I I I Geen enthousiasme in de Eerste Kamer voor de E.D.G. Zware straf voor rammen spoorboom in Zaandam Ml I I I Inschakeling van Duitsland een teer punt Zaterdag 22.000 gevangenen in Korea vrij man Jongelui vernielden Hollands hotel in Surabaja Rebellie van Spaanse kalief tegen sultan van Marokko ;dag h sdagI v00r 25 ruimen ris Woensdag 20 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 16 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ondanks overtuiging van de noodzakelijkheid De souvereiniteit in het gedrang Communistisch Eerste Kamerlid mag niet interpelleren Een kalverdrieling in Januari Brits soldaat door Egyptenaren gedood Verschillende incidenten berecht Helderse ingenieur Hoge boete en rijbewijs hall jaar ingetrokken Blijvend verzet der Noordelijken Rallye passeerde Amsterdam WEERBERICHT Een bejaarde man verbrand Medebewoners kwamen te laat Wonen onze ambassadeurs te luxueus? Nieuwe zeewering ten Noorden van Petten Tandwalvis aangespoeld op Schiermonnikoog? Waarschuwing van Frankrijk Duitse firma bouwde zakdicteermachine Vijf smokkelaars in arrest Grote opschudding in Putte De Artis zorgt voor zwaan in Toronto kM 57 RATIE SIX I U deze extra .m 129 T ram 49 >o gr 49 40 4- gram 97 AAS gram 95 DLVET gram 97 jE KAAS beker 37 'deel e Zuur- OEKJES gram 45 AFELS I gram 49 ACE gram 45 HOPPEN I gram 45 NGEN >00 gr 49 I ZOUTE I gram 39 1EKKEN FFEES gram 37 TVthee i prijzen EN, zuur, ampot 59 OUT gram 22 200 gr 45 5EN terpnt 99 WTEN 1 grara 39 ERWTF.N gram 34 goudgeel, fles 137 KE JAM potten 79 LAG, melk 250 gr 37 LOKKEN 200 gr 45 JDZEEP ukken 39 WASMID- akken 55 lOEKJES, iliteit, 2 voor g9 N, wit r stuk 75 voorraad stukken OILET- r.... 49 eepdoos IS akken 45 JSKAAT ier bus 39 j Sunmaid gram 35 0 gram £5 RATIS.. iel bij: reedstraat Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5511 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 (Van onze parlementaire redacteur) HET debat over de goedkeuring van het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap had Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer een moeilijke start. De communistische heer Branden burg kwam namelijk met een motie om de besprekingen uit te stellen. Hij stond in dit verlangen alleen met zijn partijgenoot Geugjes, maar vóór dit uit de cijfers bleek, gingen er kostbare kwartieren verloren met de bestrijding van deze motie door enkele afgevaardigden. Toen het op stemmen aankwam, werd de motie met 41 tegen 2 stemmen die van de C.P.N.'ers verworpen. De Eerste Kamer zal het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag ongetwijfeld aannemen, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat zij over de E.D.G. aan het juichen slaat. Dat is wel heel duidelijk uit enkele redevoeringen gebleken. In de E.D.G., die de vrucht is van de op aansluiting gerichte staatkunde van de westerse mogendheden na de oorlog, werken Nederl nd, België, de Bonds republiek Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg samen onder een supra-nationaal gezagsorgaan. Dat laatste wil zeggen, dat de in de E.D.G. verenigde staten elk een deel van hun souvereiniteit, in dit geval van hun zeggenschap over typisch eigen zaken, zoals leger, vloot en luchtmacht altijd geweest zijn, prijs geven. TWEE delicate zaken begeleiden dus de groei van de E.D.G. naar zijn definitieve verwezenlijking: het mee doen van Duitsland en het zich binden aan een supra-nationaal gezagsorgaan. Twee moeilijke zaken ook; vandaar dat zij eerst in de Tweede Kamer en nu weer in de Eerste Kamer in het mid delpunt van de discussies stonden. De spreker van de C.P.N., de heer Geugjes, was er ondanks de lange woordenstroom gauw mee klaar. Hij moest van de volgens hem tegen de Sovjet-Unie gerichte aggressieve