Subsidies voor leeszalen en bejaarden sociëteiten Stad en omgeving De heer A. Sietsma overleden Agenda Aai Heilooërdijk worden twee scholen gebouwd ■BHHBHBBB Vita Nova behaalde succes met Lustrumconcert LAATSTE NIEUWS orden ïkens .akens NS! t doel f Gemeenteraad verliest oudste lid Dertig jaar in de raad Blijf niet aan de kant staan Gevonden voorwerpen Vier-jarig knaapje stak gordijn in brand V.g.l.o.-school? De grote trom is geroerd BURGERLIJKE STAND Kampioenschappen op de schaats Weinig belangstelling voor fancy-fair R.K. Grafici luiden hun jubileumfeest in Dompende plank kwam op hoofd van dame terecht Let op PANORAMA! Wftfde '6. AU 018366n mmnm. s. OE Z3VZ3 Vaandel van de donateurs EXCELSIOR BEGINT MET HUISCOLLECTE JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Minderheid tegen bijdragen Botsing bij Bergerbrug Ex-sultan Marokko naar een andere verblijfplaats MAANDAG 25 JANUARI 1954 en met atuur in i. Daar jes kan .ardeloze or haar- lonheids- \lkmaar lags ook s maat l«98 2.68 3.58 ?10 5.88 ieken 5.98 '30 7.88 riaat 12.48 i, reiziger in papier- erwijderde zich snel, hter het gekantelde geen doden gekost ;er, terwijl hij stopte. >u ineens? Ik begrijp ms omdat ik er aan Zaterdagavond om ongeveer negen uur is in het Centraal Ziekenhuis over leden de heer A. Sietsma, die meer dan dertig jaar lid is geweest van de ge meenteraad, vóór de oorlog als fractievoorzitter van de Vrijzinnig Democratische Bond, na de oorlog als voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid. Jarenlang vertegenwoordigde hij de VDB, waarvan hy hoofdbestuurslid en voorzitter van de afdeling Alkmaar was, in de Provinciale Staten en toen de samensmelting met de Partij van de Arbeid een feit werd, behield hij zijn plaats in het provinciale college, nu als tweede voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Door het overlijden van de heer Sietsma, de nestor van de raad, zal Woensdagmiddag de behandeling van de begroting voor 1954 niet doorgaan. Wel komt de raad om twee uur in een buitengewone vergadering bijeen, om dit heengaan plechtig te herdenken. De begrafenis van de heer Sietsma vindt die middag plaats om half vier op de gemeentelijke begraafplaats. De heer Sietsma werd op 24 April 1888 in de gemeente Haskerland (Friesland) geboren en bezocht de HBS te Heerenveen. In 1921 vestigde hij zich te Alkmaar, waar hij bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier werkzaam was als referendaris, chef van de afdeling ka daster. Hij was op 1 Jan. j.l. gepen- sionneerd, maar zou dit jaar op arbeids contract zijn arbeid blijven voortzetten om zijn opvolger in te werken. Dat heeft niet meer zo mogen zijn. Reeds jarenlang tobde de heer Sietsma met zijn gezondheid en Zaterdagmorgen was deze zo verergerd, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. 's Avonds kwam het einde van deze integere figuur, die een groot deel van zijn leven aan politiek deed, maar toch wars was van wat hij altijd noemde „politiek makerij". In de raad leerde men hem kennen als een serieus lid, dat steeds de stukken grondig bestu deerde en een helder oordeel had over financiële vraagstukken en problemen, die de waterstaat betroffen. Van 1923 af, toen de heer Sietsma zijn intrede deed in de gemeenteraad, had hij zit ting in de commissies van bijstand voor de financiën, de lichtbedrijven en het sportpark. Ook de sport had zijn volle interesse. Van Juli 1929 af was hij bestuurslid van de voetbalvereni ging Alcmaria Victrix, van welke ver eniging hij in Januari 1930 voorzitter werd als opvolger van de heer J. Bos- sert. Tot Mei 1934 heeft hij deze functie vervuld. Verder was hij oud