Molotov was gisteren bij Eden te gast De Westelijken voelen niets voor Conferentie van Vijf Molotovs voorstel verworpen Smokkelauto werd in beslag genomen Verjonging Café in vol bedrijf verhuisd Lokaas voor Bidault Waar Oost en West elkaar ontmoete Als van ouds...... Na nacht in de koude en fikse vechtpartij Australië wijzigt immigratiebeleid Geschiktheid primair Fascinerende spanning hangt in Berlijn Zee van geruchten in Kathreinerhaus Urk over water niet bereikbaar Bootdienst Den Helder- Texel beperkt WEERBERICHT Met klanten aan tapkast door Amsterdam Donderdag 28 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e jaargang No. 23 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vissersschepen komen binnen als uit een andere wereld Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 HET VOORSTEL van de Russische minister Molotov, om in Mei of Juni van dit jaar een conferentie van vijf landen, waaronder com munistisch China, bijeen te roepen, is gisteren door de Westelijke mi nisters eenstemmig afgewezen. Minister Dulles was de eerste, die hel Russische plan verwierp met dezelfde argumenten waarmee hij zich reeds in de voorgaande dagen tegen een discussie over het plan had verklaard. De ministers Eden en Bidault vielen hun Amerikaanse col lega hierin bij, maar zij zinspeelden er op, dat zij hun positie zouden kunnen herzien, wanneer de regering der Chinese volksrepubliek er eenmaal blijk van zou hebben gegeven, dat zij haar houding wil ver anderen. Deze regering zal haar ernstige wil eerst moeten bewijzen door het mogelijk te maken dat de politieke conferentie over Korea bijeenkomt, zo formuleerde Eden zijn eis. Molotov, die ook ditmaal het langst aan het woord was, gebruikte driekwart van de tijd der ver gadering om zijn plan te verdedigen. Hij meende uit de redevoeringen van de Britse en de Franse minister te mogen concluderen, dat deze toch wel iets voelden voor een latere bespreking van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Een Britse woordvoerder heeft echter later te verstaan gegeven, dat deze conclusie van Molotov door niets werd ge rechtvaardigd. £)ULLES zag een conferentie met Chi na als volkomen overbodig en als een poging, om dit land een positie in het wereldberaad te doen verwerven, die het niet verdiend heeft. Overigens vond de Amerikaan, dat er niets was wat de vijf mogendheden het recht zou geven, met uitsluiting van alle andere landen over wereldproblemen te gaan discussiëren. Bidault voegde daar nog aan toe, dat de Chinese communistische regering op vele manieren hulp ver leende teneinde de oorlog in Indo-Chi- na te verlengen. Wat Molotov wenste was een verandering van methode en men kon daarvan geen magische wijzi gingen verwachten, zolang aan de geest van de Chinese regering niets veran derde. Indo-China zou volgens Bidault ook op de Koreaanse conferentie kun nen worden besproken. Hij was ook be reid, andere wegen voor de bespreking van de situatie in Indo-China te over wegen. De normale methoden daartoe waren volgens hem nog niet uitgeput. Molotov wiens lange rede door een Franse woordvoerder later als een uit gebreide propaganda-speech werd ge kwalificeerd kon niet inzien, waar om zijn collega's geen bezwaren hadden tegen conferenties van twee, van drie en van vier, maar uitgerekend wel te gen een van vijf. „Er zijn in de laatste tijd zoveel conferenties van drie ge weest, waarin over alle mogelijke pro blemen is gesproken. Het enige, waar over nooit werd gesproken waren Ame rikaanse problemen, maar da-rin stak een zekere logica," aldus de Rus. In den brede ontwikkelde de Russi sche minister argumenten voor een we reldwijs beraad. Inzonderheid legde hij de nadruk op de economische proble men, die daarbij behandeld zouden kun nen worden. Slechts indien over aller lei