E.D.G., die hij bovendien nog in strijd met de grondwet achtte, niets hebben. Zijn be zorgdheid voor de Nederlandse Grond wet klonk werkelijk aandoenlijk. Maar toch liet mr Sassen van de K.V.P. zich er niet in het minst door imponeren. (Van onze parlementaire redacteur) het communistische Eerste Kamerlid, de heer Brandenburg mag de rege ring niet interpelleren over de prijs stijgingen van de laatste tijd en de maatregelen, die de regering daartegen denkt te treilen. Verleden week had de heer Bran denburg daartoe een verzoek inge diend. Dinsdag verwierp de Kamer met 22 tegen 18 stemmen een voorstel van de voorzitter om de interpellatie toe te staan. De tegenstanders van de interpellatie overwogen, dat op het ogenblik nog geen volledig overzicht over de prijsstijgingen is te verkrijgen en dat bij de behandeling van de Rijks begroting voor 1954 nog voldoende ge legenheid zal bestaan de kwestie van de prijsstijgingen te bespreken. De voorstanders de P.v.d.A., de V.V.D., de C.P.N. en de heer Vixse- boxse van de c.h. voelden ook niet zo veel voor de communistische inter pellatie, maar aangezien zij geen kwaad kon, wilden zij de heer Brandenburg geen moeilijkheden in de weg leggen. Een koe van de heer P. J. van Wil ligen te Brakel heelt drie kalveren ter wereld gebracht. Zij zijn alle drie van het vrouwelijk geslacht. Moeder en dochters maken het uitstekend. Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen, zo luidde de ondertoon van de bestrijding van de heer Geugjes door de. Katholieke afgevaardigde. De juridische en grondwettelijke bezwaren van de communisten zijn ingegeven door hun politieke tegenstand, zeide de heer Sassen. Hij hechtte er daarom geen waarde aan. J-JIJ wist overigens precies, waaruit de communistische oppositie voort sproot. Het E.D.G.-verdrag is niet al leen van militair en economisch be lang zo zette mr Sassen uiteen maar ook van vergaande politieke be tekenis. De E.D.G. is niet gevaarlijk voor de Sovjet-Unie. Zij draagt een zuiver defensief karakter en is een in strument voor het behoud van de we reldvrede, die ook door de Sovjet-Unie wordt nagestreefd. Bovendien blijft de militaire leiding in Europa in handen van de N.A.V.O. Desondanks zal Rusland proberen de E.D.G. te doen mislukken en wel om haar politieke betekenis, om haar be vordering van de Europese politieke eenheid, die Rusland vergeefs tracht te ondermijnen. Mr Sassen was voorstander van de E.D.G. Daaruit vloeide ook voort zijn opvatting, dat de eventuele terugtrek king van de Angelsaksische troepen uit Europa niet eenzijdig dient te geschie den. De E.D.G.-landen moeten daarin als belanghebbenden een stem hebben, vond hij. De eerbiedwaardige, grijze prof. Anema (A.R.) verdedigde het afstaan van souvereiniteit en de inschakeling van West-Duitsland. Hij was zeker niet enthousiast over deze twee noodzake lijkheden, maar hij achtte ze de enig mogelijke, practische weg om de wen selijkheid van een krachtig verdedigd Europa te verwezenlijken. Zie verder elders in dit blad Een Britse soldaat is bezweken aan de verwondingen, die h(j had opgelo pen bij een aanval door Egyptenaren, die acht kilometer ten Zuiden van Fort Said een Brits militair voertuig wilden stelen, aldus hebben Britse mi litaire autoriteiten gisteren bekendge maakt. De betrokken militair was als geleide aan de chauffeur van de auto meegegeven. Volgens Britse militaire autoriteiten te Fayid in de Suezkanaalzone is het aantal incidenten in de zone de afge lopen week toegenomen. Zo hadden Egyptenaren een Britse soldaat aange vallen en beroofd. Later hadden twee met messen gewapende Egyptenaren een majoor van de Britse artillerie aangevallen, die lichte steekwonden op liep. De aanvallers, van wie een door een pistoolschot