bestuurslid van de afdeling Noord holland van de KNVB. De Nederland se Reisvereniging, afdeling Alkmaar, kende hem als een ervaren voorzitter. Hij diende deze vereniging meer dan vier-en-twintig jaar als bestuurslid. Behalve de reeds genoemde functies vervulde de heer Sietsma ook het lid maatschap van het gewestelijk be stuur van de Partij van de Arbeid en van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven. In October 1948 werd hij, tegelijk met heer Van Slin gerland, gehuldigd wegens zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Bij die gelegenheid overhandigde burgemeester Wytema hem de zilveren ere-penning van de gemeente. Het zal vreemd zijn de heer Sietsma te moeten missen bij de vergaderingen van de raad. Hij was de nestor, die bij voorkomende gelegenheden steeds na mens de andere raadsleden het woord voerde. Kort en zakelijk en zonder Het mag wellicht vreemd zijn over het strand en het zwemmen te praten, als de meeste mensen naar de zolder klauteren om hun schaatsen te zoeken, maar toch begint de Alkmaarse Red dingsbrigade vorst of geen vorst met de voorbereidingen voor het toch onmiskenbaar naderende zomerseizoen. Die voorbereiding bestaat hoofdzakelijk uit de cursus reddend zwemmen, die aan de leden elke Donderdagavond gratis wordt gegeven en waarmee men a.s. Donderdag in de Overdekte zal starten. Eigenlijk zou het niet nodig moeten zijn deze cursus en daarbij het werk van de ARB aan te bevelen, om dat de praktijk vaak heeft getoond hoe belangrijk dit reddend zwemmen is. Maar er zijn nog altijd zovelen, die aan de kant blijven staan. Letterlijk en ook figuurlijk. Immers, hoevelen drommen niet op de wal als er iemand in het water is gevallen en hoe weinigen zijn er maar, die zonder aarzelen in het water springen en de drenkeling naar de kant brengen? Naar dekant, waar die anderen staan te kijken omdat zij on machtig zijn daadwerkelijke hulp te verlenen? Speciaal voor hen organiseert de ARB de cursus reddend zwemmen, opdat zij in geval van nood een mede mens zullen kunnen helpen. Niet alleen in de stad zelf zal deze hulp kunnen worden gevraagd, maar ook aan het strand te Bergen aan Zee waar de ARB elke zomer een post bezet, die op Zon dagen langs de zee patrouilleert en de baders die zich te ver in zee wagen, in de gaten houdt. Dank zij het werk van de kustbrigade is al menig mensen leven gered. Ter propagering van haar werk zal de brigade op 27 Februari wedstrijden organiseren, waaraan be halve door de ARB wordt deelgenomen door de brigades uit Amsterdam, Haar lem, Egmond en IJmuiden. Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 14 tot en met 20 Januari 1954 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30—17.30 uur. wanten, sleutels, armbandje, porte- monnaies, étuis met inhoud, geldsbe dragen, rozenkransen, alpino, kinder tasje, medaille, sigarettenaansteker, parapluiehoes. polshorloge, ceintuur, kruisje van rozenkrans, shawls, mond harmonica. vulpen zakdoek, actetas, koolzaad, wieldop, handschoenen, kou sen, werkmansjasje, riiwieltas shawl, bezempje, boorden, rijwielsleutel. BOUWKUNDIG INGENIEUR Voor het propaedeutiseh examen bouw kundig in-'enieur is aan de Ter"nische Hogesc'wot te Delft ges'aagd de heer A. Hoekmeijer te Alkmaar. veel franje. Vooral dat laatste was iets wat de heer Sietsma altijd vermeed. Hij zei wat hem goeddacht en begaf zich niet op zijpaden om zijn doel te bereiken. Met „diplomatieke" antwoor den hield hij zich niet op. En dat be zorgde hem bij zijn politieke tegen standers grote waardering. Dat hij moge ruste in vrede. In de vacature, die door dit overlij den in de fractie van de Partij