Westen is bereid tot compromis inzake vergaderplaats Bonn heeft ernstig bezwaar Ter dood veroordeelde SS-er kwam zich melden Schepen in nood door de zware Zuidwesterstorm Mohammedaanse Broederschap had relaties met Engeland Boerenechtpaar hield stand tegen honderd Mau-Mau-ers Zaterdag 16 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 13 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De witte pokken Geen verlof voor de Haagse militairen Russen boekten reeds twee overwinningen Jarenlang in Duitsland ondergedoken Westerstorm luwt WEERBERICHT Rhee stelt een nieuwe „herenigings"-datum The true and the brave Wereldpremière in Amsterdam Prins Bernhard bij Kunstenaars Helpen Slottentoonstelling in Rijksmuseum Echter geen melding van slachtoffers Bus met mijnwerkers sloeg over de kop De Egyptische regering motiveert besluit Dramatisch half uur in Kenya's binnenland De jachtopzieners waren zélf aan het stropen Groot verlof voor lichting 1952-1 en 1952-2 Weer treinstagnatie Draad- en kabelbreuk in de Zaanstreek Kleine commissie Wijziging statuut besproken Nog geen accoord over meerderheid Oude viool was... Stradivarius Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 WIST de New York Times gisteren te melden, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn tot een compromis inzake de zetel der be sprekingen in Berlijn hierop neerkomende, dat de Grote Vier beur telings in Oost en West zouden bijeenkomen het State Departement ontkende gisteravond de juistheid van het bericht nadrukkelijk. Londen wist „nog van niets". Niettemin kwam uit Parijs een mededeeling, welke het bericht van het New Yorkse blad niet alleen bevestigde, maar ook nadere bijzonderheden bevatte. Volgens dit bericht zouden de Weste lijken ermee instemmen, dat de helft der bijeenkomsten in de Russische sector zou worden gehouden, mits het terrein waarop wordt vergaderd, tot neutraal gebied wordt verklaard. Britse, Franse, Amerikaanse en Russische militairen zouden hier bewakingsdiensten moeten verrichten; Oost- of Westduitse politie zou hier geen toegang moeten hebben. De bewakingskwestie is ook bij de inleidende besprekingen behandeld en heeft toen eveneens tot moeilijkheden geleid. In verband met de witte pokken epidemie in Den Haag mag tot nader order aan in Den Haag en omgeving woonachtige resp. in garnizoen liggen de militairen geen verlof of bewe gingsvrijheid naar Den Haag en om geving resp. naar elders worden ver leend. Dit geldt echter niet voor mi litairen, die na 1 Januari 1951 tegen pokken zijn ingeënt of heringeënt. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn het Roode Kruisziekenhuis, het ziekenhuis Joannes de Deo en het diaconessenhuis „Bronovo" voorlopig geheel voor bezoekers gesloten. Het voornemen om het gehele per soneel van het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal te isoleren zal voor lopig niet worden uitgevoerd, daar het niet mogelijk bleek de ongeveer duizend personeelsleden allen in het ziekenhuis onder te brengen. Het college van B. en W. van Zandvoort heeft de gemeenteraad voorgesteld de nog deze maand te openen derde openbare la gere school de naam te geven van: Dr Albert Flesmanschool. "piLLEN de Westelijke mogendheden op het ogenblik ogenschijnlijk niet zo zwaar aan deze kwestie in Bonn is men er sterk tegen, dat er een com promis in deze geest tot stand zou ko men. Adenauer heeft zich dan ook in deze geest uitgesproken, toen de ver tegenwoordigers der Westelijke Drie hem over deze kwestie raadpleegden. Men meent in Bonn, dat Rusland er wel mee zou hebben ingestemd, dat drie bijeenkomsten in West-Berlijn worden gehouden tegen één in Oost, wanneer de Westelijke mogendheden maar voet bij stuk hadden gehouden. De Russen hebben nu al twee over winningen behaald, meent men. Zij hebben gedaan weten te krijgen, dat de ministers in Berlijn vergaderen inplaats van in Lugano, en dat de conferentie op 25 Januari begint in plaats van op de vierde. Het ziet er nu naar uit, dat de Westelijke mogendheden zich in een positie hebben laten manoeuvreren, waarbij zij stilzwijgend erkennen