emda Stad en omgeving Turnlust uitvoering- met tal van winstpunten jresdS e» De oud - KNIL- onderofficie ren verlangen hoger pensioen GERARD WORM Crescendo speelde voor uitverkochte zaal ee Colombarium op begraafplaats nog geen punt van onderzoek Werd Alkmaarse faam met opzet geweld aangedaan Damesmantels Vrije oefening dames en balletten uitstekend Goede concertavond voor kamermnziekvereniging Brandweerstaf was in Krommenie NIEUWE CURSUS Nog geen compensatie voor huurverhoging Bestelwagen klem onder spoorboom Ruime aanvoer van koeien n INTERESSANTE AANBIEDING LANGESTRAAT 40 - ALKMAAR R.K. Ambachtsschool op rijksbegroting Telefoonaansluitingen in December Verdienstelijk concert Op 5 Mei vrij-af JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Nogmaals de wethoudersverkiezing MAANDAG 18 JANUARI 1954 Turnlust en zijn directeur J. van Zoonen kunnen tevreden zijn. De eerste uitvoering van de Non-st op-gymnastiekrevue is uitermate vlot verlopen en stond op uitstekend peil. Als wij een vergelijking moeten trekken met het vorige jaar valt het niet te ontkennen dat er tal van winstpunten zijn te noterenwaardoor het geheel aan waarde heeft ge- wonnen De heren-turners hebben de les van het vorige jaar ter harte genomen. Dit maal had men met de oefenstof niet te hoog gegrepen, waardoor de afwerking en het tempo aanzienlijk beter waren. Bovendien, en dat is belangrijk, heeft de herenploeg ook nu weer vorderingen gemaakt. Nog altijd echter bestaat er een belangrijk verschil tussen het zwakke en sterke geslacht van Turn lust. Ben uitzondering moeten wij ech ter maken voor Jaap Volger, die met zijn gedurfde, maar beheerste brug- oefening zijn klasse bewees. De vrije oefening van de keurafdeling van de dames stond op hoog peil en als ge woonlijk behoorde ook het nummer ringenzwaaien van deze dames tot de hoogtepunten. Minder sterk was echter het optreden op de evemwichtsbalk. De ongelijke brug van de dames eerste graad en de baloefening waren uitste kend. Dat was ook het geval met acro batiek van een dames- en herengroep. Jammer was het dat enkele figuren niet geheel slaagden als gevolg van de nervositeit die bij een eerste uitvoering altijd parten kan spelen. De balletten waren vaak uitstekend.' Het waren ditmaal niet alleen rhyth- mische oefeningen met muzikale bege leiding. Tini van Heugten heeft daar met een groepje Turnlust-meisjes iets meer van willen maken en dat is haa» wonderwel gelukt. Uitvoering en aan kleding waren bepaald stijlvol. Vooral het grote nummer vóór de pauze waar in een pikante czardas werd gedanst, Tini van Heugten een voortreffelijke solo gaf en bovendien nog met haar broer als „slangenvrouw" optrad, stond op goed peil. De schetsjes werden ver zorgd door Jaap Smit, Wim Arts, Zita Vedder en Rita Bouma. Vooral laatst genoemde heeft een prettige voor dracht, beweegt zich vlot en natuurlijk en in niet onbelangrijke mate was het succes van de „Lachspiegelaars" aan haar te danken. Johnny Schutte bleek een kundige kunstfluiter en last but not least moeten wij onze waardering Woensdagavond wordt onder auspi ciën van de Alkmaarse Kamermuziek vereniging een bijzonder concert gege ven, dat verzorgd zal worden door het duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano). Beide solisten hebben zowel in binnen- als buitenland vele successen op hun naam staan en de verwachting mag dus worden uitge sproken, dat voor het concert in het Gulden Vlies grote belangstelling zal bestaan. De Oterleker brandweerstafhet kostbare kleinood, dat indertijd vele brandweercorpsen in onze provincie en zelfs daarbuiten bij nacht en ontij in actie bracht, doch sinds vele maanden spoor loos verdwenen was, is terecht. De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer heeft maanden gele den de strijd geneutraliseerd, ten einde een nieuw reglement te ont werpen, dat paal en perk zou stellen aan enige uitwassen, wel ke in het heetst van het gevecht aan het licht getreden waren. In afwachting van het nieuwe regle ment was de staf, welke door de „veroveraars" met plaatjes is ge sierd, in de kazerne geborgen- Plotseling was de oude stok ech ter verdwenen en toen men niets van de „dieven" vernam, besloot men