van de Arbeid is ontstaan, zal vermoedelijk worden voorzien door de benoeming van de heer A. Vellinga, beroepskeuze adviseur bij het Gewestelijk Arbeids bureau. MAANDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ver boden verhaal (18 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Avon turen in de Zuidzee (18 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: Inter mezzo (14 jr). WAPEN v. HEEMSKERK, 10.30 uur: vergadering Paardenstamboek; 8 uur: Propaganda-avond 700 jaar Stad. GULDEN VLIES, 8 uur: Haagse Co- medie met „Staatszaken". BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Lo vely to look at (a.l.) DINSDAG BIOSCOPEN als Maandag. GULDEN VLIES, Jaarvergadering NK APB. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: De monstratie-avond Sociëteit bejaarden; 7.45 uur: Algem. Bond v. Ambtenaren. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur; Filmliga. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 19.41 7.56 Dinsdag 20.19 8.36 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 19.46 8.01 13.46 2.01 Dinsdag 20.24 8.41 14.24 2.41 Zaterdagmiddag te kwart over een is de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer on der commando van de commandant de heer J. v. Maarleveld met de ladderwagen, een motorspuit en de manschappen-mate riaalwagen uitgerukt voor een brand in het perceel Platte Stenenbrug 110, be woond door de familie L. A. Res. In de voorkamer van de boven drukkerij Krijgs man gelegen woning had een vierjarig jon gentje een stuk papier in de kachel ge houden en was daarmee naar het raam gelopen met het gevolg dat een vitrage- gordijn vlam vatte. De brandweer, die in ïecordtijd ter plaatse was, kon het vuur met behulp van enige emmers water blus sen. Nadat een gedeelte van het plafond vindende smeulende triplex-platen waren was open gebroken, en de zich daar be verwij derd, kon de brandweer inrukken. Aan de Heiloërdijk, even voorbij de kleuterschool „Kleuterweide", begint de nieuwe zuidelijke stadsgrens van Alkmaar zich af te tekenen. Want daar is men thans op het opgehoogde terrein bezig twee scholen te bouwen. Het zijn een school voor bijzonder lager onderwijs en één voor voortgezet lager onder wijs, beide christelijke scholen. De eerste school staat nog maar in de „kinderschoenen". Men is er nog bezig aan de fundamenten maar, naar hetgeen de (perspectief) tekening laat zien belooft dit gebouw een prettig voorkomen te krijgen. Het zal vijf lokalen be vatten in twee vleugels die loodrecht op elkaar staan, respectievelijk 38.50 en 33.60 meter lang zijn en verbonden worden door een gangetje waarin, floris sante noot in dit gebouw, achter glas een plantenkwekerijtje wordt aange bracht. Een ander unicum (als wij ons niet vergissen is dit in geen enkele an dere school hier het geval) is de douchecel die er komt en geheel aansluitend bij het bijzonder karakter van het onderwijs zullen in de hoek die de twee schoolvleugels met elkaar vormen een tuintje en een speelplaats worden aan gelegd. De school zal slechts uit één verdie ping bestaan, waardoor zij een char mant en vriendelijk uiterlijk zal heb ben. Als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat de ramen houten kozijnen krijgen en dat de oppervlak ten der lokalen zullen variëren van 12 bij 6 tot 6 bij 7 meter. Geheel anders van karakter wordt de v.g.l.o.