Samenstelling en taak van de product- en bedrijfschappen r Wat consumeert de gemiddelde Nederlander? In kort bestek Verordeningen, die dwingend moeten worden nageleefd J^ssistente Bij de geboorte van de P.B.O, Regeling van boven af of groei van onder op Luister eens naar Radioprogramma Bromfietsersbond is geconsolideerd De wegenbelasting moet anders geïnd worden COTY president V. Auriol nam afscheid Pim, Pam Pom en de graafmachine Minder kaas en boter, meer margarine en fruit DOKTERS ADELAIDE HUMPHRIES 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen MAANDAG 18 JANUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) DE WET OP DE publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, waarvan de op het gebied van de voedsel voorziening in te stellen product schappen (de instellingswetsont- werpen hebben dezer dagen de Tweede Kamer bereikt) het uit vloeisel zijn, is in feite niet meer dan een raamwet. En wel in zo verre, dat zij zelf, behalve, de Sociaal-Economische Raad, geen organen instelt. Zij geeft alleen aan, hoe de bij de wet of een alge mene maatregel van bestuur in te stellen productschappen, hoofdbe drijfschappen en bedrijfschappen samengesteld zullen zijn en welke taak en bevoegdheden zij kunnen hebben. Juist uit de omschrijving van deze taak en bevoegdheden blijkt, hoe belangrijk de „schap pen" zijn, hoe diep dus de P.B.O. in het economisch leven ingrijpt en welke revolutionnaire betekenis aan de Wet op de bedrijfschappen moet worden toegekend. QE PRODUCT- de hoofdbedrijf- en de bedrijfsschappen hebben tot taak zo zegt art. 71 van de wet een in het belang van het Nederlandse vo.k dienende bedrijfsuitoefening door de ondernemingen, waarvoor zij zijn in gesteld, te bevorderen, alsmede het ge meenschappelijk belang van die onder nemingen en van de daarbij u itrokken personen te behartigen." SERENADE VAN MOZART. De hierbedoelde Mozart schreef er vele is die voor twee hobo's, twee klarinetten, twee hoorns en twee fagotten. De componist ver vaardigde nog al wat muziek voor zijn kennissenkring en zo ont stond deze ten behoeve van de kaashandelaar-hoornist Ignaz Leutgeb. Deze man moet een zeer behoorlijk musicus zijn geweest, gezien het gehalte van het stuk en zijn partijen. Dinsdag 19,33 over Hilversum I, 402 m.). RADIO PHILHARMONISCH OR KEST. Het begint zijn concert on der leiding van Paul van Kempen met Wagners Siegfried-idyll, het enige zelfstandige orkest-werk, dat van hem bekend is. Wagner schreef het op de dag dat zijn zoon Siegfried werd geboren. Hij werk te reeds aan de Ring des Nibelun- gen en zo berust dit werkje, dat zeer lieflijk en eenvoudig is, op een thema van de opera Sieg fried. Daarna volgt de eerste sym- phonie van Schumann. (Dinsdag 20.30 over Hilversum II, 298 m.). DINSDAG 19 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamerkoor. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstand. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano-recital. 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12-33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenade-Orkest. 14.00 Amusj- muziek. 14 30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram, 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Militaire causerie. 18 00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parie". 18.30 R.V.U.: Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: „De levenshuishouding: Het hart en zijn functies". 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Koorconcert. 19.28 Causerie. 19.33 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Gevar. muziek. 22.05 Tiroler muziek. 22.45 „De woelige we reld", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling- 23.20—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio- 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. 