Waar gaan wij naar toe? Zijn de bedrijven aan Langedijk ondoelmatig? Nieuws uit Heiloo Ds Bloemhoff voorstander van de openbare school Lezers spreken Jaarvergadering „De Toekomst" Pleidooi voor ruil verkaveling Keer-Hugowaard Schut door Carnegie- fonds onderscheiden De KABO luisterde naar rede hoofdbestuurder Goed concert van „Hou en Trouw" Wachtmeester Bleyendaal wordt overgeplaatst Ds De Groot sprak voor Gesprekskring BURGERLIJKE STAND Forum-avond van Volksonderwijs ff ff Koedijk BURGERLIJKE STAND Plattelandsvrouwen waren bijeen BALANSOPRUIMING 10°/0 KORTING Groot-Schermer versloeg Jisp met 4-3 Limmen Wegverbetering kreeg zijn beslag JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Rondom de koolteelt DINSDAG 26 JANUARI 1954 ZUID-SCHARWOUDE. Maandag middag hield de nieuw-gekozen voor zitter van de tuinbouwvereniging „De Toekomst", K. de Boer, zijn maiden speech in de jaarvergadering in lokaal P. Kramer te Zuid-Scharwoude, waar in hü speciaal een welkomstwoord sprak tot de aanwezige ere-voorzitter, de heer S. de Boer. Spreker gaf, zoals gebruikelijk is, een overzicht van het afgelopen jaar, dat over het algemeen geen reden tot juichen teweeg bracht, al verheelde spr. niet, dat er voor de winterproducten behoorlijke prijzen gemaakt werden. Een uitzondering maakte de rode kool, waarvan grote partijen doordraaiden. De rabarber, de vroege aardappelen alsmede de poot- aardappelen gaven bevredigende resul taten. De quarantainemaatregelen bij de aardappelexport noemde spr. een goe de regeling, al zijn er ook hier kinder ziekten te overwinnen. De wet tegen de aardappelmoeheid gaf eveneens geen moeilijkheden, daar men in de gelegenheid werd gesteld het gewas dood te spuiten. Spr. merkte op, dat het gewenst was, dat er goede aandacht geschonken werd aan het uitzonderingsgebied voor de vroege aardappelteelt. Spr. vroeg verder de aandacht voor het fustvraag- stuk en zei voorts, dat de belangstel ling voor de pootaardappelveilingen toeneemt. Ook de bloembollenteelt en -afzet verliepen vlot en de bonenteelt bracht een lonende prijs op. Minder optimistisch liet spr. zich uit over de vroege koolsoorten, alsmede van de kroten en uien. Vanzelfspre kend werd de wittekool-kwestie nog besproken en de voorzitter sprak daar bij de wens uit, dat dit conflict tot een oplossing gebracht zal worden. Tenslotte stond spr. in zijn openings rede uitvoerig stil bij de afzet van de bewaarkool, waarvan het tot heden niet wil vlotten. Als een der oorzaken oordeelde spr., dat geconstateerd is, dat de tuinders aan de Langedijk met ondoelmatig werkende bedrijven zitten, zoals door het L.E.I. nauwkeurig becijferd is, dat men altijd achteraan komt, hetzij met een gunstig of minder gunstig jaar. Zowel in Avenhorn, Obdam en ook in In November van het jaar 1952 redde Adrianus Schut, zoon van de caféhou der Schut, een kind uit het water. Het mocht dan in een klein krantenbericht je bekend zijn gemaakt, het Carnegie- fceldenfonds signaleerde dit bericht, onderzocht de moedige redding en zo kon het gebeuren dat Arie Zondag van burgemeester Sutman Meyer namens het heldenfonds als erkentelijkheid voor zijn daad een zilveren vulpotlood met inscriptie in ontvangst mocht nemen. De afdeling van de RK Bond van Over heidspersoneel hield Zaterdagmiddag haar jaarvergadering in café H. Veen- boer. In zijn openingswoord deed de voor zitter mededeling, dat de secretaris de heer A. Strooper niet aanwezig