onlangs ten einde raad de brandweerstaf maar af te schrij nen en binnenkort de tweede Oterleker staf in de strijd te wer pen. Toen de Vrijwillige Brandweer van Krommenie Zaterdag haar 40-jarig bestaan vierdeprijkte de Oterleker staf boven de be stuurstafel. De Krommeniërs blijkbaar bevreesd, dat zij de staf nog voor hun feest zouden kwijt rakenhadden tegen de regels in hun mond gehouden. Van avond zullen zij de staf naar Alk maar brengen. Het wachten is nu op het nieuwe reglement. Voor goed getrainde turnsters is het niets bijzonders om de wereld eens op haar kop te bekijken. Deze Turnlust- dames deden dat in een perfecte vrije oefening, een van de hoogtepunten van de non-stop-gymnastiekuitvoering. uitspreken voor het orkestje van Tonny Willemse dat niet alleen de muzikale omlijsting, maar ook de dansmuziek v;«n het gezellige Turnlust-familiebal verzorgde. Het slot van de hoepeloefening. Een aardig tableau, met als motief de Olympische ringen. MAANDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De man die zij begeerden (18 jaarj. VICTORIA THEATER, 8 u.: Susanne <18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Kon vooi voor Malta (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Schat tige vrouwtjes (18 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Muizen en Mensen". VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Prof. Haas spreekt over Blavatsky loge. HOTEL VICTORY, 7.45 uur: Voorl. avond Alg. Verl. en Eigen vervoerders organisatie. HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: Pierre Seghers voor genootschap Ned.- Frankrijk. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Das Land des Lachelns (a.l.). DINSDAG Bioscopen als Maandag HARMONIE THEATER, 8 u.: Vrou wen die het teken dragen (18 jr.) GULDEN VLIES, 8 u.: Cabaretavond fa. Schipper. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 u.: Besloten voorstelling voor Genootschap tot Reclassering; 8 u.: Feestavond per soneelsvereniging Het Hooge Huys. HOTEL VICTORY, 8 u.: Lezing Oud- Alkmaar. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 en 8 u.: Feest ouden van dagen. WARMENHUIZEN, café Slikker, 8 u.: ANWB-avond. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. Hoog water te Bergen aan Zee. Maandag Dinsdag Maandag Dinsdag 15.15 3.32 16.05 4.17 Te Camperduin. hoog laag 15.20 3.37 9.20 21.37 16.16 4.23 10.10 20.23 DEZE WEEK AANVANG DANSINSTITUUT Inschrijving Langestraat 46, Tel. 3750 ALKMAAR (Advertentie. Ing. iVIed.) De afdeling Alkmaar van de Vereniging van Oud-Onderofficieren van het voormalig Koninklijk Ned. Ind. Leger, genaamd ,.Madjo verzoekt liet hoofdbestuur met alle haar ten dienste staande middelen, hel daarheen te leiden, elat aan de gepensionneerde onderofficieren van het voormalig KNIL, die vóór 1948 werden gepensionneerd, met de meeste^spoed recht wordt gedaan, daar deze oud-Landsdienaren, die onder de meest moeilijke omstandigheden hun plicht jegens het Vader land hebben gedaan en een minimaal pensioen genieten, thans in armoedige omstandigheden verkeren en er voor hen, indien geen spoe dige verbetering in hun financiële positie komt, het allergrootste ge brek voor de deur staat. Deze motie werd op de Zaterdag in Centraal gehouden vergadering van cud-onderofficieren van het KNIL met algemene stemmen aangenomen en ter kennis van het hoofdbestuur van de bond gebracht. Ter aanvulling deelde de voorzitter, de heer v. d. Berg mede, dat Madjoe zeker ook de belangen van de voor de oorlog gepensionneerden niet uit het cog verliest en hij wees in dat verband op de verschillende plannen, die ter sa nering van de pensioenen van deze ca tegorie en ter wijziging van de Bij- slagwet aan de minister zijn voorge legd. In verband met de huurverhoging heeft een nieuwe loonsverhoging zijn beslag gekregen. Voor de Ind. gepensi onneerden overweegt de Regering wel eer. toeslag op de pensioenen als com pensatie voor de huurverhoging, doch omtrent de grootte ervan blijven zij in onwetendheid. De verhoogde huur moet intussen reeds worden betaald. De Ned. Loon- en Inkomstenbelasting is verlaagd. De Ind. belasting op de pen sioenen, die reeds hoger lag is in vele gevallen nog hoger geworden. Dit zijn