dat haar drie ministers van Buitenlandse Zaken tezamen evenveel gewicht in de schaal leggen als hun Russische collega Molotov alleen. Indien dit inderdaad zo is, zal in elk DIJ DE POLITIE te Arcen in Limburg heeft zich de in 1947 door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam bij verstek veroordeelde oorlogsmisdadi ger P. Smit uit Haarlem aangemeld. De thans 37-jarige man is er destijds in geslaagd uit een bewakingskamp naar Duitsland te ontsnappen, waar zijn gezin zich bij hem voegde. Hij is na zijn aanmelding onmiddellijk gearresteerd en naar Amsterdam over gebracht, waar hij is ingesloten. Zijn vrouw en drie kinderen, die hem naar Nederland vergezeld had den, zijn naar Duitsland teruggeleid. De -tormdepressiedie afgelo pen nacht met een barometer stand in de kern van 715 mm van Schotland de Noordzee overstak naar Zuid-Noorwegen, veroor zaakte ook langs onze kust zware Westerstorm. De gehele nacht door woei het hard. Af en toe traden windstoten op van meer dan 110 km per uur. Het station Leeuwarden registreerde gister avond, tijdens het overtrekken van een zware bui, zelfs een stoot van 120 km per uur. Boven Schot land woedde zelfs een orkaan, met in Glasgow windstoten van 155 km per uur. Vandaag zal het nog stormachtig blijven met kans op af en toe flinke buien, die zelfs met onweer gepaard kunnen gaan. Langzaam zal de stormwind afnemen, maar de vooruitzichten blijven nog vrij ongunstig. De kans op nog meer depressies vaji de Oceaan blijft groot; zij trekken met de zeer sterke bovenwind van de Oceaan in de richting van de Britse eilanden. Dientenge volge moet voorlopig nog op on stuimig en buiig weer worden ge rekend. Verwachting tot morgenavond afnemende wind Tot krachtig of matig afnemende wind tussen West en Noord-West, maar langs de Waddenkust aan vankelijk nog Westerstorm. Wisse lend bewolkt met enkele plaatse lijke buien. Iets lagere middagtem- peraturen. Zondag: Zon op 8.40, onder 17.00 Maan op 15.10, onder 7.42 Maandag: Zon op 8.40, onder 17.02 Maan op 16.26, onder 8.19 Smit was een van een drietal SS-ers, dat in het begin van de hongerwinter in Haarlem en omgeving onder be dreiging met vuurwapenen winkels en boerderijen plunderde. Op Sint Nico- laasavond 1944 deden de drie SS-ers een overval op het huis van een schil der te Heemstede, waar de gereedlig gende pakjes werden geroofd. Smit is verder gevangenbewaarder geweest in het huis van bewaring te Amster dam en portier in het SD-gebouw aan de Euterpestraat. Hij heeft thans bij' de Kroon een gratieverzoek ingediend en in afwachting van de beslissing wordt hij vastgehouden. Hij meent zelf, dat hij wel spoedig weer op vrije voeten zal zijn. Het in 1947 tegen hem uitgesproken doodvonnis is onherroe pelijk, zodat hij op korte termijn zou zijn geëxecuteerd, indien hij geen gratie had aangevraagd. Het doodvon nis werd uitgesproken, nadat er acht tien jaar tegen hem geëist was. New Yorkse radiozenders hebben ge meld. dat de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, 23 April als de datum beschouwd, waarop Zuid-Korea vrij is te pogen Korea te herenigen op de manier die hij, Syngman Rhee, kiest. Het bericht was uit Seoel afkomstig. De gea'üefnien zullen norgen een repetitie houder, van de ontvangst van de omstreeks 22.000 ..nti-communisti- sche gevangenen, die de Indiërs van 20 Januari af wet willen ovrdragen. De Amerikanen willen de gevange nen met 560 vrachtauto's, zeven treinen met 21 wagons en drie hospitaaltreinen afvoeren. geval één Russische beschuldiging moe ten vervallen, nl. deze, dat de Weste lijke ministers in het verleden bij her haling tegen de Sovjet-Unie hebben samengezworen. Westerse diplomaten hebben beraad slaagd over de mogelijkheid ener be spreking van Britse, Franse en Ameri kaanse afgevaardigden met dr Ade nauer vóórdat de onderhandelingen met de Russen beginnen. Tussen Bonn en Parijs is reeds overleg geweest, met het gevolg, dat er vrijwel algehele overeen stemming tussen het Westerse en het Duitse standpunt is bereikt. Een bij eenkomst met Adenauer zelf zou voor de buitenwereld de nadruk leggen op de