EHSv ne< Vervolg stadsnieuws Vele Oosterse gedachten over leven en dood Nieuws uit Bergen Met de heer v. d. Meulen op reis door Arabië Jan van Herwijnen toont zijn laatste werken Verdediging door de exploitant van het „Woonhotel" Lezers spreken Nieuws uit Wa De plattelandsvrouwen vierden eerste lustrum Toch won vei Beverwijk met gel Starnmeer krijgt een verlichting Wieringerwa tegen LSV\ schotloi DrKwec Swan Liat sprak voor Humanisten Soli in pak een pak van ons hart Provincie tijdelijk stroomloos Emagosas-sportavond Gevonden voorwerpen Graft Petten Twee kinderen door auto aangereden BURGERLIJKE STAND Koedijk Middenstandsverlo ting werd groot succes Limmen De honden mogen alleen 's nachts loslopen KJVO organiseerde weer een uitstekende lezing Uitstekende start van KCB-exposities Nog één keer zuurkool! Heiloo Gevonden voorwerpen BESOMMINGEN IJMUIDEN Afdeling heeft goede plaats veroverd Om de biljarttitel Penalty bracht i voor gasthe MAANDAG 18 JANUARI 1954 Het probleem van leven en dood heeft steeds bij alle volken in het middelpunt van de belangstelling en van de religie gestaan. De vrees voor de dood komt voort uit het feit, dat wij mensen ons afvragen of het met dit leven na de dood „uit" is. Met deze woorden leidde dr Kwee Swan Liat, privaatdocent in de philosofie, gistermorgen zijn voor de gemeen schap Alkmaar van het Humanistisch Verbonden gehouden rede in over „Het probleem van leven en dood", waarbij hij enkele onsterfelijkheids- gedachten en wedergeboorte-theorieën uit het Oosterse denken ontvouwde. „Als men in het leven goed heeft gedaan", aldus spreker, „verwacht men volgens de Westerse mentaliteit daar voor te eniger tijd een beloning. De grondgedachte is daarbij, dat er recht vaardigheid moet bestaan zonder wel ke het leven geen zin heeft. De ta lenten en kansen zijn in het leven echter niet gelijk verdeeld en het schijnt dat het sommige mensen in al les meeloopt, terwijl anderen in het hoekje zitten waar de klappen vallen. Het Hindoeïsme onderstelt eveneens dat er een absolute rechtvaardigheid met een .beloning bestaat naast een straf voor het slechte. De Hindoe ge looft echter bovendien, dat we niet slechts éénmaal doch wel duizend keer wedergeboren kunnen worden. Dit is de theorie van Carna, die de Indiërs eeuwenlang bevrediging heeft gegeven. De bedoeling van dit telkens weer reïncarneren is het door de eeuwen opklimmen tot een graad van heiligheid. Toch bleek deze gedachte op de duur weinig aantrekkelijkheid te bezitten. De in 1950 gestorven grote Indische denker Sri Aurobindo wees er op, dat de theorie van de reïncarnatie voortvloeit uit het egoïsme van de mens, dat zich uitsluitend op eigen zelf-heiliging richt en zich om dat van de medemens niet bekommert. In een kortstondige gevangenschap vond de filosoof, dat de geestelijke rijpheid van de mens belangrijker was dan de politieke. Hij liet het extreem nationalisme varen en sloeg jarenlang het wereldgebeuren in stilte gade. Die stilte werd slechts tweemaal verbro ken In 1934 waarschuwde Sri Auro bindo tegen Hitler en in 1940 tegen Japan. Sinds 1908 stroomde zijn artikelen, waarvoor, hij 80 bladzijden per week schreef, over de wereld. De Chinese philosoof Fung Yu Lan, die reeds op 6-jarige leeftijd Latijnse spreuken verklaarde, op 18-jarige leef tijd afstudeerde en 23 jaar oud reeds Met bovenstaande slagzin begint de Chr. Muziekvereniging Soli Deo Glo ria vandaag haar uniformactie. Aan ruim vierduizend stadgenoten is een circulaire gestuurd, waarin het be stuur een beroep op de geadresseerden doet om een aandeeltje te nemen in de „Soli-uniform N.V.". Dit laatste mag een scherts zijn, met de aandelen is het ernst. Zij zijn genumerd en tel- kenjare zal een gedeelte worden uit geloot, zodat de geldschieters van nu hun bijdrage in de toekomst terug kunnen verwachten. De aandelen wor den verstrekt in coupures van f 2.50, f 5.en f 10.en de voorbereidende actie heeft uitgewezen, dat deze vorm van geldinzamelen wel inslaat bij het publiek. De rekening bij de Twentse Bank is al opgelopen tot f 866.