Eindelijk overeenstemming in Berlijn over vergaderplaatsen In Zeeland werd alarm geslagen 4 Vice-president Djilas van Zuid-Slavië in ongenade Twee ontsporingen op het emplacement te Alkmaar Afwisselend in West en Oost Felle brand in Warmenhuizen drie gezinnen dakloos VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 14 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Auto werd door trein gegrepen Drie Duitsers om het leven gekomen Koningin Juliana dankt het Amerikaanse volk Tito bespaarde hem de kogel Wisselwachters waren te vroeg Reizigers per bus naar Heer-Hugowaard Roofoverval in een stationnetje Gemaskerden namen f 519.- mee Brand bij 4 kinderen alleen thuis Een van hen omgekomen Jongetje raakte bekneld tussen kratten Prinses Margriet morgen 11 jaar Noord-West Europa in de storm Het gevaar werd gekeerd - Duinafslag op Ameland Overstroming in Denemarken Uitvoer naar Duitsland Groenten en fruit in eenmalig fust Van inboedels bijna niets gered WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 18 Jan. 1954 ALKMAARSCHE COU TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. om Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen tot 15 woorden f 1 elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.52 IN EEN gisteravond door de vertegenwoordigers van de Grote Vier te Berlijn gezamenlijk uitgegeven communiqué werd medegedeeld, dat er fundamentele overeenstemming is bereikt over de vergaderplaatsen van de minister van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die op 25 Ja nuari voor bet eerst in Berlijn ter conferentie bijeen zullen komen. De vier ministers zullen afwisselend vergaderen in het gebouw van de ge allieerde bestuursraad in West-Berlijn en in de Sovjetrussisclie ambassa de in Oost-Berlijn. In de eerste week zal men in West-Berlijn bijeen komen, in de tweede conferentieweek in Oost-Berlijn, de derde week weer in bet Westelijk stadsdeel en daarna zal over een plaats van samen komst worden beslist al naar gelang bet verloop der besprekingen dit wenselijk maakt. Deskundigen zullen zich thans bezig houden met bet treffen van voorbereidingen van technische aard. Om tot bovengenoemd besluit te komen zijn tien vergaderingen nodig geweest, waarvan de laatste twaalf uur beeft geduurd QP de onbewaakte overweg enige hon derden meters voor het station Doe- tinchem heeft Zaterdagmiddag een ernstig ongeval plaatsgevonden, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Zij waren allen van Duitse nationaliteit. Een personenwagen werd omstreeks kwart voor vijf door een trein op het baanvak Zevenaar-Doetinchem gegre pen. De machinist verklaarde later de auto wel gezien te hebben, doch hij verkeerde in de veronderstelling, dat de wagen zou stoppen, omdat hij met ge ringe snelheid reed. De wagen werd gegrepen, toen hij zich midden op de rails bevond en werd totaal vernield in een sloot geworpen. Drie slachtoffers werden uit de wagen geslingerd, ter wijl de vierde, een dame licht gewond uit de auto bevrijd moest worden. Om het leven kwamen de 55-jarige T. H. die de wagen bestuurde, zijn 80-jarige schoonmoeder E. K. en de 19-jarige mej. G. H. Het treinverkeer had een half uur vertraging. Koningin Juliana heeft uit naam van het Nederlandse volk een brief gezon den aan president Eisenhower. Zij dankt hem en door hem het Ameri kaanse volk voor de hulp. welke in de rampdagen van het vorige jaar aan Nederland is verstrekt. £)E DRIE Westerse bevelhebbers van Berlijnse sectoren hebben de Rus sische vertegenwoordiger medegedeeld, dat zij verwachten, dat de Westerse journalisten op de bijeenkomsten in de Sovjetsector van Berlijn