De winning water van kali uit zee- is mogelijk In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog FEIT Proeffabriek gesticht nabij de IJmuider sluizen Chefarine „4" HEÊÊISHiK De interpellatie-aanvraag door prof. Gerretson ingetrokken Het aantal winkels neemt af Drie jaar voor verdachten in telefoontruc-zaak ens naar: Nederlands-Noorse samenwerking 4 beroemde genees middelen tegen griep Weer drie Nederlanders in Indonesië gearresteerd Verdachten in Echteldse moordzaak weer vrij „Rijksspijkeraffaire Voor kapitein maand voorwaardelijk Ongehuwde moeder doodde haar baby I m y 1 - 'I Over gedrag van regering in strijd met Grondwet Rijdende school voor de kermiskinderen Amsterdams Gerechtshof Tot einde toe ontkend WOENSDAG 81 JANUARI 1984 t stomme verwonde. 5 gevangenen, groef de ijzeren ketting stuk ontbijtkoek wai eerder en groef met- vloer. „Zet dat ding ;je, die nu ook be- reuze bof was. dat cel nr. 11 gevonden dat ding hier neer- -oeg hij aan Billie. ert me maar matig", ten we eerst zorgen, omen". Hij trok de t. „Een wonder! Dia ilitser!" zei hij aan- ins gemachtigd om ■-stations op te rich- aar plannen om da eprogramma's voor ■gankelijk te maken :rste zender die vol ta zal worden ge- nglia bedienen, en kilometer ten Zuid» ch. De andere zen- ver, Inverness, Lon en Carlisle. AN PURCELL. - >t tijdgenoot van l en stierf tegen zeventiende eeuw jonge leeftijd, e spanne die hem liep hij werk, dat tste Engelse com- vaderland en tot oten van Europa nter-tenor Alfred begeleiding van ie van zijn pracfi- aria's. Donder- ver Hilversum I, HERDER. Allen onze jonge jaren iman De Schaap- F, Oltmans g.ele- tn de spannende terveeld bij blad- schrijvingen van .den, gebeefd van erij, gezucht van neer de nobele 'ijkheden uit de daarom gaan ïve eten van de twee- iewerking, welke Ier van het boek >n er de stemmen haffelaar, de wa de schurk Perrol ind, de Heks van zn zovele anderen n ons verplaatst arde tijd van de Donderdag 20.45 :um I, 402 m.) lichten van Ger- voor te dragen 'and. (Donderdag Hilversum II, 29S 28 JANUARI 32 m.: 7.00 AVRO, 1.00 AVRO. 7.00 r.50 Dagopening. 8 00 9.00 Morgenwijding, r de huisvrouw. 9.30 ram. 10.50 Voor de s-parade. 12.00 Zang 't spionnetje", 12.30 mededelingen. 12.33 het Bedrijfsleven". 5 Mededelingen en muziek. 14.00 „Rijk •spel. 14.30 Counter- 15.00 Voor de zle- .00 „Tussen vier en jeugd. 17.30 Gram. ding: J. J. van der overzee. Het gebied 18.00 Nieuws, 18.25 Lichte mu- ge of gram. 18.45 jn Prairie-Duivels", de kinderen. 19.05 Londen. 19.10 Dans- re ervaringen", cau- 20.05 Kamermuziek- der", hoorspel. 21.45 Vier Mogendheden Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 4.00 Gram.muziek. !98 m.: 7.00 KRO. KRO. 14.00—2400 vs. 7.10 Gram. 7.15 .45 Morgengebed en 8.00 Nieuws en ram- 9.00 Voor de 10.00 Gewijde mu- enst. 11.00 Voor de coor. 12.00 Angelus. 2.30 Land- en Tuln- 2.33—12.40 Voor de :wijzer. 13.00 Nieuws !0 Pianorecital. 13.45 ile-Orkcst en koor. oor de vrouw. 15.15 cembalo en gamba. .30 Gram. l6.40 So- en voordracht. 17.00 i Gram. 17.40 Voor- 18.10 Gevar. mu ipraat. 18.45 Leger 00 Nieuws en weer- e jeugd. 19.30 Gram. .20 Gevar. program- r zo over.en VI 22.20 Orgelconcert, ing. 23.00 Nieuw» 13.15—24.00 Gram. (Van een onzer redacteuren) JN HET GEBIED DAT in toenemende mate als de IJinond wordt aan geduid en dat gevormd wordt door de gemeenten Velsen en Bever. w;jJt gebeuren belangrijke dingen. Nog maar nauwelijks heeft de rware industrie daar door de ingebruikneming van de Breedband- walserijen haar voltooiing bereikt, of namens de N.V. MEKOG, een der bij het Hoogovenbedrijf aangesloten bedrijven, zijn mededelingen ge daan over mogelijkheden tot winning van kunstmest uit zeewater, in rerband waarmede ten Noorden van het sluizencomplex van IJmuiden een proeffabriek is gebouwd. Overigens is