— en dat terwijl de eigenlijke actie nog moet beginnen. Toch komt er voor de aan- delenverkopers nog een moeilijk tijdje, want in totaal is er voor de uniformen, die men toch zeker vóór de Stadsfees ten wil aanschaffen, een bedrag van rond f 7000.nodig. Wij mogen daarom de burgerij op wekken de actie van Soli Deo Gloria te steunen. In het comité van voorbereiding heb ben zitting genomen de heren A. J. C. Huisman, voorzitter, G. B. Noordanus, secretaris. R. Klijnsma, penningm., K. Kirpersteijn, O. Jansen. Het Comité van Aanbeveling bestaat uit de volgende personen: mr. A. Schenkeveld (beschermheer „Soli Deo Gloria"), P. v. d. Borden, dr A. L. Gransbergen, G. H. Hoytink, ds. L. T. A. v. d. Marei, ds. C. v. Meyenfeldt, mw G. RingersWolzak, A. Vis Azn, A. C. Wallast, dr J. de Wit, ds. A. G. v. Wijk. Evenals wij dat doen met de uni form-actie van Excelsior, welke al op volle toeren draait, zullen wij telkens van de aandelen-verkoop van Soli Deo Gloria een verantwoording in ons blad geven. Er hebben zich in de nacht van Zondag op Maandag nogal storingen voorgedaan in de electriciteitsvoor- ziening van deze provincie, waar door men in het Westen van het land, o.m. te Amsterdam, Haarlem, het Gooi enz. geruime tijd van stroom verstoken is geweest. Blijkens inlich tingen die wij ter bevoegder plaatse hebben ingewonnen, kon de juiste oorzaak van deze storing, die zich voordeed in het landelijk koppelnet in het Westen des lands, nog niet wor den achterhaald. De centrale te Vel- sen is 's morgens te 4.40 uur voor slechts circa tien minuten uitgescha keld geweest, zodat men in Noord- Holland boven het Noord-Zeekanaal van de storing maar weinig hinder werd ondervonden. Dat de treinenloop in de vroege morgenuren nogal stagneerde, voor al op de lijn Amsterdam-Alkmaar, moet worden geweten aan het feit dat in de hoofdstad de stroom gedu rende langere tijd was uitgevallen. Deze stagnatie was overigens van korte duur, want omstreeks negen uur reden de treinen reeds weer normaal. voor de tweede maal promoveerde, trok zich tijdens de Japans-Chinese oorlog in 1937 uit het leven terug en ging daarna eveneens de problemen van leven en dood na. Hij bevond, dat de mens in vier sferen leeft, nl. in de natuurlijke, de nuttigheids-, de morele en de trans-cendentale sfeer, in welke laatste de mens, onafhanke lijk van de situatie waarin hij zich bevindt, het geluk met zoeken. Wanneer de mensheid verlost is en deel heeft aan het geluk, is de mystiek niet mysterieus meer, maar houdt zij in aller ontdekking van het waarde volle in het dagelijks leven, waaraan wij tot dan voorbijgingen. Dit valt samen met een nieuw Humanisme, dat in deze betekenis diep religieus is. Tot slot beantwoordde dr Kwee Swan Liat, die Nederlander van Chi nese afstamming is en behalve aan de Universiteit van Montpellier ook een cursus aan de Universiteit van Hono- loeloe zal doceren, een aantal op dit probleem betrekking hebbende vragen. In navolging op de andere school verenigingen in Alkmaar is ook Ema- gosas, de leerlingenvereniging der Openbare ULO-school, overgegaan tot het organiseren van sportavonden. Za terdagavond werd in de sociëteit voor Ouden van Dagen aan het Luttik Oudorp de eerste bijeenkomst gehou den. Op deze avond was er gelegen heid met elkaar de strijd aan te bin den op het schaakbord, de tennistafel of de sjoelbak. Voor de winnaars was er een kleine verrassing. In de kleine zaal werd ter afwisseling nog een wedstrijd in hersengymnastiek gehou den waaraan o.a. door enkele leer krachten werd deelgenomen. De bil jarttafel tenslotte bleek de nodige aan trekkingskracht uit te oefenen op en kele leraren die daar, ditmaal door hun leerlingen bewonderd, de strijd aandurfden. De voorzitster van Emagosas, mej. A. Leeuw, sloot deze avond met de hoop uit te spreken dat ook de Ema- gosas-sportavonden tot een regelmatig weerkerend verschijnsel zouden gaan behoren. Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 7 t/m 13 Januari 1954 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur: Zakdoekje, handschoenen, ceintuurs, polsmofje, wandelstok, wanten, ket tinkje, sokken, vulpennen, sleutels, portemonnaies, schippershaak, hand tasje, gymschoen, overtrek zadeldekje, armbandjes, gordijn, lat, badgoed, lap stof, handschoenenklem, vulpotloden, étui m. inhoud, halsketting, polshorlo ge, shawls, gedeelte rijwieldyramo, muts, gymschoentjes, étui inh. kam, ballpoint, pakje inh. babykleren, ta bakspijp, das, kindermuts, hoofddoe ken, Veilig Verkeer-spel, broche, kof fertje, ringetje, kindertasje m. inhoud, lege kolenzakken. Er zijn op de eerste vergadering in dit jaar van de gemeenteraad Graft- enkele spijkers met koppen gesla gen. De wijziging in de verordening tot voorkoming en bestrijding van virus ziekten onder aardappelen in de ge meente Graft, kwam eir na enige dis cussie zonder veel moeite door. De door ziekte aangetaste planten zullen binnen een ieder jaar door B. en W. te bepalen termijn door de telers moeten worden verwijderd. De verordening treedt 1 Februa.i in werking. De jaar lijkse bijdrage aan het badhuis van de algemene voetbalvei ïiging De Rijp weird niet definitief vastgesteld. Zij zal echter niet meer dan f 70 per jaar micgen bedragen. Aan het Kraameentrum „Het Wit- Gele Kruis" zal een bedrag van f 1.50 peir verzorgingsda» worden toegekend. Het duistere tijdperk in de Starnmeer- neemt binnenkort een einde. In samenwerking met de gemeente Akersloot zal een zevental lichtpunten worden geplaatst. Zoals wij reeds eerder publiceerden, bleek de raad (hetgeen hem met cijfers werd geïllustreerd), dat or voor het jaar 1954 een tekort op da gemeente begroting staat. Het maximum op te nemen crediet in rekening-courant werd voor 1954 vastgesteld op f 50.000 en er zal een kasgeldlening worden aangegaan teir financiering van de in het jaar 1953 gedane kapitaalsuitgaven. De in een ontwerp van wet neergelegde wijziging in de verhouding 'ussen rijk en gemeente zou voor Graft een voor deel opleveren van f 3.373,35. Wat het toegewezen bouwvolume be treft werd voor de jaren 1954, 1955 en 1956 een contingent van drie woningen aangewezen. De mogelijkheid bestaat echter, dat de toewijzing nog enigszins vergroot zal worden. Doordat een tweetal kinderen geheel onverwacht de weg overstak, kon de chauffeur van een uit Alkmaar afkom stige bestelauto ondanks sterk remmen niet voorkomen, dat de kinderen door zijn wagen werden geraakt. Eén van de kleuters liep slechts enkele schramme tjes op, doch de zesjarige Kees Snip bleef liggen. De plaatselijke EHBO was spoedig met materiaal ter plaatse, doch dokter Van Slooten, die juist in de buurt een patiënt had bezocht, was er nog eerder bij. Hij constateerde een beenbreuk en adviseerde tot overbren ging naar een ziekenhuis te Alkmaar. De Rijkspolitie heeft de zaak in on derzoek; hoogst waarschijnlijk treft de chauffeur geen schuld. G eb o r e n Jeanriette, d. van J. J. Smit en G. G. Ruiter. Johnny, z. van J. P. Engels en S. Mijnster. Johannes, z. van C. Schouten en J. Bergsma. Daan, z. van J. C. A. van der Maas en N. Dubois. Marjan, d. van J. van Son en M. Dekker. Ov et rieden Louwrens Tuin, 71 jaar, gehuwd met C. J. J. M. van Hees. Jannetje Oensen, 69 jaar, gehuwd met J. Rietbergen. De verloting door de midJe.istands- vereniging „Ouderling Belang" op touw gezet heeft een spannend en doordat burgemeestc Schellinger de verloting leidde, een humoristisch verloop gehad. Van de zijde van de burgerij was er veel belangstelling en nadat de nieuwe voorzitter, de hear C. van Die, die in de plaats van de heer C. Butter is ge komen, de aanwezigen hartelijk ver welkomd had, was hij het die de ver lotingsbijeenkomst opende. Halverwege de trekking werd er ge- pauseerd n er was nog geen enkele hoofdprijs uit de bus