werd gewond, wisten te ontkomen. Van één onzer verslaggevers) Met grotere snelheid dan de weers omstandigheden toelieten kwam in de avond van 9 December ir M. uit Den Helder over de Provinciale weg te Zaandam aangereden met zijn nieuwe personenauto. Bij de overgang van de Hoornse lijn ging het mis en met een daverende klap ramde de inwoner van de Marinestad de spoorbomen, die reeds geruime tijd gesloten waren in afwachting van een goederentrein. Het slot van deze zaak speelde zich HEDENMORGEN om negen uur plaat selijke tijd zullen de 22.000 anti communistische krijgsgevangenen in Korea door de Indische bewakings troepen aan de geallieerden worden overgedragen. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft gisteren verklaard, dat deze gevangenen op 22 Januari te midder nacht als burgers zullen worden be schouwd. Dat moment is nl. het laatste Het was kwart voor één vannacht, toen onze jotograaf dit moment knipte. Equipe 120 van de Rallye de Monte Carlo, de heren J. Zwart uit Wormerveer en J. H. de Boer uit Koog aan de Zaan arriveren in hun Opel-Record voor de Apollo- hal in Amsterdam. (Voor ons verslag zie men elders in dit blad) Dertig jongelieden zijn Maandag avond het Simpanghotel te Surabaja binnengedrongen en hebben daar een gedeelte van de inventaris van de eet zaal en de lobby aan gruzelementen geslagen. De meeste gasten van dit (in Nederlands bezit zijnde) hotel zochten een heenkomen op straat. De perma nente politiewacht van de gouverneur van Oost-Java was spoedig ter plaatse. Nadat de politiewacht enige waar- Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND ZACHT overwegend zwaar bewolkt met enige regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht. Toenemende en later matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Donderdag: Zon op 8.36, onder 17.07 Maan op 20.14, onder 9.23 schuwingsschoten had gelost, verlieten de jongelieden het hotel. Dit voorval is waarschijnlijk een ge volg van een incident, dat zich vorige week in het Simpanghotel heeft voor gedaan. Toen vervoegde zich daar de resident van Surabaja, die een kamer wilde bespreken voor de minister van Economische Zaken, die in zijn auto voor het hotel wachtte. De resident werd medegedeeld, dat het hotel was volgeboekt, waarop er een woorden wisseling tussen de resident en de re- ceptionnist van het hotel ontstond. De employé van het hotel weigerde het gastenboek mee te geven, hetgeen na een woordenwisseling tenslotte door de resident werd meegenomen. Vol gens verhalen in de Surabajase pers over het gebeurde had de employé de resident niet herkend. In sommige bla den te Surabaja werd gesuggereerd, dat de leiding van het hotel Indone siërs uit het hotel zou weren. De directie van het hotel verklaarde echter dat het hotel was volgeboekt en dat er geregeld Indonesiërs in het Sim panghotel logeren. tijdstip, waarop de gevangenen door het opperbevel van de Ver. Naties mo gen worden vastgehouden. Het opper bevel zal, zo zei Dulles, maatregelen nemen voor het overbrengen van anti communistische Chinese oud-krijgsge vangenen naar Formosa. De gevangenen, die er de voorkeur aan hebben gegeven aan communisti sche zijde te blijven (een aantal Zuid- Koreanen, Amerikanen en een Brit) zullen niet aan de Chinezen en Noord- Koreanen worden overgedragen. De communisten verzetten zich nl. tegen de overdracht in het algemeen en eisen verlenging van de periode van de uit eenzettingen voor de gevangenen. Ge- nex-aal Thimaja van de Indische bewa kingstroepen was ook voor verlenging van de tijd der uiteenzettingen. De Amerikaanse generaal Huil heeft giste ren echter te Seoel verklaard, dat de neutrale commissie van toezicht niet is gemachtigd om de gevangenen na 22 Januari vast te houden