in staat zul len worden gesteld hun werk naar be horen uit te voeren. In Westduitse regei'ings- en oppc- sitiekringen heerst voldoening over de bereikte overeenstemming over de vergaderplaatsen in Berlijn. De Ame. rikaanse ambassadeur in Moskou Charles Bohlen zal aan de conferentie deelnemen en waarschijnlijk op 22 Januari Moskou in zijn particuliere vliegtuig verlaten. Ook de Britse en de Franse ambassadeurs te Moskou zullen zich naar Berlijn begeven. De Britse minister van Staat, Sel- ijyn Bloyd, heeft verklaard, dat En geland t.a.v. de a.s. conferentie te Berlijn een standpunt van voorzichtig optimisme inneemt. De Britse ver tegenwoordigers zullen alles in het werk stellen om de spanningen te ver minderen. „Wij zijn echter niet bereid af te zien van onze defensiemaatrege len". De minister verwierp het denk beeld van isolationisme en pacifisme. Het Russische blad „Pravda" heeft gisteren het Westen beschuldigd de economische onafhankelijkheid van Oostenrijk in gevaar te willen bren gen Het in Engeland verschijnende Russische blad „New Times" zegt, dat Rusland er naar streeft de Berlijn- conferentie te maken tot een ernstige stap in de richting van een positieve oplossing van de internationale ge_ schillen. het centrale comité der Zuidslavische communistische partij heeft Zon dag met algemene stemmen besloten vice-president Milovan Djilas uit het comité te zetten. Djilas is van al zijn partijfuncties (on der meer het voorzitterschap der Zuidslavische Nationale Vergadering) ontheven. Hq blijft echter partijlid. Djilas heeft een „laatste waarschu wing" gekregen. President Tito heeft het centrale comité van de partij in verband met de zaak-Djilas toegesproken. Ik con stateerde, zo zei hij, dat Djilas in een aantal door hem in dagbladen gepu bliceerde artikelen zeer ver was ge gaan. Djilas bracht inzichten naar vo ren, die op anarchisme neerkwamen en tevens op liquidatie van de communis tische partij. Er kan echter geen sprake zijn v„n ineenschrompelen of verdwij nen der partij, daar zij de bewaakster (Van een onze redacteuren HET SPOORWEGVERKEER tussen Den Helder. Hoorn en Alkmaar is Zaterdag de gehele middag gestremd geweest doordat een personen rijtuig van een rangerende trein ontspoorde toen de wisselwachter de wissel omgooide nog voordat de trein geheel was gepasseerd. De passa giers ondervonden van het blokkeren van de lijn weinig hinder omdat de NACO ijlings ter hulp snelde en de reizigers per bus naar het station Heerhugowaard bracht, vanwaar zij per trein hun reis naar Den Helder en Hoorn konden voortzetten. Het was hel tweede ongeluk, dat Zater dag op het emplacement te Alkmaar gebeurde. QM even vóór twaalf uur reed vlak bij de Bergerweg een personenrijtuig van een rangerende electrische trein uit de rails. De spoorstaven werden op verschillende plaatsen verbogen en knapten op de plaats waar het rijtuig tot stilstand kwam zelfs geheel af. Ook hier was het ongeluk te wijten aan het te vroeg omgooien van de wissel, waar door het voorste gedeelte van de trein afzwenkte en het achterste op het oude spoor verderreed. Het treinverkeer met Amsterdam en Haarlem onderwond door dit ongeluk geen stagnatie omdat het gebeurde op de rails, die naar het goe derenstation leiden. De ongevallenploeg was nog druk bezig het ontspoorde rij tuig weer op het goede pad te helpen en de stukgereden rails door nieuwe te vervangen, toen om tien minuten over twee eenzelfde ongeval plaats vond bij de Helderseweg aan de andere kant van het emplacement. De wagon van de personentrein, die op dit punt door een fout van de wisselwachter in twee delen werd gesplitst, was