12.30 Land. en Tuinbouwmededelin gen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus.- muziek. 14.00 Gevar. programma. 14.50 Kamerorkest en soliste. 15.30 „Ben je zes tig?". 16.00 Voor de kinderen. 16.30 Zie- kenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: „Nieuwe Inlonesische sociale transferrege ling", door Drs. B. van Eldik. 18.00 Mu sette-Orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch-Orkest. 21,20 Ken een haan een ei liggen? 21.35 Bariton en piano. 22.00 „Ouders en kin deren", causerie. 22.15 Counter-tenor, cla- vecimbel en viool. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. KRO. 20.15 Filmact-, gastenboek en weerbericht. 20.55 Film. 21.10 Cabaret. Teneinde deze taak te kunnen vervul len, maakt het bestuur van een „schap" de verordeningen, die nodig zijn ter regeling van onderwerpen, waarvan de regeling aan dat lichaam bij algemene maatregel van bestuur of bij wet is overgelaten. Het bijzondere nu is, dat deze verordeningen dwingend moeten worden nageleefd, evenals bijvoorbeeld de verordeningen van waterschappen, gemeenten en provincies of de door de Rijksoverheid uitgevaardigde wetten. Het aantal onderwerpen, dat ter rege ling aan de „schappen" is overgelaten is zeer uitgebreid en belangrijk. We noe men: de voortbrenging; de afzet; de ver deling en de aanwending, waaronder mede begrepen de opslag en de be- en verwerking van goederen, alsmede het verlenen van diensten; het onderzoek op sociaal, economisch en technisch ge bied; de mededinging; de mechanisatie en de rationalisatie van ondernemingen, waarvoor het lichaam is ingesteld; de normalisatie van voortbrengselen en bedrijfsmiddelen; de administratie van ondernemingen; de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden; de arbeidsbemid deling, de aanstelling en het ontslag van personeel; de vakopleiding, omscholing en herscholing en de vaststelling van de getalsverhouding in ondernemingen, waarvoor het lichaam is ingesteld; de voorkoming en aanvulling van een te kort aan arbeidskrachten; de verrui ming van de werkgelegenheid tn de voorkoming van werkloosheid; de voor ziening in de gevolgen van werkloosheid de fondsen en andere instellingen in het belang der bedrijfsgenoten. Het hangt van de Sociaal-Economische Raad af, welke onderwerpen ter regeling aan het lichaam worden overgelaten. WIJ spraken van productschappen en van hoofdbedrijf- en bedrijfschap pen. Deze onderscheiding heeft wezen lijke betekenis. De productschappen om vatten twee of meer groepen van onder nemingen, die in het bedrijfsleven een verschillende functie vervullen ten aan zien van bepaalde producten of groepen van producten. In de productschappen volgt men dus een bepaalt product op zijn weg van de voortbrenging naar zijn verbruik. Er vallen dus bijvoor beeld onder de veehouderij; de vlees waren- en conserven-industrie; de bacon-industrie; de veehandel; de groothandel in vlees, andere delen van vee of daaruit verkregen producten, alsmede met die handel verwante be drijven; de slagerij en de detailhandel in vleeswaren en vleesconserven. Aan gezien verschillendsoortige onderne mingen medewerken aan opeenvolgende stadia van het productie- en distributie proces, spreekt men van verticale or ganen. De hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen omvatten ondernemingen, die in het bedrijfsleven een gelijke of ver wante functie vervullen. Daaronder vallen dus b.v. alle in ons land voorko mende leerlooierijen. In dit geval spreekt men van horizontale organen. De productschappen moeten bij de wet worden ingesteld, de overige, schap pen" kunnen ook worden ingesteld bij algemene maatregel van bestuur, dus zonder de medewerking van de beide Kamers der Staten-Generaal. Uit de samenstelling van de „schap pen" blijkt, dat de verordeningen wor den gemaakt door de werkgevers en de werknemers gezamenlijk en dat de ar beiders door