Aanschouwelij k onder wij s in het feestvieren Stad en omgeving f Agenda Een kordate treinbestuurder redde kinderleven Botsing deed een verkeerszuil sneuvelen Ijsbanen zijn (gedeeltelijk) geopend De Haagse „Comedie" bracht „Staatszaken" De jaarlijkse uitdelingslijst ligt weer klaar SlaatU ook een goed figuur? Film uit Breda miste de sfeer Hoopvolle reacties uit de bevolking Extra Bericht van B. enW. Prijsverlaging De heer A. Vellinga benoemd tot raadslid Bromfietsers attentie PERS-MISERE Heiloo blij'ft nog gesloten Spel met momenten van hoog gehalte Zes en twintig aanvragen Raad komt vanavond reeds bijeen Nogmaals dehindenlaan Bewoners van zonzij zijn wel tevreden J DINSDAG 26 JANUARI 1954 L Om de Alkmaarse bevolking eens te laten zien hoe een 70O-jarig stadsfeest wordt gevierd en tevens om de buitenstaanders een indruk te geven van de vele voorbereidingen, die aan een dergelijke viering vooraf gaan, is gisteren door de Stichting „Alkmaar 700 jaar stad" enige uren „aanschouwelijk onderwijs" ge geven, zoals de voorzitter mr G. A. de Lange opmerkte. Dat onderwijs bestond uit de vertoning van een film over de feesten, die Breda in 1953 hield ter ge legenheid van zijn 700-jarig bestaan en om meteen maar met de deur in huis te vallen mogen we zeggen, dat deze les ons heeft geleerd, dat Alkmaar deze Oranjestadfeesten zeker zal kunnen evenaren. Dat klinkt misschien voor de Zuiderlingen wat eigen gereid, omdat zjj keiharde cijfers van 700.000 betalende bezoekers en 20.000 verkochte passé partouts op tafel kunnen leggen; wij be doelen hier dan ook de kwaliteit van de feesten en eveneens het uiterlijk van de feestvierende stad. We geven toe, dat de film, die voor een goed bezet Wapen van Heemskerk werd vertoond, in al haar dilettan tisme misschien geen zuiver beeld van de viering iheeft gegeven, maar aan de andere kant was de reportage uit gebreid genoeg om daaruit gevolg trekkingen te maken. Het vertrouwen In de Alkmaarse organisatoren grond vesten we op de ervaringen, die we hebben opgedaan bij Stadsfeesten in kleiner verband. Mr G. A. de Lange zei in zijn ope ningswoord, dat de Stichting eveneens van plan is een film van het feest te doen vervaardigen. Wij hopen, dat het product, dat hier zal verschijnen, fil misch beter verantwoord zal zijn. In de film Breda-Oranjestad hebben we de brandweren aan het werk gezien, de drumbands zien langstrekken, de voetbalwedstrijd NAC—-St. Eticnne aanschouwd en de militaire parade bekeken bij het Koninklijk bezoek. Maar de sfeer heeft in deze rolprent ontbroken. Het was een verhaal van vele woorden, maar zonder inhoud. En derhalve geen reëele toetssteen voor wat ons Alkmaarders staat te wachten. We geloven, dat de bezoekers dit zo hebben aangevoeld. Ze zouden anders misschien wat teleurgesteld naar huis zijn gegaan. En daarvoor be staat o.i. geen enkele reden. Meen niet, dat wij borrelend van optimisme en chauvinisme de Alkmaarse organi satoren op het schild tillen. Zover is het nog lang niet. Wel hebben wij deze woorden willen uiten om een eventuele teleurstelling bij de toe schouwers te nivelleren. De rolprent heeft ons een korte blik gegund op het Bredase fantasiestadje, dat ook hier zal verrijzen. We hadden er graag iets meer van gezien, maar de eerste in druk was stellig niet onbevredigend. Vooral de kleurenopnamen gaven aan de schilderachtige huisjes een bij zonder effect. Het filmprogramma, dat tal van reclameflitsen van Bredase zaken bevatte, werd besloten met enige opnamen van de KMA-feesten. Voor de aanvang van de film had de heer G. J. W. Sliepen verteld, dat feestvieren omwille van het feest bij voorbaat tot mislukken is gedoemd. De grootste prijsverlaging is ingegaan