Uitbarsting van vulkaan Merapi op midden-Java Drie Westelijke ministers Vrijdag in Berlijn Professor Fanfani heeft het nieuwe Italiaanse kabinet gereed Muntbiljetten Nederlander en Duits arts op Celebes ontvoerd e cross se renners agen li terng in ïrsport Dinsdag 19 jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 15 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gloedwolk zakte op een kampong Vijf en twintig dodenvele gewonden Nieuwe directeur van Federatie VVV's Mr Hellwig kreeg meeste stemmen Gemeente Amsterdam wil f 40 millioen lenen Nog een arrestatie in Bandung Toenemende wind met zachte lucht WEERBERICHT Op 26 April Deens Koningspaar naar Nederland De lichting 1953 20 maanden in dienst Margarine één cent duurder Voorbereiding gaat voort Regering wacht een woelig" bestaan 1 Thans 27 gevallen van „Witte Pokken" Delft gaat over tot een herinenting Eerste concert voor niet-Amsterdammers Franse minister van Oorlog naar Indo-China Bende liet twee dames weer vrij Juwelendiefstal in Parijs eelt de nationale uinen te Overveen ongeveer 80 deel- c amateurs, bereik te uitslag van deze ijd luidde: (Haarlem) 1 uur 1 idius (Amsterdam) 17 sec.; 3. Van 1. 1 uur 2 min. 18 der Voort (Den 2 min. 31 sec.; 5. am) am. 1 uur 3 't Hof (Haarlem) sec.; 7. Van Rijn 9. Wim Voorting Kuitwaard (Bever- s werd gewonnen ide vereniging, de n" uit Haarlem. gedeelte van de i" georganiseerde ij de fietsen op moesten worden. aanrenners hebben [enwedstrijd tegen welke Zaterdag gehouden, niet tot nnen brengen. Arie eerste manche van selin en Gerardin, ierde moest hij aan n de achtervolging eerst door Glorieux ux verslagen en de ote motoren werd deau voor Wagt- Sueugnet, Michaud ieter met vliegende overwinning voor tijd van 1 min. 3.4 nieuw baanrecord enige succes kon en dat Frankrijk 3elgië tweede werd met 10 punten als door een ernstig ober van het afge- aanden in de wie- ïeeft medegedeeld veer aan zijn trai nt zal beginnen, instelling van de in het a.s. Itali- ale seizoen zal uit- og geen beslissing rmese regering heb- i-igadehoofd kwartier rens, dat door vijf- 'erdedigd werd, ver- elKamp. 5—0 :ogo 0—2 indhoven 4—2 filburg 5—1 [•CC 1—4 vart Wit 3—1 Westen, le kl. [HIJC 2—3 iAmsterd. 4—2 -Laren 1—1 ooi 2—1 Push afg. wartMOP 1—1 ls— srtogenbosch 1—0 lindhoven 1—1 dasse B. Heren: IZuidw. 1—0 -Leiden 1—4 DM n 2—1 'empo '34 1—0 eklasse D: tilvers. 111 4—2 Schaerw. 1—1 -Kameleon 0—4 I—HIC 2—2 Klasse D: —Hermes afg. —Kraaien 0—2 t—HBS II 0—0 lliance II 1—1 klasse C. Dames: -AMVJ 3—0 -Alkmaar 0—3 Fair II 2—1 Zandvoort afg. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6-45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 VIJF EN TWINTIG personen zijn gistermiddag gedood en zes en zes- tig gewond bij een uitbarsting van de beruchte vulkaan de Merapi in Midden-Java. Om zeven uur voelde men twee aardschokken, waar na tegen het middaguur een grote gloedwolk volgde, die in de rich ting van kampong Klakag dreef. Door de zware bewolking en regen daalde de gloedwolk, waardoor bovenvermelde .slachtoffers werden gemaakt. Politie en militairen hebben tot gistermiddag reeds twee duizend mensen uit de bedreigde gebieden geëvacueerd. Uit de krater van de vulkaan daalt een lavastroom in de richting van Bojolali. In Solo viel zestien centimeter as. Het uitzicht bedroeg daardoor slechts vier meter. Ook in Poerwakarta en Ambarawa vielen asregens. (Van een onzer redacteuren) JN een jl. Zaterdag in „Kinheim" te Alkmaar gehouden bestuursvergade ring van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal is de benoeming van een di recteur aan de orde gesteld. Uit een aantal sollicitanten, dat ongeveer 100 