de nieuwe problemen waarvoor Mad joe staat. Omtrent het Rapport Commissie Ach terstallige Betalingen, kon worden me degedeeld, dat uit leden van de Twee de Kamer een commissie was gevormd, die het C. A. B. Rapport in behande ling neemt. De conclusie van deze com missie zal in een rapport aan de Rege ring worden medegedeeld. Deze con clusie 'zal. evenals het Regerings ant woord geheim blijven totdat deze mate rie openbaar in de Tweede Kamer be handeld zal worden. De sanering der Indische pensioenen heeft de aandacht van de Regering. Verdere mededelingen konden hierover niet worden gedaan. Ook over de kwestie dubbele belasting op de Indi sche pensioenen beijvert Madjoe zich met man en macht, om tot een gunsti ger regeling te komen. Vannacht is de expeditie wagen van de Verenigde Noordhollandse Dagbla den in conflict geweest met de spoor bomen van de Bergeroverweg. De dalende boom drukte een deel van de cabine in elkaar en werd zelf ook zwaar beschadigd. Er deden zich won der boven wonder geen persoonlijke ongelukken voor, hoewel op de plaats waar de auto werd ingedeukt een van de personeelsleden van de expeditie afdeling was gezeten. De plaats van de chauffeur bleef onbeschadigd. ALKMAAR, 18 Januari 138 koeien 6001125 per stuk (le kwal. 2,702,80, 2e kwal. 2,502,70 en overige soorten 2,40 —2,50 per kg); 50 nuchtere kalveren 40 85 per stuk; 10 schapen 85130 per stuk; 360 varkens: zware en vleesvarkens 1,821,86 per kg en lichte varkens 1,70 1,80 per kg. Voor het ruime eanbod koeien bestond van slagerszijde zeer veel animo. De gro tere aanvoer was echter oorzaak dat bij lagere prijzen dan verleden week de han del kalm genoemd kon worden. De nuch tere kalveren, gering in aantal, zijn tegen hoge prijzen traag verhandeld. Onder de varkens, die ruim waren aangevoerd, waren veel zware dieren. Met uitzonde ring van de mindere courante soorten, v/aarvoor een neiging tot lagere notering viel op te merken, is de handel vlug ge weest met - vergeleken bij vorige markt - vrijwel ongewijzigde prijzen. -•••••-••• (Advertentie, Ing. Med.) Het accordeon, in deze tijd „het volksinstrument,, bij de gratie var duizenden, heeft aan aanrekkingskrach nog lang niets ingeboet, wanl de Alkmaarse Accordeonvereniging „Crescendo" concerteerde Zater dagavond in 't ff apen van Heemskerk voor een uitverkochte zaal. He is echter jammer, dat men zich blijkbaar op zo'n avond niet uitslui tend tot de muziek kan bepalen en dat er steeds weer trekpleisters r de vorm van toneelstukken of andere attracties nodig zijn om de zich aandienende muziekliefhebbers te kunnen bevredigen. Zo'n donateurs concert krijgt dan een dualistisch karakter, waaronder de oorspronke lijke opzet: muziek geven en daarvan laten genieten, noodzakelijk moet lijden. Op het terrein van de muziek heeft over het algemeen hel amateurisme de goede vorm nog niet weten te vinden. Wij schrijve deze opmerking niet speciaal voor „Crescendo", maar tevens ter alge mene bezinning. Door een aantal raadsleden is aan B. en WJ de vraag gesteld of het college bereid is de stichting van een colombarium 4>p de algemene begraafplaats te onderzoeken en hiervoor contact op te nemen met de verenigingen voor lijk verbranding. Dezelfde leden hebben voorts gevraagd of B. en W. de voornaamste gewassen in de Hout en de afrasteringen van de dierenverblijven willen voor zien van resp. namen der gewassen en afbeeldingen en namen van de aanwezige dieren. In hun antwoord zeggen B. en W., dat de wenselükheid tot stichting van een colombarium h.i. eerst voor een onderzoek in aanmerking komt na de totstandkoming van de aanhangige wettelijke bepaling inzake de verbranding, balseming en het schouwen van ljjken. Het college is bereid de gevraagde aan duidingen van de in De Hout aanwezige dieren te doen aanbrengen. Het aan duiden van de gewassen in de Hout acht het minder goed uitvoerbaar. Naar aanleiding van het feit, dat in de rijksbegroting een post is op genomen voor de R.K. ambachts school in Alkmaar is gevraagd of ook in de gemeentebegroting daarmee geen rekening had moeten worden gehouden. B. en W. menen van niet. Zodra over de stichting van deze school een beslissing is gevallen zul len de noodzakelijke ramingen wor den voorgesteld bij suppletoire be groting. Overigens was bij het sa menstellen van de gemeentebegroting nog niet bekend dat op de rijksbe groting een post voor subsidiëring van een R.K. ambachtsschool in Alk maar zou worden opgenomen. Dit is geschied bij begrotingswijziging. Enige raadsleden achten het een goede gewoonte, dat door het ge meentebestuur de besturen van de De afgelopen maand zijn in het. tele foondistrict Haarlem de volgende nieu we aansluitingen tot stand gekomen: Telefoonnet ALKMAAR: 2963 Aann. bedrijf Fa. Tromp en Pe perkamp, dir. keet nabij Am bachtsschool, Zocherstraat. 