voor alle huisvrouwen op 17 Juni 1953. Vanaf die datum zijn duizenden huis vrouwen gaan kennismaken met het grootste en modernste zelfbedienings- bedrijf dat ons land biedt. Het scheelt hun dagelijks stukken. Ook kunnen zij dan dagelijks profiteren van de extra aanbieding in alle afdelingen, die alleen een modern zelfbedieningsbedrijf kan geven. Bij de aanvang van 't nieuwe jaar zijn weer vele artikelen in prijs verlaagd zoals: suiker, hagelslag, jams, koekjes, dranken, bloem, bakmeel, cakemeel, vermicelli, macaroni enz. Dit werd ons mogelijk gemaakt door verlaging van accijns en belastingen. Zelfbediening blijft dus geld verdienen. (Advertentie, Ing. Med.) De voorzitter van het centraal stem bureau brengt ter openbare kennis, dat heden ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder is nederge- legd zijn besluit van heden, waarbij de heer A. Vellinga is benoemd ver klaard tot lid van de raad der ge meente Alkmaar in de plaats van de heer A. Sietsma, die op 23 Januari jl. is overleden. Volgens de wet moeten alle brom fietsen met ingang van 1 Februari voorzien zijn van minstens twee rem men. Met ingang van 1 Januari 1956 moet een van deze remmen een trom mel- of een schijfrem zijn. Er moet een aanleiding zijn voor het organiseren voor zulk een gebeurtenis en die is in Alkmaar zeker aanwezig. Spreker toonde zich ingenomen met het enthousiasme dat hij in Alkmaar heeft ontmoet en hij zei, dat de reac ties van de bevolking hem hoopvol stemden. „Dit feest leeft al onder de bevolging. Zo moet het zijn: een eens gezinde samenwerking aan het wel slagen van deze grootse herdenking". De opmerking, dat men in het Zuiden beter feest zou kunnen vieren dan in het Noorden, legde spreker naast zich neer. „Als het feest er is dan doet iedereen mee", voorspelde hij. Omdat de gehele bevolking van Alkmaar, ook dat deel, dat zich nu misschien nog af zijdig houdt, er door zal worden ge leefd. Er is geen ontkomen aan. In dit verband herinnerde spreker aan Breda, waar de medewerking drie maanden vóór de opening nog slechts zeer matig was. Er was zelfs sprake van enige tegenzin, die later evenwel is omgeslagen in een onge kende geestdrift. Tenslotte maakt het bestuur van de Stichting het feest niet, maar dat doen de bevolking en haar gasten, aldus de heer Sliepen. Het gaat er om of men het feest enthousiast te gemoet treedt. Had Breda dat gedaan dan zou de nu geregistreerde omzet van 12 milHoen zeker de helft hoger zijn geweest. De heer Sliepen sprak tot slot de wens uit, dat Alkmaar een jaar zou beleven van eensgezindheid en burgerzin. wijiikei^t^kiMA^njAii (Advertentie, Ing. Med.) [)OOR een defect aan een onzer rotatiepersen hebben wij een gedeelte van de oplage van de Alkmaarsche Courant van giste ren moeten terugbrengen van 10 tot 8 pagina's. Daar wij onze lezers, die gisteren een krant van acht bladzijden ontvingen, het belangrijkste nieuws van de overige twee pagina's niet wil len onthouden, nemen wij deze berichten en verslagen vandaag alsnog op. Een duizendtal abonné's zal dit nieuws dus voor de tweede maal opmerkeu. De reden hiervan is in dit be richtje verklaard. DE REDACTIE DINSDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ver boden verhaal (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Avon turen in de Zuidzee (18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Inter mezzo (14 jaar). GULDEN VLIES, Jaarvergadering NK APB. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: De monstratie-avond Sociëteit bejaarden; 7.45 uur: Algem. Bond v. Ambtenaren. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Filmliga. WOENSDAG. CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ver boden verhaal '18 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Avonturen in de Zuidzee (18 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Intermezzo (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Propaganda-avond V. U.; 8 uur: Bij eenkomst Autom. Techn. Club. GULDEN VLIES, 8 uur: Filmavond Volksuniversiteit. CAFE TOM, 8 uur: Klaverjasdrive Wielerbaan. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: St Jan met „Papa mag het niet we ten". DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 20.19 8.36 Woensdag 21.00 9.26 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 20.24 8.41 14.24 2.41 Woensdag 21.05 9.31 15.05 3.31 De electrische trein 2437, die 's middags te 14.40 op het station Wormerveer arriveert, heeft Maandagmiddag ongeveer zes mi nuten vertraging gehad. Dut kwam doordat de wagenvoerder, de heer E. M. Schinkel, wonende C. W. Bruinvisstraat 24 te Alk maar, plotseling ontdekte, dat er op een sloot naast de spoorbaan een kind door het ijs was gezakt, dat wanhopige pogingen in het werk stelde om zich uit deze netelige positie te bevrijden. De heer Schinkel bedacht zich geen ogenblik en bracht de trein tot stilstand. Inmiddels had het geval ook de aandacht van de reizigers ge trokken en één van .hen, de heer A. K. Ooms, arbeider bij de Duyvisfabrieken en wonende te Beverwijk, bedacht zich geen ogenblik; hij sprong uit de trein en was in no time bij het jeug dige drenkelingetje, het 3-jarig zoontje van de familie Dik, dat hij van een wisse dood wist te redden. De heer Ooms had zich hiertoe tot de borst in het ijskoude water begeven, maar het had de moeite geloond. Aan enkele vrouwen, die aan de overkant van het water de kloeke redding hadden gadegeslagen, werd toegeroepen, dat men het kind zou meenemen naar het station Wormerveer, waarbij het verzoek werd gedaan er voor te zorgen, dat daar ook ten spoedigste een dokter zou komen. Daarna zette de trein zich weer in beweging en, voor zover ons bekend, hebben kind noch redder van dit avontuur nadelige ge volgen ondervonden. Hulde aan de wagenvoerder, die zich geen ogenblik bedacht en resoluut stopte, toen er een kind in gevaar was en een niet minder groot compliment aan de arbeider uit Beverwijk, die niet aarzelde, maar die vanuit de warme spoorwegcoupé onverwijld een duik in het koude water nam. Maandagmorgen kwamen op de kruising GeestersingelGeester- weg te Alkmaar een driewielige bestelauto afkomstig uit Den Hel ler en een vrachtauto bestuurd door de heer B. Heines uit Noord-Scharwoude met elkaar in botsing. De heer Heines was op weg naar Den Haag, terwijl de driewieler kwam aanrijden van uit de richting Scharloo. Laatst genoemde gaf de vrachtwagen geen voorrang waardoor een aan rijding niet te vermijden was. Beide wagens liepen schade op. Een verkeerspaal op een van de vluchtheuvels werd bovendien het slachtoffer. Terwijl vanmorgen op de Ijsbaan te Sint Pancras de wedstrijden om het kampioenschap voor Noord- Holland zijn begonnen zijn andere ijs- clubbesturen bij elkaar gekomen om het ijs van hun banen aan een nauw gezette controle te onderwerpen. De ijsclub De Draai te Heerhugo- waard was al spoedig tot een be slissing gekomen. Zij heeft voor de eerste keer in haar nu vierjarig be staan aangekondigd, dat de baan vanmiddag om 4 uur zal worden ge opend voor de leden van de vereni ging. Vanavond zal de baan verlicht zijn. Ook de ijsbaan te Bergen zal vanmiddag berijdbaar zijn. Het ijs ziet er goed uit, maar toch wil men om 5 uur nog even controleren of de ijs- pret vanavond kan worden voortgezet. De ijsbaan Heiloo blijft vandaag gesloten. Volgens ons verstrekte me dedelingen is de ijsvloer niet sterk genoeg en zou de baan onherstelbaar