bedroeg is na ampele discussies mr J. C. F. Hellwig uit Den Haag benoemd onder voorbehoud, dat het medisch rapport, dat over hem zal worden uitgebracht, gunstig zal lui den. De benoeming zal voorlopig slechts van kracht zijn voor de tijd van één jaar en gaal in per 1 Fe bruari a.s. De heer Hellwig heeft een functie vervuld bij de afd. verkeer en tourisme van de Indonesische spoor wegen. Naar wij vernemen is het met deze benoeming niet bepaald van een leien dakje gegaan. Over de zes Candida- ten, die na selectie in aanmerking, kwamen, is verscheidene malen ge stemd voor en aleer mr Helwich het vereiste aantal stemmen op zich had verenigd. De geruchten, als zou de heer Buiskool, die vorige week werd ontslagen als directeur van de V.V.V.: te Bergen, ook nog voor deze functie: in aanmerking komen, kunnen in geen enkel opzicht worden bevestigd. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een voordracht doen toekomen tot het aangaan van een 25-tal geld leningen ten laste van de gemeente op 30- en 40-jarige termijn, tot een totaal bedrag van f 40.000.000. Uit Bandung wordt bericht, dat daar onlangs nog een Nederlander is gear resteerd. (Verdere bijzonderheden ont breken). STORM IN DENEMARKEN GELUWD De storm, die Denemarken in de afge lopen dagen heeft geteisterd, is thans ge luwd. Het water trekt zich terug uit de overstroomde gebieden. De schade is aanzienlijk. Vai onze weerkundige medewerker) z° guur en koud het weer Zon dag nog was met hagel en natte sneeuwbuien en een nog stormachtige wind, zo rustig en zonnig toas het gisteren. De baro meters waren met grote spron gen gestegen. Nu zijn zulke plot selinge verbeteringen na een periode met slecht weer in de regel van korte duur. Vandaag komt er al weer enige verande ring al behoeft dit nog geen al gehele verslechtering van het weer te betekenen. Met tot krach tig toenemende Zuidwestelijke winden wordt vandaag belangrijk zachtere lucht aangevoerd. Het binnendringen van deze lucht stroom kan met enige lichte re gen of motregen gepaard gaan. De neerslag zal de eerste dagen vermoedelijk niet veel te beteke nen hebben, want het sterke hogedrukgebied met het centrum in de buurt van Frankrijk zal nog een vinger in de pap houden, zodat de Oceaandepressies voor lopig niet dicht langs ons land kunnen trekken. Verwachting tot morgenavond: ZACHT Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust tijdelijk wellicht harde Zuid westelijke wind. Zacht. Woensdag: Zon op 8.38, onder 17.05 Maan op 19.00. onder 9.07 J-JET ministerie van Sociale Zaken richtte in Solo een gaarkeuken in. De evacuatie- en reddingsmaatregelen waren acht maanden geleden reeds voorbereid, toen de eerste tekenen van een uitbarsting werden geconsta teerd. De gouverneur van Midden Java, Budiono, begaf zich in de mid dag naar het bedreigde gebied. Het is r.og niet bekend of zich onder de slacht offers van de vulkaan ook Nederlanders bevinden. De Merapi is een der meest zg. le vende vulkanen van Java en gelegen ten Noorden van Djokjakarta en 2911 meter hcfog. Sedert 1560 zijn van deze vulkaan vijftig uitbarstingen bekend. Pas met de uitbarsting van 1883 be gint de bestudering van de vulkaan. In 1930 volgde een grote eruptie, waarbij 1300 mensen omkwamen en 1100 huizen werden vernield. Lawines van gloeiende lavablokken, gepaard met gloedwolken, hebben aanvanke lijk de vernielingen veroorzaakt. Later werden lager op de vulkaanhellingen vele bruggen vernietigd. Naar wij van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vernemen zullen de Koning en Koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staatsbezoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arriveren de koninklijke gasten op 26 April hier te lande en zul* len zij drie dagen in Nederland verblij ven. Omtrent het programma voor die dagen kunnen, in afwachting van een verdere regeling, vooralsnog geen bij zonderheden worden medegedeeld. Een oppame van de Merg pi, een der toppen van het aan vulkanen zo rijke eiland Java. Vulkanen, die het eiland zijn vruchtbaarheid gaven, maar ook meerdere malen rouw brachten. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtings- plóegen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de zg. specialis ten is echter een termijn van 24 maan den gesteld. Ook de in de toekomst aan de minister van Oorlog voor te stellen groot-verlofsregelingen zullen op het bovenstaande zijn gebaseerd. De prijs van de merkmagarines wordt, naar men ons van de zijde der fabri kanten mededeelt, voor de consument verhoogd met vier cent per kilogram, hetgeen voor de halfpondspakjes dus neerkomt op één cent. Deze verhoging is geen gevolg van de loonronde, doch vindt haar oorzaak in de prijzen van de verpakkingen, die omhoog gegaan zijn. Men merkt in dit opzicht op. dat de margarine-industrie meer een kapi taal- dan een loonintensief bedrijf is. De eerste zitting zal gehouden wor den in het gebouw van de gealli eerde controlecommissie in Berlijn. Schöneberg. Foto: Het interieur van de zaal, waar de conferentie zal worden gehouden. De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die 25 Januari met hun Russische ambtgenoot Molo- tov aan de conferentietafel zullen plaats nemen, zullen waarschijnlijk reeds Vrijdag in Berlijn aankomen. De Franse minister, Georges Bidault, zal worden vergezeld door zeventien ambtenaren van zijn ministerie, onder leiding van secr.-generaal Alexandre Parodi, die in 1951 zijn land heeft vertegenwoordigd op de mislukte be sprekingen met de Sovjet-Unie in het „Palais Rose" te Parijs. De Britse delegatie zal uit een vijf tigtal leden bestaan. Minister Eden en zijn naaste medewerkers vertrekken Vrijdagochtend per vliegtuig naar de oude Duitse hoofdstad, alwaar zich le den van de Britse Hoge Commissie in Duitsland bij het gezelschap zullen voegen. Minister Dulles vertrekt Donderdag per vliegtuig uit de Ver. Staten. Wat de faciliteiten voor de corres pondenten betreft, zullen er in het internationale pershuis 202 telefoon verbindingen, waarvan 25 procent via de radio, ter beschikking staan. In het moderne, elf verdiepingen tellen de gebouw tegenover het gebouw van de geallieerde contróleraad, wordt dag en nacht aan de laatste technische voorbereidingen gewerkt. Op de vier de, vijfde en zesde verdieping zullen de verslaggevers kunnen werken, ter wijl op de eerste verdieping een post kantoor is ingericht, vanwaar tele foonlijnen door het gehele gebouw lo pen. Ook zijn er telexaansluitingen. Amerikaanse, Britse, Franse en Rus sische functionarissen vergaderden gisteren op het Britse hoofdkwartier in West-Berlijn om technische kwes ties te bespreken van de vier-mogend- hedenconferentie, die Maandag moet beginnen. De deskundigen komen vandaag weer bijeen op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst in Oost- Berlijn. PROFESSOR FANFANI. een der leiders van de linkervleugel van de (katholieke) Christen Democratische Partij is er in geslaagd een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Het nieuwe kabinet zal van- daag voor de eerste maal bijeenkomen. Dinsdag 26 Januari zal Fan fani zijn regering aan het parlement voorstellen. Fanfani, die zelf premier wordt, is reeds vroeger minister van Binnenlandse Zaken, van Landbouw en \an Arbeid geweest. Hij is 46 jaar en staat bekend als een dynamische persoonlijkheid