kon zijn wegens ziekte. De agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt zodat de hoofd bestuurder de heer P. Zegwaart ruim en toch nog niet genoeg gelegenheid had het een en ander over de Bond te vertellen. Besloten werd om op 27 Maart weer een bijeenkomst te hou den, waarin de heer Zegwaart een en ander nader zal bespreken. De aftredende bestuursleden A. Strooper en S. Schilder werden bij acclamatie herkozen. De bescheiden van de penningmeester werden in or de bevonden. Nu de secretaris ziek is, zal het secretariaat tijdelijk worden waargenomen door de heer F. v. d. Linden. Mogelijk zal er een spaarsysteem in het leven worden geroepen in ver band met het over twee jaar te vie ren 25-jarig bestaan. De leden kregen echter gelegenheid hierover te denken tot de vergadering van 27 Maart. Zondag gaf de Muziekvereniging Hou en Trouw een uitvoering in de grote zaal van de heer F. H. v.d. Hei ligenberg. De belangstelling was vrij goed. Het eerste gedeelte van het pro gramma werd verzorgd door het fan farecorps zelf. De heer F. v.d. Linden sprak enkele woorden. Onder leiding van haar directeur, de heer H. van Ossenbrugge, gaf Hou en Trouw een prima concert. Na de pauze kwam de bijzondere attractie van deze avond n.l. het optreden in showvorm van de Witte Kraaien. Ook dit deel is zeer bijzonder in de smaak gevallen van hét merendeels jonge publiek, dat de zaal vulde. Dit ensemble had in Heer- hugowaard reeds een zeer goede naam, maar met dit optreden heeft zij haar positie voor Heerhogowaard wel erg verstevigd. Een gezellig bal eveneens onder leiding van de Witte Kraaien besloot deze mooie avond. De heer N. F. Bleyendaal, wacht meester der 1ste klasse bij de liiks- politie, die Heerhugowaard niet min der dan 29 jaar tot standplaats heeft gehad, gaat deze gemeente met ingang van 1 Februari verlaten. Hij is aange steld bij het parket te Alkmaar. De heer Bleyendaal kwam de 18de Juni van het jaar 1925 van Beverwijk naar Heerhugowaard. Hij heeft zich sindsdien vele vrienden gemaakt en het zal ongetwijfeld velen spijten dat zij hem vanaf i Februari niet meer zullen zien. de Streek zijn de resultaten veel gun stiger. Spr. vond echter dat de tuinders recht hebben op een lonend bestaan en daarom bepleitte hij een volledige uitbetaling van de minimumprijs. Daar dit echter geen oplossing brengt, acht te spr. een algehele ruilverkaveling van het Geestmer-Ambacht volkomen op haar plaats. Spr. dacht dat de tuinbouw zich met zijn cultures bij deze verkaveling moest aanpassen. Als directe hulp vestigde spr. de aan dacht op het Weerstandsfonds met steun van de regering en verder op het Waarborgfonds. Dit laatste, dat beoogt een credietverlening, is echter niet zo eenvoudig. Wel zei spr. het nodig te vinden, dat de koolteelt wordt inge krompen en dat men het eens gaat proberen met gladiolen, sjalotten e.d. nieuwe producten. Met de wens, dat de leden erin mochten slagen dit jaar hun brood te verdienen, verklaarde spr. de vergadering voor geopend, (applaus) Bij het punt mededelingen kwam het pachtcontract met de Vissersvereniging ter sprake. Daar men over de gang van zaken niet tevreden was, werd beslo ten de overeenkomst met de beroeps vissers op te zeggen. De P.Z.D. krijgt wederom f 10,— subsidie. De vergoeding van de voorzitter werd met f 10,verhoogd en die van de secretaris met eenzelfde bedrag verlaagd. Uit het jaarverslag vernamen wij diverse bijzonderheden, die