gemeenschappelijke inzichten van de Westerse Grote Drie en de Duitse regering, zo verluidt uit Parijs. (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de wereld première van de Amerikaanse film „The true and the brave" met Lana Tur ner en Clark Gable, die voor een groot deel in ons land werd opgenomen, in Amsterdam plaats vinden. Zeer waar schijnlijk zal het City Theater in Mei deze eer te beurt vallen. Het is niet uitgesloten dat de titel van deze film nog wordt veranderd. Bij de opening gistermiddag van de slottentoonstelling „Kunstenaars Hel pen" in het Rijksmuseum te Amster dam zeide Prins Bernhard dat „deze actie van de kunstenaars grote indruk op hem heeft gemaakt". De actie van de beeldende kunstenaars is in wezen een actie van getroffenen voor getrof fenen. Het rapport van het Prins Bern- hard-fonds heeft heel duidelijke taal gesproken over de wijzigingen in de maatschappelijke structuur, die voor de beeldende kunstenaars een ramp bete kenen, die nog steeds voortduurt en nog geen uitzicht op herstel biedt. De kunstenaars hebben het beste wat zij bezaten, hun mooiste producten ter be schikking gesteld en als wij letten op kwaliteit en kostbaarheid der geschon ken kunstwerken zijn er waarlijk of fers gebracht". Bijzonder verheugend noemde Z.K H. het dat ook in de kring der kunstenaars de solidariteit geen grenzen kende. Hij sprak zijn waardering uit voor de be langrijke bedragen die kunstenaars uit het buitenland voor de actie hebben geschonken. Tot slot sprak Prins Bernhard het vertrouwen uit dat de nog resterende loten verkocht zouden worden waar door het Rampenfonds f 100.000 zal ont vangen. Er zijn al bijna honderddui zend loten verkocht. De Prins bekijkt een map met in gezonden kunstwerken. Rechts naast de Prins de heer Scheurleer, adr junct-directeur van het Rijksmu seum, links de heer J. J. Voskuil, secretaris van het organisatie-comi té, en achter hem de secretaris van de Prins, mr De Graaf. [)E ZWARE Zuidwesterstorm, die gistermiddag en hedennacht over de Noordzee raasde en de zee met wreed geweld de schepen deed beuken, heeft tot nog toe geen slachtoffers geëist. Wel zijn ver scheidene schepen in nood geraakt. Het eerste schip dat gisteren radio grafisch hulp moest verzoeken tenge volge van dit noodweer er werden stormstoten van 90 mijlen per uur ge registreerd was het 500 ton meten de Nederlandse kustvaartuig „Michel Swenden" van de firma J. B. Vets en Co te Rotterdam-Antwerpen. Het be vond zich gistermiddag om omstreeks half één in de Ierse Zee ongeveer zes mijl van de Engelse kust ten Noordwesten van Liverpool. De mo toren waren defect geraakt en het schip dreef hulpeloos met een snel heid van P/a tot 2 mijl naar de kust. Een aantal vrachtschepen week van zijn koers af teneinde eventueel de „Michel Swenden" te kunnen helpen. Twee straalvliegtuigen van de Engel luchtmacht cirkelden boven het op de woeste golven krachteloos drijvende schip om de Engelse sleepboot „Thun derer", die zo snel mogelijk naar de „Michel Swenden" voer, aanwijzingen te geven. Aanvankelijk heeft de „Thunderer" de „Michel Swenden" op sleeptouw kunnen nemen. Deze sleep tros is evenwel tengevolge van de ruwe zee gebroken. Gisterochtend om half zes is een auto bus van de firma Scheers uit Venlo- Blerick, waarin 18 mijnwerkers zaten, even boven de Wintraekerberg van de weg geraakt, op het land terecht gekomen en over zijn lengte-as over de kop geslagen. Alle inzittenden be nevens de chauffeur werden gewond. Het ongeluk gebeurde bij het passe ren van een vrachtauto. Alle inzit tenden konden met een volgbus wor den overgebracht naar het verband- lokaal van de staatsmijn Emma. Een tiental van de lichtgewonden werd later naar huis vervoerd, terwijl de anderen na verbonden te zijn hun werkzaamheden konden verrichten. De autobus is totaal vernield. De in zittenden, mijnwerkers uit Venlo en omgeving, waren op weg naar de dag schicht van de Staatsmijn Emma. Het ongeluk gebeurde op de Provinciale Weg tussen Sittard en Heerlen nabij Doenrade. De ontbinding van de Mohamme- daansa Broederschap in Egypte schijnt o.m. te berusten