over een af stand van enkele honderden meters meegesleurd. Overal in het rond, lagen stukken van de versplinterde treeplan ken en de wielen hadden diepe sporen getrokken in het grind langs dc rails Met snijbranders moest de wagon, die dwars over twee sporen stond, worden losgebrand. Doordat een deel van het rijtuig over de lijn naar Den Helder en Hoorn stak, werd het treinverkeer de anse middag en een deel van de avond ■■stremd. Met een locomotief, die in Hoorn was gecharterd werd het ach terste deel van de trein weggesleept waardoor de ongevallenploeg de gele genheid kreeg het zware gevaarte op te vijzelen en de baan vrij te maken. Dit was echter een werkje, waarmee vele uren waren gemoeid. Al die tijd heb ben de NACO-bussen voor de verbin ding tussen Alkmaar en Heerhugo waard gezorgd, waardoor de treinreizi gers slechts zeer weinig vertraging on dervonden. is van het met onze revolutie bereik te. Djilas is in het buitenland geweest en daar onder Westerse invloed ge raakt. Djilas zelf kwam ook aan het woord. Hij zei zeventien jaar lang een functie in de partij te hebben vervuld en zijn gevoelens niet in strijd -met de partij discipline m achten. Ik heb als com munist altijd naar eer en geweten mijn plicht vervuld. Later werd mij voor ogen gesteld, dat ik van de partij lijn was afgeweken. Ik ben echter een vrij man geweest en ik hoop er een te zuilen blijven Tito zei later nog het niet juist te achten om, gelijk in de dagen van de revolutie, personen, die foufen maken, om het leven te brengen. Hij stelde voor, dat Djilas lid van de partij zal blijven, opdat hij zijn fouten zal inzien en mee zal blijven werken aan de op bouw van het socialisme in Zuid-Slavië. Toen de 57-jarige adjunct-commies van de Nederlandse Spoorwegen J. K. Vrijdagnacht na het passeren van de laatste trein het kantoor van het sta tionnetje Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag wilde afsluiten, hoorde hij gerammel aan de buitendeur. K. deed de deur open en zag daar twee gemas kerde mannen staan die een dreigende houding aannamen en hem gelastten het aanwezige geld af te geven. De be ambte. die zeer nerveus werd. gaf hier aan gevolg. Op bevel van de mannen, die een lantaarn aanstaken aangezien het licht in het kantoortje reeds ge doofd was, liep hij naar de brandkast en maakte deze open, waarna de on verlaten er 519 uitnamen. Zij gelast ten K. nog vijf minuten in het kantoor tje te blijven en gingen er toen ijlings van door. De beambte rende onmiddel lijk naar een in de buurt gelegen cafétje om de politie te waarschuwen. Deze was weldra ter plaatse, waarbij bleek dat één van de overvallers om de af tocht. te dekken de hoorn van de tele foon had afgerukt. Er wordt een diep gaand politie-onderzoek ingesteld. Het personenrijtuig dat dwars over de baan kwam te staan en het trein verkeer met Den Helder en Hoorn de gehele Zaterdagmiddag belemmerde jpEN felle uitslaande brand in de Sie- demennerstraat te Groningen heeft gisteren, voorzover thans is bekend, een dode geëist. De brand is uitgebroken in de voorkamer van een woning bewoond door de famiüe Kuiper, terwijl de ouders niet thuis waren. De 7-jarige Rennie de 6-jarige Grietje, de 3-jarige Jan en de lK>-jarige Wiert bevonden zich in het huis. Toen de brandweer ter plaatse was, deelden de buren mede dat deze kinderen zich in het huis moesten bevinden. De brandweer drong het huis binnen met rookmaskers, maar slaagde er niet in de kinderen te vin den. Voorzien van zuurstofmaskers kon den brandweermannen drie kinderen uit hun bedjes halen: Men vond van een van de kinderen slechts het ver koolde lijkje. De andere