheid bijwoonden, had den dr W. J. Lojenga als woordvoer der gekozen, die eveneens gewag maakte van de prettige samenwerking met de oud-wethouder en tot slot de „gekke medische wens" uitsprak, dat hij de heer Van Slingerland al roken de zijn gezondheid zou zien verbete ren. Met deze woorden overhandigde spreker de ex-wethouder een grote assortimentskist met sigaren. De gemeente-secetaris, mr R. Veen- dorp, lichtte verschillende feiten uit het verleden. In de tijd, dat de heer Van Slingerland wethouder van sociale zaken was kwamen de eerste steun regelingen tot stand en werd de werk verschaffing ingevoerd, wat tot tal van problemen aanleiding heeft gege ven. Spr. herinnerde aan de keren, dat hij met de wethouder er op uit was getrokken, waarbij dan opmerkingen in de geest van „Watt en half Watt" niet achterwegeg bleven. „De tijd, die ik met U heb mogen samenwerken toen U van October 1946 tot Juni 1948 loco-burgemeester was, behoort tot de prettigste uit mijn leven", zo besloot de heer Veendorp, die mede nuamens het secretariepersoneel en de afdelings chefs dank bracht voor de altijd pret tige verstandhouding. Nadat nog de directeur van de ac-_ cnuntantsdienst. de heer L. B. J. de Wilde, had gesproken en een tastbare herinnering aan de samenwerking van de ex-wethouder van financiën met zijn dienst had aangeboden, verklaarde de heer De Zeeuw, raadslid voor de KVP, dat het aan de invloed van de heer Van Slingerland te danken is ge weest, dat de KVP zulk een voorname positie in het stadsbestuur bekleedt. En na al deze lofuitingen was het woord aan de vertrekkende zelf. Hij beantwoordde de toespraken op de Burgemeester Wytema tijdens zijn toespraak tot de scheidende ex- wethouder. spitse en geestige manier, die hem in het bestuurscollege zo'n bijzondere plaats gaven, ,,'t Is weer mooier ge maakt dan nodig was", zei de heer Van Slingerland. „Ik ben realist genoeg te beseffen hoeveel procent ik moet af trekken van al deze toespraken. Hoe wel ik op dieet ben, zal ik zo vrij zijn ze met een korreltje zout te nemen". „ALs wethouder", zo vervolgde hij, „mag je vooral niet eigenwijs zijn. Je kunt je eigen mening hebben, maar als een bedrijfsdirecteur een technische uitleg geeft moet je hem in de raads vergadering wel napraten". Spreker vertelde verder, dat hij zijn tijd thans doorbrengt met huishoude lijke bezigheden, maar hij hoopte toch gelegenheid te vinden in de komende zomer op de fiets te stappen om de nieuwe wijken in de stad te bezichti gen. „Dan biedt de KVP U een nieuwe fiets aan", voegde de heer De Zeeuw hieraan toe. Met een „lang zal-ie leven" en een driewerf hoera werd de bijeenkomst besloten. Van een goed bestuurder van de gemeente was op waardige wijze afscheid genomen. HET TEGENOVERGESTELDE In het raadsoverzicht staat vermeld, dat de heer Van der Borden gaarne zou zien, dat de bepalingen betreffende de hoogte van de tuinbeplantingen in een politieverordening werden opgenomen. De aandachtige lezer zal uit de voor gaande regels hebben begrepen, dat hier juist het tegenovergestelde wordt bedoeld. „RODE RIO" ONDER ANDERE LEIDING. In de jongste vergadering van de aquariumvereniging „Rode Rio" is de afgetreden voorzitter, de heer J. A. Elzinga, die na 17 jaar deze functie te hehben bekleed, zich niet meer her kiesbaar stelde, bij enkele candidaa: stelling opgevolgd door de heer P Duiff Jr. \JIT DE MEMORIE van Ant woord op de door de raadsleden naar aanleiding van de aange boden begroting gestelde vra gen ontlenen wij in het kort de volgende punten: De Wilhelminalaan zal bin nenkort van een electrische verlichting worden voorzien en in een van de eerstvolgende vergaderingen zal de raad in kennis worden gesteld met de afdoening van de adressen met betrekking tot de verlichting van de Schermerringdijk. Het interim-rapport van de verkeerscommissie ter vertrou welijke kennisneming van de raad kan binnenkort tegemoet worden gezien. Van de in dit rapport op te nemen adviezen en conclusies der commissie zal het afhangen of tot ingrijpende wijzigingen in het stadsbeeld moet worden