de winning van kali uit zee water in het geheel geen vraag meer, de mogelijkheid is een vaststaand feit, doch de proeffabriek is alleen daarom opgericht om het bewijs te leveren dat de winning van kali op deze wijze inderdaad economisch is verantwoord. r\E GEDACHTE om kali uit zeewater te winnen is in de laboratoria van de N.V. Mekog reeds gedurende de oor log ontwikkeld. Kort na de bevrijding werd de idee echter bijzonder sterk ge accentueerd door de omstandigheid dat onze land. en tuinbouw zwaar was ge handicapt doordat import van kali aan vankelijk niet mogelijk was. Op grond van die omstandigheid en mede aan de hand van de wetenschap dat de vraag naar kunstmest hand over hand in de wereld toeneemt, zijn toen de proeven met grotere voortvarendheid voortge zet. In dit stadium nam men contact op met Noorse ingenieurs die etteneens op dit gebied werkzam warene en reeds over patenten beschikten. Dat juist Noorwegen zich op dit gebied bewoog, is verklaarbaar door de omstandigheid, dat in de Noorse bodem evenmin kali wordt aangetroffen als in de Neder landse. Het Nederlands-Noorse overleg leid de tot het besluit de mogelijkheden op dit gebied samen te ontwikkelen. Van dat ogenblik dateert de oprichting van Norduco A.S., welke te Oslo is geves tigd. Evenwel kwam men overeen dat de proefnemingen in Nederland onder leiding van de N.V. Mekog door Ne derlandse en Noorse ingenieurs zouden worden voortgezet. Op grond van re denen van bedrijfseconomische aard werd hieraan geen bekendheid gege ven, evenmin als aan de proefinstalla- Chefarine „4" werkl krachtiger, snel ler an doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd, 'n jgije doet wonderen (Advertentie, Ing. Med.) niaii tie die later in de nabijheid van de fabrieksterreinen van Hoogovens werd ingericht. De in deze proefinstallatie opgedane ervaringen zijn zó gunstig, dat thans ten Noorden van de IJmuider sluizen een proeffabriek is gebouwd, welke het bewijs zal moeten leveren, of de vervaardiging van kali uit zee water, zoals reeds gezegd, ook in tech- nisch-economiseh opzicht verantwoord is, temeer waar de bouw van een defi nitieve fabriek zeer kapitaal-intensief zal zijn. JR M. VAN DELDEN, één der direc teuren van Hoogovens, verklaarde gisteren op een in Amsterdam gehou den persconferentie tegelijkertijd werd in Oslo de Noorse pers ingelicht dat „in het nieuwe procédé inder daad wat wordt gezien", vandaar dat tot het bouwen van de proeffabriek is besloten. HET PROCEDé Zeewater bevat slechts 450 kg kali per duizend m3. Derhalve kan men zich voorstellen, welke enorme hoe veelheden zeewater moeten worden behandeld voor een zeker productie van kali is bereikt. Het zeewater wordt eerst behandeld in zandfilters teneinde onzuiverheden, welke zich in het zee water kunnen bevinden, te verwijde ren. Dan wordt het naar de reactieva ten gepompt, waarin een chemische reagens wordt toegevoegd; dit reagens heeft de eigenschap dat het zich slechts verbindt met de kali in het zeewater en de andere stoffen onbeïnvloed laat. In deze reactievaten vormt zich dart een zeer slecht oplosbare kaliverbinding, welke daarna verwijderd wordt uit de enorme hoeveelheden zeewater. Op deze wijze wordt een vochtige kristal- lijne massa van de kaliverbinding ver kregen, welke daarna verder wordt behandeld met salpeterzuur in enige andere reactievaten. Op die manier In Sao Paulo is een nieuwe kathe draal, de grootste van Zuid-Amerika, ingewijd. Er is veertig jaar aan de kerk gebouwd. De inwijding was een der plechtigheden ter gelegenheid van het vierhonderd jarig bestaan van de stad, die door Jezuïeten werd gesticht. De president van IJsland zal een bezoek brengen aan de Scandinavische landen. In Karatsji (Pakistan) Jijn drieduizend havenarbeiders in staking gegaan. De secretaris van de com