op het feit, dat deze organisatie bereid was met Engeland te onderhandelen over een regeling van het geschil om de zone van het Suezkanaal. Volgens een mededeling van de regering wilde de broederschap een Brits-Egyptische militaire com missie vormen ,die zou moeten beslis sen onder welke omstandigheden Brit se strijdkrachten naar hun bases in de zone zouden kunnen terugkeren. De Verenigde Naties zouden moeten uitmaken of er gevaar voor oorlog zou bestaan, in welk geval de terugkeer der Britse troepen wenselijk zou zijn. Dit is, volgens de regeringsmededeling, waarschijnlijk de reden, waarom de Britten in hun besprekingen met Egyptische officieren zozeer de na druk op dit punt hebben gelegd. In Khartoem, de hoofdstad van Soe dan, hebben Vrijdagmiddag driedui zend leden van de Broederschap gede monstreerd tegen de ontbinding van de beweging in Egypte. De leider van de Perzische Fedayan Islam, Nawab Safoy, die als gast van de Broederschap in Cairo vertoefde, is naar zijn land teruggekeerd. Granaatscherven en stengunkogels trotserend hebben een blanke boer en zijn vrouw een aanval van honderd leden der Mau Mau op hun woning, tachtig kilometer ten Noorden van Nairobi in Kenya, afgeslagen. Toen zij hun laatste kogel hadden verscho ten, kwam de nog tijdig gewaar schuwde politie hen ontzetten. De boer was Philip Gnmwood, een oud-officier van het Indische leger. Hij hoorde 's avonds om negen uur schieten. Kikoejoe-arbeiders kwamen vertellen, dat een grote troep hun hutten beschoten. De boer bracht on middellijk zijn wapenen in gereedheid en zond zijn mensen de bossen in, de vrouw waarschuwde de politie. Twee der inheemsen werden bij hun vlucht doodgeschoten. Kort daarop begon het vuurgevecht, dat een half uur duurde. De aanval lers maakten groot lawaai met schreeu wen en fluiten, wierpen handgranaten naar het huis en beschoten het met machinegeweren. De boer ging van venster tot venster om met zijn ge weer van repliek te dienen. De aan vallers poogden het huis binnen te dringen, maar twee hunner werden doodgeschoten. Anderen poogden het Twee jachtopzieners uit Nieuwstad bij Sittard, de neven S., zijn in het jachtgebied tussen Nieuwstadt en Sus- teren op heterdaad betrapt toen zij 's nachts in hun eigen jachtterrein met lichtbak en geweren aan het stropen waren. Zij zijn gearresteerd en inge sloten te Susteren. Eigenaar van het jachtterrein is de heer S. M. uit Echt. dak te vernielen. Toen het er tenslotte benauwd voor de belegerden ging uit zien, kwam de politie aanrijden. De aanvallers poogden ook de politie-auto nog te overmeesteren, maar moesten tenslotte voor het vuur van de ge zagsdragers vluchten. Bij ministeriële beschikking van 30 December 1953 verleent wegens be ëindiging der eerste oefening met in gang van 28 Maart 1954 de korps- ^.f overeenkomstige commandant groot verlof: Aan de dienstplichtige vaandrigs, kornetten, sergeanten, wachtmeesters, korporaals, soldaten der le klasse en soldaten behorende tot de lichtings- ploeg 1952-1 (in werkelijke dienst ge komen voor eerste oefening in de maand April 1952) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds ingevolge voorafgaande beschikkingen groot verlof werd verleend Aan de dienstplichtjgen behorende tot de lichtingsploeg 1952-2 (in werke lijke dienst gekomen voor eerstii oefe ning in de maand Juli 1952) als mede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of ver volgd een en ander met uitsonde ring van in de beschikking genoemde groepen. WELDRA GEZOUTEN HARING NAAR TSJECHOSLOWAKIJE De onderhandelingen over de uitvoer van gezouten haring naar Tsjechoslo- wakije zijn in een vergevorderd sta dium. Ook andere Oosteuropese landen zullen vermoedelijk haring uit Neder land betrekken, evenals West-Duits- land, dat eind December reeds een importquotoum van DM 1.000.000 toe kende. Volgens de laatste berichten stoom de de „Michel Swenden" echter met volle kracht tegen de wind in naar de haven Holyhead, begeleid door de sleepboot. Klaarblijkelijk was men er dus in geslaagd de motoren te repa reren. yERSCHEIDENE loodsdiensten in het Zuidwestelijk