en dat zij „niets te maken" heeft met de afhandeling van de kwestie na die datum. Morgen komen de verbindingsofficieren van beide partijen ter voorbereiding van de Korea-conferentie weer in Pan- moendjon bijeen. £)E 63-jarige invalide fabrieksarbeider P. H. B. te Enschede is gisteren aan ernstige brandwonden overleden. Zijn kleren waren in brand geraakt. Toen B. thee wilde zetten vatten zijn kleren vlam, omdat hij in de nabijheid van een straalkacheltje stond. De man trachtte nog de aandacht te trekken van de medebewoners van het huis. Zij za gen hem in vlammen gehuld op de trap staan en deden al het mogelijke om het vuur te doven. Men bracht B. naar buiten. Op het trottoir werd een jas over hem gelegd, maar het bleek dat B. reeds aan de verwondingen was overleden. De gewezen Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, is tot ambassadeur te Washington benoemd. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer sprekend naar aanlei ding van de Rijksbegroting, merkt op, dat enkele harer leden de aandacht wensen te vestigen op de wel zeer ho ge kosten, welke blijken te zijn ver bonden aan de aankoop en verbouw ing van een nieuwe ambtswoning van Hr. Hs. ambassadeur te Rome. Men wil graag weten of het hoge bedrag wel alleen een gevolg is van hoge prijzen in de Italiaanse hoofdstad. Andere le den van de commissie spraken in het algemeen hun afkeuring uit over de toenemende uitgaven voor de huisves ting van. Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland. Rijkswaterstaat zal binnenkort aan besteden het maken van een nieuwe zeewering door het Botgat ten Noorden van Petten. Het ligt in de bedoeling vroeg in het voorjaar te beginnen met de werkzaamheden, die men nog dit jaar höopt te voltooien. De zeewering bij Petten heeft in de rampnacht van het vorige jaar beschadigingen opge lopen. Op Schiermonnikoog is een groot dier aangespoeld, waarvan men ver moedt dat het een zgn butskop is. Een butskop is een soort van tandwalvis, een vraatzuchtig dier, dat 6 a 9 meter lang wordt. Het aa-gespoelde dier is ongeveer 7 meter lang. Vandaag zal een deskundige uit Leiden zich naar Schiermonnikoog begeven om de vondst nader te onderzoeken. Volgens betrouwbare bronnen bereidt de kalief van Tetoean in Spaans Ma rokko zich er op voor in opstand te ko men tegen het gezag van de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Moelay Ara- fa. Opperhoofden uit geheel Spaans Marokko zijn opgeroepen vandaag te Tetoean bijeen te komen. Men acht het mogelijk, dat de bedoeling is de huidige sultan van Marokko te loochenen en trouw te betuigen aan diens voorgan ger, Sidi Ben Yoessoef, die in Augus tus vorig jaar door de Franse regering werd afgezet en naar Elba verbannen. De kalief van Tetoean, Moylay Hassen, wil zich tot sultan laten uitroepen of beweren, dat hjj de enige wettige Een Westduitse firma heeft een miniatuur die teermachine ge bouwd, die de kleinste ter wereld wordt genoemd. Het apparaat weegt ongeveer 980 gram en kan met en zonder aansluiting op het lichtnet functioneren. Het kan in iedere jaszak worden meegeno men. Het is mogelijk er opnamen van twee uur mee weer te geven. Men is van plan er ook nog een apparaat voor telefoonaansluiting aan te bevestigen. vertegenwoordiger is van de afgezette sultan. Frankrijk moet volgens bestaande verdragen het gezag van de sultan van Marokko zowel over Frans- als Spaans Marokko handhaven. De kalief is offi ciéél vertegenwoordiger van de sultan van M. rokko in de Spaanse zóne van het land, maar de nieuwe sultan werd noch c'.oor de Spaanse autoriteiten, noch door de nationalisten in Spaans Marokko erkend. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault ontbood Maandagavond de Spaahse ambassadeur in Parijs bij zich over deze kwestie. De minister heeft de Spaanse regering doen weten, dat een daad gericht op het loochenen van het gezag van de sultan van Ma rokko in de Spaanse zóne van dit land, schending van verdragen zou betekenen. In Franse -ambtelijke kringen werd ge zegd, dat Frankrijk de verdragen „met alle middelen, die te zijner beschikking staan" zal verdedigen. De kalief van Tetoean heeft nog steeds geen trouw gezworen aan de nieuwe sultan van Marokko en de gebe den in de moskeeën in Spaans-Marok- ko worden nog steeds uitgesproken uit naam van de voormalige sultan. ONZE DRIEKLEUR WAPPERDE OMGEKEERD OP DE TOREN De Nederlandse driekleur heeft gisteren tot verbazing van alle Nieuwe Niedor- pers omgekeerd op de toren gewap perd. In de vroege ochtend heeft men de vlag met de blauwe baan naar bo ven uitgestoken en die fout werd niet hersteld. Het was een vreemd gezicht. Dinsdagochtend af voor de kanton- rechter te Zaandam. Verdachte was niet verschenen, zodat de gehele be handeling zich beperkte tot verhoor van getuige H. van D., de spoorweg beambte die 's avonds dienst had. Getuige had verdachte met circa 80 km uit de mist zien opduiken en zich toen omgedraaid, omdat hij voelde dat het mis moest gaan, doch geluk kig was het tot materiële schade be perkt gebleven. M. was toen naar hem toegekomen met het verweer, dat hij zich op een snelverkeersweg bevond en dus net zo hard mocht rijden als hij zelf wenste, waarmede de ambtenaar O.M. het niet eens was. Op de vraag of hij dranklucht had geroken antwoordde get., dat hij niet onder verd.'s „straatje" was geweest, doch dat M. hem verteld had 's mid dags enkele borrels te hebben gedron ken, doch verder goed bij de tijd was. Mr Pitlo noemde in zijn requisitoir de zaak zeer ernstig. Verdachte had vier glazen jenever gedronken, ge weigerd zich aan de bloedproef te on derwerpen, was zeer nerveus geweest bij het verhoor, had circa 80 km ge reden en tenslotte de bomen geramd, hoewel deze goed verlicht waren. Dit alles in overweging nemende eiste hij een geldboete van f 250 te vervangen door 100 dagen hechtenis, alsmede in trekking van het rijbewijs voor een tijd van zes maanden. Bij verstek vonniste mr Van Houten conform. "pE Putte, in de Zuid-Westhoek van Brabant, is een botersmokkelaffaire ontdekt. Het ging om een partij boter van 1500 kilogram, die smokkelaars naar België vervoerden. Wegens deze smokkelarij zijn thans vijf personen op gesloten. Het complot is nu geheel op gerold. De Nederlandse douanen waren over de grens op het spoor gekomen van een complot. Zij deden huiszoekingen die tot resultaat hadden dat uit alle moge lijke schuilhoeken de boter vandaan kon worden gehaald. De boter zat tus sen plafonds en was zelfs in weilanden verborgen. In totaal kon 3.000 kg in be slag worden genomen; de 1500 kg die werd vervoerd en de 1500 kg die in de huizen werd aangetroffen. De speurtocht van de douane ver oorzaakte heel wat opschudding. De bewoners, die nog kans hadden gezien elkaar te waarschuwen, probeerden op verschillende wijzen met de boter te ontkomen. Een meisje wandelde door de achterdeur van de woning weg, ter wijl door de voordeur een douaneamb tenaar binnenstapte. Zij liep echter toch in de val. Mevrouw Zivaan uit Torento (Italië), onlangs weduwe gewor den, treurde zó om het verlies van haar man, dat zij niet meer wilde eten en haar gezondheids toestand zienderogen slechter werd. In allerijl heeft men con tact opgenomen met Artis in Amsterdam met als resultaat, dat de Artis-directie een zwaan ter beschikking stelde om het zware verlies van mevrouw Zwaan uit Torento te nivelleren. Een oppasser uit Artis draagt zorg voor de verzending, die per KLM geschiedde

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1