-school, die op slechts enkele tientallen meters afstand al veel hoger uit de grond opgeschoten is. Het is een ietwat gedrongen gebouw met twee verdiepingen, dat boven en beneden drie lokalen bevat. Het betreft hier een geval van systeembouw, want het is een van de dertig projecten, alle vrij nauwkeurige copieën van de door de Leidse architect, D. L. Landman, ont worpen standaardgebouwen, die momen teel in ons land verrijzen. Begin Mei zal deze school klaar zijn. Een ding is ons bij deze in aanbouw zijnde school bijzonder opgevallen en dat is, dat bij het wisselen van twee klasseil de kinderen onder normale omstandigheden (wan neer de tussenliggende klas les heeft) buitenom moeten lopen. Dit geldt zo wel voor de leerlingen op de bene den- als voor degenen op de boven verdieping, waar men via een in de buitenlucht liggende balustrade wis selt. Het motief hiervoor schijnt te zijn, dat de tussenliggende klas nu geen last heeft van in een gang heen en weer rennende kinderen. Het komt ons voor, dat dit een alles behalve bevre digende oplossing is. De leshebbende klassen mogen dan bij het wisselen van hun buren in alle rust en vrede genieten van hun lessen, wij hebben zo het idee, dat deze school, vooral in de winter, per dag een groter aan tal grieperige leerlingen zal afleveren aan de reeds bestaande scholen. De hekkensluiter in het nieuwe scho lenrijtje is op het ogenblik de kleine christelijke kleuterschool, die aan de Mauritskade wordt gebouwd. Deze school zal slechts één begane-grond verdieping krijgen en bevat vier loka len. Het grote speellokaal heeft een Soli Deo Gloria heeft voor zijn uni formactie de grote trom geroerd en het eerste resultaat is geweest, dat er f 1362.50 in de kas is gestroomd, die de basis vormen voor het kapitaal, dat benodigd is om het muziekcorps netjes „aan te kleden". Verwacht wordt, dat deze week de tweeduizend vol zullen komen. Er is dan nog „maar" f 5000 nodig om het corps geheel te uniformeren. oppervlakte van 9 bij 9 meter, de drie overige zijn 6.55 bij 8.50 meter. Een zandbak van 200 vierkante meter, een seelplaats en enkele kindertuintjes als mede een fietsenstalling en een berg hok zullen het geheel completeren. In de gevel die aan de bovenkant met een betonnen strip wordt afgezet wil men in het beton een ornamentering aanbrengen in de figuren van poppe tjes, boompjes en beestjes die in board worden uitgeknipt en in het vloeibare beton worden gedrukt. Het idee is van de architect, de heer H. Bosch. De BLO-school zal de naam Marijke- school krijgen, de v.g.l.o.-school krijgt waarschijnlijk de naam Irene, terwijl van de kleuterschool dienaangaande nog niets bekend is. G e bo r e n Martinus H., z. van H. J. Erkamp en G. C. Laas. Hendrik, z. van F. Koerts en G. Oord. Petrus A., z. van L. L. J. Florijn en C. C. Rinket. Nico, z. van J. Beets en H. A. Kra mer. Gerardus J., z. van E. Ibink en A. G. Schagen. Petrus C. J., z. van J. P. Brouwer en E. C. de Boer. Getrouwd: Hendrikus M. Swager en Maria C. Bruin. Frederik Bugel en Anna den Das. Overleden Suzanna Kalf, 63 jaar, wed. van A. N. Melker. Jannetje Ge? luk, 55 jaar, gehuwd met G. Blokker, Dinsdagmorgen om 11 uur beginnen op de ijsbaan te St. Pancras achter het voetbalveld van Vrone, de kampioen schappen voor Noord-Holland op de 500, 1500 en 5000 meter. De belangstelling voor de fancy fair van de Alkmaarse Postharmonie die Zaterdag en Zondag in de Heul werd gehouden, was, waarschijnlijk door het koude weer, slechts zeer ge ring. Hoewel de opbrengst nog niet bekend is meent men dat er ditmaal een klein deficit is geboekt. Het even tuele batige saldo zal gestort worden in het instrumentenfonds. Gistermorgen is in de St. Domini- cuskerk een H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur pa ter Peppema ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Alk maar van de RK Grafische Bond. Na de kerkdienst kwamen de leden van de afdeling in café