„Aurora" veroverde zich een wereldnaam Een machtige melkrivier vindt haar eindpunt in Opmeer HOE HET GROEIDE Directeur Veldstra een man van grote capaciteiten Aurora verwacht 3000 bezoekers f)P X Februari a.s. gaat bij de Coöp. Zuivelfabriek „Aurora" de vlag uit. Op die datum zal het 40 jaar geleden zijn dat dit bedrijf, momenteel één der grootste in den lande op dit ge bied, haar werkzaamheden begon. Het bestuur heeft besloten dit heugelijke feit op min of meer bescheiden wijze te moeten vie ren. Bescheiden, omdat men voor het gouden jubileum de gele genheid moet krügen het nog beter te doen. Het programma voor deze her denking stelt het bestuur zich als volgt voor: 1 Februari recep tie in café „De Vier Eenen". On getwijfeld zullen velen, w.o. burgerlijke autoriteiten en voor aanstaande figuren uit de zui- velwereld hier bestuur en direc teur de hand komen drukken. Verder stelt het bestuur zich voor op 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 en 10 Februari elke dag circa honderd leden met hun vrouwen aan de fabriek te ontvangen. Deze wor den met bussen van huis gehaald en weer thuis gebracht. De bus sen zullen de dames en heren om 10 uur aan de fabriek afzet ten en om 16 uur weer ophalen. Al deze bezoekers zullen het be drijf rondgeleid worden onder deskundige leiding, waarna een koffietafel wordt aangeboden in de eigen ontvangstzaal, 's Mid dags worden films over het be drijf vertoond, waarna voor het vertrek nog een thee wordt ge serveerd. Bovendien zal er gele genheid zijn om van gedachten te wisselen. Drie dagen worden gereserveerd voor inwonende kinderen van leden die 16 jaar en ouder zijn en wel 11. 12 en 13 Februari. Ook het vaste per soneel van de leden, mits ouder dan 16 jaar zal in de gelegen heid worden gesteld met het be drijf kennis te maken op 15 en 16 Februari. 17 Februari is ge reserveerd voor de afnemers van de A.R.O. melkproducten, dus de melkslijters uit wijde omtrek en Amsterdam. Op 18 Februari wordt deze jubileum viering besloten met een feest dag en -avond voor het personeel van „Aurora". In het geheel moet gerekend worden op pl.m. 3000 bezoekers! jarenlang gevolgde methode van bere kend vet het in juistheid verre moest afleggen tegen het nieuwe systeem. Sinds 1938 vormt ook de kwaliteit een factor voor de uitbetaling. Dit vraagstuk bracht een tijdlang de gemoederen van de zuivel-deskundigen in Noord-Holland danig in beroering. Voor het melkvervoer werd de eerste auto aangeschaft en vanaf dit ogenblik zijn zo successievelijk de paarden bij de fabriek verdwenen. In 1924 werd de eerste machinale kaasbereiding aangeschaft. Men bedankte als lid van de Coöp. Zuivelexport Ver. en nam zelf de ex port van boter en kaas naar Duits land, België en Frankrijk ter hand. In 1926 werd een groot stuk aan de machinekamer bijgebouwd, grote stoomketels, een grote stoommachine en een koelmachine aangeschaft. Even eens een nieuwe schoorsteen. Deze uit breiding was nodig, omdat de stoom ketels van 15 M2 V.O. veel te klein wa ren voor het bedrijf, dat toen al 10.000.000 kg melk verwerkte. Aangeschaft werden 2 ketels van 80 I M2 V.O.. EEN van de grootste en bekendste Nederlandse zuivelfabrieken, de coöperatie „Aurora" te Opmeer, gaat haar veertigjarig bestaan vieren. Er is alle reden voor om dit feestelijk te doen, want er is daar in het kleine dorp in de loop van vier decennia een bedrijf tot stand gekomen, dat vermaard is in alle landen waarheen de voortreffelijke Nederlandse zuivelproducten worden geëxporteerd. Kaas, boter, gecondenseerde melk en melkpoeder van „Aurora" zijn bij wijze van spreken in Buenos Aires even gevraagd als de ARO-melkproducten te Amsterdam. Dit enorme bedrijf heeft een werkelijk fantastische opgang gemaakt en we doen niemand te kort als we dit succes voor een zeer belangrijk deel toe schrijven aan de brede kijk, de werklust, de tact en de handelsgeest van de directeur, de heer J. Veldstra, de stoere Fries, die sinds 1920 