uitsluitingen en hindernissen in de internationale handel zou kunnen wor den gesproken, zou er kans bestaan op een werkelijke vermindering der span ning. Alweer stelde de minister voor, alsof hierin de belangen van Engeland, Frankrijk en Rusland evenwijdig lie pen. Verder zou een vermindering der be wapening over de gehele linie moeten worden behandeld. Tenslotte zouden de vijf landen moeten overwegen hoe de Berlijn heeft Dinsdag zijn koudste dag in twaalf jaar beleefd. De temperatuur daalde tot 16 graden onder nul. In de stad werden grote aantallen pestvogels waargenomen, die uit Noord-Rusland en Scan dinavië op weg waren naar Zui delijker streken. Volgens een le gende zijn deze fraai gekleurde vogels voorboden van onheil Leden van het personeel van de Berlijnse dierentuin hebben de pestvogels echter zien converse renmet vogels van duidelijk Westerse afkomst onderlinge betrekkingen, inzonderheid die met China, zouden kunnen worden verbeterd. De Westelijke drie hadden immers in hun n ta van 16 November de bereidheid uitgesproken, zo beweer de Molotov, over de problemen van het Verre Oosten te spreken en het ver baasde hem daarom, thans te moeten horen, dat zij daar nu zonder meer overheen wilden glijden. Een Britse woordvoerder heeft deze uitleg van de Westelijke nota volkomen onjuist genoemd. Daarover zal vandaag nog wel een enkel woord worden ge sproken. Eden, die gisteren voorzitter was, sloot de zitting vroegtijdig, om de Westelijke ministers de gelegenheid te geven, Molotovs rede te bestuderen. Vandaag zal wel blijken, of het lokaas, dat de Rus speciaal Bidault toewierp, toen hij in zijn openingstoespraak een conferentie met China een bemidde laarsrol toebedeelde in kwesties die voor alle landen van belang waren, in derdaad aanlokkelijk genoeg is ge weest. De kansen daarop lijken uiterst gering. Een beeld, dat elders in het land ook nog wel eens te zien zal zijn: Een zesjarig jongetje zakte op een der Amsterdamse wateren door het ijs. Twee agenten deden pogingen om hem te redden en kwamen daarbij zelf in grote moeilijkheden. Tenslotte hielpen burgers de mannen en het kind op het droge en voorzagen hen van droge kleren. Zwaar van het ijs kwam dezer dagen de IJM. 206 IFiron V" de haven van IJmuiden binnen. Vorst, wind en ivater hadden het vissersscheepje overdekt met een dik pantser. Drie douaneambtenaren hebben gis teren in Groede in West Zeeuws- Vlaanderen een gepantserde, tot be stelauto verbouwde Cadillac in be slag genomen. In de auto bevond zich 1250 kilogram boter. De inzitten den, die met een van de douane ambtenaren slaags raakten, wisten te ontkomen. Op het vermoeden, dat in een gara ge te Groede een bestelauto geladen met 1250 kg boter stond, vatten te douaniers Dinsdagavond post in de buurt van de garage. Gedurende on geveer twaalf uur trotseerden zij de koude Noordoostenwind. Toen er gis terochtend 'pin half acht nog niets was voorgevallen, ,dat hun aandacht had getrokken, giogeri twee douaniers eens eenukijkje nemen achter de ga rage. De^sectiechet, die 'alleen voor de garage bleef wachten, zag toen plotseling de deuren opengaan en uit de garage reed de tot pantserauto ver- gebouwde Cadillac. De sectiechef aar zelde geen ogenblik en sprong op de treeplank van de rijdende auto. lij probeerde de chauffeur van de auto te overmannen, sleurde hem uit de auto en samen vielen zij op de grond. De auto reed zonder bestuurder door een hek en botste vervolgens tegen een huis op. Een naast de chauffeur ge zeten persoon, vermoedelijk een Be^, had inmiddels het hazenpad geko zen. De sectiechef was inmiddels flink slaags geraakt met de chauffeur van de smokkelauto. De laatste wist ech- De Australische minister voor Immi- gratiezaken, Harold Holt heeft ver klaard, dat de immigratie uit Europa in de volgende jaren