munistische partij van Ceylon is we gens belediging van de rechterlijke macht tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Ook kreeg hij f 750 boe te. In Japan is door ijzel op de weg een autobus in een rivier ge stort. Elf personen kwamen om het le ven. In een kasteleinswoning bo ven een café in Overschie is een in braak gepleegd. Uit een kast werd een geldkistje met f 4000 tot f 5000 gestolen. De twee en veertig jari ge mondarts J. B. A. T. uit Rotter dam is tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het opgeven van een te laag inkomen. In September zal in Brussel een internationaal che misch congres worden gehouden. Na een waarschuwingsschot te hebben gelost, wist een Haagse politie-agent twee mannen te arresteren, die zich verdacht ophielden bij twee op straat ligende grote pakketten textiel, die vermoedelijk van diefstal afkomstig waren. Toen de heren de agent za gen, wilden ze er snel vandoor gaan. Tenslotte verkozen ze de handboeien boven de kogel. Generaal-majoor J. A. Bach, .directeur materieel van de Kon. Luchtmacht, zal met vier hoofdofficieren een oriëntatiereis van enkel weken door de V.S. maken als gast van de Amerikaanse luchtmacht. Mede in verband met een poging tot moord heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag de korpo raal M. P. W. R. uit Paramaribo ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. De gun ning voor de bouw van een nieuw hospitaalkerkschip (De Hoop) l*an binnen korte tijd worden verwacht. De bedrijfsleider S. uit Someren, die ten nadele van een machinefabriek aldaar o.a. Werktuigen ontvreemdde, is tot tien weken gevangenisstraf ver oordeeld door de rechtbank in Den Bosch. Aan boord van het Britse vliegdekschip „Indefatigable" is voor de derde maal binnen enkele weken beschadiging nu aan peilglazen, ont dekt. Een Zuidslavisch vissersgezin dat met een schip naar een Italiaanse haven vluchtte, heeft in Italië politiek asyl gevraagd. Men wil zich tenslotte in de V.S. vestigen Uit Djakarta wordt gemeld, dat in Tasikmalaja Zaterdag op last vari de procureur-generaal drie Nederlanders zijn gearresteerd. Men zou volgens het dagblad „Bintang Rimur" auctor intel lectualis zijn van de Darul Islam en aan deze organisatie medewerking ver lenen. De gearresteerden zijn; dr Schmutzer, directeur van de rubberonderneming Bandjanegara in Gunung Tjupi; de heer E. J. I. Versteeg, administrateur van die onderneming, en de heer J. Katton, alias Muhamad, employé dier onderne ming. „Bintang Timur" noemt als bron van dit bericht kringen van het hoofd parket. De Federatie van Nederlandse Jour nalisten heeft zich telegrafisch gewend tot de Vereniging van Nederlandse Journalisten in Indonesië om hgar me deleven te betuigen met de arrestatie van de journalist Evenhuis, Het onderzoek, in de Echteldse moordzaak, waarbij vier familieleden van het slachtoffer Melis van Krieken werden gearresteerd, heeft naar het schijnt geen resultaat opgeleverd. Werd een week geleden de caféhouder-vee- handelgar C. J. van de B. op vrije voe ten gesteld, gisteren is na behandeling van een appèl door het gerechtshof te Arnhem de vrijheid bevolen van de overige drie gearresteerden, de 57- jarige G. C. van de B.-Van K„ haar dochter de 31-jarige W. J. G. van S.