Is hier beroepsvoetbal wel mogelijk? Na uitvoei Neder lai E.D.G. DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: De Duitsers hebben nog maar weinig geleerd Productie en afzet in tuinbouw zeer gunstig NERVA NOVA COMMUNISTISCHE AGITATIE Eerste Kamer keurt wetsontwerpen goed Plan voor Plesman- monument in Den Haag Landbouwbeurs '54 te Utrecht Lezers spreken Duizenden brieven voor Margriet Dader veroordeeld tot V/2 jaar Ongewoon transport in Wageningen Behalve con Gerretson, m Juridische bezwar Eisenhower toon zich verheugd Prof. Schermerhorn in Eerste Kamer BRENGT UW ZENUWEN TOT RUST Eerste Kamer: „Bloemlustf'-expositie te Lisse Ned. Opera gaat opvoeren „Aus einem Totenhaus" Stichting van de landbouw in 1952 F, het jaarverslag van de Stichting voor de Landbouw wordt geconstateerd, dat 1952 in het algemeen een goed jaar was voor de Nederlandse land- en tuinbouw. In de akkerbouw lagen de opbrengsten per ha nagenoeg boven die van 1951. In de rundveehouderij vertoonde de melkproductie een kleine terug, gang. De productie van rundvlees bleef echter op hetzelfde peil. De productie van varkensvlees liep, tengevolge van een inkrimping van de varkensstapel, met ruim 6 procent terug in vergelijking met het voorafgaande jaar. De productie van eieren gaf daarentegen een lichte stijging te zien. De afzet van akkerbouw en veehouderijproducten verliep over het geheel genomen vlot en tegen bevredigende prijzen. In de tuinbouw-sector ontwikkelden productie en afzet zich eveneens bevredigend, met uitzondering van de exportmogelijkheden hebben zij geleid tot een laag prijspeil voor het harde fruit. Melkproductie vertoonde kleine teruggang Vandaag 40 kinderen op bezoek Bevrijdt U Vrouw lichtte een bejaard echtpaar op Een Duits geschenk voor Nieuw-Vossemeer Dodelijke vechtpartij DE 25-jarige kellner A. J. V. uit Am sterdam, tegen wie veertien dagen geleden vijf jaar gevangenisstraf werd geëist, is gisteren door de Amster damse rechtbank wegens zijn aandeel in een vechtpartij met dodelijke afloop op de Nieuwendijk in Amsterdam tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van preventief veroordeeld. Bij deze rel was een aantal „zware jongens" van de Zeedijk betrokken. Het slacht offer was 'n man, die in een café ruzie zocht. Hij bereikte zijn doel en het ge volg was, dat de kastelein in samen werking met de portier een tiental las tige klanten de straat opwerkte. Onder hen bevond zich verdachte. Deze had een aanloop genomen en was „als een panter" tegen de man opgesprongen. Na een ongelukige val werd de ruzie maker naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij tien dagen daarna was over leden. Volgens de verdediger mr W. Terpstra had de dienstdoende arts het slachtoffer verwaarloosd. Indien hij on middellijk was geholpen zou de kans groter zijn geweest, dat de man in leven was gebleven. Dit nu was volgens ver dediger niet gebeurd. Ketel van 70 ton glijdt over spoorbiels Een nieuwe autobusdiensi over de Afsluitdijk? WOENSDAG 20 JANUARI 1954 (Vervolg van pag. 1) Het wijsje, dat we 's middags al enige keren gehoord hadden werd ook 's avonds met telkens andere woorden gezongen. De heer Wendelaar (VVD) vatte de opvattingen samen in deze korte verklaring: „De landen van West-Europa zijn afzonderlijk onver dedigbaar. Voor de gezamenlijke ver dediging van West-Europa zijn Duitse troepen onmisbaar. Een andere moge lijkheid dan de E. D. G. is onaanvaard baar". Hij voegde er o.a. aan toe, dat hij niet aan het bestaan van geheime clausules geloofde, dat de terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Europa alleen de z.g. non-combattan ten betreft en dat in de practijk op de medewerking van Engeland gerekend kan worden. Hij wilde de E. D. G. aanvaarden, al was hij niet blind voor de er aan verbonden bezwaren. Bezwaren zag ook de socialistische afgevaardigde prof. Schermerhorn. Hij noemde er drie: 1. De innerlijke struc tuur van de belangrijkste verdrags partners maakt deelneming weinig aanlokkelijk. 