Haring bijeen, waar tijdens het ontbijt het woord werd gevoerd door het hoofdbestuurs lid de heer De Zwager. Zaterdagavond zal in café Tom een feestavond wor den gehouden, waarop enkele leden zullen worden gehuldigd. Doordat een werkman, die Zaterdag morgen in de Krebbesteeg liep en een plank op zijn schouder vervoerde, deze op een gegeven moment niet meer kon houden, kwam het hout op het hoofd van een 31-jarige vrouw te recht. Zij liep hierdoor een lichte her senschudding op en zal enige tijd het bed moeten houden. Lees in het nummer van deze week: Burlisto kijkt in een vers Jaar en voorspelde als eerste gebeurtenisde uitbarsting van de Merapi! De tijger van Kemasek Dramatisch relaas over men- senetend monster, pakkend geïllustreerd. H Heel Nederland spreekt over de Panorama-gul dens! Kijk gauw of U ze hebt - bij inwisseling vóór of op 30 Januari 1954 aan onze cassa Haarlem, Nassaulaan 51, krijgt U 1000 GULDEN Melden de bezitters zich niet uiterlijk 30 Jan., dan gaan de 2x1000 gulden naar een liefdadig doel. (Advertentie, Ing. Med.) Door B en IV wordt voorgesteld de Openbare leeszaal en bibliotheek evenals verleden jaar, ook voor 1954 een extra subsidie te verlenen van f 6500.Het bestuur heeft om dit extra-subsidie verzocht opdat de personeelsuitbreiding, de aanschaffing van nieuwe boeken en het onderhoud van de uitleenbibliotheek op dezelfde voet als in 1953 voortgang kan vinden. Zonder de subsidieverhoging zou de leeszaal haar activiteit moeten beperken. Verder wordt voorgesteld de R.K. leeszaal en bibliotheek, die nog in de aanloopperiode verkeert, een sub sidie van f 3000.ineens toe te kennen en een extra-subsidie te verlenen van f 2321.Dit bedrag is gekozen in verhouding tot de f 5000.voor de Open bare leeszaal, waarbij als maatstaf de contributies en leesgelden voor 1954 zijn aangenomen. Zaterdagavond vierde de Alk maarse Accordeonvereniging „Vita Nova", dirigent Alb. v.d. Wolff, haar eerste lustrum in 'f Wapen van Heemskerk met een zeer uitgebreid en uitsluitend muzikaal program ma. De belangstelling voor dit con cert was buitengewoon, zaal en bal- con waren volledig bezet en zelfs moesten er nog bezoekers teleur gesteld worden, voor wie geen plaatsje meer te vinden was. Na een kort maar kernachtig toe spraakje van de voorzitter, de heer A. Swart, werd het feestvierende „Vita Nova" namens de donateurs een vaan del aangeboden. Felicitaties met tast bare bewijzen van sympathie werden gegeven namens „De Castricumse Accor deonvereniging" en B.A.V. uit Bever wijk. Voorts was er een felicitatie van de muziekver. „Excelsior", Alkmaar. Namens de Unie van Muziekverenigin gen sprak de heer Kamp, die hoopte dat „Vita Nova" zich spoedig zou aan sluiten. Het eerste programmagedeelte bestond uit een openbare voordrachts oefening van de beginners en meerge vorderden, verdeeld in een opleidings- en jeugdorkest. Het opleidingsorkestje speelde muzikaal en verdienstelijk o.m. enkele eenvoudige stukjes van Joh. B. Kok, waarna het jeugorkest de beste muzikale prestaties kwam presenteren, o.a. in de Theodora Ouverture van Joh. Kok en „De Kloostertuin" van Ketel- by. Dit optreden viel bij het publiek zeer in de smaak. Namens leerlingen en leden van „Vita" volgden er cadeaux en bloemen voor de dirigent. Na de pauze begon dus het eigenlijke lust- trumconcert toen „Vita Nova" het podi um betrad. Dirigent v. d. Wolff slaagde er wederom in met zijn spelers muzikaal uitstekende dingen te doen en door vi tale interpretaties zijn gehoor te boei en. De absolute stilte tijdens de uit ïe voeren stukken was nog een sterker bewijs van het succes. Na een show achtige introductie, hoorden