Eisenhower verlaagt uitgaven voor defensie der V.S. 101 II KELEN orting jj I Een voorproefje van „Berlijn Nadruk valt op luchtmacht en op nieuwe wapenen De Merapi nog steeds actief Pro-Francobetoging van de Moren in Spaans Marokko Hoteldirecteur en journalist in Surabaja gearresteerd Van Tienen prefereerde zich „neo-democraat" te noemen Nieuw Guinea Zestig doden door treinramp in Pakistan jesneden $f| en III met rijst luree IE „GOMO" voordiger t ICATIE re Alaska VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De evacuatie duurt voort Streven naar sterke militaire positie Eis: Zone los van het Franse gezag Nieuive actie tegen Nederlanders WEERBERICHT Snoekvanger no. één N.E.S.B.-Leiders voor Gerechtshof Zitting duurde vier en half uur VS stichten atoombases over gehele wereld Mislukte aanslag op Zapotocky iige r op tafel) 14 geldzegels 5 borden jj geldzegels j: tja ;eldzegels •-kruidenier» jë: land ar, vraagt ■an rijbewijs. de onderwijzers- gunsten en Weten de onderwijzersakte, •kzaam zijn, do.ch die i betrekking bij het :h zo spoedig moge- laart a.s. schriftelijk ;r onderwijs van zijn 's-Gravenhage. De iet toekennen van sonen de overgang 5 voor 2 Januari 1955 KEREN ADVERTEREN ring van haar grenzen lebben de Amerikanen teun aan de nationale de. Deze soldaten, die n aan hun harde kli' •n zich zonder steun 'tenwereld zelfstandig ■n. Met een radio- onderhouden zij ec.h- gelmalig contact met kaanse hoofdposten. i Eskimo-soldaten tij- terreinverkenning. repast natuurwetenschap- oek. Mocht het Hof dit n onderzoeken, dan zou ge dit moeten bestuderen, ureur-generaal. »er, mr H. Smeding, acht- van de Gerber-methode eiter vroeg vrijspraak, •.al over veertien dagen Directie: J. «BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 Vrijdag 22 Jan. 1954 151e Jaargang No. 18 ALKMAABSCHE COUBANT rAKlbV&N. i Advertenties 16 et p mm Vraag en aanbod alleen 2e hands goederen) lot 15 woorden t 1.— elk woord nieei 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling pei maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten Weekabonnementen f 0.52 79 \VANNEER de nieuwe begrotiug voor liet belastingjaar 19541955 wordt aanvaard in de vorm waarin ze gisteren door president Eisenhower bij bet Congres der Verenigde Staten is ingediend, dan zal de Amerikaanse regering in die periode uitgaven doen tot een bedrag van 65.6 milliard dollar. De inkomsten worden geschat op 62.7 milliard dollar. Inkomsten en uitgaven zijn vijf milliard lager dan verleden jaar. Met name de uitgaven voor nationale veiligheid zijn drastisch besnoeid, doch slechts op bepaalde onderdelen. In zijn toelichting op de begroting vraagt Eisenhower bet Congres machtiging, meer inlichtingen over de toepassing van atoomenergie uit te wisselen met de bondgenoten en aan bevriende naties splitsingsmateriaal te leveren dat in Amerika is vervaardigd. Voorts moet de aankoop van uraniumerts en -concentraten worden versneld en dient in 1955 een tweede atoouiduikboot, de Seawolf, van stapel te lopen, welke een verbeterde vorm van de Nautilus is. In deze begroting is voorts verwerkt bet nieuwe uitgangs punt van de Amerikaanse verdediging, de vorming van een vergeldings- macht, waarbij de nadruk valt op versterking van de luchtmacht en bet gebruik van moderne wapenen. strijdkrachten der bevriende naties. Hierdoor hebben de bondgenoten 175 divisies militairen, ongeveer 220 squa drons vliegtuigen, bijna 1500 vliegtui gen voor de marine en ruim 440 oor- logs- en transportschepen uit te rusten en er personeel voor op te leiden. Ook deelt Eisenhower mede, dat er aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt bij het opslaan van strategische voor raden. Verwacht wordt, dat tegen het einde van 1955 voor vijftig van de drie Gistermiddag werd in Solo weer een verhoogde activiteit van de vulkaan Merapi (Midden-Java) waargenomen. Men vreest een nieuwe en- ernstiger uitbarsting van de vulkaan. De gloed- wolken, die gisteren door de krater werden