meer bepaald zal worden door het aantal geschikte emi granten. dat men zou kunnen aantrek ken, dan door de capaciteit van Austra lië om immigranten op te nemen. Australië wenst van harte een grote toevoer van Britse emigranten te hand haven. zo zeide hij, er aan toevoegend „Ik zie uit naar de tijd, dat de Britse regering de harde feiten van de geo grafische ligging van Groot-Brittannië onder ogen ziet, op dezelfde wijze als Nederland de feiten van zijn positie bekijkt". Nederland, zo vervolgde hij, werkt aan zijn emigratie-program, om dat het zich er van bewust is, dat emi gratie van essentieel belang is voor een gezond voortbestaan. Zolang het Britse gemenebest een onevenwich tige verdeling van zijn bevolking heeft, kan het zijn volledige kracht niet ont wikkelen, aldus Holt. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) gERLIJN, Woensdagavond. - Als de keizer nog geleefd had, dan had Berlijn vandaag zijn verjaardag met parades en duizenden vaten bier gevierd. Sol daten zouden op de maat van vrolijke marsmuziek over Unter den Linden zijn ge-ganzepast en de Potsdammer Platz zouden luidruchtige volksfeesten zijn gehouden. Maar langs de puinhopen van Hitiers derde rijk, langs dezelfde nu volkomen uitgestorven straten snelde vanavond de autocolonne van Molotov. De Rus was op weg naar het huis van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, die hem op een gala-diner had uitgenodigd. Gisteravond was het Molotov, die als gastheer optrad. Bidault was de eerste minister der Westerse Grote Drie, die in het pompeuze Russische ambassade-gebouw in Oost-Berlijn op vorstelijke wijze werd ontvangen een feit, dat in kringen van waarnemers druk besproken werd. Zou de Russische minister de Fransman onder het genot van wodka en kaviaar tot een neutralisering van Duitsland pro beren over te halen, of zou de gast bij het aansnijden van een geurig speen- varkentje over Dulles' verwerping van een Vijf Mogendhedenconferentie zijn gepolst? Vast staat in ieder geval men moet de mémoires van Churchill er maar eens op na lezen dat dit soort etentjes dikwijls veel tot verbetering der wederzijdse verstandhouding kan bijdragen. Het moet als eên verheugend verschijnsel worden gezien dat men in de grote politiek gezellig een borrel kan dTinken nadat men elkaar eerst aan de conferentietafel de huid vol gescholden heeft. hand op de als eerste voorwaarde ge stelde vrije verkiezingen voor te be reiden". Wij geven deze mening gaar ne ter kennisneming door maar moe ten helaas de opmerking maken, dat wij niet kunnen beoordelen of zij con- c-ete inhoud heeft of slechts een ge ruchten verspreidend karakter draagt. f?R IS een vreemde en tegelijkertijd fascinerende spanning in Berlijn waar te nemen. Hoewel men zo lang zamerhand aan de snel weg schietende limousines van de ministers is gewend geraakt geen journalist schenkt er tenminste nog enige aandacht aan is men nog niet gewoon aan de tactiek die daor Oost zowel als West wordt gevolgd. Eigenlijk weet niemand nog waar hij precies aan toe is en hoe hij de eerste voorzichtige zetten op het we reldschaakbord moet interpreteren. Er zijr, waarnemers die menen dat de conferentie niet anders dan tot mis lukking zou zijn gedoemd omreden dat op de errstc zittingsdag reeds duidelijk is ge worden dat het Kremlin zijn ver- tra vinastactiek nog niet verleerd is. Maar er zijl er ook, die in de opening- Dulles' verbluffende antwoord aan tov bijvoorbeeld tekenen zien die op een succes wijzen. Een matig succes weliswaar, maar toch een, dat tot -tl kleine ontspanning van de hui dige internationale politiek kan leiden. Door al deze speculaties wemelt het in de gangen van het Kathreiner Haus het gebouw waar 700 journalisten uit het Westen en 200 uit het Oosten zijn ondergebracht van geruchten. Zo konden wij