worden vernield als men haar nu zou openen. Clechts naar datgene, wat wü niet kennen en weten zal onze belangstelling blijven uitgaan. Ons eigen bestaantje, de carrière van de buurman, de vreem de gewoonten van een familielid, het intrigeert ons niet zoals bijvoorbeeld de vraag of de maan bewoond is en of de minister van Binnenlandse Zaken, net als w|j» 's morgens een krant leest bij het ontbijt. Zijn staatslieden ook mensen met een hart, dat klopt bij het zien van een mooie vrouw? Wij blijven voor eeuwig nieuwsgierig om te ontdekken, wat zich achter de hoge muur bevindt, die begint, waar ons waarnemingsvermogen een halt wordt toegeroepen. We willen allen zo graag een blik werpen in een wereld, die, essentieel gezien, in niets verschilt van de onze, die op hetzelfde fundament is gebouwd. Een en ander is zeer raak getypeerd in het toneelstuk „Staatszaken" van de Fransö toneelschrijver Louis Verneuil, (gedurende jaren woonachtig in de States) waarvan w|j gisteravond in het Gulden Vlies een opvoering zagen door „De Haagse Comedie". Afgezien van enige critische bedenkingen mogen we zeggen, dat Louis Verneuil er zeer wel in geslaagd is een antwoord te geven op die vragen, die niet bepalend zijn voor de al of niet gunstige ontwikkeling van ons leven, maar die ons toch met meer interesse vervullen, dan ogenschijnlijk het geval is. Verneuil heeft dat begrepen en ons in de gelegenheid gesteld even ge confronteerd te worden met die kring van mensen, wier gedragingen als autori teit bekend z|jn, maar die toch verder onpersoonlijk voor ons blijven. Hij voert ons mee naar de huiska mer, waar naast de zorgen voor een verantwoord politiek beleid zich ook de problemen voordoen, die inhaercnt zijn aan het gezinsleven van de kan toorbediende, de leraar van de HBS en de timmerman. Het is begrijpelijk, dat uit dit alles geen serieus stuk kon groeien. Wij moeten „tSaatszaken" dan ook niet erg au serieux nemen en dit blijspel, dat vaak al te veel neigt naar een klucht beschouwen als een heer lijke satyre op de moderne society- wereld, een geslaagde persiflage, die vaak appelleert aan huidige politie ke verwikkelingen. Al is het stuk ook geschreven onder invloed van Tru man's bewind. Hoe vaardig Verneuil de pen han teert bewijzen de enkele taferelen, waarin de toeschouwer geboeid wordt door flitsende dialogen en frappant psychologisch inzicht, taferelen, waar in hij de ironie ten top voert en de gehele politiek in een clownesk dag licht stelt. Hij schetst de ministers en senatoren, die hun veel genoemde standvastigheid laten varen als een vrouw in het spel komt en daardoor vervallen tot onbeholpen stumpers, \A/ij hopen daf U deze vraag mei een volmondig „ja" kunt beantwoorden. Diegenen onder U, die bij ons een corsei kochten, kunnen het zeker, want met onze corsetten hebt U een goed figuur. Alleen een Iduna Pas-Tunette corset geeft Uw lichaam de juiste steun en accentueert de goede lijn. Schaft U zich, alvorens U een nieuwe japon koopt, een goed corset en een goede B.H. aan, alleen dan hebt U plezier van Uw kleding Geheel vrijblijvend ontvangt U op onze corsetten-afdeling, Ie etage, een vakkundige voorlichting. (Advertentie, Ing. Med.) Ieder jaar krijgt de gemeente raad een lange lijst voorgelegd, be vattende de subsidies, die B. en W. bereid zijn toe te kennen als de gemeenteraad daaraan zijn goed keuring geeft. Het zijn er ditmaal 26, welke rij, zoals gebruikelijk, wordt geopend door de kruisvereni. gingen, bet Centraal Genootschap, Gezinszorg en Gezinshulp en de Nazorg. Dan volgt de tuberculosebestrijding met f 800.voor algemene doeleinden en niet met name genoemde bedragen voor bijzondere kosten als sanatorium- verpleging, versterkende