uitgestoten, dreven in de rich ting van de dorpen, die ook al bij de eruptie van Maandag werden getroffen. De bevolking van Djerakah kreeg op dracht met spoed te eyacueren naar de hellingen var. de belendende vulkaan Merbabu. Ook in de buurt van Wono- giri zijn enkele gehuchten ontruimd. Gisteravond werden de gloedwolken met tussenpozen van niet meer dan twee minuten door de vulkaan uitge stoten, die langzaam afdaalden naar de valleien van de kali Api en de kali Andjar. De sultan van Djokjakarta heeft met de gouverneur van midden- Java besprekingen gevoerd om aan een eventuele noodtoestand het hoofd te kunnen bieden. Er is sprake van dat beide functionarissen zich naar Dja karta zullen begeven om aan de rege ring steun te vragen in de vorm van geld en het zenden van vliegtuigen. Adenauer heeft de Franse Hoge Com missaris gevraagd stappen te doen om de vorige week opnieuw gearresteerde bur gemeester van Straatsburg uit de nazi- tijd vrij te laten. Boven de ingang van de Russi sche ambassade in Oost-Berlijn, waar een deel van de a.s. vier- mogendhedenbesprekingen zal worden gehouden, is een groot bord bevestigd, ivaarop staat vermeld Voor de gemeen schappelijke Duitse delegatie. Duitsers aan dezelfde tafel. In een spoorwagon in de Kanaalzone (Egypte) zijn de lijken van twee Britse militairen gevonden. Zij zijn vermoede lijk van dichtbij neergeschoten. yAN DE nieuwe begroting is 44.9 mil liard, ofwel 68 procent, uitgetrokken voor de nationale veiligheid. 14.1 mil liard, dan wel 22 procent, moet wor den besteed aan uitgaven die bij de wet zijn vastgesteld, zoals rente op de nationale schuld, uitkeringen aan oud- strijders en subsidies aan staten. 6.6 milliard, tien procent dus, is tenslotte uitgetrokken voor andere uitgaven, zo als sociale diensten. In h-t verleden is men uitgegaan van data, waarop naar werd aangenomen het gevaar net grootst zou zijn, zo be toogt de president in de paragraaf over de nationale veiligheid, doch de huidi ge begroting is gericht op het verkrij gen van een krachtige militaire positie, welke gedurende een lange periode van „onrustige vrede" kan worden gehand haafd. Hiervoor is een moderne lucht macht nodig, waarnaast landstrijd krachten, amphibietroepen, duikboot- bestrijding en gevechtsschepen staan. Sprekende over de wederzijdse be veiliging deelt de president mede, dat er sinds 1950 in het kader van het pro gram voor wederzijdse militaire hulp achttien mililard dollar beschikbaar is gesteld voor de militaire uitrusting en VERTEGENWOORDIGERS van 20 000 Moren hebben na een betoging in het stadion van Tctoean aan de Spaanse Hoge Commissaris van (1e Spaanse zone van Marokko een verzoekschrift overhandigd, waarin zij voor de kalief van Tetoean volledige souvereiniteit eisen over Spaans Marokko. Zoals men weet is de kalief afhankelijk van de sultan van Marokko, die valt onder het Franse gezag. De leiders zeiden nog eens, dat zij het gezag van de nieuwe sultan niet en alleen dat van de in Au gustus do ér de Fransen afgezette sul- Woensdagavond is de directeur van liet Simpanghotel te Surabaja, de Ne derlander A. H. M. Johan, door de In donesische politie gearresteerd. De gouverneur van Oost-Java heeft over deze arrestatie de volgende verklaring uitgegeven: De stap, die op 13 Januari door de leiding van het Simpanghotel werd genomen (het niet beschikbaar stellen van een kamer aan de minister van Economische Zaken) wordt be schouwd ais een handelwijze, die men niet zonder meer voorbij kan laten gaan. Met het oog hierop is degene, die wordt verdacht schuldig te zijn, gear resteerd. Verdere maatregelen zullen worden genomen. De instellingen van Verwachting tot morgenavond: LICHTE VORST Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en overwegend droog. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Meest matige Noord oostelijke wind. Zaterdag: Zon op 8.34, onder 17.10 Maan op 22.34, onder 9.49 de staatsmacht hebben duidelijke stap pen genomen. De gemeenschap wordt verzocht rustig te blijven en niet op eigen gezai maatregelen te nemen. Tot zover de v.erklaring. Enkele dagen terug heeft de hotel eigenaar verklaard, dat er op de be wuste dag inderdaad geen kamer in zijn hotel vrij was. Voorts, dat de be wering. dat hij steeds Indonesiërs zou weigeren, onjuist is. Kort daarop heb ben dertig jongelui een deel van het hotel kort en klein geslagen. Gistermiddag is bovendien in Sura baja gearresteerd de heer E. Evenhuis, hoofdredacteur van de „Vrije Pers". De heer Evenhuis, die correspondent voor Oost-Java is van het Algemeen Handelsblad, had Dinsdag over de kwestie van het Simpanghotel een tele gram naar Amsterdam gezonden. Woensdag is hij door de politie over de inhoud van dit telegram verhoord. Woensdagavond is een in een hotel te Bandung wonende Nederlander door de politie gearresteerd. Dit zou in ver band staan met de recente arrestaties in Bandung en Djakarta. Volgens de te Surabaja verschijnende „Javapost" gaf de gearresteerde zich uit voor vertegen woordiger van een Amerikaanse uit geverij. Hij zou betrekkingen onder houden met de te Bandung gearres teerde Smith. Doch, zo zegt het blad, die betrekkingen zouden van zuiver zakelijke aard zijn. tan erkennen. Nu willen zij echter verder gaan. Zq betuigden bun instem ming met de door Spanje in de zone gevoerde politiek en vroegen de Hoge Commissaris hun eisen aan generaal Franco kenbaar te maken, hetgeen deze beloofde. De Spaanse Hoge Commissaris zei, dat deze actie van de Moren het be wijs is van de tevredenheid van de be volking, zulks in tegenstelling tot de toestand in Frans Marokko, waar de wereld getuige is geweest van een „ke ten van begane fouten". Wij vervolgen rustig onze weg zonder ons aan Frank rijk of .zie ook te storen. In kringen in Madrid, die nauwe be trekkingen onderhouden met de Spaan se regering, was men gisteravond van oordeel, dat de gevolgen van de de monstratie meer van politieke aard zullen zijn dan dat zij een verandering in de feitelijke toestand zullen brengen. Het Madrileense blad „ABC" noemde de actie een spontane demonstratie ten gunste van Spanje. De Sultan van Marokko heeft na een bijeenkomst te Rabat besloten bij de Franse regering te protesteren tegen de fc-nveging in Spaans Marokko, die is gericht op het verstoren van de geestelijke eenheid van en het aan het wankelen brengen van het wereldlijk gezag over Marokko. President Coty van Frankrijk en de Franse regering hebben de Sultan gisteren reeds be richt. dat hij kan rekenen op hun vol ledige steun bij de verdediging van zijn rechten en het handhaven van de rust. De Franse regering heeft reeds alle maatregelen genomen nodig om haar verplichtingen na te komen. In diplomatieke kringen te Londen is gisteren vernomen, dat Engeland zich zal verzetten tegen een eventuele Spaanse poging om de kalief van Te- toean volledige souvereiniteit in Spaans Marokko te geven. In verband met de nieuwe span ningen in Marokko geven wij hier bij een overzichtskaart van de Afrikaanse Noord-West kust. en zeventig soorten belangrijk en schaars materiaal het doel is bereikt. De begrotingsuitgaven voor econo mische en technische ontwikkeling worden geraamd op 1.028 millioen dol lar, tegen 1.555 millioen in het lopende en 1.960 millioen in het afgelopen jaar. Slechts voor zeer weinig landen is een zeker bedrag aan steun uitgetrokken. Blijkens een nadere toelichting van het departement van Defensie is het de bedoeling, de personeelssterkte van leger en vloot te verminderen met 291.000 man. Het leger zal worden te ruggebracht van negentien op zeven tien divisies. Daarentegen wordt de hiel acht met vijftienduizend man uitgebreid. De oorlogsvloot zal worden teruggebracht van 1124 tot 1078 sche pen. (Eigen bericht) Aan de vooravond van zijn ze ventigste verjaardag ging de heer Jac. Feld uit De Weere te Hoog woud een poosje vissen in de zo genaamde Kolk van Dussen. Hij had al eens gehoord, dat daar van die knoerten van snoeken hui zen. En inderdaad, wat er verteld tras