de voorzitter al in zijn opening releveerde. Het ledental 51 bleef gelijk. Er werden 5 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden. Ondanks de precaire toestand klonk een fris geluid toen de samensteller de leden opwekte, het oog gericht te houden op de toekomst, met een ver kavelde rijpolder en economisch in gerichte bedrijven. De rekening van de penningmeester gaf een batig saldo aan van f 345,75. De contributie werd wederom be paald op 2 cent per snees, te heffen naar behoefte der kas. De vergadering sprak zich uit voor een wijksgewijze regeling, voor het openhouden der Voor- en Achterburggracht bij vorst. Na enige bespreking werd een be stuursvoorstel aangenomen om van de leden bij overtreding van een of ander feit dat de vereniging aangaat, een boete te heffen van minimum f 1, tot maximum f 100, De heren K. de Boer Szn, J. Klinge ier en C. Kostelijk zagen zich weer als bestuurslid herkozen en L. de Graaf, S. de Groot, J. Klingeier en A. Kout tot leden der zetkoolcommissie. Bij de voorstellen voor de algem. vergadering der L.G.C. werd uitvoerig gesproken over het minimumprijzen- fonds. Het doel hiervan is om te berei ken, dat er bodem in de markt ont staat. Nieuwe gezichtspunten kwamen echter niet naar voren. De wenselijk heid werd uitgesproken, dat bij het verzoek aen de minister om hulp, één lijn getrokken wordt. De afgevaardig den bij de L.G.C. zullen aandringen op een volledige uitbetaling van de mini mumprijs. De voorzitter bracht vervolgens een verslag uit van de verrichtingen der Plantenziektenkundige Dienst, zoals wij dit reeds eerder publiceerden. Bij de rondvraag kwam nog ter spra ke, het houden van z.g. praatavonden, iets waar men wel voor gevoelde. Het besluit werd daarom genomen één of meer sprekers uit te nodigen. Nadat de vraag al of niet een neerzetveiling te stichten aan de orde gesteld was, zonder dat er een definitieve uitspraak werd gedaan, volgde sluiting. NOORD-SCHARWOUDE. - Voor de Zondagavond in de Geref. Kerk ge houden buitengewone samenkomst, waair ds De Groot uit Apeldoorn sprak voor de Gesprekskring, met als onder werp „Is de kerk waardeloos?", bestond een grote belangstelling. Ds De Groot heeft in een rede, die van diepe ernst getuigde, de aanwezigen er op gewezen, dat ondanks de critiek, welke vaak te recht op zijn plaats is, de kerk een belangrijke taak voor de mensheid heeft te vervullen. Spr. vergeleek de kerk als een kanaal van het geloofs leven en hij beschouwde haar tevens als een moeder, die haar kinderen iets te zeggen heeft Ter af-isseling wer den enige liederen gezongen, waarbij Jac. Jong Jr. het orgel bespeelde. LANGEDIJK. Geboren: Anita, d. van A. Bood en A. de Ruiter. Nicolaas A., z. van E. C. Dirkmaat en A. C. Oot- jers. Harry, z. van P. Wij denes en M. Bruin. Gerarda M., d. van C. Goed hart en A. B, Groot. Ondertrouwd Carl W. Lemstra (won. te Heerhugowaard) en Elisabeth Kuiper. Getrouwd: Jacob C. Lugtig (won. de Heerhugowaard) en Trijntje Dekker. Overleden Johanna Lenderink, 65 jaar, echtgenote van C. Glas. BRANDJE DOOR VUILE SCHOOR STEEN ZUID-SCHARWOUDE Een vuile schoorsteen in de woning van de heer Beeldman was Maandagmiddag oor zaak van een schoorsteenbrandje al daar. Commandant Stet en zijn man nen, nauwelijks bekomen van de gro te brand van Zondag, waren spoedig ter plaatse en wisten met enige em mers water erger te voorkomen. Men vestigt er de aandacht op dat huur ders van woningen