we een stuk oorspronkelijke moderne accor- deonmuziek, „Feiermusik" van de componist Hugo Hesman. Een interes sant werk dat zeer gaaf werd gespeeld. De veel gespeelde Concert-ouverture van Wolki verliep correct en vlot. Met gemengde gevoelens hebben we geluis terd naar het charmante Ballet Egyp- tiènne van A. Lugini. De voordracht en nuancering waren hier zeer goed, maar het lang niet gemakkelijke passagewerk werd nog niét voldoende beheerst, zo dat het stuk niet zo brillant klonk als het oorspronkelijk is bedoeld. In de ouverture La Vallé Maudite van Menni- chette werden weer zeer mooie momen ten bereikt. Letzter Frühling van Grieg bezat de fijngevoeligheid van een goed spelen strijkorkest. Toen ging men weer even op glad ijs met de bekende „Dichter und Bauer" van Suppé. Ook hier waren, ondanks levendige vaart en grote contrastwerking, de technische problemen niet volkomen overwonnen. De reactie van het publiek bewees dat er nog voldoende ter waardering over bleef. Het laatste nummer op het pro gramma, aangeduid als finale, bleek voor allen een aangename verrassing te zijn. We hoorden nl. in een goed klinkend arrangement het „Alkmaars Volkslied": „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord?". Het publiek toonde zich hiervoor zeer erkentelijk. Zonder een vrolijke mars als toegift kon men het toneel niet verlaten. „Vita Nova" heeft onder leiding van dirigent v. d. Wolff in vijf jaar tijd een speelniveau weten te bereiken, dat ontegenzeggelijk res pect afdwingt en door concourssucces sen bovendien is bevestigd. Dit lustrum concert werd voor „Vita Nova" een wel verdiend succes. W. SCHEURS. Excelsior staat thans aan het begin van zijn huis-aan-huis collecte en doet daarom een beroep op de burgerij om de collectanten goed te bedenken, zo dat het corps met de stadsfeesten in een keurig uniform zal kunnen wor den gestoken. Tot nu toe is er f 1143,29 ingezameld, waarvoor nog de volgen de verantwoording geldt: C. de G f 1,F. V. f 1.C. B. fl,—J. K. f 1,Joh. Z. f 1,—N. J. S. f 2,50; G. de M. f 0,50; J. C. T. f 2,50; C. S. f2,—; J. G. fl,—K. P. fl,— M. Th. K. f2.50; F. O. f3.00; L. H. flO,—C. J. f5,—; fa. J. f2,—; J. G. f2,50; fa. G. f 1,—Hotel C. fl,—M. O. fl,—fa. N. fl,—N. N. f2,50; fa. C. f5,—; N. N. fl—fa G. fl,—J. O. fl,—v. d. K. fl,—fa. G. f 1,— fa. W. f2,50; fa. P. f 1,M. f2,50; A. Br. f2,50; fa. F. f2,50; H. m. L. fl,—P. K. fl—N. N. f 1,—W. H. fl,—fa. B. f5,—; fa. Z. fl,—N. N. f 0,50. De Stichting Alkmaarse Bejaarden zorg zal voor haar sociëteit dit jaar steun van de gemeente ontvangen. De kosten van de huur, verwarming, verlichting, meubilering en het schoonhouden van het gebouw aan de Zaadmarkt worden geschat op f 3020 en daarin wil de ge meente voor 75% (f 2265) bijdragen. Ook de afdeling Alkmaar van de katholieke bond van bejaarden en gepensionneer- den, die een eigen sociëteit exploiteert, zal een subsidie van de gemeente tege moet kunnen zien van 75% van de kos ten, die op f 1170 zijn geraamd. Het sub sidie voor de katholieke soos zal der halve f 877,50 bedragen. Een minderheid in het college van B en W is tezen het verlenen van een sub sidie aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige naam, omdat zij van oordeel is, dat dit aan het particulier initiatief moet wor den overgelaten. De meerderheid van het nieuwe college is een andere me ning toegedaan en stelt voor een jaar lijkse bijdrage te verstrekken van f 50 onder de overweging, dat de bestrijding van het vloeken een zaak is, die de overheid, die het welzijn van haar on derdanen ter harte heeft te nemen, be hoort te steunen. Over de subsidiever lening ten bejioeve