en als katholiek maatschappij.her vormer. Fanfani is de jongste Italiaanse premier sedert Mussolini, die in 1922 op 39-jarige leeftijd aan de macht kwam. Men verwacht, dat het program van zijn regering sociale hervormingen, bestrijding van hel communisme in het binnenland en krachtige steun aan het Atlan tisch Pact, na een voor Italië bevredigende oplossing van de kwestie- Triest. zal omvatten. \\/AT de samenstelling van Fanfani's kabinet betreft zij nog gemeld, dat de een en zestig-jarige Attilio Piccioni Buitenlandse Zaken gaat beheren. Hij is al eens vice-premier en minister van Justitie geweest. Binnenlandse Zaken krijgt de vijf en dertig jarige Giullo Andreolti, die in de afgelopen jaren een vooraanstaand medewerker was van ex-premier '!De Gasperi was. Palo Emilio Taviani. een en veertig jaar. wordt minister van Defensie. Senator Umberto Tupini wordt belast met -*e hervorming van de bureaucratie en Pietro Campilli gaat zich bezig hou den met de ontwikkeling van het Zui den van het land. In deze nieuwe centrumregering heeft Fanfani er nauwkeurig naar ge streefd een evenwicht te bereiken van de verschillende stromingen in de Christen-Democratische Partij. j^jEN venvacht, dat de nieuwe rege ring een wisselvallig en woelig le ven beschoren zal zijn. Aangezien de Christen-Democraten in het parlement niet over een meerderheid beschikken, zal de regering voor steun afhankelijk zijn van linkse en rechtse partijen. De Italiaanse monarchistische partij heeft gisteren, na afloop van een bij eenkomst van de parlementaire frac ties en van vertegenwoordigers van h»t bestuur, besloten, de regering-Fanfani haar steun niet te verlenen. Volgens de partij schijnt de nieuwe regering PROF. FANFANI ....moeilijke taak.. niet, zoals de regering-Pella, gericht te zijn op een rechtvaardige uitleg van de resultaten van de jongste verkie zingen. Anderzijds zal Pietro Nenni, secreta ris-generaal van de uiterst links Socia listische Partij, vandaag in het orgaan van zijn partij, een artikel publiceren, waarin hij stelling zal nemen tegen de regering-Fanfani. Het totale aantal gevallen van alastrim bedraagt thans 27, terwijl 11 personen in observatie worden gehou den. De twee gevallen, die er sinds Zaterdag bij zijn gekomen, zijn uit de observatie-afdeling afkomstig. Geen van de tot nu toe geconstateerde ge- va'len laat zich ernstig aanzien. Omdat ook in Rijswijk een geval van alastrim is geconstateerd zal de bevol king van Delft vandaag in de gelegen heid worden gesteld zich te laten her- ifenteti. In Delft hebben zich welis waar geen gevallen van alastrim voor gedaan. doch men wil maatregelen ne men om de bevolking te beveiligen te gen zich mogelijk voordoende gevallen. Het buitencentrum „De Hertenhorst" nabij de Nootdorpse plassen is ingericht als noodziekenhuis om er eventuele alastrim patiënten te kunnen isoleren. Op Zondagmiddag 24 Januari zal in het Concertgebouw te Amsterdam het eerste concert in dit jaar voor niet- Amsterdammers plaatsvinden. Onder leiding van Rafaël Kubelik zal hot Concertgebouworkest uitvoeren de Serenade voor Strijkorkest, van Dvo rak, het Vioolconcert van Mendels sohn (solist Roman Totenberg) en de Vijfde Symphonie van Tsjaikowsky. Aan de loketten der Ned. Spoorwegen zijn gecombineerde reis-entreebiljet- ten verkrijgbaar, busondernemingen organiseren extra ritten naar Amster dam. Kennelijk vergenoegd met zijn op gedragen taak, brengt deze Rus sische soldaat een schrijfmachine met Russische lettertypen naar het gebouw waar de conferentie van de Grote Vier zal plaats hebben. J\JU „de politiek" enigszins tot stilstand is gekomen in afwachting van de conferentie in