verplicht zijn min stens eenmaal per jaar de schoorste nen van hun huis te laten ragen of schoonmaken. De film-forumavond van Volkson derwijs, Maandag in het Dorpshuis ge houden, mag als zeer geslaagd be schouwd worden. Er was een grote belangstelling. Ds H. W. Bloemhoff opende deze avond, waarbij hij met grote overtuiging de wenselijkheid aantoonde van een onverdeelde, openbare, school. Het gaat goed met het openbaar onderwijs, zei spreker, zorg er voor dat ook u aanwezigen, aandeel heeft in de groei en bloei van deze school, de school voor geheel ons volk. Hierna werden films vertoond over oude en nieuwe scholen in stad en platteland. De toeschouwer maakte kennis met het onderwijs voor licha melijk en geestelijk gebrekkige kinderen. Ook in deze films domineer de propaganda voor de openbare school en werd de aanwezigen opge wekt lid te worden van Volksonder wijs. Na de pauze werd een zeer groot aantal vragen afgevuurd op een fo rum, bestaande uit mevr. Möller—Harp (Huisvrouwen), Dr C. A. v. Hoolwerff (arts), de heer N. J. Speur (ambte naar .Jeugdzaken), N. Waterdrinker (chef van de Rijkspolitiegroep Heiloo) en de heer J. Rommel (hoofd van de openbare „Vondelschool"). Ds Bloem hoff trad als voorzitter op. De vragen betroffen in hoofdzaak het onderwijs en de opvoeding van het kind. Gevraagd werd of sexuele voorlich ting gewenst is en door wie het dient te geschieden. Het antwoord was ver deeld. De voorlichting dient te ge schieden maar een deel van het forum meende, dat de ouders een be langrijke taak hebben, eén ander deel achtte de school de beste plaats omdat de ouders dikwijls niet voldoende in staat zijn dit te doen. Eens was men het er over dat voorlichting bij de voor lichters gewenst is! Op de vraag of testen gewenst is en wanneer kwam prompt het antwoord dat we de testziekte doormaken. Er werd aan toegevoegd, dat het in be paalde gevallen zeer wenselijk is, maar ook dat men overleg dient te plegen met de onderwijzers of leraren. Geboren: Maria Margaretha, dochter van Johannes S. de Boer en Geertruida M. Delis; Gerardus Petrus, zoon van Johannes Meijering en Jansje Bakker; Gerard Jan, zoon van Jan Barsinger- horn en Alida Geervliet; Johannes Ni colaas, zoon van Johannes Bijpost en Catharina A. Wokke. Ondertrouwd: Antonius Dijkman, wo nende te Alkmaar en Maria A. Dekker, wonende te Koedijk; Germent Vel, wo nende te Aalsmeer en Maria P. Klomp, wonende te Koedijk. Gehuwd: Johannes P. F. van der Gragt, wonende te Koedijk en Cornelia Theresia Hand, wonende te Limmen. Overleden: geen. NIET ALLEEN KOEDIJK Uit de kop van het artikel: Gaat Koe dijk de koolteelt beperken? zou men hebben kunnen afleiden, dat het alleen de Koedijker tuinders zijn, die van plan zijn de teeltrestrictie in te voeren. Zo als uit de discussies is gebleken zullen de tuinders van de Tuinbouwvereniging ,,De West" hiertoe overgaan als ook de andere koolbouwers aan dit plan mee werken. Door een gezamenlijke actie hoopt men op deze wijze de situatie in de koolteelt te kunnen verbeteren. De verhouding ouders-kinderen kwam aan de orde. Algemeen was men van mening, dat de ouders te veel hun eigen (dikwijls verouderd) standpunt, in bepaalde dingen, doordrijven. Men dient rekening te houden met het kind, het als gelijke te beschouwen of er, zoals één der forumleden het uit drukte, een soort vriendschapsverhou ding mee aan te kweken. Op de vraag over de taak van de politie in de opvoe ding