2. Het afstand doen van de souvereniteit; 3. Medewerking van Duitsland. Wat het eerste bezwaar aangaat, dacht hij vooral aan Italië, Frankrijk en Duitsland. Wel heel pijnlijk vond hij het om mede aan Duitsland, welks bewoners in vele opzichten na de laatste (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur). DE behandeling van het wetstont- werp tot goedkeuring van het E. D. G.-verdrag had gistermiddag tal rijke belangstellenden naar de Eerste Kamer gelokt. De gereserveerde en de publieke tribunes waren geheel ge vuld met bezoekers. Op laatstgenoemde tribune bevonden zich verscheidene communisten onder de aanwezigen. Dat bleek, toen een door de communistische afgevaardigde Brandenburg na de rede van zijn fractiegenoot Geugjes aangeheven een zaam applaus aanstonds werd nage volgd door een aantal personen op de publieke tribune. De voorzitter schorste na de speech van de heer Geugjes de vergadering voor de normale middagpauze van vijf tien minuten, zodat deze kleine de monstratie vrijwel onopgemerkt bleef. Even te voren had een bezoekster bij het aanhoren van het betoog van de heer Geugjes een zenuwtoeval ge kregen. Zij begon te gillen en schreeuwde zo iets als: „Als de Duit sers maar niet komen...." De politie heeft haar bijgebracht. Later op de middag, nadat de anti- revolutionnaire prof. Anema zijn re devoering had beëindigd, wierp een bezoeker van de publieke tribune een handvol papieren strookjes met een anti-E. D. G.-leuze over de hoofden van de parlementaire verslaggevers in de vergaderzaal. Toen de voorzitter dit kleine incidentje, dat niet de min ste indruk maakte, opmerkte, stond er al iemand van de Rijkspolitie ach ter de ordeverstoorder en even later verzocht een rechercheur in burger die waren er blijkbaar heel wat tus sen het publiek kalm aan de man Om mee te gaan. De communstische agitator verdween met stille trom.... (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer keurde in haar Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering, alvorens te beginnen met het debat over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot op richting van een Europese Defensie gemeenschap, enige kleine wetsont werpen goed. Daaronder bevonden zich de naturalisatie van 24 vreemdelingen, de opheffing van de Rijksdienst voor de Electriciteitsvoorziening, enkele be grotingswijzigingen o.a. betrekking heb bend op de financiering van de uitga ven van de stichting Revalidatiecen trum „De Hoogstraat" te Leersum en onteigeningen in verschillende gemeen ten ten behoeve van de drinkwater gedeelten van de provincie Noord-Hol- voorziening van Amsterdam en andere land. Op verzoek van de burgemeester van Den Haag zijn Maandag een aantal fi guren van de luchtvaartwereld voor een bespreking op het stadhuis aanwezig geweest. Doel van de bespreking was te komen tot de oprichting van een nationaal monument ter ere van de na gedachtenis van wijlen dr A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. Teneinde de herinnering aan dr Plesman levendig te houden heeft voorts de gemeenteraad van Oudewa ter besloten een aan te leggen plant soen naar hem te noemen. Verder zul len nog enkele straten worden ge noemd naar bekende figuren uit de luchtvaart, nl. naar de gezagvoerder auteur van de K.L.M., W. C. van Vee- nendaal. P. van der Griend, katütein- vlieger-instructeur bij de Koninklijke Luchtmacht en de heer Lefebure, die als sportvlieger