gekomen, zodat de spanning na hervatting van de trek king een hoogtepunt naderde. De grote hoofdprijs bleef op twee loten na het langs in de bus. De gelukkige winnaar was J de Waal Cz. en hij mocht een prachtig porceleinen thee-, eet- en ont- L tservie^ in on' 'nest nemen. Onder de muziek van de band van Piet Hartland werd met een gezellig bal besloten en mede door de diverse attracties is de verloting, die in het Vergulde Paard plaats vond, een groot succes geworden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Limmen maken bekend, dat krachtens de nieuwe algemene politie verordening, welke 1 Januari 1954 in werking is getreden het verboden is honden binnen de bebouwde kom tus sen acht en twee en twintig uur op de weg los te laten lopen zonder ge leide of toezicht. De eigenaar, houder of verzorger van een hond is verplicht zorg te dra gen, dat deze buiten de bebouwde kom niet losloopt dan op het bij hem in gebruik zijnde afgesloten erf van een woning of een ander gebouw. Telkens weer blijken de culturele avonden van de K.J.V.O. een suc ces te zijn: de volle zalen en het enthousiasme der bezoekers zijn steeds het beste bewijs, dat de geboden lezingen in de smaak vallen. Was het na de prachtige film en foto's over Lapland en Zweden, die de cineast Simon de Waard vertoonde, de vraag of zoiets nog kon worden over troffen, de leiding van de K.J.V.O. heeft bewezen dat zij een goede neus heeft en had Zaterdagavond de oud-Gezant bij de Koning van Saoudie-Arabië, de heer D. v. d. Meulen uitgenodigd, die zich door een drietal ontdekkingsreizen in Arabië een welverdiende naam heeft ver worven. Als ambtenaar in Indië kreeg de heer v. d. Meulen van de Ned. regering in 1931 de opdracht een reis in de Hadraman te ondernemen. In gezelschap van zijn vriend Von Wissmann heeft hij die reis onder nomen. Arabië is een oud land, dat reeds in de Bijbel, in het boek Genesis, genoemd wordt als Hazerma-ed; de Hadramaat is het oude rijk van de Koningin van Schabwa, in de Bijbel Scheba genoemd. Deze Hadramaat is een land van bergen. In de dalen is in vroegere tijden water aanwezig geweest, doch door verandering in het klimaat is dit thans verdwenen. Arabië is droog en heet. Grote streken liggen woest en onvruchtbaar, omdat de bodem geen bewerking toestaat. Kleine dorpjes met uit leem ge bouwde huizen dienen de bevolking tot woning. De steden, waarvan de woningen eveneens uit leem zijn op getrokken, vertonen een geheel ander beeld dan wat men in Europa of Afri ka gewend is te zien. De muren, glad en zonder voegen lopen schuin naar binnen, omhoog, tot meer dan 10 ver- De Berger schilder Jan van Herwij- ncn exposeert momenteel zijn laatsy.e werken in het zaaltje van het KCB achter de Rustende Jager. „Laatste" is blijkbaar een begrip met een nogal rekbare betekenis. Want ik heb er meer dan één doek gezien, dat de laat ste jaren al eerder is getoond; om er een paar te noemen: het fraaie zelf portret en het stilleven met stoeltjes met zijn mooie parelmoerachtige kleur (11). Maar ook in andere opzichten zijn er niet zo veel nieuwe gezichtspunten. Van Herwijnen gaat rustig zijn eigen gang. Zijn schilderijen worden in gro te vaart en met een kort, gespannen handschrift op het doek gebracht. De kleur is soms uitermate gevoelig, soms ook hard en blikkerig. De schilder zoekt naar de ziel der dingen wil, zo als hij het uitdrukt, religieus zijn. Zo zijn hem kleur en vorm slechts mid delen tot dit doel; geen hoofdzaken. 