bleek waar, want de heer Feld haalde er een uit het water die vier-en-twintig pond bleek te wegen! De vis had een lengte van één meter vijftien. Volgens de inlichtingen, welke ons ten dienste stonden, is de heer Feld nu Noordhollands recordhou der met de grootste snoek. Wat een verjaardagsmaal! JUIST als in eerste instantie de Amsterdamse rechtbank achtte de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, van het Amsterdamse gerechtshof gisteren de 32-jarige boekenimporteur uit de hoofdstad Paul van Tienen, algemeen leider van de N.E.S.B. en de 50-jarige mr J. A, Wolthuis uit Groningen, landelijk leider, schuldig aan het hun ten laste gelegde: deelnemen aan een verboden vereniging. Hij vroeg derhalve bevestiging van het rechtbankvonnis: twee maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Een hogere straf achtte hij niet gewenst, omdat daardoor het publiek misschien geneigd zou zijn het belang van deze beweging, die naar de mening van de procureur reeds te veel publiciteit gehad heeft, te overschatten. Beide verdachten zullen, indien ook het hof het vonnis van de rechtbank mocht bevesti gen, hun straf niet meer behoeven te ondergaan, aangezien zij na hun arrestatie op 22 Augustus van het vorig jaar meer dan twee maanden preventieve hechtenis hebben doorgebracht. Tijdens het verhoor der verdachten door mr J. Sprey, die het Hof presideerde, werd- na een korte recapitulatie van hetgeen in het ver leden gebeurd is een uitvoerige discussie gevoerd met Van Tienen over de term „volkse gedachte", die in de door de leiders gewraakte circu laire gebruikt was. Van Tienen noemde het woord volks een gebruike lijk woord en haalde een uitlating uit een Amsterdams dagblad aan ovef de film „Rechter Thomas". In-dit blad stond: „De volkse noten, waarop dit verhaal is gebouwd..:, enz. DE. achterdocht, welke wij hier in het Westen nog altijd koesteren tegen over mogelijke aspiraties van West- Duitsland. wordt langzamerhand ;n het Verre Oosten tegenover Japan van een zelfde grootte. De situatie van dit land is uiteraard in tal van opzichten ver schillend van die van West-Duitsland, maar het streven van de Verenigde Staten om een verdedigingsgordel te trekken rond de invloedssfeer van de Sovjet-Unie heeft zonder twijfel ook Japan in een onverdiend gunstige positie gebracht. Het is geen wonder, dat met name Australië bijzonder hui verig is voor iedere uiting van uitbrei ding van „Lebensraum", die in het Verre Oosten gehoord mocht worden. In dit licht zullen wij het bericht moeten bezien, waarin dezer dagen werd gemeld, dat een Japanse zaken man in een te Tokio verschijnend eco nomisch weekblad heeft geschreven, dat Japan van Nederland en Australië „Nieuw Guinea zou willen kopen" voor een bedrag van drie milliard dollar. Op deze wijze zou het probleem van Japan's overbevolking kunnen worden opgelost. Op deze wijze zouden wij eraan willen toevoegen krijgt Japan tóch, wat het in de oorlog tenslotte heeft gewild! Met het constateren van dit feit zijn wij er evenwel niet. Het is nu eenmaal zo, dat de bevolkingsaanwas in bet Verre Oosten fantastisch is. In India spreekt men ervan, dat het inwoner aantal binnen vijftig jaar tot 600 mil lioen zal zijn gegroeid (thans 360 mil lioen); Japan heeft tachtig millioen inwoners; jaarlijks worden er één millioen kinderen geboren. Wij hebben in onze beschouwingen over cfe problemen van het Oosten niet voor niets vastgesteld, dat zij niet op basis van politieke onderhandelingen kunnen worden opgelost, maar dat zij vooral op het economische vlak liggen. Dat is trouwens ook in Nieuw Guinea het geval. Het deed ons genoegen te vernemen, dat Australië en Nederland elkaar wat betreft ziektebestrijding op Nieuw Guinea schijnen te hebben gevonden. Gouverneur Van Baal, die binnenkort naar zijn uiterst moeilijke post terugkeert, heeft bovendien on langs verklaard, dat hij met alle ge weld de levensstandaard van Nieuw Guinea omlaag wil brengen. „De duurte in Nieuw Guinea is