- Van de B. en de 29-jarige schoonzoon C. J. B. van S. wordt een oplossing verkregen van ka liumnitraat, terwijl tegelijkertijd het gebruikte chemische reagens wordt te ruggewonnen. Het mengsel van kalium nitraat in oplossing en het reagens in vaste vorm worden door filtratie ge scheiden. Het teruggewonnen reagens wordt opnieuw gebruikt voor de be handeling van zeewater; de verkregen kaliumniti'aatoplossing wordt inge dampt, gedroogd en is dan klaar voor de verkoop als kunstmest. J^OG WERDmedegedeeld, dat de 1 proeffabriek een capaciteit van 1500 ton per jaar zal hebben. Derhalve is de productie van geen invloed op de Nederlandse behoefte. Dat de Noorse onderzoekingen op dit terrein reeds ver waren gevorderd, mag blijken uit het feit, dat daar in 1939 reeds een proeffabriek je was, dat echter getrof fen werd door een der eerste Duitse bommen die op Noors grondgebied viel. Ir Van Delden verwachtte dat de proeffabriek in April of Mei van dit jaar zal gaan draaien. Waerschijnlijk zal men tegen het einde van het jaar over voldoende gegevens beschikken die eventueel een nader beslissing mo gelijk maken. Nadrukkelijk werd ver klaard, dat in geen enkel opzicht vast staat, waar eventueel de definitieve fa briek zal komen, aangezien de aan- en afvoer van zeewater een beslissende rol speelt. Wel staat vast, dat de Neder lands-Noorse samenwerking van blij vende samenwerking zal zijn. j^L me al blijkt wel, dat aan de IJmond opnieuw belangrijk werk wordt ver richt, ditmaal niet op het gebied van de zware industrie doch op chemisch terrein met het oogmerk te trachten kunstmeststof te verschaffen, waardoor ons land ook in dit opzicht minder dan tevoren afhankelijk zou zijn van bui tenlandse invoer. Als een industrie-laboratorium van ijzer en staal in de openlucht kan de proeffabriek ten Noorden van de sluizen te IJmuiden worden aangeduid, waarin de Nederlands- Noorse maatschappij Norduco A/S kali uit zeewater gaat winnen. De mogelijkheid hiervan staat reeds definitief vast. De fabriek is even wel neergezet om aan te tonen, dat de winning ook in technisch-eco- nomisch opzicht verantwoord is. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de kapitein W. J. van den IJ, uit Ede, aan wie ten laste was gelegd dat hij met planken van het Rijk een vliering en een trap daarheen in zijn huis had laten maken, een kast voor een aalmoezenier met een dienstver- voèrmiddel had laten transporteren en een stoel had laten timmeren, eveneens met Rijksmateriaal, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en een boete van f 300. Deze ?aak stond bekend als de z.g. Rijksspijkeraffaire. De eis was (conform het vonnis van de krijgsraad) een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een geldboete van f 100. Voor dé Rotterdamse rechtbank is gisteren wegens doodslag tegen een 23- jarige hulp in de huishouding uit Rot terdam negen maanden gevangenisstraf geëist, omdat zij er van verdacht werd op 23 October jl. haar pasgeboren kind je, een jongetje, van het leven te heb ben beroofd. Het meisje bekende en zeide het te hebben gedaan, omdat zij bang was voor ontdekking. De officier van Jus titie sprak zijn s'trenge afkeuring uit over de reeds door een huwelijk gebon- dep vader. Hij merkte op, dat de wet gever bij, dit soort, misdaden er rekening mee heeft gehouden, dat deze moeders onder een zekere psychische druk han delen. De officier zei dan ook rekening te houden met verschillende verzach tende omstandigheden. Er was geen raadsman en fluisterend sprak het meisje tenslotte nog: „Ik was helemaal alleen en ik wist niet wat ik doen moest*.. Uitspraak over veertien dagen. Tn het ziekenhuis te Sittard is giste ren overleden het anderhalfjarig doch tertje van" dé heer en mevr. Van D. te Geleen, dat Maandag ernstige brand wonden had opgelopen toen het in een stoeltje zat. vermoedelijk heeft het vijfjarig zusje met lucifers gespeeld, waardoor de kleertjes van haar zusje vlam vatten. Toen de moeder, die op de slaapkamer was het ongeluk ont dekte had het kindje reeds zware brandwonden opgelopen. T}E CANADESE Pool- uit twee families afkom- onderzoeker HatterS- stig zijn. Van de familie ley-Smith heeft in het De Kort trouwen die dag waad van oude jute zal Noordpoolgebied een aan- JJEN Engelse mevrowu is, gehuld in een g> tal gave en gevulde con servenblikken gevonden, afkomstig uit