99 JyJA de uitvoerige artikelen in Uw blad over het zogenaamde „woon hotel" voel ik mij als exploitant van deze gelegenheid verplicht hier tegen op te komen. Allereerst de naam „woonhotel". Hoe men aan deze benaming komt is mij een raadsel, daar mijn zaak nog steeds Hotel Noord Holland heet. Ten tweede wil ik iets uit de ge schiedenis van mijn zaak releveren en daarmee aantonen dat zij steeds aan de eisen van een goede bewoning heeft voldaan. Dat was met name in de periode toen mijn zaak gedurende ïVz jaar door gemiddeld 50 gerepatrieerden via een regeringscontract - bewoond werd en men van overheidswege niets dan lof had voor de manier waarop de mensen bij mij waren ondergebracht. Buitengewoon .brandgevaar was er niet aanwezig. Nu de zaak door de bouw van de Friesebrug in een ongui- slige positie is geraakt, ben ik echter genoodzaakt geworden om. vooral tij dens de wintermaanden, om te zien naar een andere bron van inkomsten. Nu ik al sinds langere tijd enkele ge zinnen in het pand heb ondergebracht volgen hierop ineens, op z'n zachtst gezegd „vreemde" reacties. Onder andere zouden schandelijke huren gevraagd worden. Men schijnt echter niet in te zien dat het hier geen wonen in de strikte zi_, van het woord betreft (in de zin dat men zich hier definitief gevestigd zou hebben), maar een langer verblijf zonder kost in een Horeca-bedrijf waarop speciale lasten en kosten drukken. In mijn bedrijf mag gerekend worden f 3 per persoon, per nacht, zonder ontbijt. Wanneer men deze prijs vergelijkt met de prijs die in een logement ge vraagd wordt en het betreft dan een gezin van man, vrouw en éé.i kind die in 3 aparte zalen de nacht moeien doorbrengen en daarvoor gezamenlijk f 21 in de week moeten betalen, dan blijkt hieruit dat onze prijzen nog al tijd beneden die van het zeer voorde lige logement liggen. In dit licht moet het beleid van mijn zaak dan ook worden g:zien. Boven dien worden de gegadigden die in het hotel Noord Holland willen intrekken, op de hoogte gesteld van de condities die ik stel. Wat betreft de zinsnede in het artikel waarmee de Alkmaarsche Cou rant de affaire in het licht der open baarheid meende te moeten stellen en waarin gezinspeeld wordt op het onder valse voorwendsels „listig en geraffi neerd" binnenlokken van mensen in het „hotel", moet ik U zeggen dat dit geheel uit de lucht gegrepen is. A-sociaal zijn deze mensen zeker niet. Een uitzondering kan misschien gemaakt worden voor een gezin dat uit Duitsland is geïmmigreerd, maar dat staat onder de hoede van de Vluchte lingenzorg. Deze persoon is thans de huur opge zegd, bij welke maatregel ik overigens de grootst mogelijke soepelheid zal betrachten. Voor het overige kan ik het niet tolereren dat mijn naam en die van mijn zaak. doordat er enkele gezinnen in mijn zaak verblijven, door het slijk wordt gehaald. Of de gezinnen die straks zullen ver trekken, elders beter en goedkoper on dergebracht kunnen worden, is nog zeer de vraag Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend, v Wat betreft de kwalificatie van mijn zaak „Broeinest van ongerechtig heid" nog even dit: Er gebeurt in mijn zaak niets „bij zonders", niets wat niet-oirbaar zou zijn! Controle in mijn bedrijf mag wat mij betreft op ieder uur van de dag of nacht plaats hebben en ik zou het zelfs op prijs stellen als dit ook ge beurde: om de zaak van een blaam te zuiveren die zij niet verdient! Wat de toestand aangaat waarin de kamers verkeren zullen er tiental len andere woonruimten in onze stad zijn die het hier eenvoudig niet bij „halen". Het behang hangt er in de vertrek ken van mijn hotel nergens in lappen bij. Als er een gezin met een klein kind op zo'n kamer huist is het ove rigens niets bijzonders als het zo'n stuk behang te grazen neemt. Waarschijnlijk is in Uw inleidend artikel zo'n geval bedoeld.... Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, De exploitant van het zgn. „Woonhotel", R. RUITENBEEK. Nieuwe Niedorp, 13 Januari '54 M. de R.! Mag ik een Opmerker die wat van zuurkoolinmaak afweet, nog even van antwoord dienen? In de eerste plaats meen ik dat Op merker toch wel erg veeleisend is om in plaats van de kortste weg van zich op mijn adres te melden weer in een aantal bladen gaat schrijven, wat ik weer moet beantwoorden zonder te weten of ik ze alle bereik. Bovendien waarom niet eerlijk met Uw naam ondertekenen? Dit is toch wel erg on collegiaal, we zijn toch beiden zuur koolfabrikanten. Uw hartekreet, dat de lezers recht hebben op en misschien belangstelling hebben voor de cijfers, kan ik moeilijk onderschrijven. Ik neem niet aan, dat er dienaangaande belangstelling bestaat bij de buiten wacht; van onze 80 leden komt er zelfs niemand ze doorkijken, alleen hoort men op de algemene vergadering zo'n 200 cijfers opnoemen. Maar als tien be stuurders, het accountantskantoor en de Centrale Raiffeissenbank de zaak in orde bevinden, acht men dit voldoende. Men kan zich ook te veel met allerlei zuurkool-affaires inlatener lopen in Noord-Holland al enkele mensen rond met een zuurkoolcomplex, een ernstige en hardnekkige aandoening. Maar ter zake. Het in het verslag genoemde cijfer is niet het per 1 Dec. verwerkte aantal kg kool, maar dat van tot en met 19 Dec. door leden en derden aangeleverde kool. Dat is heel iets anders, want hier gaat af hetgeen vernietigd is wegens te veel, de z.g. doordraai, er is wat voor export ver kocht en gekocht door anderen, plus voorraad in de fabriek onverwerkt, in de putten en in vaten. Ik heb hier voor mij liggen de pro- ductiestaten en aanvoeradministratie met de preciese cijfers, maar onze di rectie heeft er terecht bezwaar tegen dat wij als het ware gaan adverteren met ons rendement. Dat heeft niemand nog ooit gedaan. Het cijfer van de ge produceerde vaten is juist, zelfs'netto na aftrek retour. De inhoud van de 32 putten is -ongeveer 6600 kwartvaten Rest nog het winstcijfer van vorig jaar ad ƒ60.000,Ja, waarde heer Opmer ker, dit is er nooit geweest of ge noemd, op de wintervergadering is de balans voorgelezen en die wees aan een bruto-overschot van 36.000.en dat was er wel. Maar uw bruto-overschot is ook he laas geen winst. U weet zelf wel dat het voor een verslaggever wel buiten gewoon moeilijk is om uit een grote massa cijfers een letterlijk juist ver slag te maken. Ondertussen: ik handhaaf nog mijn aanbod van inzage van de bescheiden voor Opmerker en wel gedurende deze maand; wees ook een heer in dit ver keer en kom Met dank aan de Redactie. JAN LONT Pz. Naar den aard voel ik in dit werk een sterke introversie. Het is naar binnen gekeerd; er heerst stilte in deze doe ken. Het is met het werk van Van Her wijnen merkwaardig gesteld. Hoogte en dieptepunten liggen er vlak naast elkaar en tussen beiden is een verschil van werelden. Dat toont deze exposi tie in volkomen eerlijkheid. Het stil leven met flessen (IV) is me de ge hele tentoonstelling waard. Het is prachtig van kleur en stemming en be lichaamt volkomen de bedoelingen van zijn maker. Verder noem ik nog een fraai portret van Dirk Vis en een van Chr. Dekker, stukken die waarschijn lijk ook wel daarom zo goed geslaagd zijn, omdat Van Herwijnen met de su jetten een sterke mate van innerlijke overeenkomst vertoont. Bijna aan eenzelfde wand kan men echter werken tegenkomen als het Bosgezicht (XIII), een weinigzeggend samenstel van horzontale kleurstrepen, en een bloemstuk als XVI, dat in kleur en vorm welhaast triviaal moet worden genoemd. Het had inderdaad beter op het atelier kunnen blijven. Aan de andere kant doen werken als dit nog des te beter de kwaliteit van de rest uitkomen. Het KCB opent met deze epositie de reeks voor het nieuwe jaar. Mogen de volgende tentoonstellingen in kwali teit deze tenminste benaderen. Van W. diepingen en zijn zonder ramen. Het huis is inderdaad een vesting. Euro pese hygiëne, verkeersregels en brede straten zijn er onbekend, maar als men het leven van deze mensen nader beziet, dan blijkt dat alles er een ordelijk verloop heeft. In dit hete land groeien weinig planten en bomen. De drakenbloed boom, die er uitziet als een uitge droogde wilg en welks bladeren tot lange naalden zijn ineengekrompen, levert, als men zo'n blad afbreekt, een droppel rode sap op, dat als me dicijn gebruikt en daarom verzameld en verkocht wordt. In Teriem aangekomen, vonden de onderzoekers een prachtig gebouwde stad, waar