middelen, hulp in de huishouding en geneesmid delen, lighalverpleging (ten hoogste f 4.per dag) mits het totale sub sidie het bedrag van f 65.500 niet over schrijdt; de kerkelijke verenigingen voor sociale arbeid, waaronder speciaal de gezinsverzorging valt; het consulta tiebureau praeventieve zorg en voorts: de afdeling Alkmaar van de R.K. kin deruitzending en de afdeling Alkmaar van de vereniging voor Christelijke ge zondheids- en vacantiekolonies in Ne derland; het „Koningin Wilhelmina- fonds" voor de kankerbestrijding f 100.het Bureau voor medische sportkeuring te Alkmaar ten hoogste f 400.hei Alkmaars Drankweer Co mité tot ten hoogste f 100.—; de afde ling Alkmaar van het Nederlands Ge nootschap tot reclassering, tot een be drag van f 100.de vereniging tot op richting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alk maar en de stichting R.K. openbare leeszaal en bibliotheek tot een bedrag van het ingevolge de rijkssubsidievoor waarden verplicht minimum gemeente lijk subsidie (geraamd op f 5.951. resp. f 5.143.de Nederlands Her vormde Oratoriumvereniging te Alk maar voor de uitvoeringen van de Matthaus-passion van J. S. Bach in 1954 tot een bedrag van ten hoogste f 500.— per uitvoering; de afdeling Alkmaar en omgeving van de Koninklijke Neder landse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde ten behoeve van de alge mene tuinbouwcursus 1953-54, tot een bedrag van de verschuldigde lokaal huur; de in Alkmaar werkzame jeugd verenigingen tot een bedrag van f 1. per op 1 Januari 1954 in deze gemeente woonachtig lid in de leeftijd van 10 tot en met 20 jaar; de Alkmaarse Jeugd gemeenschap (voor algemene onkosten) tot een bedrag van f 75.de afdeling Alkmaar van de slecht-horende-jeugd- organisatie tot een bedrag van de ver schuldigde lokaalhuur; de afdeling Alk maar van de R.K. instellling „Sint Fran- cisca Romana Liefdewerk" lot een be drag, overeenkomend met 331/3 pet. der exploitatie-uitgaven over 1954; de commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting te Alkmaar, tot ten hoogste f 200.de stichting voor geestelijke volksgezondheid in Noord- Holland tot een bedrag van f 0.20 per inwoner dezer gemeente op 1 Januari 1954; de afdeling Alkmaar van de stichting 19401945 tot ten hoogste f 1000.de vereniging „Proefschool- tuin West-Friesland" te Hoorn tot een bedrag van f 50.de vereniging tot ijsbestrijding in Noord-Holland benoor den het Noordzeekanaal „IJsstrijd" tot een bedrag van f 25.ingeval van daadwerkelijke ijsbestrijding te verho gen tot maximaal f 200.de Volks universiteit voor Alkmaar en omstre ken, de Filmclub van de Hervormde Jeugdraad en de afdeling Alkmaar van de stichting „Jeugd en Muziek", met dien verstande, dat het voor de culturele verenigingen in totaal be schikbare subsidie-bedrag van f 1.200. zal worden verdeeld naar de mate van de activiteit en de behoefte aan finan ciële steun der verenigingen; de R.K. Harmonievereniging „St. Caecilia" te Alkmaar, tot een bedrag van f 250.—; de Christelijke muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te Alkmaar, tot een bedrag van f 250.de muziekvereniging „Ex celsior" alhier, tot een bedrag van f 250.—; de muziekvereniging „De Postharmonie Alkmaar", alhier, tot een bedrag van f 250.de Vereniging voor vreemdelingenverkeer „Alcmaria", tot een bedrag, gelijk aan het totaal van de door haar in 1954 van haar leden ont vangen contributies en donaties; de af deling Alkmaar en omstreken der Maatschappij tot bevordering der toon kunst alhier, voor de uitvoering van het oratorium „Messias" van G. F. Han del in 1954 tot een bedrag, gelijk aan 50 pet. van het nadelig saldo der uit voering doch tot ten hoogste f 500.