afgrijselijk", heeft hij gezegd. Wij weten, dat de salaris sen, die er betaald worden, belachelijk laag zijn tegenover de inspanningen, welke de „werkers" er zich moeten getroosten. De heer Van Baal heeft nog andere behartenswaardige opmerkingen ge maakt. Zo zei hij, dat men in Nieuw Guinea niet met millioenen moet gaan gooien", omdat dan de risico's te groet worden. Beter is het bescheiden te be ginnen. Er is thans een plan opgesteld om op Nieuw Guinea met grote energie te be ginnen aan de bouw van havens, steden en huizen. Dit plan zal uiteraard door de minister moeten worden goedge keurd. Willen wij inderdaad bewijzen, dat Nederland souverein is in Nieuw Guinea en dat het evenwicht in het Verre Oosten ons zeer belangrijk voor komt dan zullen wij ten opzichte van ons gebiedsdeel vooral niet jA te krenterig mogen zijn. PRESIDENT: „Bedoelt U met volkse gedachte, dat U het volk stelt te genover het parlement?" Van Tienen: „Neen, ik bedoel het in tegenstelling tot de naam staat. Wij zien de volkeren als de eigenlijke bouwstenen van een Nieuw Europa en niet de staten". President: „Beschouwt U Vlaanderen als volk?" Verdachte: „Neen, historisch wel, doch staatkundig als een deel van de Belgische staat". President: „Ziet U die volkse ge dachte belichaamd in het fascisme en het Nationaal-Socialisme?" Van Tienen: „Ik noemde slechts als twee der vele vormen, waarin die ge dachte zich heeft geopenbaard" President: „In hoeverre", het zijn toch ook staatkundige systemen?" Van Tienen: „Elk- geestelijke stro ming is een zeer ingewikkelde ver schijning, die bestaat uit veie elemen ten en naar gelang de rol. die de ele menten spelen President: „Wacht U eens even, kan het zijn. dat U met een volkse ge dachte tevens doelt op de noodzake lijkheid van een leider?" Van Tienen: „Leiderschap heeft niets met volkse gedachte te- maken". President: „Als het dat niet inhoudt, kan het dan ook een parlement zijn?" Van Tienen beaamde dit. (Zie vervolg elders in dit blad) De Pakistaanse exprestrein „Pakistan Mail" is gisteren na een rit van bijna 24 uur nabij Karatsji op een ontspoor de olietankwagen ingereden, waardoor volgens officiële gegevens, ongeveer zestig personen om het leven zijn geko men en 49 gewond, waarvan elf zwaar. Door de botsing ontplofte de tankwa gen, waardoor brand uitbrak. De brand werd door de krachtige wind aange wakkerd, zodat een aantal wagons van de exprestrein in brand geraakte. Een overlevende zeide, dat de inzit tenden van de achterste wagons naar voren snelden om de reizigers in het voorste deel van de trein te redden. Een poging om de inzittenden van deze voorste wagons door de ramen naar buiten te trekken, moest worden opge geven door de grote hitte. Het was on mogelijk de brandende wagons dichter dan tot op vijftig meter te benaderen, aldus deze overlevende. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken, zat in de verongelukte trein. Hij was juist aan het bidden toen de botsing plaatsvond. Hij liep kneu zingen op, maar zeide zich er aanvan kelijk niet van bewust te zijn geweest, dat er een ongeluk was gebeurd. Brandweerlieden bestreden het vuur uren lang om de achterste wagons voor de brand te behoeden. Twee diesello comotieven en zes wagons brandden uit. De Amerikaanse luchtmacht heeft het plan over de gehele wereld een keten van opslagbases voor haar spe ciale wapens waaronder atoombom men) aan te leggen. Het orgaan van de niet-communis- tische Tsjechoslowaakse gemeenschap in Wenen, „Videnske Svobodne Listy", vernomen te hebben, dat op 7 Novem ber jl. een aanslag gepleegd zou zijn zegt uit een zeer betrouwbare bron op president Zapotocky. De aanslag zou geschied zijn bij het plaatsje Rokycany, tussen Pilsen en Praag. Daarbij zouden vier leden van de lijfwacht van de president door schoten gedood zijn. Zapotocky zelf werd gewond en verdween enkele we ken uit het politieke leven. Pas later ivr-d bekend gemaakt, dat hij ziek was ge eest.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1