bekendheid heeft ver worven. onregelmatige ttoelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 cb (Advertentie, Ing. Med.) wereldoorlog nog weinig geleerd heb ben, een stukje souvereiniteit af te staan Maar wat wil men? Het zal de E.D.G. wel moeten aanvaarden, omdat zij een van de peilers is, van de Europese Federatie en anderdeels van de Atlan tische organisatie. Bij de heer Schermerhorn dus al even weinig enthousiasme als bij de heer Wendelaar. De antirevolutionnaire heer Algera liep trouwens ook niet over van bewondering. Hij pleitte voor een heid en paraatheid van de strijdkrach ten in Europa en achtte die in de N.A. V.O. al in die mate bereikt, dat de E.D.G. dat niet verdedigen kan. Hij noemde de waarde van de E.D.G. daarom betrekkelijk. De heer Vixseboxse van de C.H.U. tenslotte, schetste uitvoerig hoe we in Europa naar een supra-nationale struc tuur groeien, waarbij de E.D.G. het voorbeeld is van een apparaat voor het administratief en economisch beheer van de Europese strijdkrachten, die ope ratief onder bevel van de N.A.V.O. zul len komen. Vandaag gaat de Eerste Kamer verder. Dan spreken nog de heren Kaptein, Gerretson en de voorzitter. Daarna is het woord aan de regering. Het heeft er in de bollenstreek om gespannen, of de tweede wintertentoon stelling van de stichting „Bloemlust" in de H.B.G.-gebouwen te Lisse „vol" zou komen, aangezien het groeiseizoen dit jaar door het zachte najaar uitzon derlijk langzaam verloopt. De traagheid, voornamelijk van de tulpen, manifes teert zich ook wel min of meer op deze expositie, maar toch is nog een vrij grote collectie bij elkaar gekomen, hoe wel sommige inzenders verstek moesten laten gaan. De narcis-variëteiten zijn daarentegen in grote getale vertegen woordigd, en ook de hyacinth laat zich in tal van kleuren en vele geuren niet onbetuigd. Gisteren Werd in Lisse de tweede zg. wintertentoonstelling in Bloem lust geopend. Er valt weer een keur van voorjaarsbloemen te be wonderen. In aanvulling op de reeds verstrekte mededelingen omtrent het programma van het Holland Festival 1954, kan thans worden bericht, dat de Neder landse Opera tijdens dat festival de eerste uitvoering zal geven van: Leos Janacek's: „Aus einem Totenhaus". Met de uitvoeringen van Janacek's laatste opera, die in Amsterdam en Den Haag worden gegeven, zal tevens het feit worden herdacht, dat de Tsjechische componist op 3 Juli 1854 werd geboren. De voorstellingen van „Aus einem To tenhaus" zullen worden gedirigeerd door Alexander Krannhals. De regie zal in handen zijn van Abraham van der Vries. yAN 3 t.m. 8 Mei zal te Utrecht de derde grote internationale land bouwbeurs worden gehouden. De beurs zal worden georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs en worden gehouden op het terrein aan de Croeselaan, onder de naam „Land bouwbeurs 1954". Dit besluit werd genomen nadat aan de opposanten van vorige beurzen een rondschrijven was gericht, met het ver zoek een voorlopige aanvrage tot deel- nemin. in te dienen. De reacties hierop waren dusdanig, dat de jaarbeurs thans heeft besloten de landbouwbeurs 1954 definitief te doen doorgaan. HE buitenlandse handel van Neder land werd in 1952 gekenmerkt door een buitengewoon sterke daling van het invoeroverschot. In deze verbete ring van de betalingsbalans heeft de agrarische sector ruimschoots zijn aan deel bijgedragen. De invoer van land en tuinbouwproducten, bestemd als grondstof voor de landbouw en voor de binnenlandse consumptie, daalde met f 471 millioen gulden ten opzichte van 1951. De uitvoer van bewerkte en on bewerkte land- en tuinbouwproducten van Nederlandse herkomst steeg daar entegen met f 237 millioen. Het aan deel van de