epn nood depot, dat Gotfried Han sen in 1920 inrichtte voor de Noorse ontdekkings reiziger Amundsen, die het depot echter nimmer aanroerde. Hattersley- Smith heeft een aantal van deze 34 jaar oude vijf meisjes en een jon- ken, over Piccadilly Cv gen allen met leden van cus één van de druk de familie Bertens. Vier ste pleinen in het eet: S< van de zes paren gaan trum van Londen vermoedelijk in Maart lopen en heeft daarme- naar Canada emigreren, vijf pond (een goec jQE POLITIEMACHT van Leeuwarden heeft in een regenwaterton ge dregd en het ding ten slotte helemaal op zijn blikken mee naar Kopen- kop gezet, omdat op het hagen gebracht. Zij be- water een paar kinder- vatten o.m. boter, koffie, klompjes dreven. Het visgerechten en lever- bleek later, dat een jon- pastei. Fijnproevers heb- get je met zijn houten ben de inhoud gekeurd schoeisel aan het spele- cn vonden, dat alle con- varen was geweest en servcn nog best smaak- per abuis barrevoets was ten. Alleen de koffie was weggelopen. wat bittér, maar de le verpastei zou men nog in iiru ZOUDEN n nog de beste hotels kunnen vï vertellen van het aan- serveren. Op de vind- staande huwelijk van de plaats vriest het gewoon- liedjeszanger Charles j veertig tot vijftig Trenet en millionnare graden. Doris Duke. Welnu, dat is geen aanstaand huwe- JN DE KERK van St Pe- Ijk meer. De romance is trus te Oisterwijk wordt helemaal over. Charles Dinsdag 23 Februari het heeft verklaard 't slacht- huwelijk ingezegend van offer te zijn geworden zes paten, die met elkaar van een gril van Doris. vijftig gulden) verdient. Zij had namelijk ge wee dat zij gekleed in oud zakken over Piccadilly Circus zou lopen, zonde dat iemand naar haa- tou omkijken. Nieman hüd omgekeken. yiJFTIG JAAR gelede liep Charles Stickel; New York even zijn hu uit om een pakje sig; retten te gaan halen o: de hoek. Vorig jaar zt mer kwam hij term zender sigaretten. H kwam alleen maar eve kijken, hoe zijn echtgr note het maakte na d' halve eeuw, zei hij. Z maakte het uitstekende- zat nog steeds voor hr raam op hem te wachtel Kortgeleden zijn zij op nieuw in het huwelij getreden. Dat er achter die IJzeren Vitragr vreemde dingen gebeuren sinds Vade Jozef is gestorven, weet ge allemaal Er is daar ongetwijfeld op tal van terreinen een toenadering te bespeuren tc het Westen, althans tot 'net niet-Amerikaanse Westen. Wat daarvan de oorzaal is, zullen We hier in het midden laten. Als nieuw symptoom willen wij allee: noemen het Opdagen van le „zazou" in Moskou en andere grote steden. G< kent toch de zazou, d;„ jongeling met zijn fel gekleurde kledij, zijn merk waardige, overtollige haardos en zijn smalle snorretje. In West-Europa is he' zazou-tijdperk overigens allang weer voorbij. Het werd opgevolgd door di epoque der existentialisten, die het snorretje vervingen door een ringbaardje Ook hun hoogtijdagen hebben icü inmiddels alweer achter de rug en than: worden wij geteisterd door een slag jongelieden, dat zeer lange, getailleerd: jasjes, smal toelopende pantalons benevens clean shaven gezichten draagt e: hartstochtelijk de „creeps" danst. Wat nu die Russische zazou's betreft, in he' Moskouse spotblad „Krokodil" worden zij flink op de hak genomen, maar e wordt niets tegen hen ondernomen. De „Krokodil vertelt ook vol afkeer, da: zij zich Harry en George noemen in plaats van heel gewoon Serge of Grischa en voorts, dat zij vol vuur op boogie woogie-klanken dansen, wat daar dus ooi schijnt te mogen. Trouwens, radio-Boedapest heeft enkele dagen geleden vooi het eerst sedert vijf jaar gedeelten uit de jazz-opera „Porgy and Bess" var George Gershwin uitgezonden. Tot voor kort gold dergelijke muziek daar ah een der hevigste uitingen van de slechte smaak, van het kapitalisme. Onlangs bezochten, voor het eerst sedert lange tijd, twee uitnemende Russische musici, een pianist en een violist, ons land. Mogelijk krijgen wij hier binnenkort Boris Goodmansky and his Moscow-Jivers op visite. En misschien hebben de Rus sen straks de jazz wel uitgevonden. m rif -. I i T'. 