werd geantwoord dat die een van paedagogische aard is en niet als de „boeman" gezien moet worden. Het vertrouwd raken met de taak van de politie, zou de jeugd al veel dichter tot dit doel brengen. Is bijbelse ge schiedenis gewenst op de openbare ULO? Deze vraag werd unaniem als zeer wenselijk beschouwd. Het kan dienen als onderdeel van de algemene Ontwikkeling van het kind. Het was reeds laat voordat men huis waarts kon gaan. Wij veronderstellen dat nog vele vragen in de „lucht" hin gen. Als forum-avond is deze „Volks- onderwijs"avond uitstekend geslaagd. Niet in de laatste plaats door de wijze van beantwoording, die deskundig en overwogen was. Mevr. Muntjewerff deelde gister avond in haar welkomstwoord mede, dat de afd, Heiloo van de Bond van Plattelandsvrouwen zich nog steeds in stijgende lijn beweegt en dat het leden tal momenteel 183 bedraagt.- Zij deelde verder mede. dat de grote activiteit in het afgelopen jaar zich had geken merkt door diverse excursies, waar voor steeds grote belangstelling be stond. Daarom betreurde spreekster Hét, dat gisteravond op verschillend terrein elders wat te doen was, waar door leden die lid zijn van enkele andere instellingen en verenigingen deze avond niet konden bezoeken. Zij hoopte, dat in het vervolg meer con tact zou bestaan tussen diverse bestu ren, waardoor het bezoek aan de ene vereniging niet zou lijden van de an dere vereniging. Na het uitbrengen van diverse verslagen van vergaderin gen te Utrecht, Alkmaar, resp. door mevr. Kloosterboer en mevr. Muis. deelde de voorzitster mede, dat een schrijven van het „Comité 700 jaar Alkmaar" was binnengekomen om in samenwerking met andere afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen aan deze festiviteiten medewerking te ver lenen. Op 12 Febr. a.s. zal in samen werking met de Holl. Mij van Land bouw door Ir Tuinman een lezing gehouden worden met lichtbeelden over de reis van Hollandse boeren naar Amerika. Op de a.s. Jaarverga dering van 22 Fcbr. a.s. zal voor een bijzondere attractie worden gezorgd. Het gezelschap van André Carrel zal een waarborg zijn voor een geslaagde avond. In de Maart-bijeenkomst zsl mevr. Hoogschagen na 6 jaar in het bestuur te hebben gezeten perio diek aftreden. De voorzitster hoopte, dat wederom iemand uit de boeren stand voor het bestuur candidaat ge steld zou worden. Na verder nog enkele huishoudelijke agendapunten han- deld te hebben, kwam mevr. Backer Breed voor het voetlicht en decla meerde op sublieme wijze het bekende verhaal van A. M. de Jong, nl. Fliere fluiters Oponthoud. GOEDKEURING GRONDAANKOOP De R.K. Stichting voor Ouden van Dagen heeft dezer dagen bericht ont vangen, dat Ged. Staten van Noord- Holland goedkeuring hebben verleend tot aankoop van de grond van de heer K. Hareman. Minister Beyen propageert de ,,eco-' nomisihe integratie" van Europa. Zo propageerden de „Schermerhorns" de afscheiding van Nederl.-Indië en nog zitten deze mensen in de Regering. Tot voor enige jaren was ons land goedkoop en daardoor in staat, con currerend op de internationale markt te komen. Sedert word* de levens standaard opgeschroefd, tot genoegen van Beneluxpartners in de andere ex porterende landen, want daardoor zal het ons land steeds moeilijker vallen zijn buitenlandse markten te handha ven, laat staan zijn export uit te breiden. En in het „binnenland"? Bij een nationaal inkomen van 10 milliard (4% millioen X plm. 2000.