aan het hoofd van het bedrijf staat. Doch ook gaan onze gedachten terug naar die eenvoudige boer A. Donker, van de Hoogwouder Pade, die in 1912 de initiatiefnemer was voor de stichting van „Aurora". Hij ging met rijn collega's praten en hij slaagde er uiteindelijk in zeven veehouders bereid te vinden mee te werken. De eerste pogingen echter faalden vol komen, maar in 1913 dan toch werd een voorlopig bestuur gevormd. Op 28 Mei werd de vereniging opgericht. hebben. Het zat misschien wel zo, dat men meer vertrouwen stelde in de cre- dietwaardigheid van sommige bestuurs leden dan in die van de vereniging. De inventaris welke benodigd was, vergde een bedrag van f 13.400. Er werd besloten een directeur op te roepen op een salaris van f 800 per jaar, voor welke betrekking men een borgstelling vroeg van f 4000. Dat dit laatste wel wat hoog was in verhou ding tot het aangeboden salaris vond vermoedelijk wel z'n oorzaak in de geldnood waarin men zelf zat! In September 1913 besloot men de melk, zolang de eigen fabriek nog niet klaas was, te laten verwerken door „Excelsior" te H.H. Waard. Ook werd toen reeds tot de bouw van twee arbeiderswoningen besloten. Op 30 October werd de heer A. Dijk stra benoemd tot directeur. In December vinden we weer als voornaamste punt op de agenda de geldzorgen, hoewel ze blijkbaar een an dere gedaante zijn gaan aannemen, al thans men besloot een brandkast te kopen In Januari 1914 werd besloten tot een feestelijke opening van de fabriek, het geldelijk beheer werd overgedragen aan de directeur en op 28 Jan. vond de feestelijke opening plaats. Op 1 Februari 1914 ving de fabriek haar arbeid aan, met de volgende staf van personeel: A. Dijkstra, Directeur; W. Davids, Kaasmaker; K. Faber, ma chinist; Groenwoud, 2e kaasmaker en W. Schermerhorn, melkrijder. De grote baasvan Aurora. Sinds 1920 aan het roer. De akte van oprichting werd gete kend door 17 personen, terwijl onmid dellijk zich nog. 2 als lid lieten in schrijven. Er werd een definitief bestuur geko zen bestaande uit de heren: A. Don ker, K. Bos, H. J. K. v. d. Steen, C. Zeilemaker, W. Zander, K. Stroet, K. Schoen, G. de Jong en P. Slachter. In Juni werd 1 ha bouwterrein ge kocht a f 5000. De leden vonden een fabriek voor 500 koeien te groot en achtten het be ter een voor 300 te bouwen. Toen zich evenwel nog meer leden meldden, ging toch het grootste plan door en werd de bouw opgedragen Voor de som van f 29000. Het moeilijkste vraagstuk in deze eerste tijd was wel het verstrekken van kapitaal. Coöperatie kende men nog niet voldoende en de geldwereld bleken er geen groot vertrouwen in te In de melkinrichting worden aan de lopende band de flessen met melk of karnemelk gevuld door de automatische vulmachine en daarna voorzien van een afsluiting. Blijkbaar waren er toen al tekenen van de latere snelle groei tot een echte gro te zuivelfabriek, want reeds in April 1914 was het aantal leden en leveran ciers verdubbeld! 18 Mei 1914 was voor de vereniging een zeer belangrijke dag, H. M. de Ko ningin bezocht op die dag met Haar Gemaal Opmeer en bezichtigde „Au rora". In Juli 1914 werd besloten een direc- ♦teurs-woning te bouwen. Een jaar later was de fabriek al te klein, zodat besloten werd de capaciteit te vergroten voor de productie van 1100 koeien. In 1919 wed de fabriek geëlectrifi- ceerd om daarmede het gebrek aan kracht en stoom te verhelpen. De stoommachine was te klein en ook de stoomketels. In 1920 werd de directeur benoemd aan de Coöp. Zuivelfabriek te Balk (Fr.) en op 3 Mei werd het beheer over genomen door de tegenwoordige direc teur, de heer J. Veldstra. Nadat in 1917 reeds een ouderdoms- verzekering voor het personeel was af gesloten werd in 1923 een ziekteverze kering afgesloten, waarbij aan ieder werd gegarandeerd bij ziekte 1 jaar vol loon, Va jaar half loon, plus een uitkering ineens. Voor ongevallen sloot men aan bij de Landbouw-Onderlinge. Verandering in uitbetaling De uitbetaling