'iPM 'x ft 1 iy i - Sil (Van ome parlementaire redacteur HET CHRISTELIJK-HISTORI- SCHE Eerste Kamerlid, prof. Gerretson, stemde verleden week Woensdag met de communisti sche heren Geugjes en Branden burg en de Kamervoorzitter mr Jonkman tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.- verdrag. Hij deed dat naar hij toen verklaarde, wegens Grondwettelijke bezwaren. Het verdrag zelf had in zekere zin zijn sympathie. £)OOR de gebeurtenis, die zich gis termiddag in de Eerste Kamer Volgens opgave van het C.B.S. telde Nederland in totaal in 1952 203000 vestigingen in de detailhandel tegen 201081 in 1953. Op enkele uitzonde ringen na is het aantal vestigingen in 1953 minder dan in 1952, zoals onze grajiek laat zien. De reeds zeer belangrijke groep textielgoede- ren behoort tot de groepen, die in 1953 nog al zijn uitgebreid. Een vrij sterke teruggang is waar te nemen in de winkels van parfumerie en Cosmetische artikelen die van 5300 in 1952 terugvielen op 4885 in 1953. afspeelde, is dezë houding van prof Gerretson in een eigenaardig licht ko men te staan. Er moest beslist wor den op zijn verzoek, hem op een na der tijdstip, bij voorkeur na de alge mene beschouwingen over de Rijks begroting 1954, doch vóór de indiening van de nieuwe Defensie-nota, in de gelegenheid te stellen, de minister president, de minister van Buiten landse Zaken en de minister van Oor log en van Marine te interpelleren over de verhouding van het E.D.G.- verdrag tot enkele artikelen van on ze Grondwet. Het was duidelijk, dat dë heer Ger retson in deze interpellatie critiëk zou leveren op de handelwijze van de regering. Deze zóu namelijk verzuimd hebben bepaalde internationale over eenkomsten aan het parlement voor te leggen. De christelijk-historische afgevaar digde verklaarde Dinsdagmiddag ech ter, dat hij inmiddels volledige inlich tingen had ontvangen op wat hij had willen vrkgen. Hij vertelde niet hoe, maar aangenomen mag worden, dat hij de „Handelingen" van de verleden week gehouden vergadering van dè Eerste garner nog eens goed heeft doorgelezen en dat hem de situatie uit het verslag Van de redevoering van de minister van Oorlog, ir Staf, duidelijk is geworden. Er \Varen nu althans geen proble men meer voor hem en daarom trok hij zijn ihterpellatie-aanvraag in.... Het stormpje» waarin de regering verzeild dreigde te raken, is dus af gedreven. De Kamer keurde hierna nog een wetsontwerp goed tot het verlenen van aanvullende bedragen over het dienst jaar 1952 voor de inrichting en verbe tering van gebouwen van onze am bassades en gezantschappen. Op 2 Februari komt de Eerste Ka mer wéér bijeen, ter behandeling n o.a. een wetsontwerp betreffende de monumentenzorg. Vorige week Woensdag is op 48 km buiten Maskassar een militaire wagen met soldaten door een bende van 60 man beschoten. Er ontstond een gevecht, waarbij een soldaat werd gedood en een ander gewond. De bende werd verdre ven. V In het komende seizoen zal de eerste schoolwagen van de Stichting „Rijden de School" in gebruik worden genomen ten behoeve van kinderen van houders van kermisinrichtingen. De stichting i£ hiertoe in staat ge steld, doordat de Tweede Kamér haar goedkeuring heeft gehecht aan een post in de onderwijsbegroting. De school zal een bijzondere neutrale school zijn. De eerste schoolwagen, die wordt getrok ken door de gemotoriseerde woonwagen van het hoofd der school en zijn gezin, zal de grote kermissen bezoeken en des winters in bedrijf zijn in een der cen tra, waar de exploitanten zich concen treren. Deze onderwijsvorm is volgens de stichting