—) komt er door 5% loonsverhoging plm. 500 millioen nieuw geld op de markt, waardoor kans op inflatie. De prijs verhogingen, nu reeds in het begin van dit jaar wijzen daar reeds op en als straks de kolen (sleutelpositie) naar boven gaan, is het hek van de dam. Waarom die dwaze verhogingen, waarmede de Kamerleden, met hun meestal gecumuleerde inkomens, het onsympathieke voorbeeld hebben ge geven? Als straks, door verminderde export, de werkloosheid gaat toenemen, dan zal dit de schatkist meer gaan kosten, dan het laag houden van de levens standaard. Waarom, inplaats van deze verho gingen, waarbij slechts bepaalde cate gorieën baat vinden, geen algemeen bodempensioen met bijdrage n draagkracht van iedere burger, waar mede allen zijn gebaat. Evengoed als dit in andere landen mogelijk is, moet dit ook bij ons mo< gelijk zijn. We hebben de zg. „Dreespenning" die de scha'kist per jaar plm. 200 millioen kost en steeds meer zal gaan kosten, omdat dit nu reeds voor velen aanleiding is, om niet meer zelf voor de „oude dag" te sparen. Temeer daar nu geen mens er staat op kan maken wat zijn geld over enige jaren waard zal zijn, óók met het voorbeeld voor ogen, wat nu het lot is van de oudere generaties, die vroeger spaarzaam wa ren en nu op de rand van armoede leven. Min. v. d. Kieft zei te Groningen, dat de institutionele beleggers (pensioen fondsen, lijfrenten enz.) meer aan dacht moeten besteden aan meer risi- Nog slechts t/m Zaterdag op alle courante goederen codragende (industriële) fondsen. Is het schandaal met het pensioenfon "s der Koninklijke Hollandse Lloyd" al weer vergeten? Ook wenste deze bewindsman geen te snelle toename van de deviezen voorraad, uit angst voor inflatie Voor mij, gewoon burger, een on begrijpelijke politiek. Reeds sprak zich de eerste der „Captains of In dustry" uit. Mr Van Walsum zeide o.a.: Ie Steeds toenemende kinderpremie in het overbevolkte Nederland. 2e Steeds meer subsidies voor bijzon dere scholen, studie enz. 3e Steeds meer belastingverlichting voor de grote gezinnen. 4e Nog een aantal tegemoetkomingen voor de grote gezinnen. 5e Tenslotte de emigratiepremie. (Advertentie, Ing. Med.) Eindelijk is het Grootschermer mo gen gelukken, haar eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Of het nog zal gelukken het dreigende degradatie- gevaar af te wenden? De tijd zal het leren, maar als er één schaap over de dam is.... De wedstrijd zelf was niet bijzonder fraai, waaraan het gladde veld wel debet zal zijn. Het begin was al direct bemoedigend Na vijf minuten zet;te G.S. een mooie aanval op, de Jisp-keeper werd uit zijn heiligdom ge lokt, doch voor het verlaten doel wist Kroes niets beters te doen dan naast te schieten. Het was slechts uitstel, want kort hierna maakte hij zijn falen weer goed door op prachtige wijze te doelpunten, 1-0. Nog geen tien minuten later was het zijn broer, die er 2-0 van wist te maken. Een ongekende luxe! Nog vóór de rust wist Jisp de achter stand tot 2-1 te verkleinen. Na de rust slaagde Jisp erin gelijk te maken, 2-2, een doelpunt waarbij doelman Prins lang niet vrijuit ging. Dit deed voor de thuisclub het ergste vrezen, doch deze had het antwoord al klaar in de vorm van 'n goal van Kroes die er 3-2 van wist te maken. Het werd zelfs 4-2, maar toen was het ook ge beurd, en was het behoudens enkele gevaarlijke uitvallen, alles Jisp wat de klok sloeg. Grootschermer werd vol ledig in het defensief gedrongen, maar verder dan nog één Jisp-doelpunt liet ze het niet komen, al was het eindsig naal een verademing. De hoek HoogewegVisweg die door het slechte uitzicht ter plaatse gevaar voor het verkeer opleverde, is door de gemeente aanzienlijk verbeterd. Door het verwijderen van de heg is het uit zicht nu geheel vrij. Bovendien is de bocht ruimer gemaakt. 