kustgebied van ons land hebben in de loop van de middag de dienst voor kleine schepen gestaakt. Later op de avond moest de loods- dienst te Hoek van Holland voor alle schepen worden stopgezet. Ook de loodsdienst te IJmuiden werd gestaakt. QP HET IJSELMEER heeft gister middag schipper Hartman met na righeid te kampen gehad. De sterke wind deed zijn schip „Zwartewater" zo sterk overhellen dat het water maakte. De grote deklast schoof over boord. Tengevolge van het omvallen van een butagasfles ontstond er brand in de roef, welke echter door de schipper kon worden geblust. Het schip heeft veilig zijn haven, Nijkerk, kunnen bereiken. JN HET SLOE nabij Vlissingen is omstreeks half vijf gistermiddag een baggermolen met twee bakken losge slagen van een motorsloep en op drift geraakt. De molen strandde in het Sloe. Naderhand liep de sleepboot ook aan de grond. De reddingboot van Breskens „De president Wierdsma", heeft zes personen van deze schepen gehaald en naar Breskens gebracht. De sleepboot sloeg later lek en is ge zonken. Van de twee bakken, die achter de molen waren bevestigd, is een met een man aan boord achter in het Sloe aan de grond gelopen. De andere was vermoedelijk onbemand. Het is niet bekend, waar deze boot zich bevindt. Tot Vrijdag bevonden zich nog twee man op de baggermolen en een op de in het Sloe gestrande baggerbak. (Eigen bericht) Zowel gistermiddag als gisteravond is het treinverkeer tussen Amsterdam en de provincie boven het Noordzee kanaal opnieuw uren lang gestagneerd geweest, tengevolge van een draad breuk bü Zaandam. Talloze reizigers werden hierdoor gehandicapt, vooral tijdens de spitsuren. Omstreeks zeven uur gisteravond was het defect aan de bovenleiding van de spoorbaan AmsterdamZaandam her steld en kon het treinverkeer weer enige tijd normaal plaats vinden. Tegen elf uur gisteravond ontstond echter weer eenzelfde storing, doordat een bovengrondse kabel nabij de Hem- brug brak. Een aantal reizigers miste hierdoor zijn laatste aansluiting. Deze stagnatie duurde tot diep in de nacht. Reizigers uit Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, die naar Amster dam moesten en vice versa, werden via Uitgeest en Haarlem vervoerd. Artikel 50 van het „werkstuk" van 13 Mei 1952, dat de wijze van herzie ning van het statuut voor het konink rijk nieuwe stijl regelt, is bij de be sprekingen over de voortzetting van de Ronde Tafelconferentie tussen Ne derland, de Antillen en Suriname, on derwerp van discussie geweest in de Antilliaanse delegatie. Deze is uitein delijk niet tot overeenstemming ge komen. De meerderheid wil, dat de wijzi ging zal geschieden met een meerder heid van tweederde der stemmen. De heer H. Eman, van Aruba, wil deze gesteld zien op driekwart der stem men. Toen de zaak in de kleine com missie ter sprake kwam, bleek, dat Suriname een meerderheid van de helft plus een voldoende achtte. Het is niet waarschijnlijk, dat op dit punt geen overeenstemming wordt bereikt. In dat geval zal Nederland vermoede lijk aanvaarden wat de beide andere delegaties afspreken. De heer Eman heeft nog medege deeld, dat Aruba bij afscheiding van Curasao bereid is een derde te dragen van de begrotingstekorten van de eilandgebieden van Bonaire en de Bo venwindse eilanden, mits het resteren de deel wordt gedragen door Curacao en Nederland. Toen leden van de familie Bonne- Goossens te Lier dezer dagen een twee dehands viool die zij pas hadden ge kocht eens goed bekeken, bleek deze tot hun grote verrassing een echte Stradivarius te zijn. In de binnenkant was namelijk duidelijk de beroemde inscriptie in het latijn te lezen: An- tonius Stradivarius Cremonensis Facie bat anno 1714" Ook kon men het merk- stempel lezen met de letters A.S. en een kruis. De viool is opmerkelijk lichter dan die van moderne makelij. Het in strument werd gekocht van een boeren familie in de buurt, die beweert de viool reeds jarenlang in haar bezit te hebben gehad Uiteraard bestaat er thans van de zijde der kunstkenners grote belangstelling voor het kostbare instrument

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1