de P.B.O. dus een belang rijk stuk medezeggenschap hebben ver worven. Tenens blijkt eruit, dat de overheid een vinger in de pap houdt en dus haar invloed kan laten gelden. Over de omvang van de overheidsin vloed is bij de totstandkoming van de wet op de bedrijfsorganisatie langdurig gediscussieerd. De schappen hebben een bestuur van minstens zes leden, die voor twee jaar benoemd worden door representatieve organisaties van werkgevers en werk nemers. Zij hebben voorts een voorzit ter, een dagelijks bestuur, één of meer secretarissen en eventueel één of meer commissies. De werknemers en de werkgevers zijn in principe paritair in het bestuur ver tegenwoordigd, doch daarvan kan onder zekere waarborgen van worden afge weken. De voorzitter van een productschap wordt door de regering al of niet uit het bestuur benoemd; de voorzitter van een bedrijfschap of hoofdbedrijfschap wordt door het bestuur, al of niet uit zijn midden benoemd, onder goedkeu ring van de betrokken minister. De minister kan zich in het bestuur van deze schappen laten vertegenwoordigen. Een belangrijke rol in de P.B.O. speelt de Sociaal-Economische Raad, die direct al door artikel I van de Wet op de bedrijfsorgenisatie wordt inge steld. Hij heeft tot taak de regering van advies te dienen en een het belang van het Nederlandse volk dienende werkzaamheid van het bedrijfsleven te bevorderen, alsmede het belang van het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen te behartigen. D®ZE RAAD, kortweg aangeduid als S.E.R., werkt reeds enige jaren. Er hebben zitting in vertegenwoordigers van de werkgevers en van de werkne mers, alsmede van de regering. De voorzitter wordt door de regering uit de leden benoemd. De Raad heeft verordenende bevoegdheid in een aantal gevallen met bindende kracht en een belangrijke taak bij de in stelling van de „schappen". Er is bij de opzet van de P.B.O. veel verschil van mening aan de dag getre- Men over de vraag, of de sociaal-econo mische ordening van het bedrijfsleven door de overheid moest worden opge legd, of „Van onder op" zou moeten groeien. De regering meent, dat in de huidige wetgeving een synthese van de beide opvattingen is bereikt. Met be langstelling wachten we af, of de spoe dig in te stellen productschappen guns tig zullen werken, of dat zij de gebre ken van het compromis (of van de syn these, zoals de regering zegt) zullen tonen. Tijdens de algemene ledenvergade ring van de in Augustus jl. opgerichte Nederlandse Bromfietsersbond is de bond geconsolideerd door de vaststel ling van de statuten en het huishou delijk reglement en door de verkie zing van een definitief bestuur. Daarin heeft o.a. zitting de heer C. Egmond uit Den Helder. Zoals bekend is de bond opgericht als reactie op het besluit van de Overheid over de sta tus van de bromfiets. De voorzitter deelde mede, dat het niet in de be doeling ligt tot afschaffing van de f 14 wegenbelasting te komen. Een dergelijke eis zou z.i. niet te verwe zenlijken zijn. Wel zal worden aan gedrongen óp een andere wijze van innen (zoals bijvoorbeelr de radio luisteraars door het plakken van ze gels) waardoor de f 2 jaarlijkse ad ministratiekosten zou kunnen ver vallen. Voorts wil de bond ook weer voorlopig terug naar de toe stand van vóór 1 Augustus 1953, toen de bromfietsers vrije keuze hadden tussen rijwielpad en verkeersweg. Volgens verwachting van de bond zal het aantal bromfietsers binnen enkele jaren van 300.000 tot een millioen stijgen. Men acht daarom speciale maatregelen noodzakelijk. 