61. Midden in de nacht werd Jim my wakker. Hij had diep geslapen en naar hij geloofde lang geslapen. Naar zijn gevoelen had hij al lang op wacht moeten staan.... Jackie lag naast hem. „Jack!" riep hij, terwijl hij zijn zoon aunstoottë. De jongen sliep echter doo.- Hij was doodmoe. Jimmy krabbelde overeind en kroop op handen en voe ten de tent uit. „Hei, professor", riep hij. „Ben je in slaap gevallen?" Hij kreeg geen antwoord. Jimmy haalde I zijn zaklantaarn te voorschijn en be gon de naaste omgeving van de tent te inspecteren. Maar waar de Icihtbunde] van zijn zaklantaarn ook heen scheen, er was van oom Pepie geen vezel te bekennen. Dit verontrustte Jimmy in niet geringe mate. Hij schoot snel een trui aan en besloot de omgeving wat nauwkeuriger af te zoeken. Tweemaal riep hij met een harde stem: Profes sor! Oom Pepie, waar zit je? Kom eens voor de draad!" Het bleef enige tijd stilDe lichtbundel speelde door het bos en wierp vreemde sinistere schaduwen daar, waar hij tegen een boomstam kaatste.... Plotseling bleef Jimmy roerloos staan luisteren. In de verte hoorde hij gekraak, net alsof iemand zich uit de voeten maakte Jimmy luisterde scherp naar dit ge luid en begon toen te lopen in de rich- tii.0 vanwaar het scheen te komen.. Snel ging het niet, want telkens dreig de hij tegen een boom te zullen botsen. Als hij stil hield om beter te kunnen luisteren, ,.oorde hij heel in de verte takken kraken.... Zonder zich te be denken, zette Jimmy zijn achtervolging in! Plaatsing van deze stukken betekent nietdat de redactie met de inhoud, instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Ik voeg er bij „De PvdA slaat zich op de borst en Rome lacht". En dat alles, voor t' grootste gedeelte tege moetkomingen aan de grote gezinnen, moet worden opgebracht door een steeds kleiner wordende groep van. belastingbetalers. In 1953 betaalden 2,8 millioen van de 4,5 millioen inkomsten trekkende Nederlanders belasting. Ook waarschuwde M. van Walsum tegen de gevaren der economische in tegratie met de woorden„Dat iedere Staat, elke onderneming, iedere per soon egoïstisch is". (België-Duitsland als voorbeeld). Ik zou er nog aan toe willen voe gen, dat deze waarschuwing ook geldt voor de „Europese defensie gemeen schap. Van harte hoop ik, dat Nederlandse onafhankelijke toenamen ons „gewo ne burgers" op eenvoudige en duide lijke wijze eens hun visie geven, waar volgens hen de huidige economische politiek der Nederlandse Regering heen leidt en wat er dan met de steeds in aantal toenemende (nu reeds pl.m. 10 pCt.) ouderen van dagen moet gebeuren indien de jongeren, die op kosten der schatkist, zijn opgevoed, hebben gestudeerd enz., worden geëx porteerd, ten koste der volksgemeen schap. Waar blijft in deLa kwesties de stem der protestantse kerken? L. N. J. de ia LANDE CREMER Graaf Dirkplein 11 Egmond a. d. Hoef. Oudkarspel, 22-l-'54 Het gaat mamenteel aan de Langedij- ker veilingen, met name met alle kool soorten, heel slecht; dat is te betreuren, want maatschappelijk hangt het een aan het ander. Op vele vergaderingen wordt er op