uitvoer van land- en tuinbouwproducten van Nederlandse herkomst in de totale export van ons land bedroeg in 1952 33 pet. en was daarmede iets hoger dan in het voor afgaande jaar. J-JET door elkaar genomen gunstige beeld van productie en afzet in de agrarische sector vindt zijn weerspie geling in de cijfers omtrent de ont wikkeling van de bruto-waarde van land- en tuinbouwproductie: 1949/'50 1950/-51 1951/'52 millioen Akkerbouwproducten 654 641 754 Veeteeltproducten 2318 2585 2741 Tuinbouwproducten 523 508 605 Totaal 3495 3734 4100 Index op basis '49/'50 100 100 107 117 Hoewel ik als sportverslaggever medewerking aan Uw blad verleen, verzoek ik deze keer toch als gewoon abonnee enige plaatsruimte. Niet zonder enige verbazing las ik in Uw blad van Maandag 18 Januari jl. een advertentie waarin men min of meer opgewekt werd om lid of dona teur van het beroepsvoetbal te worden. Het schijnt, dat de heren toch serieus gaan worden. Wat mij echter verwon dert is, dat men in deze advertentie met geen enkel woord over de voor waarden, bedoelingen en eventuele voordelen van het beroepsvoetbal rept. Dit staat mij nu niet aan. Waarom toch dit waas van geheimzinnigheden en onzeker gedoe. Weten de heren wel wat zij zich op hun hals halen? Volgens mij heeft het beroepsvoetbal bier geen reden van bestaan en weten de initiatiefnemers dit ook. Daarom juist hullen zij zich in geheimzinnig heden en spelen met de belangen van de spelers, die zij op de een of andere manier aan zich weten te binden. Waar uit moeten de kosten bestreden worden? Men wil 20 spelers per vereniging. Laten we aannemen, dat deze spelers netto f 50 per week moeten ontvangen. Dat is dan alleen al f 1000. Voor een voetballer die een huisgezin moet on derhouden is 50 maar een heel dood gewoon loontje in deze dure tijd. Over sociale lasten, reiskosten, terreinhuur, kleding- en schoeiselvergoeding (die de spelers zeker zullen vragen), belasting en de dure trainer o.a. zullen we het maar niet hebben. Als we bedenken, dat de meeste amateurverenigingen al moeite hebben om het hoofd boven water te houden, denken de heren van het beroepsvoetbal met zijn veel ho gere kosten, dat dan wel te kunnen? Soms door veel hogere entréeprijzen? Denkt men, dat met invoering van het beroepsvoetbal het spelpeil, zo één, twee drie verbetert? Niets daarvan, dit eist enkele jaren, zo niet vele jaren. Boven dien wil men gaan spelen op Woens dagen en Zaterdagen. Ook al een na deel volgens mij. Op Woensdag zal het publiek niet zo gemakkelijk van zijn werk verzuimen. Ten eerste kost dit te veel en ten tweede zal de werkgever bezwaren gaan maken als dit zich veel vuldig gaat herhalen. De Zaterdag is ook veel minder geschikt dan de Zon dag. Verschillende sportevenementen in ons land hebben dit reeds bewezen. Zo zal het publiek dus liever op Zondag naar een wedstrijd gaan kijken dan op een door de weekse dag. Men ziet im mers wedstrijden van het zelfde spel- gthalte. Dan nog iets anders. In Am sterdam en in Alkmaar o.a. is men van plan profclubs op te richten. Nu weet iedereen, dat in Amsterdam clubs hui zen, die uitkomen in de eerste klas K.N.V.B. In Alkmaar gaat men niet verder dan de derde klas K.N.V.B. Hoe Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend, v dat moet als deze tegenstanders tegen elkaar uitkomen weet ik niet. Ten minste als de heren bij hun voornemen blijven om spelers uit eigen stad op te stellen. Dan staat het aantal van 20 spe lers me niet aan. Waar haalt men nieu we spelers na verloop van tijd van daan? Zelf opleiden bij de op winst be luste ondernemers, daar denkt men na tuurlijk niet aan. Het is veel gemak kelijker en sportiever om ze van een vereniging, die zich veel moeite