van de militaire te huizen bestaat in het college eveneens geen overeenstemming. De minderheid meent, dat de Ned. militaire bond Pro Rege en de Centrale van katholieke mi litaire tehuizen door het Rijk dienen te worden geholpen, maar de meerderheid is van oordeel, dat door genoemde in stellingen zoveel voor de vrije-tijdsbe- steding van de soldaten en bij hen behoort ook een groot deel uit de ge meente Alkmsar wordt gedaan, dat epn jaarlijkse subsidie van f 100 voor elk dezer instellingen op zijn plaats is. In verband met de benoeming van een directeur had de Federatie van VVV's in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal een subsidie gevraagd van f 400. B en W stellen voor dit sub sidie jaarlijks te verlenen. Een subsidie van f 200 per jaar wordt toezekend aan het Medisch consultatiebureau voor al coholisme te Amsterdam, dat tot nog toe om de veertien dagen, maar in de toe komst wekelijks, spreekuur te Alkmaar houdt in het gebouw van de Stichting voor geestelijke volksgezondheid. Order de overweging, dat de gemeen te niet tot taak heeft belangenorganisa ties te steunen wordt voorgesteld de subsidie-aanvraze van de Bond van mo bilisatie-invaliden en hun nabestaanden, die de persoonlijke, materiële belangen van de leden behartigt, af te wijzen. Om even voor twaalf uur vanmor gen gebeurde op het kruispunt Berger- brug en Geestersingel een aanrijding tussen een vrachtauto en een drie- wielige bestelauto. Door de botsing werd het bestelwagentje tegen een verkeerszuil gedrukt, die tegen deze pressie niet bestand bleek. 60. Toen die dag, dat zij in het woud waren vastgelopen, de nacht kwam. hadden zij negen bomen omgehakt en daarmee was een begin gemaakt met het bouwen van de „brug" over de dikke boomstam, die de weg ver sperde. Jimmy had geen woord .neer gezegd en was aan het werk getogen en zijn voorbeeld hadden oom Pepie en Jackie gevolgd. Alle drie werkten zij als paarden en toen zij tegen de sche mering in de tent kropen, waren zij als honden zo moe. Jackie had nog voor een maaltijd gezorgd, maar eigenlijk waren zij alle drie te moe om deze met smaak op te eten. „Toch moet er ge waakt worden", zei Jimmy kortaf. „Wij worden hier, naar het blijkt, door ge varen omringd en het zou niet ver antwoord zijn alle drie op één oor te gaan liggen. Eerst moet de professor twee uur waken en daarna Jackie één uur en de rest van de nacht zal ik dan wel voor mijn rekening nemen". Jimmy wachtte niet eens het antwoord af, maar kroop onder de wol. Even later volgde Jackie. Oom Pepie blee! buiten voor de tent zitten. Hij vond da- maar een griezelig baantje. Het was heel stil in het bos en heel donker Voor zich zag hij heel vaag het witte vlak van het tentdoek. Af en toe kraak te er iets in het bos.... Oom Pepie voelde dan een koude rilling over zijn rug lopenSoms was het net of een of ander log lichaam over de bosgrorv naderbij schoof. Maar als de professo dan zijn oren spitste, was het stil (Ongecorrigeerd.) De voormalige sultan van Marokko, die vorig jaar door het Franse gezag werd afgezet en het eiland Corsica als verblijfplaats kreeg, is vanmorgen met zijn vrouw, bijvrouwen en dochters per vliegtuig van het eiland vertrokken. Hij werd vergezeld van een Frans ambte naar. Volgens nog onbevestigde berich ten zal de ex-sultan een nieuwe ver blijfplaats in Frankrijk worden toege wezen. Hoewel de lijfwacht van Sidi Mohammed ben Yoessoef onlangs werd versterkt, is het gerucht dat commando troepen van de ledenstaten van de Ara bische Liga de voormalige sultan zou den willen „bevrijden" nog niet als waarheid vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5