gewezen, de kool te vervangen door andere producten. Zo lees ik bijvoorbeeld in Uw blad van 20 Januari van een voorlichtingsdag in St. Maarten. De bollenteelt, in Zuid problematisch, biedt tuinders hier weer kans. Er zullen misschien vele tuinders zijn, die bollen willen telen, maar inleider zegt tevens ook al, dat het heel moeilijk, practisch onmógelijk is, om teeltvergun ningen los te krijgen, tenzij duur ge kocht. In 1949 zijn echter ook 58.655.000 stuks geleverd aan het surplus-fonds. De heer Loppes adviseerde ook nog gla diolen, dit zou boter op brood geven, de practijk heeft echter geleerd, dat een sterke uitbreiding hiervan nog geen brood geeft (twee jaar terug). De heer Blaauw sprak over de fruit teelt. Naast de nodige vakkennis is hier voor ook veel kapitaal nodig. Ik vraag me echter af: is dit niet net even riskant als de koolteelt? Is een uit breiding van deze cultures noodzakelijk, niemand weet dat. In 1949 draaiden er 15.044.000 kg appels, 8.350.000 kg peren en 37.000 kg druiven door, dit geeft te denkenIk wil echter geen afbreuk doen aan dergelijke vergaderingen, in tegendeel het is altijd ongetwijfeld zeer nuttig en leerzaam de heren van de tuin- bouwvoorlichtingsdienst te horen spreken. Het is echter niet eenvoudig om over te schakelen op andere producten. Vorig jaar is er weer gewezen op de moge lijkheid van bloemkoolteelt in onze streek. Het afgelopen seizoen heeft weer bewezen, hoe speculatief ook deze teelt is. In 1949 draaiden door: 18.183.000 kg peen, 3.501.000 kg sla, 2-925.000 kg spi nazie, 1.382.000 kg tomaten, 7.640.000 st. bloemkool enz. Waarmee ik wil aandui den, dat ook andere groentensoorten evenals kool, afhankelijk zijn van het v/eer, de export enz. Misschien is een uitbreiding van de export van bloemen- zaden ook een mogelijkheid, luxe wordt ook in het buitenland nogal gevraagd. De heer Snoek is aan het experimen teren met de kruidenteelt, dit is een be trekkelijk nieuwe cultuur, mogelijk biedt zij aspecten voor onze bedrijven. Wij zouden echter niet blij zijn, wanneer men elders kool zou gaan telen, daarom vra gen wij ook om bescherming. Het is echter zo, wanneer er bijvoorbeeld door droge zomers of strenge winters veel ex port is van ons product naar Duitsland, België, Engeland, Polen of Scandinavi sche landen, het rijk een niet onbelang rijk graantje meepikt van hetgeen onze producten opbrengen. Daarom hoop ik ook, dat de overheid de export krachtig stimuleert. En wanneer nodig, de zelf standige, nijvere tuinders, die met hoge bedrijfskosten en duur levensonderhoud zitten, niet in hun hemd laten staan. De tuinders hebben geprobeerd zich hier voor de behoeden door het stichten van productenfondsen voor f 1,heffing per 100 kg (is niet mis). Er was per 5 December j.l. in Noord- Holland een totale voorraad kool van 69.560.000 kg; 50 pet. hiervan wordt al tijd verkocht (wel meer). Wanneer de rest volledig zou worden vergoed, voor ik meen door elkaar f 6,—, is dit f 2.086.800,Dit is voor de minister, aangezien het nog aanzienlijk lager is, door minder doordraaien en de prijs die het product nog opbrengt voor koevoer geen onoverkomelijk bezwaar. Bij de walvisvaart moet het rijk zeven millioen bijpassen; is dat belangrijker? Ik meen van niet, want bij de kool is een belangrijk groter bevolkingsgroep gebaat. J. B. Jr. (Naam en adres van inzender zijn onB bekoad. Red.) i H

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 4