en op offering getroost heeft, over te nemen. Aan de spelers die men eventueel ver zoekt om lid te worden zou ik deze raad willen geven. Overweeg goed wat U begint. Denk, dat men niet geduren de het gehele leven kan voetballen. De een is gauwer uitgespeeld dan de an der. Wat moet men dan beginnen? Te ruggaan naar Uw vroegere werkgever zal wel niet gaan. Volgens mij zal een voetballer met een goede positie en be zield van het ideaal zich een goed be staan te veroveren zich niet zo gemak kelijk laten verleiden. Het zullen meer de gelukzoekers zijn. Zelfs in Engeland zijn er vele spelers, die na afloop van hun voetballoopbaan een zorgelijk be staan leiden. Slechts enkelen en dan nog de sterren zijn er beter van ge worden. Als u dan toch iets wilt, pro beer dan door opvoering van Uw capa citeiten in Uw eigen vereniging Uw maatschappelijke positie te verbeteren. Denk niet, dat ik door dit te schrijven het eens ben met het beleid van de K.N.V.B. Verre van dat. Ik sta echter cp het standpunt, dat men al dan niet in K.N.V.B.-verband niet tot beroeps voetbal mag overgaan. Ten eerste, om dat volgens mij deze verbrokkeling onze voetballerij meer zal schaden dan verbeteren en ten tweede, omdat be roepsvoetbal hier om de reeds ge noemde redenen onmogelijk is. Wel zou ik voorstander kunnen zijn van semi-professionalisme. Ik denk dan aan een vergoeding voor training en aan kleine premie bij het spelen van wed strijden. Zo zou men het trainings- bezoek kunnen animeren en het spel peil verhogen. Met de loop van de jaren zou de publieke belangstelling dan ook weer stijgen. Dan is er ten slotte ook nog altijd het standpunt, dat men iets voor zijn sport moet overheb ben. Voor dit standpunt voel ik ook veel. Waarom kunnen andere sport beoefenaren wel de kracht opbrengen om veel te trainen en iets voor hun sport over te hebben? Ik geloof, dat het komt, doordat onze voetballers te veel verwend zijn en daardoor hun ge noegen in de sport verloren hebben. Misschien is er na mijn uiteenzetting nog iemand van de heren uit de be roepsvoetbalbond, die de moed heeft om mij te antwoorden. Dat antwoord zal dan duidelijk en krachtig moeten zijn. Geen geheimzinnigheden, maar klare taal. Taal, waaruit we duidelijk kunnen lezen, wat hun bedoelingen zijn. En waaruit we ook kunnen ver nemen, welke garantie men de spelers tijdens en na hun voetballoopbaan kan bieden. Met belangstelling zie ik hun antwoord tegemoet. Met dank voor de plaatsing, G. GRAPENDAAL C. Matersweg 5a, Beverwijk. QMDAT HET nu toch alweer bijna Nieuw jaar *s, even de volgen de vrolijke geschiedenis: In de Franse stad Rou- aan wenste een Marok kaan, vol van de beste bedoelingen, een be vriende landgenoot een gelukkig nieuwjaar. Dit gebeurde aan het begin van deze maand. Die landgenoot waardeerde dit sympathieke gebaar eenter in het geheel niet, aangezien hij zich alleen maar hield aan de mohammedaanse tijd rekening. Met de woor den: „Jij hebt de voor schriften van de Koran overtreden en zult hier voor gestraft worden!" greep de gelukgewenste een ijzeren stang en sloeg de ander de her sens in. Grappig, niet? JN ZUID-AFRIKA blij ven ze maar aan het experimenteren. Ze heb ben daar al lijgers, weet u nog, kruisingen tussen leeuwen en tijgers. Nu zijn ze ook met katten en konijnen in de weer geweest en het resultaat is een katijn, een kruising tussen een Siamese poes en een langoor. Het merkwaardige dier leeft te Ermelo in Transvaal, springt als een konijn, spint als een poes, heeft een donsje inplaats van een staart en eet honden brood. De (of Het) katijn heeft konijnenpoten met kattennagels en de kop van een Siamese kat met lange konijnenoren. Het schepsel apporteert als een hond. Wij