vanmorgen van ver schillende zijden horen, dat er in Mei of Juni toch een Vijf-Mogendheden- conferentie zou worden gehouden, waarbij dan niet over Duitsland en de vrede zou worden gesproken, doch over de politieke problemen in het Verre Oosten. Maar de verklaring, die Dulles vanmiddag voor de aanvang der derde zitting heeft afgelegd, onder streepte het gisteren publiek geworden Amerikaanse standpunt nog eens. Washington verwerpt een Vijf-Mogend- hedenconferentie althans een die zich ten doel stelt maatregelen tot vermindering der internationale span ningen te overwegen omdat zij in strijd met het Handvest der Verenigde Naties is. Behalve ten opzichte van principiële zaken: de EVG, de herenigingsproce dure van Duitsland enz. wordt van het Westen een inschikkelijke houding verwacht. En van Rusland? Niemand weet het nog. Een communistische col lega van „Neu-s Deutschland", het hoofdorgaan van de Oostduitse partij S.E.D., verzekerde ons echter vanmor gen dat de redactieleden van zijn krant „opdracht hadden gekregen" niet meer zo fel togen het door het Westen ont worpen herenigingsplan voor Duits land te schrijven en „zich langzamer- Ondanks de koele sfeer ter confe rentie hebben de leden der ver schillende delegaties zich tot dus verre voor en na de zittingen op een vaak hartelijke wijze met elkaar onderhouden. Zo ziet men hier Molotov en Eden in een ge animeerd gesprek met enkele delegatieleden. ter te ontkomen. De twee beambten, die door het lawaai waren gealar meerd, hebben nog enige schoten op de auto gelost. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van dé smokkelaars Hoewel Urh niet meer afhankelijk is van de aanvoer over zee, is het toch nog altijd sterk bij het water geïnte resseerd. Aan de zeezijde is Urk vrij wel geïsoleerd, voor de havenmond is tengevolge va n de harde oostelijke wind het IJsselmeer nog ijsvrij, maar aan de westkant van Urk ligt het ijs hoog opgeschoven. De UK 79, schipper Van Urk, die door een motorstoring Maandag jl. niet kon varen, heeft getracht de Noord zee te bereiken via Den Oever. Even buiten Urk raakte het schip vast in het ijs en eerst na een urenlange wor steling kwam het schip vrij en keerde in de Urker haven terug. Terwijl net langzaam opstoomde, liep de Urker schooljeugd naast het schip over het ijs in de haven. De stoomboot dienst op Enkhuizen is gestaakt. De Noord- zeevloot bevindt zich in Breskens en verschillende Belgische havens, maar volgens de laatste radiografische be richten kan niet worden uitgevaren. De Texelse boot zal Donderdag maar één dienst vice versa tussen Den Hel der en Den Burg onderhouden. Uit beide plaatsen vertrekt om tien uur des morgens een boot. (Normaal wordt vijf maal per dag in beide rich tingen gevaren). Duizenden trekvogels, talingen en smieten, hebben voor de felle koude beschutting gezocht tussen de wallen van het oude fort De Schans bij Oude Schild. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDENDE VORST Vrij veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Stren ge tot matige vorst. Vrijdag: Zon op 8.26, onder 17.21 Maan op 4.24, onder 11.48 JN het begin van deze week publiceer den wij de verkiezing van de 37-jarige rnr H. van Doorn uit Rotterdam tot voorzitter van de Katholieke Volks Partij. Tegelijkertijd is de voorzitter van de katholieke Kamerfractie, prof. Romme, pas hersteld van een ziekte, tegenover de Partij van de Arbeid in het offensief gegaan. Wie zich de uit slagen van de laatste verkiezingen wil herinneren zal begrijpen, dat een spe ciaal tegen de'„ontheemde" katholieke groep in de Partij van de Arbeid ge richte actie zo niet op handen was dan toch binnen kor*e of lange tijd zou wor den gelanceerd. Het katholieke volks deel in ons land is m laatste instantie te eensgezind om een verlies, als bij de