'piJDENS een plechtige bijeenkomst op het Elysée in Parijs heeft Bené Coty Zaterdag het presidentschap van de Franse republiek overgenoméh van Vincent Auriol. Terwijl kanonnen aan de oever van de Seine 21 salvo's afvuurden, ontving de nieuwe presi dent de versierselen van het groot kruis in de orde van het Legioen van Eer, de hoogste Franse onderschei ding. Vincent Auriol hield een rede, waarin hij de huidige toestand van de republiek besprak. Hij pleitte voor een beter functionneren van het par lement en wees op de bij de buurlan den achter komende economie en de zo zware offers vergende oorlog in Indo-China. Coty noemde Auriol in zijn ant- woordrede de president van het nationaal herstel. Altijd en overal hebt gij alle harten weten te winnen met uw waardigheid, uw eenvoud, uw nobele karakter en met de edel moedigheid van uw gevoelens. Duizenden Parijzenaars juichten Coty en Auriol toe, toen zij zich in een open auto van het paleis van de president naar het stadhuis begaven. In het stadhuis werd de nieuwe pre sident door de voorzitter van de Pa- rijse gemeenteraad begroet. Auriol zal binnenkort een vacantie doorbrengen op Sicilië. 17. „Ja, brigadier, wat is er nu nog van Uw dienst", riep de professor ge ïrriteerd tegen de op hem toehollende Piet Pakkum. „Jaeh,... neemt U mij niet kwalijk", verontschuldigde deze zich, „maarre U kunt hier toch niet zomaar gaan graven? Dat stuk land behoort aan boer Korenmeel en die zal vast niet goed vinden, dat U gaten in de weg boort". „Tja", zei de professor, „dat kan nu wel, maar waar rroet ik dan demonstreren? Zo wordt de vooruitgang in de wetenschap ook altijd moeilijk gemaakt". De brigadier wist hierop zo gauw geen antwoord te geven, maar de professor gaf hem een bemoedigend klopje op de schou der. „Bewaakt U Uw gevangenen maar, er wordt hier' vandaag niet gedemon streerd!" Terwijl Piet Pakkum zich omdraaide, stopte de professor zijn machine weer in de koffer, deed het deksel dicht en nam plaats op de kof fer. Hij staarde rustig in de verte en bleef zo zitten ook. Piet Pakkum wierp af en toe een onrustige blik achter zich, maar hij kon de professor niet verbieden om op zijn eigen koffer plaats te nemen. Ook Billie en Karel- tje lieten steeds hun blikken op de professor rusten en werkten dan weer mopperend verdertotdat het eindelijk tijd werd om naar huis te gaan. Daarop had de professor ge wacht! (Van een speciale medewerker) NEDERLANDERS ZIJN BIJ UITSTEK mensen, dife zicli in de loop der eeuwen hebben toegelegd om iedere dag een zo veelzijdig mogelijke maaltijd op tafel te brengen. Wat daarvan de diepere oor zaken zijn willen we op het ogenblik buiten beschouwing laten. Hoofd zaak is, dat wij ons het steeds goed laten smaken. Meer interesseert het ons, wat wij zo gemiddeld per jaar en per hoofd verbruiken, welke ge rechten de voorkeur genieten en welke gevolgen de consumptieve ge woonten van ons volk hebben op de economische positie van de ver werkende industriële bedrijfsklassen. Niet alleen is het interessant te weten hoeveel aardappelen de gemiddelde Nederlander naar binnen weet te krijgen en hoeveel koffie of wijn hij drinkt, maar ook de ver anderingen in een en ander in de loop der jaren zijn de moeite van het vernemen waard. Het causale verband der stijgende margarine- en dalende boterafzet bijv. interesseren stad en staat en met name de plattelandsstreken van ons vaderland zijn ten nauwste bij deze kwestie betrokken. Om met de zuivelproducten te beginnen: in 1937 consumeerde de gemiddelde Nederlander 6.9 kg kaas per jaar, in 1938 zelfs 7.5 kg, waar tegenover verleden jaar gemiddeld slechts 5.9 kg van dit nationale ge recht genuttigd werd. De melkconsumptie per hoofd der bevolking bleef in het tijdvak 19471952 nagenoeg gelijk, n.l. rond 220 liter per jaar. Het boterverbruik tenslotte kelderde van 5.5 kg in 1937 tot 2.5 kg in het jaar 1952. JN EEN GLOBALE beschouwing gaat het natuurlijk niet aan, om de oorzaken van een en ander tot op de bodem te gaan blootleggen. Bij het dalend boterverbruik is de oorzaak echter niet ver te zoeken. Het is nu éénmaal een feit, dat de huidige con sumentenprijs van dit product op een dérgelijk niveau beland is, dat menig huishoudbudget hieraan niet meer kan voldoen. Voor onze zuivelindustrie is het dan ook een gelukkige omstandig heid, dat zij er in geslaagd is, het zwaartepunt te verleggen naar de pro ductie van kaas, melkpoeder en gecon denseerde melk. Ook op deze terreinen beginnen onze concurrenten Dene marken, Nw.