Berlijn, die nadat de stoelen zijn verdeeld tóch inderdaad op 25 Januari schijnt te kunnen begin nen, is het goed de aandacht te vesti gen op een bericht, dat een dag of wat geleden is gepubliceerd. De minister van Financiën heeft namelijk bekend gemaakt, dat hij van plan is de munt biljetten van f X.en f 2.50 geheel te laten verdwijnen en geleidelijk te ver vangen door zilveren munten. Tegen dit plan hebben wij ernstige bezwaren. Wij weten wel, dat de wel vaart van Nederland nog altijd stijgen de is, maar van zilveren guldens heb ben wij net zo'n afkeer als van gouden horlogekettingen. Het is ongepast voor spoed al te duidelijk te etaleren. Dat doet een fatsoenlijk man niet. Dat moest Nederland ook niet doen. Het is héél mooi, dat wij ons weer in het zilver kunnen wentelen (in afwachting van de gouden vijfjes en tientjes), maar laat het kostbaar materiaal maar in de kluizen van de Nederlandse Bank lig gen. En laat het publiek de misschien wat smoezelige, in ieder geval handige papiertjes, die geen plaats innemen en die bovendien geen gewicht hebben. Tenslotte zouden wij willen opmer ken, dat de fabricage-kosten van twee en een half millioen gulden beter op andere wijze kunnen worden besteed. Evenals bijvoorbeeld de salarissen van 500 ambtenaren van het „Beheers instituut", dat nog altijd handen vol werk schijnt te hebben. Men zal in Den Haag moeten leren bedenken, dat het het geld van de belastingbetaler is, waarmee [71 men omspringt! De Franse minister van Defensie, Pleven, zal begin Februari naar Indo- China vertrekken. De reis draagt uit sluitend een militair karakter. Franse strijdkrachten zijn gisteren over de rivier de Se Noi getrokken en bevinden zich thans binnen twintig km van Thakhek. De opstandelingen ver overden Thakhek, dat bij de grens van Thailand aan de rivier de Mekong ligt. vorige maand, toen zij Indo-China in twee stukken deelden. De Fransen melden, dat zij in hun opmars van het Zuiden naar Thakhek nog geen verzet hebben ontmoet. £ON DAGMORGEN zijn twee bui tenlanders op weg van Makassar naar Mali-a op Celebes door een bende ontvoerd. Het zijn dr C. van de Wetering van de Stichting Cultu rele Samenwerking in Makassar en dr Wahl, Duits medicus, die verbon den is aan het centraal ziekenhuis 4n Makassar. Zij waren met twee danies op weg naar Malino. Ter hoogte van Goa werden zij door een bende aangehouden. De dames wer den in vrijheid gesteld. De in dit ge bied gestationneerde legereenheid kreeg instructie een onderzoek in te stellen. De persofficier van het territo rium Oost-Indonesië, kapitein Raha- sia, verklaarde gisteren, dat Zondag twee auto's van Makassar naar Malino reden. In de eerste wagen zaten dr Wahl en dr van de Wete ring, in de tweede zat de Zwitserse zaakgelastigde, René Naville. De laatste wagen stopte even buiten Makassar, omdat de inzittende foto's wilde maken. De eerste auto reed door en werd ter hoogte van Goa aangehouden door een bende van 12 man. Dr Wahl en dr Van de Wetering werden in de bossen weggevoerd. Vóór de rit naar Malino had Naville bij de fungerend commandant, Warouw, inlichtingen gevraagd over de veiligheid op de w -g. naar Malino, waarop hem geant woord werd, dat de weg Makassar Malino vergeleken kon worden met de weg van Bandung naar Sukabumi, waar op ongeregelde tijden benden actief zijn. In Parijs hebben inbrekers zich door drie winkels een weg gebaand naar een juwelierswinkel. Zij verdwenen met juwelen ter waarde van 200.000 gulden. Zij openden onder meer twee brandkasten met behulp van acety leenbranders en ledigden de vitrines. Goedkope zaken lieten zij liggen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1