drie kinderen zijn in levensgevaarlijke toestand door de GGD naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. De G.G.D. te 's Gravenhage heeft Vrij dag naar het ziekenhuis Westeinde ver voerd het negenjarig jongetje F. W. De knaap was op de Loosduinse Weg met vrienden aan het spelen geweest onder een dekzeil, dat op een aantal kratten met lege melkflessen lag. Op een gege ven ogenblik kantelden de kratten en de jongens vluchtten weg. F. W. raakte echter bekneld. Het ongeval werd ge merkt door het personeel van de melk inrichting op het ogenblik dat men de kratten ging opladen. Zij troffen het kind kreunend aan. De jongen had drie uur in deze benarde positie verkeerd. Officieel is medegedeeld, dat de lawineramp in het Westen van Oos tenrijk 120 doden heeft gekost. Er worden nog 10 mensen vermist, die ook als verloren moeten worden be schouwd, Er zijn voorts nog 56 zwaar gewonden. De Oostenrijkse regering heeft boodschappen van deelneming ontvangen van de Paus en de Sovjet- Unie. IjE HARDE storm, die vooral Zaterdag over Noord-Vi est Europa raas de, heeft vooral de bevolking van de kustgebieden op verschillende plaatsen in ons land zowel als in bet Noorden van Duitsland en in Dene marken weer angstige ogenblikken bezorgd. Zaterdagmiddag werd in Wolfaartsdijk op Zuid-Beveland bet 300 man sterke dijkleger gealar meerd, omdat het kolkende water grote blokken klei van de herstelde dijk van de z.g. Oostlandpolder wegsloeg. Het gevaar werd voorlopig bezworen. In Stavenisse kwam het water zo hoog, dat bet gehele haven terrein blank liep. Het alarmsysteem werd ook bier in werking gesteld. Enige schade aan de zeedijk kon snel worden hersteld. Zaterdag sloeg vau de Vrijdag juist geopende haven van Battenoord onder Nieuwe Tonge een deel van de glooiing weg. Arbeiders begonnen direct bet gat aiet zandzakken te dichten. Om heel Schouwen en Duiveland werd liet water weer boog opgestuwd. In Zierikzee kwam het water tot op de kaden. In Brouwershaven liep het water het havenplein op. Het werd door een gedeeltelijke afsluiting met vloedplanken gekeerd. Aan de kust van Ameland en enkele Duitse waddeneilanden werd zware schade aangericht. Uit Denemarken wordt een overstroming gemeld. JN WOLFAAKTSDijis. werd Zaterdag middag om een uur alarm gemaakt. Over een lengte van 250 meter was de krammat over de kleilaag aan de voet van de nieuwe dijk, de oude was in de rampnacht geheel verdwenen, wegge slagen. De zee nam ook grote brokaen klei mee. Vrachtwagens en wagens, getrokken door tractors, brachten zak ken zand naar de bedreigde plaatsen. Voor de weggeslagen stukken werden palen geheid en vlechtwerk aange bracht, waartussen de zandzakken wer den gezet om verdere afbrokkeling te voorkomen. Zaterdagavond om acht uur werd het erk gestaakt, doch het is sinds gistermorgen negen uur voort gezet. Van de duinen ten Westen van Hol- lum op Ameland heeft de Westerstorm in vier en twintig uur een deel vijn vijf tot zeven meter weggeslagen. Daar de afneming van de duinen hier de laatste acht jaar per jaar vijftien meter bedraagt en de beschermende duinen- strook angstvallig smal wordt, maken de eilandbewoners zicli ongerust. Zij vragen zich af, waar dit heen moet als niet spoedig ingrijper.de maatregelen worden genomen. De postboot kon niet uitvaren. Ook op de Duitse eilanden Bprkum en Sylt werd aan de duinen zware schade aangericht. Huizon hadden te tijden van het hoge Water. Op dé j Westkust van Sleeswyk-Holstein lie pen grote stukken land onder water. In de haven van Hamburg sloeg een dok van 17.000 ton van zijn ankers los. De storm kostte in West-Duitsland even mensen