-Zeeland, Zweden zich geducht te roeren en het is dan ook zaak voor onze zuivelindustrie, de nodige elasticiteit voor dit „switchen" te blijven opbrengen. Ook het optreden van goede en goedkope vervangingsartikelen voor WONDEN GENEZEN SNELLER MET (Advertentie, Ing. Med.) boter en kaas (spijsvetten, margarine., jam) is natuurlijk van invloed op onze zuivelafzet. Een overdadige grondnoten- oogst in de overzeese product-'elanden beïnvloedt ons binnenlands boterver bruik tenslotte evenzeer als het optre den van een grondige verand 'ing in de smaak van het publiek of het ver dwijnen van exportmogelijkheden voor onze zuivel. Wat nu bijv. het verbruik van mar garine betreft, zien wij in het tijdsbe stek 19371952 de consumptie in ons land bijna verdrievoudigen: 6.6 kg in het eerste jaar, 17.7 kg in 1952. Ook de jam heeft zich geducht naar boven weten te werken en bracht het in het afgelopen jaar tot 1.5 kg per inwoner, tegenover 0.7 kg vóór de oorlog, het distributietijdperk met betrekkelijk veel jamconsumptie en een zeer schaars worden van de andere gelief koosde broodbelegsels, zal ongetwijfeld veel aan deze popularisering bijgedra gen hebben. JN het aardappelverbruik kunnen practisch geen grote verschillen geconstateerd worden: gemiddeld 130 kg voor de oorlog, 130 kg in 1951 en 124 kg in het vorige jaar. In de eerste naoorlogse jaren daarentegen, toen de distributie van rijst en andere zetmeel- artikelen tot een sterk verminderd ver bruik hiervan dwong, werd gemiddeld 145 kg aardappelen per hoofd van de bevolking geconsumeerd (1947). DOOR: 39 I Betty-Jane was hiervan rotsvast De situatie zal wel gauw verbefe- overtuigd, zelfs toen Tante Mame haar ren of er zal iets gebeuren", tracht- waarschuwde, dat je een man nietjot te ze hem te kalmeren, „en dan kan ik ze misschien wel vertellen dat ik er over denk, op te zeggen". „Stik!" Bill's toon was bitter geweest. „Denk er niet meer over. Maar ik kan niet zolang wachten als jij. Ik moet die kerel laten weten of ik nu met hem wil samenwerken of niet. Ik moet naar Pennsylvania zodra hij me be richt, dat hij die garage heeft overge nomen en me nodig heeft. Natuurlijk had ik een kleine hoop dat je met me mee zou gaan. Maar ja, ik kan natuur lijk ook wel alleen beginnen". Betty- Jane had gezegd dat dat beter was. Maar de manier waarop hij had ge sproken was haar toch verre van aan genaam geweest. Het zou beter en verstandiger zijn om alleen vooruit te gaan, dan kon ze later altijd volgen. „Dat is toch wel redelijk, Bill, vind je ook niet?" had ze gepleit. Maar Bill had. op dezelfde grimmige toon, die h; niet aanstondj gezegd dat hij dat ook vond. Dus veronderstelde Betty-Jane, dat dat hij 't met haar eens was geweest en had toegegeven. Maar toen hij die hele volgende week en zelfs Zaterdagavond niet was komen opdagen, was ze gaan twijfelen. Natuurlijk was hij gewoon koppig, zoals ze Tante Mame had verteld. Hij zou heus wel verschijnen. het uiterste moest drijven. Tante Ma me maakte ook de opmerking, dat Bill naar zijn toerekening misschien vond nu lang genoeg te hebben gewacht. Al die tijd voor de oorlog, toen al die tijd dat hij was weg geweest, en toen nog al die tijd sinds zijn terugkeer. „Nou", riep Betty-Jane triomfante lijk uit, „daar zit het 'm nu juist in! Als hij al zo lang heeft gewacht zal het hem geen kwaad doen nog wat langer te wachten!" Maar bij zichzelf vond ze, dat Bill wel wat al te lang wachtte. De Zon dag was lang. Maandagavond besloot ze hem eens op te bellen. Bill's getrouwde zuster, bij wie hij had