êen novüm, niet alleen vööf Nederland, maar Ook voor het buiten land. j_ EN COMMENTAAR QNLANGS HEBBEN we in de krant kunnen lezen, waar we in de komende drie jaar met de woning toewijzing aan toe zijn. Er kwam voor Noord-Holland een respectabel cijfer uit de bus, maar Amsterdam alleen gaat reeds met de grootste helft strijken en wat men dan noemt de provincie-stéden als Haarlem, Vel sen, Beverwijk, Alkmaar, Den Hel der en- Hoorn zullen het fnèt dé rest moeten doen én wat èr vöör sommige gemeënten op ovèrschiét is de moeite van hét nöèmen niet waard. Een op lossing van het woningprobleem met al zijn urgentie betekent hét geens zins én onwillekeurig rijst de vraag öf dit nóg wel eens zal worden op gelost. Want ondanks alles wat er na de oorlog aan huizen uit de grond is gestampt, willen de wachtlijsten van woningzoekenden nog maar niet inkrimpen, doch vertonen zij zelfs hier en daar neiging om nog langer te worden, alle optimistische voor spiegelingen ten spijt. Hierbij doet zich één verschijnsel voor, dat we warempel niet kunnen bevatten én dat, uit een oogpunt van een gezonde woningpolitiek bezien, tegen alle logica indruist. Tal van gemeenten in Noord-Holland immers, die platweg gêzêgd haar inwoners niet kunnen bergen, propageren door dik en dun de vestiging van niéuwe industrieën, die de welvaart op peil moeten houden en die de centen in het laatje moeten brengén, welke men zo zeer behoeft. Maar een nieuwe in dustrie, van wélke aard Ook, zal wil zij van enige betékenis zijn niet kunnen draaien zonder arbeiders en voor hen zullen weer nieuwe wo ningen nodig zijn. Is de gemeente, die aldus handelt - men vèrgeve ons de vergelijking - niet op één lijn te stéllen met de spullebaas, die meer plaatsen ver koopt dan in zijn tent aanwezig Zijn? Loopt zo aanstonds de zaak in 't honderd, hem een zorg, de kaarten zijn vèrkocht en voor de rest moet het maar lopen zoals het loopt. Men kan deze gehele zaak herlei den tot één simpele vraagis hét verstandig de vestiging van nieuwe industrieën te animeren wanneer men bij voorbaat weet, dat de arbeiders, die hierdoor worden aangetrokken, niet kunnen worden ondergebracht? Vooralsnog menen wij deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman C. J. v. d. H. en de 58-jarige werkman P. de J., beiden uit Amsterdam, terzake van diefstal door middel van de z.g. telefoontruc, meermalen gepleegd, elk veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De mannen werden In de zittingszaal door twee reeds gereedstaande wacht meesters van de Rijkspolitie weg gevoerd. De rechtbank te Alkmaar had het tweetal, dat diefstallen in zeven plaat sen van ons land ten laste was gelegd, vrijgesproken, doch dè officier was in appèl gegaan. Tot het einde toe bleven de mannen, die op 11 November 1952 in Dordrecht waren gearresteerd, ont kennen, dat zij de diefstallen hadden gepleegd. Verschillende getuigen hadden een der mannen pertinent herkend. De J. was in 1951 door het Amsterdamse Hof voor diefstal door middel van de tele foontruc tot één jaar veroordeeld. De procurêur-gêneraal, die drie ge vallen bewezen achtte, had veertien dagen geleden tegen beiden vier jaar zonder aftrek geëist. Het Hof achtte ten aanzien van De J. de diefstallen in Leeuwarden en Til burg, w ar resp. f 1500,— en f 1684, waren gestolen, bewezen én ten aan zien van De H. de diefstallen in Til burg en Zwolle, alsmede zijn mede plichtigheid aan een diefstal in Roer mond, waarbij hij een loodgieter in diens winkel aan de praat hield, zodat een onbekend gebleven dader een geld kistje kon wegnemen. Zes mensen hebben Dinsdag de dood gevonden ais gevolg van het neerstorten van een tweemotorig Frans militair vliegtuig, 15 km van Saint Maxim» aan de Zuidkust van Frankrijk.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3