—; het Noordhollands Philharmonisch Or kest te Haarlem, voor ten hoogste 7 te Alkmaar gegeven concerten f 2.800.—, vermeerderd met ten hoogste f 3.345. wegens bijdrage in het overblijvende tekort; de stichting „Alkmaars Club huis" voor de ongeorganiseerde arbei dersjeugd alhier, tot een bedrag, over eenkomend met 33 1/3 pet. der exploi tatie-uitgaven over 1954, die voor de bepaling van het rijkssubsidie in het z.g. massa-jeugdwerk in aanmerking mogen worden genomen. hij steekt fijntjes de draak met par tijbelangen, idealisme en democratie. De moraal van dit alles? Louis Ver neuil geeft eigenlijk zelf het antwoord. Ook staatslieden hebben een hart, gelijk ieder ander. Het belangrijkste is, zit het op de goede plaats. QE vertolking van dit dankbare stuk was alleszins bewonderenswaardig. Hier zagen we een aantal routiniers aan het werk, die door hun enthou siasme de zwakke plekken wisten'te overbruggen en met veel verve de karakters ten voeten uit tekenden door een enkel gebaar, een stemnuan- cering of een bepaalde beklemtoning. Uitermate goed op dreef waren in de eerste plaats Cees Laseur en Elisabeth Andersen. Cees als oude rot in het vak gaf een volmaakte interpretatie van de gevierde politicus, die niet alleen zijn tegenstanders kent, maar ook zijn vrouw. De aftastende ge sprekken met zijn anders willende echtgenote (Enny Meunier) brachten toneelspel over het voetlicht van su bliem gehalte. Niet minder getroffen werden wij door Elisabeth Andersen. Zij heeft niet alleen een begenadigd stemgeluid, zij is ook een voortreffe lijk actrice. Haar spel kenmerkt zich door grote eenvoud, maar een een voud, die gedragen wordt door een hoge artistieke inventie. Paul Steen bergen stelde ons enigszins teleur door een weifelende houding en onze kerheid wat de kennis van zijn tekst betreft. Hem was overigens de moei lijke rol opgedragen van de man, c'ie een beetje ridicuul op de achtergrond moet blijven. Wij treffen hem vaak bij het amateurtoneel aan. Gijsbert Tersteeg tenslotte gaf een verantwoor de interpretatie van de ras-diplomaat, die zich slechts laat leiden door zijn politieke instelling. Het publiek rea geerde geestdriftig op dit vrolijk, soms tintelend, maar overigens onbelang rijk stuk. p. v. B. Vanavond reeds zal de gemeente raad bijeenkomen voor een spoedeisen de vergadering, waarin als enig agen da-punt aan de orde zal komen het voorstel tot wijziging van het raads besluit van 7 Januari met betrekking tot het aangaan van een geldlening van f 2.000.000. Deze lening, waarbij de gemeente Breda als geldgeefster optreedt zal enige veranderingen ondergaan om dat de aflossingstijd verlengd is van 40 tot bijna 50 jaar. Door een wij ziging in het uitlotingsschema vgn deze premie-obligatielening zal de ef fectieve rente iets lager komen te lig gen dan volgens het oorspronkelijke plan. In verband hiermede is een her ziening van het besluit van 7 Januari noodzakelijk. Naar aanleiding van het adres, dat een aantal bewoners van de Linden- 1 laan tot de gemeenteraad heeft ge richt met betrekking tot het snoeien van de bomen, berichten enige bewo ners van dè zonzijde van de straat ons, dat zij over de door de Plantsoen dienst genomen maatregelen zeer goed te snreken zijn. Zij kregen door het dichte bladerdak geen streep zonlicht in hun huis en hebben er zelfs? om verzocht hieraan iets te doen. Nu dit is gebeurd en vakkundig, zoals de briefschrijvers vermelden zijn zij hogelijk tevreden. Zij zijn het der halve niet met de anderen eens, die de gemeenteraad hebben geschreven, dat het aanzien van de laan ernstig heeft geleden en dat de waarde van de woningen zelfs is gedaald.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5