ingewoond sinds zijn ontslag uit de dienst, scheen verbaasd toen Betty- Jane naar Bill vroeg. „Ik verkeerde in de vaste overtui ging", zei zijn zuster, „dat je wist dat Bill de vorige Zondag naar Pennsylva nia is vertrokken. Hij gaat een eigen zaak beginnen, zie je. Is dat niet fijn? Ik heb altijd gezegd, dat het enige wat Bill nodig had, een kans was en het juiste meisje om hem te helpen. Het •vordt tijd dat hij eens een gezin gaat vormen. Dat heb ik hem ook gezegd toen hij me vertelde dat hij ging trou we i toen dacht Betty Jane, daar heeft hij ook geen gras over laten groeien. Vorige week Zondag, de avond van de dag waarop ze hun ruzie had den gehad. Het juiste meisje bah! Betty-Jane wist wel dat Bill's zuster niet erg op haar was gesteld. Ze vond dat Betty-Jane al met hem had moeten trouwen voor hij ten oorlog ging, in plaats van verstandig te zijn en te wachten totdat hij terugkwam. „Wat bedoel je ermee, dat Bill gaat trouwen?" Hij had blijkbaar niet aan zijn zuster verteld, dat Betty-Jane het verstandiger had gevonden om nog maar even te wachten. „Nou, ik dacht natuurlijk, dat hij daarvan ook alles wist!" Betty-Jane wenste wel dat Bill's zuster eens zou ophouden met dat „natuurlijk". Weliswaar was het voor Betty-Jane heel natuurlijk om van alles, Bill betreffende, op de hoogte te zijn, het was echter de wijze waar op ze het zei, zo honingzoet en toch zo hatelijk. „Natuurlijk wist ik dat". Betty-Jane liet dat zelfde woord anders klinken: het getuigde van grote zekerheid, „maar ik wist niet, wat Bill jou pre cies had verteld'. .Natuurlijk". Deze keer klonk het iets minder hatelijk, maar toch nog steeds zoetelijk. „Bill was het roerend met me eens, datlhet hoog tijd werd dat hij eens een gezin stichtte. Hij zei, dat hij nu wel een vrouw kon onderhouden, nu hij een eigen zaak kreeg.' Betty-Jane vond, dat ze wel geleek op wat Bill had gezegd, maar ze zag niet in waarom hij dat allemaal zo uitvoerig met zijn zuster had moeten bespreken als hij dat ook al met haar had gedaan. Tenslotte was het toch een kwestie die haar en Bill aan gingen en niet zijn zuster of wie dan ook. „En hij zei", vervolgde zijn zuster en het klonk als het spinnen van een poes, die een bordje room opslikt, „dat hij vond dat een man een vrouw nodig had als hij wat wilde bereiken. Ik zei hem natuurlijk dat hij gelijk had. Het is altijd de vrouw de juiste vrouw, die er de oorzaak van is dat een man slaagt in het le ven. En ik vond ook, dat hij die lieve Charlotte lang genoeg had laten wachten zij is mijn jongste schoon zusje, zie je en ze is altijd stapelgek geweest op Bill. Het arme kind stierf haast van ellende toen Bill in de oor log was. En ze „Wat heeft Charlotte er mee te ma ken?" vroeg Betty-Jane. Ze wist alles van Charlotte; Bill had haar verteld hoe zijn zuster en zwager haar altijd in zijn gunst aanbevalen. Je bedoelt toch niet Wel ik dacht natuurlijk dat je dat wist Charlotte en Bill zijn Zondag na de kerkdienst getrouwd. Charlotte is met Bill meegegaan naar Pennsylvania. Bill en zij Maar Bill's zuster kreeg de kans niet om nog meer te zeggen, Betty-Jane had de hoorn opgehangen. Deze keer was het Betty-Jane die de volgende morgen op haar werk verscheen met roodgezwoilen ogen. Ieders ogen zouden er zo hebben uit gezien als je de hele nacht in je kus sen had liggen huilen. Ze had er ge weldig het land aan, zo naar het werk te moeten gaan, maar ze kon tóch de gehele dag niet thuis blijven doorhuilen en bovendien zou ze dan tante Mame's vragen moeten beant woorden. En..haar werk was 't voornaamste, zoals Bill had gezegd. Maar gedu rende die nacht van verdriet, wroeging en diepe wanhoop had Betty-Jane ontdekt, dat het in werkelijkheid toch niet hei voornaamste voor haar was. Bill was het voornaamste. Maar daar het nu toch te laat was en eigenlijk het feit, dat haar werk zo belangrijk voor