verkiezingen geleden, zonder meer te aanvaarden. Er hebben, naar men weet, besprekingen „op hoog niveau" plaats gehad op instigatie van het episcopaat; prof. Romme heeft van zijn gedwongen non-activiteit gebruik ge maakt zijn zienswijze op de politiek in een brochure vast te leggen hetgeen volkomen begrijpelijk is voor een man, die zich van woord en pen (als oud staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant) bediende - en thans is het de nieuwe partijvoorzitter, die zijn af delingen tot groter activiteit heeft aan gespoord. Het is nuttig deze mutaties in de hou ding van de KVP te onderkennen De verkiezing van mr Van Doorn uit Rot terdam is voor ons gevoel vooral be langrijk, omdat met hem een zeer jeug dig man de leiding van een der groot ste politieke formaties in ons land in handen heeft gekregen. Wij kennen „Harry" van Doorn uit anderen hoofde als een zeer ambitieus, zeer vriendelijk en uitermate intelligent man, die ever grote werkkracht beschikt. Hij zal uiteraard op sterke wijze de inzichten van „de jongeren" in de KVP naar vo ren brengen en zonodig verdedigen Deze kant van zijn verkiezing vinden wij wel de belangrijkste. Het Neder landse politieke leven liep lange tijd het gevaar te verouderen: de- kloof tussen de standpunten van de jongeren en van de tot nu toe leidende groep was groot en soms uiterlijk niet te overbruggen. Ook in kringen van de A.R.-partij is, naar wij vroeger al be richtten, van een ernstig streven naar verjonging sprake. Wij achten zulks een gelukkig teken. In de eerste plaats, omdat aan de jeugd de toekomst is, vervolgens, omdat wij nu tenminste de kans hebb.n, dat de starheid van ons politieke leven zal worden doorbroken. De vonkjn mogen er wel weer eens af- 1 vliegen, vinden wij. De koffie was (als al tijdklaar in café „De Bosrand" aan de Amstel- veenseweg te Amster dam toen het houten ge bouw gistermiddag van zijn evacuatieplaats te rugkeerde naar de plek, die het 6 Januari 1944 moest verlaten op last van de Duitsers. Was het café toen een obstakel in het schootsveld van de Duitse bunker bij de Ringspoorbaan, thans was het houten gebouw een sta-in-de-weg voor de noodzakelijke verbreding van de toegangsweg naar l.et Amsterdamse bos na- bi) de Koenenkade. En dus moest de cafébaas A. Th. Kreihe terug naar zijn oude plaats, nu op last van de gemeente. Deze wellicht de laatste van de oorlog terugkeer van de evacu- atieplauts ging letterlijk en figuurlijk op rolletjes. Want terwijl de café houder achter de tapkast zijn warme koffie schonk en de kachel lustig snor de, reed het op een sta len frame met wielen geplaatste gevaarte, ge trokken door een zware takelwagen langzaam over de Amstelveense- weg, ongeveer 1 kilo meter in de richting van de stai Vervaarlijk kraakten de wanden ac alle kanten en de vele gasten meest beken t :n van de eigenaar la veerden van links naar rechts cm zich op de nei- lende vloe, lemidden ven vallende ksten en rond vliegende scheurkalen ders op de been te hou den. „Zo'n uitzicht heb ben we nog nooit gehad", riep Ada Kreihe enthou siast tegen haar vader, die de tapkast stond te stutten, en ze keek ver genoegd naar de lange rij wachtende auto's op de drukke Amstelveense- weg. Gistermorgen vroeg reeds was de aannemer uit Badhoevedorp, die vertelde reeds meer voor dat karretje te zijn ge spannen, begonnen met het uitgraven van het gebouw en tegen één uur stond het café inhoud 150 kub. meter) met ro kende schoorsteen op het frame. Binnen twee uur was de verhuizing vol tooid en kon men begin nen met de plaatsing van het caféetje op ae funda menten van zijn oude plaats. De operatie „café- rol" was volgens de plan nen verlopen. TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten Weekabonnementen f 0.52 ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1