vele Arabieren, die in Ne derlands- en Engels Indië hun geld met handel hadden verdiend, zich hadden gevestigd om van hun rente te leven. v Deze bewoners rustten een kleine karavaan met vertrouwde bedienden uit, die de heer v. d. Meulen en zijn metgezel, naar een ver en afgezonderd heiligdom voerden, dat als pelgrims oord, gedurende tien dagen per jaar wordt bezocht. Rijke Arabieren heb ben daar een woning laten optrekken, waar zij gedurende die tien dagen hun intrek nemen. Voor de rest van het jaar is de stad van het heiligdom on bewoond. Geen mens, geen dier of vogel houdt er verblijf en het betre den van zulk een stad is dan ook een ervaring op zichzelf. Een reeks van mooie foto's, van ste den en landschapsgedeelten, verduide lijkte de beschrijving van de heer van der Meulen, die door zijn sympa thieke persoonlijkheid, niet alleen de vriendschap van Koning Ibn Saoud verwierf, maar ook in Bergen talrijke bewonderaars aan zich heeft weten te verplichten. Armband, muts en das, want, doos jam inh. 10 potjes, dameshandschoen, gele want, witte want. 2 paar groen- wollen wanten, wollen kinderwant, grote zwarte hond, kindertasje, kam, rode damespantoffel, zwarte hand schoen, groene ceintuur, aantal plastic leidingbuizen. Besommingen van Zaterdag: IJm. 210 f 6610, IJm. 14 f 3450, IJm. 52 f 1780, IJm. 204 f 3440; KW 159 f 9200, KW 70 f 7840, KW 75 f 1280, KW 20 f 8940, KW 52 f 6030, KW 107 f 2330, KW 166 f 2070, KW 51 f 3100, KW 98 f 2895, KW 12 f 2140, IJm. 5 f 2370, 1 trawler f 19750. Aanvoer 1880 kisten. 4 In de zaal van de heer Slikker heeft Donderdagavond onder grote belang stelling de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen het eerste lustrum herdacht. De presidente, mevrouw He- manTer Burg, herinnerde er in haar openingswoord o.m. aan, dat het initia tief tot oprichting van een afdeling was uitgegaan van de dames Groet, Weener, Schrijver en Nieuwiand en dat mevrouw VisserBakker uit Scha- gen op de 14e Januari 1949 iets kwam vertellen over werk en streven van de bond. Dezelfde avond werd tot oprich ting besloten en thans is er een bloei ende afdeling van de landelijke bond, die momenteel veertigduizend leden telt. Nadat een kopje koffie met cake was gebruikt, overhandigde mevrouw KroonWagenaar met een wens op rijm namens de leden een fraai kleed, waarop alle namen van de leden zijn geborduurd; het is de bedoeling, dat het geschenk tijdens de vergaderingen op de bestuurstafel zal prijken. Mevr. H. Kuiper sprak namens de afdeling Dirkshorn en overhandigde een bloem- bakje, terwijl mevrouw Arpeau namens de afdeling Schoorl een notulenboek schonk. Daarna werd een gevarieerd programma afgewerkt. Thomasvaer en Pieternel zorgden op deze „oudejaars avond" voor de nodige humor en daar na werd in dichtvorm onder de titel: „Op verjaarsvisite bij tante Door" her innerd aan alle avonden, die door de afdeling werden verzorgd. Mevrouw Mink—De Groot (in het Westfries) en mej. A. Mijlhof droegen gedichten voor en daarna zorgde mevr. SwanVlam nog eens voor een, ook al in dicht vorm opgesteld, resumé van de feiten uit de voorbije vijf jaren. Mevrouw VlamHaytsma vertoonde tenslotte een schimmenspel. Mevrouw Heman had enkele pretti ge mededelingen: niet alleen is het vijftigste lid aangebracht, maar intus sen is zelfs het getal 52 al bereikt. Na tuurlijk was iedereen daarover zeer verheugd. De heer P. J. Mink sprak daarna nog zijn waardering uit voor het werk van de afdeling, er daarbij op wijzend, dat in de Holl. Mij van Landbouw al eens ter sprake is ge weest, dat er wellicht door samenwer king iets is te bereiken. Mevrouw Heman dankte aan het einde van deze welgeslaagde avond de heer Mink voor zijn goede wensen, mej. Mijlhof (sa menstelster van het programma), de heren Veilinga en Moerbeek en zaal houder Slikker. Medegedeeld werd nog, dat de jaarvergadering op 26 Februari zal worden gehouden. De wedstrijd om het kampioenschap van Warmenhuizen werd