vinden het allemaal een beetje grie zelig. Het zijn wonderlij ke experimenten van die Afrikaanders. Maar alle maal met dieren. De blanken en naturellen mogen niet eens bij el kaar in de buurt komen. JE ENTREVAUX in Zuid-Frankrijk wordt een onderzoek ingesteld naar een houten beeld van de Heilige Anna, dat reeds verscheidene ma len zou hebben gebloed uit een beschadigde vin ger. De eerste maal zou den er een dertig getui gen bij zijn geweest. Thans hebben reeds dui zenden een bezoek aan het beeld gebracht. De eigenaar, Jean Salvade, een gerant en bovendien een ongelovige, heeft het beeld in een vitrine doen plaatsen, waarin een glas onder de beschadigde vinger is gezet om even tueel „bloed" op te van gen. gij EEN OPRUIMING in Londen moesten de bobbies er aan te pas komen om een menigte jonge vrouwen, welke zich door een modema gazijn had verzameld, in toom te houden. De win kel adverteerde name lijk met „Melsjesslacks, één zoen per stuk!" en had een verkoop als nooit tevoren. Een der winkelbedienden ver klaarde met een rood en verheerlijkt hoofd reeds honderden zoenen te hebben geïncasseerd. JETS DERGELIJKS ge schiedde in Veendam. In het klein dan, maar voor Veendam uiteraard toch een schokkend ge beuren. Toen daar in een slagerij een vrouwelijke klant haar bestelling had gedaan en de rekening vroeg, bleek de slager zo onder de indruk van haar charmes te zijn geraakt, dat hij schertsend ant woordde: „Geef maor 'n dikke met 'n leutje", het geen in het Nederlands schijnt te betekenen: „Geef me maar een zoen". Tot hilariteit c.q. afschuw van de andere klanten en tot vreugde en schrik tegelijk van de slager zelf stapte de vrouw op hem af, strekte zich op de tenen en be taalde" haar inkopen. Hierop verdween zij on middellijk en triomfante lijk, mét het vlees. J7N NU EVEN serieus: De eerste ruwe olie, welke door 's werelds langste pijpleiding wordt gevoerd van Edmon ton, het centrum van de uitgebreide olievelden in de Canadese provincie Alberta heeft thans het belangrijke raffineer- centrum Sarnia in de provincie Ontario be reikt. De pas voltooide pijpleiding is 1700 mijl lang en heeft een dage lijkse capaciteit van 180.000 vaten, welk quan tum tot 300.000 zal wor den opgevoerd. De olie doet twee maanden over de afstand van Edmon ton, waar zij in 4e pijp leiding wordt gepompt, tot Sarnia. De olieproduc tie in Alberta is door die pijpleiding met 12.000 va ten per dag gestegen. Er is in ons land plotseling een benzine oorlog uitgebroken. De Shell Nederland heeft trots verklaard, dat zij zonder prijsverhoging een dope aan haar benzine heeft toegevoegd, waardoor voortijdige ontsteking en kortsluiting van de bougies wordt voorkomen. In grote adverten ties werd hiervan mededeling gedaan. De advertenties, waarin Esso Nederland een paar dagen later aankondigde, dat ook aan ,de Esso benzine zonder prijs verhoging een nieuwe stof zal worden toegevoegd, welke vuilafzetting op de bougies zal voorkomen, waren maar weinig kleiner. En daarna kwam de B.P. (Benzine en Petroleum Handelmaatschappij) melden, dat aan haar benzine zonder prijsverhoging een product is toegevoegd, dat aanslag in de verbran dingskamers voorkomt. En het is goed mogelijk, dat ook andere benzinemaat schappijen niet achterwege zullen blijven met het mixen van toverbrouwsels. Het is moeilijk om de oorzaak aan te wijzen van deze plotseling oplaaiende brand in het Nederlands benzinevat. Trouwens, ook buiten'onze grenzen is deining. Mogelijk schuilen ergens op de achtergrond de herlevende hoop van de Anglo- lranian en het strekken der wapens in Korea. Het merkwaardige is, dat er tot dusver in ons land een gentlemen's agreement bestond, dat er voor benzine niet geadverteerd zou