3679 Dynaf, NV, Dynamo- en Appa- ratenfabriek, Kwakelpad 29.- 4447 Eykelenburg, B. D„ chefmonteur PTT, Vermeerstraat 13. 3524 Onderstal, H„ kolonel b.d„ Ken- nemerstraatweg 179, Heiloo. Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst. Telefoondienst. 4000 Telefoonkantoor, Koorstraat 12 (Ma. t.e.m. Vrij. 8.30-12, 13.30- 17.30; Za. 8.30-12.30). 5795 Sonneveld, J. J„ bureelchef Rijkswaterstaat, Costerstraat 39. Telefoonnet LIMMEN: 381 Rubberfabriek „Compex-Rubber", Korte Kapellaan 10, Heiloo. Telefoonnet STOMPETOREN: 259 Andel, H. v., Noordervaart D 36. Zuivelfabriek Neerlandia NV enz. 268 woonhuis assistent-directeur, Noordervaart D 21 a. Telefoonnet ZUID-SCHERMER: 253 Konijn, H. J., veehouder, West- dijk 364, Akersloot, gem. Alkmaar. daarvoor in aanmerking komende scholen voor bijzonder onderwijs worden uitgenodigd bij de opening van nieuwe schoolgebouwen voor het openbaar nderwijs aanwezig te zijn. Door debestu- rer. van de bijzondere scholen wordt om gekeerd niet dezelfde gedragslijn ge volgd en het verzoek van deze leden is, dat B. en W. stappen ondernemen, die ertoe kunnen leiden, dat voor de opening van bijzondere scholen, voor welker stichting de raad een crediet beschikbaar stelde, de leden van de raad worden uitgenodigd. B. en W. zijn niet van plan op dit verzoek in te gaan. Zij zijn van oordeel, dat de schoolbesturen zelf te beoordelen hebben welke instanties bij de ope ning van 'een door hen bestuurde nieuwe school dienen te worden uit genodigd. In antwoord op een desbetreffende vraag delen B. en W. mede, dat een voorstel tot het verlenen van een crediet ten bedrage van f 1.per leerling ten behoeve van een school test voor alle leerlingen van het zesde leerjaar van bet lager onderwijs van hen niet is te verwachten. De aan stelling van een sociaal-paedagoog op verzoek van de vereniging Zorg voor leerlingen en oud-leerlingen van de BLO-school is door B. en W. op nieuw in studie genomen. Definitieve mededelingen omtrent deze aangele genheid, die in het vorige college reeds vaak is besproken, kunnen nog niet worden gedaan. De muzikale prestaties van deze avond waren in totaal zeer behoorlijk en een enkele maal zelfs lofwaardig. Allereerst hoorden we het z.g. B orkest, waarin de jeugd musiceerde onder leiding van de heer G. Volkers Een zestal eenvoudige stukken, o.m Les Deux Amoureux van Linard, eer selectie uit Zeller's Vogelkoopman en een pittige mars werden goed uit gevoerd, waarin de nuancering de no dige aandacht had. Een niet op hel programma aangekondigde verrassin bleek voor veel toehoorders te zijr liet optreden van een veertienjarige jongeman, die zich presenteerde als „Kunstfluiter", welnu, hij floot eeh „zéér sentimenteel melodietje" er wist bij de muziek van de Vogelkoop man geraffineerd een vogeltje te immi- teen, we hadden hem bijna met dt dichter gevraagd. O, zeg onswie uw meester is geweest. Het B-orkest begeleidde volgzaam Toen verscheen op het podium het grote of A-orkest o.l.v. dirigent J Hartog. Behalve enkele marsen speel de men een viertal stukken met een zeer romantische inslag. De keuze had wel wat variabeler kunnen zijn, want het klankbeeld werd iets eenzijdig. De interpretatie was muzikaal; technisch lean over het algemeen het pass; werk nog correcter worden afge werkt. Het voornaamste stuk met de beste muzikale inhoud was wel hei Intermezzo uit Cavaleria Rusticana van Mascagni, en dit werd dan ook gaai gespeeld. Uitstekende momenten in de voor dracht werden tevens bereikt in de ouverture „La Vallée Maudite" van Menichetti. Minder stijlvol deze avon" was de