haar was geweest, alle ellende had veroorzaakt, was het niet meer dan 'billijk, dat Betty-Jane voortaan een droeve, povere poging deed om werkelijk haar werk als hoofddoel te beschouwen. (Wordt vervolgd.) Groenten weten zich over het alge meen op oi z dis te handhaven: 46.1 kg voor de oorlog, 445 kg er na. Fruit daarentegen gooit momenteel hogere ogen en bracht het van 13.3 kg in 1938 tot 37.6 kg in het afgelopen jaar. De ze cijfers slaan op het verse inlandse fruit; verse zuidvruchten Vertonen slechts een kleine daling. Het behoeft nauwelijks nader betoog, dat de gevolgen van dergelijke ver anderingen in de consumptieve ge woonten van een volk van invloed zijn op de economische, positie van de ver werkende industriële bedrijfsklassen. De verschuiving in het tabaksverbruik ten gunste van de sigaret (913 stuks per man in 1952) en ten nadele der si gaar (79 stuks in hetzelfde jaar) wordt geducht gevoeld in de sigarentoranche. gIJ dit alles dienen we niet te verge ten, dat ook internationale facto ren een rol spelen. En zelfs gunstige productiefactoren garanderen nog wei nig of niets. Zo juist publiceerde de universiteit van Göttingen de resulta ten van een onderzoek, waaruit bleek, dat de productiekosten der Nederland se landbouw 10 a 29 pCt. lager liggen dan de overeenkomstige Duitse, Maar wat baat ons dit, wanneer ook zo juist Engeland besluit tot verhoging der invoerrechten op fruit en groenten?! Resumerend zien wij dus dat een veelheid van factoren - productie-tech nische, klimatologische, handelspolitie ke - van invloed zijn op het verbruik van de gemiddelde Nederlander. En ook zien wij, dat oorzaak en gevolg van dergelijke verschuiving in de con sumptieve gewoonten vaak zeer ver strengeld zijn. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stöél- gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) JEGENS sabotage op de vloot is een één en twintigjarige Britse matroos uit de dienst ontslagen en tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Presi dent Peron van Argentinië zal in Juni een bezoek aan Columbia brengen. De Russische schrijver Prisjwin is op tachtigjarige leeftijd overleden. Zijn boeken werden in vele talen vertaald. Op het landgoed Tongeren onder Epe (Glnd) is het stoffelijk overschot van de in Finland overleden Neder landse gezant,- de heer Van der Vlugt, ter aarde besteld. In Turijn overleed de Italiaanse beeldhouwer Rubino. Hij werd 82 jaar. Een tienjarige Italiaan se jongen, die na het trekken van een tand een week lang bleef bloeden, is thans met een geneesmiddel uit de VS behandeld. Het levensgevaar van de knaap schijnt te zijn geweken. KLM- vliegtuigen zullen dezer dagen enkele van 's werelds kostbaarste renpaarden vervoeren. Eén van de dieren uit het bezit van Prins Ali Khan heeft al een waarde van f 200.000. In de afgelopen drie jaar heeft de KLM reeds 180 ren paarden vervoerd met een waarde van drie millioen gulden. in Amsterdam zullen zeshonderd nieuwe verkeers borden worden geplaatst. In Canada is de langste olieleiding van de wereld (1700 mijl) in gebruik genomen. De lei ding heeft een capaciteit van 300.000 vaten per dag. De olie is van begin naar eindpunt in de leiding twee maanden onderweg. Men heeft in Rotterdam het voornemen het standbeeld van Erasmus tijdens de avonduren te ver lichten. De stad Hamburg wordt door witte mieren bedreigd. Drie gebouwen in het centrum staan al op instorten. In Ohio (VS) is een twee en vijftig jarige grootmoeder op de electrische stoel ter dood gebracht omdat zij haar man had vergiftigd. Van 3 Maart af zal de veemarkt in Den Bosch t.b.c.- vrij zijn. Het oudste spoorwegstation van Europa, de Allee Verte in Brussel, heeft de deuren na 119 jaren dienst ge sloten. De bouw van de nieuwe Rem- brandt-bioscoop in Arnhem kan thans beginnen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2