van de melk onder ging een grote verandering, doordat de leden-vergadering besloot voortaan alleen naar zuiver vetgehalte te beta len. Het was lang niet eenvoudig de gro te meerderheid bij te brengen dat de Het front van Auroraheeft een heel wat betere aanblik gekregen nu het tijdelijke gebouwtje voor de melkaanvoer is gesloopt. Het lin kerdeel van het gebouw is nog maar kortgeleden voltooid. teit van 1000 Pound's blikjes per uur. Om de houdbaarheid te bevorderen en vooral om het gebrek „ranzigheid" te voorkomen worden de blikjes in een vacuum-pomp luchtledig gezogen* dus de zuurstof verwijderd en hier voor in de plaats wordt stikstof toe gelaten. Gebleken is, dat deze toepassing de houdbaarheid in grote mate bevordert. Als laatste technische snufje is ook pas gereedgekomen een telefoon op roep- en alarminstallatie, welke al le afdelingen met elkaar verbindt. Het tijdelijke gebouw, dat sinds de oorlog als melkontvangst dienst deed en gedurende al die jaren de aanblik van de fabriek heeft ont sierd is afgebroken, waardoor een flink terrein vóór de hoofdgebouwen is vrijgekomen. Het gehele terrein is verhard op 2 gedeelten na, welke met heesters zullen worden beplant en hun steentje zullen bijdragen om de algehele aanblik te verfraaien. Tevens is deze ruimte benut als parkeerplaats voor auto's van bezoe kers. Achter de fabriek werd een groot bouwterrein bijgekocht, waarop een moderne garage voor de bedrijfsauto's is verrezen en boven de garage is een prachtige recreatiezaal verrezen, tevens kleed- en wasgelegenheden voor het personeel en douche-cellen. Deze recreatie-zaal zal in de komen de weken haar nut reeds bewijzen voor het ontvangen van de vele hon derden bezoekers en deelnemers aan de excursies. Ook voor personeels-bij eenkomsten is ze zeer geschikt. En zo is „Aurora" gereed om straks haar gasten te ontvangen en hun een indruk te geven van het grote, moderne bedrijf dat zij in deze jaren is geworden onder de kundige bekwame leiding van haar directeur de heer Veldstra. En het mag met grote trots en vol doening zijn als hij straks bij de offi ciële herdenking een terukblik werpt op de geschiedenis van „Aurora", zijn levenswerk Een ere-plaats zal ongetwijfeld wor den ingeruimd voor vier van de ze ventien boeren die „Aurora" 40 jaar geleden oprichten, en het genoegen mogen smaken deze mijlpaal nog to beleven. .Dit zijn de heren K. Bos (oud- voorz.), D. Koorn (oud vice-voorz.), C. Schagen en P. Donker (Aarts woud). Een zeer nauwkeurig werkje is toe vertrouwd aan de laborant, name lijk het onderzoeken van de melk- monsters op vetgehalte en zuiver heid. Qedurende haar veertig jarig bestaan heeft „Aurora" tal van combi naties met andere fa brieken aangegaan of fabrieken overgenomen. Dat begon met de dag- fabriek „De Onderne ming" te Opmeer. In 1927 volgde de fa briek aan De Gouw en in 1928 ging de fabriek van Hensbroek naar „Aurora" over. Drie jaar later sloot de dagfabriek van de Langereis zich aan. In 1936 werd de fa briek te Midwoud opge heven en leden en leve ranciers gingen over naar die van Opmeer. Vlak na de bevrijding fuseerden de fabrieken van Oostwoud, Benning- broek en De Weere en in 1950 volgde Twisk. Bijna alle leden van deze stilgelegde fabrie ken traden tot Aurora toe. Er wordt nog wel melk geleverd door niet- leden, doch dit beloopt nog geen anderhalf pro cent van de totale aan voer. In de afgelopen vijftien jaar is de jaar- aanvoer gestegen van vierentwintig millioen kilogram tot zevenen dertig millioen kilogram en het gemiddeld vet gehalte van 3,45 pet. tot 3.80 pet. Het ledental ls mo menteel ongeveer zeven honderdvijftig en het aantal personeelsleden honderdvijfentwintig. Als bijzonderheid kun nen we nog vermelden, dat 10 personeelsleden een langer dienstver band hebben dan 25 jaar, waarvan 6 langer dan 30 jaar, één van 38 jaar en één van 40 jaar! In de afgelopen 15 jaar zijn 4 assistenten aan het bedrijf verbonden geweest, 3 hiervan zijn thans zelf directeur van een Coöp. Zuivelfabriek. Na de oorlog is bijna het gehele wagenpark ver nieuwd en bestaat thans uit 18 vrachtauto's plus 4 aanhangwagens. Het woningbezit is na de oorlog door aankoop en nieuwbouw met 26 vermeerderd en bear aagt thans 38 stuks. In snel tempo is in de laatste weken nog weder een grote verbetering aangebracht door het zg. beneden-kantoor te ver bouwen tot 4 afdelingen waarin zijn onderge bracht een kantoor voor de adj.