ongevraagde medewerking van het publiek, met rhythmisch handge klap bij een van de marsen, hier werd vergeten, dat men het concert-gedeel te aan het beluisteren was. „Crescendo" kreeg voor de uitvoe ring van de diverse muziekstukken de verdiende bijval. Verder kwam de Toneelver. „Tuin en Oostdorp" uit Bergen de aanwezi gen niet zonder succes amuseren met de klucht „Hoera, 't is een jongen. Een geanimeerd bal vormde de finale. W. Schreurs. Bij de algemene beschouwingen heeft een der leden de vraag gesteld of B. en W. met hem van mening 54. Terwijl professor Propjos en Jackie met bezorgde gezichten stonden toe te kijken, bestudeerde Jimmy Brown de wijze, waarop hij dat enor me rotsblok zou kunnen opruimen. Jimmy klauterde er boven op, onder zocht hoe het pad er aan de andere kant uitzag en toen hij bemerkte, dat de jeep daar weer heel behoorlijk zou kunnen rijden, nam hij snel een be sluit. Hij sprong weer van het lots- blok en riep: „Jackie, breng jij mij eens de spade, welke achter in de jeep ligt!" De jnogen holde naar de auto en bracht zijn vader wat deze had ge vraagd. Toen toog Jimmy aan Iret werk. Hij begon de aarde en de los liggende stenen onder het rotsblok weg te scheppen. In het begin ging dat heel gemakkelijk, maar naarma te het werk vorderde, moest Jimmy zicli allengs meer ónder het rotsblok wagen. Boven zijn hoofd zat die ge weldige rotsmassa en achter zijn rug een peilloze afgrond. Jackie en oom Pepie stonden er ademloos naar te kij- In het algemeen verslag op de begroting 1954 hebben verschillende raads leden als hun oordeel uitgesproken, dat de faam, die Alkmaar zich eens ver overde door het dapper en onversaagd verdedigen van de vrijheid van geweten, politieke overtuiging en menselijke waardigheid, geweld werd aangedaan door het in 1953 samenspannen van de KVP. VVD, AR en CHU in de gemeenteraad. Hierdoor ontstond het Rooms-liberale blok en werd een belangrijk, vooruit strevend en werkend deel van de bevolking van een vertegenwoordiging in het dagelijks bestuur der gemeente uitgesloten. Vele andere leden betreuren het, dat in het college van burgemeester en wethouders geen PvdA-wethouder zitting heeft. Naar hun mening echter komt deze toestand niet voor rekening van de in dat college samenwerkende fracties. Hoewel er geen program van samenwerking is. vertrouwen de desbetreffende leden erop, dat de samenwer king in het college ten minste even vruchtbaar zal zijn als in het vorige. zijn, dat de viering van het 700-jarig bestaan der stad slechts mogelijk is mede dank zij de vernietiging van het Duitse militairisme en het afdwingen van de vrede op 5 Mei 1945. Dit lid is van mening, dat de 5de Mei als nationale feestdag volledig in ere dient te worden gehouden en dat in verband hiermede de dag in het amb tenarenreglement als verlofdag dient te worden gehandhaafd. In hun antwoord zeggen B. en W„ dat hoe wel de regering de 5de Mei niet meer als nationale feestdag wenst te vieren en het accent van de feest viering naar de 30ste April, de ver jaardag van H. M. de Koningin, is verlegd, de raad nog niet zo lang ge leden de 5de Mei als vrije dag voor het personeel van de gemeente heeft aangewezen. B. en W. zijn niet voor nemens hierin verandering aan te brengen door met een voorstel tot wij ziging van het ambtenarenreglement te komen. Tegen vervanging van de aan een jubilerende ambtenaar uit te reiken legpenning door een polshorloge met inscriptie wordt door B. en W. be zwaar gemaakt. De penning geeft méér dan een geschenk in natura de onderscheiding van de jubilaris aan, zo menen zij. BEVORDERING RIJKSPOLITIE Onze stadgenoot de heer R. Edzes tot dusverre als opperwachtmeester werk zaam bij de Rijksverkeerspolitie is be vorderd tot adjudant. ken. „Hoe-ie dat durft, is mij 'n raadsel" dacht de professor, die elk ogenblik het rotsblok op Jimmy meende te zien neer storten. Jackie zag bleek van de conster natie. Met ogen die bijna uit zijn hoofd puilden van de angst, keek hij naar het verschrikkelijk werk, waarmee zijn va der bezig was. Deze zwoegde door zon der zich rust te gunnenMaar eens klaps was het net of de grond begon te schudden....

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5