overgegaan. De post van f 6400 voor de bouw van een paardenstal op het woon wagenkamp achten B. en W. niet te hoog. De stal moet geschikt zijn voor zeven paarden en de uitvoe ring dient bijzonder solide te zijn. De huidige voorziening in het gebrek aan polikliniekruimte van het Centraal Ziekenhuis is tijde lijk. De mogelijkheden voor een groter en definitief plan vormen een punt van onderzoek in het col lege. De onderhandelingen met de commissie uit de buitengemeenten over het toekomstig beheer van het Centraal Ziekenhuis gaan in de richting van een gemeenschappe lijke regeling. In verband met de vermindering van de bezetting van de Zweedse paviljoens beraden B. en W. zich over eventueel te ne men maatregelen. De reorganisatie van de gemeen telijke geneeskundige dienst is in studie. Hieromtrent zal de raad spoedig een voorstel bereiken. Ditzelfde is het geval met een prae-advies inzake de rechtsvorm van de N.V. Overdekte Bad- en zweminrichting. Onderzocht zal worden of een schooltandartsendienst alleen voor Alkmaar kans van slagen heeft. Voor Alkmaar en omstre ken is dit nog niet mogelijk om dat het ziekenfonds niet bereid is in de kosten bij te dragen. Zodra een beslissing omtrent de ligplaats van de woonschepen is genomen zullen de raad nadere voorstellen bereiken voor de cre- dietverlening ten behoeye van de demping van het water aan de Schelphoek en de Sandensbuurt. De technische moeilijkheden in verband met het aantrekken van gescüikt personeel voor de aanleg van het centrale rioleringsstelsel zijn binnenkort opgelost, waarna riaaere voorstellen zullen worden gedaan. over de TL-verlichting aan het Waaggebouw: Een meer aestheti- sche oplossing van de verlichting ter plaatse is wel te vinden, doch uitsluitend met belangrijk hogere investerings- en veroruikskosten en bovendien lichttechnisch min der bevredigend. De beiaard in de Waagtoren zal tot een 4-octaafs beiaard werden uitgebreid. Daartoe moeten 12 kloKKen worden toegevoegd, de speeltafel worden verbeterd en nog a..aere aanzienlijke restauratie werkzaamheden geschieden. B. en W. beraden zich over de toekomstige bestemming van de muziektum. Zij hopen spoedig een voorstel hieromtrent te Kunnen in dienen. Omtrent de richting, waar in de piannen gaan kunnen nog geen mededelingen woüen ver- sireKt. De pacmovereenkomst zal na 1 October 19o4 niet worden voortgezet. Het vraagstuk van de vervan ging van de voiastuinen, die door ue woningbouw worden opge slokt, heeft oe aandacht van het col lege. zodra grond voor dit doel pe- scnikbaar komt, kunnen nieuwe voiKstuinen gereed gemaakt wor den. Waarschijnlijk zal worden voor gesteld, dat de geschiedenis van de stad m verband met haar 700-ja- rig bestaan in alle plaatselijke scnolen behandeld zal worden. Met de hooiden van de openbare scho len is merover reeds contact opge nomen. in het voorjaar van 1954 zal een zonwering worden geplaatst bij de Jan Iigtiiaitschooi. m oegmsei is door B. en W. besloten het Doden veld te bestemmen voor recreatie doeleinden. Met de voorbereiding van een pensioenregeling voor het perso neel van de kleuterscholen zal worden gewacht tot de behande ling van de wet op het kleuteron derwijs. B. en W. zijn bereid de raad voor te stellen voor de herden king van het 50-jarig bestaan van het stedelijk gymnasium een nader te bepalen crediet toe te staan, waaruit o.m. de uitgave van een gedenkboek kan worden ge subsidieerd. Het college is verder van oor deel, dat het aantal sportvelden in de nabije toekomst zal moeten worden uitgebreid, zo mogelijk door vergroting van een der be staande sportparkcomplexen. Hier over zijn spoedig voorstellen te verwachten. Aan de stichting van een wijk- gebouw aan de Omval zal door B. en W. aandacht worden geschon ken. Door het college zal geen mede werking worden verleend aan het geven van een blijvende herinne ring aan het zevende eeuwfeest van de stad aan de schoolgaande jeugd. Het is B. en W. niet be kend of de Eticthing Alkmaar 700 jaar stad plannen in deze richting koestert.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9