het leven In het gebied van de Limfjord (De- emarken) heeft de storm nieuwe, U'qte overstromingen veroorzaakt. Te ikive staan ruim 100 huizen in liet wa ter. Alle mannen zijn in touw in ae strijd legen hel water. Ook de stad Xvkoebing Mors meldt schade. De baggermolen en twee bakken, die in het Sloe aan de- grond waren ge raakt, zijn in Vlissingen binnenge bracht. Ir Zeeland ging een veerboot op drift. Het vertrek van de „Oranje" uit Amsterdam moest enkele uren wor den uitgesteld. Het s.s. Duivendijk van de HAL verloor ten Westen van de Azoren zijn schroef. De sleepboot Zwar te Zee zal assistentie verlenen. In het Skagerrak liep de 19.000 ton metende nieuwe Deense tanker „Brigit Maersk" op een magnetische mijn. Het schip is zwaar beschadigd. De machines moes ten worden gestopt. Het anker werd uitgegooid, "oor zover bekend werd niemand gewond. Met ingang van 8 Februari zal voor de uitvoer van groenten en fruit naar West- Duitsland bij wijze van proef het zoge naamde Eenmalig Fust" worden ge bruikt. Dit zijn kisten en kratten, die niet naar het land 'van oorsprong wor den teruggestuurd. De proef zal voor groenten tot 21 Maart, voor fruit voor onbepaalde tijd duren. Gedurende deze proeftijd zal bestudeerd worden in hoe verre deze soort fust in de internationale handel zal voldoen. Spanje heeft Engeland verzocht het eendaags bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar, in Mei a.s., niet door te laten gaan. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat Engeland dit verzoek heeft afgewezen. (Van onze correspondent). EEN felle brand heeft Zaterdagmid dag in Warmenhuizen binnen een hall uur drie gezinnen dakloos gemaakt. In de grote '-oerderij aan de Dorps straat, afzonderlijk bewoond door de gezinnen van de georoeders A. en i' Vergaij, ontstond in het achterhuis door nog onopgehelderde oorzaak even na twaalf uur brand. Toen de Wester storm vat kreeg op het vuur was de boerderij niet meer te behouden en de vlammen sloegen zo snel over naar een belendend perceel, bewoond door het uit vier personen bestaande gezin va - mevrouw de wed. IJffDekker, dat ook dit in minder dan geen tijd veranderde in een puinhoop. De gezinnen A (twee personen) en P. Vergay (vier personeh) zaten aan het middagmaal toen de heer'A. Ver- gay merkte, dat er iets niet in orde was. In het achterhuis ontdekte de heer Vergaij vlammen. Hij rende naar b en. doch daar was nog niets te zien. Aan blussen viel toen al niet meer te denken. Een tiental koeien kon nog met grote moeite naar buiten worden geleid. De inboedel van de twee gezinnen ging, op enkele klei nigheden na, verloren; zij i aren ma tig verzekerd. Zeer snel sloegen de vlammen over naar het huis naast de boerderij dat aan die zijde met riet was bedekt. Het bleek al evenmin te behouden, terwijl de bewoners nau welijks kans kregen iets van hun. be zittingen te redden. De brandweer van Warmenhuizen, die snel ter plaatse was en kranig werk heeft verricht, bepaalde zich tot nathouden van het huis van de heer J. J. Tesselaar; dit perceel bleef behouden. De storm was er oorzaak van, dat de brandende percelen enige tijd een geweldige vuurzee waren. Gelukkig was de windrichting nogal gunstig en dat heeft waarschijnlijk een ramp voorkomen Het was daardoor ook niét noodzakelijk de Alkmaarse brand weer te hulp te roepen. Verwachting tot morgenavond. ZUIDWESTELIJKE WIND Vannacht hier en daar mist. Toe- ■emende bewolking met morgen kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachti ge Zuidwestelijke wind. Hogere temperaturen, vooral in de nacht en ochtend.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1