worden. Nu is dat toch geschied, en hoe! In ieder geval brengt het weer wat leven in de benzinebrouwerij en de dagbladen zijn er allang blij mee. Of dacht u van niet? yAN vele gebouwen en huizen in den lande, wapperde gisteren de natio nale vlag ter gelegenheid van de elfde verjaardag van prinses Margriet. Op Soestdijk bracht de post 's morgens reeds duizenden brieven en briefkaar ten voor de jarige en vele (vaak eigen gemaakte) cadeautjes van kinderen uit het gehele land. De jarige had 's morgens nog geen tijd deze brieven en geschenken alle te bekijken, want ze moest, zoals ieder kind, ook deze dag naar school. Haar klasgenootjes uit de vijfde klas van de Baarnse Schoolvereniging hebben haar hartelijk gelukgewenst. Vandaag zullen 30 a 40 kinderen van het Prinses Mar grietfonds uit alle delen van het land naar het paleis komen om met Margriet haar verjaardag te vieren. Dan zal te vens de Nederlandse koopvaardij, waar van het jarig prinsesje petekind is, een grote taart aanbieden, die op het feest je zal worden aangesneden. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regel matig Togal, het middel bij uitnemend heid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88 (Advertentie, Ing. Med.) Een bejaard echtpaar in Den, Haag is kort geleden door een inwonende vrouw voor f 3.000 opgelicht. Deze laatste had gehoord, dat het echtpaar de f 3.000 wilde besteden voor de koop van een huis in Vlissingen, dat 't wil de inrichten als pension voor jongens van de zeevaartschool aldaar. De vrouw, L. M. D. V., had echter een beter plan. Zij zou samen met haar huisgenoten een bar in Scheveningen kopen, zo vertelde zij hun, en dit zou een betere belegging zijn dan het huis in Vlissingen. Zij kreeg de f 3.000 in handen, die echter al spoedig waren verdwenen. De politie heeft haar aangehouden en thans is zij opgesloten in het huis van bewaring. Bovendien is haar nog mein eed in een civiele procedure ten laste gelegd. De gemeenteraad van Dortmund heeft gisteren besloten, aan de door de watersnood getroffen gemeente Nieuw Vossemeer 80.500 Duitse mark te schenken voor de bouw van een kleu terschool. NED. VER. BESCHERMING VAN DIEREN 90 JAAR De Nederlandse vereniging tot bescher ming van Dieren bestaat dit jaar 90 jaar Genoemde vereniging werd opgericht 24 Augustus 1864. Het negentigjarig bestaan zal herdacht worden te Amsterdam op 3, 4 en 5 Juni. EEN opzienbarend transport trekt de laatste dagen de aandacht van al len, die de weg EdeWageningen pas seren. Een enorme stoomketel, be stemd voor de fabriek van de A. K. U. wordt van het Lexkesveer te Wage ningen, waar hij op twee zolderschui ten arriveerde, vandaar over de weg naar zijn bestemming vervoerd. Het gevaarte, dat 70 ton weegt, en ongeveer zeven meter hoog is, is op een ijzeren slede geplaatst en wordt dor twee machtige GMC's telkens een eind verder gesleept over een vloer van spoorbiels. Telkens als de achter ste dwarsliggers weer vrij komen, haast een schare arbeiders zich deze weer voor het gevaarte te doen aan sluiten. Dinsdagmorgen b.-eikte het transport de grens der gemeente Ede. Uitgebreide maatregelen zijn door de politie getroffen om het drukke autoverkeer op de Weg zo weinig mo gelijk in moeilijkheden te brengen. Indien zich geen onverwachte stoor nissen voordoen, rekent de directie van de A. K. U. er op, dat de ketel in de loop van Dinsdagavond of uiterlijk Woensdagmorgen op het fabriekster rein zal arriveren. Naar „Trouw" verneemt heeft de Autobusonderneming „Roland" te Slochteren een vergunning aange vraagd voor het exploiteren van een busdienst van Groningen via Leeu warden, Harlingen en Edam naar Am sterdam en terug. De aanvraag zal 22 Februari worden behandeld. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 (Van onze parlementi JvJEDERLAND ratificeert het van een Europese Defeni «taat vast, nu de Eerste Kaï debat Woensdagavond tegen ontwerp tot goedkeuring van tegen 4 stemmen heeft aanv zal nu wel spoedig in het Sta: ministers van Buitenlandse en Luns hadden, toen de bi verscheidene felicitaties in on Eerste Kamerleden hebben hl keuringswetsontwerp onthoudt communisten de heren Geugji Christelijk-historische afgevaa en de Kamervoorzitter, mr Jo De tegenstand van de comn De Sovjet-Unie heeft belang deeld en verzwakt Europa, van de Sovjet-Unie bestreden P)E internationale rechtsorde i niet deugdelijk bevorderd, vom als men duurzaam in een supra-i nale organisatie één lid opneemt nog als een volkomen internati rechtspersoon moet worden beschc Hij gaf de voorkeur aan een m klemmende regeling dan in de E is voorzien, aan een soortgelijk sys als de Engelse Commonwealth. A: zien wantrouwen tegen Duitslai een van de elementen van het vei is, geloofde hij niet aan de leven baarheid ervan. Tegen een Europees leger waren heren niet gekant. Prof. Gerr sprak met zoveel woorden uit, dat enkel land meer zichzelf alleen verdedigen en dat Europa een ger schappelijk leger nodig heeft. J-JET tegenstemmen van vier leder de voor het lot van het desb< fende wetsontwerp weinig gewicl de schaal. Volgens de Grondwet voor de goedkeuring van dit be rijke internationale verdrag een r derheid van twee derden van het tal uitgebrachte stemmen vereist, meerderheid is ruimschoots verkr De deelneming van de Kamer zitter mr Jonkman aan het debat een staatsrechtelijke bijzonderheii het Nederlandse parlement komt zelden voor. Hij had aan het Voor Verslag een afzonderlijke, door ondertekende Nota toegevoegd gezien hij de vergaderingen van d delingen niet bijwoont, stond geen andere weg open waari: zijn bezwaren in de vorm van een tal vragen aan de regering had muleerd. Toen hij zijn afwijkende ning toelichtte, hij deed dat va: spreekgestoelte af nam mr dr (C.H.) de voorzitterszetel in. JJITVOERIG hebben de minister Buitenlandse Zaken, mr Beye die van Marine, ir. Staf de goec ring van het F G.-verdrag verde Eerstgenoemde, o.a. de behand van het verdrag in de Nederl; Eerste Kamer zo kort vóór de conf tie van Berlijn besprekende, vestig de aandacht op, dat de E.D.G. op zelf voor de Russen in Berlijn struikelblok b „oeft te zijn. De E is slechts een van de symptonen Europese integratie en tegen deze ^AAR aanleiding van de Nedi landse ratificatie van het vi drag voor de E.D.G. heeft prei dent Eisenhower het volgen gezegd: „Ik heb zo juist gehov, dat Nederland door goedkeurt door de Eerste Kamer de wi gevende arbeid ten aanzien v het verdrag ter instelling van e Europese defensiegemeensch heeft voltooid. Nederland woi op deze wijze het eerste lai dat met het nodige parlementa proces gereed is gekomen, verheug mij ten zeerste over gestage voortgang die gemat wordt bij het streven om de voi waarde in Europa te bereik welke permanente vrede en w vaart zuilen verzekeren." De An rikaanse ambassadeur in ons la: de heer Freeman Matthews leg de volgende verklaring af: was zeer verheugd het door Eerste Kamer genomen besluit vernemen. Zoals U weet hebt de Verenigde Staten dit Europ< project van het begin af gesteu: lk weet hoe vast president Eist hower en de minister van Buiti landse Zaken Dulles erin geloi en ik was blij hun te kunnen m delen dat Nederland het eer land is, dat de parlementa goedkeuring heeft voltooid en zijn beraadslagingen zijn overt ging heeft bevestigd dat deze meenschap een onmisbare groi slag is voor een sterk Europa een duurzame vrede".

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 8