-directeur, één voor de beide assisten ten en eer laboratorium voor de bedrijfscontro- leur. bouwen en installeren is iets, wat nooit een bestuur of directeur voor een tweede maal verlangt mede te maken Gedurende de toen heersende cri sis maakte het bedrijf uiteraard ook de verschillende ups en downs mede, doch niettemin werd in 1934 een nieuw kantoor gebouwd, waarin te vens een brandvrije kluis en een be stuurskamer, terwijl in 1935 aanschaf fing van een tweede poedermachine wenselijk werd geacht. Het volgende jaar ging men over tot bereiding van flessenmelk-pro- ducten, waarvoor de fabriek wederom een belangrijke verbouwing onderging, waarin ondergebracht werd een melkinrichting, een melk poeder-bereidingslokaal en berg plaats voor 200 ton melkpoeder. In 1939 hadden bestuur en direc teur wederom grote plannen gereed voor uitbreiding, doch deze werden door de tweede wereldoorlog en de voor ons land hieruit voortgevloeide bezettingsjaren getorpedeerd. In de bezettingsjaren deed de melkinrich ting o.a. dienst als centrale-keuken en het pekel-lokaal als aardappel bewaarplaats. Het werd tien jaar later vooral eer aan de reeds toen bestaande plan nen uitvoering kon worden gegeven, maar in 19491950 werd de vergro ting van het tanklokaal, kaasmakerij, pekellokaai en kaaspakhuis een feit. In 1951 werd begonnen met de bouw van een toren voor „Spray-" poeder-bereiding, een nieuw ketelhuis en nieuwe schoorsteen (45 m hoog). De benodigde inventaris werd aange schaft, w.o. 2 nieuwe oliestook-ke- tels van 200 M2 V.O. elk, 2 olie-ke tels van 100 ton inhoud elk, en in 1952 was deze verbouwing een feit. Meteen werd in 1952 opnieuw begin nen met de afbraak van het oude ketelhuis, machinekamer enz.; in de plaats hiervoor is gekomen een me chanische melk-ontvangst, een nieuw bedrijfslaboratoriura, nieuwe boterma- kerij, koelcellen en opslagruimte, ter wijl boven de melk-inrichting ook kantoor-ruimte werd aangebracht. Bovendien kwam in dit gedeelte een nienwe opslagruimte tot stand voor wei en aangezuurde ondermelk, na tuurlijk in moderne tanks. Daarna is in het front van de fabriek een be langrijke wijziging aangebracht door het aanbrengen van een tweede me chanische melkontvangst. Als bijzonderheid valt voorts rog te vermelden, dat in het bedrijf mo menteel een poeder-ompakafdeling is ondergebracht, waar men de melk poeder bestemd voor export, machi naal verpakt in blik. Deze machines hebben een capaci- De fabriek werd in dit jaar vergroot door de aanbouw van een stuk pekel- lokaal en perslokaal en de bouw van een grote garage voor bedrijfsauto's. Voorts werd besloten de TBC-bestrij- ding onder het rundvee aan te pakken en voor alle leden en leveranciers ver plichtend te stellen hieraan mee te doen. Algehele verbouwing 1929 werd wel een zeer belang rijk jaar, er is toen namelijk beslo ten tot algehele verbouw van de fa briek. De oude werd afgebroken en op dezelfde fundamenten is een nieuwe opgetrokken, doch met een dusdanige indeling dat een kwantum melk van 20.000.000 kg zou kunnen worden verwerkt. In deze fabriek werd een nieuwe inventaris geplaatst. Tevens werd een pakhuis bijgebouwd. Het laat zich achteraf gemakkelijk uitspreken maar in één winter-half- jaar een fabriek afbreken, weer op- En dit is de kaasmakerij van „Aurora". Rustig roeren de automa tische doorhalers door de wrongel, waarna het goedje in de koppen wordt gedaan om in de pers tot ka zen te worden gevormd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11