voortgezet W. Hoogeboom Jb. Swan Jn. Slikker Mart. Pronk Math. Quant Ant. Dekker Nic. Pronk Math. Smit Herm. Pronk Math. Quant Ant. Dekker Math. Smit Jn. Slikker H. Mosch Herm. Pronk Jn. Kuiper W. Hoogeboom Nic. Pronk Jb. Swan Jn. Kuiper ANWB-AVOND Op 19 Januari a.s. te 8 uur zal de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. een propSganda-avond organi seren, die voor leden en niet-leden vrij toegankelijk is. Deze avond zal gehou den worden in de zaal van de heer Slikker. Door middel van film, causerie en een kleine tentoonstelling zal op prettige wijze doel en werk van de Bond nader worden bekend gemaakt. Ook over de zo populaire Wegenwacht zal een en ander worden verteld. ontmoetingen: 210 57 13 32 4.38 130 130 13 24 10.— 170 148 20 32 7.40 100 100 20 35 5.— 90 78 25 12 3.12 130 130 25 25 5.20 190 190 27 47 7.03 100 57 27 10 2.11 90 41 16 13 2.56 90 90 16 30 5.63 130 130 19 21 6.84 100 97 19 23 5.10 170 170 20 50 8.50 90 72 20 16 3.60 90 47 16 12 2.93 120 120 16 30 7.50 210 180 10 75 18.— 190 190 10 56 19.— 130 111 27 16 4.11 120 120 27 14 4.44 Voor zover ons bel maal te Alkmaar. Wa weest, want de manier den te moeilen misdra slotte zó erg, dat de se 22 spelers te beginne naar de kleedkamer t 30 door Alkmaarse kers rond de kleedka kunnen dat gemakkei nodig was geweest on vlam te zetten. Geluk! Wieringerivaard brei competitie weinig van situatie begint zelfs pree voor de roodbroeken en 1 meester is ook geen blij nederlagen drukken Ie er komt voortdurend mi Ook in de thuiswe LSW was er op twee laise. De bewoners van moesten zich het overgro wedstrijd tot verdedi; maar hun twee doelpunte van fatale fouten in de fensie waren voldoen twee punten. De Langec eerste de ruimste wind, gerwaard liet zich niet t< dringen. Toch profiteert wen in de twintigste mi misverstand; hij vond h omda Van Balen wa (01). Het antwooid va: kwam prompt. Na een natie met Winkel loste hard schot, dat Schrijve bleek (11). De roodbre sterker, maar vergaten t derlijke kansen in treffe ten. Het doelpunt kwanr dere zijde: een vrije trap bij midvoor Leek, de W der achterhoede meende buitenspel sprake was e Van Balen er ook niet doen (12). De tweede helft? Bij van te vertellen. De roe ren voortdurend veel st verknoeiden voor doel te worden gezegd, dat Schrijver in vele moei] voor LSW uitkomst brs dat correct tot aan he (Van onze correspondent In een slecht gespeel heett kampioenscandidaa een punt moeten afstaan Het spel van Beverw) deze middag geenszins a; ken op dat van een pri de titel. Daarvoor werd e en te doorzichtig gespeel Na de twee wedstrijde kopploegen DEM en Za hier kennelijk de terug dien maakte de dwars c staande storm goed voe lijk. Hiervoor waren de de technische capaciteiten Iers gesteld werden, ni hoog. Wat het veldspel was van Beverwijk bete HSV. De Wij kers vergate voorname factor en dat v ten. Zo kon het gebeur veel gevaarlijker kon zijr daar wel schoot. Beverwij een invaller voor v. L Ruyter. Ongetwijfeld was zwakking. De Ruyter is geen buitenspeler. Beve het eerst in de aanval Apeldoorn mocht zich al men aan harde schoten en Minnebo. Het ging goed af. Bij een HSV-uitval we doelpunt gescoord. Toen een hoge bal verkeerd kwam Bugter vrij voor stopte het van dichtbij schot echter fraai. In de toen Beverwijk iets het genoot was het juist H! een onverzettelijke werk geweldig enthousiasme lijker was en toen Stee ook aarzelde met wegwe Kosters er snel bij om d ten (0—1). HSV bleef e Raaf niet in grootse voi weest dan zouden er me gevolgd zijn. Op fraaie ranselde hij er schoten v gebroeders Koster en H; de Ruyter bracht wel e ring, maar door te weinig vermogen toch geen wer De meeste duels werden HSV gewonnen. Een go een doelpunt ontging Be Kraakman in het strafsc bal met beide handen c later wilde de arbiter goed maken, want toen al te hardhandig van de werd, gaf hij wel een si was dit wel te zwaar g<

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6